50"e jaargang. Donderdag 14 Januari 1897. N°. 9218. FEUILLETON. DE WERELD ONTYLUCHT. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER": h. j. c. röelants. Bericht. BUITENLAND. Abonnementsprijs, per kwartaalf 0.90 Franco per post1.30 Afzonderlijke nommers- 0.02 BUREAU: BOTKHSTI5HT ro. Telephoon >o. 123. Advertentieprijs: van 1—5 gewone regels met inbe grip van eene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0 10 Bij abonnement wordt Korting verleend. Men wordt beleefd verzocht, ten einde tijdverlies te voorkomen, alles wat de Redactie van de Schiedam- sche Courant betreft b.v. correspon denties, Ingezonden stukhen, berichten ent., te adresseeren Aan de Redactie. Daarentegen wordt men ultgenoo- dlgd opgave van abonnementen, adver- tentlën, klachten over bezorging enz. te adresseeren Aan de Administratie. Algemeen overzicht. Schiedam, 13 Januari '97. Van alle zijden wordt op de belangrijkheid gewezen van het Maandag formeel geteekende algemeen ai bitrage-verdiag tusschen Engeland en de Vereenigde Staten. De Engelsche bladen roemen om strijd dezen eersten stap in de richting van aigemeenen vrede. Door dit ver drag is in de toekomst een oorlog tusschen de beide takken van het Angelsaksische ras zoo goed als onmogelijk gemaakt. President Cleveland heeft het verdrag aart den Senaat toegezonden, door welk lichaam, einds het jingoïsme der senatoren eenige ver koeling ondergaan heeft, het ongetwijfeld zal aangenomen worden. De president heeft hierbij een brief gevoegd, waarin hij doet opmerken, dat wanneer deze vreedzame regeling van internationale geschillen de andere mogend heden er toe brengt het voorbeeld der Ver eenigde Staten en Engeland te volgen, dit de inwijding zal zijn van een nieuw tijdperk der menschelijke beschaving, Gelijk reeds kortelijk gemeld werd, stelt het verdrag twee onderscheiden rechtbanken van arbitrage in, een voor de conflicten betreffende grondgebied, en een ander voor de financieele geschillen. De territoriale geschillen zuilen geregeld worden door een commissie van 6 leden, n.l. 3 Amerikanen en 3 Engelschen. Voor de financieele quaesties zulten de belang hebbende partijen elk een gedelegeerde benoe men indien dezen niet tot overeenkomst kun nen geraken, zullen zij hun toevlucht nemen tot een scheidsrechter en zoo noodig tot een oppersten scheidsrechter, aan te wijzen door den koning van Zweden en Noorwegen, wiens meening beslissend zal zijn. Dit verdrag is een der schoonste vruchten van de bemoeiingen van den internationalen vredebond en een der laatste, doch schitterend- sche regeeringsdaden van president Cleveland. Het bericht van het vermoorden der Brilsche ambtenaren der expeditie naar Benin heeft te Londen in het Foreign Office groote ontstel- Roman van Anny Wothe. 11) De non lachte droevig, «Ik heb mijn Heiland lief, kindaan Hem heb ik mij gewijd. Vergeet dat niet. De wereld is dood voor ons en iedere gedachte daaraan is zondig." «Waarom zegt u mij dit alles, eerwaarde moe der?" Hoe ernstig konden die bruine kinderoogen kijken. «Om ja terug te houden van een stap, die je mogelijk eens berouwen zou," hernam de non op zachten toon. »U hebt mij lief', zeide Gundala vol teederheid en legde haar bloeiende wang tegen de dorre hand. «Stil, stil kind", sprak de abdis, haar afwerend en wederom verscheen een koude, harde trek op haar bleek gelaat, s Wij hebben hier in het klooster niemand lief dan onzen God, de heilige Maagd en den Heore Jezus. Versta-je dat, kind?" Gundala knikte. Spreken kon zij niet, «Je moet morgen Frauenwörth verlaten en je" vader, die je van het eiland komt afhalen, volgen, waarheen hij je voeren wil." Het jonge meisje boog snikkend het blonde hoofd. «Je vader", ging de abdis voort, onwillekeurig Jen harden klank van haar stem eenigszins ver zachtende, «heeft terecht bedacht, hoe zwaar het afscheid van hier je moest vallen en hij heeft ja toegestaan, dat een van je vriendinnen, die tege- tenis verwekt. Deze expeditie, die geheel van 1 vredelievenden aard was, had hoofdzakelijk ten doel, den «koning" van Benin, te verzoeken in het vervolg geen hinderpalen meer aan den handel in den weg te leggen. De koning van Benin wordt een bloeddorstig, wreed potentaat genoemd, die kort geleden nog heeft gedreigd den eersten blanke te dooden, die het durfde wagen een voet op zijn grond gebied te zetten. Benin ligt niet in het gebied der Niger Company, daarentegen we! binnen het Engelsche protectoraat van den Niger en is de eenige plaats in dat protectoraat, waar nog menschen- offers plaats hebben, i Het protectoraat aan den Niger is feitelijk gevestigd in 4884, door de verdragen, welke consul Hewett in dat jaar met de verschillende hoofden heeft gesloten. Deze expeditie, die zoo ongelukkig afgeloopen is, heeft niets te maken met de «Royal Niger Company". Gelijk wij gisteren reeds mededeel den, wenscht deze den sultan van Sokoto te helpen in diens strijd tegen de Koirlah's te Kabba ten Zuid .vesten van den Niger. Of aan een eventueel oprukken der Engelsche strijd macht met behulp van den sultan van Sokoto naar het Tchadmeer (ten einde de Madhisten van achteren aan te vallen) nog mag gedacht worden, is twijfelachtig. De expeditie bestaat thans uit 500 man, met zes Maxims, twee 7-ponders en zes-en-twintig officieren, ouder majoor Arnold en twee offi cieren van gezondheid; er wordt gebruik ge maakt van 900 dragers. Een flottielje van gewapende booten ligt in de nabijheid van Lokoja en zal onder bevel van den heer Wallace worden gebruikt, ter bewaking van den Niger en om den vijand den terugtocht at te snijden naar zijn hoofd stad Bida. Sir George Taubmann Goldie, de gouverneur van de Royal Niger Company begeleidt de expeditie. De strijdmacht van den vijand te Kabba moet uit 20000 man voetvolk en 2000 ruiters bestaan, die allen onderdanen zijn van den Emir Nuje. Gisteren is de Kamer van Afgevaardigden te Parijs heropend. Vóór de behandeling der begroeting, ston den allereerst op de Hgende: ue benoeming van het bureau en eenige interpellaties (o. a. die van den socialist Carnaud over de benoe ming van Doumer). i De herbenoeming van den president der Kamer, Brisson en van de beide vice-presiden- ten Deschanel en Sarrien was vrij zeker. Alleen de benoeming van den vice-presidentIsambert zou mogelijk eenigen tegenstand ondervinden. De zitting werd geopend door graaf Lemer- cier, het oudste lid in jaren, die een van vaderlandsliefde gloeiende rede hield en t>. a. van de reis van den czaar gewaagde als een Iijkertijd het klooster verlaat, eenigen tijd met je mee naar huis te nemen, ora het verkeer, waar aan je zoo lang gewend bent geweest, niet geheel te ontberen." Een tijdlang werd de stilte niet verbroken in het schemerige vertrek, waarin de avondschaduwen reeds gevallen waren. »Heb je me verstaan, Gundala «Ja, eerwaarde moeder 1" «Kan je gissen, wie die gezellin zijn zai Gundala zag met door tranen verduisterde oogen naar de vrome vrouw op, «Eilih von Brandenstein." Met een vreugdekreet sprong Gundala op. «Besef je nu hoe groot de liefde van je vader is, kind Een blik, die nog eenigen twijfel verried, trof de oogen der non, doch zij scheen er niet op te letten. «Ik heb met de ouders van het jonge meisje de zaak geregeld," ging de abdis voort en het scheen als lag er een vriendelijker klank in haar stem, «zij hebben vol vreugde hun toestemming gegeven tot het waarlijk prachtige aanbod van uw vader." «Prachtig aanbod? Hoe zoo?" Ellm zal bij u de plaats van gezelschapsjuffrouw vervullen. Je kent haar omstandigheden, die haar dwingen, een of ander beroep te kiezen en daar uw vader ons naar een geschikte jonge dame gevraagd heeft, hebben wij Ellin aanbevolen. «O, dat is, grievend, mijn liefste, eenige vriendin zoo te vernederen door haar te dwingen een be zoldigde betrekking bij ons aan te nemen, waartoe zij zeker, niettegenstaande al baar liefde voor mij, niet de minste neiging gevoelt." daad, die aan het verbond der twee volken een hoogere wijding gegeven had. Tevens bedankte hij den president der republiek en de presidenten der beide Kamers voor de hoffelijke wijze waarop zij hun doorluchtige bezoekers ontvan gen hadden. Vervolgens werd Brisson herbenoemd tot voorzitter met 295 stemmen. Iets bijzonders was het binnenkomen van den muzetmansclien algevaaidigde Dr. Grenier, die met zijn witten burnous algemeen de aandacht trok en door zijn herhaaldelijk knielen en ter aarde buigen telkens in de kamer een schaterlach deed opgaan. Uit een later bericht blijkt dat ook de vier ondervoorzitters en de drie aftredende quaestoren door de Kamer herkozen zijn. In Spanje schijnt men rog vrij hoopvol ge stemd te zijn omtrent het succes der Spaansche wapenen op Cuba. Althans een hooghartig antwoord van den Spaanschen minister van Buitenlandsehe zaken, graaf Tetuan is den Amerikaanschen staats secretaris Olney kenbaar gemaakt. Spanje zoo heette het wees elke aanbieding van vreemde zijde tot vereffening van het geschil be slist af en zou zeif weten welk tijdstip voor hervormingen in de kolonie liet best geschikt was. Intusscheu verheugt men zich te Madrid over de berichten van generaal YVeyler ont vangen. Deze meldt, dat de Spaansche troepen op Cuba in de provincie Pinar del Rio drie hon derd gehouwen met de daarbij behoorende lande rijen, die door opstandelingen bebouwd waren, verwoest hebben. De generaal zal eerst de operaties in de pro vinciën Havana en Matanzas hervatten en zoodra hij daar de rust hersteld heeft naar het district Las Villas trekken. Een officieel telegram uit Manilla meldt, dat 12 der voornaamste opruiers der opstandelin gen, waaronder ook de bankier Royas, Maandag zullen gefusilleerd worden. Ook worden eenige botsingen met de rebellen vermeld, waarbjj de Spanjaarden zegevierden en een honderdtal 1 opstandelingen gedood werden. De generaal Palavieja maakt toebereidselen om Cavite aan te vallen. Omtrent den bankier Royas herinnert men zich, dat hij 3000 ge weren en een groote voorraad ammunitie uit Japan aangevoerd had en dat hij beweerd had, dat de opstandelingen in geheime be trekking tot het Japansche gouvernement stonden. Nu wordt uit Parijs bericht, dat het Ja pansche gezantschap aldaar de geruchten, als zoude de Japansche regeering de opstandelingen ondersteund hebben, van allen grond ontbloot verklaart. De benoeming van graaf Mouravieff tot op- volger van prins Lobanoiï wordt nu officieel aangekondigd. De graaf Mouravieff, die vroeger gezantschaps- raad te Berlijn was, is een overtuigd aanhanger van de politiek der slavoplnlen en der Frausch- gezinden. Men meent dat Mahzar-Bey, wiens vonnis op last van den sultan herzien zou worden, ook in hooger beroep niet veroordeeld zal worden, aangezien de paleiskliek machtig genoeg is om zijn veroordeeling tegen te houden. Men bericht uit Kaapstad dat een aan Rhodes vijandige manifestatie te Paarl gehoudón is. Op de meeting waren 500 personen tegen woordig en een motie werd aangenomen, waarbij afkeuiing werd uitgesproken over de gehouden huldebetoogingen ter eeie van Rhodes. Gemengde Mededecllngen. Volgens de Köln. Ztg. is binnenkort ook van den koning van Saksen een aanschrijving aan de officieren over het duel te verwachten. Te Hamburg werden gisteren tien vergade ringen van werkstakers gehouden. Dóhring maande aan om toch vol te houden. Volgens de Köln. zijn er in den vorigen nacht te Pat tjs weer twee Spaansche anarchisten ge vangen genomen. Uit Plymouth wordt gemeld, dat aan boord der Nubia de zesde man aan cholera ge storven is. Het proces wegens den moord van Slamboeloff zal andermaal in behandeling komen. Het open baar ministerie heeft cassatie aangeteekend tegen de uitspraak van de jury waarbij de beklaagde Boné Georgief niet schuldig wordt verklaard, en is in hooger beroep gekomen van het vonnis, waarbij Tufektchief en Azow slechts tot drie jaar eenvoudige kerkerstraf werden veroordeeld wegens het verleenen van hulp bij den moord. Dr. Rogers, de directeur-generaal van den gezondheidsdienst in Egypte, is naar Bombay vertrokken om de pest te bestudeeren. Tot de laatste slachtoffers behoort een Euro- peesche verpleegster. Uit Washington wordt gemeld Verschillende senatoren hebben verklaard dat zij, nu de «funding bill" voor de Union Pacific Railroads door het Huis van Afgevaardigden is verworpen, geen pogingen zullen doen, om het wetsontwerp nog in den Senaat in discussie te brengen. Een telegram uit Yokohama meldt het overlijden der keizerin-moeder. Volgens den Almanack de Qotha is de keizerin-moeder, Asako, 23 Jan. 1834 te Tokio geboren. «Je vergeet de vooruitzichten, die Ellin heeft en da noodzakelijkheid, die haar dwingt het aan bod aan te nemen. Voor het overige kan je zonder zorg zijn. Ik heb reeds vooraf met Eilin zeif ge sproken en zij heeft gaarne en vol vreugde toe gestemd. Ellm is veel te verstandig, om daarin iets oneervols te zien en in jou band, mijn kind ligt het om haar lot zwaar of licht te maken. Als zonneschijn gleed een uitdrukking van vreugde over het lieflijke gezicht. «Zoo zal het geschieden", zeide zij en een straal van geluk lichtte uit haar oogen. «En Liska, wat za) er met haar gebeuren?" «Zij reist mede naar je woonplaats waar je vader haar aan haar ouders zal overgeven. Graaf Branden stein heeft mij gisteren medegedeeld, dat hij, ofschoon zijn echtgenoote er zeer tegen was, zich ook gedwongen zag voor Liska een plaatsing te zoeken. Gundala bedwong met moeite de opwellende tranen. «Welk een bitter treurig iot voor de kleine, vroolijke Liska. «Zoolang je vader op het eiland vertoeft, ging de overste voort, zijn jelui meisjes, daar je opge houden hebt leerlingen te zijn, gasten van het klooster. Je moogt vrij met de bewoners van het eiland verkeeren. Na het klokgelui voor het gebed, is ook de poort voor jelui gesloten pas dus op, dat je op tijd binnen zijt. En nu, Gundala, moeten wij scheiden. Nog slechts eenmaal zal ik je door het tralievenster zien en dan loopen onze wegen uiteen maar wat het leven je ook brengen moge, vergeet nooit, dat Frauenwörth op het stille eiland, de plaats is waar je een toevlucht kunt vinden, als de wereld je gewond heeft of wanneer je vergetelheid wilt zoe ken. Moge de heilige Maagd je beschermen en ja J tot geluk en vreugde geleiden. Snikkend sloeg het jonge meisje de armen om den hals der bleeke non, die aandachtig het teeken des kruises boven het voorhoofd van Gundala maakte; een oogenblik later bevond deze zich buiten het vertrek in de witte kloostergang en niets was van de eerwaarde moeder meer te be speuren, dan een beete traan, die zij op de wang van het meisje achtergelaten had. De abdis echter liep in liet kleine vertrek op en neder. Koel en onbewogen was haar gelaat, terwijl zij een oogenblik nadenkend voor het ven ster bleef staan. «Zoo gaat dan de eenige, die ik liefhad, ook henen", zeide zij zuchtend. De Alpenketen hoog boven haar straalde weder in rooskleurigen gloed. Langen tijd nog lag de eenzame non voor het bidaltaar geknieldonafge broken gingen de paarien van den rozenkrans haar door de blanke vingeren en prevelden haar lippen woorden des gebeds. Den volgenden dag was Heinz von Rittberg tegenover zijn oom Ilolm voor de deur der herberg gezeten. De linden wuifden haar welriekende bloe semgeuren door de zwoele zomerlucht. Het anders zoo onstuimige meer lag als in vasten slaap ver zonken. Er heerechte een zware, drukkende stilte. Baron von Rittberg hield het donker gelokte hoofd, waarop nog slechts etlkele zilverdtaden tus schen het zwart doorliepen nadenkend gesteund in de blanke hand. (Wordt, vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1