Staten-Generaal. Uit de Staatscourant. BINNENLAND. STADSNIEUWS. Kunst en Letteren. Rechtzaken. Kerk en School. Ned. Hekv. Kerk. Gemengd Nieuws. De Europeesche regeeringen beginnen steeds meer ongeiu-theid te toonen over liet versprei den der pest. Op initiatief van Italië zal, zooals reeds gemeld i«, een internationale conferentie te Venetië worden bijeengeroepen, waarop de maatregelen zullen worden be-prnken, welke het overbrengen der epidemie naar Europa zooveel mogelijk zullen kunnen voorkomen De verschillende Europeesche regeeiingen zien zich evenwel thans, reeds genoodzaakt onderscheidene quaruntaine-voorschufien uit te vaardigen, ter wijl ook de Veicenigde Staten dit voorbeeld volgen. Het gevaar is uit den aard der zaak het grootste in Egypte en vooral m de plaatsen aan het Suez-kanaal, welke door de uit Indië komende schepen worden aangedaan. De ge zondheidsraad te Aden heeft leeds met gioote meerdei beid be-loten, het houden van peigiitns- tochten naar Mekka tegen te gaan. Ook in Rusland dringt men aan op het nemen van voorzorgsmaatregelen dooi- de re- geeiing. Een Russisch blad schrijft: «Italië.Frankrijk en Oostenrijk hebben reeds voorzmgsjnaatre- gelen genomen. De geschiedenis heeft bewezen, dat Rusland steeds het land is, dat het meest van de pest te lij len heeft gehad. Russische docioien zouden zich onmiddellijk naar de ge teisterde stieken moeten begeven, daar een ondeizoek naar de waarheid instellen en de ziekte bestudeeien, daar zij geen vei trouwen kunnen stellen in de rappoiten der Engelschen, wier handelsbelangen hun menschel ijk gevoei hebben doen verd wijnen. Alle natiën der wereld zouden zich moeten vereenigen om een ooi don te vormen rondom de verwoestende plaag." Tot hoofdingenieur van den Chineesclien Oostspooi weg is Zugiiwitch benoemd, die zich bij contract verbonden heeft den spooiweg m vyf jaar te voltooien. I LEIDEN, 21 Januari. In het Nutsgebomv had gisteren avond eene ledenvergadering plaats van de onlangs nieuw opgerichte Vooruitstrevende Vrij zinnige Kiesvcreeniging Vooruitgang. In die ver gadering werd vastgesteld een huishoudelijk regle ment voor de vcreeniging en werd besloten zich bij de Liberale Unie aan to sluiten. Vervolgens werd overgegaan tot benoeming van een definitief bestuur. Tot leden daarvan werden gekozen de hoeren J. 31. Vos Jzn., L. van Oeveren, 0. II. Kouw, J. Zitman, J. C. Poptie, .1. Alussert, F. Oostdijk, \V. C. van Roijen ea A. de Bruyn. Maandag n,.«. zal ten paleize een groot mili tair diner plaats hebben, waaraan wonlen genoodigd de in de residentie aanwen ge adju danten in buitengewoneri dienst met den rang van vlag- of opperotücier en de in actieven dienst zijnde vlag- en opperofficieren in de residentie in beirekking. De gewone audiënties van de ministers van maiine en koloniën zullen op Vrij lag 22 Januari, en die van den minister van waterstaat, handel en nijverheid, op Zaterdag 23 dezer, niet plaats hebben. Een Geuzenpenning. De heer jhr. mr. A. van Daehne van Varick stelt in De Standaard en het Dagblad een plan voor om «geuzenpenningen" te laten slaan om die bij de kroningsfeesten als «nationale feest tooi" te doen dragen door de jeugd. De redactie van hel Dnqblnd meent, dat. het denkbeeld alle overweging verdient. Ons lacht, zegt het Ilanuehtbladhet. denk beeld minder toe. We ineenen dat bij de kro ning van de Koningin, geen symbool moet ge kozen worden dat niet door alle loyale onder danen der Koningin alle goede vadei lamfers gedr.igen kan worden. Zoo ooit dan is bij dit feest de eerste eisch eendiacht, de tweede eendiacht en de derde eendracht De Tijd heeft moeite om naar aanleiding van des heeien llaelme's voorstel zijn veront waardiging Ie bedwingen; In't blart keuitdiens plan, dat niet door alle omieidanen der Ko ningin kan aanvaard worden ditri ook ten sterk ste af, terwijl tevens deze gelegenheid wotdt aangegrepen om den vohte te verkondigen, dat de heer Daehne een renegaat is. Omtrent de juiste waanleering van diens plan, doet dit o. i. niets ter zake. In eene den 2öen dezer te Brussel tc houden spoor- wegconfereutie, waar ook de Nederlandsohe spoor wegen zullen vertegenwoordigd zijn, zullen o. m. worden behandeld do voor het vervoer van reizigers ter gelegenheid van de aanstaande internationale tentoonstelling te Brussel te nemen maatregelen, als mede de uitgifte van samengestelde boekjes der ten toonstelling, inzonderheid bevattende een bon ter verkrijging van een tiendaagsch retourbiljet voor Brussel, hetwelk op de basis van de prijzen der enkelreisbiljctten eene reductie verleent van 50 pet. voor do 3e klasse, 40 pet. voor de 2e klasse en 30 pet. voor de le klasse. - - V/- OVERSCHIE, 21 Jannari. Gisternacht zijn door middel van braak uit een onbewoonde villa aan den Rijweg ontvreemd 4 koperen kranen van een keuken- pomp, twee groote en twee kleine looden pijpen, alsmede een geheel uurwerk met gewichten uit een ouderwctsche staande klok. De politie doet onderzoek naar dezen diefstal OVERSCHIE, 22 Jahuari. Alhier is weder mond en klauwzeer geconstateerd en wel onder het rund vee van M. Hoornweg aan dc Schans. Het vee is onder bewaking gesteld. Dit is het vijfde geval in die gemeente, waarvan vier aan de Schans. ROTTERDAM, 21 Januari. Het voorstel tot sub- sidieering van de bijzondere bewaarscholen is heden door den gemeenteraad verworpen. DORDRECHT, 21 Januari. Heden avond is in de kookschool te Dordrecht de namens het Departement Dordrecht der Maatschappij tot Nut van het Alge meen, onder leiding van mej Smalt, te houden volkseursus in koken en huishouden geopend. De cursus begint met tien leerlingen. Zij betalen 10 cent per les ter tegemoetkoming in de kosten. EERSTE KAMER, Bij het hoofdstuk bukenland.schc zaken werd gisteren door den heer Rahusen er op aangedrongen om dc toekomstige diplomaten bij het consulaire corps t op tc leiden eu bepleit hij de wenschelijkbeid dat Nederland het initiatief neme tot eene internationale I conferentie ten gunste van een internationaal scheids- gerecht. De heer Rengcrs achtte scheiding der diplomatieke en der consulaire diensten blijvend noodig. De heer Mulier constateerde dankbaar dat Spanje voor geemaiüecrd ijzerwerk een lager invoerrecht aan ons had toegestaan. De heer De Jong wenscht meer eenheid in de consulaire rapporten De heer Crcuiers klaagt over niet,-voltooiing van het kanaal Alnielo-Nordkorn. De heer Van Tienhovcn deelt het gevoelen van den heer Rahusen cn wenscht bepaald consulaire opleiding voor aanstaande diplomaten. De heer Van Lijnden bestrijdt het onttrekken van zalin aan onze rivieren door Duitscbland. De heer Rahusen acht die onttrekking niet zoo belangrijk. De heer Van de Putte waarschuwde bedachtzaam te ziju met het oog op Agrarische maatregelen ia België. De Minister van Binnenlandsche Zaken sluit zich aan uij de woorden van dun heer Tieuhovensamen smelting van consulaire en diplomatieke ambtenaren is thans onmogelijk en ongewenseht. Ten aanzien van de onttrekking van zalmeieren aan den Rijn, ze is niet in strijd met de woorden van het tractaat, wel met de bedoeling. De reg. zal niet nalaten, daarop te blijven wijzen. IVat de opmerking van den heer V. d Putte be treft, verzekert do Minister, aan Belgie niet te veel te zullen geven, noch te veel te zullen vragen. Hij wil den middenweg bewandelen: gedachtig aan het l'art de la diplomatic est Vart des concessions rêci- proqttes. De Minister hecht wel aan goede vormen, maar zal ze niet zoeken, waar ze niet te vinden zijn. Het hoofdstuk wordt hierop aangenomen. Aan de orde komf „Justitie". De neer Vening Meinesz wijst op de moeilijkheden hij de toepassing der grondwet Er zijn vele overtredingen, weldra zullen ze niet meer te eonstateeren zijn. Dit ondermijnt het gezag. De heer van Zinuicq Bergman wenscht de positie der deurwaarders te verbeteren. De heer Van Lier wenscht partieele herziening van gerechtskosten voor getuigen en deskundigen. De hceren Verheyen en Reugers dringen aan op verbetering der militaire stjafrechtspleging. De heer v. Lyndon acht de ouderlijke macht in sommige gevallen te verstrekkend. De heer Cremers wil het personeel der recht banken 2de klasse uitbreiden. De 3Iinister van Justitie meent dat de drankwet minder moeilijk is uit te voeren, dan de heer Meinesz gelooft. De pólitie mag overal binnentreden, waar zij denkt, dat drank verkocht wordt. Het ontwerp omtrent de ouderlijke macht is in aantocht; voor do deurwaarders kan spr. niets doen. Hij hoopt, dat binnen niet te langen tijd een bree der herziening van het Burgerlijk Wetboek het mi nisterie zal kunnen verlaten. Het tarief van gerechts kosten kan niet partieel herzien worden. De Jlinister beantwoordt ook de overige sprekers, zonder verder bepaalde toezeggingen te doen dan dat in het ontwerp tot herziening van het Wetboek van Strafv. bepalingen zullen opgenomen worden betreffende teruggaaf der overtnigingsstukken. Het hoofdstuk justitie wordt aangenomen. Heden Binnenlandsche Zaken (zie telegram). TWEEDE KAMER. Dading met dc Ilandelsvereeniging „Gorontalo". Aan de Tweede Kamer is door den minister van koloniën overgelegd een afschrift van eene akte, waarbij krachtens de machtiging verleend bij besluit van den gouverneur-generaal van 2 i September 1845, namens do regeering van Ncd.-Indie eene dading is aangegaan met de Handelsverceniging „Gorontalo". Koninklijke Militaire Academie. Aan de Tweede Kamer is toegezonden een beknopt verslag betreffende den toestand van de Koninklijke Militaire Academie gedurende het jaar 18%. Omtrent de nieuwe regeling wordt medegedeeld. Bij de nieuwe regeling ig de bij de toelating ver- eischte kennis ongeveer gelijk aan die gevorderd voor het eindexamen eener boogere burgerschool met vijfjarigen cursus, en duurt de opleiding tot officier voor alle wapens drie jaren. Vroeger kwamen alle cadetten bij de academie rechtstreeks uit de burgermaatschappij aan. Thans heeft een deel reeds eenige militaire opleiding ont vangen bij de cadettenschool, terwijl de anderen, in het geheel geen militaire opleiding hebben gehad. Omtrent het gedrag der cadetten wordt gezegd dat het over het geheel zeer goed was. Ernstige overtredingen tegen de krijgstucht kwa men aan de academie zeer zelden voor. Dat het moeilijker zou zijn de tucht te handhaven bij jonge lieden afkomstig uit de burgermaatschappij, dan bij die afkomstig van de cadettenschool, is niet gebleken. Met uitzondering van enkele ernstige overtredin gen, is ook tijdens de detaeheering het gedrag der cadetten over bet algemeen zeer goed geweest. Tussehen de jongelieden die rechtstreeks uit de burgermaatschappij tot de academie werden toege- I laten en dc cadetten afkomstig van de cadettenschool heeft steeds eene goede verstandhouding gehecrscht. Tal van vrijwillige vereenigingen onder de cadetten J zijn een gevolg van deze goede verhouding. Zoo bestaat er een muziekkorps met 30 leden en een i strijkorkest van 24 leden, terwijl verschillende gym- j nastiek-, scherm-, football-, cricket-, voltigeer-, lawn t tennis cn revolverschietvereenigingen van 12 tot 50 leden tellen. De gezondheidstoestand was gunstig te noemen, i Bij Kon. besluit is de li er mr. J. P. R Tak van i Pooitviiet, lid van de Tweede Kaïner der Staten- Generaal, herbenoemd tot lid, tevens vooizitter der commissie, belast met het afnemen der consulaire examens. Bij Kon. besluit is de heer G. Buhse eikeud cn toegelaten alsviee-eonsul\an Duitscbland, te Den Helder. Bij Hou. besluit is enoemd tot lid en voorzitter van het college van legenten over het huis van be waring te Emdbovesn, mr. D. II. van den Acker, kan tonrechter aldaar. Bij Kon. besluit i'.ju benoemd tot burgemeester: van Heiden J W, J. Janssen' van Kapelle, P J.van der Mandere; van Beigen (Limburg), Th \V. ritten j van Meliskeike en van GrijpskerUe, L. Bosselaar, secretin is dier gemeenten; van Schalkwijk en van Tuil en 't Waal, J. P. Klemschinit, secietaris dier gemeenten: zEngwirden, D, Woltman; van Loppersuin, F. Bóhmo Wenniger; van Batnmen, J. Vitnngs, secretaris dier gemeente Bij Kou. besluit is, met ingang van 1 Februari 1807, benoemd tot directeur van liet post- en tele graafkantoor te Beek en Donk, J. W. L. van Hengelaar, thans in gelijke betrekking te Hasselt. Bij Kon. besluit is, inet ingang van 1 April 1897, aan mr. B J. II. van Rlaricum, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als schoolopziener in het arroud. IJselstein. De mimste van W II. en N. heeft v >or het jaar 1897 alsnog in de commissie van liet examen ter verkrijging van een dl ioma als machinist aan boord van koopvaardijschepen benoemd tot plaatsvervangend lid den heer N. J Kilmer, inspecteur der NeJer- landsehe stoombootreederij te Rotteidam. gepleegd tegen een pasgeboren kind en te dier zake veroordeeld tot zes jaren gevangenisstraf. Het Hof evenwel heeft de preventieve hechtenis in mindering gebracht. Tot opzichter der gemeenteplantsoenen, aard werken en grienden is «oor Burgemeester en Wethouders benoemd de heer J. Hartkamp te Apeldoorn, Tengevolge der sneeuw, die hedennacht is gevallen, ondervond de stoomtram belangrijk vertraging. De eerste tram, die om 8 uur uit Rotterdam behoort te gaan ariveerde hier te tien minuten voor half tien terwijl de tram d e om 8 uur van hier behoort le vertrekken om 8 i« vertrok. Twee machines waren voor elke tram terwijl in hal ven dienst gereden werd. Door de handigheid van één der machinisten der stoomtram (Rotterdam Schiedam) is gis terenmorgen een groot ongeluk voorkomen. Een lijtuig kwam uit een tier zijstraten van den Nieuwen Binnenweg te Rotterdam. De bel van den train werd zeker niet door den be rijder gehoord, want juist, wilde hij met zijn rijtuig oversteken, toen de stoomtiam aankwam. De machinist remde bijtijds, anders was het paard, dat met zijn heetten onder het schepbord lag, zeker overreden geworden. Heden aan de vischmarkt aangevoerd 18 manden kabeljauw, schelvisch en schol. De prijzen varieerden vankabeljauw van f 0.911 tot f 1.50, schelvisch van f0.35 tot iü.70 en schol van f 0.40 tot f0.95 per koop. 1! URGE U 1. 1.1 K F, XT A N I). Geboren i 19 Jan. Johanna, dochter van C. Dorsman en M. van Waardenbnrg, Heeren straat. 21. Geesje, dochter van J. C. van der Velden en G. M. Vos, Oude Kerkhof'. Overleden 21 Jan. Neeltje van der Zee, oud 78 jaar eri 3 maanden, wed. van R. van der Koog, Parallelstraat. Ondertrouwd 21 Jan. J. Bubberman, 22 jaar, en A. C, Buurman, 23 jaar. J. T. Hickendoiff, 22 jaar, en M. A. Ketklaan, 24 jaar. G. J. Rademakeis, 23 jaar, en J. M. van Merwijk, 21 jaar. Het nieuwe stuk van Ibsen: John Gabriel Bark man is bij het Nederlandsch Tooncel en bij de Ver. Rottcrdamsche Tooneellisten in studie. Bij het Ne derlandsch Tooneel speelt Bouwmeester de titelrol, mevr. Pauwels van Biene mevrouw Borkntan; Rooyaards de zoonmevrouw Holtrop van Gelder EUa. Bij dc Rotterdammers worden die rollen resp. vervuld door D. Haspels, mevr. Bcerstnans, Brond- geest cn mevr.' KerkhovenJonker. Een sjouwerman uit Leiden die zich heden voor de Haagsche rechtbank had te verantwoorden wegens mishandeling van een politieagent, vroeg de rechter hem „voorwaardelijk" tc willen veroordeelen, zich daarbij beroepende op het buitenland. De president deelde den man mede „dat wij hier te lande nog zoover niet zijn." Bij arrest van het gerechtshof te 's-Hertogenbosch is bevestigd het vonnis van de arrondissements rechtbank aldaar, waarbij J. van L., landbouwer, geboren en wonende te Elshout, thans te dier stede gedetineerd, werd schuldig verklaard aan doodslag, Gi-ueren middag te kwart over vijf uur reed de slager J. Bax met paarïl en wagen den hoek der Koemarkt om toen juist de stoomtram kwam aanrijden. Het paard schrikte daarvan en begon te steigeren. Wel werd het dier onmiddellijk gegrepen maar daarmede kon men niët voor komen dat de wagen kantelde en Bax met zijn vrouw en dochter, die eveneens op den wagen zaten, tegen de straat kwamen. Het ongeluk liep nog al gunstig af daar de personen geen letsel bekwamen en alleen van den wagen liet lemoen brak. Aangenomen: het beroep te Gouda door ds. J. G. Deur te Zetten. Bedankt: voor het beroep te Goes door ds. H. ten Kate te AiDCrongsis. Dr. H. G. Hagen, oudste predikant bij de Ned. herv. gemeente te Leiden en onder zijne ambtgenoot ten eenig overgebleven vertegenwoordiger van de vrijzinnige richting bij die kerkelijke gemeente' heeft tegen I 3Iei eervol ontslag aangevraagd uit zijne bediening, niet toekenning vau rijks-emcritaats- pensioen, en zulks op grond van volbrachten meer dan 40-jarigen diensttijd. Evang. Lutiiersche Kerk. Aangenomen: het beroep te Zierikzee door den heer G. E. Drejer, prop. te Amsterdam. Hooger Onderwijs. Groningen. Bevorderd tot arts J. M. Knaap, cand.- arts, geboren te Appingedam. Utrecht. Geslaagd voor de prop. ex. Theologie: de heer B. v. d. Wal en voor 't doet. ex. in de Pharmacie: de heer S. E. Boorsma. Amsterdam. 3Iet gunstig gevolg is bet doet. ex. in de geneesk. afgelegd door den heer 3V. H. Swets Leiden. Bevorderd tot doctor in de geneesk., dé heer Bernard Herman Vos, arts, geb. te Leiden, met een academisch proefschrift over „Insufllcicatie der Aorta-kleppen." Praetisoh Apothekers-examen. De staatseommissie te Arasterdam heeft aan het einde van hare eerste zitting van de tweede groep der candidaten gisteren diploma van apotheker kan nen uitreiken aan de hoerenL. J. Rohner, geb. te Wormervcer; G. vau der Sleen, geb. te Hoogeveen L. J„ van de Ven, geb. te Dordrecht. Ken brutale inbraak. Gisterennacht heeft een brutale diefstal plaats gehad tf> Amsterdam. Op den N. Z. Voorburgwal aldaar 89/91, twee perceelen die in elkander loopen, bevinden zich de zaak van B. ter Haar en Zoon, en de druk kerij «Elsevier" van H. M. C. Holdert, In perceel 91 is de drukkerij gevestigd, terwijl de boven vei diepingen van 89 door de zetterij wor den ingenomen. Over de daken nu zijn de dieven, waarschijn lijk uit de richting St. Nicolaasstiaat op den zolder van perceel 91 doorgedrongen door open breking van een luik en vandaar zijn zij naar beneden gegaan. Afdrukken vau voeten met kousen waren gisterenmorgen op gereedliggend drukwerk te zien. In den gang van de drukkerij is een ver- bindingsdeur, die toegang heeft tot het kantoor der firma de Haan. Deze deur nu werd opengebroken en een onderzoek op het kantoor ingesteld. De brand kast trok natuurlijk de aandacht der «heeren" en fluks werd rondom het slot het ijzer weg gehakt en de toegang tot het inwendige der kast verkregen. Wat aan contanten aanwezig was, ongeveer een 1500 gulden, werd medegenomen; eenige coupons van Nederl. Werkelijke Schuld lieten de dieven liggen of deze werden bij hun aftocht verloren. Zij lagen heden-morgen bij de komst van het kantoorpersoneel op den vloer. Na hun slag geslagen te hebben, brachten de inbrekers nog een bezoek aan het kantoor der drukkerij, waar een lade in de lessenaar geppend weid. Niets is hier evenwei ontvreemd. En het vermoeden ligt voor de hand, dat het dag wor dende, de dieven liet beter vonden met 1500 gulden af te trekken, dan met meer gesnapt te woiden. Inbraak te Haarlem.. Gisterennacht heeft men zich te Haarlem, vermoedelijk door middel van een vaPchen sleutel, toegang verschaft tot den winkel van A. C. Pianije, in de Gierstraat. Uit Pen opengebroken schi ijfbureau, staande in de kamer grenzende aan den winkel, is geld ontvreemd en uit den winkel een paar hammen. De dieven hadden zich bovendien ie goed gedaan aan eene fle-ch oude jenever, waartoe zij ook eene kast hadden opengebroken. De bewoner, die in een afgelegen vertrek slaapt, had geen onrust gehoord. Door de zenuwen. Men meldt uit Amslerdam: Op den dag volgende op den avond waarin Maria Hoek in de Spinozas trant aangerand en' verwond werd, ontving eene twintigjarige dienstbode wonende in de Lepelstraat, dwars straat van de Weespersiraat, een ongetee- kenden, met potlood geschreven brief, waarin haar werd aangezegd vermoord te zullen wor den, wanneer zij zich op straat begaf. Het meisje is door de bedreiging zoo zenuwachtig geworden, dat zij heden in het gasthuis moest worden opgenomen. Opgenischbi Door de hom K. W. 53, schipper J. v, d. Pla», weid Woensdag op de hoogte van Noord- wijk een in vergevonlmlen staat van ont binding verkeerend lijk npgevischt. Het bleek te zijri het lijk van den 26-jarigen matroos C. Haasnoot, die den 13en November van het vorige jaar met de overige bemanning van de overstoomde bom K. W. 6 het leven verloor.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2