50,,e jaargang. Vrijdag 15 Januari 1897. N°. 9219. FEUILLETON. DE WERELD ONTVLUCHT. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER: H. J. C. EOELANTS. OFFICIEEL. Kennisgeving. Kennisgeving. Kennisgeving. Kennisgeving. BUITENLAND. Aboiwekbntbpbijs, per kwartaalf o.9Q Franco per post Afzonderlijke nommers- 0.02 BUREAUBOTERSTKAAT 70, Telepltoon Ufo. 123. Advertentieprijs: pan 15 gewone regels met inbe grip van eene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. 1 schiifturen, die ter zake mochten zijn ingekomen, j kennis kan worden genomen. j En is hiervan afkondiging geschied, waar het be- i hoort, den 14den Januari 1807. j Burgemeester en wethouders voornoemd VERSTEEG, j De secretaris VERNÈUE. i Burgemeester en wethouders van Schiedam doen te weten, dat met 1 Januari in werking zin getredenhet door den raad dezer gemeente In zijne openbare vergadering van 3 November 1890 vastge stelde, bij Koninklijk besluit van dl December, no. 58, goedgekeurde besluit tot heffing eener belasting onder den naam van HAVENGELD te Schiedam, alsmede de verordening op de invordering dier be lasting. Schiedam, 14 Januri 1897. Burgemeester en wethouders voornoemd, VERSTEEG De secretaris, VERNEDE. De burgemeester van Schi-edam, Brengt bij deze ter kennis van de ingezetenen Dat het kohier voor de belasting op het personeel No. 10 dezer gemeente, over hetdienstjaar 1896/7, door den heer dnecteur der directe belastingen te Rotter dam op den 12en Januari 1897 executoir verklaard, op heden aan den ontvanger der diiecte belastingen, ter invordering is overgemaakt. Voorts wordt bij deze herinnerd, dat een ieder verplicht is, zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen; alsmede dat heden de termijn van drie maanden ingaat, binnen welke de reclames tegen dezen aanslag behooren te worden ingediend. En is hiervan afkondiging geschied, waar het be hoort, den 14en Januari 1897, De Burgemeester voornoemd VERSTEEG. f Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. Inrichtingen welke gevaar, schade oi hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Schiedam, Gelet op alinea 2 van nrt. 8 der wet van den 2den Juni 1875 {Staatsblad no. 95); Geven kennis aan de ingezetenen, dat, vermits het deskundig onderzoek met betrekking tot de aanvraag van F. VAN GIESSEN en J. THIE te 's-Gravenhage, om vergunning tot oprichting alhier van c-en lucifersfabriek in het pand aan de Hoofdstraat no. 221, kadaster sectie L no. 1171, nog niet geëindigd is, bun college beslo ten heeft de beslissing omtrent genoemde aanvraag te verdagen. Schiedam, den 14den Januari 1897. Burgemeester en Wethouders voornoemd VERSTEEG. De Secretaris, VERNÈDE. Burgemeester en wethouders van Schiedam Gezien Int verzoek van H. J. C. ROELANTS om vergunning tot oprichting eoner boekdrukkerij met gaskrachtmachine van 2 paardenkracht, in het pand aan de Boterstraat no. 68 kadaster sectie B no. 1788. Gelet op de artt. 0 en 7 der wet van den 2n Juni 1875 (Staatsblad no 95); Doen te weten Dat voormeld verzoek met de bijlagen op de secre tarie der gemeente is ter visie gelegd dat op Donderdag den 28jten Januari a. s., des na middags ten 2 ure, ten laadhuize gelegenheid zal woiden gegeven om bezwaren tegen het toestaan van dat verzoek in te brengen en die mondeling of schrif telijk toe te lichten; en dat gedurende drie dagenvóór het tijdstip hierboven genoemd, op de secretarie der gemeente, van de Algemeen «verzicht. Schiedam, 14 Januari '97. De Engelsche minister Balfour, onlangs te Manchester een dier redevoeringen houdende over den algemeen politieken toestand, waar mede de leiders der groote partijen nog eens voor hun kiezers optreden vóór den aanvang der parlementaire campagne, verklaarde dat de tegenwoordige toestand, in vergelijking met de moeielijkheden waarin Engeland juist een jaar geleden ten aanzien van Zuid-Afrika en Vene zuela verkeerde, tameljjk geruststellend was en geen reden gaf tot eenige bezorgdheid. Deze optimistische beschouwing wordt zeker niet gerechtvaardigd door de moeielijkheden, waarvoor Engeland zich thans weder geplaatst ziet. De ramp, waardoor de expeditie-Phillips naar den koning van Benin getroffen is geworden, heeft in Engeland groote sensatie verwekt en algemeen, vooral onder de jingo's, is het ver langen naar een onmiddellijke tuchtigings- expeditie. Reeds verneemt men dat schikkingen zijn getroffen voor den terugkeer naar Afrika van officieren en ambtenaren van het Niger-protec- toraat, die met verlof waren. 1 Verscheidenen dezer zullen heden uit Liver pool naar de westkust van Afrika vertrekken. Ook houdt men zich bezig met het kiezen van ambtenaren en officieren, die de ongeluk kige slachtoffers moeten vervangen. Het aantal i Roman van Anny Wotiie. 12) Als in droomen verzonken bleef hij de ernstige grijze oogen op de met sneeuw bedekte bergtoppen tegenover hem gevestigd houden. Heinz begon zich onbehanglijk te gevoelen. Eerst liet hij een zacht geiluit hooren, doch toen zijn oom noch hierop, noch op andere uitingen van Heinz eenige acht sloeg, gaf hij hem eindelijk een gemoedelijken stoot tusschen de ribben en zeide. »Zeg eens, oom, hoor eens. Zullen we hier nog langer blijven zitten en wezenloos voor ons uit staren." Itittberg schrikte op en zag zijn neef verrast aan. Toen scheen bet evenwel, alsof plotseling «an lichtstraal het ernstige gelaat verhelderde en in den lachenden mond schitterden de witte tanden een oogenbiik bijna daemonisch boven den vollen, zwarten baard, die bet gelaat omlijstte. Lachend reikte hij Heinz over de tafel heen de band. »Hoo heb je bet kunnen uithoudenik heb hier twee uur lang mij in herinneringen zitten verdie pen en je hebt er maar geduldig bijgezeten en mij bewaakt als een moeder haar ziek kind." De groote krachtige gestalte van den knappen ®an rekte zich behaaglijk uit op den houten stoel, die onder het gewicjit in al zijn voegen kraakte. Heinz zag zijn oom eenigszins verbluft in het 'Rchende gezicht. j iVerduiveld, cornlacht u weer Ik dacht, dat er wat aan haperde, toen ik u na het middageten zoo geheel verande-d zag. Is de kleine er de schuld i aan? Bevalt u het lieve kopje niet?" j «Zwijg daarover", sprak baron Holm een lichte afwerende beweging met de hand makende; sik had niet gedacht, dat ik ze zoo zou terugvinden", voegde hij er nadenkend bij. sZóo terugvinden, wat bedoelt u daarmede?", riep' Heinz eenigszins geprikkeld uit. »Wat liadt n dan anders van het kind verwacht Is het geen veriukkelijk schepsehje met haar blonde lokken en goudbruine oogen Ik beloof u, ik zal ze uitschilderen en dan zult u eerst eens zien, welk een schoonheid Gundaia geworden is." »Je bent nog altijd dezelfde heethoofd van vroe ger", zeide baron Rittberg levendig. »Net als jaren 1 geleden, toen je ook zoo warm de partij van Gundaia opnaamt, als ze voor de een of andere ondeugendheid straf had opgeloopen." I als het kind nu ook nog ongehoorzaam De vraag klonk bijzonder ernstig uit den vroolijken mond van Heinz. «Neen, dat niet," luidde het haperend uitge sproken antwoord, »maar ik had me zoo op het terugzien van mijn kind verheugd het was mij als zou ik eindelijk na mijn lange zwerftochten aan het hart van mijn kind kunnen uitrusten. Vroeger als ik thuiskwam, dan sprong Gundaia mij te gemoet, klauterde op mijn knie, omhelsde en kuste mij en nu nauwelijks reikte zij mij haar wang toe en haar omarming was zoo koel, dat ze mij als ijs op het hart viel. dU bent lang afwezig geweest, oom," j jJa ik geloof tien jaar of nog langer." dezer laatsten bedroeg negen, ongerekend de inboorlingen. Men gelooft te Liverpool, dat de expeditie, die meer dan 200 inbooiiingen telde, doorge drongen was tot Guato, op 20 mijl afstands van Benin. Te Londen waar men van het vertrek der missie onkundig was, beschouwt men het als een daad van krankzinnigheid der expeditie, het te wagen ongewapend door te dringen in het rijk van een vorst zoo barbaarsch en wreed als Benin. Ook is het gerucht verspreid, dat verschei dene Franschen, die de missie in het binnen land gevolgd waren, haar lot zouden gedeeld hebben; doch dit bericht eischt nog nadere bevestiging. Niemand schijnt bekend te zijn met het juiste doel dezer expeditie. Algemeen wordt aangenomen, dau er geen verband bestaat tusschen het Niger-protecto raat en het grondgebied der Royal Niger- Company. En toch zou het kunnen zijn, dat er een geheime verstandhouding bestond tus schen de gecharterde maatschappij en de leiders der expeditie van het Niger-protectoraat, al heet dan ook het veld van beider krijgsver richtingen honderden mijlen van elkaar af te liggen. En waarschijnlijk is het vermoorden der leden van de missie—Phillips door den koning van Benin het gevolg geweest van het uitrusten der expeditie van de Niger-Company tegen den emir Nupe. De koning van Benin, evenals Nupe een doodvijand der Engelschen zal van de expedities tegen dezen laatste niet onkun dig zijn gebleven en hij zal het raadzaam ge vonden hebben de leden der vreedzame" ex peditie-Phillips evengoed als vijanden te be schouwen als de troepen der Niger-Company, die den stam der Foullah's gaan beoorlogen. Voor den aanstaanden tocht naar Khartoum wordt als bevelhebber van het Nijl-eskader van kanonneerbooten Charles Bereiord genoemd, De geruchten aangaande de geneigdheid van Maximo-Gomez om zich te onderwerpen, wor den tegengesproken. Zelfs wordt weer een nieuwe overwinning der rebellen vermeld: De opstandelingen in de oostelijke provin ciën hebben tweesterke Spaansdie colonnes aangevallen, die een konvooi begeleidden, en de Spanjaarden genoodzaakt af te trekken met een verlies van i doode en 34 gewonden. Ook zijn er benden oproerlingen gezien geworden in de nabijheid van de hoofdstad in de provincie Pinar. De markies Apezteguia, het hoofd der Cu- baansche conservatieven en lid van den Senaat, is naar Spanje gereisd om de meening kenbaar te maken der Spaanschgezinde partij op Cuba, die aandringt op de invoering van hervormin gen en de herziening van het tarief ter bevor- En daclit u dan de oude Gundaia weer terug te vinden?" Het verwijtende dat in Heinz' woorden lag, scheen Holm van Rittberg te treffen Vragend zag hij zijn neef in het gezicht, shoe bedpel je dat? Natuurlijk is ze ouder en verstandiger geworden." ïHet spreekt van zelf, dat ik niet een kind, maar een jong meisje kon terugvinden, maar de liefde van vroeger daarop meende ik toch al tijd nog aanspraak te kunnen maken". »Zoo" sprak Heinz op gerekten toon. nWaarop grondt u die aanspraken dan, Oom? Daarop dat u toevallig Gundala's vader zijt, of daarop dat u tot nog toe voldoende voor haar opvoeding en levensonderhoud gezorgd hebt. Neem mij niet kwalijk, lieve oom dat noem ik eenvoudig egoisme. Het bloed steeg bij deze woorden den baron in in bet gelaat. zie hebt gelijk", zeide hij, met de hand over het voorhoofd strijkende; sik was vergeten, dat wie geen liefde zaait ook geen liefde kan oogsten." Een tijd lang zwegen beiden stil. zEn toch Heinz", ging Holm plotseling voort, »je kunt me gelooven, als ik je zeg, dat ik het kind heb liefgehad als mezelf; maar ik weet niet of je me begrijpt: ik had een gevoel bij mij dat eerst door den tijd moest gedood worden. Die oogen van het kind herinnerden mij dikwijls aan andere oogen, waarvoor ik nooit heb kunnen zijn wat ze verlangden. Ik zelf kon het kind niet on der mijn hoede nemen. Toen ben ik de wijde wereld ingetrokken en nu ben ik weer hier en nu valt mij alles, verleden ou toekomst, als lood op het hart en ik zie geen uitweg in den doolhof. U vat de zaak veel te tragisch op, beste Oom, dering van de handelsbetrekkingen met de Unie. Uit Madrid wordt gemeld, dat Donderdag avond een troep Mooren op de soldaten van het garnizoen te Melilla in Marokko vuurden en vervolgens de vlucht namen. Daar men te Madrid met de zaken op Cuba en de Philippijnen de handen vol heeft, wordt er van het voorval weinig notitie genomen het is echter kenschetsend voor den geest, die er onder de stammen in de nabuurschap van Melilla heerscht. Volgens berichten uit de Philippijnen, heb ben de rebellen uit de provincie Bulacan, Angat en Vorzagaray aangevallenzij hebben ver scheiden huizen verbrand, maar zijn met groot verlies teruggeslagen. De toebereidselen voor den aanval op Cavite worden voortgezet. Uit een brief aan de Times uit Konstauti- nopel blykt, dat de Porte toenadering zoekt tot Engeland, vooral wegens de verkoeling ontstaan tusschen den sultan en den Franschen gezant Cambon, naar aanleiding van het proces van Mahzar-Bey, Aangaande deze zaak heeft de Porte aan den ambassadeur Cambon ge- viaagd, of deze goedvond, dat het nieuwe geding te Aleppo zou behandeld worden, waarin is toegestemd geworden op voorwaarde dat de vermoedelijke moordenaar van pater Salvatore onmiddellijk in hechtenis zou worden genomen en dat de Fransche drogman de terechtzitting te Aleppo mocht bijwonen. Het plan van den Russischen Czaar om een sOppersten Raad" in te stellen, is vooral op voorstel van den grootvorst Konstantin opge geven, daar deze den Czaar er van overtuigde, dat zulk een raad licht te veel macht zou kunnen verkrijgen en den vorst alleen zou voorleggen, wat den raad daarvoor geschikt oordeelde. De Regeeringsbode te Petersburg bevat de volgende benoemingen: van Graaf Murawielf tot bestuurder van het ministerie van buiten- landsche zaken en van vorst Imeritinsky tot generaal-gouverneur van Warschau. Omtreut Murawieff nog de volgende bijzon derheden: Hij is, be v\ eert men, een oud-Rus, behoort tot de Moscouwer richting en geniet de bescherming der keizerin-weduwe. Daaruit mag misschien de gevolgtrekking worden ge maakt, zegt het Berliner Tageblatt, dat hij zal optreden in den geest van Alexander den Derde, die zooals bekend is geen bijzonder vriend der Duitschers was. Reeds sinds eenigen tijd gingen geruchten, dat de reis van den jongen koning van Servië naar Weenen in verband stond met huwe lijksplannen en dat hij meer bepaaldelijk het oog had op een Oostenvijkscbe hertogin. Thans wordt uit Weenen gemeld, dat het Gundaia zal u weer liefhebben ais vroeger en u zult in de liefde van uw kind vroolijk en geluk kig zijn." »Je spreekt als een boek, jongen" sprak Oom, bevestigend met het hoofd knikkend en met ge weld de gedachten verdrijvende, die in zijn hoofd opkwamen. »Ik heb het goed met u voor en met mijn lief nichtje, voor wie ik, als het moest, door het vuur zou gaan Het was zeer verstandig van u Gundaia vooreerst de jonge gravin Brandenstein tot gezelschap te geven. Een uitdrukking van wrevel kwam op Holm's gelaat. Ik wenschte, dat Gundaia een jongere Brandenstein gekozen had" zeide hij met een zucht. «Juffrouw Ellin met haar achttien jaren heeft iets bezadigds en vastberadens in haar optreden dat mij weinig aanstaat. Heb ja opgemerkt dat toen ik haar vanmiddag aan tafel een schotel aanreikte zij deze doorgaf aan Gundaia? Toen ik daarop vroeg: Neemt u niets?" zeide zij bedaard en met een zelfvertrouwen, alsof zoo iets vanzelf sprak: j>0 ja, maar eerst na Gundaia." Wat beduidt dat?" vroeg ik ten hoogste ver rast en onverstoord gaf zij ten antwoord; »Dit beduidt, dat ik van heden af mijn betrek king aanvaard heb. Natuurlijk hield toen alle on derhoud met haar op. Ik dacht, het jonge meisje zal begrijpen dat Gundaia noch ik haar ooit zullen doen gevoelen dat zij een ondergeschikte betrekking bij ons ver vult en daarom ergerde mij haar gedrag, waar door ze zichzelf vernedert, dnbbel. {Wordl vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1