A0. 1896 /oensdag 16 December, N°. 9197. Eerste Blad ij tig-ste J" aargang. FTX odê. B Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Dinsdag, U IT G E V E Buiten landsclieBer i h Len COURANT Abonnementsprijs, per kwartaal1.55. franco per post, door het geheele Kijk2.50. Afionderlijke nommers- 0.10. B1IRB.I1: BOTBBnTkaat 70 Advertentieprijs: van 110 gewone regels met inbegrip van eene Courant Iedere gewone regel meer- 0.10. Driemaal geplaatst wordt tegen tweemaal berekend. t SOII1AS D, De Rijksdag heeft Zaterdag besloten het wetsontwerp tot het verleenen van subsidie voor stoonivaartverbindingen naar de be- grootingscommissie te zenden. Het Pruisische Huis van afgevaardigden heeft gisteren de overeenkomst met Neder land, ten aanzien van de lichten op Borkum en de betonning en bebakening van den be- neden-Eems bekrachtigd. Aan de National Zeitung wordt gemeld dat tegen de Deutsche Tageszeitung een klacht is ingediend wegens beleediging van den staatssecretaris Von Marsehall en het ministe rie van buitenlandsche zaken. De Hamburgsche Senaat bracht gisteren ter algemeene kennis dat de nieuwe haven voor zeeschepen te Cuxhaven, die heden voor het gebruik wordt geopend, krachtens een door den Bondsraad goedgekeurde wijziging van de douane-grens van het douane-gebied is uitgesloten, en met een strook lands die de haven omringt tot vrijhaven is verklaard. Uit Hamburg wordt gemeld dat op de kaden aan de stadzijde van de Elbe alle plaat sen bezet wai envelen die weer aan het werk wilden gaan, konden niet meer aange nomen worden. Vrijdag waren 108 kranen aan den gang, en overal was druk vertier. De bond van werkgevers van Hamburg en Altona heeft Vrijdag een vergadering gehou den er werd geconstateerd dat de toestand aanmerkelijk verbeterd was, en de bond vol doende middelen bezat om zooveel werklie den te laten komen als noodig is, indien de werkstaking voortduurt. In een bijeenkomst van winkeliers is be sloten, een deputatie naar den Senaat te zenden om dezen te verzoeken, in het geschil tusschen beide te komen. Nu de reeders te Hamburg het bewijs heb ben geleverd niet het hoofd te willen buigen voor de overdreven eischen der sjouwerlieden ■en door de werkstaking hoegenaamd niet in den donker gezet te worden, beginnen de stakers te begrijpen dat zij ernstig gevaar loopen hunne plaatsen blijvend door anderen te zien ingenomen. Maar in stede van nu hun verzet op te geven, laten zij zich in ver gaderingen, welke zij verplicht zijn geregeld bij te wonen, op straffe van inhouding der hun toekomende ondersteuning tot daden van geweld opruien. Zateidag vielen de werk stakers een dertigtal uit Maagdenburg komende arbeiders aan, toen deze naar de haven zou den gebracht worden, en sleurden hen van de Wagens. De politieagenten trokken de sabel en verstrooiden de i ustverstoorders. Verschei dene personen werden gewondde belhamels ■Zijn ia hechtenis genomen. In de gisteren gehouden vergadering van sjouwerlieden te Hamburg deelde de voor zitter mede, dat een aantal sjouwerlieden i.aterdag weer aan het werk zijn gegaan op de booten van de Grirnsby-lijn en in de sjouwerlieden-maatschappij Linz. De weikstaking in de boekdiukkerijen en boekbinderijen te Hamburg en in den omtrek is, na twee maanden geduurd te hebben, geëindigd. Van de 130 firma's hebben er 72 toegestemd in verkorting van den arbeidsduur (tot 9 uur) zonder vermindering van loon. F R A 8 K B Ij K. De president der republiek heeft Zaterdag met het gewone ceremonieel ontvangen ridder De Stuers, gezant van Nederland, die hem officieel het onderseheidingsteeken is komen overhandigen van ridder-grootkruis in de orde van den Nederlandschen Leeuw, met een eigenhandig schrijven van de Koningin- Regentes. De militaire eer is den gezant bij aankomst en vertrek bewezen door de wacht van het paleis. In de Kamerzitting van gisteren heeft de interpellatie van den radicaal Gerville-Réache, over de terugroeping van generaal DodJs uit Indo-China, niet veel resultaten gehad. Na een vrij heftige discussie, waarbij de minister van marine verklaarde, dat generaal Dodds hem zeer sympathiek was, werd de eenvoudige motie van den dag, die de premier Méline gevraagd had, met 300 tegen 228 stemmen aangenomen. De oud-minister Baihaut, wegens mede plichtigheid aan het Panamageknoei tot ge vangenisstraf veroordeeld en sinds eenigen tijd voorwaardelijk in vrijheid gesteld, is thans opnieuw in hechtenis genomen, omdat van de boete van 1,200,000 francs, voor welker betaling hij en zijne medeveroordeel- den hoofdelijk en voor 't geheel aansprake- lijk waren, nog 891,000 francs betaald moe ten worden. Hij kan nu, volgens de wet, een jaar gegijzeld worden. Luitenant Fournier moet zonder slag of stoot de oase Toeat in bezit genomen en bjj Algerië gevoegd hebben. ENGELAND. Oschoon de vooruitzichten van den oogst in Britsch Indië veel verbeterd zijn, ten gevolge van de gevallen regens, verkeert de bevolking van Opper-Birma, de Pundjab en het noordwestelijk deel van Centraal Indië nog in bitteren nood. Blijkens het jongste weekrapport arbeiden op hetoogenbhk 240,000 menschen aan de werken, die tot leniging van den nood zijn ondernomen, maar nog honderdduizenden lijden gebrek. En terwijl in Engeland, dat den mond zoo vol heeft over de ellende der verdrukte Armeniërs, niets gedaan wordt om aan die ongelukkige» in het eigen rijk van Koningin Victoria hulp te verschaffen, is het zeker een verblijdend erschijnsel dat, ondanks den wangunst der Engelsche pers, de Russische regeering z(j het dan misschien ook met nevenbedoelingen alles doet wat in haar vei mogen is om te helpen. Thans heeft zij n.l. gelast dat alle giften in graan, io Rusland voor de nood lijdenden bijeengebracht, kosteloos naar Odessa zullen worden vervoerd, van waar het door stoomschepen der vrijwillige vloot kosteloos naar Indië zal worden overgebracht. Half triomphantelijk komt nu de Engelsche peis met het bericht dat ook in liet oosten van Siberie hongersnood heerscht en dat in de buurt van Wladiwostock 10,000 peisonen met broodsgebrek bedreigd worden. Een gun- stige gelegenheid nu voor Engelsche reclame- philanthropen om zich op Rusland te wreken, door aan die lieden in Siberië hulp te ver leenen. Het gevaar voor een weikstaking der be ambten van den London and North western spoorweg is nog intijds afgewend. Zaterdag had de secretaris van den bond van spoorweg beambten een onderhoud met de hoofden van den Board of Trade". Hij verklaarde dat het den mannen niet te doen was om te staken zij verlangden enkel de wederindienststellipg van de ontslagen beambtenover de andere wensclien, als verkorting van den werktijd en verhooging der loonen, kunnen de be ambten zeer wel later rechtstreeks met de directie spreken. De minister Ritchie liet daarop den directeur der maatschappij, den heer Harrison, ontbieden en men kwam tot een schikking, waarbij bepaald werd dat de ontslagen beambten weder zullen worden aangesteld. RUSLAND. Volgens nadere berichten uit Moskou zyn de ongeregeldheden op den gedenkdag van de ramp op het Chodynskoje-veld veel ernsti ger geweest dan eerst gemeld is. De kozakken hebben de menigte uiteengedreven en om streeks 1500 personen werden gearresteerd. Ook meldt men dat de gouverneur, groot vorst Sergius, hoe langer hoe meer impopulair wordt te Moskou. Er worden zelfs biljetten op de muren geplakt met bedreigingen tegen den gouverneur. In het oostelijke gedeelte van Siberië, vooral in de Amur-districten, heerscht hon gersnood. Volgens een bericht uit Wladiwostok worden 10,000 personen daar met broods gebrek bedreigd. 008TENRIJ E-II ONGAItlJE. De Oostenrijksehe begrontingscommissie behandelde Zaterdag het voorstel-Russ, be treffende de afschaffing van het dagbladzegel. De meeste sprekers waren voor het ontwerp. De minister van financiën, dr. Biiinski, ver klaarde zich tegen het voorstel-Russ en zeide, dat de regeering de kwestie der opheffing van het dagbladzegel zou bestudeeren en ook de afschaffing der staatsloterij zou overwegen. Het is onmogelijk een post van twee millioen van de begrooting te schrappen zonder te gelijker tijd voor dekking te zoigen. De voorzitter van het Oostenrijksehe eerenhuis, graaf Trautmannsdoif, is te Weenen overleden. In de Hongaarsche volkspartij, die pas is gevormd, is reeds een scheuring ontstaan. Een deel der partij, waaronder aanzienlijke leden van het episcopaat en magnaten, ver klaart zich tegen de dictatuur van de beide leiders, graaf Zichy en graaf Esterhazy, en tegen de voorgenomen goedkeuring van de verhooging van Hongarije's aandeel in de gemeenschappelijke uitgaven. SPANJE. In de Madridsche telegrammen vindt men een geweldigen overmoed nu de gevreesde Maceo dood is. De berichten over overwin ningen op juba verdubbelen en de regeering heeft nu vast besloten tot het uiterste te gaan. liet geven van autonomie zoo heet ™.e, zou niets helpen, want de insurgenten hebben indertijd uitdrukkelijk verklaard, dat zjj alleen met een volledige onafhankelijkheid van panje genoegen zouden nemen. In goed onderrichte kringen te Madrid wordt vei klaard, dat het onmogelijk is aan hervormingen op Cuba te denken zoolang de opstandelingen zich niet overwonnen verkla ren. De Toss. Ztg. merkt hierbij op: »Is dit werkelijk de meening der Spaansche regee- if£5 i*5 hot verlies van Cuba onvermij delijk. hans, na den dood van Maceo, biedt zich de laatste gelegenheid aan, door het toe staan van hervormingen het eiland voor Spanje te behouden." Uit Havanna wordt gemeld, dat de rebellen meer bedrijvigheid aan den dag leggen in het zuiden der provincie Havanna. De tioepen zijn niet gelukkig in den strijd op drie verschil lende punten werd een aanval op de stellingen der opstandelingen afgeslagen en leden de troepen ernstige vei liezen. Generaal Weyler is uit Pinar del Rio teruggekeerd en bevindt zich nu weer in de provincie Havanna. Generaal Weyler heeft weer eens gespro ken. Ilij was natuurlijk vol goeden moed na den dood van Maceo en verklaarde dat hij te Havanna was gekomen omdat hij kennis had gekregen van de plannen der opstandelingen, om hun tioepen in het zuiden der provincie Havanna te concentreeren. In 20 of 30 dagen hoopt hij klaar te zijn met pacificatie der provincie Pinar del Rio. n alencia heerscht groote opgewonden- sid over het bericht, dat de Daui'adii) qqïi stoomschip dat vroeger vrijbuiters-expedities van Florida naar Cuba heeft overgebracht, in: die haven onder Amenkaansche vlag zou

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 1