BINNENLAND. Staten-Generaal. Provinciale kiesdistricten. Uit. de Staatscourant. STADSNIEUWS. Rechtzaken. Kerk en School. pellatie noodig is om zich met den toestand in Turkije ernstig bezig te houden. De inwendige aangelegenheden behoorden niet thuis in het Hongaarsche Parlement. Het bezoek van Mura- wieil aan Berlijn kon slechts de goede verstand houding lunchen Rusland en het Drievoudig Verbond bevorderen. De -i herpe afwijzing van Kossuths inler- peliai die groot opzien wekt, werd door Banffy voorgelezen van een concept, dat blijk baar in overleg met Goluchowski was opgemaakt De aanneming van het algemeen arbitrage verdrag tusschen Engeiand en de Vereenigde Staten wordt steeds minder waarschijnlijk. Na de voorgestelde bekende amendementen, die het tractaat feitelijk van zijn kracht zouden berooven, zijn tal van vroegere voorstanders in werkelijkheid tot tegenstanders geworden, door het steunen dier amendementen. Een nieuwe tactiek der jingo's is het opwerpen van tal van andere kwestie's, om daardoor het tractaat op den achtergrond te dringen. Men houdt het dan ook voor zeker dat het verdrag geen meerder heid van twee derden der stemmen zal kunnen verwerven, te meer daar thans ook door de Ieren, uit haat tegen Engeland, tegen het tot stand komen van het verdrag wordt geijverd. Tegen het verdrag betreffende Venezuela gaan weder stemmen op te Caracas. Men vreest dat het metterdaad de beteekenis zal krijgen van een beschermheerschap der Unie over de Zuid-Amerikaansche Staten. Gemengde Medcdeelingen. De Fransche Kamer heeft het sui&erantwerp aangenomen met 1284 tegen 239 stemmen. Het Engelsche Lagerhuis nam na een be raadslaging van drie dagen, in eerste lezing het wetsontwerp betreffende het onderwijs aan, met 283 tegen 99 stemmen. De kantonale Raad van Zurich heeft met 420 tegen 22 stemmen besloten vrouwen toe te laten als advocaten. Getrouwde vrouwen behoeven daartoe de toestemming harer echt- genooten. Een telegram aan de Daily Telegraph meldt, dal de Czaar grootvorst Michael Michailovvitsch in al zijn rechten zou hersteld hebben. Op de Servische grenzen hebben weder bot singen plaats gegrepen met troepen Arnauten, die geld en wapens uit het buitenland schijnen te krijgen. Eén Arnaut werd gedood, drie van hen en een Servische grenswachter gewond. De pest is uitgebroken te Djevadir, aan de Perzische grens. De gezondheidsraad verbood het vervoeren van waren uit Perzië naar Bassorah. Naar uit Agordat wordt gemeld, zetten de Derwisjen hun marsch langs de Gaschrivier voort. De voorhoede der Italianen doet ver kenningen in samenwerking met de patrouil les uit Kassala. Zooals wij oiizen lezers mededeelden, is de Tweede Kamer weder bijeengeroepen tegen 16 Februari a.s. Onder de onderwerpen, die nog aan de orde gesteld zijn, komen voor: de wijziging in de provinciale wet en in de gemeentewet, in verband met de nieuwe kies wet; de regeling van de financïeele verhouding tusschen het rijk en de gemeenten de instelling van Kamers van Arbeid de invoering van een wetteljjken tijd; de invoering van een handelsregister en de regeling der firma; de wijziging van het recht van successie en van het zegelrecht de regeling der rijwielbelasting de vaststelling van algemeene regels omtrent het waterstaatsbestuur de wijziging in het Wetboek van Strafvorde ring (huiszoeking enz.) Daarbij zijn in het thans loopende zittingjaar nog gekomen de herziening der boterwet de regeling der bevoegdheden van water schapsbesturen enz, de regeling der reserve bij de landmacht. En dan heeft men nog te wachten een nieuwe regeling over de ouderlijke macht die, al zoo vaak beloofd, nog altijd uitblijft. Het is te verwachten dat wanneer een sta tistiek wordt openbaar gemaakt van de inge brachte gelden over Januari 1897 op de Rijks postspaarbank, het bedrag daarvan de totaal sommen der voorafgaande maanden verre zal overtreffen. Niet dat de spaarlust in die maand waarin juist door het betalen van verschillende rekeningen en de viering der nieuwjaarsdagen een diepe leegte in den geld buidel wordt gemaakt is toegenomen, doch de bepaling dat men bij het bezit van f 50 op de Rijkspostspaarbank van 1 Februari 1897 gedurende een jaar, in 1898 kiezer kan wor den, heeft aan deze gunstige statistiek schuld. Men moet nu niet vragen of deze houders van f50 werkelijk eigenaars zijn, doch daar reeds vroeger werd voorspeld dat op deze wijze het gemakkelijkste middel was om kiezers te fok ken, moet men het feit nemen zooals het is. ArnhCt.) In liet nummer van 1 Februari van De Pro testant wordt teruggekomen op de beschuldi gingen, door dat blad verspreid tegen R. Ka tholieken te Arnhem, die hunne Protestantsche employés en werklieden zouden weggezonden hebben. Ingetrokken wordt nu de beschuldiging, tegen de firma Gebr. Klompé te Arnhem geuit. Erkend wordt ook, dat de firma Peek en Clop- penburg volkomen recht had op te treden, ge lijk zij is opgetreden, en te handelen, gelijk zij gehandeld heeft, na het bericht in een vorig nummer van De Protestant. Daarmee wordt dus ook de beschuldiging tegen de firma Peek en Cloppenburg te niet gedaan. ïToch moeten wij opmerken zoo heet het nu in De Protestant dat daardoor niet weer- sprokeu is hetgeen gezegd werd van de room- sche geestelijkheid te Arnhem". En verder j>Het gesprek, dat in ons bericht werd mede gedeeld, is te Arnhem gehouden, zóó of in dien geest. Een scheip onderzoek heeft ons in die meening bevestigd, ja 't schijnt zelfs, dat dit gesprek mede een stoot gegeven heeft tot het m het leven roepen van de beweging, die thans te Arnhem in gang is.'' De N. R Ct. is van oordeel, dat De Pro testant, nu hij met geen bewijzen kan aanko men, zijn mond maar liever moest houden. ROZENBURG, 4 Februari. In eene alhier ge houden vergadering van belangstellenden is be sloten eene anti-revolutionaire kicsvcreeniging op te richten. Het eoncept-statnut van het centraio comité werd aanvaard en de vereeniging zal zieh bij genoemd comité aansluiten. ROTTERDAM, 3 Februari. Sedert ecnige jaren, meer bepaald sedert dc heer W. Voormolen, ond- burgemeester der gemeente Veendam, de functien, van hoofdcommissaris van politie te Rotterdam ver vult, vinden af en toe personen uit die gemeente een nieuwen werkkring te Rotterdam. Korten tijd na de benoeming van den oud-burgemeester Voor molen moest de gemeente Veendam haar leeraar in de scheikunde dr. A. Lam afstaan aan Rotterdam, die daar werd aangesteld als stedelijk scheikundige. Verleden najaar verwisselde de heer J. J. Soer zijn proenreursehap, dat hij sedert jaren te Veendam had uitgeoefend, met het commissariaat van politie te Rotterdam. Dezer dagen werden de Veendainmers verrast door het bericht, dat de heer dr. W. Mees, die sedert een twintigtal jaren aldaar de praktijk van geneesheer heeft uitgeoefend, benoemd is tot geneesheer bij de politie te Rotterdam ter voorzie ning in de vacature ontstaan door het ontslag van den heer Eshuis. (Tel.) DORDRECHT, 4 Februari. Voor de betrekking van boekhouder aan de gemeentelijke gasfabriek en waterletding worden aanbevolen door B. en IV. de heeren EL M. de Horn alhier, G. M. Huussen te Delft, en J. H. J. Zoete alhier. 's-GRAVENHAGE 5 Februari. Hot hoofdbestuur van de Vrijzinnige Kiesvereeniging ,/s-Gravenhage" in Den Haag is thans denifitief samengesteld ats volgt: Voorzitter mr. H. Goeman Borgesius; onder voorzitter de heer C. Lely; le secretaris mr. L. Ph. J. IVuppermann; 2e secretaris de heer G IV. Belinfante; penningmeester de heer J. A, Rrnyt; en voorts de leden, de heerenF. L. A. Abel, IV. A. T. de Menthon Bake, M. J. Gillissen, B. H. Heldt, E. Hubcr, P. Recourt en G. B. V. L. van Zuylen. TWEEDE KAMER. Uitlevering-s verdrag met Servië. Aan de Tweede Kamer is medegedeeld het op 11 Maart 1896 te Belgrado tusschen Nederland eu Servië gesloten verdrag tot regeling der wederzijdsche uit levering van misdadigers. Afstand van grond te Groningen. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een wetsont werp tot goedkeuring van den kosteloozen afstand van een stuk geslechten vestinggrond te Groningen aan de provincie en de gemeente Groningen ten be hoeve van den bouw van een ziekenhuis met aan- hoorigheden. Tot bouwmeester is aangewezen de heer J. J. van Nieukerken, architect te 's-Gravenhage. In zijne Memorie van Antwoord omtrent het wets ontwerp tot wijziging der wet, houdende regeling van de verdeeling der provinciën in kiesdistricten ter benoeming der leden van de Provinciale Staten weerspreekt de Minster van Binncnlandscbe Zaken de daartegen geopperde bedenkingen. Hij verdedigt het couloirstelsei voor de Staten-verkiezingen, ook omdat deze een politiek karakter dragen. De consequentie gebiedt, ook bij de verkiezingen de vrijheid en het geheim der keuze zooveel mogelijk te verzekeren. Terder verdedigt hij de keuze van het cijfer vijf, waardoor de herziening in haar geheel alleen omvat de splitsing van zes kiesdistricten voor de Staten en van de gemeenten boven de 15000 zielen. Zeker verdient het denkbeeld, om de splitsing der groote gemeenten ook tot 's Gravenhage uit te strekken overweging. De min. heeft er geen ander bezwaar tegen dan dat het niet geboden wordt door de reden, die hem deze voordracht deed ontwerpen. Herziening van de belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen. Het antwoord van den minister van financiën om trent dit wetsontwerp is verschenen. De min. aeht bedenkelijk het denkbeeld, om in de wet eene bepa ling op te nemen, krachtens welke het aan den eigenaar en aan den fiscus zou vrijstaan om, bijal dien de huurwaarde eene wijziging van b.v. 20 pc. of meer onderging, eene herziening der belastbare opbrengst te vragen, welke door een permanente commissie of het college van zetters zou geschieden. Bij Kon. Beslu't zijn, met ingang van 1 April, be- oemd tot directeur vm da bij/oudere strafgevangenis voor mannen te Leeuwarden, B Beyl, thans diiecteur van de strafgevangenis te Breda; tot directeur van de stiafgevangenis te Bieda, S. E. Beyl, thans diiec teur van het huis van bewaring te Leeuwarden en tot directeur van het huis van bewaring te Leeuwarden, C l'. F. van der Linden, thans cipier van het huis van bewaring te Maastricht. Bij Kon. Besluit is benoemd tot rechter in de arrondissernents-reehtbank te Haarlem, jlir. mr J. IV. Qumtus, thans 1 an tonrechter in het tweede kanton te Amsterdam. Bij ICon. Besluit is de heer mr J. IV van Oosterzee, rechter in de anondissements-reclitbank te's-Graven- iiage, benoemd tot procureur-generaal bij het Hof van Justitie in de kolonie Suriname. Bij Kon. Besluit is a»n mr. F. G. van Marle, op zijn veizoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrek king van bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de seheepsbewijzen en ontvanger der registratie en domeinen te Deventer. In de zitting van Dinsdag a. s. zal door den Gemeenteraad in behandeling worden genomen het voorstel van B. W., in de vorige ver gadering ingekomen, tot regeling der jaarwed den van de ambtenaren bij de plaatselijke directe belastingen alhier. Dit vooistel luidt om die ambtenaren een jaarwedde toe te kennen van f500.'verhoogd met f 50.na 3 jarigen en opnieuw met f 50. na 6 jarigen onafgebroken dienst. De ambtenaren die thans hoogere jaarwedde genieten zuilen die blijven behouden. Het voorstel van B. W. in dezelfde ver gadering te behandelen tot toekenning van vrije woning aan den Havenmeester is volgens de toelichting van dat college gebaseerd op de overweging dat diens jaarwedde bij zijn benoe ming is gesteld op f 900.uit een oogpunt van zuinigheid en als aanvangs-traktement. Nu gebleken is dat die ambtenaar met den meesten ijver, toewijding en nauwgezetheid zijn betrekking vervult, achten B. W. het billijk zijn financïeele positie te verbeteren. De ver hooging in 1892 met f "150 ging gepaard met uitbreiding zijner dienst. Ten bewijze dat de ijver des ambtenaars belangrijke voordeelen aan de gemeente oplevert geven B. W. een overzicht van de opbrengst van het havengeld waaruit blijkt dat werd ontvangen op liet Haven kantoor aan de Hoofdstraat in 1896 f 28295. in 1895 f 33897.92, in 1894 f33334.42, ter wijl in de voorafgaande 20 jaren de gemiddelde opbrengst was f26000. Onder de voorstellen die den Raad voorts in zijn zitting van Dinsdag zullen bereiken, behoort dat tot het geneeskundig onderzoek van gemeenteambtenaren en bedienden; daarin wordt bepaald dat uiterlijk binnen 14 dagen na de benoeming en in ieder geval vóór de aanvaarding der betrekking een schriftelijke verklaring van een bevoegd persoon moet wor den overgelegd »dat de benoemde vrij is van lichaams- en zielsgebreken, die hem voor de behoorlijke vervulling zijner betrekking onge schikt doen zijn." Vervolgens dat tot verbouwing van het Blauwhuis tot gymnasium. In hun schrijven aan den Raad leggen B. en W. over een schrij ven van curatoren van het Gymnasium en een afschrift van een aan dat college gericht rap port van den rector dier inrichting, waarin met gronden wordt aangevoerd dat het noodige moet worden verricht om bjj het begin van den cursus 1897/8 een ander gebouw voor Gymnasium te veikrijgen. Met instemming van curatoren en rector is in opdracht van B. en W. door den directeur van gemeentewerken een plan tot inrichting ontworpen dat omvat 7 leerzalen, elk geschikt voor 24 leerlingen, een rectorskamer, een leeraarskamer en wacht kamer, welke te samen tot éen ruim vertrek, geschikt voor vergaderingen, kunnen worden vereenigd; drie urinoirs en drie privaten, een concierge-woning, onmiddellijk in vei binding met het hoofdgebouw, een verblijf voor den concierge en een bergplaats voor kolen. De kosten dezer verbouwing met inbegrip- van die voor aanschaffing van schoolmeubels enz. worden geraamd op f16000. Naar wij uit goede bron vernemen is het afgebrande pand, waann de Lucifersfabriek sLumen" is gevestigd geweest, verkocht aan de firma Lindeman in drogerijen en verfwaren aan de Hoofdstraat. Het pand zal door den timmerman Gabel tot winkel- en woonhuis verbouwd worden. Het gerucht, als zoude door B. en W. dezer gemeente de vergunning tot het in werking hebben van een lucifersfabriek reeds geweigerd zijn, berust op een misvatting. Dat college kan geen beslissing op het verzoek nemen, alvorens het rapport is ingekomen van den heer inspecteur op het fabriekswezen, hetwelk nog niet is ingekomen. Wij maken onze lezers gaarne attent op het kunstenaarsconcert, dat blijkens achterstaande annonce den I8en dezer in Musis Sacrum zal gehouden worden. De namen van alle mede werkers zijn in den lande bekend als van bekwame artisten. Zij, die het Concertgebouw of de Opera te Amsterdam bezochten, zullen zich enkelen hunner herinneren. Door een treurige samenloop van omstandig heden is wat tot vroolijkhrid stemde uit onze gemeente verdwenen; voorwaar een droeve mededeeling voor onze goede burgerij. Wat was het vandaag stil en treurig al zal misschien niet iedereen oogenblikkelijk hebben kunnen onder woorden brengen wat hem zoo stil en droevig stemde, de oorzaak was er helaas welde draaiorgels worden niet meer bespeeld I Mattijs van Harmeien heeft de vergunning verloren om door de zoo verdienstelijke bespe ling van het heerlijke instrument orgel" zijn medemensclien het leven aangenaam te maken. Willem van Grootveid, zijn niet minder geducht collega, is gisteren overleden. Helaas ook zijn arm zal den slinger niet meer den cirkelbaan doen doorloopenook hij zal voor taan des Yrijdags gemist worden langs de straten, waar hij sedert 1891 zijn welverdiende centen aan de huizen ontving. De instrumenten van Matijs van Harmeien en van Willem van Grootveid zijn tot zwijgen gekomen. De naar muziek en vroolijkheid hun kerende Schiedammers zullen zich voortaan moeten spenen van dit genot en de dienst en andere meisjes, die op de zoete melodiën van de treffelijke instrumenten hare vlugge voet jes in regelmatigen cadans zich deden be wegen al moesten zij daarbij ook somtijds midden in een maat even met dansen ophou den tot de orgeldraaier zijn orgel een paar huizen verder had gereden zij kunnen thans Dinsdags noch Yrijdags een dansje meer maken. Sic transit gloria mundi. Gisteren is hier ter ondertrouw ingeschreven een paartje, dat 33 zomers telt. De jonge man is 17, de jonge dochter wij hebben althans geen reden te vermoeden, dat hij weduwnaar of zij weduwe is is 16 jaar. Wij wenschen het paartje het beste; 'tis anders vroeg in de zorgen, ofschoon zij heb ben nu meer kans op hun gouden bruiloft. Heden aan de Visehmarkt aangevoerd 2 manden schol en 2 manden kabeljauw van IJmuiden, de prijzen varieerende de schol van 55 tot 75 cent per koop, kabeljauw van 1.30 lot 1.85 per tuk. Geveilde en verkochte onroerende goederen. Geveild5 Februari. Notaris: mr. H. M. C. Poortman. I. Een woonhuis met schuurtje, erveo, ruimen open grond, en achteruitgang, aan de Lange Kerkstraat nr. 36, groot 402 M!, f 2680. II. Een pakhuis met schuur, erven en open grond, nevens perc. I, nr. 38, f2500. III. Een woonhuis en erve met open grond, aan de Boterstraat nr. 35, groot 102 Ms, 11225. IV. Een woonhuis en erve, met open plaatsje, aan de Broersvest nr, 53, groot 57 M2, f2440. V. Twee ^woningen en erven met open grond, achter perc. IV, nrs. 512 en 514, groot 114 M!, f 260. VI. Twee woningen en erven staande en ge legen als voren, nrs. 513 en 514, groot 36 M', f 140. VII. Een perceel open grond, achter perc. V en VI, groot 106 M5, f675. VIII. Een woning en erve met open grond, aau het Broersveld, nr. 74', groot 86 M2 f 625. BURGERLIJKE STAND. Ondertrouwd 5 Febr. J. Mak, 43 jaar, en E. S. Herlaar, 31 jaar. W. F. Krop- mans, 26 jaar, en M. P. Huihoven, 28 jaar. W, C. van den Broek, 37 jaar, en A. van Eenige, 29 jaar. J. Schijff, 22 jaar, en W. F. Lohstroh, 23 jaar. W. J. M. Walbeek, 25 jaar, en S M. Hendriks, 28 jaar. I. Zuid geest, 17 jaar, en A J. Sitton, 16 jaar. t.cbrtrf t 2 Febr. Adrianus Leonardus Maria, zo.t van F. J. H. van Beek en H. A. van der Meij, Breedstraat. 3. Arnoldus Nico- laas, zoon van A. J. de Veld en J. M. Voogt, Rotterdamsche Dijk. 4. Hendrikus Arnoldus, zoon van D. Nels en J. van Batavia, Laurons- traat. 5. Helena, dochter van A. van Eijk en J. W. Thie, Leliestraat. Overleden 3 Febr. Willem Blokland, oud 17 jaar en 11 maanden, Hoofdstraat. 4. Willem van Grootveid, oud 50 jaar, Bleéker- straat. 5. Hendrikus Geene, oud 55 jaar. Lange Nieuwstraat. Catharina de Jager, oud 74 jaar, Nieuwe Haven. Wegens het niet verschijnen als getuige voor den rechter van instructie had zich gisteren te Rotterdam voor den kantonrechter te verantwoor den de sabbathist A. R. Deze bekl. had een grootcn bijbel medegebracht, en daarin lagen vele vouwen om de teksten, die hij verhandelen wilde, spoedig te kunnen vinden. Hij begon met de mededeeling dat hij niet be hoefde te komen, want Gods Woord en hier legde hij de hand op den bijbel zegt: „niet de menschen maar Mij zult gij gehoorzamen." Nadat bij eenigen tijd gesproken had, zeide de kantonrechter: „Man, ik kan je hier geen preeken laten houden." De ambtenaar van het O. M. vroeg bekl. of hij Israëliet was, waarop hij antwoordde: „neen, maar Paulus was ook geen Israëliet", en toen tegen_ hem flO boete, subs. 4 dagen hechtenis was geëiseht, en. de uitspraak reeds bepaald was, begon hij op nieuw over het laatste oordeel. Met veel moeite bracht de deurwaarder hem aan het verstand dat zijn zaak afgoloopen was. Hij sloeg toen zijn bijbel dicht en vertrok. Nbd. Hejkv. Kerk. Drietal: to AmsterdamL. Heldring, te Rot-

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2