■A". 1896. Zaterdag 12 December. N\ 9195. KENNISGEVING. ijftigst© J aargang. 1 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, R: J. ODÉ. UIT G E V E Bniten landscheBericliteiï. COURANT Abonnementsprijs, per kwartaal franco per post, door het geheele Rijk Afzonderlijke nommers 1.85. - 2.50. - 0.10. ■CtBAl! BOT BR STRAAT 70. •Plaatsen van een Alarmklok en van een nieuw Uurwerk In den toren van de Politiewacht aan de Hoofdstraat. Burgemeester en wethouders van Schiedam •brengen ter openbare kennis dat in den toren van de politiewacht aan de Huoidstraat een uurwerk is aangebracht dat aan de vier zijden van den toren den plaatselijken Aij'd door uur- en minuutwijzers aangeeft dat diezelfde toren van een lui- of alarmklok voorzien is, die van gemeentewege geluid zal -worden, wanneer de klok in den grooten stads toren. ten teeken dat er brand is, geluid wordt .zoomede wanneer ®r aan of in de nabijheid van de Hoofdstraat een uitslaande brand is dat diezelfde alarmklok geklept zal worden, wanneer bij hoogen vloed het water voor de ■buitensluis zoo hoog gestegen is, dat de water- wacht in dienst moet komen en voor de gebou wen enz. buiten die sluis aan de Hoofdstraat gelegen, de vloedplanken zullen moeten worden En is hiervan afkondiging geschied, waar bet behoort, den llden December 1898. Burgemeester en wethouders van Schiedam, VERSTEEG. De secretaris, VERNÉDE. DVITSCHLAID, Bij de gisteren in den Rijksdag voortge zette behandeling van liet wetsontwerp be treffende de uitbreiding van den poststoora- vaartdienst op Oostelijk Azië verklaart Hammacher dat de nalionaal-liberalen de uitbreiding van de overzeesche handelsbe trekkingen wel met ingenomenheid begroeten, maar een nauwkeurig onderzoek in de com missie noodig achten. Wenschelijk ware, dat de rijksstoombootdienst wegens de scheep vaart op den beneden-Rijn, Rotterdam aan deed. Misschien zou Nederland een subsidie geven. De staatssecretaris Stephan verzoekt een grondig en welwillend onderzoek van het j verstel. Dat de Lloyd-booten op de terugreis Indisch graan als ballast zouden medenemen, is blijkens officieele verklaring van den Lloyd onwaar. Nederland tot subsidieering uit te noodigën, verbiedt internationale kieschheid, immers het geldt hier eene Duitsche lijn. De staatssecretai is Hollmann wijst op het belang voor de marine van den bouw en de bemanning der nieuwe Lloyd-schepen. Bij de verdere beraadslaging vei klaren Rich ter en Singer zich beslist tegen het wetsont werp. Von Stumm (rijkspartij) daarentegen begioet het met vreugde. Hij beveelt aan, Antwerpen de haven te laten blijven welke de booten aandoen. De beraadslaging wordt daarna geschorst. De Beichsanzeiger is gemachtigd tot de verklaring, dat de kuiperijen tegen hoogge plaatste personen reeds den 7n October te bertusstock in den kroonraad ter sprake zijn gekomen. Op de mededeehng, dat als de schrijver van het bekende artikel in de Welt am Montag de agent der geheime politie on Lützow gold, beval de keizer reeds toen een streng onderzoek opdat alles tot klaar heid zou komen. Iet Pruisische Huis van afgevaardigden nam gisteren bij eerste lezing aan het verdrag, den 16n October 1896 met Nederland ge sloten over scheepvaartbepalingen op de be- neden-Eems. Wolffs telegraafbureau te Berlijn meldt dat officieele berichten over den aanval op het keizerlijk consulaat te Lorenzo Marquez dit geval als volgt voorstellen In den na middag van 8 dezer had, bij gelegenheid eener processie van een groot aantal Portu- geezen, waaronder spoorwegbeambten, een aanval plaats op het Duitsche consulaat-ge- bouw en werden steenen geworpen naar den consul graaf Pfeil, waarbij een venster ver nield werd. Aanleiding daartoe gaf het feit, dat twee in dienst van het consulaat staande negers hunne muts niet voor de processie afnamen. Door tusschenkomst van Portu- geesche politie-beambten werd, nadat het tumult geruimen tijd had voortgeduurd, de rust hersteld. De Duitsche consul heeft den steun van den te Port Natal aanwezigen kruiser Condor verzocht. De wegens meineed gevangengenomen politie-commissaris Von Tausch heeft reeds Maandag zijn eerste verhoor ondergaan. De beklaagde moet in tranen zijn uitgebroken en gezegd hebben dat, nu het met zijn goeden naam en zijne betrekking gedaan is, hg niets meer zal verzwijgen. Bij zjjn verhoor droeg 7on Tausch twee kostbare ringen, geschenken van den keizer van Rusland en den prins van /alesin de laatste maanden moet hy aanzienlijke schulden hebben afgedaan en de familie zijner vrouw bovendien ondersteund hebben. Het bestuur der kaden te Hamburg heeft b\j aanplakbiljetten bekendgemaakt dat de plaatsen als vaste werklieden bezet worden door de aan den arbeid gebleven en nieuw aangenomen werklieden en dat van de werk stakers niemand weer in dienst zal worden genomen vóór de algemeene weikstaking is afgeloopen en dan alleen nog voor zoover er nog plaatsen open zijn. Aan destaats-kaden werd Woensdag geregeld gewerkt; een groot aantal kraan-knechts heeft deu arbeid hervat. Te Biemen werd Woensdag eene van Ham burg komende stoomboot terstond gelost. De secretaris eener EngelscliP arbeidsbeurs heeft een Hamburgschen werkgeversbond aan geboden 2000 dok-arbeiders over te brengen en voor hunne verpleging en onderhoud te zorgen. De werkgeversbond verklaarde zich in eene Dinsdag plaats gehad hebbende zit ting tegen een verzoeningsraad. Advertentieprijs van 1—10 gewone regels met inbegrip van eene Courant4 to Iedere gewone regel meer- 0.10 Jriemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. leeds zijn 150 arbeiders, meest Londenaars, te Grimsby aangekomen, om met de stoom- boot Stnveley naar Hamburg te vertrekken. De raderboot Kaiser, ingericht voor ver bluf van arbeiders, die Woensdag in gebruik ou genomen wotden, s den vorigen nacht gezonken. De politie stelt een ondeizoekin. eenej te Hamburg gehouden bijeenkomst van spoorwegarbeiders is besloten tot vor- rïng ener vakvereeniging en tevens de eisch gesteld tdat het aangenomen werk zal worden afgeschaft, een dagloon van 4.50 mark zal wordeni,toegekend en met 1 April a.s. de achtuurswerkdag benevens algemeene Zon dagsrust zullen worden ingevoerd. BEL9IE, Op herhaald aandringen van het Brussel- sche college van schepenen, dat gistermiddag vergaderde, heeft burgemeester Buis veiklaard zjjn ontslagaanvrage in te trekken. ENGELAND. De St. James Gazette, sprekende over de gehuchten betreffende -de~ vermeerdering van het leger, zegt, dat op de begrooting van oorlog gelden aangevraagd zullen worden voor 8 nieuwe bataljons infanterie eri voor 18 nieuwe batterijen artillerie. O O S T E N R 1J K-H O N G A R IJ E. De aartshertog-troonopvolger Ferdinand van Este is met zijne inoedei en zyne zusters van Meran naar Nizza vertrokken, vanwaar hy later naar Corsika gaat om er den winter door te brengen. Het bij het Hongaarsche Huis van afge- vaaidigden ingediende ontwerp-adres van ant woord op de tioonrede werpt een terugblik op de miienneum-feesten en de goede ver standhouding tusschen kroon en volk. Het niet vooi komen in de trooni ede van een zin snede beti effende de buitenl. staatkunde schrijft het adres daaraan toe, dat in den buitenlandschen toestand geen wijziging is gekomen sedert de sluiting van den Rijksdag. Wat het vergelijk met Oostenrijk betreft, ver klaart het adres dat de liberale partij dit vraagstuk in het belang van beide staten ten spoedigste wenscht opgelost te zienalleen moet Oostenrjjk daartoe zijne overdreven eischen eenigszins matigen. In antwoord op eene interpellatie van Polongi over het ontbreken in de Hongaarsche troonrede van eene paragraaf betreffende de buitenlandsche politiek, heeft Banffy doen uit komen dat er sedert de sluiting der vorige zitting geen verandering gekomen is welke eene vei klaring als de bedoelde zou moti- veeren, zelfs niet ten aanzien van het Ooster- sche vraagstuk, welks beteekenis door de regeering overigens niet onderschat wordt. De minister hield daarna eene levendige lofrede op liet Drievoudig Verbond, hetwelk de beste steun is voor den Europeeschen vrede. De betrekkingen met Duitschland zijn uitstekend n zeer innig, en uit de uitlatingen der open bare meening in Duitschland blijkt dat zij ertrouwen heeft in het Drievoudig Verbond. bestaat, verklaarde Banffy verder, tusschen my en den minister van buitenlandsche zaken er monarchie volmaakte overeenstemming om luide te verklaren dat de buitenlandsche bestand vreedzaam is. De minister zinspeelde lichtelijk op de onthullingen der Jlamlurgi- sche Kachrichten, welke van geenerlei histo risch belang zijn. De Hongaarsche regeering eelt de douane- en handels-overeenkomst met Oostenrijk prijsgegeven omdat het on mogelijk was haar vóór het einde van dit jaar te vernieuwen, en Hongarije is besloten haar niet te vernieuwen in den tegenwoordi- gen vorm. ;t is voor beide partije wenscht lijk dat er eene overeenkomst worde gesloten welke voldoet aan de wedeizijdsche belangen. SPANJE. fu is er op Cuba ook een Spaansche gene raal gesneuveld, generaal Valencia. Of dit waar is, is even moeilijk uit te maken, als de waarheid n zake den dood van Maceo. Zal deze buitengewone man voor de vijftiende maal weer opstaan of is hij nu waarlijk dood Dat men in Spanje niet erg gesticht is over de boodschap van Cleveland en de me morie van Olney spreekt wel vanzelf. Men is vooial verontwaardigd over de groote uitbrei ding die Cleveland aan de Monroe-leer geeft. De opstand op Cuba heeft Spanje van 4 Maart 1895 tot 30 Juni 1896 niet minder dan 04 millioen dollars gekost. De regeering verlangt dat vóór Januari 1897 een beslis sende slag zal zyri geslagen. Mocht generaal eyler op dien dag er nog niet in geslaagd zijn den rebellen een beslissende nederlaag toe te brengen, dan zal hij, meent men in politieke kringen te Madrid, worden terug geroepen. Dinsdagavond heeft het ontploffen van een dynamietbom te Barcelona groote ontsteltenis veroorzaakt, niemand is gekwetst. De bewer kers van den aanslag zijn nog niet bekend. Een industrieel van Barcelona heeft uit Alcoy een kist, een helsche machine bevattende gekregen de kist wordt in het Artilleriepark .ondei zocht. De behandeling van het proces tegen de daders van den jongslen dynamietaanslag te Barcelona en hunne medeplichtigen is gisteren aangevangen. De krijgsraad zal dag en nacht zitting houden totdat hel geheele proces is afgeloopen. B M E N I E. De koning heeft 5000 frs. gezonden voor de slachtoffers der overstroomingen in Servie. Daar te lande wordt dit bewijs van belang stelling met ingenomenheid besproken. rot minister van ooi log is benoemd gene raal Berendel, commandant van het le le^er- koips, vroeger chef van den generalen staf.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1