Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. Kunst en Letteren. Gemengd Nieuws. Telegram men. Scheepvaart. berijden is- Als regel zal wel kunnen gelden, dat meestal die weg genomen wordt en passagiers aan het Boorderlijk station kunnen in- en uitstappen. DORDRECHT, 1 Febr. Voor liet alhier te stick ten Volksbad is reeds voor een bedrag van f7000 ffcteekend, zoodat de oprichting zoo goed als zeker is. Voor het krediet, dat aan de gemeente zal wor den gevraagd (f1500), zal deze het recht bekomen .3p 30,000 schoolbaden 'sjaars. Bij Kon. Besiuit is benoemd tot notaiis binnen het arrondissement Almelo, ter standplaats Delden, B. aan Delden, candidaat-notaris te Enschedé. Rij Kou. Besluit zijn de hoofdmachinisten der 1ste klasse J. .Maandag, G. van Os, J. Kisjes, J. Houtsmuller en \V. J. Smiauw, met ingang van 10 Febr. '1807, be noemd lot officier-machinist der Ode klasse bij 's Rijks stoomvaartdienst. Bij Kon. Besluit is aan P. S Scliriek, eervol ontslag veileend als onderhavenmeester voor de vaart in de Nieuwe Maas en Koningshaven te Rotterdam. Door de arroud.-rechtbank te Utrecht is, ter ver vulling van de vacature van giiflier van dat college, opgemaakt de navolgende alphabetisclie lijst van aan beveling". inr. J. Lediner, griflier der arrond.-reclitbank te Zierikzee inr. J M. Schout Velthuys, griffier bij bet kanton geredit te Utrecht, en mr. I. W. Loseeaat Vermeer, rechter in de arrond. rechtbank te Tiel. Bij beschikking van den Minister van Binnenl. Zaken is, met ingang van 1 Febr. 1897, benoemd tot bediende bij de comptabiliteit en expeditie van de .tfederlandsche Staatscourant en het StaatsbladF. J. Groosjohan. De luit. ter zee le klasse G. S. U. Burgerhout woidt inet 3 Febr. a. s. geplaatst in de rol van Hr. Ms. wachtschip te Willemsoord. Mislukt verwijt. In de gistei enavond gehouden vergadering der kiesvereeniging iSchiedam" richtte de voor zitter een verwijt ann de redactie van dit blad. Hij meende dat deze beter zoude gedaan heb ben, door, in plaats van het bestuur der kies vereeniging zijn rustige rust te verwijten, eens duidelijk uiteen te zetten op welke wijze men thans kiezer kan worden. Tegen dit verwijt in het openbaar uitge sproken, komen wij hier op. Wij gelooven, wat het laatste betreft, dat, gelijk trouwens in bet gansche land in de bla den geschiedde, ook in dat waaraan de tegen woordige redacteur dezer courant voorheen verbonden was, reeds véél vroeger eene derge lijke uiteenzetting had behooren te geschieden1 in dit blad. Reeds lang voor 1 Februari j.l had het bestuur der kiesvereeniging den toen- maligen uilgever, waaraan politieke banden •de kiesvereeniging bonden, moeten verzoeken zulks te doen, indien hij dit niet reeds uit zich zeiven had gedaan. Een verwijt, dat zich dus tegen hem; die het uitsprak, keert. En wat het eerste punt betreft. Waar wij gisteren 1 Februari schreven, en over 14 dagen de kiezerslijst gesloten wordt, daar gelooven wij, dat het feit, dat eerst gis teren voorbereidende propagandamaatregelen werden bediscussieerd, niet pleit ten gunste van des bestuurs activiteit. Onze politieke tegenstanders begrepen, dat zij wat vroeger moesten opstaan. Wij willen niet verder op deze zaak, die slechts kan voeren tot persoonlijke animositeit en de goede zaak slechts kan schaden, ingaan. Een in het openbaar tot ons gericht verwijt wensebten wjj slechts te ontzenuwen. Kiezer of niet! Een eigenaardig geval doet zich voor aan de drukkerij van onze courant. Enkele zetters zouden slechts wegens hun loon kiezer kunnen worden, omdat zij niet aan het in de andere letters van het in art. i der kieswet vereischte voldoen. Gelijk men weet is echter sedert 1 Januari dit blad in andere banden overgegaan. Aldus zijn formeel deze zetters niet bij éénzelfden patroon in dienst gebleven en waarschijnlijk ook niet bij eenzelfde onderneming, wijl vroe ger ook ander drukwerk aan die onderneming werd gemaakt. Aldus worden deze zetters, hoewel zij een zelfde loon, stellig niet minder dan vroeger verdienen, hoewel zij voor éénzelfde zetkast bleven staan 13 maanden lang, uitgesloten van het kiesrecht. Wij achten dit ten eenenmale in strijd met den geest van de wet. Weet iemand er iets op; dat bij het ons aan wijze; in den kieswetdoolhof wenschen wij gaarne licht op dit punt. Aan heeren leden van den Gemeenteraad wordt kennis gegeven, dat de volgende stukken zijn ingekomen en ten raadhuize ter visie liggen, welke in de eerstvolgende raadszitting, te hou den op Dinsdag den Oen dezer, ter behandeling aan de orde zullen worden gesteld lo. Voorstel van burgemeester en wethouders omtrent het geneeskundig ondeizoek ran te benoemen ambtenaren en bedienden der ge meente. 2o. Voorstel van burgemeester en wethouders om het zoogenaamde nBlauwhuis" te verbouwen en in te richten tot gymnasium. 3o. Voordracht, opgemaakt door burgemeester en wethouders en den districts-schoolopziener, ter benoeming van een hoofd der openbare meisjesschool inet uitgebreid leerplan (is reeds aan de leden medegedeeld). 4o. Rapport van de fmantieeie commisssie op de rekening der kamer van koophandel en fabrieken over 1896. 5o. Adres van S. van Velzen te Alphen a/d Rijn, eenige mededeeüngen bevattende met betiekking lot het bij den Raad aanhangige voorstel omtrent" den door hem te betalen erfpachtsprijs voor gemeentegrond. 6o. Adres van E. S. en C. St. Martin en Co. te Rotterdam, om bun verzoekschrift van 20 Augustus jl., waai op afwijzend werd beschikt, opnieuw in behandeling te nemen, of indien ook nu geen termen mochten gevonden worden dat verzoek in te willigen dan te besluiteu de verordening op het havengeld zoodanig te wijzigen, dat zij voor hunne booten zullen be talen in verhouding tot de hoeveelheid goederen, die zij van en naar Schiedam jaarlijks vervoe ren; en rapport daarop van burgemeester en wethouders. (De sub 1 en 2 genoemde stukken zullen aan de leden in druk worden rondgedeeld. In het Volkshuis vergaderde gisterenavond de kiesvereeniging sSchiedam". De voorzitter, de heer W. F. Tak deelde mede, dat van de heeren W. Odé en J. Odé de mededeeiing was ingekomen, dat zij wegens verandering van woonplaats hun ontslag moesten nemen als lid der kiesvereeniging. Spr. betreurde dit en droeg onder instemming der vergadering aan den secre taris op beide heeren een brief te zenden, waarin aan hunne ijver voor de vooruitstrevende beginselen hulde wordt gebiacht. Wijdeis deelt de voorzitter mede, dat bij, hoewel benoemd tot afgevaardigde voorde ver gadering van de Liberale Unie op 14 November j.l., die vergadering wegens plotselinge verhin dering niet heeft kunnen bijwonen. Door liet bestuur is een schrijven gericht aan het hoofdbestuur der L, U; om een spreker, die de beginselen der kieswet zou kunnen uiteenzetten. Weldra hoopt het bestuur den naam diens sprekers te kunnen noemen. Het idee is dan hem in een soort meeling te doen optreden. Medegedeeld werd dat de vereeniging thans 101 leden telt, terwijl na goedkeuring door eene commissie welke bij monde van den heer M. C. M. de Groot rapport uitbracht het be heer des penningmeesters tot l Janurri 1897 werd goedgekeurd. Er is een saldo in kas van f52.46;. Hierna had de ballotage van een 25 tal candidaat-leden der vereeniging plaats. Over enkelen ontstaat eenige discussie, omdat men beweert of meent dat zij katholiek zijn. De voorzitter is van oordeel, dat ook al ware dit zoo, dit er toch niets toe doet, mits zij maar het reglement der vereeniging onderschrijven. Men slaat het reglement nog eens na, men uit eenige persoonlijkheden; per slot van rekening zijn alle candidaten er. Onder dispensatie van art. 2 al. 4 worden hierop enkelen hunner binnengeleid en nemen plaats. Volgens de agenda is aan de orde de ver kiezing van een bestuur. De voorzitter meent, dat met het oog op de uitbreiding van het ledental en de verandering van liet gehalte daarvan, het beter is niet thans, maar op de eerstvolgende vergadering de be stuursverkiezing aan de orde te stellen. Ten slotte deelt het bestuur, mede, dat nu de toestand zoo geheel anders geworden is dan vroeger, het goed zal zijn eene commisie van voorlichting te vormen, ,om de a.s. kiezers de aangifte gemakkelijk te maken, en de na- latiaen aan te sporen. Hiertoe zal eiken avond tot "15 Februari a.s. in het siVolkshuis"- een of meer bestuursleden zitting houden om aan ieder die het wenscht de gevraagde inlichtingen te geven, en hem behulpzaam te zijn bij het inrichten der formu lieren, waarvan exemplaren aanwezig zullen zijn. Nadat nog het feit besproken is, dat een lid zonder opgave van redenen bedankt had als lid der vereeniging, en de voorzitter had mede gedeeld, dat hij de redenen kende, doek geen vrijheid vond zjt. hier te openbaren, werd ouder opwekking tot vec-1 krachtsbetoon, de vergade ring gesloten. De afdeeling Schiedam van den Ned. R. K. Volksbond hield Zondagmiddag hare eerste vergadering in dit jaar. De voorzitter, de heer G. J. Willeman, gaf bij zijn openingswoord een oyeizicht over het afgeloopen jaar, waarin hij er op wijst dat de aigemeene toestand nog niet verbeterd is, maar dat de Bond in dat tijdsverloop door hare afdeelingen heeft kunnen optreden tegen de neutrale vereenigingen om daardoor het zich uitbreidende socialisme te kunnen keeren. Voorts wees spr. er op dat dit jaar het nieuwe kiesrecht zou in wei king treden en drukte de hoorders ernstig op het bait daarvan een goed gebiuilc te maken. Hierna werd den weleerw. pater A. L. H. Peiquin het woord gegeven, die tot onder wei p zijner rede Jiad gekozen: »De Invloed der Katholieke kerk op het Maatschappelijk leven." Nadat onder luiden bijval spr. zijn rede had geëindigd werd hem door den geestelijken adviseur het «erelidmaatschap aangeboden. Door den voorzitter werd de vergadering daarna met een woord van dank voor de talrijke opkomst gesloten. Met het doel een onderafdeeling te stichten van den R.-K. volksbond voor Brood- koek en banketbakkers, had Zondagavond in het Bondsgebouw een vergadering plaats waai in als spreker zou optreden de heer N. J. Appel man uit 's Giavenhage. Nadat de voorzitter van de Schiedamsche afdeeling, de heer G. J. Willeman, de aanwe zigen welkom geheeten had, nam de heer Ap pelman het woord. Hij wees er op hoe dooi de afschaffing der gilden ook het bakkersbedrijf was achteruitgegaan en hoe tegenwoordig aan liet hoofd der broodfabrieken directeurs staan, die geen bakkersdiploma zouden kunnen tooneu. Die hoofdfabrieken beletten bovendien den regel om patioon te worden. Spreker spoorde ten sterkste aan om zich te vereenigen maar waarschuwde even sterk tegen de neutrale vakvereenigingen waar de katho lieken vakman telkens gevaar loopt zijn be ginsel op te offeren. Hij protesteerde tegen de handeling op een vergadering te Amsterdam waar een socialistisch-anarchistisch persproduct verspreid werd; en tegen uitlatingen als van den heer Troeistra die de patroons ook als de vijanden noemt. De heer Willeman eveneens wekte de aan wezigen op tot aaneensluiting terwijl eveneens door de heeren Oosterom van Rotterdam en Buter van Vlaai-dingen in dien zelfden geest het woord gevoerd werd. Ten slotte werd tot oprichting van een onder afdeeling van den Ned. R.-K Volksbond aid. Schiedam besloten en tot voorloopige bestuurs leden benoemd de heeren J. F. Ileilker, M. Persoon, H. Rammers, F. J. Smit, patroons, en A. Markus, gezel. De 2n Februari was voor den heer E. Emont, boekhouder aan de stooinmoleu »De Draak" een recht feestelijke dag, Was die reeds gewichtig door het feit, dat op dien datum een tijdperk van 25 jaren werd afgesloten waarin hij in zijn betrekking was werkzaam geweest, de waarde daarvan werd aanmerkelijk verhoogd door de bewijzen van sympathie en belangstelling die hij mocht onder vinden. Heeren directeuren en aandeelhouders maak ten hedenmiddag te half twee hunne opwach ting bij den jubilaris, waarbij bij monde van den heer J, Tak, den nestor der aandeelhou ders, een haitelijke toespraak werd gehouden met den wensch dat het den heer Emont nog vele jaren mocht gegeven zijn met lust en ijver in zijn betrekking werkzaam te zijn. Daarbij werd den lieer Emont namens hen een porte feuille aangeboden. Van de knechts der molen ontving de heer Emont eveneens welgemeende blijken van be langstelling, bestaande uit verschillende voor werpen die door een knecht afzonderlijk of met 1 of meer zijner collega's te samen hem wer den aangeboden. Ook van andere zijde mocht de heer Emont vele bewijzen van sympathie ontvangen, zoo dat de 2e Februari 1897 bij hem steeds in de aangenaamste herinneringen zal blijven voort leven. De heer L.van der Burg, oud-kerkmeester der parochie van den H. Joannes den Dooper is gisteren alhier in den ouderdom van 76 jaren overleden. De katholieke gemeente in het algemeen en de stichting der kerk aan den Singel in liet bijzonder heeft aan den heer J. vau der Burg zeer veel te dauken. Nieuwe Haven 129, liet onder-tuk van een gouden oorbel met r od ,-teeinje, bij Eiken- brotk, Ojster-Araat 93, en een gioole zwarte hond, bij Van Hoek. op de houikooperij dei- firma Van der Eist Co. aan den Buiteriliav en weg. BURGERLIJKE STAND, («rborcu: 31 Jan. Willem Johannes, zoon van J. Velh en J. M. E. Meijer. Singel. Overleden 31 Jan. Jacobus Schot, oud 1 jaar en 7 maanden, Zioaansteeg. Johannes van der Burgh, oud 75 jaar en li maanden, Oversckiesche stram'. Johann Heinrich Brüg- ter, oud 82 jaar, le Tuinsingel. i Febr. Coriielïs Job Kostense, oud 16 jaar en 6 maanden, Oosterstraat. Zondagavond is te Arasterdam door de zangver- ecniging „Kunst na arbeid" aan den heer Orelio diens buste in gips aangeboden. Aanleiding tot dit door den zanger hoog gewaar deerd geschenk, was de medewerking op een uitvoe ring, eenige weken geleden door deze liedertafel gegeven, waarop dc zangstukken voor de kunstlie vende leden werden vertolkt, waarmede zij in den internationalen zangwedstrijd to Brussel den cere- prijs behaalden en bij welke uitvoering in „liaison Strouekcn" de beer Orelio als solo-zanger niet wei nig tot het succes van den avond bijdroeg. De buste is goed gelijkend en doet den vervaar diger alle eer aan. De heer Orelio betuigde zijne ingenomenheid met deze zijue beeltenis en verzocht het bestuur hem spoedig nog eens weder voor de medewerking eencr uitvoering uit te imodigen. Ongeluk ie Utrecht. Gistermiddag omstreeks 2 uur geraakten op liet terrein van den Staatsspoorweg nabij de goederenloodsen te Utrecht twee werklieden, die aldaar een wagen met kalk moesten lossen, onder een op hetzelfde spoor staanden, met stroo beladen wagen, welke door twee door de rangeermachine afgestooten wagens, welke er tegenaanliepen, in beweging weid gebracht, met het treurige gevolg, dat de eene werkman reeds was overleden, toen men hem van onder den wagen uithaalde, en de andere kort daarna den geest gaf. Naar men vermoedt hebben zij trachten te verhinderen, dat de wagen met stroo met den kalkwagen in .botsing zou komen, en zijn zij door den schok, die Rrachtiger was dan zij vermoedden, in verband met de gladheid van den weg, omvergeworpen. X-stralen. Te Berlijn is met de X-stralen een photo graphic vervaardigd van een persoon wiens hart aan de rechterzijde zit. Die afbeelding toont met groote duidelijkheid deze zeldzame afwijking aan. In ons verslag omtrent de naamlooze ven nootschap: Woningmaatschappij »Sumenwer king", in ons blad van gisterenavond zijn enkele zinstorende fouten geslopen. Ten eerste heeft de zetter de vrijheid geno men den naam der vereeniging om te doopen in »Samenieving"ten tweede sluit de balans niet met f*L1540.42, maar met f 15014.42 en eindelijk is niet bet winstcijfer f 18.675, maai de onverdeelde winst beeft dat bedrag. Gevonden voorwerpen. a. Aanwezig aan liet Commissariaat van politie: twee witte sokken, een kinderwantje, een gouden oorknopje met rood steenlje en een sleutel. b. Terugtebekomen aan de volgende adres sen een zilveren overhemdsknoopje, bij Hengst, Spinhuispad 16, een bril in huisje, bij Sigmond, Singel 48', een sigarenpijp in étui, bij Bronk- iiorst, Hoogstaaat 148, een portemonnaie met f2.515, bij Goemans, Ketelstraat 24, een duim stok, bij Ravens, Oosterstraat 27, een gouden oorbel rnet paars steentje, bij Sehuurmans, Nieuwe Haven 285a, een blauw boezeroen, bij Van der Hoeven, Rotterd, dijk 198, een bloed koralen armbandje, bij Van Merwijk, Oude Kerk hof l4, een gouden medaillon, bij de dienstbode AMSTERDAM, 2 Februari. Hedenochtend in de vroegte schelde een onbekend man aan eene woning aan in de Govert Fiinckstraat alhier. De dochter des huizes opende de deur, waarop de kerel op haar toesprong eu haar met een scherp voorwerp aan den hals verwondde. Gelukkig is de wond slechts licht. De ellendeling wist te ontsnappen, zonder dat men ook maar eenigszins zijn signalement kon opnemen. PRETORIA, 1 Februari. De Eerste Volks raad is beden in buitengewone zitting bijeen gekomen teneinde de begrooting voor het loopende dienstjaar te behandelen en verdere dringende zaken die zouden kunnen voorkomen af te doen. De president richtte een korte boodschap tot den Volksraad, doch besprak daarin geen be langrijke quaesties. ATHENE, 2 Februari. Om den moord van een kind te wreken vermoordden de Christenen vier Turken te Kanea. De Turken verbrandden Galata, waarbij een groot aantal personen ge dood of gewond werden. De Christenen hebben verschillende strategische punten bezet. Een levendig geweervuur wordt vernomen. Er heerscht paniek op het eiland. De Gouver neur en de vreemde consuls kwamen tusschen- beiden om te trachten de gemoederen tot bedaren te brengen. Een rechter werd te Kanea gedood. AJACCIO, 1 Februari. Prins Windrichgriitz is overleden. MADRID, 2 Febr. Generaal Weyler rukt 4w5' voort in de provincie Las Villas; hij is thans op marsch naar de stad Santo Spiritu. MAASSLUIS aang. 2 Feb. Vienna, S. Harwich, Hkal. S. Hamburg. Hoogwater te Schiedam. li m. o.üi 0.02 Febr. 3 v.m. 3.17 4 3.53 s Hoogte ia M. -f- N. A. P. van liet Hoogwater te Uoek-van- Hollaud. Febr. 3 v. in. 0.78 M.n. ui. 0.89 M. i 0.70 i> 0.91 Kon en Haan. Zonsopgang Febr. 3: 7.42 v.m. omteigang 4.18 n in, n 47.40 4.50 L'eiste kwartier 9 Februaii. Volle Maan 17 Februaii.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3