BUITENLAMP» UIT I> E P E It S. BINNENLAND. •Zes compagnieën onder aanvoering van Ton Heutz hebben Indrapoeri bezet." Algemeen overzicht. Schiedam, 6 Februari '97. De Fransche ministerraad heeft beraadslaagd over de ontwerpen van Cochery tot herziening der directe belastingen. De ontwerpen zijn daarna vastgesteld en zuilen bij de Kamer ingediend worden. Volgens deze ontwerpen treedt in de plaats der personeele belasting een woningbelasting; de belasting op deuren en - „asters wordt ver licht; aan de gemeert„-n wordt een vierde der hoofdsom van de grondbelasting op ongebouwde eigendommen afgestaan, terwijl eindelijk de grondbelasting op bezwaard onroerend goed door den hypothecairen schuldeischer moet betaald worden. De vermindering der inkomsten van ae schat kist, die deze hervormingen tengevolge zullen hebben, zal vergoed worden door verhooging der grondbelasting op gebouwde eigendommen, belasting van buitenlandsche fondsen, verhoo ging van het recht van overgang van papieren aan toonder en op naam en verhooging van het zegelrecht. Vooral aan kleine gemeenten zuilen deze veranderingen ten goede komen. Maar of ze wel ooit tot wet zullen verheven worden, mag op goeden grond betwijfeld worden. In den Duitschen Rijksdag was Donderdag aan de orde het voorstel van sociaal-democra tische zijde tot wettelijke invoering van den achturigen werkdag. Het voorstel werd verde digd door den sociaal-democraat Fischer, maar vond begrijpelijkerwijze heftigen tegenstand bij de heeren von Stumm en von Heyl. Dr. Hrtze van het Centrum wenschte als voorstander van sociale hervormingen, dat tot de verbonden regeeringen het verzoek zou worden gericht tot wettelijke beperking van den arbeidstijd voor fabrieksarbeiders boven 16 jaar tot hoog stens 63 uur per week. Hij beriep zich hierbij ■weder op de Februar-Erlasse door Keizer Wil helm bij de aanvaarding der regeering gegeven. De beraadslaging over dit onderwerp werd verdaagd, en zoo kwam gisteren aan de orde het salaris van den Rijkskanselier. Bij de hier over gevoerde discussie werd door de vrijzinni gen gewezen op de zaak Leckert-Lülzow. Van hunne zijde werd tot de regeering de vraag gericht, of de Rijkskanselier het Pruisische ministerie niet op het hart kon drukken in- frypende maatregelen te nemen tegen het ver- achtmaken der regeering, met het oog op de intriges, waarvan bij het proces Leekert-Lützow gebleken is. De rijkskanselier antwoordde, dat hij, in zijn qualiteit van voorzitter van den Prui- sischen ministerraad dadelijk na het genoemde proces maatregelen had getroffen om derge lijke intriges voortaan buiten te sluiten. Onder grooten bijval verzekerde de staats secretaris Von Marschall, dat hij ook in het vervolg den weg ".ai behandelen, die voor hoog en laag gelijk is, den weg die leidt naar ge rechtigheid. Den heer Bebel verklaarde hij nog dat er geenerlei betrekking had bestaan tusschen den agent van politie Normann Schumann en een hooggeplaatst officier, waarmede graaf von Waldersee werd bedoeld. Herbert von Bismarck gaf van zijne zijde de verklaring, dat de familie Bismarck nooit in eenige relatie had gestaan met von Tausch. De beraadslaging hierover werd hierna uit gesteld. Bij monde van den heer Komerowski werden nog door de Polen hunne denkbeeldige nationale grieven geuit, die hierop neerkomen dat zij hunne nationaliteit als Polen vóór alles wen- schen te behouden. In zijn antwoord verklaarde de Rijkskanselier, dat zij vóór alles Pruisische burgers waren en het een eisch was van ver standige staatspolitiek deze nationale propa ganda der Polen met alle ten dienste staande middelen te bestrijden. In het Engelsche Lagerhuis werd door den heer Hicks-Beack aangevraagd een crediet van 798,80*2 pond sterling. Met deze som zou Egypte in staat gesteld worden zijn schuld aan de »Cai£,3e de la Dette", aangegaan ter bestrijding der kasten van de expeditie naar Dongola, te restitueeren.Deze maatregel was noodzakelijk geworden door de uitspraak der gemengde rechtbank, die de uitgave der Caisse niet had goedgekeurd. Door deze uitspraak was Egypte in eigenaardige financieele moeilijkheden ge raakt, en 't was een daad van goede Engelsche politiek om Egypte te helpen, m vertrouwen op zijn woord alleen. Het amendement van den heer Knox om het aangevraagde crediet te verminderen met 72.500 pond werd verworpen en het door de regeeiing gevraagde crediet met 169 tegen 57 stemmen goedgekeurd. Van Kreta worden de berichten nog steeds ernstiger. Verbittering over het vermoorden van Christenen te Galata en het vuren der troepen heeft de Christenen eveneens tot daden van geweld gedreven. In Kanea wordt onophoudelijk door de strij dende partijen g„.uurd. terwijl de Muzelman nen de wijken der Christenen in brand steken. Groote scharen vluchtelingen zoeken een toe vlucht op de vreemde oorlogsschepen, en ook in de consulaten hebben talrijke families van Christenen een wijkplaats gezocht. Onder de bevolking circuleert een adres, waarbij de onmiddellijke en volledige tenuit- voei legging der hervormingen wordt geêischt; indien hieraan geen gevolg wordt gegeven, verklaart men zich bij Griekenland te zullen aansluiten. De Athene zyn de gemoederen zeer opge wonden door de berichten aangaande Kreta. Met gejuich werd in de Kamerzitting de mede- deeling van Dyliannis ontvangen, dat de regee ring bevel had gegeven tot vertrek van drie oorlogsschepen en drie torpedobooten naar Kreta ter bescherming van de Grieksche onderdanen. Ook de Engelsche regeering zond, blijkens de verklaring van den heer Curzon in het Hoogerhuis, nog een oorlogsschip naar het eiland. De gezanten der mogendheden te Konstan- tinopel hebben in een eind.beraadslaging de hervormingsplannen vastgesteld en een voor- loopig rapport dienaangaande aan hunne regee ringen toegezonden. De Porte zou intusschen in onderhandeling getreden zijn met de Jong- Turksche partij en een volkomen amnestie hebben beloofd. Terzelfder tijd komt uit St. Petersburg de mededeeling, die uit goede bron verkregen heet, dat Rusland en Frankrijk besloten zouden zijn vast te houden aan het beginsel, dat het Otto- maansche rijk ongeschonden blijft. Daartoe is het noodzakelijk, dat de hervormingen, die de mogendheden noodig zullen oordeelen, ingevoerd worden waartoe Rusland en Frankrijk Turkije gaarne hun steun zulten verleenen door het tot stand brengen eener ernstige Europeesche con trole op de handelingen der Turksche regeering. In den Fianschen Senaat is de regeering ge ïnterpelleerd door den heer Peytral over de maatregelen in de Fransche havens getroffen tot afwering van de pest. Hij betwijfelde of die voldoende waren. De heer Barthou protesteerde tegen de val- sche geruchten, die verspreid worden. Alle mogelijke maatregelen waren genomen. Schepen en passagiers werden nauwlettend onderzocht. Er was geen geval van pesi voorgekomen. Mochten er strenger maatiegelen noodig zijn dan zouden die genomen worden. Peytral dankte den minister, maar vreesde dat de maatregelen onvoldoende waren. Hij wsnschte aan alle uit Iridiè komende schepen den toegang tot de haven ontzegd te zien. Barthou beloofde in den ministerraad het onderwerp ter sprake te brengen. Het incident is afgeloopen. De Liberale Unie. De liberale kiesvereeniging te Zutfen, die eerst adhaesie heeft betoogd aan de voorstellen, vanwege Leiden in de algemeene vergadering van 14 Novem ber j.l. gedaan, heeft nn verworpen een voorstel tot afscheiding van de „Liberale Unie". Zij deed dit, meent de Artih. Ct., terecht en naar aanleiding van dit besluit wijst genoemd blad er nog eens op", dat er ten aanzien van het karakter van de „L. U." ccn misverstand heerscht, waartegen gewaarschuwd mag worden, n.l. tegen de voorstelling, als ware de „L. U." een dood element, dat door een groepje plannen makers te Amsterdam is in beweging gebracht Het bestuur der*„L. U." toch treedt, zooals 'tpast, ge heel op als lasthebber der verbonden vereenigingen en daarom begrijpt de Amh. Ct. niet goed, wat eigenlijk do bedoeling van het uittreden uit de „L. U," is. Het blad kan begrijpen, dat het doen der „L. U." afgekeurd wordt door mannen, die een menschenleeftijd de politiek gemaakt hebben zónder zich heel veel om do wensehen van het Volk te be kommeren. Maar dat kiesvereenigingen zich van haar losmaken, omdat zij het afkeuren, dat zij zelve voortaan geroe pen zouden zijn uitspraak te doen over richting en beginselen vnu 's lands bestuur, daarin ligt iets wonderlijks en onverklaarbaars. Het blad heeft ook nog een bedenking tegen de motiveering van- het voorstel om uit te treden. Daarin werd gezegd, dat het was „in het belang van de eenheid der liberale partij." Ziedaar een argument, schrijft de Arnh. Ct., dat eenige kracht hebben kon, indien de hierboven ver melde dwaling juist was en de „Liberale Unie" alleen bestond uit een groepje scheurmakers en po litieke tinnegieters te Amsterdam, die door listig overleg hier en daar de kiezers op dwaalwegen trachtten te voeren. Zooals de zaken echter inder daad staan, is het niet duidelijk, hoe losmaking van de „Liberale Unie" de eenheid van de liberale partij te Zutphen en elderszou kunnen herstellen. Het zooveel aanstoot gevend programma heeft niet een verschil van opvatting van de verplich tingen eener liberale partij in Nederland geschapen, maar dit verschil van opvatting bestond en is slechts in dat programma geformuleerd en belichaamd. Het is slechts een vereenigingspont, maar het is de ge meenschappelijke overtuiging zelf niet. Had deZut- fensche kiesvereeniging een ander besluit genomen, dan had geen enkel vooruitstrevend liberaal daarin aanleiding genomen, om het door de „Liberale Unie" opgestoken vaandel te ontioopen. Was er nog een andere liberale strijdleuze tegen overgesteld, die dan de orthodoxe, alleen liberale politiek, tegenover de ketterijen van de Unie bevat ten zon, dan zouden er misschien zieltjes te winnen zijn. Maar met alle oppositie tegen het programma van 14 November, met al de betuigingen van de noodzakelijkheid van vereenigingspunten, zijn er van oud-liberale zijde nog geen beginselen tegenover die van de „Liberale Unie" gesteld. Men heeft, nu ja, het niets zeggend Amsterdamseh lijstje, men heeft de rekbare zwevende bepalingen in het reglement van de Grondwet te s'-Gravenhage, maar op zulke slappe grondslagen bouwt men heden ten dage geen krachtige, zelfbewuste partij op. In politieken zin geven ze niets dan negaties, waarop de „eenheid eener partij" nimmer wortel kan schieten. Atjvb. Gisteren ontving de N. B. Ct. het volgend telegram uit Batavia: Bij dit bericht teekent de N. B. Ct. het volgende aan Üit dit telegram vernemen wij, dat nu In drapoeri als legerplaats voor de colonne in de XXII Moekims betrokken is inplaats van het 6 kilometer dichter bij Kota Radja gelegen Samahani. "Wij wensehen onze Indische solda ten geluk met die verandering. Begrijpelijk is het, dat het Indisch opperbe stuur zijn derde colonne niet zoo dadelijk op grooten afstand van Kota Radja in de XXII Moekims durfde vooruitschuiven en haar voor- loopig liever hield op dezelfde hoogte, als waar op de tweede colonne te Tjot Mantjang in de XXVI Moekims gelegerd was. Eerst tijdens den tocht van YanHeutz naar Selimoen en Reung-Reung, linea recta ongeveer 47 kilometers verder dan Indrapoeri, bleek het, hoe groot de indruk was, dien onze krijgsver richtingen in de bovenlanden der Atjeh-rivier- valiei hadden te weeg gebracht en kon men er aan gaan denken, in dat terrein verder voor waarts positie te nemen. Het ongezonde, te midden van lage en natte rijstvelden gelegen Samahani kon dus vervangen worden door den heuvelrug, waarop de breede steenen fonda menten \an den grooten Missigit van Indrapoeri aan den rechteroever der Atjeh-rivier zijn opge- tiokken. Op dit punt vormt het heuvelterrein zich tot een natuurlijke grens tusschen het breede, lage, moerassige, ongezonde gedeelte en het smalle, golvende, koelere en gezondere boven gedeelte der valei. Een enkel bezet punt kan daar natuurlijk geen invallen van kwaadwillige benden verhinderen, maar een goede mobiele colonne met een man als Van Heutz aan het hoold kan zeker op afdoende wijze de achter waarts gelegen landschappen tegen hen bevei ligen. Voorloopig zullen onze transporten naar Iu- drapoeri nog wel gedekt moeten worden door uitgezwermde marechaussees, die den dijk, door generaal Van der Heyden in der tijd aange legd en verbeterd, beter kunnen beveiligen dan de étappe posten, die deze bij gebrek aan zulk een keurkorps er op had geécheloneerd. Wy hopen echter, dat er spoedig een tram lijn op zal worden aangebracht en zijn wij eenmaal zoover, dan zou het ons niet verwon deren, als van Indrapoera uit een detachement naar Selimoen werd vooruitgeschoven en zoo langzamerhand de geheele XXII Moekims onder onze macht werden gebracht. De jeugdige Panglima Pohm, hoofd van dat terrein, zal dan wellicht genoodzaakt worden zijn vijandige houding te laten varen en, door onze bajonetten gedekt tegen een te krachtige pressie zijner vrienden uit het Pedirsche, zich aan ons onderworpen en onder ons toezicht zijn gebied besturen. De Staats-Ct. behelst thans de mededeeling, dat aan den heer E, baron Sweerts de Landas Wyborgh, lid van den Raad van Nederlandsch- Iruiië, op zijn verzoek, met ingang van 3 April a.s. eervol ontslag is verleend uit 's lands dienst onder dankbetuiging voor de langdurige en trouwe diensten, door hemaanden lande bewezen Onze lezers zullen zich herinneren, dat wij eenige maanden geleden mededeelden, dat de heer Sweerts de Landas Wyborgh zijn voor nemen had te kennen gegeven, ontslag uit 's lands dienst te vragen om redenen van ge- zondiieid. Op 4 Febr. 4897 heeft de gevolmachtigd mi nister van Zweden en Noorwegen voor beide Staten het toetredings-protoco! geteekend tot het op 44 November 189.» te 's-Gravenhage gesloten verdrag, regelende punten van inter nationaal privaatrecht. (St. Ct.) Naar het Iiaagsche Dagll. verneemt, zijn de voorbereidende maatregelen tot vorming van de Rege rings-commissie voor de Parijsche we reldtentoonstelling in 4900 zoover gevorderd, dat binnen enkele dagen de bekendmaking van de in- en samenstelling der commissie kan worden verwacht. Gisteren kwamen ten huize van den heerJ. T. Cremer te 's-Gravenhage, wien, naar vroe ger reeds werd vermeld, het Regeeringscom- missariaat is aangeboden, hetwelk door hem zou zijn aanvaard, een aantal bekende mannen op staats- en maatschappelijk gebied bijeen, die, naar men zegt, tot de Regeeringscom- missie zouden behooren. De lust om bij de zeemilitie te dienen wordt, bljjkens de aanmelding, boe langer hoe minder. Waar vroeger dikwijls meer dan 30 pet. der in te lijven loteüngen, om plaatsing bij de zee militie vroeg, is dit percentage in 4897 gedaald tot 42 pet. in dezelfde gemeente. Van invloed hierop is zeker geweest de invoering in 4895 van herhalingsoefeningen voor zeemiliciens en de verlenging van den dienstlgd by eerste op komst met 2 maanden. Ebl Officieren Tan gezondheid. Voor zes burgergeueeskundigen (artsen), die voor den militairen geneeskundigen dienst physiek ge schikt zijn, bestaat gelegenheid om te worden be noemd tot officier van gezondheid 2e klasse hij het personeel van den geneeskundigen dienst der land macht, onder het genot eener premie voor eens van f 2500. Voor zoodanige benoeming komen alleen in aan merking ongehuwde Nederlanders, van goed zedelijk gedrag, die het diploma als arts bezitten cn niet ouder zijn dan dertig jaren. Belanghebbenden zullen zich vóór of uiterlijk op 1 April a. s. met een op zegel geschreven request behooren te wenden tot H. M. de Koningin, onder overlegging der vereischte stukken. Wij verwijzen belanghebbenden verder naar de Staats-Ct. no. 81. Muiterij. Onder voorbehoud deelen wij het volgende bericht mede Mag men de geruchten gelooven, dan zou te Nieu- wediep bericht zijn ontvangen, dat aan boord van Hr. Ms. pantserschip Piet Hein, liggende te Smyrna, ernstige ongeregeldheden hebben plaats gehad. Bij de marine is daaromtrent evenwel hoegenaamd niets bekend, waarom aan die geruchten, die nogal ongerustheid verwekken, niet al te veel waarde be hoort te worden toegekend, (Tel.) Onze boter. Naar wij uit goede bron vernemen, zijn er onder handelingen gaande, die ten doel hebben om de boter der steeds in aantal toenemende Nederl. Coöperatieve Zuivelvereenigingen rechtstreeks aan de groote En gelsche Coöperatieve Verbruiksvereenigingen to leveren. De levering zou geschieden door tusschenkoiast van de 'Handelskamer van den Nederl. Coöperatieven Bond. De invloedrijkste Engelsche cooperators moeren reeds hun medewerking hebben toegezegd. Een der heeren van den Nederl. Coöperatieven Bond begeeft zich naar Engeland om de zaak verder difmitief te regelen. Op deze wijze wordt onze zuivelindustrie dubbel gebaat. Vooreerst door voord selige levering zonder tusschenkomst van agenten, lie zich goed laten be talen, zoodat de boer meei geld voor zijn waar krijgt, en ten tweede door de goede Ned. boter weder haar goeden naam in Engeland te doen herwinnen. (Ons Belang.) Een tram-rapport. De heeren J. A. Lindo, directeur der gemeente werken te 's-Gravenhage. L, H. N. Dufour, inge nieur der Staatsspoorwegen te Utrecht, en J. J.W. van Loenen Martinet, adjunct-ingenieur der Holl. IJzeren Spoorweg-Maatsch., werden in Juli jl. door de tramwegcommissie uit den Haagschen Gemeente raad uitgenoodigd een verslag uit te brengen, om trent een in loco in te stellen onderzoek naar de werking van electrisehe trams en naar die vaugas- trams. Het rapport dezer heeren is thans verschenen. Na te hebben vooropgesteld, dat paardentrams niet meer aan de toenemende eischen van het verkeer in groote steden kunnen voldoen en dat mechanische beweegkracht meer geschikt is voor vervoer van groote lasten op groote afstanden, merken de rap porteurs op, dat de electrisehe drijfkracht op tram wegen, gelijk in Amerika, ook ïn ons werelddeel meer en meer toepassing vindt, zoodat op 1 Jan. 1896 in Europa reeds 111 lijnen electrisch werden geëxploiteerd. Daarbij zijn verschillende stelsels toegepast, die alle eigenaardige bezwaren hebbenmen heeft ge tracht deze door combinatie te verwijderen. Om zich van de werking der verschillende ver keersmiddelen nader op de hoogte tc stellen, werd door de deskundigen een ondeizoek in loco inge steld in tal van steden in het buitenland. De verschillende voor- en nadoelen der onder scheidene stelsels worden in het rapport behandeld. Na alle voor- en nadeden te hebben opgesomd uiten zij de meening, dat tegen invoering van het bovengrondsehe stelsel op geen enkel punt der ge meente overwegende bezwaren zijn in te brengen en zij dus in elk opzicht aanneming van dit stelsel kunnen aanbevelen. OVERSCHIE, 5 Februari. Door den dietricts- veoarts is onder het rnndvee van den landbouwer H. van der Moor aan den Kleiweg, mond- en klauw zeer geconstateerd. Het vee is onder bewaking ge steld. VLAARDINGEN 5 Februari. Bij de rijksveldwacht zijn verplaatstA. Visser Az. van Vlaardingeu naar Dordrecht; J. W. Funderik van Rotterdam naar Vlaardingen. De volkslezing van „'t Nut" mocht zich gisteravond in een bijzonder grooten toeloop verheugen. Een zaal, z6ó bezet als bij die gelegenheid, doet zich hoogst zelden voor. Deze avond was, zooals de aankondiging luidde, gewijd aan litteraire en muzikale voordrachten, en wij durven beweren dat allen een waar kunstgenot gesmaakt hebben. MAASSLUIS, 5 Fehruari. Een blazer kwam Dins dag van den Hoek van Holland alhier aan, aan boord medebrengende J. van der Gaag, die aan boord van de Gelderland een kist op het been had gekregen, waardoor dit lichaamsdeel was gekneusd. Een minderjarig meisje werd door de Haagscbe politie naar hier gebracht, omdat zij zonder middel van bestaan in een logement aldaar werd aangetroffen. In plaats van echter aan haar ouders to worden overgegeven, zooals in de bedoeling lag, werd zij opgezonden naar Delft, omdat de commissaris van politie aldaar hare opsporing en aanhouding had gevraagd als verdacht van diefstal aldaar. MAASLAND, 5 Februari. Alhier worden pogingen in het werk gesteld tot oprichting van R. K- Kies vereeniging. Een commissie is daartoe gevormd, uit de heeren O. E. Hofsteede, M. J. Hum en B. J. Post. MIDDELHABNIS 5 Februari. Tengevolge van het besluit, genomen op do vergadering der Stoomboot maatschappij „Overflakkee en Goedereede", alhier den Isten dezer gehouden, zal de stoomboot „Onder neming" met 1 Maart a. s. aan gemelde maatschappij overgaan. ROTTERDAM, 5 Februari. Dr. F. W. O. Kal" lenbach, geneesheer te Rotterdam, herdacht heden den dag, waarop hij zich voor 40 jaren als bomeo- patisch geneesheer vestigde. Tallaoze geschenken in bloemstukken vielen den gcachtcn jubilaris van de zijde zijner patieuten en vrienden ten deel. o~>

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2