Binnen landsciie Berichten. aankomen. De bevolking is zeer onrustig. Men vreest dat er ongeregeldheden zullen voor vallen. De troepen zijn geconsigneerd, een Spaan- sche kruiser is er aangekomen en men is thans in bange verwachting van de dingen die komen zullen. Aangezien de minste beleedP ging van de Amerikaansche vlag tot ernstige verwikkelingen met Amerika zoude leiden, hebben de autori eiten besloten, het stoom schip op de reede binnen te laten, maar niet toe te staan, dat het aan de kade zal aan leggen. De Amerikaansche consul te Valencia heeft van den gezant te Madrid bevel gekregen, om den kapitein van bet schip te raden, on middellijk weer zee te kiezen. De Amerikaansche consul zal de Laurada op zee te gemoet varen. Wanneer de kapitein van dit schip niet goedschiks besluit om niet te Valencia binnen te vallen, zal de consul het hem verbieden. POU1DSA1. Volgens berichten aan de Daily Tel. is de Duitsche kruiser Condor te Lorenpo Marquez aangekomen. Het bericht, dat een officieel onderzoek naar de aanvallen op de Engelsche en Nederlandscbe consulaten zou gelast zijn, is onjuist. De Portugeesche gezant te Londen heeft geen bericht omtrent rustverstoringen te Lorenpo Marquez uit Lissabon ontvangen, een omstandigheid, waaruit zou blijken, dat de geheele gebeurtenis niet veel te beteekenen heeft. Politieke verwikkelingen zijn in geen geval te wachten. B U L 6 A B IJ E. De Sobranje is met groote plechtigheid geopend. In de troonrede zeide vorst Ferdinand in hoofdzaak, dat de uitslag der verkiezingen blijk heeft gegeven van den politieken voor uitgang van Bulgarije. Hulde wordt gebracht aan de vorige wetgevende vergadering, welke gedurende een tijdperk van crisis hare zorg •wijdde aan de staalkundige aangelegenheden, en het welkom wordt toegeroepen aan de nieuwe afgevaardigden, die tot ijvei igen arbeid ■worden aangespoord, opdat het bewijs worde geleverd dat Bulgarije een element is san orde en vooruitgang, en de welwillendheid verdient der mogendheden, die de dynastie hebben erkend. De vorst wijst op de hartelijke ontvangst, ■welke hem aan het Russische hof en .aan andere hoven is ten deel gevallen. De ont vangst, aan eerstgenoemd hof strekt tot be wijs van de onverbreekbare banden, welke Rusland en Bulgarije verbinden. In de troonrede wordt verder mededeeling gedaan van het evenwicht op de staatsbegro ting en de indiening aangekondigd van ver schillende wetsontwerpen, voornamelijk betref fende de kieswet en den gouden standaard. Ivvanof is benoemd tol minister van oorlog. T U R K IJ E. Volgens mededeelingen van het telegrafisch agentschap te Weenen heeft de sultan, ia zijn onderhoud met den Oostenrykschen ge zant, gewezen op de reeds tot stand gebrachte en nog beraamde hervormingen in Klein- Azië. De sultan vond dat ook den Armeniërs wel eens aan het verstand gebracht mocht worden dat zij met die hervormingen tevre den behooren te zijn. Vervolgens werd baron Calice's meening gevraagd over een alge- meene amnestie; de sultan zeide o. a. dat hij rekening honden moest met de wenschen van de overgroote meerderheid zijner onder danen, die de aanstokers van de ongeregeld heden gestraft willen zien; op die wijze zou de beweging wel het best te beperken zijn. Calice achtte (volgens dit bericht) een am nestie het beste middel om de rust te her stellen: bij nieuwe ongeregeldheden, door de Armeniërs veroorzaakt, zou de Porte dan de openbare meening in Europa op haar hand hebben. De ambassadeurs te Konstantinopel hebben nu van de Porte geëischt dat Saad Eddin Pasja binnen 48 uren van Kreta teruggeroepen zal worden. Aan de vreemde gemachtigden in de commtSMe voor de hervorming van de recht spraak op Kreta is intusschen opgedragen, hun werkzaamheden aan te vangen ook bij ontstentenis van den Turkschen gemachtigde, daar de benoeming van Nazim bey als zoodanig nog niet door de gezanten erkend is. De Times verneemt uit Konstantinopel Er is een aanmerkelijke verkoeling gekomen in de betrekkingen tusschen Rusland en Tur kije. De Porte gaat intusschen voort, Jong- Turken te arresteeren. Hun hoofdfout schynt, dat zij beweren, dat de sultan de zelfstandig heid van Turkije prijsgeeft. i fl R 1 E A. Naar verzekerd wordt, is de republikein- sche partij in de "Vereenigde Staten voorne mens ten spoedigste bij het Congres een voorstel in te dienen, bepalende dat goederen uit het buitenland, die in entrepóts worden opgeslagen om later, bij verhooging der invoerrechten met voordeel aan de markt te worden gebracht, niet zullen belast worden volgens het tarief dat bij den invoer gold, maar volgens het tarief dat op het oogenblik van den uitslag uit het entrepot van kracht is. Uit Washington wordt aan de World ge meld, dat de sultan van Turkije geprotes teerd heeft tegen de woorden van president Cleveland in diens jongste boodschap aan het Congres, en dat men een afbreken der be trekkingen tusschen Turkije en de Vereenigde Staten vreest. Een telegram uit Caracas meldt, dat de openbare meening zeer gekant is tegen de voorgestelde oplossing van het Yenezuelaan- sche grensgeschil. Een oud-gezant der republiek te Londen, senor Miciielena, heeft verklaard dat de be loften, aan Venezuela gedaan, niet zijn nage komen en de regeling enkel in het belang van de Vereenigde Staten en van Groot-Brit- tannië is. SCHIEDAM, 15 December 18»6. Aan de leden van den gemeenteraad is kennisgegeven dat o. a. de volgende stukken zijn ingekomen, welke in de eerstvolgende raadszitting, te houden op Dinsdag den 22n December a.s., nam. 2 uren, ter behandeling aan de orde worden gesteld 1. Voordracht van burg. en weth. terbe- noer;g van onderwijzend personeel bij het openbaar iager onderwijs: a. Van een onderwijzer 3e klasse aan de 3e openb. kostelooze schoolI. de heer P. Penning, onderwijzer te SchiedamII. de heer J. C. Woensdregt, onderwijzer te Schie dam III. D. Peereboom, onderwijzer te Purmeiend. b. Van eerie onderwijzeres 3e kl. aan de 3e openb. kostelooze school 1. mej. S. Dura, onderwijzeres te Rotter dam; II. mpj. M. Kuipers, onderwijzeres te SI een wijkIII. mej. W. A. de Recht, vol.- onderwyzeres te Rotterdam. 2. Rapporten van de commissie voor de pl. belastingen op de in hare handen gestelde bezwaarschriften van C. A. van der Burge. a., tegen hunnen aanslag in de pi. dir. belasting naar het inkomen, dienstjaar 1896'7. 3. Aanbeveling van curatoren van het gymnasium van een lid in hun college, waarop geplaatst zijn de heerenI. rnr. D, Lodder II. dr. L. E. O. de Visser. 4. Aanbeveling van de commissie van toe zicht op het lager onderwijs van een lid in die commissie Aanbevolen zijn de heerenI. J, H. van Westendorp J.Dz.II. Joh. Goedkoop. 5. Vernieuwd adres van den heer dr. B. Koster, met betrekking tot de hem topgekende toelage uit de gemeentekas, boven zija rijks pensioen. 6. Bezwaarschriften van aangeslagenen in de pi. directe belasting naar het inkomen, dienst 1896/7, tegen hunnen aanslag. De katholieke vereeniging »De Grondwe heeft tot candidaat voor het lidmaatschap van de Kamer van koophandel en fabrieken gesteld den heer P. C. van der Pant. De afd, Schiedam van den iNed. Int. Sigarenmakers- en Tabakbewerkersbond" hield Zondagnamiddag halfeen een openbare vergadering, in het sCafé Centraal" nabij de Groote Markt, welke door den voorzitter, Th. Hilkhuijsen, geopend werd met de mede deeling, dat het doel dezer bijeenkomst niet was de rechtvaardiging der ontslagen sigaren makers, doch meer een propagandameeting voor den bond, waartoe hij het woord gaf aan den spreker A. Boerkoel, lid van het hoofdbestuur. Deze hield een uitvoerige rede, waarin hij waarschuwde tegen valsche volks vrienden, die alleen uit berekeningen eigen belang zich aan de zijde van den werkman scharen, doch feitelijk diens nadeel beoogen. Wars van alle schoonklinkende phrasen, waarmede met name de clericale bonden druk schermen, wil de sigarenmakersbond werkelijk lotsverbetering van den verdrukten werkman. Spreker besloot zijne rede met eene opwekking tot aaneensluiting, teneinde het ruw geweld der kapitalisten te kunnen weer staan. Van de gelegenheid tot debat werd een ruim gebruik gemaakt, waarbij het niet ont brak aan wederzijdsche aanvallen en persona liteiten. Het slot van dit langdurig gekibbel was, dat de voorzitter de vergadering sloot met de mededeeling, dat een manifest aan de burgerij zou worden gericht, opwekkende tot benadeeling van den heer Willeman door het rooken van andere sigarenmerken. Het bestuur der afd. Schiedam van den ïNed. Int. Sigarenmakers- en Tabakbewer kersbond" heeft een strooibiljet verspreid waarin de ingezetenen worden opgewekt geen sigaren meer te koopen van den fabrikant Willeman. In het biljet worden diens fabrieks merken genoemd en de winkeliers bij wie ze worden verkocht. Zaterdagavond werden door den boekhou der van den stoomkorenmolen nüe Cycloop" 6 straatknechts, allen vaders van gezinnen, ontslagen daar zij weigerden [na 6 uur te billen, omdat hun daarvoor niet evenals vroe ger extra betaald wordt. Het billoon, dat eenigen tijd geleden is ge regeld, en waarvoor f4 per bilsel werd be zaaid, was onlangs weer ingetrokken evenals de loonsverhooging f 1.50 per week. Toen voor het billen betaald werd, ge schiedde het na afloop der werkzaamhe den onlangs werd echter door den directeur van den molen bepaald dat het billen in den werktijd die 's avonds te 6 uur eindigt moest geschieden. Toen de ontslagenen zich bij den directeur gingen beklagen over de handelwijze van den boekhouder, ontkende hij de door hem ge maakte bepaling niet, doch hij verlangde dat zij zouden doen wat de boekhouder hun opdroeg. Gisteren zijn de ontslagenen door andere knechts vervangen, die echter heden naar aanleiding van eene bespreking met de ont slagenen, niet aan het werk zijn gegaan. Door de korenmolenaars-vereeniging »De Eensgezindheid" is gisteravond, naar aanleiding van het ontslag der 6 knechts van den stoom korenmolen «De Cycloop" een openbare ver gadering gehouden. De president dier veree niging, die tot de ontslagenen behoort, deelde de redenen van het ontslag mede en trachtte een werkstaking aan alle stoommo'ens te doen proclameeren, wat door den heer Willeman, voorzitter van den R.-K. Volksbond, werd ont raden. Vervolgens werd besloten eene commissie van verzoening te benoemen, waarvoor wer den gekozen P. van de Water, W. Kuil, H, Kuil en J. Suisse. Mocht deze commissie niet slagen, dan zal Donderdag weder eene ver gadering worden belegd met het doel een algemeene werkstaking te proclameeren. Enkele stemmen gingen in de vergadering op, om ook aan de windmolens den arbeid neer te leggen. De ontslagenen zullen door hun vakgenoo- ten worden ondersteund, terwijl de heer J, Goemans voor een week vrij brood toezegde. De korentnolenaarsvereeniging »De Eens gezindheid", herinnerend hoe zij op aanraden van directeuren zich vroeger tot de branders heeft gewend om hen te bewegen vrijwillig het maalloon te verhoogeo, welke poging echter zonder resultaat gebleven is, heeft zich- daarom nu tot de directiën der stoomkoren- molens gewend met de volgende loonlyst: sDe Cycloop", meester f 13, knecht f 11.50,. zakker 110.50, billoon f4 per bilsel. »De Draak" en sDe West", meester f 13.50, knecht f12, zakker f 11.50. overig volk fl verhoo ging, billoon als voren. sNederland", mees ter en knecht als voren, overig personeel- bestaand loon. Voor alle molens 3 man per wagen en 1 ct. per zak draagloon voor panden met een tweeden zolder. De leden van de Eerste Kamer der Staten- Generaal zijn ter vergadering bijeengeroepen tegen Maandag, den 2isten December 1896r des avonds ten half negen ure. By kon. besluit van 12 December j.l. is r 4o. met ingang van 1 Januari 1897, aait jhr. rnr. J. JE. A. van Panhuys, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend als vice-presi- deot van den Raad van State, met dank betuiging voor de vele en gewichtige diensten, door hem gedurende eene reeks van jaren aan den lande bewezen 2o. jhr. mr. J. JE. A. van Panhuys voor noem dbenoemd tot minister van Staat; 3o. met ingang van 1 Februari 1897, be noemd tot vice-president van den Raad van State jhr. mr. J. W. M. Schorer, commissaris der Koningin in Noord-Holland, met toeken ning van eervol ontslag uit laatstgemelde be trekking. De gewone audientiën van de ministers van financiën en van oorlog zullen Donderdag 17 dezer met plaats hebben. Verschenen is het verslag van de com missie, benoemd ter beantwoording van de vraag; »Wat kan er gedaan worden om den handel tusschen Nederland en de Zuid- afrikaansche republiek te bevorderen", uit gebracht op het op 29 Augustus j.l. te Pretoria gehouden congres van de Nederland- sche Vereeniging voor Zuid-Afrika. Een droevig staaltje van ellende deelt de N. Boll. Cl. volgenderwijze mede Ten einde raad kwam Zaterdagavond aan het politiebureau in de Witte de Withstraat te Rotterdam de verntsser B. B., een op passend werkman, zooals de informatiën om trent hem ingewonnen luiden, om hulp vragen. Hij was voor eenige dagen wegens een huurschuld van eenige guldens met vrouw en vier kinderen uit zyne woning in de Adria- nastraat no. 33 gezet. Aan het politiebureau vond men geen termen om het gezin onderdak te verleenen en tevergeefs ook had de man reeds bij het armbestuur aangeklopt. Zonder een cent op zak werd hg met vrouw en kinderen, waarvan het oudste 12 en het

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2