50ste jaargang. IN0. 9209. lyp# Zondag 3 en Maandag 4 Januari 1897. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon-en Feestdagen. FBTJILLETOlSr. DE WERELD ONTVLUCHT. UITGEVER: II. I C, ROELANTS. BUITENLAND. BINNENLAND. ..i/ f, £ip** U.,„ I '.të,-** .f.».- Abonnementsprijs per kwartaal Franco per post Afzonderlijke nommers. 0.90 - 1.30 - 0.02 BBREAITs BOTER'rtn.lAT ÏO, Teleplioon So. 123. Advertentieprijs van 1—-10 gevvoüc regels met inbe grip van ecne Courantf 1.02 Iedere gen one regel meer- 0.10 Bij abonnement v,-ordt kot ting verleend. Algemeen overzicht. Schiedam, 2 Januarie '97. De demonstraties ter viering van Cecil Rhodes te Kaapstad duren met onverminderde geestdrift voort en gelijk een Romein«ch triumplmtor genoot hij ook hier de eer, dat bij een alge- meene betooging op het openbare piein te Kaapstad zijn rijtuig als een zegewagen door vereerders werd voortgetrokken. In antwoord op adressen van welkomst, gaf hij weder hoog op van zijn werk in het belang van de Noordelijke grenzen der Kaapkolonie o. a.wees hij op de voordeelen ten opzichte van het Noorden, verbonden aan vrije tarieven en vrij spoorwegverkeer; na zijn teiugkomst uit Engeland, hoopte hij zich meer dan ooit aan de welvaart van Zuid-Afrika te wijden. Het is echter zeer de vraag, of hij in Enge land evenzeer zal gevierd worden als aan de Kaap. Reeds heeft hij het bij een deel van het Engelsclie publiek verbruid door te spreken van de szalvende" gerechtigheid, die hem daar waciit en bovendien schijnt de Kaapsclie geest drift in Engeland een vrij twijfelaclitigen in druk te maken, zelfs op zijn grootste voorstan ders onder de Engelsclie jingo's. Vooral de tegenstrijdigheid, die er ligt tussdien de tel kens herhaalde verzekering van zijn streven om alle elementen in Zuid-Afrika te vereenigen en den geest van eenheid zooveel mogelijk aan te kweeken en het feit. dat juist hij een verbittering en mistrouwen heeft opgewekt, welke samensmelting der beide iassen voor eerst wel tot een utopie gemaakt hebben deze tegenstrijdigheid wordt ook in Engeland met onmiskenbaren weerzin opgemerkt. Uit Washington wordt getelegrapheerd, dat de onderteekening \an liet algemeen arbitrage verdrag tusscben de Yereenigde Stalen en Engeland nog eenig uitstel zal ondervinden, tengevolge van verschil van zienswijze omtrent sommige onderdeelen tus«ciien lord Salisbury en staatssecretaris Olney. De totstandkoming van dit tractaat waaraan overigens geen twijfel bestaat zou een der schoonste vruch ten zijn van het aan vredelievende oplossingen door arbitrage zoo rijke jaar 189G. Dit tractaat toch, dat de schoone bepaling bevat, dat in den vervolge alle geschillen tus- selien Engeland en de Unie langs scheids rechterlijken weg zullen beslecht worden,zoude een waardige bekroning zijn van de pas be ëindigde of binnenkort te beëindigen internatio nale quaesties door arbitrage. Wat het laatste betreft doelen wij op de tot aller tevredenheid beslechte Venezuelaansche grenskwestie, welke ook in Venezuela zelf met algemeene ingenomenheid ontvangen is (er is geen gevaar, dat de Volksvertegenwoordiging het tractaat verwerpen zal) voorts op de eigen aardige beslechting volgens het beginsel van arbitrage, ditmaal tus'clien een regeering en een particulier, der kwestie lusschen Venezuela en den Franschman Fabiani te Caracas, die (gesteund door de Fransche regeering) een scheidsrechterlijke beslissing door den president van het Zwitsersch Eedgenootschap verkieeg en zich ter herstel van een deel zijner grieven een aanzienlijke schadeloosstelling topgekend zag. Wat de mogelijk in wording zijnde arbi trage van Amerika tussciien Spanje en Cuba beti eft, ondanks de ontkenning van Canovas schijnt diens voornemen toch niet meer zoo vast te staan en zal hij zich toch bij een ver gelijk moeten neerleggen. Reeds bet bekend maken van het het vormingsprogram voor de Antilllen eerst op Porto-Rico en daarna op Cuba in te voeren bewijst, dat Canovas de noodzakelijkheid inziet van toe te geven. Juist komt uit Madrid liet bericht, dat de Ko ningin-Regentes in den ministerraad tien decreten teekende ter regeling van administratieve en politieke hervormingen, die op Porto-Rico zuilen worden toegepast. De Spaansche bladen bevatten heftige aiti- kelen tegen liet beleid van den Spaanschen bevelhebber op Cuba, generaal Weyler, wiens onmiddellijke terugroeping geëischt werd en als wiens opvolger generaal Azcarroga werd aan bevolen. Deze bladen zijn evenwel op bevel der regeering in beslag genomen. Van het oorlogsterrein komt de bijzonder heid dat generaal Macéo niet dood zou zijn, doch gewond ligt in liet kamp der opstande lingen, waar hij opgepast wordt door vier doc toren, die allen vast geiooven in zijn herstel. De opvolger van Macéo, generaal Rivere, is volgens een bericht uit Havana gewond. Gemengde Nededccllngcn. De heer Bourgeois, het hoofd der radicalen in Frankiijk loochent de bewering der vrienden van den heer Doumer dat hij de benoeming van dezen laatste tot gouverneur-generaal van Indo- China zou goedgekeurd hebben. Tevens ver klaart hij, dat het heengaan van Doumer geen wijziging in de politiek van zijn partij zal bren gen, wier program inkomstenbelasting en beperkte grondwetsherziening thans aan het oordeel der kiezers voor den Senaat onder worpen wordt. Volgens Le Petit Bleu heeft keizer Wilhelm, aan het diner onlangs door prins Hohenlohe gegeven, zich beslist tegen de üamburgsche werkstakers verklaard, en het vereenigd optre den der reeders tegen de onredelijke eisclien der ontevredenen gebillijkt. Dit bericht ver wekte natuurlijk te Hamburg groot misnoegen onder de stakers, waarvan er een, die op een meeting liet woord voerde, wegens majesteits schennis gearresteerd werd. Zelfs schijnen enkele grevisten uitgeroepen te hebben: »Nu zullen wij blijven strijden tot in den dood." De weikstaking te Hamburg heeft groote stoornis gebracht in den graanhandel. In de vergadering der vereeniging voor den giaan- handel is deze week medegedeeld dat tallooze lastige en dure processen te wachten zijn, om dat vele ladingen die in de haven voor lossen gereed lagen niet op tijd konden worden ge leverd. liet Engelsclie Parlement is tegen 19 Januari bijeengeroepen. In de oproeping staat te lezen, dat terstond zaken van groot belang in behan deling zullen komen. Zoo zal o. a. de quaestie van Ierlands overbelasting dadelijk na de ope ning van de zitting in het Lagerhuis ter sprake komen. Koning Humbert van Italië schijnt eenigs- zins ongesteld te zijn, ten gevolge van een verkoudheid, welke hij bij de jacht heeft opge daan. Uit Stockholm wordt gemeld, dat volgens het testament van den overleden millionair Nobel (den uitvinder van liet dynamiet) diens geheele vermogen bestemd is voor een inter nationaal fonds ter bevordeiing van welen- schappelijke onderzoekingen. De renten moeten worden aangewend als prijzen voor de wed strijden lusschen geleerden van alle landen. De grootte van het fonds is nog niet te bepalen, doch de berichten daarover in buitenlandsche bladen zijn overdreven. De tekst van liet testa ment is nog niet openbaar gemaakt, omdat er nog codicillen te Parijs zijn bijgemaakt. De Servische Skoepsclitina is op 31 December bij ukuze ontbonden. Naar uit Tafilet in Marokko gemeld wordt is de bevolking aldaar in opstand gekomen. De sultan heeft er 3000 man heengezonden. De politiek van den aanstaanden president der Unie, Mc. Kinley zal het volgende program omvatten Onmiddellijke herziening der tarieven op ge matigden protectionistischen grondslag en waar bij overdreven hooge invoerrechten zullen wor den vermeden. Herstel van de reciprociteits-verdragen, welke bestaan bobben onder het bestuur van den heer Harrison. Handhaving van alle soorten geld in verge lijking met goud. Geleidelijke intrekking van de «greenbacks", zoodra de regeering een overschot heeft, dat voor dit oogmerk kan worden gebruikt. Uitbreiding van liet nationale bankstelsel, ten einde het vestigen van onafhankelijke ban ken of filialen van stedelijke banken in kleine steden te vergemakkelijken. Een van de lioofdaanleggcrs van den opstand op de Pliilippijnen, dr. Rizal, i% zooals wij reeds meldden, te Manilla gefusilleerd. Dr. Rizal was een zeer bekwaam noan; bij had zicli den doctorsgraad verworven in de letteren, de ri at uur we ten-c happen en de medi cijnen. Wegens zijn deelneming aau den opstand werd hij door den voiigen gouverneur naar Mindanao verbannen, doch op zijn verzoek in gescheept naar Cuba, waar bij als geneesheer in het Spaansche leger wilde dienen. Een van de eerste daden aan den legenwoordigen gou verneur-generaal Polavieja was den doctor bij zijn aankomst te Barcelona te laten grijpen en naar Manilla lorugbiengen. Dr. Rizal werd bij zijn terugkeer voor een krijgsraad gedaagd en ter dood vorooi deeid. De terechtstelling heeft Dinsdag plaats gehad, nadat de veroordeelde '2 i uren lang iu de kapel was opgesloten, waar de priesters teveigeels beproefden hem bijzonderheden omtrent de samenzwering ze ontlokken. Er waien uitge breide maatregelen genomen om betoogingen der inlanders te beletten. De overheid heeft geweigerd het lijk aan de familie terug te geven, naar het heet, om wanordelijkheden te vermijden. IIII. MM. hebben gistermiddag te '12>/i ure ter gelegenheid van het NieuwjaaiMeest in audiëntie ontvangen de ministeis, hoofden der bestuursdepartementen, de leden van den Raad van Voogdij, den gouverneur der teMderttie en den directeur van het Kabinet der Koningin. Deze autoriteiten werden ontvangen in den salon voor de diplomatie. Te 1 ure gaven IIII. MM. in de kleino danszaal Nieuwjaarsreceptie voor de dames der Koningin; de grootofficierende hoeren van het dienstdoende civiele en militaire Huis de leden van de Ilofeommissie: den hofprediker en den Iijfaits van HIJ. MM. Bij deze gelegenheid was de Regentes ge kleed in grijze zijde en droeg de Koningin een licht blauw kleed met bloemen gegarneerd. Hare Majesteiten de Koninginnen woonden gisteren de Nieuwjaarsgodsdienstoefening bij in de Gioote Kerk, te 's-Gravenhage, waar voor ganger was ds. Oort Op Oudejaarsavond waren zij in de Groote Kerk onder gehoor van ds. Gerlli van Wijk. De Koningin-Regentes heeft lieden te kwart voor vier in audiëntie ontvangen den lieer Bihourd, gezant van Frankrijk bij ons Hof, welke gezant zich kweet, van de opdracht om der Regentes aan te bieden het grootkruis van het Legioen van Eer, benevens een autogra- Roman van Anny Wotiie. 2) sis je hart weer eens in vlam gezet, Heinz?" vroeg de graaf, aan blijkbare verveling ten piooi, terwijl zij langs de weinige visschershutten van het eiland naar de herberg liepen. »In vlam? Waarom zou het ontvlamd zijn? Maar, weet je, die oogen van de oudste name lijk lichtblauw als sterren en daarbij die lange zwarte, zijdeachtige wimpers, die lichtbruine tint van het gelaat en het gitzwarte haar, de voile, roode lippen en a Houd nu toch op, Heinz. Van dat alles heb ik niets, volstrekt niets gezien. Ik dacht dat het een vrouw was als allo anderen. Haar kleeding scheen wij voornaam." ïJe bent toch een barbaar zonder eenig gevoel" gaf Heinz verontwaardigd ten antwoord. Die lieve kleine heb je zelfs niet met een blik verwaardigd. Eigenlijk is zij een kopie van do schoono moeder, maar irisscher en blozender. Haar oogen met don kere wimpers zijn grijs, lichtgrijs, Günther, en haar haar rust als eon diadeem op haar schoon voor hoofd." Günther barstte in een luid lachen uit. Dit verbaasde Heinz, die sinds lang geen lach van Günther gehoord had, zóózeer, dat hij zijn vriend sprakeloos aanzag. Toen gleed er evenwel een uitdiukking van stille vergenoegdheid over zijn gelaat en welbehaaglijk floot hij een deunije, terwijl hij in zichzelf mom pelde: »Nu hem in die stemming gelaten." Zij kwamen voorbij de oudo keilt van het klooster Frauenwot'th. »Laten we eens binnengaan," stelde Heinz voor en Günther, wien de kerk al even onverschillig was als de andere huizen, volgde gelaten. Stil zwijgend gingen zij het oude kerkhof over, met de verweerde kruisen en bijna onleesbare opschrif ten. Nergens hoorde men eenig geluid en geen menschenziel scheen in de nabijheid. Slechts het geruisch on gemurmel van de naburige Chiemsee klonk zacht en vredig. Alles scheen sti! en doodsch slechts de wilde rozenstruiken sloegen haar twijgen liefdevol over de bouwvallige muien en de zomer wind droeg de balsamieke geuren ver over het landschap heen. Graaf Günther ontblootte het hoofd en diep ademhalend streek hij zich met de fijne hand over de slapen. sllij is onder de bekoring," merkte Heinz innig vergenoegd bij zichzelf op, terwijl bij deed, alsof hij blijkbaar in do oude opschriften op de graven verdiept was. »God geve, dat de weg, dien ik met hem ingeslagen ben, da ware zij." Stilzwijgend traden beiden de in schemerlicht gehulde kerk binnen. De eeuwig brandende lamp wierp haar flikkerend licht op de heerlijke altaar beelden, die met levende bloemen opgesierd, van omhoog hun groet brachten. Geen geluid, geen mensehenstap verstoorde de stilte, terwijl de vrienden als in heilige vereering in den donkersten hoek van de kerk staan bleven. Plotseling klonk van uit liet koor zacht, als een haimonie der sfeien het orgelspel, eene breede, liefelijke melodie, waarmede zich jubelende kinder stemmen vermengden. Men kon dets zien. Slechts een enkel oogenblik boog zich het gelaat eener jeugdige non over den rand van het koor om te zien of de ketk ledig was; dan verhief zich weer het zachte, lieflijke geluid der jeugdige stemmen en steeg eindelijk juichend als in jubelende bezie- Sing, omhoog. Günther waagde het nauwelijks adem te halen, en toch was het hem, alsof hij het vroom, week en kinderlijk gevoel dat hem plotseling overmeesterd had zich uit het hart moest rukken. Hij zag in zijne verbeelding een eenzame vrouw, die om zijnentwil voor haar tijd oud was geworden. Hij zag ze ook, toen zij nog jong en vroolijk was, toen zij mot hem speelde on dartelde, hem ver wende en bedierf, omdat hij haar eenige was en hij zag haar ook in stomme smart de handen wringen omdat zij hem, zijn liefde en zijn hart verloren had. De kindei stemmen verstomden. De orgeltonen ruischten statig door de kerk tot zij eindelijk in steeds zachtere klanken wegstiei ven. Een kleine deur ging zaehtkens open en drie in het wit gekleede jonge meisjes, traden, gedruischloos en met de voeten nau welijks den vloer aanrakend, de kerk binnen. Het zon licht stroomde door de bontgeschilderde kerkramen en wierp een rossen schijn op de blontgelokte meisjes kopjes, die zich over een grooten korf met bloemen bogen. Deze werd naar een hoog praalgraf ge dragen waaronder, gelijk Heinz wel wist, de voormalige abdis van het klooster Frauenwórth den eeuwigen slaap sliep. De beide vrienden stonden slechts weinige schreden, onder bedekking van een zuil en geheel in liet donker, van de jonge kloostei leerlingen verwijderd, die zich be ijverden het graf der gestorven kloostermoeder met bloemen te versieren. Welk een bevalligheid spreidden deze jonge schepsels ten toon De schilder s! >eg met ver rukking het lieflijke tafereel gade, toen eensklaps de kleinste der drie, een zestienjarig, levenslustig schepseltje met lachende oogen, vol overmoed een krans greep en dien het slanke goudlokkige meisje, dat zicli het ijverigst met de versiering bezighield, op het hoofd drukte. ïYoor jou past die krans veel beter, Gunda", zeide de kleine en zag met een lieven glimlach naar haar viiendin op, «dan voor die oude lang vergane zuster Agneto. Mijn hemel, die slaapt ook wei ponder bloemen." «Hoe kan je nu zoo zondig pi aten Liska", hernam de blondlokkige met zacliton ernst. Is liet geen heerlijk voorrecht, de gtaven van hen, dio wij liefhebhen, met bloemen te mogen versieren." tJa, hen die wij liefhebben", bracht oen derde in het midden, een meisje met groote, bruine ernstige oogen, vmaar ik heb heel wat anders lief dan die doode kloostervrouw, die mogelijk hon derd jaar geleden geleefd heeft. Ik vvensch jelui vor der veel genoegen", zeide zij spottend en wipte snel op de hooge leuning van een ketk bank, vanwaar zij uit de hoogte lachend op haar beide viiendinnon neerzag, die zwijgend met haar vveik doorgingen. nik help slechts, omdat jij het bont," flmsteide Liska het blonde meisje toe en drukte haar den rozenkrans vaster op de gouden lokken. »Je bent zoo goed en zoo schoon," voegde zij er zachtjes hij. sStil, stil Liska, hoe kun je nu zoo praten als de vrome moeder je hoorde, hoo treurig zon zo dan zijn," hernam Gunda toen maakte zij liet teeken des kruises, vouwde beide handen op de borst samen en zonk biddend op het graf neder. Plechtig ruischte do orgelmuziek door de ruimte. De stemmen der kinderon violen met vollen klank m, on liet was, alsof engelen jubelend het gebed van het blonde meisje ten hemel droegen. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1