IN0. 9212, Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon-en Feestdagen. UITGEVER": H. J. C. ROELANTS. OFFICIEEL. Kennisgeving. BUITENLAND. FPJXJILLETOjN". DE WERELD ONTTLUCIIT. Abonnementsprijs per kwartaal0.9C Franco per post- 1.30 Afzonderlijke nommers- 0.02 BUREAU t BBTHRSTK.1AT ?0, Telephoon So. 123. Adycbtentiemujs van 110 gewone regels niet inbe grip van eene Courantf 1 02 Iedere gewone regel meer0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. DE COMMISSIE VOOR GEMEENTEWERKEN te S e h i e d a rn, is voornemens op Dinsdag den 13n Januari 1897 's namiddags 2 uur, namens Bui gemees- ter en Wethouders ten laadhuize aan te beste den de leveling van Ijzerwaren, Gereedschappen, Borstels, Doe ken, Drogistartikelen en verdere materialen ten behoeve van den dienst der Gemeente werken. Het bestek ligt ter inzage op de stadstimmer- wert en is, aldaar tegen betaling van 23 cents ver krijgbaar Algemeen overzicht. Schiedam, 6 Januari '97. Een bijzonder belangwekkende zittingsdag van bet Engelsche pailernent wacht ons op 19 Januari a.s. Op dien dag heelt de openingszit ting plaats, en reeds van nu af richten de leiders der ministerieele groepen dringende uilnoodigingen tot hun pai tijgenooten, om vooral bij de opening op het appèl te zijn, daar een zeer belangrijke quaestie aan de orde is. Het is niet twijfelachtig, dat lord Satisbury deze voorzorgen neemt met het oog op de houding, die de Ieren zullen aannemen. Men weet, dat in Ierland zich een krachtige beweging heeft geopenbaard tegen de 'overbelasting. Waar het zuiver materieele belangen geldt, wordt gemak kelijk overeenstemminglusschen de verschillende groepen verkregen en men zag op de onlangs gehouden meeting op het Mansion-House te Dublin, de orangisten (Iersche protestanten) en de katholieken, de unionisten en voorstan ders van home-rule, de ParnelUsten en anti- Parneilisten gemeene zaak maken en met vol komen eenstemmigheid protesteeren tegen den zwaren belastingdruk, waaronder Ierland ge bukt gaat. l)o aldaar aangenomen motie is gezonden geworden aan loid Salisbury, aan den minister van financiën, aan den minister voor Ierland en aan alle afgevaardigden en pairs. Er is zelfs sprake van een tweede meeting te Dublin, waarbij een nieuwe vorm van protest zal voor gesteld worden. Dit wordt nu voor het kabinet Salisbury een moeilijke quaestie. Tot dusverre weigert het in iets toe te geven, maar zal het dit standpunt kunnen handhaven op het gevaar af van de geheele Iersche fractie van zicli te vervreemden en aldus zijn meerderheid in tweeën te snijden. Is liet niet te vreezen, dat deze quaestie der belastingen aan de leisclse partij een gunstige gelegenheid zal aanbieden om zicli te reconstitueeren en de eenheid in haar gelederen tt herstellen Het gerucht loopt te St. Petersburg dat de minister van financiën, Witte, zijn verzoek om ontslag bij den Czaai' ingediend heeft wegens het slechte onthaal, dat zijn plan om den gou den standaard in Rusland in te voeren bij den keizei lijken raad gevonden heeft. Zijn plan zou zeer «cherp geeritiseerd zijn geworden door den heer Solsky, een der meest bekende Russische financiers In hoeverre dit gerucht slechts door geïnteresseerden ter beurze is uitgestrooid geworden, om hiermede hun eigen belangen te dienen, is onzeker. Rudand z >u in hem een zijner ijverigste vredesapostelen verliezen. Als zoodanig o. a. toonde hij zich onlangs, toeu een oogenblik in den ministerraad de vraag opgeworpen werd, of Rusland niet het best deed snei en krachtig in de Turksclie politiek in te grijpen. Dit raadde hij beslist af. Een oorlog trouwens zou zijn kunstig opge bouwd financieel plan dadelijk doen ineen storten. De Russische minister van oorlog generaal j Wanriowski is weder van zijn ziekte hersteld en heeft zijn ambtsbezigheden hervat. De Russische keizer heeft aan graaf Sehuwa- loff, den afgetreden gouverneur van Warschau, een zeer vleiend schrijven gericht, waarin hij de hoop uitspreekt, dat de graaf spoedig zooveel aan kiaclit en gezondheid moge winnen, dat 1 zich weder aan staatszaken kan wijden. De keizer voegde aan zijn schrijven eigenhandig de woorden toe»uit diepe erkentelijkheid." bij de laatste audiënties bij den sultan van Turkije de gezanten, elk voor zich verklaard hebben, dat de mogendheden de voorgeslagen hervormingen slechts konden aannemen, indien het Turksclie ministerie geheel gewijzigd werd daar het tegenwoordige kabinet voor de uit voering er van geheel ongeschikt was. In geval van weigering zou een Europeesche con trole onvermijdelijk zijn. Volgens Daily News is de veelgeroemde eenstemmigheid onder de gezanten volstrekt niet een voldongen feit; veeleer heerschip er een aanmerkelijk verschil in zienswijze. Sommigen waren voor een meer gematigd optreden, anderen, inzonderheid En geland en Italië, verlangden een sneller en krachtiger ingrijpen. Deze oneenigheid zou het aarzelen en dialen van den sultan verklaren. Volgens een bericht van de Times uit Kon- stantinopel heeft de minister van buitenland- sclre zaken aan de drogmans der ambassades medegedeeld, dat alle Aameniërs, die zich nog in de gevangenis bevonden, morgen vrijgelaten moeten worden. Naar het schijnt heeft de sultan het door den ministerraad genomen besluit om bij de Creten- zer gendarmerie ook met-Turken toe te laten, niet willen bekrachtigen. Gomez er in geslaagd was de bekende verde digingslijn, de Troeha, over te trekken, wat de opstandelingen in staat stelt zich te vereenigen. Gemengde Jlcdcdccllngcn. Roman van Anny Wotiie. 5) Toen de zon den volgenden morgen met haar gloeiend gelaut nieuwsgierig over de beigspitsen heenkeek, stond graaf Bi amies van zijn legerstede op. Als altijd had hij slecht geslapen en mismoedig en verdrietig voltooide hij zijn toilet. Heinz was nog vast in slaap. i>Als een os", sprak Günther in zichzelf, toen hij den sluimerenden vriend met gefronsd voorhoofd gadesloegtoen ging hij langzaam de nauvvo trap af otu in de gelagkamer zijn koffie te gebruiken. De nog slaap dronken dienstmeid zag hem verwonderd aan, doch bracht hem na eenig dralen het verlangde ontbijt. Aardig en gezellig was liet in de herbergdat zou zelfs de verwende graaf niet hebben kunnen ontkennen, als hij er oog voor gehad had, In •dat licht echter zag hij noch de knappe Resi, noch het stemmingvolle vertiek, waarin zij hem de koffie schonk. Iloe liefelijk en landelijk een voudig was de groote, witte ruimte met de helder gepleisleide muren, waarvan het fiissche klimop- loof in ontelbare ranken afhing. In groene slin gers wond het zich om de slanke zuilen, die het nederige dak droegen, waarvan als een toover- spinsel de visschersnetten afhingen. Yisschen en zeldzame vogels sierden op zinrijke wijze de wanden dezer gelagkamer, waaraan echter graaf Maandagavond liepen er te Rome zeer on rustwekkende berichten over den gezondheids toestand van den Paus. Ze bleken evenwel, volgens den particulieren correspondent van de Standard, zeer overdreven te zijn. Waar is, dat paus Leo XIII den invloed on dervindt van de vermoeiende ontvangsten van Kerstmis en Nieuwjaar. Do doctoren hadden zulks reeds voorzien en daarom Z. II. verzocht tussclien beide ontvangsten eenige rust te ne men de paus heett daarvan niets willen weten. Nu komt echter de reactie, zoodat een paar dagen rust strikt noodzakelijk wasvandaar de alarmeerende geruchten. Men moet piet uit het oog verliezen, dat de paus zeer oud is en dat hij de giootste voorzichtigheid in acht moet nemen. Maar dat voorloopig ongerustheid niet gewettigd is, blijkt uit het feit, dat hij Maan dag den kardinaal Rampolla en eenige prelaten heeft ontvangen. De Weaner correspondent van de Daily Te legraph verneemt uit vertrouwbare bron, dat Günther tot verwondering van Resi geen enkelen blik schonk. Wat voor een mensch of dit nu toch was, deze graaf? Tot nog toe hadden alle gasten ten minste tot haar gezegd: »Wel Resi, je hebt het hier niet kwaad", maar deze graaf zag en hooidoniets. En het waren toch ook voorname gasten geweest, die voor hem hier hun intrek hadden genomen. Onder anderen al die schilders, die in de groote, dikke vreemdelingenboeken met pen en teekenstift zich ingeschreven hadden, zooals Re»i dat uitdrukte. Dat waien prachtstukken en al die schilders waren beroemd, en Resi had alle dag werk om het stof van die boeken af te nemen en op de geschriften te passen, alsof het heiligdommen waren. En deze heiligdommen hal de giaaf niet eens met een blik verwaardigd het was eigenlijk onge hoord. Resi's zwarte oogen fonkelden. Waarom bleef hij dan hier, die voorname heer, als het hem niet beviel Gisteren avond had hij de mooie forellen, die Frans voor hem opzettelijk uit het meer gehaald had, bijna onaangeroerd gelaten en de piachtige pannekoeken, die de wuaidin voor hem eigenhandig gebakken en die zij Resi, dik met suiker had bestrooid, had hij ver van zich afgeschoven dat ging toch te ver. sltan ik een boot krijgen?" Aldus brak de stem van den graaf den gedachtengang van de mooie Resi af. «Zeker, mijnheer," haastte zij zich to zeggen, wij hebben nAI genoeg," viel haar de graaf in de rede, sis er ook een schipper?" sWat is hij grof," zuchtte Resi, seen schipper", zeide zij deemoedig, sju, Frans Den heer Rhodes werd voor zijn vertrek naar Engeland, dat op heden bepaald is, een feest maal aangeboden. Twee honderd voorname Afrikaamlers hebben een vergadering gehouden te Wellington waarin een voorstel werd aan genomen om hun afkeuring te kennen te geven over de ovaties, die den lieer Rhodes bereid werden. l)it besluit zal ter kennis gebracht worden van den heer Chamberlain. Over de geheele kolonie zullen dergelijke samenkomsten bijeengeroepen worden. Uit Pretoria wordt gemeld: Men is al meer en meer overtuigd, dat Ceci! Rhodes zijn po- pxilariteit in Zuid-Afrika opzettelijk sterk laat uitkomen, met het doel om aan liet Engelsche gouvernement den indruk te geven, dat zijn invloed groot genoeg is om desnoods een poli tieke scheiding tussclien Zuid-Afrika en Enge land uit te lokken. Indien Rhodes hierin slaagt, zou hij waarschijnlijk met toegevendheid in Engeland behandeld worden, wegens zijn aan deel in het Jameson-com plot, en dit is juist wat hij hoopt. Men herinnert zich, dat het de aandacht getrokken heeft, dat Rhodes in zijn speeches nooit van Engelands oppergezag gewaagde. In de provincie Santa Clara op Cuba heeft de generaal Ltique een 15(10 man sterke af- afdeeling opstandelingen verslagen, die ongeveer 100 dooden achterlieten, üe Spanjaarden had den 2 dooden en 3 gewonden. Een tweede afdeeling opstandelingen werd in de provincie Pinar del Rio geslagen. Dit succes staat tegenover het gisteren ont vangen bericht, dat de rebellen-generaal Maximo «Laat hij dadelijk komen", onderbrak haar de giauf zoo beslist, dat zij in haar lange rode, die zij over Fians wilde houden, bleef steken. »Ik ga al", liep zij verschrikt, en met een kort, doch eerbiedig knikje heenglarnle, bromde zij«Dat is ook een mooi heer. Dan heb ik liever met mijn Frans te doen die is wet tienmaal aardiger dan hij met zijn donker gezicht, die een arm meisje af snauwt, alsof zij een hond is. Günther besefte niet, welk een storm hij in het hart van de in haar ijdellieid gekrenkte Resi opge wekt had; hij trad onverschillig naar buiten en volgde langzaam den thans verschenen Frans naar den never. «Waarheen wil mijnheer varen?". «Dat kan mij niet schelen. Vaar maar toe." Frans stak met een medelijdenden blik op den graaf de riemen in het water en roeide naar het lleereneiianB Trots verhief zich do Benediktijner-Abdij boven het groen der hoornenGraaf Bi amies zag er niets van. Hij bleef nadenkend voor zich uit staren alleen toen Fians ploiseling de riemen binnen haalde, hief hij het gebogen hoofd op. «Wil mijnheer hier aan land gaan Zijn er mensehen op het eiland «Naiuut lijk hel is bewoond en wordt veel door vreemdelingen bezocht." «Roei dan verder daarheen, waar gen men- schen zijn." Frans knikte. Resi had toch gelijk gehad. De arme heer was niet goed bij zijn zinnen. Frans zag den graaf medelijdend aan en stuurde toeri de boot nuar den in de verte zich vetheflenden rotsachtigen oever. Langzaam gleed Het keizerlijk besluit over het tweege vecht tusschen Pruisische officieren e n d e militaire raden van eer is verschenen. Den raad van eer moet onmiddellijk het be staan van een ernstig geschil medegedeeld worden. Na mondeling en schriftelijk onder zoek beslist de Raad dan. dat óf de partijen hun eer onaangetast moeten achten, óf dat een ver zoening moet plaats hebben, óf ook de Raad verklaart dat een nader onderzoek behoort plaats te hebben. De beslissing van den Raad \an eer wordt dan nog aan het oordeel van den regiments-commandant onderworpen. Van de heide eerstgenoemde beslissingen van den Raad is hooger beroep hij het opperbestuur van het leger mogelijk. Deze bepalingen schijnen vooral ten doel te hebben, te verhinderen dat een zaak van eer tussclien officieren met de wapenen heslist wordt, alvorens de Raad van eer er kennis van genomen heeft, hetgeen tegenwoordig dik wijls plaats heeft. Bij een zaak van eer tusschen een officier en een burger kan ook de militaire raad van eer onder zekere omstandigheden een verzoening in de hand werken, zoo bepaalt het laatste artikel. Keizer Wilhelm en zijn gemalin zullen in het aanstaand voorjaar aan booiil van de llóhen- sollern de Middellandsche zee bereizen. H.H. M.M. zullen zich over land naar een der Itali- aansdie havens begeven en daar scheep gaan. Zij zullen een bezoek brengen aan koning Um- beito en koningin Margherita, bij welke gele genheid de kroonprinses aan hen zal worden voorgesteld en zullen ook hij de koningin regentes van Spanje hun opwachting maken. De heer üoumer, de nieuwe gouverneur- generaal van Indo-China zal zich in strijd met de geruchten omtrent zijn mogelijk be danken voor dezen post den 17den Januari naar het Oosten inschepen. De nieuwe pauselijke nuntius, mgr. Clari, is te Parijs aangekomen. De tekst van het verdrag tusschen Italië en Abessynië is gisteren openbaar gemaakt. liet stuk komt geheel overeen met liet vroeger reeds gemelde; alleen bepaalt een artikel IX dat het verding in het Fransch en het Amliari opge steld zal worden. de boot over de, door een licht windje, bewogen golven. «Wanneer mijnheer een mooie en niet gevaar lijke wandeling doen wil", zeide Frans, nadat zij ongeveer een uur zwijgend domgevarpn hadden, «dan is hier een mooie weg naar hoven." Graaf Günther knikte. «Weer binnen een uur hier", beval hij den knecht." Langzaam stapte hij uit de boot nadat Fians den sleden lotsaehtigen oever bereikt had, waar een smal, eng pad naar een dicht dennenbosch voerde. Met langzame schreden ging hij het pad op. On willekeurig voelde hij zich de boi.,t veiruimd, toen hij da heerlijke, frissehe morgenlucht inademde, Het. bootje, met Frans er in, dobberde al weder op het meer, en zijn vroolijk gezang drong uit de verte als een jubellied tot den wandelaar door. «Die jongen is onuitstaanbaar," bromde Günther, «wat heeft hij nu al zoo vroeg in den morgen te zingen." De weg werd al steiler en steiler, maar de lucht steeds fnsscher en ijler. Hoe weldadig ver koelde zij het vei hitte voorhoofd van den graaf, die zijn licht vilten hoedje afgenomen had. Blauwe, blokvormige bloempjes bloeiden in me nigte \oor zijn voelen, doch lnj vertrad ze achte loos, want zijn oog was naar de hoogte gericht, die hij nu weldra bereikte. Eindelijk stond hij, diep ademend, op een plateau, vanwaar hij een iieei lijk uitzicht had. (1 Vordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1