BINNENLAND. Het volgende telegram werd heden van den Gouverneur-Generaal ontvan gen aan het departement van Koloniën: „Vijand had bij het gevecht bij Poe- ding in Lohong op 7 dezer dertig dooden en vele gewonden9 dezer werd vijand van bovenloop der Lohongrivier ver dreven, waarbij twee fuseliers gewond werden en vijand twintig dooden en ge wonden bekwam, Groot aantal be woners der VI Moekim vertrokken uit Lohong naar Olehleh". STADSNIEUWS. Uit de Staatscourant. i Kunst en Letteren. Rechtzaken. Kerk en School. Ned. Hebv. Kerk. i Beroepen te Numansdorp ds. L. Balk te Rumpt. Aangenomen het beroep te Rhoon en Pan drecht door ds. H. J. Noteboom te Geldermalscn. Landbouw en Veeteelt. S P 0 R T™"™" Aljrh. De Minister van Financiën maakt bekend, dat het saldo van 's rijks schatkist op 9 dezer bedroeg bij de Nederiandsche Bank ƒ1,419,706.09 en bij de betaalmeesters- 1,380,047.18 !/s Te zamen f 2,799,753.27Va HH. MM. de Koninginnen vereerden gis terenavond in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage het concert van het Amslerdamsche vocaal-quartet (de dames NoordewierReddingius, Cato Loman en de heeren Rogmans en Messehaert) van het begin tot bet einde met hare tegenwoordigheid. De Vorstinnen werden ontvangen door den heer C. A. M. van Vliet, voorzitter van het bestuur van 't Gebouw en den heer Stumpff, van het concertgebouw te Amsterdam. Het quartet zong, alvorens met het pro gramma aan te vangen, het «Wilhelmus" in de oude toonzetting, waarbij het publiek zich van de zetels verhiel. Het gevolg der Koninginnen bestond uit kamerheer graaf Van Bylandl, adjudant baron Van Ttiyll van Serooskerken, ordonnance-ofTi- cier graaf Du Monceau, en de dames Van Lim burg Stirum, Van de Pol en Van Ittersum. De Opper-Ceremoniemeester maakt bekend, dat het Hof, ingevolge de bevelen van H. M. de Koningin-Regentes, den lichten rouw zal aannemen voor den tijd van drie dagen, ingaande op heden, wegens het overlijden van Z. D, H. Prins Albrecht van Waldeck en Pyrmont. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op Vrijdag 15 Januari 1897 niet plaats hebben. - In De Protestant van 1 Januari '97 kwam o.a, het bericht voor dat de Roomsche gees telijkheid te Arnhem van den kansel aan de goêgemeente het bevel zou hebben uitgevaar digd om in zaken en bedrijven geen anders denkenden in dienst te nemen en te houden en dat naar aanleiding daarvan o.a. de firma Peek Cloppenburg hare Prolestantsche be dienden zou hebben ontslagen. - Het verheugt ons te kunnen mededeelen, dat dit bericht onwaar is; althans de firma Peek Cloppenburg schrijft thans: «Voor zoover onze firma betreft, berust deze mededeeling op onwaarheid, daar geen werk lieden noch andere employés om redenen van godsdienstige gezindheid ontslagen zijn of ont slagen worden." «Tevens deelen wy u nog mede dat, naar aanleiding van vorenstaand beticht wij ons thans onledig houden met het opmaken eener ljjst van niet-Katholieke employés, met ver melding van het loon, hun over het jaar 1896 uitbetaald." Het N. v. d. D. verneemt dat door eenige leiders der democratische politiek ernstige po gingen. in het werk worden gesteld om een nieuw volksblad, vrij van sociaal democratische invloeden, te stichten. Verschillende bestuurders van werkliedenvereenigingen en bekende woord voerders van de radicale partij, de Liberale Unie en de Nederiandsche volkspartij moeten hunne medewerking reeds hebben toegezegd. De heer G. \V. Daems, sedert meer dan 52 jaren griffier bij het kantongerecht te Steen- wijk, heeft tegen 15 Februari a. s. zijn eervol ontslag aangevraagd. Hij is de oudste in ouder dom en diensttijd van alle rechterlijke ambte naren in Nederland en in 1894, bij zijn 50-jarig ambtsjubilé, benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. (Zw. Ct.) Yeearlsenij voor "'ed.-InuiS. Voor dea burgerlijken veeartsenijdi mst ia Neder- landseh-Indie worden gevraagd veeartsen, die aan de Rijks-veeartsenijschool het diploma van veearts heb ben verkregen. Aanmelding vóór 1 Maart 1897 bij een gezegeld adrea bij het Departement van Koloniën onder over legging van as. hun diploma b. een bewijs van voldoening aan de wet op de nationale militie, afgegeven door een Commissaris der Koninginc. een bewijs van goed maatschappelijk gedrag, afgegeven door B. en W. van de laatste woonplaats; d, eene geboorte-akte e. eene opgave of de adspirant gehawd of ongehuwd is en c. q. van het aantal cn den leeftijd zijner kinderen. Aan de betrekking is in Indië verbonden een traktement van f 200 's maands, na elke drie jaren werkeiijken dienst te verboogen met f 50 's maands, totdat een maximum traktement van f500's maands zal zijn bereikt. Men zio verder de Staatscourant No. 10. Belastingen. In de Xoordbrab, komt de heer Loke, inspecteur der belastingen te Oss, op tegen een ook door ons aan dat blad ontleend bericht, als zou door de inspectie der belastingen tot een aantal burgemeesters een rondschrijven zijn gericht, om inlichtingen omtrent de inkomsten der R.-K. geestelijken. De heer Loke schrijft: De zaak is dat do inhoud van dat stuk geheel onwaar is. Een ieder, eenigszins met administratieve behandeling van zaken bekend, zal weten dat de inspecteur der belastingen geen aanschrijvingen richt tot burgemeestersdat een ambtenaar alleen aan schrijvingen doet aan zijn ondergeschikten. Het is verder bekend dat de burgemeesters als zoodanig niets te maken hebben met de uitvoering der wet op de bedrijfsbelasting; het ligt dus voor de hand dat de inspecteur der belastingen aanschrijvingen als in het bewuste stuk bedoeld, nimmer tot de burge meesters zal richten. En dat is ook niet geschieddoor mij is aan geen enkelen burgemeester een reeks van dergelijke vragen gedaan als in dat stuk aangehaald zijn; en als de schrijver van dat stuk beweert te weten dat er burgemeesters zijn, die een dergelijke aanschrijving in het vuur wierpen, moet hij de dupe geweest zijn van iemand, die hem onwaarheden vertelde. stande, dat zij hiertoe slechts dan den vorigen dag op reis behoeven te gaan, wanneer de plaats van be stemming niet binnen éen dag kan worden bereikt De luit. ter zee Ie LI. W. Cohen Stuart en de officier van administratie 2e kl. T. Akkerman, uit Oust-Indië in Nederland teiuggekeerd, zijn op non activiteit gesteld. Kolensyndicaat. Het bericht aangaande het „Twentsche kolensyn dicaat" vindt in de Zw. Ct. de volgende aanvalling: „De uitsluiting der Duitsche kolen had ten doel: 1. den prijs te drukken, daar in Twente een veel hoogere noteering geldt dan aan de kustplaatsen van ons land; 2. een vrachtverlaging voor die kolen te verkrijgen, omdat Twente willekeurig uitgesloten is van het vijf-waggontarief, en 3. de consumenten te gewennen aan het gebruik van Engelsche en an dere kolen. Uit den aard der zaak kon de uitsluiting van Duitsche kolen slechts een tijdelijke maatregel zijn. „Nu vele fabrikanten met succes van Engelsche kolen en Belgische briketten gebruik maken, zou het „boycotten'' der Wcstfaalsche mijnen geen zin meer hebben, want een heilzame concurrentie is thans tot stand gebracht." ROTTERDAM, 13 Januari. In een dezer dagen gehouden vergadering van den alhier opgerichten „Bierhuishoudersbond" heeft de heer E. H. Witmond van Katendrecht het doel van dien Bond nader toe gelicht. Dit doel is: a. door alle geoorloofde middelen in de wet van 28 Juni no. 97), die den kleinhandel in ster ken drank en de beteugeling der openbare dronken schap regelt, wijziging of gehcele afschaffing te verkrijgen b. bij wijziging van genoemde wet het daarheen te leiden, dat aan iederen aanvrager vergunning wordt verleend voor den verkoop van sterken drank in het klein, mits deze niet valt in de termen van art. 3 van bovenbedoelde wet, en c. in het algemeen alle misstanden tegen te gaan, waardoor zij in hunne zaken benadeeld worden: alles in verband met meergenoemde wet. Hij voegde hieraan toe, dat het den bierhuishon- ders niet te doen is om door wetsovertredingen het politie of justitie lastig te maken, maar dat zij hun doel met eerbiediging van alle gezag langs wette- lijken weg willen zien te bereiken. De Rotterdamsche bondgenooten hopen, dat hun voorbeeld op andere plaatsen des lands navolging zal vinden en ook daar soortgelijke vereenigingen znllen worden gesticht, ten einde met vereende krachten to pogen het doel te bereden dat zij be oogen. State n-G encraal, EERSTE KAMER. Begrooting van Koloniën voor 1897. In zijn antwoord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer betreffende zijne begrooting, verklaart de Minister van Koloniën, dat hij zich niet bewust is, te zijn afgeweken van de verhouding door vorige ministers van koloniën steeds gehuldigd ten aanzien van gouverneurs van Suriname, nl. dat dezen geene maatregelen of beslissingen behooren te nemen, waarvan zij kunnen vermoeden, dat de minister do verantwoordelijkheid niet zou kunnen dragen en dat zij bij twijfel dienaangaande zich vooraf omtrent diens zienswijze vergewissen. Bij het departement van koloniën is niets bekend omtrent de uitgifte van eene aanzienlijke uitgestrekt heid woeste gronden aan een der tracé's, waaruit voor den spoorweg DjemberBanjoewangi gekozen zal moeten worden; wel heeft de minister herhaal delijk den Gouverneur-Generaal op de wenschclijk- hcid gewezen om met dergelijke uitgifte te wachten totdat omtrent den aanleg der lijn eene beslissing zal zijn genomen. Het overleg met den gouverneur van West-Indie omtrent de nadere organisatie van de landmacht is nog niet afgeloopen; bij het overleg met den minister van marine over den tijd gedurende weiken de marine stations in W.-Indie nog bezet znllen blijven, zal het verhand met eene eventueele reorganisatie van de landmacht niet uit het oog worden verloren. De minister kan geen aanleiding vinden om aan twee kapiteins van de W.-Iudische landmacht eene toelage boven hun pensioen te verleenen. j i Bij Kon. Bes!, zijn benoemdtot ontvanger der 1 directe belastingen en accijnzen te Steenwijk c. a., H. C. Berends, ontvanger derrelfde middelen te Mar- rum c a. tot ontvanger der directe belastingen, ïn- voerrec ten en accijnzen te Texel, P. J. F. L. Bau- mami, onliauger der directe belastingen en accijnzen te Rijp c. a Uilvoering gevend aan het Kon. Besl. vandent9en December 1896, waarbij de minister van marine ge machtigd wordtde ze- miliciens-verlofgangers der lichting 1895 in het jaar 1897 te doen oproepen voor opkom«t n we kelijken dienst op de daartoe door hem te bepalen datutns, ten einde gedurende den tijd van vijf weken te worden geoefend, heeft de ge noemde minister bepaald- 1. dat de opkomst der zeemiliciens, bedoeld in voor schreven besluit, zal plaats hebben op Donderdag 1, Vrijdag 2 en Zaterd g 3 April as,, naar gelang der schepen aan boord waarvan zij zullen worden geoe- fenn; 2. dat de miliciens zich, elk op den bij nadere oproeping voor hem te bepalen dag te 12 uren, of zoo spoedig mogelijk na dit uur, behooren aan te melden bij den commandant van het schip aan boord waarvan zij zullen worden geoefend, met dien ver. Morgen wordt hier door het gezelschap Chrispijn uit Amsterdam in den Officierentuin gegeven het blijspel van Walther en Stein «Beroemde kinderen." Het is ons inderdaad eene aangename taak Schiedam's ingezetenen op te wekken tot een gang naar den schouwburg op morgenavond: «Beroemde kinderen" behooit .tot de aardigste blijspelen, die in den laatsten tijd vertoond werden. Einde October zagen wij het in Amsterdam, de indruk, dien wij er van kregen was aller gunstigst. En met ons oordeel of, wil meu andersom, stemde dat van de stellig nogal veeleischende Amsterdamsche critici volkomen overeen. Lof over tooneelproducten wordt in de hoofd stad des lands maar zelden uitgesproken waar dit by uitzondering over «Beroemde kinderen" we! het geval was, verheugden wij er ons over dat Chrispijn met zijn kunstzinnigen troep juist dit blijspel hier gaat geven. Nog om een andere reden ook. «Beroemde Kinderen" is een stuk dat door iedereen kan gezien worden. Geen ouder behoeft bang te wezen zijn dochter de schouwburgzaal bij deze vertooning binnen te leiden. Wij achten dit een zaak van niet gering gewicht: hettooneel is naar onze opinie niet de plaats, waar de realiteit des levens in elke uiting behoeft uit- I geheeld te worden; wat met het fatsoen en den goeden tooa strijdt, blijve er verre van. Dit kan gelukkig ook zonder dat men al te zeer zich inpansert in het keurs van conven- tionalisme. Wij herhalen, «Beroemde Kinderen" is een aardig, onschuldig stuk, waarin op amusante wijze met overdreven vrouwenemancipatie de draak gestoken wordt. Wij zullen er voor heden niet meer van ver tellen dan dat*mevr. Ternooy Apel en mevr. v. d. Horst er, toen wij het zagen, met uiterst veri talent de hoofdrollen vervulden, terwyl de beide heeren Chrispijn en Van der Horst niet minder tot het welslagen medewerkten. Moge deze eenvoudige opwekking, die vooral door ouders van bakvischjes moge gelezen worden, voldoende zijn om Chrispijn een volle zaal te bezorgen. Het yverige gezelschap ver dient het. Wanneer de winter zijn intrede heeft ge daan, dan wordt door velen met verlangen uit gezien naar ys ijsvermaak immers wordt daaraan onmiddelijk verbonden. Us hebben wy in den laatsten tijd wel ge had, maar het ijsvermaak is nu niet te ge- nieten tenzij men daaronder misschien zou moeten rangschikken het pieizier van enkelen, die rustig voor hun raam gezeten, zich ver maken in de zonderlinge sprongen van hen, die, genoodzaakt om op straat te zijn, ternauwernood hunne voeten hebben neergezet of de glad heid der straten veroorzaakt een gevaarlijke beweging en noodzaakt den ongelukkige zyn evenwicht te trachtten te bewaren door een krachtige beweging of sprong. Maar toch er zijn er, die ook nu het ge wone soort ijsvermaak smaken. Op het z. g. Bokkeneiland ziet men knapen op hunne schaat sen voortscharrelen als ware daar van kolen- asch volstrekt geen sprake. Maar wie er in elk geval niet genieten, dat zijn de vogels. Nauwe lijks is voor hen eenig voedsel op de straten gevallen of een ijsbedekking ir akt het hen bijna onmogelijk het op te pikken. Och, gy huishoudsters, denkt bij het weg- ruimen der broodkruimels om hen. «verledens 11 Jan. Cornelia Josina Sun. ker, oud 27 jaar en 11 maanden, echtgenoot van T. J. Putters, Singel. 12. Helena Vor- stenbos, oud 35 jaar en 1 maand, echtgenoot van J. van Loenen, Hendrik Galehtraat. Johanna Elizabeth Nijs, oud4jaarenll maai den, Bakkersstraat. 13. Doortje de Haan oud 62 jaar en 4 maanden, weduwe J. j' Schafthousen. Raam. Gehuwd13 Jan. T. H. van Etten, 33 jaar, en G. F. Hoenderkamp, 21 jaar. Op het laatste Taal- en Letterkundig Congrei het vorig jaar. fe Antwerpen gehouden, werd een voorstel aangenomen, waarin de wenschelijkheid werd uitgesproken dat Nederland zich zou aansluiten bï de Berner Conventie van 9 September 1888, tot be scherming van den letterkundigen en artistiekei eigendom. Er werd toen tevens betoogd dat het wen- sehelijk zou zijn een vereeniging te vormen vai Nederiandsche kunstenaars, die zich ten doel zot stellen de toetreding van ons land tot de Berner Conventie te bevorderen. Nu heeft de uitvoerende commissie van het con gres, de heeren Max Rooses en Jan Bouchery, zich gewend tot een aantal Nederiandsche letterkundigci om hen te verzoeken tot de bovenbedoelde vereeni ging toe te treden. De onderteekenaars der circulaire meenen, dat een enkele vergadering voldoende zot zijn om de vereeniging te constitueeren en een com missie van redactie te benoemen, die een adres aan do Volksvertegenwoordiging zou opstellen. Ant woorden op de circnlairo worden ingewacht bij mr, J. G. Robbers Jr. te Amsterdam (Keizersgracht 134) De Amst. Ct. meldt, dat eerstdaags een vlug schrift van het Kamerlid voor Amsterdam mr. W. H. de Beaufort, zal verschijnen, onder den titel„Da liberale partij en de verkiezingen." Heden zijn dff hoofdbureaus der redactie cn der administratie van Het Centrum overgebracht naar Utrecht. Ibsen' in Noo-rwcgen. Men is in Noorwegen over Ibsen lang niet tevre den. Het schijnt dat de schrijver het recht van opvoering van zijn nieuwe stuk, „John Gabriel Borkman" heeft verkocht aan een Zweedschen too- neeldirecteur, die het overal in Noorwegen mag spelen, behalve in Christiania. Bij de bekende ge voelens van de Noren voor de Zweden heeft dit natuurlijk nog al kwaad bloed gezet. Men beweert dat Ibsen het alleen gedaan heeft ter wille van het geld. Te Bergen, waar de stukken van Ibsen gewoonlijk heel spoedig worden opgevoerd, waren de repetitie» reeds in vollen gang toen het verbod kwam het stuk op te voeren. Tegen J. L. werd heden door het kantongerecht alhier f5.boete, subsidiair 2 dagen hechtenis ge- eischt wegens zich niet aangeven in het jaar 1896 voor de nationale militie. Nu de tijd van inschrijving voor de nationale militie weder gekomen is, achten wij het niet ondien stig belanghebbende aan hunne verplichting ten deze te herinneren om zich te vrijwaren voor de gevolgen aan verzuim verbonden. Gisteren werd door de rechtbank te Rotterdam de zaak behandeld van J. R., 19 jaar, schipper te Ovet- schie, die op 2 November jL, te Hillegersberg, moed willig Nijs Klapwijk een aantal gevoelige slagen met een zweep in het aangezicht zou hebben toege bracht en daaraan bloedend verwond hebben, en een schaap hebben mishandeld, door dat dier moedwillig aan te vatten, met geweld tegen den grond te werpen cn het een aantal hevige slagen toe te brengen en voorts op dienzelfden dag te Overschie een paar politiebeambten eenige beleedigende woorden hebben to.egevoegd. Deze feiten schenen gepleegd te zijn op een lotings dag en het gevolg te zijn van het vele drankmisbruik. Beklaagde die zieb dien dag als oen woesteling gedroeg, behoorde zijn grove baldigheden volgens het O. M te boeten met eene gevangenisstraf van twee maanden. Maandagavond ongeveer lOVi uur hadden een schutter en een marinier de baldadigheid om bij de wed. Verwol in de Lange Kerkstraat alhier een ruit van de deur stuk te slaan. De bewoonster, daarop naar buiten komende en de verwoesting ziende, zetten de beide dronken lieden na, die de gedempte Baansloot inliepen en in de donkere Baan verdwenen. Door de politie alhier werd in een logement te dezer stede aangehouden L. C. die in het Algem. Pol. Blad gesignaleerd stond tot het ondergaan van 4 dagen hechtenis wegens "dron kenschap en een poliiieovertreding. Aan een 3tal personen die heden nacht door de politie dwalende op straat werden aange troffen, is heden nachtverblijf verleend op het politiebureau' Heden aan de vischmarkt afgeslagen 1 mand voorn en bliek, de prijzen varieerden van 20 50 ct. per koop. BURG E It L IJ K E STAND. Geboren 10 Jan. Paulus Wilhelmus, zoon van A. Elderkamp en J. S. Verkaart, Kleine Baan. 12. Adrianus, zoon van D, Zwaan en H. van den Eijkel, Wilhelminastraat. Johanna Maria, dochter van W. Koogje en D. Prins, Ploeqstraat. Hendricus Jacobus, zoon van G. J. Leenders en H. van leveren, Broersveld. Hendrika Maria, dochter van G. Vermeulen en B. L. Weidler, Nieuwe Buurt Bedankt voor het beroep te Dokkum door ds. E. J. J. Homan te Witmarsum. Gisteren is de Synode begonnen met de behande ling van het hooger beroep in de zaak van ds. Van Breemen te Dmgerdam, die door het provinciaal kerkbestuur van Noord-Holland uit zijn ambt is ont zet, wegens onchristelijken levenswandel. Do behandeling dezer zaak is niet openbaar. Do beslissing zal nader door ons worden medegedeeld. Hoogeb Onderwijs. Utrecht. Geslaagd voor het prop. ex. theologie, de heer J. de Vries. Deventer12 Januari. Door dr. L, A. J. Burgers- dijk ia tegen 1 Sept. a. s. eervol ontslag gevraagd als leeraar aan het gymnasium en H. B. school. De door den minister van binnenlandsche zaken aangestelde en benoemde commissie van toezicht op de tuinbonw-wintcrschool te Naaldwijk heeft zich aldus geconstitueerd: C. J. M. Noorduijn, burgemeester van Naaldwijk, voorzitter; dr. J. 8. Snellen van Vollenhoven, arts te Naaldwijk, secretaris; J. M. Hofland, koopmanen tuinier te Naaldwijk, lid; P. F. L. Waldeck, secre taris der Holl. Maatschappij van Landbouw te Loos- düinea, lid; en M. P. van .Ruiven, tuinier te Mon ster, lid. Kampioenschap van Europa. Gisteren werden te Amsterdam de eerste wedstijden om het kampioenschap van Europa gehouden. De hardrijderijen werden door tamelijk goed weder be-

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2