50"" jaargang. Dinsdag 19 Januari 1897. N°. 9222. buitenland! Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. uitgevekT h. j. c. roelants. OFFICIEEL. Kennisgeving. FEUILLETON. DE WE11ELD ONTVLUCHT. Abonnementsprijs, per kwartaalf 0.90 Franco per post1.30 Afzonderlijke nommers0.02 BUREAU: BOTKBüiTK l.iT fO, Tclcplioon So, 123. Advertentieprijs: pan 15 gewone regels met inbe grip van cene Courant0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. De Burgemeester van Schiedam, Gezien de ar». 11, 12 en 13 der kieswet, Noodigt de mannelijke ingezetenen, die den loden Mei a s den leeftijd v.m 25 jaar hebben bereikt, uit om 1o. wanneer zij in een andere gemeente over het volle laatstvcrloopen dienstjaar in een dei Rijks directe belastingen zijn aangeslagen (wat de grondbelasting betreft ut een nndeie gemeente of in meer gemeen ten te zamen tot een bedrag van ten minste f 1. daaivan door «verlegging van de gekwiteerde aan- s'agbüjetten vóór 15 Februari a.s. ter gemeente- secretatie te doen blijken; 2ü. wanneer zij als mede-eigenaar of wegens eeue onveideelde nalatenschap aandeel van minstens fl. hebben in aanslagen in de grondbelasting, zonder dat hun naam bij den aanslag is vernield, daarvan over eenkomstig liet model dat ter secretarie veikrijgbaar is en onder oveilegging der gevorderde bewijsstukken mede vóór 15 Februari a.s. ter gemeente-secretarie aangifte te doen; 3o wanneer zij aanspi aak meenen te kunnen maken om op de kiezerslijst geplaatst te worden krachtens huur van een huis of gedeelte van een huis krachtens eigendom, vruchtgebruik of huur van een vaartuig, wegens inkomsten uit dienstbetrekking of als inwo nende zoon in het bedrijf of beroep der ouders werk zaam, wegens pensioen, wegens inschrijving van ten minste'f 100.m de grootboeken der Nationale Schuld of van ten minste f50in de rijkspostspaarbink, of omdat zij hebben voldaan aan de eischen van be kwaamheid door of kiaclitens de wet gesteld voorde benoembaarheid tot eenig ambt, de vervulling van een betrekking of de uitoefening van een bedrijf of be roep, daarvan, mede overeenkomstig een der ter ge meente-secretarie verkrijgbare modellen vóór 15 Fe- biuari a.-. aldaar aangifte te doen. Van de bepalingen der kieswet, die op liet boven staande betrekking hebben luidt: Aitikel i. De leden van de Tweede Kamer der Staten-Genernal worden gekozen door de mannelijke ingezetenen des Rijks tevens Nederlanders, die oen leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, voor zoover zij over het laatstveiioopen dienstjaar in eene of meer der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, het te dier zake verschuldigde voor of op den 1sten Maait voldaan hebben, en over het volle laatstvefloopen dienstjaar zijn aan geslagen in de grondbelasting voor een bedrag van ten minste een gulden, in de vermogensbelasting, in de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten of naar een of meer der vijf eerste grondslagen van de perso neels belasting, zooals die is geregeld bij de wet van 16 April 1896 Staatsblad n°. 72); of indien zij niet overeenkomstig het bepaalde sub a zijn aangeslagen, voldoen aan eene der volgende voorwaarden 1°. dat zij als hoofden van ge/'tnen of als alleen wonende personen op den Bisten Januari sedert den lsten Augustus van het vorige jaar hebbende bewoond, krachtens huur, achtereenvolgens in dezelfde ge meente niet meer dan twee linzen of gedeelten van huizen, voor elk aarvan, met of zonder bij behoorenden grond of lokalen en bijgebouwen, niet ter bewoning Roman van Anny Wothe, bestemd, de werkelijke huurprijs, per week berekend, 1 ten minste heeft bediagen de som, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar het huis gelegen is, vermeld in de bij deze wet gevoegde tabel; (fl. 75) of, krachtens eigendom, vrucht gebiuik of huur, een- zelfde vaartuig van ten minste 24 kubieke Meter; 2°. dat zij op den Bisten Januari sedeit den lsten Januari van het laatstvei loopen jaar bij dezelfde per- soon, onderneming, openbare of bijzondere instelling i in dienstbetrekking of als inwonende zoon in het bediijf of beroep der ouders werkzaam en als zoodanig over dat jaar een inkomen hebben genoten als voor I de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar zij wonen, is vermeid in de bij deze wet gevoegde tabel 450—.) I of dat zij op den lsten Februari in liet genot zijn j van een door eene openbare instelling verleend pensioen j van gelijk bedrag; j met dien verstande dat voor hen, die m beide ge- I vallen verk«eren, zoo noodig, ter bereiking van het vereischte bedrag, het inkomen en het pensioen wor- j den samengeteld j 3°. dat zij op den lsten Februari sedert een jaar j den eigendom met recht van viije beschikking hebben j van ten mmste ƒ100 (nominaal), ingeschreven in de j Giootboeken der Nationale Schuld of van ten minste i ƒ50, ingesteld in de Rijkspostspaarbank 4". d 't zij hebben voldaan aan de eischen van be kwaamheid, door of krachtens de wet gesteld voor de benoembaarheid tot eenig ambt, voor de vervulling van eemge betrekking o voor de uitoefening van eenig bedrijf of beioeji. Art. 2. Onder hen, die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, verstaat deze wet ben, die dien leeftijd hebben bereikt vóór of op den 15aen Mei. f De aanslag der vrouw in de Rijks directe belastin- gen geldt voor haren man; die van minderjarige kin deren wegens goedeien, waarvan hun vader liet vrucht genot Heelt, voor hunnen vader. Aanslagen in de grondbelasting wegens onroerende goederen eener onveideelde nalatenschap gelden ook voor den mede-eigenaar, wiens naam niet bij den aanslag in het kohier is vermeid, mits zijn aandeel in dien aanslag ten minste één gulden bediaagt Door den aanslag m de grondbelasting, in art. 1 1 vermeld, worden de hoofdsom en de Rijks-oprenten 1 verstaan. Aanslag in de vermogens- of in de bedrijfsbala-.ting geeft geene aanspraak op kiesrecht, indien hij het ge volg is van eene met de waarheid strijdige aangifte. Dij de berekening van den weikelijken huurprijs wordt maandhuur tot weekhuur hei leid door deeling met 4, jaarhuur door deeling met 50. i Bij de berekening van het inkomen, bedoeld in art. 1 6, 2°,, eerste lid, woiden viije woning of inwoning en vrije kost en inwoning gerekend op het bedrag, voor de gemeente of het gedeelte der gemeente, waar i zij genoten worden, vei meld in de bij deze wet ge voegde tabel; enkel vrije kost op het beding, vermeld in de laatste kolom, verminderd met dat, vermeld in de voorlaatste kolom dier tabel. Overigens komt alleen i geld in aanmerking, (vnje woning of inwoning 87.50; i vrije kost en inwoning ƒ300.) i Indien het inkomen, bedoeld in ait. 1 l, 2o, nis I vast week-, veertiendaagsch-, maand- of jaarloon is genoten en dit loon wegens ziekte of verwonding ge- I durende ten hoogste twee maanden niet of niet ten volle is ontvangen, wordt het geacht tot het normale t bedrag te zijn genoten. i Iud en gedeelten «ener gemeente in de bij deze wet i gevoegde tabel afzonderlijk worden genoemd, wordt de grens tussclien die gedeelten door Ons, Gedeputeei de Sta'en gehoord, bepaald en wanneer verandering van 1 omstandigheden daartoe aanleiding geefi, gewijzigd. •15) Stilzwijgend liep hij naast Ellin terug; vandaag rjocht hij met mevrouw von Sanden, die druk met haar dochter praatte, niet weer alleen zijn, Het vroolijlc gelach van Heinz en Liska hoorde hij telkens weerklinken. Wie kan zoo gelukkig zijn als de zorgeiooze jeugd. Graaf Brandenstein had zich bij den terugtocht dadelijk naast Gundala gevoegd en Linda had, op een bevelenden wenk van haar moeder, hem niet voor zichzelf in beslag genomen. Eenigen tijd bleef Giinther zwijgend naast Gun- dala voortloopen. «Bent u verstoord op mij, juffrouw Iltilm", vroeg hij eindelijk. «Verstoord?" Neen, hoe zou dat mogelijk zijn, daar wij elkaar jias kennen. Günther beet zich op de lippen, nik ken u toch langer dan n wel denkt, ju/fiouw Ilolm her- .innert u zich niet, dat ik het was, die u zoo deed schrikken toen u het graf van de heilige Agnese in de kerk daarboven op het eiland met bloemen versierde «Ja, u hebt mij doen schrikken, omdat wij niet vermoedden, dat er iemand in de kerk was." «En u hebt mij vandaag dadelijk weer herkend?" «Natuurlijk. Er zijn hier op het eiland zoo weinig menschen, dat men de enkelen, die men ziet, dadelijk herkent.'" «Waarmee ti dus wilt zeggen, dat u mij rekent bij het algemeene publiek." Zij verschrok «enigszins van de geraaktheid, die uit deze woorden sprak. «Ik begrijp u niet heel goed. mijnheer," zeide zij, de bruine ongen vragend op hem richtende. «Dat is altijd mijn lot geweest", zeide hij bitter. «Nooit ben ik begrepen en daarom ben ik gewor den. wat ik nu ben." Hij zeide dat rneer tot zichzelf dan tot het jonge meisje, dat hem met een uitdrukking van bevreemding op het zachte gelaat even aanzag. sU bent, geloof ik, onvoldaan over u zelf, mijn heer." Hij wierp haar een bijna toornigen blik toe. «Volstrekt niet. Ik ben onvoldaan over de wereld, over het leven, over alles. Het leven het is nauwelijks levenswaard. Iemand als u, een kind van zonneschijn en vrede, verstaat dit natuuihjk niet," besloot hij opgewonden «maar ik weet niet hoe het komtik moet, voor wij scheiden, moge lijk voor altijd scheiden, aan n en juist aan u opbiechten, wat ik denk. Dit gevoel heeft mij ver volgd, sinds het oogenbhk, dat ik u het killo graf gesteente met rozen tooien zag. Ziet u," ging hij verder voort, ver zijn harten en wel mannenharten, die op het eenzame graf gelijken, dat geen liefde volle hand ooit met bloemen siert en nu is het mij te moede, als moest ik het jonge kloosterkind smeeken uit haar hand ook eenige bloemen op mijn gestorven hart te strooien." Hij bad met een bijna driftig gebaar haar hand gegrepen en daarop eerbiedig een kus gedrukt. Gundala was een oogenblik in verwarring geraakt door de vreemde woorden, die graaf Günther tot haar gericht had. Een oogenblik scheen het haar Van deze besluiten wordt inededeeling gedaan in de Staatscourantmet bijvoeging van die adviezen van Gedeputeerde Staten, voor zoover bij de besluiten van die adviezen is afgeweken. Art 3. Van de uitoefening van het kiesrecht zijn uitgesloten zij, wien liet kiesrecht ontzegd is bij eeue onher roepelijk geworden rechterlijke uitspraak zij, die in gevangenschap of hechtenis zijn zij, die bij onherroepelijk geworden rechterlijke uit spraak de beschikking of het beh.er ovêr hunne goe deren hebben verloren zij. die in het burgerlijk jaar voorafgaande aan de vaststelling der kiezerslijsten onderstand van eene in stelling van weldadigheid of van een gemeentebestuur hebben genoten. Art. G. Voor de bevoegdheid tot het kiezen van leden der Provinciale Staten gelden dezelfde legelen, als die weike in ar». 15 voor de bevoegdheid tot het kiezen van leden der Tweede Kuner der Stilten-Genei aal zijn gesteld, mot dien verstuide, dat men bovendien inge zeten der provincie moet zijn Ait. 7. Voor de bevoegdheid tot het kiezen van leden van den gemeenteraad gelden dezelfde regelen, als die, welke m de artt. 15 voor de bevoegdheid tot liet kiezen van leden van de I weede Kamer der Staten- Geneiaal zijn gesteld, met dien verstande, dat men bovendien ingezeten lier gemeente moet zijn, en dat zij, die niet vallen onder art 1a, over het volle laatst vcrloopen dienstjaar in de gemeente moeten zijn aan geslagen in eene plaatse ijke duecte belasting tot ten mmste het bedrag, voor de gemeente of bet gedeelte der gemeente, waar zij wonen, vermeld m de tweede kolom der sub ait. 15, 1", bedoelde tabel en huil aanslag in die belasting op den lsten .Maart ten volle moeten hebben voldaan. Schiedam, den 18den Januari 1897. De burgemeester, VERSTEEG. Algemeen overzicht. Schiedam, 18 Januari '97. De vreedzame kalmte, waardoor het staat kundig leven in Italië zich de iaatste weken kenmerkte, vooral als gevolg van den bevredi genden staat van zaken in Abessynië, schijnt de stilte geweest te zijn, die den storm aan den poütieken hemel voorafgaat. Het eerste geiucbtmakende politieke feit, dat vooral de kalmte in het kamp der radicalen kwam ver storen, was het verrassende besluit van Di Rudini, waarbij hij de ontbinding van alle socialistische vereenigingen en kamers van arbeid in Italië gelastte. Hierbij voegen zich nu de steeds meer aan zekerheid winnende ge ruchten tan een aanstaande Kamerontbinding. Van de zijde der radicalen, die Di Rudini (hoewel zij hem van den beginne af gesteund hebben) door zijn jongste beperkende bepalingen geheel van zich vervreemd heeft, wordt sterk op Kamerontbinding aangedrongen, te meer daar de minister van zijn reactionnaire bedoelingen nog verder blijken gegeven heeft in zijn jongste toespraak tot den Senaat, waarin hij de wen- schelijkheid betoogde van beperkende maat regelen ten opzichte van het Italiaansche kies recht. toe alsof jubelende accoordon in haar oor weer-- klonken, alsof een .zalig gevoel van geluk haar hart doortintelde doch slechts een enkel oogenblik en toen scheen zij dat vreemde overweldigende jjevoel weer onderdrukt te hebben, en Günther in het opgewonden gelaat ziende, zeide zij bedaard en met vaste stem «Zelfzucht is een groote ondeugd, Mijnheer." «Onze eerwaarde moeder heeft ons dat dikwijls voorgehouden," voegde zij er met een bekoorlijk, kinderlijk glimlachje bij. «Zelfzucht heeft u onbe kwaam gemaakt geluk en ievensvieugde te vinden zelfzucht heeft inv hart gedood en zelfzucht doet u andeien afsmeeken dat koude graf te versieren, dat ontvangen wil zonder zelf iets te geven. Brandes zag sprakeloos in het zielvolle gelaat van het schoone meisje, dat als enne tooverachtige verschijning in de grauwe avondschemering stond. De blonde lokken omzweefden het fijne kopje met de glanzende bruine oogen, die argeloos en be schroomd in de zijne blikten. De lieve mond, die zoo onbevreesd de woorden gesproken had, glans de hein toe als een schoone roos. «U houdt mij dus voor een verloren ziel, mejuf frouw «Ik ken u nog veel te weinig, mijnheer, om u zoo nauwkeurig te kunnen beoordeelen ik heb u alleen antwoord gegeven op uw vraag, die mij toonde, dat u tot de ongelukkigen behoort, waar van zuster Beate gezegd heeft, dal zij tot de dooden belmoren, hoewel zij leven. «En u meent, dat ik uit zelfzucht voor mijn tijd gestorven ben. «Ja, u hebt altijd alleen aan u zelf gedacht. Door fortuin en geluk begunsLigd, is het nooit in u opgekomen, aan uw broederen en zusters te Intusschen schijnt in het ministerie zelf verdeeldheid te bestaan aangaande de noodzake lijkheid van Kamerontbinding. Zes ministers schijnen er voor te zijn en de overigen er tegen. Het zonderlinge is dat er geen bepaald con flict bestaat tussclien de Kamer en het Kabinet en het laatste nog steeds over een groote meerderheid ban beschik' en. Intusschen schijnt een algemeen zuiveringsproces ten opzichte van deze Kamer hoogst wenschelijk, vooral om aan de thans heerschende verwarring en verdeeld heid der politieke groepen een einde te maken. Ook zai de natie uitspraak moeten doen in de Afrikaansche quaestie. En deze, die men reeds bevredigend opgelost waande, zal waar schijnlijk opnieuw de gemoederen in lievige mate agiteeren. Er zijn namelijk weer veront rustende tijdingen uit Erylrea gekomen. Tele grammen uil Massoea bevestigen het bericht dat de Derwisjen belangrijke krijgsbewegingen in Abessynië beramen. Zij rukken voort langs den weg van Eiit-Bitama (daarbij Massoea links latende liggen)de voorhoede der Derwisjen heeft de rivier Gasch overgetrokken en trekt op naar Amideh en Nogolo, hetgeen een aan val op Agordat schijnt te beduiden. Het bestuur van de kolonie Erytrea heeft dientengevolge besloten alle beschikbate troepen te concen- treeien tusschen Kerema en Agordat, hetwelk ook door artillerie versterkt is en verdedigd ■wordt door een groote troepenmacht van inboor lingen. De generaal Vigaro heeft verscheidene compagnieën van de militie onder de wapenen geroepen. Italiaansche bladen nemen uit deze berichten aanleiding tot scherpe aanvallen op de regee- l'.ing, die geruststellende berichten heeft ver spreid, welke niet op waarheid gegrond blijkeu. De benoeming van Murawieff blijft bij voort- duiing de aandacht in beslag nemen. De Duitsche pers heeft een zekere gerust stelling gevonden in een schijnbaar officieus bericht, dat uit Petersburg schijnt te komen en hetwelk kenbaar maakt dat in Russische regeeringskringen verklaard wordt, dat graaf Murawieff met goedkeuring van den czaar de staatkunde van prins Lobanoff ongewijzigd zal vooitzetten en die tot giondslag zijner han delingen zal maken. Hierin ziet men het be wijs dat de czaar van den nieuwen minister de besliste verklaring heeft geëischt zijn per soonlijke sympathieën en antipathieën te zullen achterstellen bij het belang van het Russische rijk. Ook de bekende Hamburger NaoJirichten zien in de benoeming van Murawieff niets ver ontrustends. Men meent dat hij een uitsluitend Russische politiek zal volgen en deze heeft, volgens het Hamburgsche blad, niets wat niet vereenigbaar is met de Duitsche belangen. Intusschen zijn er anderen die van deze be noeming wel degelijk verwikkelingen wachten voor de Europeesche politiek. denken, die kampend niet honger en gebrek door het leven gaan. Smart of leed van anderen bleef u vreemd. Slechts aan u zelf hebt u gedacht; uw eenig streven was uw eigen leven gelukkig te maken en daar u dit niet gelukt is, althans niet zooals u bedoeldet, wilt u u zelf tot de voor <id wereld gestorvenen rekenen en het Jot beschuldi gen, dat het u zoo nameloos ongelukkig gemaakt heelt. Maar u hebt er niet aan gedacht, dat men het ware en echte geluk eerst dan verwerft, ais men zich aan de zeltzucht ontworsteld heeft, als men aan anderen en niet alleen aan zich zelf denkt, als men er naar streeft anderen gelukkig te maken en in hun geiuk zijn eigen geluk vindt. Ik ben zelf ook zoo "egoïstisch," voegde zij er met een bekoorlijk glimlachje bij, terwijl zij trouwhartig naar hem opzag, maar sinds ik er naar streef mijn eigen belang eerst in de tweede plaats te zoeken, het leed en den kommer van anderen niet voorbij te zien, maar waar ik kan te verzachten en te verhelpen sinds dien tijd ben ik de gelukza ligheid naderbij gekomen. En nietwaar, Mijnheer, u zult dat ook doen? Toe, beloof mij dat. voor wij afscheid nemen," smeekte zij bijna heftig en legde vertrouwelijk haar kleine, leere hand op de zijne. «Niet waar, u zult dat doen? Zie, er zal toch zeker wel iemand op de wereld zijn. die u niet onverschillig is, a! hebt u hem ook niet lief. Mogelijk hebt u een moeder, een arme bloedver want, een ongelukkigen vriend. Help waar er nood is, met liefde, met belangstelling; neem deel in het lot van andeien; leer uw eigen ik vergeten en u zult niet langer een levende doode zijn. In uw hart zal een nieuw leven ontwaken en u zult mijn rozen niet meer voor het graf var. uw hart behoeven. «Wilt u?" Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1