Hi hik» ii Ia nd scli o Be rich teil. -Nelidoff, heeft Maandag aan de Turksche regeering eene nota gezonden betreffende de fïnancieele aangelegenheden, waarin hij ver klaart, dat zijne regeering zich, zoo noodig, bij de overige mogendheden zal aansluiten lot be scherming van de belangen der Europeesche schuldeischers tegen de plannen der Turksche regeering. De zoogenaamde vrijwillige inschrijving ten behoeve van de uitrusting en bewapening der Turksche reserve is reeds tot 3 millioen pias ters gestegen. De ambassadeurs te Konstantinopel hebben besloten, voortaan tweemaal 's weeks te be raadslagen tot de vraag, welke vertoogen by de Porte ingediend zullen worden, opgelost zal zijn. De beraadslagingen worden overigens ge heimgehouden en zelfs niet aan de gezanten der overige staten medegedeeld. In Klein-Azié woiden nu, tengevolge van het amnestie-besluit, vele Armemëis losge laten; ook te Konstantinopel worden er dage lijks uit de gevangenissen ontslagen. Dat het tijd wordt voor de diplomaten, afdoende maatregelen voor Kreta te nemen en zich niet langer door de Porie te laten tegenwerken, is uisgedrukt in een gezegde van een ouden KretenzerEuropa meent het niet eerlijk met onsik heb al verscheiden opstanden meegemaakt en verscheiden Tui ken neergeschoten. Men heeft ons veel beloofd en het is geen haar betei geworden in Maart ga ik weer naar de bergen teiug, en dan slaan wij er zoo lang op los, tot wij onze geheele onafhankelijkheid verkregen hebben. A Jtt E K i K A. Uit "Washington wordt aan de Neicyork Herald gemeld, dat de staatssecretaris Olney en de Britsche gezant sir Julian Pauncefote het eens zijn* gewoiden over een algemeen plan van arbitrage voor de oplossing van alle geschillen tusschen Engeland en de Vei eenigde Staten. Volgens dat plan zal eene rechtbank van zes scheidsrechters worden ingesteld, waarvan drie door elk der beide mogend heden te benoemen. Kunnen deze het niet eens worden, dan zal een zevende lid worden benoemd. In geval van verzet van een der beide mogendheden tegen de beslissing van dat scheidsgerecht zal diens uitspiaak wor den herzien door een hof, samengesteld uit drie Engelsehe techteis en drie leden van het Hooggerechtshof der Vereenigde Staten. Van de uitspraak van dit hof zal geen hooger beroep mogelijk zijn. Naar de Post verneemt zijn de staats secretaris Olney en de Spaansche gezant Deióme 'teens geworden over eene regeling betreffende Cuba, op grond van een ofücieeie mededeeling van den minister Canovas. Spanje noodigt de regeenng der Vei eenigde Staten uit, de voorwaonlen over te biengen die voor de opstandelingen zijn vastgesteld be tuigt verder leedwezen over de aan den Amerikaanschen handel toegebrachte schade, en stemt toe in het sluiten van e n verdrag van wedeikeeiigheid, waardooi de Unie voor die nadeelen zal worden schadeloosgesteld. Canovas veiklaait dat Spanje bereid is de goede diensten van de Ameiikaansche tegee- rmg, als tusschenpersoon, te aanvaarden en een waarboig te willen geven vooi stiaffe- loosheid na het tot stand komen der nieuwe liervoi mingeri. De vorm van bestuur, aan de Cubanen aan te bieden, zal zijn een begiensde onafhankelijkheid, welke kan vvoiden toege staan aan elke piovincie, zonder absolute af scheiding van het moederland. Het bericht van de Post vvoidt in offi- cieele kringen tegengesproken. Men erkent echter, dat er gedurende eenige maanden pogingen zijn gedaan tot onderhandelen, met het doe! aan Cuba zelibestuur te vei zekeren door het het uitsluitend beheer der douane en het recht te geven alle leden van zijn parle ment te verkiezen. Uit Canton (Ohio) wordt gemeld, dat de senator Walcott eene conferentie van twee uren met den heer Mac Kinley gehad heeft over de bill, betreffende het internationaal bimetailisme, dat bij de Senaats-commissie, waarvan Walcott president, in bewerking is. Mac Kinley wenscht vurig dat aan de be lofte der republikeinsche partij ten gunste van eene internationale overeenkomst over het bimetailisme, spoedig voldaan werd. De bill bevat o. a. de instelling van eene commissie, belast met de vei tegenvvoordigers der andeie natiën te confereeren. Door de toevoeging van Brooklyn is New- I York thans eene stad met ongeveer 3 millioen inwoners en heeft zij een nieuw bestuur ge kregen, n.l. een wetgevende raad, bestaande uit twee Kamers, en een gemeenteraad. De opperste burgemeester zal het recht van veto hebben tegen alle handelingen van bestuur, in den zin als de piesident der Unie tegen de besluiten van het congies. EERSTE KAM R >LR S TATEN-GENERAAL. Zitting van 29 December. Tot rapporteurs over de definitieve suiker- wet zijn benoemd de heeren Magnee, Welt, Van Lijnden, Muller en Godin de Beaufort. Aan de oide is de Indische begrooting. De heer Van Alphen stemt in't algemeen in met de voorstellen omtrent de marine. Hij verdedigt eene blijvende vestiging in Atjeh, bestrijding van alle rustverstoiing, en een algemeen bindende scheepvaartregehng. Ver der diingt hij aan op aanschaffing van snel- loopende recherche-vaartuigen. De heer Schimrnelpenninck van der Oye adviseeit ook dat men aan de militaire actie in Atjeh een geruimen tijd den vrijen loop zal laten en den toestand zal cnnsolideeren. j Door volharding zullen wij in Atjeh ons ge- j zag blijvend vestigen. De hees Fiansen van de Putte juicht geens- zins 't beleid des mini-ters in vele opzichten toe, maar zal met het oog op de politieke omstandigheden niet debatteeren, waar de minister ter zake zoo geheel is afgeweken I van zijn vioegere veiklaringen. Intusschen hoopt luj dat de minister nu in het inge slagen vaai water zal blijven. De mini>ter van kolomen betoogde dat de toestanden in Atjeh zoo zijn veranderd, (fat veiandentig van beleid alleszins verklaarbaar is en ieder ander hetzelfde zou gedaan hebben. De munster veizekeide nog dat voor een 1 spoedige afwijking der tegenwooi dige Atjeh- tactiek geen vrees behoeft te bestaan. De lieei Pijnacker Hordijk verklaait onk groote bedenkingen te hebben tegen het be- leid van den minister, vooial zijn financieel beleid, maar zal bij hoofdstuk X der staats- I begrooting daarop terugkomen. De minister verkiaaide dit te zullen af- I wachten, maar ontkende dat de toestand in Indiè zondanig is, dat ze ooit noodlijdend zou WOi den. De heer Fransen van de Putte hield vol, 1 dat de minister van beleid vva« veranderd voordat de omstandigheden in Atjeh gewij zigd waien. De minister antwoordde, dat de gouver neur-genei aal zelf met wist dat buiten de geconcen'leerde linie vestiging was geschied. De Indische begrooting werd aangenomen, evenals de andeie ontweipen. Bij de begtooting van Suuname beloofde de minister aan den heer Weitheim, te zul len overwegen of eene commissie benoemd kan worden tot geologi-ch onderzoek van Suriname. De heginoting werd aangenomen. Morgen zijn de scheepsvei klaringen aan de orde. SCHIEDAM, 30 December 1HJI6. De 7<ingvereeniging 2>St. Gregorius" h eeft gisteravond in de zaai der Officieren-Vereeni- ging haar tienjarig bestaan gevieid meteen uitstekend geslaagd feestconcert. Getiuiemle al dien tijd stond zij onder de verdienstelijke leiding van den heer A. den Draak, vvien dan ook bij monde van den heer I C. J. Wouterlood een warme hulde werd gebracht; een lauwerkrans en een gouden insigne waren verder blijvende herinneringen voor den energieken leider aan dezen schoo- nen avond. De eerste afdeeling van het con cert werd met uitzondering van een nummer door de feestvierende vereeniging ten gehoore gebracht. De jeugdige medewerkers zongen met groote opgewektheid en legden op waar dige wijze getuigenis af van het degelijke onderwijs dat zrj ontvangen. Daverende toe juichingen vielen dan ook aan hun voor drachten ten deel. De tweede afdeeling stond op het pro gramma als kun stenaars-afdeel ing, en mocht dien naam in waarheid dragen. In de eerste plaats trad daarin op onze vroegere stadge noot, de heer "W. Feltzer, die reeds in de eerste afdeeling door zijn bezield spel de tal rijke hoorders aan zich geboeid had met een fantaisie van De Beriot en later ten gehoore bracht een Romance en Mazurka van "Wie- niavvski. De heer Feltzer kan verzekerd zijn, dat de beste wenschen zijner vroegere stadgenoo- ten hem bij zijn verdere studiën vergezellen. Mej. Klijn de Jongh, sopraan, en de heer Van Duinen, bas aan de Nederlandsche opera te Amsteidam, deden zich verder booren, ter wijl een wijziging in het programma noodig was geworden, doordien de tenor de heer Urlus, mede van de Nederlandsche opera, niet kon komen. In diens plaats vei scheen de heer Jos. Tijssen te Amsterdam. Allen hadden een gelukkigen avond. Mej. Klijn de Jongh zong op hoogst verdienstelijke wijze o. a. een compositie van den heer Feltzer: sHooren en Verstaan"; terwyl vet der een groot gedeelte der voordrachten van de hand van Hollandsche meesters was: Pijzei, Van Mdligen, Zweers, Jan Brandts Buys en Ver hulst, inderdaad gelukkige keuzen. Met het heerlijke trio uit De Schepping: »Zu dir, o Herr", door mej, Klijn de Jongh en de heeren Tijden en Van Duinen, werd de schoone avond waardig besloten. Bij den veehouder A. Kool. aan den Ouden dijk, onder deze gemeente, zijn 5 runderen in beslag genomen wegens verzuim van aan gifte van mond- en klauwzeer en het niet voldoen aan de verplichting tot afzonde ring. De Eerste Kamer zal vermoedelijk op Maan dag 18 Januari haren aibeid hervatten. De gewone audiëntie van den minister van buitenlandsche zalc.j op Vrijdag 1 Januari 1897 zal met plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 24 dezer bedroeg bij de Nederlandsche Bank f 505,073.51 '/s en bij de betaalmeesters. - 1,668,607.43Vs Te zamenf 2,173,680.95 Personeele belasting Hoe zal de fiscus handelen met het even tueel te veel betaalde door hen, die hunne personeele belasting, dienst April 96/97, ten volle voldeden Het te veel betaalde wordt door de ont vangers in een vooiloopig journaal overge bracht en later op den aanslag over 4897 afgeschreven. Belastingschuldigen, die in be doeld geval verkeeren, ontvangen dus hun nieuw aanslagbiljet gequiteeid, met liet be drag, dat zij voor den dienst 1896/97 te veel hebben betaald. Wanneer op deze wijze de verrekening niet kan plaats hebben byv. doordat de nieuwe aanslag niet groot genoeg is of doordat er in 't geheel geen nieuwe aanslag is dan wordt het bedrag tegen qui tan tie teruggegeven. (N. v. d. D.) Blijkens bericht van onzen minister-resi dent te Tokio, behoort onder de openbare werken, welke in Japan zullen worden uitge voerd, de aanleg van een haven te Osaka. Deze haven-aanleg wordt begroot op onge veer f 28,275,000. Belanghebbenden, die voornemens mochten zijn te trachten hieraan eenig deel te nemen en ingenieurs, die zich naar Japan wenschen te begeven, vinden in de Staatscourant no_ 305, uitvoeriger mededeelingen. Met den aanbouw van deze haven staat in verband de verbetering van den hoogwater- afvoer langs de rivier te Osaka »Yodogawa". Dit werk is op ongeveer f 13,000,000 ge raamd. By de op den 24n dezer gedane peilingen in den Nieuwen Waterweg, door de beambten van den waterstaat en het loodswezen, is als volgt waargenomen: aan den stompen tons- kant 59 0 decimeter; 60 meter benoorden de lijn der 100de geleidelichten 84.0 decimeter; op de lijn der roode geleidelichten 84.0 deci meter; 50 meter bezuiden de lijn der roode geleidelichten 82.0 decimeter; aan den spitsen tonskant 53.0 decimeter; grondslag voor getijseinen, bij gewoon laag water, bij dag en nacht, van 24 Dec. af, 82.0 decimeter. Als grondslag van de getijseinen is van 24 dezer te 6 uur voormiddag af 82 dM by gewoon laag water gerekend, zijnde het minste water in de 110 M breede vaargeul, van 60 M benoorden tot 50 meter bezuiden de lichtenlyn. De vergunning tot opslag van dynamiet aan de oostpunt van Rozenburg, welke den 28n Maart 1894 voorwaardelijk verleend werd, is by koninklijk besluit van 5 December in getrokken, omdat niet voldaan is aan de voor waarden, voor het bouwen van die opslag plaats gesteld. Heden werd te Rotterdam het 6000ste zee schip in dit jaar uitgeklaard, een getal tot heden nog nooit bereikt. (N, B. Gt.) Maandag is te IJselmonde gevonden het lijk van den kellner G. K., die twee maan den geleden zijne vrouw en kindei en ver laten had en van wien men sedert niets meer had gehoord. Heden zal het geschouwd worden. Nu de nasporingen der politie in de zaak van den moord in de Van-Eeghenstraat onge veer geëindigd zijn, heeft plaats wat wel meer gebeurt na dergelijke verschrikkelijke zaken er worden brieven geschreven door den man, die zich de moordenaar noemt. Zoo heeft thans de stiefmoeder van hefe meisje een brief ontvangen van zoo iemand- Hij maakt daarin zyn verontschuldigingen' voor het feit, dat hij haar dochter getroffen heeft. Dit was niet zijn bedoeling geweest. Hij had het uit jaloezie op een ander meisje gemunt. Men meet niet denken dat hij gek was; h"d wist zeer goed wat hij deed. De politie zou nog meer van hem hooren, maar uitkomen zou het nooit, evenals de moord op Hoog steden, enz. De brief is Zondag ontvangen. Hij is met verdraaide hand geschreven en is der politie in handen gesteld. Het blijkt, dat behalve de brief aan de stiefmoeder van de vermoorde mej. Beyer nog verschillende andere van den zich noe menden moordenaar bestaan, welke echter niet aan de familie, doch aan de politie ge richt zijn. Deze brieven komen uit verschillende plaafc *r~ sen (die aan de wed. Beyer uit Amsterdam) en zijn alle met verdraaide hand geschreven,, doch blijkbaar niet van denzelfden persoo* afkomstig. Politie en justitie hechten evenwel niet veel waarde aan deze geschriften. Immers,, hoe ongeloofelijk het ook schijne, toch is her haaldelijk gebleken, dat er creatuien bestaan, ellendig genoeg oin dergelijke brieven als aardigheid" te schrijven. Het spreekt vanzelf dat deze aardige menschen, wanneer zij ontdekt worden, door de justitie zeer onaardig behandeld worden, en terecht, want door het bemoei ijken en afleiden van het onderzoek maken dj zich in moreelen zin medeplichtig aan het niet-ont-

Schiedamsche Courant | 1896 | | pagina 2