dézer ddgen overleden protestantschen notaris een andere plaats op het kerkhof te geven dan in de buurt van de graven der zelf moordenaars en aan den protestantschen geestelijkef-verboden heeft op het kerkhof het woord te voeren. Dr. Ratzïu, de aanvoerder der op last der regeering, in verblind met het proces ta Klau- senburg ontbonden Rumeensche nationale partij iri Hongarije en Trftnssylvanië, is op nieuw tot 10 dagen hechtenis en 70florijnen boete veroordeeld, wegens oproeping van de leden zijner partij tot eene algemeene propa- ganda-vergadering. ZWITSERLAND, De resultaten van de volkstelling, die in Augustus '95 heeft plaats gehad, zijn open baargemaakt. De bevolking van het geheele land bedroeg toen 3.029,925 personen. Nu de Bondsraad opnieuw is samengesteld, verwacht men een wijziging in de legerinrich- ting. Het verzet tegen de jaarljjksche oefe ningen van den landstorm is allengs sterker geworden en de Kamers hebben thans de gelden voor het kader geweigerd. Men is allengs tot de overtuiging gekomen, dat de weerbaarheid beter gediend_wordt door de jongeren flink te oefenen dan doordegroote massa onder de wapenen te doen komen. Het voornemen bestaat de vrijwillige vooroefe ningen verplicht te stellen en jongelieden van 17 tot 20 jaar door marcheeren en schiet oefeningen voor te bereiden voor den krijgs dienst, maar dan allen boven 40 jaar vrij te stellen. Onder deze voorwaarden verwacht men dat het volk eerder dan thans bereid zal zijn de militaire lasten te dragen. SPANJE. Volgens de Correspondencia de Uspana heeft de gendarmerie in de nabijheid van Madrid een bende Spaansche revoiutionnairen (of bandieten uiteengedreven. Uit Havanna komen nog steeds berichten over de geestdrift van de bevolking bij het begroeten van majoor Cirudeja, den Spaan- schen olficier, die het laatst tegen Maceo gestreden heeft. De Spaansche generaal Rey, aan het hoofd staande van 2000 man met 700 paarden en 2 kanonnen, heeft een hevig gevecht gehad met de Cubaansche opstandelingen onder Calisto Garica. De opstandelingen leden zware verliezen. B D L tt A R II E. In antwoord op het adres der Sobranje heeft vorst Ferdinand gezegd, dat de tusschen kroon en vertegenwoordiging bestaande een dracht, welke hem uit dat adres blijkt, hem een spoorslag is om op den ingeslagen weg voort te gaan en een waarborg voor de toe komst. De voornaamste taak vart vorst en volk is thans de inwendige organisatie van Och niks, zeker weer net als laatst, ruimen bij éen van de buren. Ja maar, 'tis zoo dichtbij. Nu maar, Suze, ik heb me a! zoo dikwijls voor niets bang gemaakt, ik ga weer slapen. Beiden keerden zich eens om, konden natuuilijk den slaap niet vatten, doch hielden zich stil voor elkander en luisterden. In het huis naast het hare waren de be woners nog niet naar bed. Plotaeling ziet de vrouw dat langs den muur een strualtje water naar beneden loopt. Hein, kijk eens, waar komt dat vandaan Het straaltje wordt grooter en grooter en heeft reeds een belangrijke plas op den grond gevormd. De man is naar boven gerend en ziet daar dat het water uit het behangsel van den muur dringt. Daar ze zelf geen waterleiding hebben, is natuurlijk de eerste gedachtedan is de bdel bij de baren-gesprongen. In een wip is de man op straat en aan het bellen bij de dames Bla dergroen. Op de slaapkamer der beide dames werkt heb staatswezen en' dé bevordering van het maatschappelijk leven, in het bijzonder door het sluiten van handelsverdragen als grond slagen voorde national e staathuishoudkundige 1 politiek. De opkieniende inlandsche nijverheid zal i Worden beschermd, de uitvoer harer producten bevorderd en de inkomsten van den'staat zullen vergroot worden. S E R V I E. Dé koning - heeft aan de koningin van Rumenië het met brillanten omzette groot kruis der Sava-orde geschonken. T U R K IJ E. De Daily Chronicle verneemt uit Konstan- tinopel, dat de sultan Artin pacha naar den Armeenschen patriarch heeft gezonden met drie voorwaarden voor de amnestie. Ten eerste moesten de Armeniërs schuld beken nen en de groote genade van den sultan erkennenten tweede hunne tevredenheid betuigen met de reeds ingevoerde hervormin gen, en verklaren eene verdere inmenging van de mogendheden onnoodig te achten ten derde moesten de patriarch en Armenië waar borg geven, binnens- en buitenslands geen oproei igheid meer te plegen. De patriarch heeft de voorwaarden afge wezen en ontslag genomen. Volgens een Reu ter-telegram uit Weenen heeft lord Salisbury geen hervormingsplan voor Turkije aan de Europeesche regeeringen voorgelegd. De Engelsche minister heeft enkel voorgesteld, dat de gezanten te Konstantino- pel een gemeenschappelijk rapport over den toestand zullen opmaken. Aan dit voorstel wordt thans uitvoering gegeven. "Wanneer de Porte zich binnen tien dagen niet geneigd toont toe te geven, zoo wordt uit Londen geseind, dan zal in naam der vereenigde mogendheden tot zeer beslissende stappen worden overgegaan. Abmet-Izzet, nog kort geleden de gunsteling des sultnns, moet in ongenade zijn gevallen wegens zijue betrekkingen met de Jong- Turksche partij. Aan de Daily Telegraph wordt gemeld dat Maandag een Eugelsch echtpaar, dat op reis was naar Konstantmopel, bij de grens is aan gehouden en naar Adrianopel gebracht. De Britsclie gezant heeft terstond stappen ge daan voor hunne invrijheidstelling. Uit Salomca wordt gemeld dat de Servische lee<lingen van alle Grieksche scholen in het viiajet Monastir die scholen hebben verlaten, zoodat het meerendeel daarvan gesloten is moeten worden. In het begin van het volgende jaar zullen in dat viiajet 40 Servische scho len worden opgericht, waartegen de Porte zich niet vei zet. De jong-Tmken te Parijs hebben Woens dagavond een feestelijke bijeenkomst gehou den ter viering van den veijaardag van de dit haastig gpsctiel als een eleclrische schok. Beiden zitten opeens overeind en roepen als "uit éen mond Heb je dat geboord Ja, wat zullen we doen? zegt Klaartje en ze wil zich-gereedmaken het bed te varlaten. Maar Suze is ditmaal de verstandigste. Je gaat toch niet opendoen, Klaar, ben je mal, laat ze Khngelingefing, gaat de schel nu nog heviger. Je weet toch wel dat mevrouw Vieister- ker ons aangeraden heeft om met open te doen, Dat is waar, zegt Klaartje en het been dat reeds buiten boord was, wordt binnen gehaald. Nog eens klonk de schel, maar het besluit van Klaartje en Suze stond thans vast; ze zouden niet opendoen, De buurman, ziende dat zijn bellen vergeefsch was, dacht dat de dames misschien nog niet thuis waren, en' daar bij mevrouw Viersterker, die in een nabijgelegen straat woonde, nogal eens bad zien uit- en ingaan bi] de nieuwe buren, opperde hij tegen de inmiddels reeds toegesnelde nieuwsgierigen het vermoeden, dat de dames daar den avond doorbrachten. afkondiging der Turksche grondwet. Om streeks 80 personen, waaronder vele Fran- sche en buitenlandsche journalisten, woonden het feestmaal bij. Alle sprekers noemden het despotisme van tegenwoordig de bron van-alle onheilen die over Turkije gekomen zijn, en een grondwet het eenige redmiddel. In Warme bewoordingen sprak Midhar pacha, die den 5 grondslag gelegd heeft voor dé vrijheidsbewe ging onder de Jong-Turken. Deze beweging;' is niet revolutionnairware zij dit, dan zou Europa reeds lang voor een voldongen feit ge steld zijn. De vruchtelooze bemoeiingen der Europeesche diplomatie te Konstantinopel werden scherp gehekeld en ten slotte hoorde men ook menig scherp woord tegen den sultan. AMERIKA. Invloedrijke veieenigingen in de Vereenigde Staten hebben besloten te protesteeren tegen het beleid van den senaat in zake Cuba, als zijnde dit voor de Unie nadeelig. De senaat, zegt men, heeft zijn gezag in diskrediet ge- gebracht. Het Huis van afgavaardigden derVcreenigde Staten heeft het amendement vei worpen, dat door den senaat in de wet op de landver huizing is gebracht, n.l. om te bepalen dat personen beneden 16 jaar en Cubanen voor hunne toelating in hel gebied der Unie zullen worden vrijgesteld van de liesproef. Het met 30 Juni j.i. afgesloten dienstjaar der Vereenigde Staten heeft een tekoi t opge leverd van 25.2 miliioen dollais, terwijl voor het kopende een tekort van 64.5 miliioen geraamd wordt, dat echter zeker zal ver minderen, wanneer de handel levendiger wordt. De secretaris der schatkist stelt de uitgifte voor van 3 pCt. obligatiën, betaalbaar in goud, en die te veikoopen tegen goud of tegen staats- of schatkistbiljetten. De intrek king dier biljetten acht hij alleszins veikiese- lijk, omdat een bedrag van 468.358.296 dollars daarvan reeds eenmaal en van 98.5 miihoen zelfs tweemaal tegen goud is terug gekocht, waardoor de goudvoorraad der schatkist vooitdurend bedteigd wordt. Veeleer geeft de minister in overweging, de banken te machtigen tot uitgifte van biljetten tot een gelijk bedrag als de nominale waarde van de door haar gedeponeerde obligatiën. Overigens acht hij bezuinigingen noodïg, maar geen nieuwe belastingen. Volgens telegrammen in de Vereenigde Staten uit Deiuetara ontvangen, vreezen de inwoneis van Britseh Guyana voor eene over rompeling van de zijde der Venezuelanen, waur deze de Auglo-Ainerikaan-che overeen komst vei werpen. De Bntsch-Guyaniérs roe pen derhalve de hulp van de Butsclie lijks- regeering in. Zij achten de tegenwoordigheid van een paar Engelsche oorlogsschepen te Greytown noodig. Hij ijlde dus naar het huis van meviouw Viersterker, doch vond de dames met. In de haast stelde hij haar op de hoogte van wat er gebeurde en mevrouw Vieisteiker zond baar zoon mede om te zien wat er aan te doen was. Toen deze bij het huis der dames Bladergroen kwam, vond hij een groote volksmenigte bijeen. Men deed natuuilijk de meest mogelijke ver onderstellingen en meende dat de slaapkamer der dames zeker ondergeloopen was en beiden jammerlijk verdronken. Henri Viersterker wist raad.'Hij liet een ladder halen en klom tot aan de ramen der eerste verdieping, waar hij heftig tegen de ruiten begon te bonzen. Een angstig gegil was alles wat hij hoorde. De dames dachten dat er ingebroken werd en waren van angst den dood nabij. t Ik ben het, riep. Henri, doet toch open, het buis loopt onder, want de waterleiding is gesprongen. Och hemeltje, wat moeten we doen, kerm den' de> heide dames, en toen Henn antwoordde onmiddellijk opendoen, vloog Klaai tje, die altijd de voortvurendste was, zonder licht de trap af, hare zuster toeroepende dat ze maar boven moest blijven. AFRIKA, Krachtens de nieuwe Transvaalsche pers wet heeft president Kruger de te Johannes burg verschijnende Critic voor zes maanden geschorst, als gevaarlek voor de rust en orde- iri>'de republiek. Enkele dagen geléden vVer-- den alle redacteuren van dat blad gearfea-- teerd, maar kort daarop, weer in vrijheid i gesteld. Het blad zal evenwel morgen "onderb een anderen naam, dien van Transvaal, ver schijnen. Prof. Eoch is den ln December te Kaap stad aangekomen. Men zegt dat hij niet alleen de veepest, maar ook de melaatschheid zal bestudeeren. Cecil Rhodes is Dinsdag uit Beira, de Por- tugeesche haven aan het eind van den Lo- renco-Marquez-spoorweg, te Durban, in Natal aangekomen, vanwaar hij naar Kaapstad gaat om den 6n Januari naar Engeland te ver trekken. Cecil Rhodes heeft aan een correspondent van Reuter verklaard, dat het met den opstand der Matabelen nu gedaan is, en enkel nog een paar oppei hoofden der Mashona's té onderwerpen zijn. Maar de politie zou het, nu zij georganiseerd is, wel met hen klaarspelen p 200 huzaren echter zouden nog in Matabelen- land blijven. Te Port Elizabeth zal aan Rhodes een adres aangeboden worden, waarin de hoop- wordt uitgedrukt, dat de koningin hem in staat zal stellen zijn groot werk krachtig voort te zetten. Uit Kaapstad wordt van 24 dezer gemeld s Bij een besluit van den gouverneur worden de vrijwilligers in Griqualand West onder de wapenen geroepen te Taungs en Audilar op de grens van Griqualand, om reden de vijandige gezindheid van de inbooriingen in het district Taungs, in verband staande met de maatregelen tot uitroeiing van de veepest. De inboorlingen hebben geschoten op een troepje van 17 politiebeambten, die het vuur op 200 pas beantwoordden. Uit Kimberley is politie gezonden. Cecil Rhodes is Donderdag te Port Eliza beth aangekomen en werd door een ontzag lijke menigte een ovatie gebracht. Uit Tanger wordt gemeld dat drie Spaan sche vrouwen zijn gearresteerd order verden king van mede kennis te dragen van den moord op den Duitschen koopman Haeszner. Volgens gerucht zouden zij de namen hebben genoemd van de moordenaars, die men gelooft dat Spanjaarden zijn. CHINA. De Staatscourant bevestigt thans het vroe gere bericht dat Li Hung Chang, wegens het zich bevinden op eene verboden plek in den tuin der keizerin-moeder, ter zake van welke overtreding de strafcommissie zijne ontzetting Nog voor hare zuster aan de onderste trede was gekomen, hoorde Suze een gil en zag ze Klaartje bij het schijnsel van een straatlaren languit in de gang liggen. Ze had slechts ééne gedachtehaar ter hnlp snellen en plons daar ligt ook zij in het water, dat ter hoogte van een halve voet in de gang stond. Gezamenlijk stonden ze op en toen ze eindelijk door het water wadende de deur bereikten en die geopend hadden, vielen beiden in de armen van mevrouw Viersterker, die inmiddels ook ge komen was, in onmacht. Toen ze bijkwamen, zagen ze dat ze in hét groote logeerbed bij mevrouw Viersterker lagen, Zeg Klaar, zei Suze, we gaan weer naar het dorp. Ja Suze, morgen, en geen dag later.

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2