BINNENLAND. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. officieren in hechtenis genomen, welke later weer in vrijheid werden gesteld, met uitzon dering van één, van vreemde nationaliteit, die werd gefusilleerd. De opstandelingen liebben tevens de kanon neerboot Seïamiaqo door torpedo's in den grond geboord, '/.ij vuurden op de manschappen, die zich zwemmend trachtten to redden zes Span jaarden zijn gedood, tei wijl bijna alie man schappen, die zich aan boord bevonden, werden gewond. De Spaansche «Irnpaicial" vei wijt generaal Weijler dat een dergelijke aanval op een trein, als 't ware voor de poorten der stad Havana, heeft kunnen plaats hebben. Er loopen geruchten dat de generaal met 1 Maart zou teruggeroepen worden. De zaken m bet Oosten schijnen een gun stig verloop te nemen. Na de aankondiging van het besluit des sultans tol instelling eener financieele controle-commissie, wordt nu offi cieel aan de pers medegedeeld een ontwerp tot reorganisatie van den staatsraad, die een goede uitvoering van den openbaren dienst zal waarborgen. De Turksche staatsambtenaar Fuad Pacha, die wegens vermeende verstandhouding met de ,Tong-Turksche partij bij den sultan in on genade gevallen en volgens Turksche traditie door zijn benoeming tot Vali te Bagdad uit Turkije verwijderd was, is waarschijnlijk door den steun die deze verlichte ambtenaar van de gezanten Nelidoff en Cambon onder vonden heeft door den sultan begenadigd en Donderdag ten paieize ontboden. Omtrent de expeditie naar Benin niet vee! verder nieuws. De ontsnapte officier Boiragon en de ambte naar Locke beginnen van hun wonden te her stellen. Uit de toebereidselen aan de Goudkust blijkt dat men de strijdkracht van den vijand niet onderschat. liet stoomjacht Ivy is van Bonny naar Brass gestoomd, waar troepen aan wal zullen worden gezet. Aan de expeditie zullen 700 marine-matrozen deelnemen. Ook is een afdeeling marine-troepen van Chatham ver trokken. Het opperbevel berust bij den Zaterdag uit Liverpool vertrokken overste Hamilton. Gemengde Hededcellngen. De Propagande Wallone heeft betoogingen georganiseerd tegen het wetsontwerp, waarbij het Vlaamsch als officieele taal in België gelijk waardig met het Fransch verklaard wordt, en nog slechts de goedkeuring van den Senaat behoeft. Adressanten beweren dat zulk een wet vol komen onnoodig is omdat de Vlamingen sedert 1830 in geen enkel opzicht gekrenkt zijn. Het gevolg zou voorts zijn dat de Vlaamsche be volking geheel werd afgescheiden van de Waal- sche en de Walen geheel en at op den ach tergrond gesteld. De Waalsche Kamerleden zouden moeten spreken en stemmen over wetten geschreven in een taal die hun vreemd is en onmogelijk mimster of leden van het bureau van Kamer of /senaat kunnen worden. Heden avond wordt over deze zaak te Brussel een volksvergadering gehouden. Voor de rechtbank te Charleroi is gisteren in behandeling gekomen de eisch tot echt scheiding, ingesteld door prins de Chimay, wiens vrouw met een Zigeuner op den loop is gegaan. De eischer verzocht dat de echt scheiding zou worden toegestaan de plano, d. w. z. zonder voorafgaand onderzoek, daar de feiten voldoende bekend waren. De rechtsge leerde raadsman van de prinses gaf toe dat de eisch wettig gegrond was op overspel, maar betwistte enkele van de ergerlijkste bijzonder heden, die in de pers de ronde hebben gedaan. Op verzoek van het openbaar ministerie werd de zaak met gesloten deuren behandeld, om te voorkomen dat de vertegenwoordigers der pers, de »professionnels de ['indiscretion" zooals deze ambtenaar ben noemde, de bijzonderheden van dit schandaal-proces in kleuren en geuren be kend maken. Dit was een groote teleurstelling voor de vele verslaggevers die van heinde en ver, zelfs uit Parijs en Berlijn waren overge komen. Onder groot voorbehoud wordt door Reuter uit Antwerpen bericht: Het dagblad Metropole deelt mede, dat, volgens bericht van haar door gaans goed iDgelichten Brusselsehen correspon dent, baron Dhanis, terwijl hij op weg was naar den Boven-Nijl, in een hinderlaag is ge vallen en met 21 zijner volgelingen door de Mahdisten is vermoord, -Hieromtrent wordt uit Brussel gemeld: In officieele kringen wordt verzekerd, dat de regeering van den Congo-staat tot heden middag niet het minste bericht, nog minder eenige bevestiging heeft ontvangen omtrent de mededeeling, verspreid door de Métropole, dat de expeditie van baron Dhanis zou zijn ver moord. Uit berichten ingewonnen bij den vader van baron Dhanis blijkt, dat er gelukkig weinig grond voor de waarheid van het verontrustende bericht bestaat. De laatste brief van den baron aan zijn zuster was gedateerd 19 October en afgezonden van Stanley-Falls. Baron Dhanis gaf daarin zijn plan te keonen om zich naar kalmer stre' en te begeven en naar Iiuri te trekken, waar hij zeker niet met de Mahdisten in aanraking zou komen, De uitkomst der volkstelling van 2 Dec. '1895 in liet Duitsche Rijk is eerst nu definitief vast gesteld. Volgens deze telling bediaagt de be volking van het Duitsche Rijk 52,279,901 zielen (25.(501,250 mannen en 20.018,015 vrouwen) tegen 49,428,470 zielen in 1890. Professor B"rgmaun heeft ten stelligste ver zekerd, dat hem niets hekend is van een ziekte van den czaar en dat hij ook niet naar Pe tersburg ontboden is. Bat het bericht van een ziekte uit de lucht gegrepen of althans overdreven was, blijkt verder uit de omstandigheid dat de czaar Maandag de parade van het garnizoen van Petersburg heeft bijgewoond. Omtrent de quaianiaine te Malta wordt ge meld Met het oog op de pest in indië is bevel gegeven, dat schepen, van Indië komend, geen passagiers, noch schepelingen, noch goederen aan wal mogen zetten. Het innemen van steen kool is alleen onder de strengste voorzorgs maatregelen veroorloofd. De Russische regeering heeft uitgebreide maatiegelen genomen om, zoo spoedig mogelijk, de verspreiding der pest in Centraal-Azië en aan de Caspische zee tegen te gaan. Prof. Proust beeft in de Parijsche Academie van geneeskunde de oprichting aanbevolen van een internationale unie tot beteugeling van besmette lijke ziekten. Allereerst is daartoe noodig dat alle landen toetreden tot de besluiten der Parijsrhe conferentie van 1894. Volgens een aan de te Triest verschijnende Piccolo verzonden telegram uit Massoea heeft het Oostenrijksche oorlogsschip Kaiser Franz Jozef, komende uit Bombay, te Massoea twee zieke matrozen aan land gezet, die lijdende waren aan pest. De lichamen der lijders waren violet ge kleurd. Sir Graham Bower en de heeren Schreiner Newton en Adr. Hofmeyr zullen zich binnen kort naar Engeland begeven, om gehoord te worden door de commissie van enquête ter zake van Jameson's rooftocht. De Koninginnen zullen Vrijdag in den Hol- landschen Schouwburg in de residentie de opvoering van het blijspel «Inkwartiering" bijwonen. De Minister van Koloniën is ongesteld en was daardoor verhinderd, gisteren tegenwoor dig te zijn in de vergadering der Eerste Kamer. Naar het Vaderland verneemt is de datum van bijeenroeping der Tweede Kamer nog niet bepaald. Het kan 23 Maart het kan ook 16 Februari zijn. De gewone audiënties van de ministers van oorlog, van financiën, van marine en van koloniën zullen in deze week niet plaats hebben. Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië, van 18 dezer, wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor het jaar 1896 thans geraamd op 265,046 pikols. Mgr. II. van de Wetering, de aartsbisschop van Utrecht, kwam gistermiddag per Staats spoor ten 4 u. 17 min. te 's-Gravenhage aan, tot het brengen van een bezoek aan den pau selijken internuntius bij ons hof, mgr. Tarnassi, die hem met den auditeur van de internun- ciatuur, mgr. Scapinalli, aan het station ver welkomde. De aartsbisschop bracht enkele uren ten huize van den vertegenwoordiger van den Heiligen Stoel door en keerde daarna onmiddellijk naar Utrecht terug. Op Donderdag 28 Januari zullen de ledem der Provinciale Staten van Noord-Holland, in" het Gouvernementsgebouw te Haarlem, hun opwachting maken aan den aftredenden Com missaris der Koningin, jhr. rar. J. W. M. Schorer, ook om afscheid te nemen. De verschillende inspecteurs der directe be lastingen en accijnzen hebben den burgemeester verzocht, door het college van zetters in de respectieve gemeenten leden te doen aanwijzen, voor de taxatie der huurwaarde, ingevolge de nieuwe wet op het Personeel, De Tlheinisch- Westfalfache Ztg. meldt dat reeds verscheidene Kamers van koophandel uit het Westen en Zuiden van Duitschland adressen aan den Rijksdag en den Rijkskanselier gericht hebben om te verkrijgen dat afwisselend Rot terdam en Antwerpen aangedaan zullen worden door de schepen der nieuwe stoomvaartlijn op Oost-Azië. Nieuwe kiezers. Wanneer het beweren juist is dat adspirant-kiezers er dikwijls tegen opzien een gang naar het Raad huis te waken om het kiesrecht aan te vragen, dan zou daaruit ten duidelijkste blijken dat het noodig is het den aanstaanden kiezers zoo gemakkelijk te maken. Voor hen, die wegens het bezit van f 50 op de Rijkspostspaarbank gedurende 12 maanden in het bezit van het kiesrecht komen, konden de voorbe reidingen wel gemakkelijker gemaakt worden. Volgens de wet moeten zij aan den directeur der Rijkspost spaarbank om con bewijs vragen. Als men nu weet dat vooral landbouwers met het voeren van corres pondentie alles behalve gewoon zijn, dan is het te voorzien dat een aantal personen, die op deze wijze kiezer willen worden, maar liever hun recht zullen laten varen. Bovendien wat zal men bij de directie dor Postspaarbank te Amsterdam een drukte krijgen om de verschillende bewijzen to verstrekken. Óm het gemeentebestuur van het recht om op de kiezers lijsten geplaatst te wordou te overtuigen, zou men toch evengoed een bewijs kunnen overleggen van den directeur van het postkantoor in zijn woon plaats, zoodat men te Amsterdam alleen bewijzen zou behoeven te geven voor ben, van wie in den loop van bet laatste jaar het boekje vernieuwd werd. {Amh. Ct.) HOEKSCIIE WAARD, 20 Januari. De stoomtram die de gemeenten in deze streek onderling zal ver binden, wordt waarschijnlijk nog dit jaar voor het publiekverkeer opengesteld. Uit de informatiëu, die wij dieuaangaandc hebben ingewonnen, is ons gebleken, dat de te leggen bruggen moeten zijn afgeleverd vóór Augustus en dat de legging der spoorstaven zal worden aanbe steed in April. DORDRECHT, 10 Jan. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad werd medegedeeld, dat door Gedep. Staten is goedgekeurd de heffing eener plaatselijke directe belasting naar het inkomen in deze gemeente. Tot wethouder, in de plaats van den heormr. A. C. Crena de Jongh werd benoemd de heer J. Hordijk, die zih bereid verklaarde deze benoeming te aan vaarden. HAARLEM, 19 Januari. Het bestuur derVerceni- ging van burgemeesters en secretarissen in dit gewest bestaat uit de heeren jhr. mr. J W. G. Boreel van Hogelandon, voorzitter, H. J. Calkoen, 2e voorzitter, snr. C. M. Rasch, secretaris, mr. H. J. C. van Tienen, 2e secretaris, en F. Groot Jbzn., penningmeester. De vereeniging, die ongeveer 100 leden telt, heeft tot eere-voorzitter mr. S. A. Vening Meinesz; eereleden in Noord-Holland zijn de heeren P. B. J. Ferf en mr. A. A. Land; in Zuid-Holland de heeren mr. G. van Tienhoven en H. J. Versteeg, burgemeester van Schiedam. De vereeniging gaat steeds in bloei vooruit. UTRECHT, 19 Januari. Prof. mr. H. L. Drucker sprak gisterenavond in de kiesverecniging „Alge meen Belang" alhier over „het program der Liberale Unie." Bij bet programma is volgens spr. daarmede reke ning gehouden, dat men moet streven naar hetgeen met grond te verwachten en te bereiken is binnen den eerstvolgenden tijd. Verder was spr. van meening, dat bij de liberalen, niet bij de Liberale Unie aan gesloten, eenige verlegenheid heerscht. De in de N. II. Ct. geannonceerde op tc richten Liberale Bond is nog niet gekomen. Men wilde geen programma riep men dat was niet noodig en zie, alleen de Leidsehe Kiesverecniging is op dat standpunt gebleven. De overige op zichzelf staande Kiesvereenigingen hebben haar afkeer van program ma's overwonnen en hebben elk op haar gelegenheid een programma opgesteld welke alle gelijken op dat der „L. U,", alleen wat verwaterd Bij Kon. Besluit is benoemd bij het wapen der infanterie san het leger in Nederl.-lndië, tot 2e luit. de sergeant W. Ruinen, van het 4e rog. infanterie. Bij Kon, Besluit is, met ingang van 1 Febr. a s., A. van Iteukelom, wegens lichaamsgebreken, eervol ontslag verleend ais havenmeester tevens sluiswachter aan de Zuid-Willemsvaart te 's-llertogenboscb, en is met ingarigvan dien datum, benoemd tot havenmeester tevens sluiswachter aan sluis no 0 der Zuid-Willems vaart te 's-Hertogenbosch, F. Schetselaar, thans sluis wachter aan sluis no. 1 der Zuid-Willemsvaart. Bij beschikking van den Minister vin Binnenl. Zaken is, met ingang van 21 Januari 1897, tijdelijk, tot wederopzegging, benoemd tot vee-opzichter I,. J. Beerts, ter standplaats Maaslucht, voor de gemeente St. Piet-r en Oud-Vroenhoven. De tuit. ter zee le kl. F. Bot, en de officier van adm. 2e kl. L. J. Mout n, dienende aan boord van Hr, Ms. monitor iMatador, eerstgenoemde als ie offi cier, en de luit. ter zee 2e kl. W. F. van Erp Taalman Kip, dienende aan boord van Hr. Ms. schoener Bonaire, worden met den 2en Febr. a.s. op non-activiteit gesteld. Laatstgenoemde wordt aan boord van dien schoener vervangen door den luit. ter zee 2e klasse J. H. Commijs. De heer J. A. M. Jansen, alhier heeft aan de branders te dezer stede en in de omstreken eene circulaire gericht, waaraan wij het een en ander ontleerien. De heer Jansen zegt, dat hij nu ongeveer een jaar geleden de stoommolen «Nederland" in werking bracht. Sedert is het hem geble ken, dat deze inrichting in eene behoefte voorzag. Bij zijn zoeken naar middelen ter voortdu rende verbetering van zijn produkt, leerde de heer Jansen het z.g. «lüftungsverfohren" kennen, eene wijze van werken, vooral in Duitschland toegepast, en welke hij, kon zij hier toegepast worden, van groot gewicht achtte voor onze branderijen. Na vele vergeefsehe pogingen, telkens echter zijn doel meer naderende, gesteund door ver schillende antoriteiten en deskundigen, vooral door den heer Louis J. J, Jansen, werden ein delijk gunstige uitkomsten bereikt. De behoefte aan een passende zetgist deed zich echter voelen. Immers, zegt de heer Jansen, de zetgist uit de buttenlandsche luchtgistfabrie- ken scheen den invloed der spoeling niet goed te kunnen wederstaan, althans het toppunt zijner werkkracht daarin niet te kunnen be reiken. Door kruising van verschillende gist- soorten slaagden wij er eindelijk in een pas sende gist voor aanzet te kweeken. De gist is, aldus de circulaire, van onover troffen hoedanigheid, terwij! de productie ge makkelijk 18 pCt. bedraagt met een behoorlijken trek van moutwijn en goede spoeling. Bovendien is bij deze wijze van beweiking de Zondags- arbeid geheel en al onnoodig geword-n. Vooral dit laatste achten wij van overwegend gewicht, en mocht de uitvinding van den lieer Jansen blijken levensvatbaarheid te bezitten, eene enorme vei betering ten goede van de arbeiders. De heer Jansen eindigt dus zijne cnculaire: «Maar vooral i« het mij zeer aangenaam, dat ik er in slaagde het zuivere «Lüftungsverfah- ren," gecombineerd met liet sMilchsanrever- fahren," zooals dit sedert jaren in Duitschland in praetijk werd gebracht, dienstbaar te maken aan onze branderijen, en dit op eene aangifte tot stoken, gelijkluidend aan die welke ik in Maart 1896 reeds aangaf, met wijziging alleen van enkele uren voor de werkzaamheden en het beslag." «Heeren Branders van Schiedam I Niets zoude ik nu liever wenschen dan U te doen deeien in de vruchten van mijn arbeid en vinding. Alzoo stel ik mij gaarne, of iemand van mij nentwege beschikbaar om u daai toe de behulp zame hand te bieden en den weg te wijzen. Kan ik op deze wijze iets bijdragen om Schiedam's welvaart te bevorderen, dan zal dat mijn aangenaamste belooning zijn." In de zaal der Officieren-Vereeniging trad gisterenavond, in eene niet voor de pers toe gankelijke vergadering, voor de mannelijke R. K. ingezetenen boven de 25 jaren, op de heer M. de Ras, lid der Tweede Kamer. Het onderwerp dat de spr. zich gesteld had, «de noodzakelijke eenheid der Katholieke Partij bij de aanstaande verkiezingen" werd uitvoerig door hem behandeld. De leiding der vergadering was in handen van den heet' J. M. D. Daniëls, pastoor alhier de heeren van wie de vergadering was uitge gaan, vereenigden zich tot een voorloopig comité. Door dit comité zullen de statuten ontwor pen worden, welke in een nader te houden vergadering aan goedkeuring zullen worden onderworpen. De opkomst vviw zeer talrijk. In het begin der maand December werd in een vergadering der kaarsenmakers-vereeniging «Voorwaarts alhier een voorstel aangenomen om een der bestuursbetrekkingen op te dragen aan iemand buiten de kaarsenmakers. Dit be sluit had ten gevolge, dat een der bestuurs leden aftrad en dadelijk pogingen aanwendde om een nieuwe vereeniging van kaarsenmakers te vormen. Daarin slaagde hij naar wensch en een vereeniging kwam tot stand onder den naam «De goede verwachting." Inmiddels was door den N. N. B. B. het besluit genomen om zich meer bijzonder met de belangen der bootwerkers bezig te houden zoodat de verschillende onderafdeelingen, ge vormd uit werklieden van andere vakken, zich daarvan afscheidden. Ook «Voorwaarts" ging daartoe over. «De goede Verwachting" heeft een reglement ontworpen en in hare vergadering welke in het volkshuis plaats had, voorloopig vastgesteld. Het werd daarop ter kennis gebracht van de directie der fabriek, die zich daar even mede kon vereenigen. Thans moet dit reglement nog onderworpen worden aan een 2e vergade ring van leden om definitief te kunnen worden vastgesteld. Ook zal dan de koninklijke goed keuring daarop gevraagd worden. Daar de leden der ""irsenmakers-vereeni- gingen verdeeld zijn o.r nacht-en dagploegen, is het steeds noodig, dat _een besluit genomen wordt in 2 vergaderingen. Van bevoegde zijde ontvingen wij het bericht dat de concessie is aangevraagd lot het leggen van een electrische tram tusschen Rotterdam en Schiedam. Morgen (Donderdag)avond te 8 ure zal van wege de afd. Schiedam van den «Nederland sehen Protestantenbond" dr. A. Bruining uit Krommenie in Musis Sacrum" eene lezing houden over «Het ontstaan der Moderne Rich ting". De vergadering is ook voor niet-leden toe gankelijk. Gisteren kreeg W. Wijnands, pakjesdrager alhier, op het stationsplein een toeval; door het vallen bekwam hij een lichte hoofdwond. Spoedig kwam hij weer bij. Heden aan de vischmarkt aangevoerd van IJmuiden 2 manden kabeljauwde prijzen varieerden van fl.40f2.50. B U R G E R L IJ K E STAN D. tfïeboreni 17 Jan. Joanna Winanda, doch ter van A. Lagendijk en J. S. Steffen, Hoofd straat. 19. Leendert Michiel, zoon van M. Winkelman en J. Bezemer, Sing eiker fatraat. Neeltje Helena, dochter van A. Bleiksloot en E. A. Noordzij, Korte Achterweg. Petrus Andreas Laurentius, zoon van J. Brinkman en C. Buijtelaar, Singel. Overleden i 18 Jan. Levenl, aangeg. zoon van H. Thijssen en H. C. Duimei, Dwarsstraat. Catharina Groeneberg, oud 79 jaar, wed. van G. Vrouwdeunt, Breedstraat. Gehuwd s 20 Jan. J. C, B. de Wolf, 22 jaar, en P. M. G. Trouwborst, 20 jaar. S.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2