imZONDIH. Letteren, Kunst en Wetenschap. OemengdB Berichten. PEK TELEGK A AF~ Post en Telegraphie. O n d e r w ij s. Y i s s c h e r ij. S I a e I ij k r\ i e 11 u s. landsche Tramwegmaatschappg voor het ver voer van boter wagens in dienst gesteld met koelinrichting, een voor den handel voortref felijke maatregel, die navolging verdient dooi de groote spoorweg-maatschappijen en andere middelen van vervoer. (JV. JR. Ct.) De heeren J. Pieters en C. F. Steenkuyl, beiden uit Amsterdam, hebben naar de N. B. Ct. mededeelt te Rotterdam proe ven genomen met een door hen uitgevonden geluidssein, ten dienste van schepen op groo- ten afstand in zee. Het geluid, dat vaster en voller is dan dat van een misthoorn, werd gehoord tot voorbij Schiedam. De nieuwe vinding blijkt ook nog dit voordeel te hebben, dat men kan hooren van welken kant het geluid komt. Verleden week heeft de heer Pieters proe ven genomen te Vlissingen. Hij stoomde zee in, en met een flink briesje van den wal, hoorde men daar de seinen duidelijk, toen de boot een 4 a 5 Engelsche mijlen ver weg was. De uitslag dier proefneming is geweest, dat de maatschappij sZeeland" voor een harer booten reeds zulk een seintoestel heeft be steld. Omdat de horens in alle tonen zijn te ver vaardigen, zou meent de N. It. Ct. op die wijs een code kunnen samengesteld worden. Getallen zou men kunnen weergeven door stooten van verschillende hoogte. B.v. 22. Dan geeft men twee stooten op den lagen hoorn, en vervolgens twee op den hoogeren. Twee horens kunnen steeds te gelijk worden gebruikt. De heer Pieters gaat nu proeven nemen te Hamburg en Bremen. Vleeschvergiftiging te Rot terdam. In 1892 kwamen te Rotterdam eenige ziektegevallen voor, welke toegeschre ven werden aan het gebruik van vleesch, dat in het openbaar slachthuis was goedgekeurd. Dit feit heeft geleid tot een omvangrijk onderzoek, ingesteld door dr. J. Po els en den heer J. J. F. Dhont, directeur van het slacht huis. De eerste uitkomsten van dat onder zoek, neergelegd in een rapport, hetwelk in 1893 den gemeenteraad bereikte, deden zien, dat het vleesch in kwestie inderdaad vergiftige eigenschappen had gehad en als oorzaak daarvan werd aangenomen een tot nu toe onbekend micro-organisme, dat in het vleesch werd gevonden. De raad gaf alstoen machtiging het onderzoek door genoemde heeren in de aangegeven richting te doen voortzetten en de daarbij verkregen resultaten zijn thans open baargemaakt. Door hun proefnemingen kwamen genoemde heeren tot resultaten, waaruit blijkt, dat sommige bacteriën in hooge mate het ver mogen bezitten vergiften te vormen, niet alleen in kunstmatige culturen, maar ook in organen en vleesch na den dood postmortaal) en eveneens in zieke organen tijdens het leven van het dier (praemorlaal). Wanneer deze vergiften in inwendige organen praemortaal door bacteriën gevormd z(jn, dan kunnen zij door resorptie in het vleesch worden opge hoopt en bij verbruikers tot ziekten aanleiding geven. Deze vergiften in het vleesch aan te loonen, is, altlïans bij de praktische vleesch- keuring, onuitvoerbaar, om welke reden men het er algemeen over eens is, dat een be- hoèrlijke keuring van zulk vleesch, voor namelijk wanneer de zieku mganen ontbreken, niet mogelyk is. Het onderzoek heeft evenwel geleerd, dat zulke gevallen dikwijls met het vergift ook bacteriën uit de zieke organen in het vleesch afgezet worden, welke bacteriën dan in hooge mate het vermogen bezitten, na den dood van het dier, vooral bij warm weder, door haren groei de giftigheid van het vleesch te doen toenemen. Hieraan schrijven zij het voornamelijk toe, dat de meeste in de litera- tiitir bekende vleeschvergiftiging plaats hadden by warm weder. 'n komen tot de conclusie dat een bacterio logische vleeschkeuring aan alle abattoirs 1 behoort ingevoerd te worden. Daarvoor moet aan elk abattoir een goed ingericht labora torium en een bacterioloog, volkomen bekend j met de veterinaire wetenschap, aanwezig zijn. Steeds moeten versche en goed geprepareerde voeüingmedia, minstens twee broedstoven en gesteriliseerde instrumenten voor hem be schikbaar staan, opdat het aanleggen van culturen-op elk tijdstip snel en naar behooren kunne geschieden. Te Rotterdam is ten nadeele van schipper De Bruin, van het Rijnschip de Drie Gebroe ders, een bedrag van f210 ontvreemd, welk geld aan boord in een ongesloten trommel was geborgen. De knecht van den schipper, die spoorloos is verdwenen, wordt van den diefstal verdacht. Maandagmiddag werd bij het schijfschieten der marine in de duinen te Hellevoetsluis een matroos le klasse vermist. Daar hij niet terugkeerde, dacht men dat hij was wegge- loopen, doch op aanwijzing van een jongen, die hem had zien liggen en dacht dat hij sliep, werd hij gevonden. De ongelukkige lag badend in zijn bloed en was reeds dood. Aan de architecten F. v. d, Straaten en H. J. Nederhorst Jr., te Gouda, is opgedragen het maken va:i plannen voor den herbouw der afgebrande kerk der Ned. Herv. gemeente te Haastrecht. Volgens de Haagsche Ct. hebben de be sturen der verschillende coöperatieve brood fabrieken in Den Haag uit hun midden een commissie benoemd, om te onderzoeken, in hoeverre aan den- wensch der bakkers kan worden voldaan, om den nachtarbeid af te schaffen. Voor de werkloozen te Amsterdam is thans f 16.428 bijeen. Naar men bericht, moeten zich reeds 21.000 personen hebben aangegeven om in de eerste maanden werk te bekomen. De timmerlieden-vereeniging D. E. V. te Amsterdam heeft in li are huishoudelijke ver gadering besloten hare werklooze leden stoffe lijk te steunen. Zij heft daartoe van alle wer kende leden een wekelijksche belasting van f0.25, zoolang de werkloosheid duurt. Alle werklooze leden zijn tegen Zondag ochtend halftien opgeroepen tot een vergade ring in het timmerliedengebouw. Naar men aan het Hbl. meldt, moet te Bussum een wonderschoone echo ontdekt zijn, welke die van Muiderberg verre over treft. De plaats waar, wordt echter nog ge heim gehouden. Een Texelsche visscher, schipper C. Koop man, heeft Maandag het geluk gehad ter leede van Texel met zijn net een vischtorpedo van den zeebodem op te halen, welke tijdens de zomeroefeningen van een der pantserscheper/ verloren was gegaan. De man bracht zijn vondst naar Nieuwediep, alwaar hem door de directie der marine het uitgeloofde vind- loon van f 250 werd uitgekeerd. De namen der redders van de bemanning der bij Callantsoog gestrande Belgische stoom trawler Louise Mariedie met eene gewone haringvlet de tocht door de branding waagden om de schipbreukelingen ter hulp te komen, zijnJacob Bakker, schipper, Arie Kooij, Maarten Hakker, Jan Hollander, Jacob Duit, Pieter Bakker, Arie Bakker en Arie Kooger, allen van Callantsoog. Door de kerkvoogden der Ned.-herv. ge meente van Elslo is besloten, bij wijze van werkverschaffing, over te gaan tot ontginning van woeste gronden, die in boschland zullen worden herschapen. Eene belangrijke opper vlakte woeste grond is daartoe aangekocht. Te Middachtersteeg (Gelderland) hoorde Zaterdagnacht de bakker J. A. Hamer in zijne bakkerij het gerinkel van glasscherven in de voorkamer zijner woning. Toen hij daar kwam, bemerkte hij, dat twee groote glas ruiten waren ingeslagen, terwijl een hem onbekend persoon aan den buitenkant stond, die hem om brood en geld vroeg en, toen hem dit werd toegezegd ook wenschte binnen gelaten te worden, hetgeen werd geweigerd. Onverhoeds sprong nu de man door eene gebroken glasruit naar binnen en begon Hamer en diens vrouw te mishandelen. Gelukkig wist men den indringer spoedig buiten de deur te krijgen en werd hij met behulp van een buurman, een smid, stevig met een paar touwen gebonden. De inmiddels ontboden chef-gemeenteveldwachter bracht hem naar Dieren, vanwaar hij den volgenden dag gevankelijk naar Arnhem werd overge bracht. De indringer, de 24-jarige J. J. B., wonen de te Haailem, was eenige weken geleden als marinier gepasporteerd. Hij beweert door nood tot zijne daad gedreven te zijn. 's-Gravenliage. De Koninginnen zijn hedenvoormiddag te 11 uren van hare bui- tenlandsche reis alhier teruggekeerd. Op het perron van het staat«spoorstation werden de Vorstinnen bij het verlaten van den trein allereerst verwelkomd door baron Van Hardenbroek, opperkamerheer, en luit.- gen. jhr, Verspijck, adjudant-generaal. Verder stonden daar ter begroeting geschaard de ministers van buitenl, zaken, van justitie en van waterstaat, handel en nijverheid, de pre sident van de Eerste Kamer der Staten- Generaal, de vice-president van den Raad van State, de commissaris der Koningin, de burgemeester, de gouverneur der residentie, gen.-maj. Doorman, de luit.-kol. Bierman, plaatselijk commandant, en majoor Bentinck, Hr. Ms. stalmeester. De nachtreis van Bazel af scheen Hare Majesteiten niet in 't minst te hebben vermoeid en met bijzondere opgewektheid sprak zoowel de Koningin als Hare Moeder de verschillen de autoriteiten aan, bij het terugzien van den heer Fock dezen blijkbaar hare persoon lijke gelukwenschen herhalende met zijn 25- jarig ambtsjubileum, Algemeen viel het welvarend uiterlijk van HH.MM. in het oog, waaruit valt af te leiden, dat deze buitenlandsche reis de beide Koning innen bijzonder goed heeft gedaan. Buiten hel spoorwegstation werden de Vorstinnen door een talrijk publiek op straat eerbiedig begroet. Sneelc. Bij den gemeenteraad is door den beer F. H. Eijdman te Delft concessie aangevraagd voor den aanleg eener drink en waterleiding. De bloemenschilderes Mevrouw Marg. Vogel Rooseboom is ernstig ongesteld tengevolge van een val. Te Parijs is overleden dr. Straus, hoog- Jeeraar in de experimenteels pathologie, bekend o. a. door zijn onderzoekingen over cholera en tuberculose. De Deensche geneesheer dr. Finsen, die eenigen tijd geleden zoovee! opzien wekte door zijn wijze van behandeling van pokziekon bij rood licht, heeft voor een verder wetenschappelijk onderzoek op dit gebied siaatstoelage gekregen. Een paar particulieren ondersteunden hem bij het oprichten van pen gebouw op den grond, aan het gemeente hospitaal te Kopenhagen behooiende, waar bij zijn proeven voortzet, met het doel de werking van het licht op het levend organisme te onder zoeken. Hij behandelde in dit najaar een tiental patiën ten, die aan lupus lijden, met voorloopig goed gevolg; maar hij wil hierover nog geen beslis send oordeel uitspreken. Eerstdaags zal hij een verhandeling uitgeven over de toepassing van het licht in de practische geneeskunde. Dicht bij Dudelange, Luxemburg, werd een 23jarig werkman, Barthélémy, opgesloten in een barak, die daarop in brand werd gestoken. Barthélémy werd levend verbrand en men vond onder het puin zijn verkoold lijk. De daders schijnen uit wraak te hebben gehandeld. De typhus neemt te Pola (Oostenrijk) sterk toe. Schier geen buis is zonder zieken. Uit Rome word gemeld, dat Maandag, tenge volge van storm, te Cheavari de zee zes huizen vernielde. Op de kusten van Cicilië en Sardinië zijn schepen vergaan; 13 lijken zijn aangespoeld. Alle rivieren zijn sterk gezwollen. Uit Rome wordt aan een Duitsch blad ge schreven, dei een buitengewoon strenge winter over geheel Italië heor=cht. Vooral uit Catabrfe en Apuliè worden langdurige, verwoestende sneeuwstormen gemeld, die op vele plaatsen de huizen deden instorten en de wijnbergen ver woestten. In Potenra vielen drie huizen boven de in woners in, zoodat er drie menschen omkwamen, In Pieve bereikte de sneeuw reeds een hoogte van 30 centimeters en nog duren de buien voort. Zelfs op Sicilië is hier en daar sneeuw gevallen. 'a-CKAVEKHAGE, 10 December. Tweede Kamer. B(j het marinedebat werden schier algemeen toegejuicht de mededeelm- gen van den minister omtrent de organisatie der marinemen wilde echter een latere afzonderlijke beslissing. De voorgestelde drie kruisers vonden instemming behalve bij de heeren Staalman en Lieftinck, maar wel bij de katholieke partij. De gelegenheid tot verzending der correspon dentie naai New-York (via Amsterdam) bestaat door middel van het stoomschip Zaandam. De laatste bushchting aan het postkantoor te Rot terdam is bepaald op 12 dezer, des morgens ten 4.25 ure. De wijze van verzending behoort duidelijk op het adres vermeld te worden. Zaterdagavond a.s. zal de heer A. 15. Gerhard van Amsterdam optreden voor de afd. Schiedam van het N. O G. in het Volksbuis, Langehaven 55. Zijn onderwerp is weezenverpleging en het zal voornamelijk handelen over liet gesticht te Cempuis (Frankrijk). Niet-leden kunnen introducties verkrijgen bij het bestuur. Tot onderwijzeres te Bolnes (gem. Ridderkerk) is benoemd mej. J. C J. Elzevier Dom, te Schiedam. KRALTNGSCHE VR.ER. Gisterochtend wer den ter mai kt alhier aangevoerd 14 winterzaimen, die f2.10 tot 2.30 per Va kilo opbrachten. Mijnheer de Redacteur, In uw beiicht betreffende den brand bij da Gebr. Van der Velden woidt gemeld dat de heer J. Meijer den brand zou ontdekt hehbendat is onjuist. Niet J Meijer maar P. Kersten heeft de biand ontdekt en dadelijk alarm gemaakt, ook heeft hij later met den politie-agent Mesritz getracht de deur open te trappen, hetgeen ge noemde agent en anderen zouden kunnen ga- tuigen. Dat de heer Meijer de stoomkraan heeft dichtgedraaid is mogelijk, maar ontdekt en alarm gemaakt heelt hij niet. U dankzeggende, Mijnheer de Redacteur, voor de verleende plaatsruimte, noem ik mij P. Kïhsten. 15 U It U E It 1,1.1 K li STAN 1), (Geboren s 7 Dec. Elisabeth Maria The- resia, dochter van J. G. de Koning en F. van den Berg, Oosterstraat. 8. Wilhelmina Johanna Cornelia, dochter van D. van Haaften en E. J. Verbeek, JBroersveid. 9. Hugo, zoon van J. Landheer en K. C. Johgenb'ttrger, Hoogstraat, Overleden: 8 Dec. Adriaantje 'flen Houting, oud 69 jaar, wed. van J. v#n der Gaauw, "Pijgensieeg. 9. Levenloos frarigeg. dochter van A. P. van der Burg èn C. IA. Kroft, 's-Graveland. Gerrit van der Most, oud 4 maanden, llendrik- Gale 1st raat.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 3