Gemengd lienws. Koloniën. Laatste Nieuws. Telegrammen. De moordaanslagen te Amsterdam. Door een toevalligheid is uitgekomen, dat Hendrik» Beijer, het vermoorde meisje uit de Van Eeghensfraat, en Christien Kempers, het meisje dat Dinsdag in de Haai lemmer Hout tuinen verwond weid, te zamen deel hebben genomen aan een bruiloftsfeest, eenige maanden geleden alhier gehouden. Dat is, merkt het Nieuws op, misschien niet meer dan een toe valligheid, doch 't heeft der politie, die geen enkel gegeven ongebruikt laat, aanleiding ge geven al de bruiloftsgasten op te sporen en hen te veihooren, welk verhoor nog aan den gang is. Doch nog belangrijker wordt deze omstan digheid als juist is wat Anna Kemper aan een vei slaggever van het N. v. N. mededeelde Reeds terstond na den moord op Anna Beijers herinnerde Anna Kemper zich, deze op de bruiloft te hebben leeien kennen. Maar daarin lag toen heel geene aanwijzing. Zeer trof het haar ecliter, toen Maria Hoek getroffen was in de Spinozastraat, dat zij ook deze van de bruiloft kende. Er zouden dus drie van de slachtoffers op de bruiloft geweest zijn. Brand te Botterdam. Zaterdagnacht ruim half twee brak brand uit in de vruchtendlogerij der firma Henkes Co., aan de Voorhaven, in het voormalig Delfshaven, Het vuur woedde in hoofdzaak in het pak huis, de drogerij en daaraan grenzende machi nekamer. Deze ruimten brandden geheel uit, waai door de machinerieën en een hoeveelheid Amerikaansche appelen, krenten, rozijnen, vijgen enz. verloren gingen. Kantoor en magazijn leden alleen waterschade. De brandweer werkte met 9 hand- en vier stoomspuiten an bedwong liet vuur, dat door eer. onbekend gebleven oorzaak is ontstaan, om circa 3 uur. Om 6 uur kon een deel van het materieel inrukken. De schade door de firma Henkes geleden, wordt op 20 mille geschat. Alles was echter verzekerd, ook de perceelen ■die aan den heer J. Scheltman behoorden. Inbraak te Amsterdam. De vermoedelijke daders van den diefstal met braak in den nacht van 20 op 21 dezer, ten ■nadeele eener firma, kantoorhoudende aan den .N. Z. Voorburgwal te Amsterdam gepleegd, en waarbij een vrij belangrijke som aan bankpapier •en specie is ontvreemd, zijn aangehouden. Na genoeg al het ontvreemde geld is in beslag genomen. Een laffe aanslag. Vrijdagavond, omstreeks zeven uur, kwam iemand wonende te Leidschendam, van Wils- veen. Midden op den weg, bekend onder den naam van Kost verloren, werd hij door twee mannen aangegrepen, die hem met een scherp voorwerp vermoedelijk een mes steken agaven in borst en rug. De steek in de borst was het minst erg. De gewonde kon nog loo- pen tot in 't begin der straat waar bijwoont; daar zakte hij echter ineen. Het geld, dat hij bij zich had, was hem ontnomen. Een genees heer verklaarde dat zijn toestand bevredigend is. De veldwachters van Veur en Stompwijk begaven zich spoedig in de richting van Noot- ■dorp, op onderzoek, maar de twee onverlaten aijn niet opgespoord. JEeji formeel beleg. Zaterdagavond tegen half acht was de Eerste Lombardstraat te Rotterdam in rep en roer. Eene vrouw, wonende in pand no. 9 in die straat, had bezoek gekregen van hare ISjarige zuster. Na eenigen tijd kregen beide zusters twist met hare bovenburen, een kleermakersgezin, en om hieraan een einde te maken, kwam de kleer maker met zijn twee zoons naar.beneden, naar de gezusters zeiden rriet het voornemen haar te slaan. Eene der zusters wapende zich daarop met het zijdgeweer van haren minnaar, een infanterist met verlof, die op dat oogenblik in burgetenue een wandeling was gaan maken, en beiden besloten na de deur gebaricadeerd te hebben, zich moedig te verdedigen. Doch de aanvallen van den kleermaker en zijne zoons op de kamerdeur waren zoo hevig, dat de meisjes, bevreesd dat zij bezwijken zouden, het raam openden, en uit angst uit de eerste ver dieping op de straat sprongen. De iSjarige verzwikte hierbij een been; de andere kwam met den schrik vrij. Dadelijk daarop verscheen de infanterist ter plaatse, werkte zich zoo goed als 't ging van de straat met behulp van anderen door het mam naar binnen, en toen nu ook de politie, die ter assistentie was geroepen, verscheen, week het kleermakersgezin weder naar eene hoogere verdieping en keerden rust •en vrede in de buurt terug. Een ontrouw brievenbesteller. Te Rotterdam werd een brievenbesteller be trapt op het openen van hem toevertrouwde brieven. In verhoor genomen, bekende hij een drietal brieven, uit Amerika afgezonden, zich te hebben toegeëigend om de postzegels mach tig te worden en voor eigen profijt te verkoo- pen. De man, die ruim 12 jaren als brieven besteller in functie was, is voorloopïg door den directeur geschorst, in afwachting dat nader ■omtrent hem door den minister zal beslist zjjn. Een slimme diej. Ten huize van den sectie-ingenieur A. v. L., te Venioo, kwam de vorige week's namiddags een persoon, >)ie zich voordeed als te zijn een werkman der waterleiding. Hy begaf zich in den kelder en sloot de hoofdkraan af, daarna begaf bij zich met den knecht naar boven en zond hem toen weder naar den kelder terug om de kraan te openen. Deze gelegenheid nam hij waar, om een onderzoek op de meidenka mer in te stellen, alwaar hij uiteen ongesloten kist ongeveer 75 gulden buit maakte. Een be- diag van f 125 in papieigeld liet hij onaange roerd liggen. Toen de knecht terugkwam, was de dief reeds op «Ie vlucht. De polu die onmiddellijk een ondei zoek in stelde, heelt den dader nog niet kunnen opsporen. De ontslagen armmeester. Door den raad van Oudenhoorn is gisteren als armmeester ontslagen H. L. en in zijne plaats benoemd de lieer L. van Hat tingsveldi. De olficier van justitie te Rotteidam is in hooger beioep gekomen tegen liet vonnis van de arrondissements-iechtbank, 5 dezer tegen H, L. bewezen ook deze heeft daartegen ap pèl aangeteekend, liet kastekort. Wij vermeldden reeds dat een belangrijk tekort was ontdekt in de kas van den post directeur te Paramaribo en deze ambtenaar de wijk had genomen naar Demarary. Nader vernemen wij dat het tekort bed i aagt f 14.000 en de Engelsche autoriteiten den voortvluch- tigen ambtenaar reeds hebben uitgeleverd. Krugcr-straat. •?un den raad der gemeente Katwijk, die een der nieuwe straten te Katwijk a/Zee Paul- Kruger-stiaat doopte, is door den president der Zuidafrikaansche republiek een schijven gericht, waarin deze zijn dank betuigd voor de sympathie, die de raad voor hem koestert, eu de verzekering geeft, dat hij gaarne dit bewijs van hulde aanvaardt. Tentoonstelling te Brussel 1897. De Belgische regeering, in 't bijzonder het Ministerie van Nijverheid en Aibeid, stelt groot belang in de tentoonstelling, die dit jaar te Brussel zal worden gehouden. Niet alleen houdt zij door den door haar benoemden regee- ringscommissaris, den graaf d'Oultremont voortduring voeling met het Comité exècutif der tentoonstelling, maar bovendien heeft zij aan dit comité Je verplichting opgelegd haar een groote oppervlakte in het hoofdgebouw om niet af te staan. Hier zal de regee ring de internationale afdeeting inrichten, waar de voorwerpen zullen worden geplaatst, welke door de inzenders bestemd zijn om aan de wedstrijden, waarvoor de Regeering pre- mien te bedrage van 300.000 fr. heeft uitgeloofd, deel te nemen. De viaagstukken, welker oplossing door die inzendingen beoogd wordt, zijn uitgegeven in een boekje, Desi derata et Questions de Concours", waarvan spoedig een Vlaamsche vertaling gereed zal zijn. In deze internationale afdeeling zal men dus de voorweipen, ter oplossing van een bepaald vraagstuk ingezonden, bijeen vinden. Deze internationale afdeeling wordt tevens door de regeering gebruikt om aan sommige inzendingen om niet plaatsruimte aan te bieden, al komen zij niet in aanmer king voor dezen wedstrijd, en wel aan die, welke betrekking hebben opmaatschappelijke huishoudkunde (economie sociale gezondheids leer, reddingsmiddelen, toegepaste kunst, we tenschap, krijgskunde, onderwijs der vrouw, economische instellingen en handenarbeid der vrouw. Het boekje »Desiderata et Questions de Concours" is aan het bureau der commissie voor de Nederlandsche afdeeling, Doelenstraat 20, Amsterdam, verkrijgbaar. Aardbeving. Een telegram uit Bombay meldt, dat bij de aardbeving op het eiland Kischim in de Per zische golf van vijf duizend bewoners voor het meerendeel Arabieren, de helft is omgekomen. De Lynchwet. In de minder be-< lmafden deelen van Amerika kan de fcevoliun- li lynchwet nog altijd maai niet vergeten. Dezer dagen is zij weder toe gepast te Arnite in Louisiana. Eenigen tijd geleden werden drie negers in de gevangenis gezet, om hun veroordeeling af te wachten. De eene had zjjn vrouw gedood, de beide andere hadden het gezin van een blanke uitgemoord. Den inwoners der stad verliep de zaak niet snel genoeg; zij bestormden de gevangenis, sleurden de misdadigers naar buiten en hingen hen op. Telephoon. In Worchester (Massachusetts) worden in plaats van schelletjes aan het telephoonbureei electrische lampjes gebruikt om te waarschu wen. Als een abonné aansluiting vraagt, ont gloeit een lampje en gaat weder uit zoodra de telephoonjuffrouw de verbinding tot stand heeft gebracht. Dan ontbrandt een ander lampje dat uitgaat wanneer de andere partij is op geroepen. Beide lampjes ontbranden weder als is afgeluid. In plaats van het oor doet dus het oog dienst en zoodoende wordt beter voorkomen dat de verbinding ontijdig wordt afgebroken. Voor 4000 abonnés doet een batterij van 60 accumulators dienst. Aardbeving. 'Zelfs uit onbekende streken komen berich ten tot ons. Zoo wordt uit den omtrek van de Zuidpool een zware aardbeving gemeld. De Zuidpool is omgeven door zeer machtige ijsmassa's, die van jaar tot jaar in omvang toenemen en zich honderden voeten hoog in de lucht verheffen. In den laatsten tijd heeft men geweldige stukken van deze ijsmassa ontmoet in de Zuidelijke IJszee. Enkele van deze zijn 800 tot 1000 voet hoog en strekken zich eenige mijlen ver uit. Zoo stiet de Antarctic op een harer tochten op een ijsmassa van 100 K.M. lang en 600 voet hoog. De onophoudelijk wer kende krachten, die beschouwd worden als de oorzaken van het ronddrijven van ijsbergen op het noordelijk halfrond, geven voor het losraken van de reusachtige ijsmassa's in de Zuidpool- zee geen voldoende veiklariog. Alleen een hef tige aardbeving kan de oorzaak 2ijn geweest, dat zulke enorrne bergen ijs zijn losgescheurd. Een doodsiraf die verjaart. In den Courrier des Etats- Unie. een Franseh blad dat te New-York verschijnt, staat een mededeeling te lezen dat het strafstelsel van Nooid-Carolina in een zonderling licht stelt. Ten einde niets te bederven aan den indruk dien het stukje maakt, laten wij een nauw keurige vertaling er van hier volgen »Men meldt ons uit Raleigh, dat de gou verneur van den staat t,Noord-Carolina)~ de heer Carr, de terechtstelling van drie ter dood veroordeelden, Monroe Johnson en de broeders George en William Gody, heelt bepaald op 8 Februari a. s. sJohnson is door het assisenhof van het graafschap Mecklenburg ter dood veroordeeld wegens diefstal met bi aak. De gebroeders Cody zijn door het assisenhof van het graafschap Madison wegens heizelfde vergrijp eveneens ter dood veroordeeld. Maar het is waarschijnlijk, dat Johnson alleen terechtgesteld zal worden, want de gebroeders Cody zijn na hun veroordeeling ontsnapt en men heeft hen nog niet kunnen terugvinden. De gouverneur heeft echter den dag van hun terechtstelling moeten vaststellen, om te voorkomen dat hun straf misschien veijaard zou zijn, wanneer zij latei- gegrepen mochten worden." Eigenaardige huwelijksgebruiken. By de onbeschaafde en zelfs bij eenige be schaafde volkeren heeft men nog zonderlinge huwelijksformaliteiten. Onder de plattelands bewoners van Noorwegen heerscht de gewoonte, dat de bruid sgeschaakt" moet worden. De bruidegom klopt aan de deur. «Wat vei langt ge?" vraagt een oude bloedverwante. »Er is hier eene bruid, die wij willen meenemen", antwoorden de vrienden van den bruidegom. »Ei is hier in 't geheel geene bruid", herneemt de oude vrouw, terwijl zij snel de deur sluit. De huweüjkscandidaat zoekt nu met zijne vrienden door eenen list de woning zijner uit verkorene binnen te dringen en deze mee te voeren, hetgeen met het oog op de geveinsde waakzaamheid harer ouders geene bijzondere moeilijkheden oplevert. In Lithauen en ineen gedeelte van Rusland is hetzelfde gebruik in zwang. Iri Hongarije versperren vrienden en ken nissen den bruidegom, die zyne bruid wil weg voeren, den weg met een zijden lint en de jonggetrouwden kunnen niet passeeren, voor dat zij zich door verschillende geschenken vrij gekocht hebben. In Oost-Pommeren, Beieren en andere stre ken van Duitschland bestaat het volgende ge bruik. Na het trouwfeest gaat de jonge bruid in een hoek der kamer zitten, met een schotel op de knieënde gasten doen alsof zij haar willen koopen en werpen een geldstuk op den schotel. Eindelijk komt de bruidegom, die er een goudstuk op legt. De bruid staat dan op en volgt hem. Op de Andaman-eiianden ontsteekt men een groot vuur, in de nabijheid waarvan een stroo- mat wordt uitgespreid. De mannen tot de tanden gewapend en sierlijk getatoueerd, vor men een kring rond het vuur, terwijl de vrouwen dansen en zingen. Eenige getrouwde mannen verlaten daarop den kring, om de bruid, die zich schuil houdt, op te zoeken. Zij biedt weerstand, doch zij wordt overmeesterd en naar de mat gevoerd, waarop men haar neerlegt. Dezelfde mannen halen daarop den bruidegom die eerst tegenspartelt, doch daarna zich laat grijpen. Gedurende een half uur moet hij weenen en snikken, terwijl de vrouwen om deze zonderlinge groep de wonderbaarlijkste dansen uitvoeren. Daarna scheidt men de ge trouwden, die eerst drie dagen later samen mo gen wonen. Onder de Kafferstammen maakt men insnjj- dingen in de huid der jonggetrouwden en ver mengt men het bloed der beide echtgenooten. Te Karagué wikkelt men de bruid stevig in een zwarte dierenhuid en brengt haar in dien toestond bjj haren bruidegom. De bruid moet vooral sterk vastgehouden zijn en niet zelden gebeurt het, dat men haar bij aankomst ge stikt vindt! Bij de Badagas ontbreekt alle galanterie e pfechtighïid fe dtrr zm eenvoudig mogelijk Men brengt den man zyne vrouw thuis, zij gaat voor zijne voeten op den grond liggen, hij plaatst zijn voet op haar hoofd en beveelt haat- vervolgens water te gaan halen i Bij de Fans heelt de vrouw, die haar geheele leven de slavin van een man is, slechts één uur het recht wraak te nemen op haren toe- komstigen eigenaar en kwelgeest. Vergezeld van twee vrienden verschijnt zij voor de hut van haren echtgenoot en maakt van de gele genheid gebruik, hem de grofste en oridenk- baarste beleedigingen naar het hoofd te slin geren, zonder dat hij zich boos mag maken. Wanneer het uur om is, is het rijk der viouw uit. De eenvoudigste huwelijken worden onder de Navaios gesloten. Het paar behoeft slechts uit één schotel te eten om man en vrouw te zijn. De buitensporigste huwelijksplechtigheid is die, waaraan nog eenige Iudiaanstammen van California trouw gebleven zijn. De vei loofden zijn verplicht voor huune getuigen elkauder met de nagels te bewerken tot liet bloed langs het gelaat loopt. Hoe erger zij elkander bij die gelegenheid toetakelen, hoe schooner de s plech tigheid'' is, die dan een bijzonder gelukkig huwelijk voorspelt. Vele andere paren, niet alleen onder de wilden, doen hetzelfde, doch gewoonlijk wachten ze daatmeê tot na den trouwdag! Aljeli. Men schrijft aan de Dclï-Ct. uit Kola-Radja, dd. 10 December: In mijn voorlnatsten gewaagde ik van eene uit- rukpartij te Segli. De berichten daaromtrent waren nog niet volkomen. Daarom het volgende tot recti ficatie. Het uitrukken geschiedde om een paar prau wen te bemachtigen, waarmede herhaaldelijk zeeroof werd gepleegd. De kapitein Drijber ging er met luitenant Dudok van Heel met 50 man op uit. De afstand van de benting bedroeg ongeveer een balf uur gaans. Bij aankomst op de aangeduide plaats werden evenwel de prauwen niet gevonden. Toen men daarna vuur kreeg uit de benting Aroen, werd daarop geattakeerd en gelukte het ook den vijand nog al een aanzienlijk verlies toe te brengen. Dit evenwel ten koste van onze zijde van drie dooden en negen gewonden. De bevolking kwam daarna in grooten getale opzetten, zoodat de colonne-commandant met zijne kleine macht moest besluiten terug te trekken. De gewonde luit. Dudok van Heel zal vermoedelijk a. s. Vrijdag hier arrivceren en in het hospitaal worden opgenomen. Met eene kleine macht zal inPedirwel niet veel te behalen zijn. De kracht is daar nog niet geschoktdaarvoor zullen onvermijdelijk nog wel eenige offers noodig zijn. Succes is daar op 't oogenblik alleen te verwachten door overvallingen, mits men uitstekend op de hoogte is van allo gegevens voor eene overvalling noodig. Vlug don slag geslagen en daarna terug. De zaken zijn in goede handen; wanneer er iets indien geest kan gedaan worden dan zuilen wij daarvan te goeder tijd wel hooren. Dc majoor Van Ileum had destijds den naam van onkwetsbaar, van kapt. Drijber kan dat nu moeilijk gezegd worden, daar hij herhaaldelijk zwaar werd gewond, het taaie gestel hielp hem er echter telkens weer vrij goed bovenop. Het regent hier bijna eiken dag, is 'tniet 's ochtends dan 's avondsvooral die laatste buien zijn vervelend omdat zij aan de makkers beletten om op de soos te verschijnen. Aan karretjes doen wij hier 's avonds nog niet, na zeven zijn alleen onze gestaarte broeders er op aangewezen om personen to vervoeren. Nu is zoo 'n jinriksbaw wel een heel aardig voertuig (niet bijzonder voor witte pakeans), doch men wordt er zonder pajong bijna even nat in als dat men gewoonweg langs 'sheeren wegen wandelt. Vanwege den regen heeft de gouverneur den tocht naar Indrapoeri een paar dagen moeten uitstellen Voorgister, den Sen, is ZHEG., vergezeld van chefs van staven cn diensten en geëscorteerd door de ca- vallerie, er heen geweest. Het bivak, waarin nu nog wordt doorgewerkt, moet er al heel anders uitzien dau destijds toen de Selimoen colonne er bivakkeerde. Op 't oogenblik zijn er reeds twee compagnien van het 14e. Te Samagani had men nog al last van cholera waarom een der compagnieën naar Indrapoeri werd overgebracht Op 't oogenblik moet daar de gezond heidstoestand goed zijn. Over 't algemeen hoort men, dat het met deze lastigste aller ziekten op 't oogen blik wat beter is. Het jl. verschenen politiek ver slag gewaagde van 26 gevallen, waarvan elf met doodelijken afloop. In de kampongs kwamen even wel meer gevallen voor Van de bewoners van kampong Talangpocri, die het veldstuk naar Kota- Radja terugbrachten, bezweken er vier. Al te erg moet men het zich evenwel niet voor stellen, want sporadisch komt de ziekte op vele plaatsen in den archipel voor, b. v. Medan en om streken. Soerabaja enz. Te Brussel heelt Zondag middag omstreeks 2 uur een !te vige brand gewoed. Men meende eerst, dat het station du Midi in brand stond, doch het bleek, dat de uitgebreide schoenen fabriek van den heer Eller, aan den boulevard Anderlecht gelegen, in iichter laaie stond. Van het pand, dat geheel uitgebrand is, heeft men niets kunnen redden. De schade wordt op 300,000 francs geschat. 's-GRA VENHAGE, 25 Januari. Eerste Kamer. De Kame r zette heden de behandeling der staatsbegr ooting voort met het hoofdstuk nMarine."

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3