Bjinnenlandsche Berichten. medegedeeld, dat in de vilayets Diarbekir en Bitlis de politie voor een derde deel uit christenen zal worden samengesteld, dat l ambtelqke belastinggaarders zullen worden aangesteld en dat de veldwachters in de dorpen bezoldigd zullen worden. De gewezeu minister van politie Nazim pacha is met 19 andere beambten der politie te Konstantinopel naar Arabia verbannen. De Turksche gezant te Weenen is onver wachts naar Konstantinopel ontboden. Nu weer hebben de gezanten te Konstan tinopel bij de Porte geprotesteerd tegen het buiten hun medeweten vervangen van den tot gedelegeerde »oor Krelabestemden Kostaki effendi door Nazim bey, en verklaard dat, wanneer Kostaki niet naar Kreta wordt ge zonden, de commissie haren arbeid zonder hem zal aanvangen. Eenige gedelegeerden van het Kretenser revolutionnair comité hebben te Luik een aanzienlijke hoeveelheid wapenen besteld voor rekening van dat comité. De Times ontving van haar correspondent te Konstantinopel het volgende berichtDe Turksche gezant te Petersburg heeft aan de Porte geseind dat tusschen Engeland en Rus land volkomen overeenstemming bestaat ten aanzien der tenuitvoerlegging van hervormin gen in Turkije. Dit telegram heeft op Yildiz Kiosk een diepen indruk gemaakt. Onmiddellijk na Nelidofïs terugkomst te Konstantinopel zullen de ambassadeurs be raadslagen over de maatregelen die genomen kunnen worden tengevolge van deze een stemmigheid tusschen Rusland en Engeland, Op aandringen van den Franschen gezant beeft de Porte aan Fransche liefdezusters toe gestaan, de gevangenissen te Konstantinopel te bezoeken, waar nog ongeveer 500 Armeniërs opgesloten zijn, meerendeels zonder voldoende kleederen en levensmiddelen. De invoer van Engelsche bladen in het Tuiksche rijk is opnieuw verboden. A M E It I K A. De Senaat der Vereenigde Staten heeft gisteren met 35 tegen 21 stemmen besloten om het wetsontwerp van Diogley betreffende het tarief in overweging te nemen. De be raadslaging is verdaagd. AFRIKA. De landdrost van het Transvaalsche district L'u'denburg, J. Z. de Villiers, is benoemd tot burgemeester van Johannesburg. Berichten uit Kaapstad melden, dat onder de boeren in het noorden van Natal en in den Oranje Vrijstaat plotseling groote ontstel tenis is uitgebroken, op het gerucht dat een opstand der Basuto's dreigt. De boeren koo- pen krijgsbehoeften en maken toebereidselen tot het opslaan van versterkte kampen. Cecil Rhodes is al op weg riaar Engeland. Te Beira zal hij scheep gaan naar Kaapstad en daar aan wal stappen, om zijn vrienden de gelegenheid te geven hem een huldiging te bereiden. Er worden al groote plannen j beraamd om hem luisterrijk te ontvangen; er worden zeifs verzoekschriften ter onder- j teekening aangeboden, waarbij de regeering wordt uitgenoodigd den dag der aankomst van Rhodes te vet klaren tot algemeenen feest dag! Naar de Times uit Kaapstad verneemt, is daar in een vergadering, waar veel geestdrift heerschle, een motie van Fuller aangenomen, waarin uiting wordt gegeven aan de bewon dering waarmede de aanwezigen opzien tot grootsche de taak van Rhodes; tevens werd besloten hem een hartelijke ontvangst te Kaapstad te bereiden. De vergadeiing be noemde een comité voor de ontvangst, maar de leider der oppositie Innes verklaarde zich niet bereid om aan die feestelijke verwel koming van Rhodes deel te nemen immers het geval-Jameson ligt nog zeer versch in het geheugen en Rhodes heeft bovendien geen enkel woord van leedwezen daarover uitge sproken. Australiërs, aan den Rand gekomen om werk te zoeken, gaan weldra repatrieeren omdat zij daar niet vonden wat ze zochten. TWEEDE KAMER DER STATEN-GENERAAL. Zitting van 9 December. Binnenlandsche zaken. Met 41 tegen 19 stemmen werd het amendement verworpen van den heer Vermeulen, om den post van f10,000 voor oprichting van een geologisch- mineralogisch laboratorium te Groningen te schrappen, eeu inrichting, die de minister, evenals voor Leiden en Utrecht, noodig achtte. In antwoord aan de heeren Willinge en Gerritsen, die aandrongen op een wette lijke regeling der pensionneering van leeraren aan gemeentelijke gymnasia, hoogere bur gerscholen en ambachtsscholen en op de pensioentoekenning aan weduwen en weezen van lagere onderwijzers, verwees de minister naar eene algemeene pensioenregeling, die naodig zal zijn na bekendwording van de uitkomsten der wetenschappelijke balans. Aan den heer Pijnappel herhaalde de mi nister, dat de subsidiën aan de gymnasia in de drie groote steden moet wachten op de totstandkoming van de regeling dergemeente- financiën. De heer De Savornin Lobman achtte een beter verband tusschen het ambachtsonder- wijs en de hoogere burgerscholen noodig en drong vooral aan op betere leiding van de gemeentebesturen bij de regeling van het ambachtsonderwijs, b.v. door instelling eener inspectie op dat onderwas. De heer Goeman Borgesius betuigde in stemming met het streven naar bevordering van het vakonderwijs en met den aandrang naar verbetering van leiding en toezicht, waaibij zich ook de heer Smeenge aansloot,die ook regeling van het leerlingwezen aanbeval. De heer Gerritsen herinnerde regeering aan hare belofte van 1894 om middelbare scholen voor meisjes te subsidieeren en vroeg of nog in dit zittingsjaar een daartoe strek kend ontwerp ter behandeling aanhangig zal gemaakt worden. De heer Donnet- weet de geringe particu liere k'iichtsinspanning voor ambachtsscholen aan de gebrekkige regeling van die zaak. De minister wil de regeling van het meisjes onderwijs ook dienstbaar maken aan het vak onderwijs en acht dit ondei werp omvangrg- ker dan hij aanvankelijk dacht, ook in vei band met de wenschelijkheid tot het uitreiken van eind-diploma's, recht gevende op bezoek van hoogere inrichtingen van onderwijs. De regee ring bevordert zooveel mogelijk het ambachts onderwijs, ook door steun van particuliere krachten. Een inspecteur acht hij niet nood zakelijk. De heer Gerritsen bleef den minister hou den aan de belofte in de troonrede gedaan omtrent tie meisjesscholen en schi eet de niet- nakoming alleen toe aan zwichten voor de waarschuwing door den heer Vermeulen tot den minister gericht. De minister ontkende dit. De moeilgkheid zit in de voorwaarden en het betrachten der billijkheid tegenover de gemeenten. De minister beloofde in overweging te zul len nemen de beslissing omtrent de inrichting vari het bestuur der polytechnische school, en hoopt bij een suppletoire bpgiooting nog nadeie voorstellen te doen betreffende eeu electrheh technisch laborator iurn. Door den heer Hesselink van Suchtelen werd aangedrongen tot opneming van onder- wjjzeis in het weduwen- en weezenfonds. De heer Schaepman vraagt of deze maand nog een voorstel te wachten staat tot ver schuiving van den fatalen termijn voor de aanwezigheid van het wettig gevorderd aantal onderwijzers aan de bijzondere scholen. De heer De Savornin Lohmau meent, dat eventueel ook de onderwijzers aan de bijzon dere seholen in het weduwen- en weezenfonds zouden moeten deelen. De heer iE. Mackay wil bespreking van de presidenten der examen-eommissiën voor de hoofdakte met de inspecteurs. Hij acht den toestand der rijkskweekscholen min guustig en protesteert tegen de opdrijving der extra subsidies. De heer Rutgers van Rozenburg hield vol dat de geest onder de onderwijzers te wen- schen overlaat, en wees op het gebeurde te Amsterdam de manifestatie van 70 onder wijzers tegen de rangexamens. De heer Mutsaers sluit zich aan bij den heer Rutgers van Rozenburg en beroept zich op de opruiende voordracht van den heer J. A. Bergmeijer van Dordrecht, te Tilburg ge houden. Be minister kan niet beioven de onder wijzers op te nemen in het weduwen- en weezenfonds. De termijnen voor de geheele voldoening aan wettelijke voorschriften om trent het aantal onderwijzers aan bijzondere scholen zullen worden verlengd. Tegen twee examens bestaan groote be zwaren. De slechte geest onder de onderwijzers kan men niet staven door enkele voorbeelden, men discrediteert aldus den geheelen stand. De heer Rutgers van Rozenburg bleef zich verzetten tegen de houding van den minister in zake de klachten over den geest onder de onderwijzers. De minister verzekerde, daden als samen scholingen te Amsterdam niet te verdedigen, maar hij meent dat daardoor niet het geheele korps mag worden gediscrediteerd. Met 39 legen 22 stemmen worden verwor pen de posten, uitgetrokken voor hetethno- graphisch museum, onder de afdeeiing kun sten en wetenschappen. Hoofdstuk 5 wordt daarna goedgekeurd. Morgen komt hoofdstuk marine aan de orde. SCHIEDAM, 10 December 1896. Bij kon. besl. is, met ingang van 6 Januari, aan den heer B. J. Herweijer, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als hoofdinspecteur der posterijen, en zulks met dankbetuiging voor de goede en veeljarige diensten, door hem aan den lande bewezen. metalen-Kruisridders. De minister van oorlog zegt in zijn be- grootiDgsantwoord aan de Kamer dat hij in de gegeven omstandigheden niet anders in overweging meent te kunnen geven dan het weder verleenen van subsidie tot het voor gestelde bedrag van de vereeniging „Trouw aan Koning en Vaderland." Hierbij teekent de Haaqsche Ct. aan „Onder de gegeven omstandigheden „Dat er, voor zoover men weet, nog geen is doodgehongerd „Dat menschen van tenminste 84 jaar J nog wel zorgen kunnen, dat ze den kost verdienen bij het schamele ondersteuninkje, dat hun door publieke liefdadigheid wordt verleend „Of dat de schatkist, die wel een trak- tementsverhooging van f1000 per persoon f voor een zevental hooge staatsambtenaren schijnt te kunnen dragen geen geld mis sen kan, om aan enkele dozijnen mannen van diep in de 80 een levensonderhoud te geven „In België gaf men we meenen reeds in 1880 een pensioen aan de oudstrijders, die zich in 1830 verdienstelijk hadden ge maakt voor het vaderland. „Hier te lande laat men hen, die in '30 bij koninklijke proclamatie ten strijde wer den geroepen en aan wie toen werd gezegd dat zij op het dankbare vaderland voor hun toekomst zouden kunnen rekenen, wegens „gegeven omstandigheden" aan gebrek en i ondersteuning door aalmoezen ter prooi. I „Zou de Tweede Kamer niet tusschenbeide j komen, zelfs al kostte 'tdan aanvankelijk 647 maal f200 's jaar 1" Het Personeel. Voor de nieuwe personeele belasting, die op 1 Januari in werking komt, zullen de beschrij vingsbiljetten veel eenvoudiger zijn ingericht. Telling van deuren en vensters zal niet meer geschieden, want de afzonderlijke belasting daar van vervalt, en haardsteden in woningen van geringe huurwaarde blijven onbelast, evenals in andere woningen de eenige haardstede, die in gebruik is. Instellingen van algemeen nut, ook militaire tehuizen en dergelijke, worden vrijgesteld van deze belasting. Personen, wien een dienstwoning is aange wezen, die vaak een hooge huurwaarde heeft, zullen in verband met hun inkomen worden aangeslagen. Afzondei lijk verhuurde deelen van een zelfde huis zullen niet langer naar de huurwaarde van het geheele perceel worden getroffen. Wegens langen tijd leegstaande gemeubelde- kamers zal ontheffing worden verleend. De belasting voor werkboden, die uitsluitend in het bedrijf werkzaam zijn, wordt afgeschaft. Verrichten zij slechts nu en dan huisarbeid, dar» is enkel een laag recht verschuldigd. Vrouwelijke dienstboden onder 18 jaar worden- geheel vrijgesteld. Ook bij het honden van paarden voor het bedrijf worden mindere bepalingen ingevoerd. Eene belangrijke wijziging bestaat nog hierin, dat de beffing naar de huurwaarde voortaan zal geschieden naar de werkelijke huur. Maar het begin der belastbaarheid is nu hooger gesteld dan tot dusver, zoodat veie minvermogenden vrijvallen. Verder wordt aftrek ingevoerd van een on belastbaar bedrag, waarvan vooral bij lagere buren eene belangrijke vermindering van aanslag het gevolg zal zijn. Eindelijk wordt voor inwonende minderjarige kinderen enz., bij huren van matig bedrag aftrek- toegestaan. Volgens de berekeningen, die de minister van financiën heeft doen maken, zullen b.v. te Am sterdam en Rotterdam, degenen, die niet boven f200 'sjaars verwonen (na aftrek voor water leiding,) grootendeels veeï minder dan zij thans betalen, zeifs als er geen aftrek voor kinderen plaats heeft. Voor woningen van f200f300- bedraagt de verlaging gemiddeld 40 pCt., voor huren van f300f500 30 pCt., enz. Voor vele ingezetenen zal de nieuwe regeling dus een aanmerkelijke verlichting van laste» medebrengen. Voor de laatste vier maanden van bet belas tingjaar 189697 wordt „ambtshalve afschrij ving" van personeel verleend, terwijl het „te veel betaalde" volgens door den minister van financiën vast te stellen regelen, zal worden „teruggegeven of verrekend". De bedoeling der wet is om „verrekening" van het te veel be taalde met later verschuldigde belasting mogelijk te maken. Het eenige, waarop valt aan te dringen is dus, dat de minister de regeling niet noodeloos omslachtig make en er tijdig bekendheid aai» geve. HD.) Het hoofdbestuur der „Vereeniging ter bevordering van Fabfieks- en Handwerks- n ij verheid in Nederland" heeft aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal een adres gericht, waarin het ten zeerste betreurt, dat de regee ring niet voornemens is eene officieele com missie in te stellen en de noodige gelden aan te vragen voor eene Nederlandsche afdee iing op de internationale tentoonstelling te Parijs in 4900. Het hoofdbestuur is van meening, dat de belangen van Neerlands nijverheid en kunst, handel en landbouw eischen, dat ons land en zijne koloniën op waardige wijze worde» vertegenwoordigd, en dat van de Nederland sche nijverheid in het bijzonder sinds de vorige tentoonstelling verschillende takken zich hebben ontwikkeld, welke haar in staat stellen eene zeer goede figuur te maken op de Parjjsche tentoonstelling. Wat Nederland in staat is te praesteeren, kan echter slechts dan goed blijken, wanneer het rijk een goed deel der kosten draagt en doör de regeering eer.e officieele commissi» wordt benoemd, waarin vertegenwoordigers van nijverheid en kunst, handel en landbouw, zitting hebben en waarin de groote Kamers van koophandel en de centrale nijverheids- vereenigingen vertegenwoord zijn. Om deze redenen verzoekt het hoofdbestuur aan de Tweede Kamer met den meesten aan drang om het zoo mogelijk daarheen te leiden, dat eene officieele commissie worde benoemd en de kosten eener Nederlandsche afdeeiing voor een goed deel door de schatkist worden gedragen. Het adres is onderteekend door de heeren E. Fokker, voorzitter, en Ant. van Gijn, secretaris. t Naar wjj vernemen, worden bjj dé Neder-

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2