SPORT. Gemengd ïïieuws. Telegrammen. FOANTIEEL. Beurs van Amsterdam. terdamB. Jaftrsma, te Balk (Ft.) cn J. Wietcn, te Apeldoorn. Hoooek Oxdefiwijs. Amsterdam. Bevorderd op stellingen tot doctor jn" do rechtswetenschap P. A. Pijnacker Hordijk fo-eb. te Tie!); candidaatscxamen in de pharmacie mei E. Eleerkooperaanvullingsexamen dier- en delfstofkundeH. Koning en W. Faber. Leiden: Doctoraal examen rechtswetenschap C. 'jjtrecld-. Cand. ex. Theol. I: P. ,T. Steinz. Groningen Eerste gedeelte arts-examen A. IT. Karto", éand.-arts, geb. te Sliedrechtbevorderd tot arts J='Sijpkens Brouwers, cand.-arts, geb. te Ezinge. MarburgBevorderd tot doctor in de philosophic r Gorter, apotheker en assistent bij de pharmacie aan 's Rijksuniversiteit te Groningen, op proefschrift Ueber die Bestandteile der Wurzel van Baptisi tinctoria R. Br.*' Zij die in aanmerking wenschen te komen om te worden aangesteld als assistent voor de hygiene bij de Rijks-universiteit te Groningen, worden uitgenoc din-d vóór 10 Februari e. k., een daartoe strekkend op" klein zegel geschreven, aan den minister van binnenlandscbe zaken gericht, request in te zenden bij act college van curatoren der Rijks-universiteit te Groningen. Sampson en da Bierkar. Gisteren morgen om half twaalf gaf in het café, Schiller op het Rembrandtsplein te Amsterdam de reus Sampson een staaltje van zijn benijdenswaar dige kracht Deftig reden eerst twee zwaar beladen bierkarren, elk bespannen met twee zware, van bTced-schonkige gezondheid glimmende paarden en kort daarop waadde ook Sampson, in kostbaar bont gehuld, door de sneeuwhoopjes in de nabijheid der ütrcchtsohe straat. Dc lading der eene bierkar werd vervolgens op de andere overgeladen en het sterkste span rossi nanten met Sampsons kettingen aan de hoog met tonnen bcstapelöe bevestigd. Hort, daar ging het; de sterke beesten trokken den zwaren wagen rustig en geleidelijk voort, maar •de kettingen verwikten niet. Deel één van de proef was geleverd. Nn naar binnen. Sampson ondoet zich van zijn zware pelsjas, van zijn lichtere gewone jasstroopt zijn overhemds mouw op en om den totinhetwan- staltigen gespierden arm worden de ketenen ge spannen. Daar gaat het Sampson wordt blauwMis. Nog eens Sampson wordt paarsFlapKetting nummer een breekt. Flap i Ketting nunmer tweedito, dito. Sampson had zijn f2000 gewonnen. De cheque, die hij in zijn binnenzak had, volgens den heer Lorenz, was overbodig. Helaas, waren de voorname ingezetenen", die de weddenschap tegen hem gewaagd hadden, niet aanwezig. Sampson vraagt in alle kalmte: „Wo ist mein Cognac?" cn drssikt doodbedaard zijn borreltje dat hij wel verdiend heeft. De verbaasde toeschouwers gaan naar huis en overpeinzen het verschil tusschen wijlen den heuschen Samson en dezen modernen of wel verheugen zich in het idee dat zij zich nu een denkbeeld van hun geliefden held Porthos kunnen maken. Te Rotterdam zal in Mei eene internationale Sporttentoonstelling plaats hebben. Ongeluk te Botterdam. Hedenmiddag te 3 ure had er aan station Delftsehe Poort te Rotterdam een ongeluk plaats. Een spoorwegarbeider, die de wagens wilde koppelen, geraakte, doordat de trein reeds voor- uitreed beklemd tusschen de buffers, en werd inwendig zoodanig: gekwetst, dat de dood on middellijk volgde. "Preeselijke brand te Haarlem. Omtrent den vreeselijken brand te Haarlem, waarvan wij gisteren reeds den rampzaligen afloop mededeelden, wordt van andere zijde geschreven Het was feest geweest bij mevrouw Mizée in de Frans Halsstraat 13. De dame des huizes verjaarde en voor die gelegenheid was eene zuster uit Rotterdam overgekomen en waren verschillende bekenden genoodigd om den avond gezellig door te brengen. Er werd gemusiceerd en gezongen en toen tegen half twee de gasten huiswaarts gingen, hoorden de buren nog lustig zingen. Geen half uur daarna stond de woning in lichter laaie. Mevrouw had, reeds ontkleed zijnde, nog iets willen zoeken. Zij had daarvoor een lucifer ontstoken, waarvan de kop wegsprong tegen een vitragrgordijn, dat vlam vatte, en in een «ogenblik tijds stond de kamer in brand. Weg te vliegen en de zuster en de ruim 50- jarige dienstbode te roepen was voor mevr. M. het werk van een oogenblik. Deze beiden, reeds in den eersten slaap, ontwaakten spoedig en alle drie vloden zij hel huis uit. Maar de hond was nog binnen en de dienst bode een Friezin had haar gouden kap vergeten. De zuster snelde naar de eerste verdie ping om den hond uit de vlammen te halen en de dienstbode naar hare kamer om hare kost baarheden te redden, en ook de dame des huizes zelf wilde nog naar binnen om het een en ander aan de vlammen te ontrukken, doch zij werd ge lukkig tegengehouden, anders hailden de vlam men waarschijnlijk drie slachtoffers geëischt. Want, zuster en dienstbode keerden niet terug. Steeds door verspreidden zich de vlammen, niettegenstaande de slangenwagen der politie en de vrijwilligersspuit no. 10, met den wet houder De Breuk zeer spoedig en de geheele mndere brandweer kort daarop aanruktede vlammen werden gevoed door gas, dat uit de doorgesmolten pijpen stroomde en niet te stuiten was, daar de gasmeter niet te bereiken viel, want van naar binnengaan was geen sprake, daar door dien gastoevloed bet geheel perceel van voren tot achteren, in vlam stond. Eindelijk zakte een dee! van het plafond der eerste étage door en toen ertoonde zicli een afschuwelijk tooneel. Door het doorgezakte deel kwam een vrouwenlichaam ten deele te voor schijn en dit bleef hangen totdat het geheele plafond eindelijk instortte. Van weghalen kon en mocht geen sprake zijn, hoe ook daarop door de flinke brandweermannen werd aange drongen. Van levend buiten brengen zou trou wens geen sprake meer zijn geweest, daar de verstikking reeds long voor het doorbranden van het plafond moest hebben plaats gehad. Door het niet kunnen stuiten van den gas toevloed was bet voor de brandweer wanhopig werken en kon zij zich er feitelijk alleen toe bepalen om te zorgen dat de belendende per- ceelen, waarvau een bewoond door een familie met acht kinderen, gespaard bleven. Dit gelukte boven verwachting, groote waterschade uitge zonderd. Eindelijk, tegen 5 •■uur, stortten kap en dak van het brandende huis in en kon de gastoe vloed worden gestuit. Na nog een haif uur spuiten was bet moge lijk het huis te betreden en dadelijk werd toen gevonden* een vormlooze klomp, geheel ver schrompeld, het hoofd en de beenen zoo goed als weg, alleen de romp nog te herkennen als overblijfsel van een menschelijk lichaam. Aan zoeken naar de tweede vermiste kon voorloopig door rook en damp niet gedacht worden, zoodat daarmede werd gewacht tot het aanbreken van den dag, terwijl inmiddels het gevonden overschot naar het lijkenhuis op de begraafplaats werd gebracht. Deze gevonden romp wordt, naar aanleiding van eenige kenteekerien, geoordeeld te zijn die van de dienstbode, genaamd Tjauke Broersma. Bij verder zoeken werden tegen acht uur ge vonden de geraamten van den hond van de vermiste juffrouw en een kat, doch het vinden van het tweede lijk ging zoo eenvoudig niet. Daar dit bij de instorting wel onder het puin kon zijn geraakt, werd ailes het onderste boven gehaald. Te half een was het nog niet gevonden. Wel werd verkleumd uit den tuin gehaald de hond van mevrouw Mizée, de eigenares die het gevaar ontkomen is. Op de plaats waar de gevonden romp lag, waren ook eenige stukjes goud van de kap der dienstbode, zoodat het vermoeden dat haar lijk het gevondene is, vrij zeker kan worden gemeld. De vermiste juffrouw uit Rotterdam heet Fraikin. De burgemeester, de officier van justitie, de commandant der dd. schutterij, de commissaris van politie en andere autoriteiten, benevens de geheele staf der brandweer waren aanwezig. Om half drie is het lijk van juffrouw Fraikin in de gang achter de trap vreeselijk verminkt teruggevonden. Brand in een trein. Gisteravond werd een begin van brand ont dekt in den achtersten bagagewagen van den sneltrein van Amsterdam naar Brussel, welke te 3 u. 46 m. van Amsterdam vertrekt. De brand was onder de briquettenlade ontstaan. Even voorbij het station Rotterdam—Beurs, werd door den dienstdoenden postconducteur gebruik gemaakt van de Westinghouse rem om den trein te doen stilstaan en daarop werd het smeulende vuur met sneeuw uitgedoofd. Te Dordrecht gekomen, bleek het noodig den bagagewagen uit den trein te verwijderen, waarna de trein met circa 15 minuten ver traging zijn weg vervolgde. Ook trein 75 had daarvoor 15 minuten vertraging. Inbraak. De vrachtrijder P. Hulscher te Poortugaal bemerkte ji. Dinsdagavond, toen hij van de markt te Rotterdam thuis kwam, dat de deur zijner woning, die hij des motgens goed geslo ten had, geopend was. Een zilveren horloge werd vermist, terwijl tevens bleek dat het slot eener kast geforceerd was, doch aan de kracht van den inbreker weerstand had geboden. Tengevolge eener ingediende klacht werd onmid dellijk een streng onderzoek ingesteld en werd de verdachte, C. B. H., koopman te Rhoon, ter secretarie aldaar tot bekentenis gebracht. JBelooning, Uit Den Haag wordt gemeld, dat de Minister van Marine een ruime som ter beschikking heeft gesteld van den commandant van de Haag- sche brandweer, ter belooning van de goede diensten door zijn corps bij den jongsten brand in het Departement van Marine bewezen. Verdronken Bij het uitzetten van fuiken zijn de visscher- lieden H. Lamme en J. Lamme te Loosdrecht gistermiddag door het ijs gezakt, met het treu rig gevolg, dat de eerste, een gehuwd man zonder kinderen, is verdronken. De tweede werd gered. Angstige oogenblikken. De lichtwachter op Kraggenburg, aan het eind van het Zwolsehe Diep, heeft met den loatsten Noord westenstorm angstige oogen blikken met zijn gezin doorleefd. Het ijs uit zee schoof met zware schotsen op tegen den steenen heuvel, waarop de lichtwachterswoning. staat. Tot op vijl meter afstand van zijn huis kwam gelukkig de hooge ijsberg tot rust. Grappenmakers. Te Nigtevecht hebben baldadigen een selioert- makers-uithangbord afgehaakt, dit vervangen door een ander met een opschrift dat nu niet bepaald betrekking heeft op het vervaardigen van laarzen en het eerste bevestigd om den nek van 't haantje van den toren. Hoe is totaal onbegrijpelijk. Zoek l De commissaris van politie te 's-Hertogen- bosch verzoekt namens de vrouw opsporing en bericht van J. C. Lammers, 36 jaren, kaarsen fabrikant, wonende aldaar, die sedert 12 Jan. 11. spoorloos verdwenen is. Bij zijn vertrek was hij o. a. in het bezit van een gouder, horloge en een ketting uit zilver en goud samengesteld. Eveneens heeft te 's-Hertogenbosch en wel op 25 Jan. de echtelijke woning verlaten, met achterlating van vrouw en kinderen, Jan Stui- venberg, 62 jaar, schildersknecht. Namens de vrouw verzoekt ook de commissaris van politie te 's-Hertogenbosch opsporing en bericht. Hen slachtoffer van de vrees voor aanrandingen. Men schrijft uit Nieuwersluis: Jaapje is een koopman, die geregeld ons dorp bezoekt en die buitengewoon spaarzaam is. Dezer dagen bevond hij zich voor zaken in Amster dam en toen kwam hij aan de Weesperzijda een juffrouw tegen, die hij meende te herkennen. »Dag, juffrouw," zei Jaapje, »nog zoo laat op reis? hoe gaat het met. De juffrouw be gint te schreeuwen en te gillen en holt weg en Jaapje kreeg als antwoord op zijn belang stellende vragen van een pootigen voorbijganger, die er het zijne niet van had, een klap op zijn wang, tengevolge waarvau Jaapje hier reeds 4 dagen met een kiespijndoek heeft geloopen. Jaap schrijft het maar toe aan de angst voor de aanrandingen, die tegenwoordig plaats heb ben en hij draagt den handgauwen voorbijganger geen kwaad hart toe. Met de kas op de loop. Dinsdagavond is te Bergen op Zoom gedu rende de voorstelling, die aldaar in het gebouw Thalia gegeven werd door een gezelschap uit Berlijn, de impressario B. met de kas, die na de voorstellingen op de beide vorige avonden te Dordrecht en te Breda en de pas ontvangen recette te Bergen-op-Zoom nog al goed gevuld was, er van door gegaan per rijtuig naar Ro- zendaal, het gezelschap natuurlijk in de grootste verlegenheid achterlatend. He verkochte bruid. Het volgende (zoo deelt men aan de N. B. Ct. mede) is dezer dagen op een dorp in Noord- Holland voorgevallen. De zoon van een weigeste!den landman en de dochter van een arbeider hielden veel van elkander en de wederzijdsche ouders hadden niets tegen eene echtverbintenis, evenwel de arbeider-vader stelde zijne toestemming afhan kelijk van eene eventueele gift van f 100, uit te reiken door den anderen adspirant-schoonvader, die evenwel dezen eisch niet als ernstig gemeend geliefde te beschouwen. Eindelijk is de dag der trouw gekomen en de ambtenaar van den Burgel. Stand vraagt den ouders af, of ze hunne toestemming lot het huwelijk geven. De boer zegt gulweg »ja," maar de arbeider antwoordt: »jawel, maar ge weet de voorwaarde," en maakte de manoeuvre van geldtellen. Een boer en f 100 evenwel scheiden ook niet op het eerste commando en de boer haalt een bankje van f60 te voorschijn en vraagt: sDaarvoor zou het ook wei gaan?" En het ging; voor f60 werd de bruid over gedaan. .Een wanhopige. In de Belgische grensgemeente 's-Graven- voezen, nabij Eijsden, heeft een jongen van 15 jaren getracht zich door een pistoolschot van het leven te berooven ter wille van een meisje van 13 jaren. De kogel kwam in de linkerzijde terecht. Er bestaat hoop, den knaap in hev leven te behouden. Vreeselijk ongeluk. In een parfumeriefabriek te Barcelona is een stoomketel gesprongen, waardoor de machinist en twee werklieden gedood werden. Het onge luk gebeurde buiten den werktijd, anders zou het aantal slachtoffers nog grooler zijn geweest. He Polka. "Wie heeft de polka uitgevonden? Volgens de Neue Muzilczeitung komt de eer toe aan een Boheemsch boerinnetje te Elbe Kosteletz, die onbewust dat zij.een nieuwen dans uitvond, op een door haar geïmproviseerde melodie rondsprong, en daarbij de aandacht trok van een musicus, die rythmus en wijs opschreef en naar Praag zond, waar beide weldra populair wer den. Eindelijk kwamen beide ook naar Parijs en toen werd de polka een werelddans. In 1844 werd zij te Luik verboden als strijdig met de goede zeden uit het Huis van Vertegenwoordigers, hebben thans definitief nog eenige belangrijke wijzi gingen vastgesteld in de tariefwet, die in een buitengewone zitting van het Congres zullen worden behandeld. De verhoogingen op nijverheidsartikelen be treffen grootendeels de fijnere stoffen en goe deren die als weeldeartikelen worden be schouwd. Het rapport der commissie zal, met enkele weinige veranderingen, de weder-instelling van het door McKinley opgestelde ontwerp voor landbouwproducten aanbevelen voorts zal het zich verklaren voor het behoud van verschil lende tarieven uit de Wilson-zfcf voor chemische producten en voor de bepalingen van de Wil- sonwet betreffende wijn en spiritualiën, die in den regel hooger zijn dan de tarieven van de McKinley-wet. Daarentegen zullen uit de wet van Mc Kinley worden overgenomen de specifieke rechten voor porceleinaarde, aardewerk en glaswerk, die meestal ai valorem zijn. De commissie is voor weinig wijzigingen met betrekking tot katoenen goederen, behalve in de tarieven voor fijne garens en voor de fijnere goederen. De wijzigingen in de tarieven voor ijzer en staal zullen beperkt blijven tot enkele bijzon dere soorten. 5 Februari. STAATSLEEN1NGEN1 Nederland. pCt Cert. Ned. W. Schuld 2'/s Hongarije. Oblig. Goud!. 1876 5 Italië. Insehr. 1862/81 5 Oostenrijk. Obl. Pap. Mei/Nov5 ZiIy. Jan./Juli5 Portugal. Obl. met ticket3 dito dito 4t/s Rusland. Oblig. in goud 1884 5 Spanje. Buit. Pp. pes. 60004 dito pes. 12 24000 4 Turkije. Leening 18885 PROV. en STED. LEENINGEN. Amsterdam 18613'/, dito 1886/1890 3Vs Schiedam 1895 3 HYPOTHEEKBANKEN. Alg. Hyp. Bk. Pbr4 Holl. Hyp. Bk. Pbr4l/s Rott. Hyp. Bank Pdbbr. 4 Weatl. Hyp. I'andbr.4 HANOELS- en CULTUUR- ONDERNEMINGEN. Cult. Mij. Vorstenlanden Aand. Nederl. Hande'mij. resc Deli Cult Mij'. Aand Senembah. Mij. Aand Mij. t. Expl. Petr.br. Aand. Ned. Petr. Mij. Aand WASHINGTON, 4 Februari. De repubii- keinsehe leden van de financieeie commissie SPOOR WEGLEENINGEN Holl IJz. Spoorw. Aand Expl. S.S. Aand Baltische Sporen3 Ath. Top. Volg. C. v. A dito Alg. Hyp. ObL4 Adjust ObL4 Atl. Phc. C. v. Trustb Cent. Pac. Aand4 Denv. Rio Gr. C. v. A Fi Centr en Pen O. v, A B v. en A. Ned Mij. Sub. Belt Uailr. Comp, Miss. K. en T. G. v. A. ex. 2de Hyp. Obl dito 1ste Hyp Obl4 dito 2de dito dito4 W. N. Y. Pens. C. v. A W. N. Y. M.irtg. Ronds5 TRAMWEGMAATSCHAPPIJEN. Rott. Tramw, Aand Westl. Stoomtr. Aand LOTEN. Theissloten4 Oostenrijk Siaatsl. 1854. 4 dito i8605 Boden Creditloten3 Loten Madrid 18683 Turksche Spoorwegloten 3 Vorige koers. i02i/2 871/4 856/is 857/3 23% 35'/2 104% 60 59% 891/2 100 99% 90 1-00 Vs 101% 10113/18 1001/s 61% t4211/i8 137 382 839 109 110 101 63 3/w 147/, 79% 501/2 11% 6 %8 571/3 !3%a 82 Vs 60 5>/s 49 208Va 1161/4 1173/, 126 Va. 12-2 99 361k 25 Vs KOERS VAN HET GELD. Prolongatie3 Va pCt. Koers san liet Geld Belaeng. pCt. Heden. Laagste koers. 89% 1021/3 86% S33hs 86 233/4 351/2 104% 61 997/g 100% 613/4 142% 137 395 815 111 63% 143/4 '9 l%s 477/, 50«3/ls 111%, H V4 6 57 Vt 153/g 59 37 2414 Wisselkoersen te Rotterdam. 5 Februari. Disc. 3 pOt. V 2 - 47.85 Londen Parijs Antwerpen s kort f 12 08 - 47.97Vs PrijziMi va 11 011 (>1111^. Amsterdam, 5 Februari. Met. Pap. p. tl. 21 f 21.07 Russen in G R,. 190 ZilvAan.21 21.07 Russen in Z. R.1.25% Engeische per t 11 55 Polen p. Zilv. R. Eng. metaffid.H.9'2% Spaansche buitl. PortugeescUe Fransche«47.50 Belgische. 47.50 Oiv. in Reiclisin.. 58.70 Hainb.-Iiusscn.v 1.21 in franken p. Juli 47.50 Spaansche binnl. in piasters1.80 Ameiik. Doll. G. 2.46 Mex. Dollar 1.20

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3