508te jaargang. Vrijdag 8 Januari 1897. IM°. 9213. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon-en Feestdagen. FEUILLETON. DE WERELD ONTVLUCHT. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. Bericht. BUITENLAND. Abonnementsprijs per kwartaal0.90 Franco per post- 1.30 Afzonderlijke notnmers- 0.02 BI REAIIBOTERSTËA1T 7», Teleplioon ATo. 123. Abvertentiepmjs van 110 gen one regels met inbe grip van eene Conrantf 102 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Aan hem, die aan de Kedaciic van dit blad vóór des middags vier ure, het eerst bericht komt brengen, van eenlg meldenswaardig feit, b.v. een ongeval hier ter stede, stal eene be looning verstrekt worden van vijl en twintig cents. Algemeen overzicht. Schiedam, 7 Januari '97. Het bericht van het overtrekken door Maximo Gomez van de Trocha, de fbrtenluiie, die de Spanjaarden met groote moeite dwars over het eiland Cuba aangelegd hadden om de insur- genten te beletten zich te concentreeren, heeit te Madrid grooten indruk gemaakt en zal on getwijfeld niet weinig bijdragen tot vermeer dering der ontevredenheid over het. beleid van den minister-president Canova«, Deze bevindt zicii in een moeieüjk paiket. Hij heeft de groote verdienste gehad van te midden van moeie- lijke omstandigheden bij de Spaansche natie genoeg vaderlandsehe gevoelens op te wekken om haar te doen bewilligen in een groote op offering van geld en manschappen tot behoud van haar koloniaal prestige op de Phiüppijnen en de Antillen. Maar hij is slecht gediend ge worden door de mannen van zijn keus: gene raal Weyler op Cuba en generaal Blanco op Manilla. En liet ergste is, dat hij nu zijns on danks door de omstandigheden zich gedwongen ziet terug te vallen op de politiek der vorige liberale regeering, nl. die van concessies en koloniale hervormingen. Weliswaar schijnt Ca- novas niet onbereid tot deze zwenking over te gaan, maar zooals natuurlijk is, niet van harte en met verloochening van de conservatieve politiek zijner meeiderheid, die beslist tegen koloniale hervorming is, en het Spaansche ge zag wil handhaven volgens het geheel ver ouderde régime. Canovas zal zich dus óf van zijn vrienden moeten scheiden, óf volharden in de politiek, waarmee hij tot dusver zoo weinig succes had, en die nog altijd met liet gevaar dreigt van een conflict met de Vereenigde Sta ten. Zijn toestand is dus vrij wel onmogelijk geworden, en zijn aftreden .wordt zeer waar schijnlijk. Vandaar dat er ernstige geruchten loopen over een ministerieelen crisis in Spanje. De liberale partij onder Sagasta staat gereed de erfenis over te nemen, en van de Regentes de opdracht te aanvaarden tot pacificatie van Cuba door hervormingen, die het verleenen van autonomie zeer nabij komen, alsmede dooreen vergeljjk met de Unie omtrent tarieven en handelstractaten. Een beslissing kan in alle gevalle niet lang meer uitblijven, daar de publieke opinie tot een hoogen graad van overprikkeling gestegen is, èn door de snoe verijen der regeering, die ook na Maceo's dood haar gezag op Cuba nog niet weet te hand haven èn door de vervolging en inbeslagneming der Spaansche dagbladen, hetwelk groote ver bittering gewekt heeft. Merkwaardig is de sluwheid, waarmee de Turksclie sultan zijn oude taktiek weet te hand haven van met de eene hand terug te nemen, wat hij met de andere gegeven heeft en de kunstgrepen die hij weet aan te wenden om onder den schijn van toe te geven aan den drang der toongevende mogendheden tocii zijn eigen zin te volgen. Gisteren vermeldden wij zijn weigeringen in strijd met wat hij toe gezegd had aangaande het opnemen van Christenen bij de Kretenzer gendarmerie en om trent het toelaten ^an drogmans bij het proces tegen Makzar Bey; nu verneemt men weder dat hij beschuldigd wordt de gewestelijke gou verneurs opgestookt te hebben tot het orga- niseeren van volksbetoogingen tegen de her vormingsplannen. Uit dit alles blijkt de behendige wijze waarop de sultan de onderlinge verdeeldheid en de tegenstrijdigheid der beiangen van de groote mogendheden weet te exploiteeren. En vooral wordt hij hiertoe in staat gesteld door de eigen aardige verhouding van Rusland tot Tuikije, Het blijft altijd de vraag of Rusland niet meer belang heeft bij een verzwakt en onder danig, dan bij een hervormd Turkije. Aan de bedreigingen en nota's door Rusland wordt dus geen overdreven waarde gehecht. Vooral zijn financieele hervormingen in Turkije den Rus sen tamelijk onverschillig en wenschen zij niet in den verwarden financieelen toestand van Turkije betrokken te worden. Vandaar de wei gering van Nelidofl' om een Russische gedele geerde te doen opnemen in de internationale commissie voor de regeling der Turkscho schuld. Rusland wil vrij in zijn bewegingen blijven en zich niet de handen laten binden met. het oog op eventueele verwikkelingen. Een Weener dépêche aan de Standard verklaart, dat het doel van de nota. door Nehdoff aan den sultan gezonden omtrent de onaantastbaarheid der Turksche fondsen, dienende tot uitbetaling, voornamelijk was, om den sultan gerust te stellen omtrent de stappen der mogendheden en om hem een wenk te geven, dat hij, zoo lang hij niet ingreep in de rechten der schuldeischers, hij van het achttiende protocol van het Berlijnsche verdrag niets te vreezen had, daar Rusland zich steeds tegen een inter nationale financieele commissie zou verzetten. zijn ergernis over de houding der Kaapkolonie bij de huldiging van Rhodes. Hij noemde zijn streven naar vereeniging der verschillende ele menten in Zuid-Afrika weer voor geruimen tijd verijdeld. Bovendien is de toestand van de Transvaal thans weer niet zonder zorg, De verstandhouding met de Kaapkolonie j waar ook Hollandsche Afrikaners Rhodes ge vierd hebben heeft onmiskenbaar onder deze voor de Transvaal zoo hatelijke demonstraties geleden. En in Engeland, waar men ondanks schijnbare afkeuringen, toch heimelijk ingeno men is met het succes van Rhodes, zal men mogelijk het oogenblik weer gekomen achten om tegen de Transvaal te ageeren en het zoo genaamd Zuid-Afrikaansche liberalisme te gaan gebruiken als een wapen tegen de reactionnaire Boeren-oligarchie. Gemengde MededeelIngen. De in den ReicJis-Anzeiger thans verschenen kabinetsorder van den Duitschen keizer tot beperking van het tweegevecht komt wat den inhoud betreft woordelijk overeen met dm tekst, reeds eenige dagen geleden door de Eöln. Zeit. gegeven. Merkwaardig en vermakelijk is het, dat de Köln. Zsit. die, zooals men weet uit de keizerlijke paleizen gebannen is zich deze primeur heeft weten te verschaflen en dit be langrijke stuk vóór den Reichs-Anseiger iq handen gekiegen heeft. Door deze rota werd een maatregel ten gunste van den sultan gemaskeerd onder een schijn baar welwillend optreden .ten bate van de Frunsche schuldeischers. President Kruger heeft uiting gegeven aan Mevrouw Gladstone heeft heden bij gelegen heid van haren verjaardag een deputatie .van de Engelseh-Armeensche Vereeniging ontvangen, die een geschenk aanbood. Gladstone zelf be tuigde hiervoor dank, en zeide, dat, hoewel de politiek van den sultan van Turkije, den grootsten moordenaar der wereld, tot nu toe succes heeft, niettemin al diens goddelooze triomfen verdoemd zijn. Ik geloof, zoo ging Gladstone voort, dat die misdaden het einde nog niet hebben bereikt, maar dat voor de Armeniërs toch betere tijden komen zullen, wijl de last der schande, die op de schouders dei- zes Europeesche mogendheden drukt, te groot is om op den duur te worden gedragen. Roman van Anny Wothe. 6) Beneden hom lag het meer glanzend in de ochtendzon aan zijn zijdo de hemelhooge rotsen, wier toppen niet eeuwige sneeuw bedekt waren in de verte de bergketen gehuld in een blauw waas, en in de diepte het meer als een slapend kindhet Vronweneiland met het stille klooster. Güniher had zich neergevleid op het weeke mos en genoot zijns ondanks van het zonnige tafereel. Plotseling bleef zijn oog vol verbazing gericht op een klein bootje, dat juist op de vooruitspringende rots, waarop hij stond, aan hield. Een dame was de bestuurster van het kleine vaartuig. Behendig en met groote zekerheid stuurde zij het bootje door de licht bewogen golven. Wat Güniher het meest opviel, was de slanke, welgevormde gestalte, gehuld in een vuur rood matiozenkieed. Het gelaat der dame, die zoo flink en krachtig.de riemen hanteerde, was niet zichtbaar, want het werd door een grooten, witten zuidwester, zooals de schippers drngen, overscha duwd. Met ieder windstootje ging de breedo rand van den hoed op en neer, en liet soms de licht roods voering zien, maar boe Günther ook tuurde, de trekken van de draagster kon hij niet bespeuren. Geërgerd wendde hij zich ten slotte af. Walging hem ook eigenlijk die jonge roeister daarbeneden aan Doch niet lang duurde het of hij kreeg haar weer in het oog en nu bemeikte hij duidelijk, dat de boot aan dezelfde plaats landen wilde, waar hij uitgestapt was. Günther wierp zich vo! ergernis op hot zachte mos. Dat kon wat moois worden. De dame zou ongetwijfeld hierheen komen en hij zou den last hebben van haar te ontmoeten. Toch was het hem een weldaad, dat hij op 't oogenblik de schreeuwend roode kleur van haar kleed niet meer behoefde te zien. Günther keek zoekend ouo zich heen geen andere weg voerde omlaag naar den oever. Wat was nu verkieslijker, hier af te wachten of zij ook soms naar boven kwam, of haar op den smallen j bergweg te ontmoeten. Günther wic-p met een j gebaar van ergernis zijn sigaar, die uitgegaan was, i ver weg I »Het is toch verdrietig", zeide hij in zichzelf, «dat men hier op dit stille, afgelegen plekje toch j I nog niet veilig is en nog overvallen wordt door j opgeprikte modedames of op avonturen beluste I vrouwen. Weldra hoorde h j lichte voetstappen, die al meer en meer naderden. Onwillekeurig trok graaf Brandes zich wat verder terug. Een kleine denneboom belette, dat men hem van den weg af zien kon. Eindelijk was de dame de plek genaderd. Gun- ther keek behoedzaam door de takken »n herkende in de in rood malrozencostuum gekieede dame de liooge, slanke meisjesgestalte, die hij 's morgens bij zijn aankomst al op de stoomboot gezien had. De roode voering van den zuidwester wierp een rooskleurig schijnsel op het zachte gelaat met de lichtgrijze oogen, die zoekend rondkeken. Spoedig had zij gevonden wat zij zochteen plekje om te rusten en te droomen. Slechts eenige schreden van Günther verwijderd, vlijde het schoone tnei«je zich op het mos neder, lichtte den hoed van de blonde vlechten, die als een krans op het smalle, blanke voorhoofd rustten, en keek toen, terwijl zij het hoofd met de handen ondersteunde, mot smachtende blikken omhoog naar de blauwe lucht. De graaf dorst nauwelijks ademhalen. Het deed hem pijnlijk aan, zoo tegen wil en dank den luistervink te spelen, en toch vond hij het niet minder pijnlijk te vooischijn te treden en het jonge meisje, dat zich alleen waande, mogelijk te verschrikken. Geruimen tijd bleef de vreemde dame stil liggen. Het scheen Günther toe, alsof om den fijnen mond een smartelijk trekje zich vormde, dat hij eerst niet opgemeikt had; toen was het, alsof de gnjze oogen plotseling toornig fonkelden, en alsof een rimpel lusschen de dichte wenkbrauwen ont stond. Wederom verliep een kwartier. Het werd Günther steeds onbehaaglijker en benauwder achter den denneboom. Eensklaps richtte da jonge dame zirh met een krachtigen ruk op, schopte met de voetpuntan haar hoed op een luchtige wijze weg en haalde uit haar zak een elegant sigarettenkokertje, waaruit zij niet haar spitse vingeren een sigaret nam, terwijl zij halfluid bij zichzelf mompelde sliet is toch allemaal onzin de liefde en alles wat daarmee in verband staat »Dat is al een zeer stoute Bewering", kon de graaf niet nalaten uit te roepen. De jonge dame zag verrast op. sliet was net, alsof iemand antwoord gaf, sprak zij weder half luide, terwijl zij haar sigaret tusschen de rozige lippen nam en bedaard aanstak." Uit Petersburg komt het bericht dat generaal prins Imeritinski in plaats van Schuwalof tot gouverneur-generaal van het gouvernement Warschau benoemd is. De Weener correspondent der Times ver zekert. dat de heer Chiclikine de meeste kans heeft om benoemd te worden tot Russisch minister van buitenlandsche zaken, als opvol ger van wijlen prins Lobanoff. De Hamburgsche politie heeft, met behulp van het telegraafbestuur, een censuur inge voerd op de perstelegrammen, over de werk staking. De Economist noemde als beste middel om de Hamburgsche werkstaking te doen eindigen, het instellen van een rijks-scheidsgerecht voor den arbeid. Daartegen wordt door de Ham- btirgiscbe Börsenhalle aangevoerd dat plaatse lijke scheidsgerechten, daar deze alleen locale kennis kunnen bezitten, de eenige vyenschelijke instelling van dien aard zouden zijn. Er wordt beweerd, dat de heer Loze, Franseh gezant te Weenen, zal worden benoemd tot gezant ïe Londen, ter vervanging van baron de Cotrgal. De Weener correspondent van de Daily News seint aan zijn blad, dat de toestand van den Paus zeer onrustwekkend is. Dam entegen wordt uit Rome geseind, dat de toestand van Zijne Heiligheid bevredigend is. Uit Sicilië komen treurige berichten. Alle pogingen van liet kabinet-Rudini om betere toestanden in het leven te roepen, hebben nog weinig gevolg gehad. En opnieuw komen onlus ten voor, veroorzaakt door ellende. In twee gemeenten der provincie Palermo hadden opstootjes plaats wegens verzet tegen den belastingdruk. Te San Giuseppe Jaso ver zette de bevolking zich tegen het innen der verteringsbelasting. Drieduizend personen school den samen en verbrandden de bureaux der be lasting-inspecteurs. De politie nam twintig per sonen in hechtenis. Een gevecht ontstond, waarbij een gendarme en een commissaris met steenworpen gewond werden. De troepen moes ten optreden tot herstel der orde. De autoriteiten te Palermo vreezen, dat nog andere onlusten zullen uitbreken. De ellende is groot, de beloofde hervormingen blijven uit, en de socialistische leiders maken van den toe stand gebruik om te agiteeren en tot geweld aan te zetten. Volgens berichten uit Athene is het op Kreta nog verre van lustig. Zondag heeft een troep gewapende Mohammedanen, die zich iu hinder laag had gelegd op den weg van Canea naar Suda, gescholen op een gezelschap Christenen, die het vuur beantwoordden, met het gevolg dat van weerszijden enkelen gewond werden. Op een andere plaats loerden Mohammedanen op een groep Christen-boeren die olie naar Canea bi achten, maar de boeren bemerkten bijtijds den strik die hun gespannen werd en redden zich door de vlucht. In hetzelfde dis trict zijn een paar Christenen gedood. Deze verschillende gevallen, die toegeschre ven worden aan de verbittering der Moham medanen over de jongste hervormingen, heb ben groote opgewondenheid veroorzaakt in het district Canea. sZonder twijfel, mejuffrouw, hernam de graaf onwillekeurig en niet zonder eeriig vermaak in het geval te scheppen, uhier is ook werkelijk iemand mag hij te voorschijn komen?" Günther zag duidelijk, dat het zachte gelaat eenigszins vei bleekte toch scheen vrees geen eigen schap van het jonge meisje te zijn, want zij richtte haar oogen koel en overschrokken naar den kant, vanwaar zij meende de stem gehoord te hebben en zeide met vaste stem sKom te voorschijn." nZoo al niet ais stnjder voor Elsa voor Brabant," zeide de graaf, van achter den denneboom te voor schijn tiedende, met een lichte buiging, »dan toch als bestrijder van uw stoute bewering dat alle liefde onzin is." De vreemdelinge sloeg op zijn woorden niet de minste acht. »Ah, ben u het zeide zij, volkomen bedaard, hem onmiddellijk herkennende. )>Hoe komt u hier?" vLangs denzelfden weg als u gekomen bent van het Yrouweneiland, met een bootje." nik heb geen vaartuig gezien, toen ik aanlegde." »De boot is weer weggevaren." dDus, dan kunt n niet weder terug sNeen ten minste wanneer Frans mij niet komt alhalen." Het schoone meisje lachte en liet daarbij haar ver blindend witte tanden zien. »Dan wenschteik.dat Frans u in den sleek liet en u hier moest blijven tot straf, dat u mij zoo hebt doen schrikken." »Ik geloof, mejuffrouw, dat u zich omtrent u zelf vergist, want ik hob niets van schrikken bij u bemerkt." Wordt vervolgd,)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1