BINNENLAND. Uit de Staatscourant. Staten-Generaal. STADSNIEUWS. Kunst en Letteren. Rechtzaken. «n de Yereenigde Staten, meet' en meer het beslechten van geschillen tusschen de volkeren aan scheidsrechters worde opgedragen. Het liooger beroep van baron Von Ehrhardt c. s„ die den 20en October door de rechtbank te Dusseldorf veroordeeld is wegens uitdaging tot een duel en het toebrengen van kwetsuren, is door het Rijksgerecht te Leipzig verworpen. Het Engelsehe Lagerhuis heeft het adres van antwoord op de troonrede aangenomen. In de eerste in dit jaar gehouden vergade ring van het »Rijks Pensioenfonds voor Wedu wen en Weezen van Burgerlijke Ambtenaren zijn voor 1897 benoemd tot voorzitter mr. R. van de Werk en tot èecretaris de heer P. J. Raaijmakers. De Gelderland" Onze verslaggever, dien wij gisteren op het vernemen van de stranding van de Gelderland, naar den Hoek van Holland zonden, en die reeds in het blad van gisterenavond uitvoerige mededeelingen daaromtrent deed, schrijft ons heden van de strandingsplaats: Als vervolg op mijn bericht van gisteren avond omtrent liet stranden van het stoomschip Gelderland kan ik thans nog enkele bijzonder heden mededeelen. Tot mijn spijt moet ik die mededeelingen aanvangen met het bericht dat de 10 mensehen die gisterenmiddag nog aan boord waren, tengevolge van storm en vloed niet voor den nacht zijn gered kunnen worden. Hedenmorgen te 3 uur zou men de pogingen tot redding voortzettengelukkig dat de storm meer en meer is gaan liggen, zoodat het lot van de 10 in nood verkeerenden minder hard en de kans op redding meer verhoogd is ge worden. Dan ook zou de stoomreddingsloep ge leed zijn die nu defect was. In twee ploegen keerden de zes-en-twintig reeds geredden naar Rotterdam terug, waar de meesten in het Zeemanshuis zouden overnach ten. De bewoners van den Hoek geleidden hen naar het station. Reeds gisteren deelde ik mede dat de Gel derland door een stoomboot op sleeptouw ge nomen was. Die boot is gebleken te zijn ge weest het Engelsehe schip Dallus, dat onmid dellijk naar de Gelderland koers zette toen het de noodseinen gewaar werd. Met de grootste moeite slechts slaagde men er tijdens den storm in om een tros uit te brengen en toen ten gevolge van den storm de kabels knapten, hebben de stuurman en een matroos met levens gevaar in een roeiboot opnieuw een kabel uit gebracht die echter eveneens knapte, waarop de stranding plaats had. Bij het stooten op de kust, viel, wat niet vast stond, omver. De reeling van de campagne en van de brug sloegen stuk, de zijlantaarn aan bakboord even eens. En het dumde niet lang of de wind en de Dc heer Van Swinderen is voor de aangevraagde som, indien zij slechts dient tot voltooiing van het ccua. 1^.1 ac„ ...ei, an.g ui ue w.nu en ue afgevangen werk, er tegen zoo daarmede nieuw hooge zeeën verbrijzelden de twee booten aan j hLTSchhnmelpenninck van der Oye dringt ter wille onzer onafhankelijkheid aan op afwerking der stelling. De heer Van Alphen sluit zich hierbij aan. I De Minister van Oorlog betoogt uitvoerig, dat zijn voorstel slechts eene voortzetting geldt van I wat vroeger gedaan is. i In 's lands belang is het dringend noodig. De Uit Rome wordt bericht, dat alle mogend heden zich hebben aangesloten bij de Sanitaire Conventie te Venetië. Een bijzondere activiteit wordt ontwikkeld door Prins van Oldenburg als voorzitter van de sCommissie ter bestrijding van de pest aan Rusland's grenzen". De prins reist met den directeui van liet door hem gestichte slnsti- tuut voor experimenteele geneeskunde" naar Parijs, om zich iir de iaentingsmethode tegen de pest onderwijs te laten geven. De genoemde Commissie heeft besloten pro fessor Botkin naar Bombay te zenden. Uit St.-Petersburg wordt aan de Nette Freie Fr es se geseind, dat de Tsaar pas weer last heeft gehad van de kwetsuur welke hem inder tijd in Japan is toegebiacht. De pijnen zouden soms zoo hevig zijn, dat Z. M. tot een opeiatie besloten zou zijn. Van Engelsehe zijde wordt het beiicht ongegrond verklaard. Een bijzondere gezondheids-commissie is gisteren van Suez naar de quarantaine-stations op de kust van het schiereiland van den Sinai vertrokken, ten einde ua te gaan welke maat regelen er genomen moeten worden tegen de pest-besmetting. De Daily Chronicle verneemt uit New-York, dat Mc. Kinley liet Congtes tegen 15 Maart zal bijeengeroepen. De Koninginnen zijn voornemens Vrijdag a. s. de voorstelling van het tooneelspel van Francois Coppée Om de Kroon door i»Het Nederlandsch Tooneel" bij te wonen. De Koninginnen hebben gistermiddag een sledeloeht gemaakt in de richting van Sche- veningen. Koningin Wilhelmina hield zelf de leidsels van het met mooie veeren en bellen opgetuigde tweespan. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op Vrijdag '29 Januari 1897 niet plaats hebben. Naar Reuter uit Londen seint, heeft de ondersecretaris van buitenlandsche zaken Cur- zon heden in het Lagerhuis medegedeeld, dat het geval van de Costa Rica Packet na toe lichting van beide zijden in staat van wijzen verkeert en aan de uitspmak van den scheids rechter, prof. Martens te St. Petersburg, ouder worpen is. Dezè~onderzoekt nu de zaak. bakboord, en de werkboot aan stuurboord. Het schip lag onwrikbaar vast, zijn kop naar het strand, naar stuurboord overhellende. In rustige orde kwamen alle eens aan dek. De kapitein gaf met groote kalmte zijn bevelen, en sprak zijn mannen moed in. Direct weiden raketten afge stoken en een vuurpijl van den wal was het antwoord dat men hen opgemeikt had, maar de equipage had weinig hoop, de meesten dachten niet anders of zij zouden verdrinken. leder ging echter stipt aan zijn vveik, er werd J mali* weinig gespioken, men was in ernstige stemming. Een matron* die een pijpje opstak, werd daarover door zijn makkers onderhouden, 1 maar de man vond, dat hij 't er, ah hij toch voor de haaien was, nog wel eens van nemen kon. I Hedenochtend meldt onze verslaggever: Nadat hedenmorgen weder de strijd met de zee was aangebonden, hebben eindelijk na eenige vergeefsciie tochten de moedige redd-rs de prooi aan de zee weten te ontrukken. Te ongeveer elf uur waren allen aan land gebracht en Konden de 10 schipbreukelingen zich gaan I her-tellen van de koude, de natheid, honger en angst die zij gedurende die ruim 30 uren hadden doorstaan. Naar wij van de directie der Bergingmaat- schappij te Maassluis hoorden, bestaat liet voornemen om met bedaard weder over te gaan tot bprging van schip en lading, en de ver- i vvachting schijnt niet onbillijk dat men daar- 1 mede naar wensch zal slagen. ROTTERDAM, 26 Januari. To Leiden is in den ouderdom van 81 jaar overleden de lieer C. van der Mnaren, oud-commissaris van politie, en oud-water schout te Rotterdam. OVERSCHIE, 27 Januari. Gisteren morgen had het zoontje van den heer Gijze alhier het ongeluk om door het brooze ijs in de Schie nabij den toi te zakken. Zijn heide kameradon geholpen door een juist aankomend jongmensdi wisten hem door het toewerpen van een riem op den kant te sjouwen waarna dc knaap door een van hen naar hnis geleid werd. Een spoelinghaler, K. K., die van het ijs gebruik wilde maken ais verbindingsmiddel tusschen zijn schouw en den wal, moest ondervinden dat het nog niet sterk genoeg was. Na enkele passen gemaakt te hebben zakte bij er doorheen, waarop hij den weg aflegde al trachtende op het steeds afbrokkelende ijs te klimmen. Ten gevolge van het vele ijs in de Schie is de schouw van den landbouwer Landsbergen lek ge sprongen en nabij Halfweg gezonken. KATWIJK, 25 Januari. In den gemeenteraad, den 22sten dezer gehouden, kwam in behandeling het praeadvies door B. en W. uitgebracht naar aanleiding van pl. m. 25 gelijkluidende reclames, door eenige leeraren aan 't gymnasium der Jezuïeten ingebracht tegen de heffing ad pl. m. f 35 per persoon van den hoofdelijken omslag In het praeadvies van B. en W. wordt o. a. het volgende gezegd Deze billijke aanslag is het eenige kleine voor- deeltje, dat do gemeente en de ingezetenen van die inrichting hebben, en ook dat kieine bedrag wordt j do gemeente op alle mogelijke wijze beknibbeld. Die stichting toch heeft haar eigen bakkerij, haar eigen mclkerij, haar eigen gasfabriek, slaat in het groot haar eigen wijn, bier cn verdere levensmid- Kamer bindt zich verder tot niets. Na repliek wordt de vesting-begrooting aange nomen met 28 tegen Hi stemmen. Tegen stemden de heeren Bergsma, Rengers, Re- gout, Van Heek, Prinzen, Merkolbach, Weit, Bult man, Van Swinderen, Viruly, Albeida, Sassen, Van Nispen, van Lier, Nijsing cn Fennema. Aan de orde komt hoofdstuk „Oorlog". De heer Bultman bestrijdt de wijze, waarop het geld voor de hengstenkeuringen is besteed. Na de replieken werd het hoofdstuk zonder hoof delijke stemming aangenomen. Aan de orde is Hoofdstuk IX, „Waterstaat". De heer Van Lier bedankt den Minister voor zijn toezegging van een subsidie voor den zijtak van het Oranjekanaal naar de Wecrdingervenen. Verder wenseht hij bespoediging der onderhandelingen over den Noord Ooster Locaalspoorwcg. Heden 11 uur voortzetting. TWEEDE KAMER. Verbinding van Schouwen en D ui v ei land met den va Sten wal. Omtrent dit plan liepen de gevoelens uiteen. Vele leden konden zich er mede vereenigingen. Verscheidene anderen bestreden het, omdat, tenge volge van den veerdienst BrouwershaveZijpe Numansdorp, het te voorzien is, dat van die routo dikwijls geen gebruik zal kunnen worden gemaakt en het geheele vervoer zal moeten plaats hebben via Steenbergen. Dit zal de hoofdverkeersweg zijn en daarom moet de veerdienst tusschen Zijpe en Anna- Jaeobapolder. in stede van met een kleinere stoom boot, op ruime schaal worden uitgeoefend en moet de haven van den Anna-Jacobapolder grootere uit gebreidheid krijgen. Het ontworpen plan doet dus den stoomtramweg naar Steenbergen niet tot zijn recht komen, terwijl volgens sommigen aan die lijn reeds terstond con currentie zal worden aangedaan door de verbinding ZijpeNumansdorp, welke uitsluitend de belangen van de Rotterdamsche Trauiwegraaatschappij zal baten. Slechts dan zouden deze leden genegen zijn gelden daarvoor beschikbaar te stellen, wanneer het stoomvoer ZijpeNumansdorp dienstbaar werd ge maakt aan de verbetering der gemeenschap tusschen Goeree en OverUakkee en den vasten wal, door een aanlegsteiger met toegang te maken bij den grooten Adriana-Theodorapolder te Overflakkee. Voorziening in den gei'soleerden toestand van die eilanden achtten deze leden zöó overwegend, dat zij daarom tegen dit wetsontwerp zonden stemmen, wat andere leden ongerechtvaardigd vonden. Omtrent het aandeel van den Staat in de aanleg- kosten bestond ook verschil van gevoelen. Bij kon besluit is aan P. M, Morilijn, op zijn ver zoek, met ingang van i Mei 1897 eervol ontslag verleend als notaris te Gouda. Bij kon. besluit is, met ingang van 1 Febr. 1897, voor den tijd van drie jaren, benoemd tot plaatsver vanger van den distncts-icearts, vvien Groningen als standplaats is aangewezen, de veearts H. Wolteis, te Nieuw-Bumen, gem. Boiger. Bij kon. besluit is aan Horatie Stanley Nelson, te Londen, vergunning verieend de geneeskuns' uit te delen ui (alle); zij heoU haar eigen timmert), haar j oefensn 0,, Nedeilandsche zeeschepen, met uitzonde- eigen ververij, verver en wat dies meer zij. Daar- vln oorlogsvaaituigen, ondei voorwaaide dat hij tegen heeft niemand onzer bezwaar, evenmin hoe de wettelijke bepalingen omtrent de u.toefemng dei leven°°r C°°pe 10 SoedkooI>er daQ andei'en kunnCQ I geneeskunt in Nederland stiptehjk nakome. Doch afgescheiden daarvan moet ieder inwoner naar billijkheid bijdragen in den hoofd, omslag; dat geld moet er zijn en een ieder moet daarin opbren gen, zooals de raad naar billijkheid dit berekent. Is er nu éen lid van den raad Iaat het hem onbewimpeld zeggen die in gemoede kan verkla ren, dat de aanslag van d~:ze heeren individueel in verhouding van alle personen, die in het kohier voor komen, te hoog is, vooral met het oog op de levens wijze waarin die heeren zich mogen verheugen Immers neen. En dan voortdurend te spreken van papenhaterij, papenvreterij, is dat niet hoogst on billijk Heeft dit niet meer dan den schijn, gaarne dc rol van martelaar te willen spelen Een voordcelige rol zeer zeker als uien dat bij anderen ingang kan doen vinden of dit dezen zöo voorstellen. Vroeger zeiden die heeren „niets" te bezitten, toen eenige jaren later, dat zij als kiezers hun kamers van de directie in het gebouw huurden zij bezaten dus toen weer wat en nu heet het weder, dat zij te hoog zijn aangeslagen. Blijkt nu hieruit, üuk ai ilict, unt iuIcèii het sirevei schijn'" voor te zitten om zooals straks gezegd is zoo weinig mogelijk, het liefst te weinig te wil len betalen? Immers ja; en zou toegeven daaraan niet plaats hebben ten koste van arbeider, visscher en werkman? Daarom zijn B. en W. het met het algemeen gevoe- Isn cobs, dat liior j^oho^OB ,,fordt wat tic ^ciccciitc, minst genomen, zeker toekomt en in geen geval meer dan dit. Met algemeene stemmen werd daarop besloten den aanslag van genoemde reclamanten te hand haven. (N. B. Cf,) Bij kon. besluit is, met ingang van 1 April 1897, eervol ontslag uit 's lands dienst verleend aan den directeur van het telegraafkantoor te Utrecht, M. C. Filet Door de ariondissements-rechtbank te Amsterdam is, ter vervulling van eene vacature van lechter in dat college, opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbevelingmr. F. A. Eggers, rechter- plaatsvervanger in gemelde rechtbank, advocaat en procureur te Amsterdam mr, L. J A. van Lidtli de Jeude, substituut-griffier bij gemelde rechtbank, en mr. A. Fentener van Ylissingen, rechter-plaatsver- vanger in gemelde rechtbink, advocaat en procureur te Amsterdam. Met leedwezen vernamen wij, dat de heer J, A. Rutschy, geneesheer hier ter stede, giste renmiddag liet ongeluk had door de gladheid te vallen on het pad naar de Rozenheek bij het Gasthuis. Bij die gelegenheid bezeerde onze stadgenoot zoo ernstig het beeu, dat hij per vigilante naar huis moest worden gebracht en hij op dit oogenblik nog verplicht is het bed te houden. Gelukkig blijkt het gerucht, dat de lieer R, zijn been ha<1 gebroken, onwaar te zijn. EERSTE KAMER. Zitting van Dinsdag 36 Januari. Aan de orde is de Vestingbegrooting. De heer Van Weideren Rengers zal tegen deze begrooting stemmen, omdat de kosten te hoog zijn. Van deze regeering wil hij niet zulke ingrijpende maatregelen meer. Spr. heeft voldoende aan het z.g. kleine plan van minister Seyffardt. De heer Viruly wil evenmin thans een beslissing nemen omtrent bet groote plan; eerst wil hij de Den 8en Februari a.s. zal het 50 jaar ge leden zijn dat de vereeniging van den H. Vin- centius van Paulo hare werkzaamheden begon. In die halve eeuw is zij in de gelegenheid geweest aan velen haren steun ie brengen. De voltooiing van dit belangrijk tijdsverloop zal plechtig gevierd worden. Kerkelijke plech tigheden zullen van 4 tot 7 Februari plaats hebben, terwijl op deu 7en des avonds een feestvergadering zal gehouden worden, waar ook niet-leden toegang zullen hebben, iu het gebouw der Officieren-vereeniging. Op Maandag 8 Februari, den stichtingsdag der Vereeniging, zal in de parochiekerk van den H. Joannes den Dooper eene Mis ter intentie der Vereeniging worden opgedragen, terwijl Gisterenavond vergaderde de Schiedamsclie timmerlieden in eene openbaie vt-igadering in het caié Cential daartoe opgeroepen door de hier bestaande afdeeung van den A. N. Timmer- liedenbond »Door Eendracht Verbetering". Verschillende timmerlieden voerden in deze veigadering het woord ter bespreking van de Schiedamsclie toestanden in het timmervak waaruit bleek de noodzakelijkheid tot vereeni ging der vakgenooten waardoor alléén vei- betering te verkrijgen is. Door enkele leden werd verzocht voortaan de vergaderingen niet meer in een cafe te houden welk verzoek door het bestuur in over weging zal worden genomen. Na afloop der vergadering traden nog enkelen als lid der afdeeling toe. Het alarmklokje aan de politiewacht-Hoofd straat klepte gisterenavond weder ter waar schuwing van de bewoners, die buiten de sluis wonen, dat de vloedplanken weder moesten gezel worden. Het water steeg tot een hoogte van 1 94 M. -r N. A. P. Hedenmorgen bereikte het slechts 1.32 M. -f N. A. P. Gisteren morgen kwam het water tot 1.87 M. N. A. P. De Hoilandsche Maatschappij van Landbouw, afd. Rotterdam, Schiedam en Omstreken", zal op 6 en 7 April op de Nieuwe Veemarkt te Rot terdam hare jaarlijksche tentoonstelling houden van lundvee, schapen, varkens, paarden en pluimgedierte. De trarn heeft heden haar gewonen dienst weder hervat. De eerste tram reed met 3 machines en arriveerde te 8Va uur. De volgende treinen reden verder na 10 uur in regelmatiger! dienst. De Duitsche vlag wappeit heden van liet Duitsche Consulaat alhier, ter gelegenheid van den verjaaidag van Z. M. den keizer. Naar wij vernemen zal de loterij te houden door de Ned. Isiaël. gemeente alhier, waar schijnlijk in het begin van Maart alhier plaats hebben. De 54-jarige W. Yoorbach, vroeger bran- derskneeht alhier, die voor eenigtn tijd dooi de Vereeniging tegen Bedelarij" naar Wagen borg ter verpleging was gezonden, is heden naar hier teruggebracht, omdat hij teekeneti van krankzinnigheid vertoonde. Hij is in het ziekenhuis alhier opgenomen. lovende strijdkrachten regelen. - - De heer Wertheim dringt aan op voltooiing der 1 verder de dag aan meer bijzondere feestviering stelling. Half kunnen wij het werk niet laten liggen. zal zijn gewijd. Heden aan de viscltmaikt aangevoeld 3 man den kabeljauw en scheivisch. De prijzen varieerden voor kabeljauw van f 0 90—f 1.85 per stuk, scheivisch f 0.35—f0.70 per koop. IS U R G K R L U K K NT A N 1). firbnren i 25 Jan. Arie, zoon van H. B. van der Vlies en M. Zwartenbol, Kreupehtraat. Willem, zoon van G. Stichter en M. Ver schoor, Zalmstraat. 26. Pauolo Beniamino, zoon van P. B. Ottolini en H. M. A. Cornelie», Broersvest. 27. Johannes Jan, zoon van T. Noomen en D. van Eijk, Noorderstraat. «verleden 25 Jan. Catharina Hendrika van Stijn, oud 6 maanden, Zijlstraat, 26. Nikolaas Hendrik de Roo, oud 79jaar, Niouw- straat. Bruno van Albada, oud 3 maanden, Broersveld. Mevrouw Noordewier-Reddingius, te Delft, lid van het Amsterdamseh Vocaal kwartet, heeft de ver- cerende uitnoodiging ontvangen, om in Leipzig ia de St. Thomas Kirche als soliste op te treden in de Matt hens-Passion. Te Parijs vergadert het Internationaal Comité der daghladvereenigingen. Voor eenigen tijd is het te Zurich bijeengekomen, nu, weer onder presidium van den heer Singer uit Wecnen, te Parijs. Van de zestien leden waren er twoalf aanwezig, o.a, de heer Charles Boissevain. Twee lange vergaderin gen zijn er gehouden, om te beraadslagen over het geen er op het Congres te Stockholm aan de orde zal worden gesteld. Meer dan 10,000 journalisten zijn thans indirect, d. i, door de nationale vereeni ging waartoe wuartoe zij hooren, lid van dit inter nationaal verhond. Mevrouw Hansen, die haar echtgenoot, den be kenden Noordpoolreiziger, naar Engeland zal verge zellen, heeft een uitnoodiging ontvangen om voor de koningin te zingen. Mevrouw Nangen heeft gestu deerd onder leiding van den componist Grieg en is als zangeres bekend in Zweden en Noorwegen Ook in Duitschland is zij op verscheidpn concerten opge treden tijdens de afwezigheid van haren echtgenoot. Vonnissen van het Kantongerteht te Schiedam. Zitting 27 Januari 1897. Wegens openbare dronkenschapF. v, D. tot f 2 boete, aubs. 2 dagen hechtenisJ. H. V., tot f 2 boete, subs. 2 dagen hechtenisT B. v. K., tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis; J. B., tot f3boete, subs. 2 dagen hechtenisC. D. R,, tot f 3 boete, subs. 2 dagen hechtenis; J. V., tot f3 boete, subs. 3 dagen hechtenis; H. J. B-, tot f3 boete, snbs. 3 dagen hechtenis; allen te Schiedam. Gisteren zijn door de Rotterdamsche rechtbank veroordeeld L. H. E., branderskneebt te Schiedam, wegens diefstal van moutwijn tot 0 maanden ge vangenisstraf; J. R., schipper te Overschie wegens mishandeling enz. tot twee maanden; C. v. d. K.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2