BEïNEXLAm Het bezoek van den Oostenrijkschen minister van buitenlandsche zaken Galuchowsky aan Berlijn blijft in verband hiermede de aandacht trekken. Deze is bij zijn aankomst door den keizer onmiddellijk in particuliere audiëntie ont vangen, en dit niet onbeteekend feit geeft te meer voedsel aan de meening dat de reis van den Oostenrijkschen minister wei dege lijk politieke beteckenis beeft. Men vestigt hierbij ook de aandacht op liet feit, dat graaf Galuehowsky een Pool is, gehuwd met een Fnur-che vrouw, opgevoed in do ideëen barer 1 antigen ooien, volgens welke de Russen de tyrannieke ondetdrukkers waren van dePoolsche vrijheid, terwijl graaf Murawieiï de zoon is van den vroegeren gouverneur van Wilna, die in 1SG3 den Poolschen opstand op zoo vreeselijke wijze dempte. Intusschen is de aigemeene opinie dat uit deze benoeming niets anders te verwachten is dan dat de politiek van Rusland geheel zal geleid worden door hot inzicht der oud-Rus sen, der conservatieve fractie van de groote panslavistische partij, m. a. w. dat het Heilige Rusland op den voorgrond zal treden. Dit schijnt men ook te moeten opmaken uit de bijzondere onderscheiding, den beluchten procureur dei- synode Pobedonoszef ten deel gevallen, wien een soort half regentschap der binnenlandsche zaken is toevertrouwd, oindat de keizer behoefte heeft te Livadia wat rust te nemen. De eenig" s verontrustende berichten om trent de ge. dheid van den Czaar blijken over dreven. De ongesteldheid van den Czaar be staat in verzwakking tengevolge van overspan ning en eenige pijnlijke aandoening aan het hoofd tengevolge van de door den Czaar ont vangen wond op zijn reis door Japan. De lokalanzeigcr publiceert een telegram uit St. Petersburg waarbij een ernstig ongeluk vermeid wordt, door een vergissing voorgeval len te Tsar.skoe Selo, waar de keizerlijke familie op het oogenblik verblijf houdt. Terwijl de Czaar een wandeling deed in het park van liet paleis, gaf hij een tuinman een teekeu, dat hij hem wenschte te spreken. De tuinman ij 1de toeeen schildwacht, in den waan dat de man voornemens was een aanslag op den Czaar te doen, gaf op dat oogenblik vuur en schoot den man op de plaats dood. De Czaar toonde zich zeer ontroerd door dit noodlottig gevolg van overmatigen dienstijver. Omtrent de expeditie naar Benin moeten wij nog ter aanvulling vermelden, dat de kruisers Theseus en Forte bevel hebben ontvangen om van Maltha onmiddellijk te vertrekken naar .ie "Westkust van Afrika. Er wordt verzekerd, dat behalve de twee geredden ook nog een derde persoon aan de slachting ontkomen is en zich thans als ge vangene in Benin City bevindt. Bovendien zijn nog een twintigtal inlandsche dragers naar de kust teruggekeerd. Voor het welslagen van de expeditie welke de Engelsche regeering thans uitrust, is de locale kennis van het land van groot belang, en daarover kunnen de beide geredde blanken nu belangrijke inlichtingen geven. Tot dusver is van de streek weinig bekend. Men weet alleen dat het land volkomen vlak is, doorsneden door tal van stroompjes en bedekt door een dicht wond. De expeditie zal te water kunnen voortrukken tot Gwato of Sapele, en heeft dan nog een tnaiseh van ongeveer 25 mijlen naar de hoofdstad. Groot is de af te leggen afstand dus niet. maar het terreiu is zeer moeilijk. Zeven officieren en 230 dragers worden offi cieel als vermist opgegevenmen meent, dat allen in Benin omgekomen zijn. Het schijnt dat kapitein Boiragon, een der ontsnapten, voor een krijgsraad zal gedaagd worden. Uit Konstantinope! wordt gemeld, dat aan het verzoek der mogendheden voldaan is, met betrekking tot het proces van Mahzar Bey. Het proces zal plaats hebben voor een krijgs raad te Aleppo, onder alle mogelijke waarborgen var. openbaarheid. Een handelsovereenkomst is gesloten tus- schen Roemenië en Turkije. De Porte iaat onderzoek doen naar twee der medeplicht'gen aan den aanslag op de Ottomaan- sche bank, die naar Konstantinopel zouden teruggekeerd zijn. Gemengde Wededeellngeis, Het bericht, in een Nederlandse!) blad ge geven, dat een voorstel van Hollandsche inge nieurs betreffende een clou op de tentoonstelling van 19QÜ door de commissie zou zijn aange nomen, is voorbarig. De commissie heeft nog niets aangenomen, alleen hebben twee daarmee belaste leden der sub-commissie, de heeren Mesureur en Moron, eene voorloopige schif ting gemaakt, en van de zeer talrijke inge komen voorstellen de meeste als geheel onbruikbaar verworpen, eenige als geschikt, aangehouden, en nog eenige afzonderlijk ge legd tv nadere beoordeeling. Eerst moet de sub-commissie en daarna de volledige com missie beraadslagen vóór een definitief besluit genomen zal zijn. Engelsche bladen hebben beweerd, dat te Marseille zich een geval van pest heeft voor gedaan. Dit bericht wordt beslist tegengespro ken. Als opvolger van baron Molirenheim als ge zant van Rusland bij de Fransche Republiek noemt de Politique Coloniale den heer De Nelidoff, thans gezant van den Czaar te Kon stantinopel. liet aanbod der Hamburgsche werkstakers om een bemiddelingKiommis'-ie te benoemen, is door de reeders niet onmiddellijk afgeslagen. De vereeniging der weikgevers antwoordde op het schrijven van den heer Dühring, den voor zitter der sjouwerlieden, dat zij van onder handelingen op andere grondslagen dan verleden jaar zijn voorgesteld door den Senaat, geen goed resultaat verwacht, doch de patroons hebben zich bereid verklaard de door de werkstakers benoemde commissie te hooren. Het schijnt dus dat do patroons blijven staan op hun eisch, dat de arbeid onvoorwaardelijk moet worden her vat en eerst daarna willen onderhandelen over de geschilpunten. De bijeenkomst tusscheri de commissie der Hamburger stakers en de commissie der werk gevers heeft drie uur geduurd. Het verloop is gunstig geweest. De voorstellen, welke gedaan zijn, zullen aan een scheidsgerecht worden onderworpen. De vooiuitzichten op een ver zoening zijn gunstiger dan ooit. Er komen berichten omtrent hongersnood in Spanje. Uit Ecija wordt gemeld, dat de laatst gevallen stortregens den nood der arbeidende klasse zeer verergerd hebben. Mannen en vrouwen, door honger gedreven, werpen zich op de karren, die het brood naar de hoeven brengen; verscheidene botsingen met de politie zijn reeds voorgekomen de inwoners durven 'savonds hun woningen niet verlaten; zij die zich buiten wagen worden dadelijk omringd en onder bedreigingen wordt hun geld of levensmiddelen afgeëischt. De gendarmes besehermen de broodtrans- porten. Men vreest, dat de ongeregeldheden nog zullen toenemen. Het Hof van Appel te Sofia heeft Tufekt- schieff, die schuldig is verklaard aan den moord op Stambouloff, tegen een borgstelling van 25000 frs. op vrije voeten gesteld. Men weet, dat tusschen de stad Benin en de kust zich een haast ondoordringbaar oerwoud bevindt, waardoor de Engelsche troepen zich een weg zullen moeten hanen. Om zich een denkbeeld te maken van de moeielijkheden aan een marsch door zulk een tropisch woud verbonden, leze 'men wat Dr. Roth daarvan vertelt. Dr. Rotli maakte als olficier van gezondheid de expeditie mede, welke in 1894 werd uitge zonden om den negervorst Nana te tuchtigen, het opperhoofd van den stam der Jekri's in de nabijheid van Benin. In de eerste plaats had men te kampen met de enorme hitte; her haaldelijk had de thermometer 175° F. in de zon aangewezen. De streek leende zich bijzonder goed voor een hinderlaag; in het dichte bosch, waar men geen tien pas voor zich uit kon zien, kon men ieder oogenblik een overval verwachten. Om den vijand schrik in te boezemen, werd onophoudelijk het Maximkanon afgevuurd, waar van het helsche geratel .in de stilte van liet oerwoud een grooten indruk maakte. De bodem was zeer moerassig en 'oo dicht begroeid, dat men acht uur noodig had om twee mijlen vooruit te kemen. Bovendien moet men rekening houden met het doodelijk klimaat, want de malaria sloopt hier in korten tijd de sterkste gestellen. De inlandsche soldaten van het Nigerkust-Protec- toraat zijn er tegen bestand, maar voor de mariniers van de oorlogsschepen zai het een geduchte vuurproef zijn. Te Bombay woedt de pest met groote hevig heid voort. Zonder nog rekening te houden met het overgroot aantal inwoners dat de stad is ontvlucht, kan men constateeren dat de sterfte is verviervoudigd. De Times of India schat het aantal sterfgevallen ten gevolge van de plaag op gemiddeld 170 per dag en nog steeds breidt de ziekte zich uit. In de afgeloopen week steeg de sterfte tot 402 per 1090. Van de Europe anen stierven drie aan de pest. De paniek in de stad neemt steeds toe, zelfs sterke zenuwen zjjn niet bestand tegen de vrees en den aanblik der ellende. Onafgebroken doorkruisen begrafenissen de straten en waar heen de angstige bewoners de oogen wenden, overal aanschouwen zij de vreeselijke gevolgen der epidemie. Zij ontvluchten de ellende, maar vergeefs; zij dragen de kiemen mede en bren gen ze naar elders over. Te Kurachee zijn de vorige week 320 ziekte- en 290 sterfgevallen aangegeven, te Baudra 180 ziekte- en 129 sleifgevallen. De militaire overheid vreest voor de gezondheid der Europeesche regimenten te Kolaba en stelt voor deze te doen kampeeren aan den tegenovergesteiden oever van de haven. Europa wapent zich om het gevaar af te wenden. De Italiaansche regeering heeft aan den gezondheidsraad Ie Rome doen weten dat de meeste mogendheden gunstig hebben ge antwoord op het voorstel om een internationale conferentie bijeen te roepen ter bespreking van maatregelen tot bestrijding der bubonen- pest. De Belgische regeering heeft inmiddels de voorzorgsmaatregelen tegen cholera van toe passing verklaard op de Indische pest. Naar wij vernemen, is een wetsontwerp in bewerking ter organisatie van het ambtenaars- personeel bij de depattementen van binnen- ïaiidsch bestuur. Tot nog toe wordt die organisatie beheerscht door een Kon. besluit van 4 Sept. 1823 no. 7. In het voorloopig verslag over de jongste begrooting van Binnenlandsche Zaken is ne opmerking gemaakt, dat dit besluit nimmer volledig is uitgevoerd, maar toch bij verschil lende departementen nog wordt toegepast en in elk geval nooit buiten werking is gesteld, al houdt men er zich bij meer dan óén depar tement niet aan. De Min. van Binnen!. Zaken antwoordde, dat het besluit verouderd was en de organisatie aan zijn departement eenvoudiger was dan zij volgens het besluit zou behooren te zijn. Deze gedaehtenwisseiing schijnt aan leiding te hebben gegeven tot het ter hand nemen van dit onderwerp. Vad. De gewone audiëntie van den Minister van Oorlog zal op Donderdag 21 Januari eerstko mende niet plaats hebben. Naar men in wel onderrichte kringen ver zekert bestaat het plan, om de Tweede Kamer tegen de laatste week van Februari v;aar- schijnlijk den 23n weder te doen bijeen komen en zouden de werkzaamheden dan tot 't begin van April, vermoedelijk den 9n. worden voortgezet. Vad.) Voor de verkiezing van een lid voor de Tweede Kamer in het district Hilversum beu ben zooais men weet de Katholieken geen candidaat gesteld. Echter heeft de Tijd op ee desbetreffende vraag thans aanbevolen jlir. mi'. Quarles van Ufford, candidaat van de Christelijk Historische Kiesvereeniging te Hilversum. Jhr, mr. Schorer, de nieuwbenoemde vice- president van den Raad van State, zal morgen den ambtseed afleggen in handen van H. M. de Regentes. De Petit Bleu weet te berichten dat naar aanleiding van de jongste demonstratie door eenige socialisten voor het Spaansche gezant- schaps-hotel te 's-Gravenhage, de Spaansche gezant een formeele klacht heeft ingediend bij den Minister van Buitenlandsehe zaken. Daafop moet een gestreng onderzoek gelast zijn. Volgens het Dag hl. van Z.-1T. en 's-Qr. is bij het departement van justitie een plan aan hangig gemaakt tot vaststelling van een uniform voor de hoofdcommissarissen en commissarissen van politie in het rijk. In den loop van dit jaar zal zijn te ver vullen de betrekking van directeur van een binnen de gemeente Maastricht op te richten Rijkslandbouwproefstation. Jaarwedde f 2400. Aanmelding vóór 30 Januari e. k. bij den voorzitter van de commissie van toezicht op de Rjjkslandbouvvstations, den hoogleeraar dr. S. Hoogevverff, te Delft. Men schrijft uit Kleef, do. 15 .Tan. Hedenmiddag werden op zeer plechtige wijze de laatste overblijfselen van Z. M. den prins van "Waldeck hier ten kerkhove ter aarde be steld. Terwijl nog alle familieleden, waaronder ook de prinses-weduwe op de begraafplaats waren, brak plotseling een felle brand uit in de villa door wijlen den prins bewoond. Met moeite werden de kleine prinsjes gered. Een der dienstboden moest zich redden door uit het raam der tweede verdieping te springen. De brand was ontstaan in de rouwkamer door de kaarsen. Het geheele huis is uitge brand. Groot is de deelneming en de schrik teweeg gebracht door het ongeluk, dat de familie van H. M. onze Koningin treft. Op 40-jarigen leeftijd is op reis naar Neder land overleden de heer J. M. Westerouen van Meeleren, hoofdagent der Nieuwe Afrikaansche Handelsvennootschap en sinds 1894 Neder- landsch consul te Banana. Lokman of Knypor. Naar de Middelb. Ct. verneemt, zal op de Donderdag te Middelburg te houden vergade ring van bestuursleden van alle anti-revolu- tionnaire kiesvereenigingen in Zeeland vooral ter sprake komen de richting, die men volgen zaldie van dr. Kuyper of die van jhr. mr. A. F. de Savornin Lobman. Onze zalmvissclierij. In den Duitschen Rijksdag heeft Zaterdag de nationaal-liberale afgevaardigde Freiherr von Heyl de verklaring afgelegd dat het dringend noodig is, dat Holland den zalm beter beschermt dan tot nu toe. Zeer storend voor de voortplan ting van den zalm is ook de verontreiniging van den Rijn door de faecaliën van groote steden, zooals Mannheim, Mainz, Wiesbaden, enz. De afgevaardigde verzocht de Regeering, maatregelen in deze te nemen en wees er op dat de commissie uit de Visscherijvereeniging onder prins Carolath zijn bezwaren destijds vol komen deelde en van oordeel wa«, dat in Holland de zalm visscherij een rooversbedrijf is. De staatssecretaris Von Bötlicher merkte op, dat de voorstellen der Wiesbadener conferentie thans bij hem in ondeizoek waren en dat daarover in de eerste plaats met de regeering van Pruisen zal worden ond erhandeld en dan ook met de andere Staten, ten einde te over wegen of opzegging van het zalmtractaat met Holland noodig is en, zoo ja, welke voorstellen voor een nieuw tractaat dan in aanmerking komen. Wat de verontreiniging van den Rijn betreft, dat is eene zaak die bij de regee- ringen van afzonderlijke Staten thuis hoort. DELFT, 17 Januari. Door een groot aantal Delft- sche cu Haagschc jonge dames is het plan opgevat aan het Iudologisch Studenten toonvel- en muziek gezelschap te Delft, een vaandel aan te bieden. Namens deze dames zal door een comité, bestaande uit de dames J. Reineke van Stume, N. A. Fortuyn Harreman, E. H. Lannoy. T. de Ronde en A. Brais de plechtige aanbieding plaats vinden op 4 Februari a.s. in rStads Doelen" alhier, terwijl een ba! dea volgenden avond in het Gebouw K. en W. tc 's Gra- venhage, het feest zal besluiten. VLAARDINGEX, 10 Januari. De ijsbaan der Ylaardingschc ijsclub is heden voor het eerst in dit ,-eizoen, voor het publiek opengesteld. AMSTERDAM, 17 Januari. Heden werd in het Paleis voor Volksvlijt alhier een groote betooging gehouden tot afschaffing van den nachtarbeid in het bakkersbedrijf. De zaal was stampvol; van alle zijden waren betuigingen van sympathie ingekomen. De voorzitter van den Bakkersgezellenbond, de heer H. Adam uit den Haag, leidde de verga dering; dr. Hk. de Vries besprak hierna den nacht arbeid. Achtereenvolgens spraken nog de hoeren S. Oosterhuis uit Zaandam en F. Mol uit 's-Gra- venhage. Ten slotte T :rd eene motie ten gunste van af schaffing van den nachtarbeid met aigemeene stem men aangenomen. LEEUWARDEN, 17 Januari. Het bestuur der Vrijzinnige Kicsvcrecrdging heeft het voorstel van eenige leden der verecmghig tot afscheiding van de Liberale Unie aan de leden toegezonden met een afwijzend preadvies. Het bestuur acht wt in het belang der vereeniging aangesloten te blijven bij gelijkgezinden in het geheele land. Itatc n-G encraal, EERSTE KAMER. Staatsbegrooting over 189 7. Verschenen zijn de Regeeringsantivoorden op de afdeelingsverslagcn der Eerste Kanier over de be grootingen van Justitie en Binnenlandsche Zaken. Justitie. Met voldoening vernam de min. de instemming met het gevoelen der regeering, dat bijzondere wet telijke regeling der burgerrechtelijke ver houding tusschen de Koningin en Haren toe- komstigen gemaal niet noodig is te achten. De verbetering der b e r e c h t i n g en bestraffing van jeugdige overtreders blijft den minis ter ter harte gaan; het zal hem aangenaam zijn voorstellen daaromtrent te kunnen indienenhet hangt nauw samen met de vereenvoudiging van de st/afproced urebij dek an tongerechten welke wordt voorbereid. De regeering zal ernstig blijven streven naar bil lijke verdoeling van het aantal notarissen. [Tit een ingesteld onderzoek is gebleken, dat vooralsnog uitbreiding van het perso neel der Rechtbanken tweede klasse in het belang der justitie niet wordt gevorderd. Vergoeding aan deurwaarders wegens vermindering van inkomsten ligt niet op don weg van den Staat. Bij herziening der Jachtwet ligt het in de bedoeling de bepalingen omtrent de jacht te scheiden van die voor *de visscherijdo indiening van hot wetsontwerp betrekkelijk het jagen op en het schieten van waterwild langs de kusten wordt zoo veel mogelijk bespoedigd. De commissie, belast met het onderzoek naar de concurrentie door den arbeid in Rijkswerk inrichtingen en gevangenissen aan de vrije nijverheid aangedaan, zal vermoedelijk spoedig verslag uitbrengen. Binnenlandsche Zaken. In zijn antwoord verklaart de minister, dat in het loopende zittingjaar geen voorstel te wachten is tot w ij z i g i n g dei D r a n k w e t en meent hij, dat het heffen van eon gemeentelijke vergun- nings- of patentrecht van koffie- of bierhuizen, waar geen sterke drank verkocht wordt, de bedoeling der Drankwet niet zou bevorderen. De minister deelt het ontwikkelde gevoelen om trent de taak des burgemeesters ten volle. Op de veelvuldigheid van collecten wordt terecht de aandacht gevestigd. Zoowel uit een veterinair als uit een handels- oogpunt is het van groot belang dat tegen den aan vang van den aanstaanden weidetijd aanmerkelijke verbetering zij- gekomen in den gezondheids- tocstand van liet vee. Het onderwerp der subsidieering van gemeentelijke hoogere burgerscholen voer meisjes blijft in overweging. TWEEDE KAMER. Indische vennootschappen. Thans is aan de Tweede Kamer ingediend het toegevoegde wetsontwerp tot verzekering aan de Indische geldmiddelen van een billijk aandeel in de betasting op de inkomsten van de in Nederland ge vestigde naamlooze vennootschappen en daarmede gelijkgestelde lichamen, die hun bedrijf geheel of ten deelc in Nederl.-Indië uitoefenen. De bedoelde vennootschappen worden alleen in Nederland aan de bedrijfsbelasting onderworpen en de opbrengst van hetgeen door hen over hun divi dend betaald wordt zal tusschen de geldmiddelen van Indie en Nederland worden verdeeld. Naamlooze en commanditaire vennootschappen en cooper, en andere vereeningen die in Ned. Indië geen ander bedrijf uitoefenen dan bet sluiten van verzekeringen door tusschenkomst van een gemach tigde, zijn von de regeling uitgesloten. Dc uitkecring aan de. Indische geldmiddelen zal bedragen 'jz van de belasting der vennootschappen enz., wier hoofdbedrijf bestaat in do uitoefening van landbouw, mijnbouw of fabrieksnijverheid in Ned.- Indië cn den verkoop in of buiten Ned.-Indië van de verkregen voortbrengselen, het exploiteeron of bezitten en verhuren van spoorwegen, tramwegen

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2