50"" jaargang. Zondag 7 en Maandag 8 Februari 1897. N°.'9239. Tweede Blad FEUILLETON. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. uitgever" h. j. c. roelants. BUITENLAND. ALLBBN. U Gemengd Nieuws. SGHIEDA f 0.90 - 1.30 - 0.02 BUREAUBOTERSTRAAT ZO. Teleplioon 3Vo. 133. Abvbrtertiepwjs van 15 gewone regels met inbe grip van eene Courant-f 0.52 ledore gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post Afzonderlijke nommers. Gemengde MededecIIngcn. In den Belgischen Senaat is aangenomen het amendement-Le Jeune op het voorstel tot gelijkstelling van het Vlaamsch met het Fransch. Door de aanneming van dat amendement waarin bepaald wordt dat de wetten in het Fransch gegeven en daarna in het Vlaamsch vertaald zullen worden, werden de oorspronkelijke voor standers tegen- en de tegenstanders voorstem mers. Het gewijzigde ontwerp is daarop aan genomen met 51 tegen 46 stemmen. 23 leden onthielden zich van stemming. De heer Bourgeois heeft een reis gemaakt naar Italië, waar hij ook door den koning en den ïninister van buiteniandsche zaken is ont vangen. Volgens geruchten te Parijs zou die reis een offlcieele zending zijn geweest ten einde in 't algemeen de betrekkingen tusschen Italië en Frankrijk te bespreken. Evenwel, dit ge rucht wordt door de vrienden van Bourgeois tegengesproken. De oud-minister Constans is door het bureau van den Franschen Senaat thans als gekozen verklaard in het Haute-Garonne. Zooals men weet was met één stem meerderheid tot Senator gekozen Paul de Rémusat, die kort daarna overleed, zoodat een nieuwe verkiezing noodig zou zijn geweest, indien niet Constans tegen de vorige verkiezing protest had aange- teekend wegens ongeldigheid van één geldig verklaard en geldigheid van één ongeldig ver klaard biljet. Het bureau van den Senaat heeft zich met die meening vereenigd. De Figaro beweert dat het Fransch-Abessi- nische verdrag een clausule behelst, waarbij ^raDkr^jk de vijanden van Abessinie als de zijne zal beschouwen. Volgens dit bericht zou Abessinië aldus opgenomen zijn in het Russiseh-Fransche bond genootschap. Nadere bevestiging is derhalve zeker noodig. De Fransche regeering onderhandelt met het Vaticaan om de benoeming der drie nieuwe Fransche kardinalen nog in het Maart-consis torie te doen plaats hebben. Frankrijk zal dan zeven kardinalen hebben, terwijl er vroeger zelden meer dan zes waren. Door de verkiezing te WalLhamstand van den Uit het Zweedsch van Rust Roest. «Neen, die groote kast moet niet naar boven. Zet haar maar zoolang daar in de zijkamer," riep mevrouw Wendt tot het werkvolk, dat bezig was een groote, platte kast de trap op te dragen. »Dat is da kist niet dat groote schilderij, zal ik die hier maar uitpakken?" vroeg de stoffeerder, die op een trap stond, bezig met zware draperieen voor deuren en vensters te hangen. «Neen, het portret moet vandaag nog niet opge hangen worden. Eerst moet hier alles in orde zijn. Let op het volk, dat ze niet tegen de piano stooten. «Waar moet die staan?" vroeg de meubelmaker, die binnenkwam met de verschillende deelen van een tafel. «Hier, midden in de kamer. Dit kleine buffetkastje zetten wij daar in den hoek en de sofa zoo schuin, met de tafel er voor." »En de chaise-longue?" «Hier vooraan. Den boekenhanger kunt ge plaatsen waar ge wilt, behalve boven de schrijftafel; daar moet het portret hangen. De kleinigheden en de boeken zal ik zelf wel op hun plaats zetten. Jullie kunt nu wel gaan. Baas Petersen, ik zal een bood schap zenden, ais het schilderij moet opgehangen wordenmisschien morgen wel. In ieder geval zal ik u laten roepen." Gelukkig, nu was zij zoo goed als klaar met den meubelmaker en den stoffeerder, den schilder en dien geheelen staf van menschen, die in drukke verhuis dagen in ons huis een hoofdrol spelen en die men altijd met blijdschap ziet vertrekken. Er lag dan ook een tevreden trek op mevrouw Wendts gelaat, terwijl zij bedrijvig heen en weer eandidaat der liberalen en der werkliedenpartij, den heer Woods, winnen de liberalen in het Lagerhuis één stem. De stoomboot JELawk van de «General Stearn Navigation Company" is in den Theems aan den grond gevaren. De bemanning is gered. De oorzaak van het onheil is onbekend. Op de Fairfield-scheepsweif te Govan, Glas gow, is door een hevigen brand een schade aangericht van een half millioen gulden. De werf is gesloten, waardoor 4000 werklieden voor een tijd zonder werk zijn. 'Volgens een telegram aan de Times uit Lis sabon heeft het ministerie zijn ontslag geno men, waarvan heden aan de Cortes mededee- ling zal worden gedaan. De financieele toe stand van Portugal is hoogst moeielijk. Men verwacht dat aan Luaino de Castro de vorming van een nieuw ministerie zal worden opgedra gen- De Bulgaarsche regeering heeft een nota gericht tot den Belgischen consul-generaal, waarin zij de Belgische regeering verzoekt onder hare bescherming te nemen zekeren Nitschkofl" en hem te bewegen naar Sofia te komen. Nitschkofl, is een oud-gevangenbewaar der. die naar men zich herinneren zal, na het pro ces Stamboulolf onthullingen heeft beloofd, die be wijzen zouden, dat de oud-minister Natcnewitch geweten had van den moord op Stamboulolf. Daar Natchewitch, thans in Italié vertoevende, destijds aan het bewind was, wenscht de Bul gaarsche regeering hare voorgangster te bevrij den van eiken blaam, door Nitschkofl" voor het gerecht te dagen. Te Athene vreest men voor nieuwe studen- tenopstootjes, daar de regeering weigert de universiteit weder te openen. In de Kamer verwacht men heftige incidenten. Ook te Rome houdt de gisting onder de studenten aan. De 'Russische missie te Lesul (Korea) wordt veranderd in een gezantschap. Twee Oostenrijksche oorlogsschepen zijn naar Kanea" vertrokken. Een te Parijs ontvangen telegram uit Key West meldt, dat de rebellen een bom geworpen hebben op een trein van Havanna naar Pinar del Rio, waardoor een boer gedood en 7 anderen gewond werden, waaronder 1 officier en 5 soldaten. Een andere troep deed een trein ont liep in het groote vertrek, dat zij voor haarhuis kamer bestemd had. Tegen den avond begon het er werkelijk huiselijk uit te zien. Het was een dag vol inspanning ge weest, bijna nog drukker dan gisteren. De meid en een paar weikvrouwen waren buitenshuis bezig geweest, zij met den meubelmaker en den stoffeer- binnen. In de keuken stond Fina op een trapstoel, bezig met het blanke koperwerk aan da helder witte muren op te hangen. Ja, dat moest de meid nu maar alleen doen, zij was moe, zij moest eens een oogenblikje rusten. Zy viel neder op de tijger vacht voor den haard, en was weldra in gedachten verzonken. Het was lang, lang geleden, dat zij zoo gezeten had, en hoeveel was er sedert dien tijd niet gebeurd. Het laatste jaar, het eerste zorgvolle jaar, na het groote verlies, dat zij had geleden, dat jaar, toen zij had samengewoond met haar oude, blinde tante, kwam haar nu als een droom voor. Toen de oude vrouw gestorven was, hadden de deelne mende familie en vrienden haar dadelijk allerlei raad gegeven, hoe zij zich thans moest inrichten. Zij moest niet alleen blijven wonen, dat zou haar nooit bevallen, daar was zij immers veel te jong voor. Zij moest öf bij haar oudere getrouwde zuster ingaan bf een gezelschapsjuffrouw nomen. Zij be dankte hen, dat zij zich zoo voor haar wilden in spannen; al wat zij voorstelden, was zeker heel verstandig, maar zij moesten er nu verder maar niet over praten daar zij vast besloten was een eigen huis te huren en aiieen te blijven. Zij zou haar vrienden nu eens toonen dat dit heel goed ging. Die groep daar op den schoorsteen was juist ge plaatst als in haar vroeger huis. Vreemd, zij kon er de oogen maar niet afhouden. Hoe vreeselijk eenzaam was het hier i Daar was het samenwonen met haar tante nog vroolijk bij. Bleek en mager in haar somber rouwkleed, zat zij daar op de zachte vacht, omringd door herin- sporen, tengevolge waarvan twee reizigers en een officier omkwamen. De afgezant der Cubanen te New-York, Palma, verklaart de voorgestelde hervormingen voor Cuba onaannemelijk. Het schijnt, dat de Cubaansche staatsschuld niet in het onwerp is geregeld. De geheimzinnige vergiftigingszaak te Yoko hama is geëindigd met de terdood veroordeeling van mevr. Carew. De gouvernante mej. Jacob is vrijgesproken. liet vonnis moest bekrachtigd worden door den Britsehen gezant. Deze heelt het doodvonnis in levenslange gevangenisstraf veranderd. Arren. Er werd deze week, nadat de wegen overal met eene voldoende sneeuwlaag bedekt waren, buiten in sommige streken druk geard. Zoo passeerden Zondag n.m. te Barendrecht bijna 200 sleden of arren. Dinsdag bevonden zich daar op eén oogenbhk 8G arren op liet dorps plein, en gisteren was het nog drukker. Scheepsongeluk. Gisterochtend omstreeks 9 uur kwam een stoomboot met vier schepen achter zich bij Maasstricht de Maa<- af. Reeds waren twee der schepen door den boog der Maasbrug, toen het derde schip tegen een der pijlers van de brug stiet en onmiddellijk zonk. De opva renden ten getale van zeven, onder welke nog zeer jonge kinderen, werden met moeite gered. Het schip Rival, metende 199 ton, beladen met steenen en toebehoorende aan F. van der Akker, to Bunde, was verzekerd bij de maatschappij Risico, te Amsterdam. Hoogwater. Wat de dooi begonnen was, hebben over vloedige regens voltooid. In België stegen de rivieren schrikbarend snel. Te Chénee zag men de Ourthe wassen, en plotseling werd ook de Yesdre, die bij deze plaats in de Ourthe valt, van een snelvlietende rivier aan een woesten bergstroom gelijk. Binnen twee uren stonden de laaggelegen wijken der stad twee voet onder water. De bewoners droegen .hun meubelen naar de bovenverdiepingen en vischte de provisie uit de kelders op. Het was toen Dinsdagavond elf uur, Woensdagmorgen tegen vier uur be gon het water te vallen, maar den geheelen dag waren de straten nog niet begaanbaar, neringen aan haar vroeger huis. Zij had een gevoel, als was zij de eenig overgeblevene van een schip breuk, die op een eenzame kust geworpen was. Met morgen te beginnen, zou zij een nieuw leven aanvangen en zich een werkkring scheppen. Eerst zou zij nog dat groote schilderij van haar man en haar kind op laten hangen, dan was het ge heels huis zoo goed als in orde. En dan zou zij beproeven aan het werk te gaan. Als zij maar kon werken! Zij hoopte het, want anders daar was zij zeker van zou zij haar geest afmatten met allerlei gepeins en getob, 't Was toch wel akelig zoo geheel alleen te zijn! Hier met al die oude, haar bekende voorwei pen om zich hoen, kon zij zich bijna verbeelden, dat zij de jonge pas getrouwde vrouw was, die op haar man zat te wachten. Het was juist tegen dit uur in den avond dat hij placht thuis te komen. Hoe vlug liep hij altijd de trap op, en hoe gelukkig gevoelde zij zich, als zij zijn sleutels hoorde rammelen, want ais zij dat hoorde was zij er altijd zeker van, dat hij het was. Dan wierp zij al wat zij in de handen had, ter zijde om hem te geruoet te snellen. Zij had allerlei in vallen om hem te verrassenvooral 's avonds, want dan kwam hij altijd vast om zeven uur thuis. Soms kroop zij achter de deur en zij verheugde zich als een kind, als zij hem zoo voor den gek hield en hem in de keuken hoorde vragen«Marie, is mijn vrouw uitgegaan, ik kan haar nergens vinden." Dan weder lag zij languit op de kanapê en hield zich of ze sliep, totdat hij met een kus haar wakker maakte, of ook ja wat waren ze kinderachtig, maar toch ook innig gelukkig geweest. En later toen zij aan zijn ziekbed zat, met den vinger voor haar mond en een «lieve man, nu moet je gaan slapen." Neen, ne8n, zij moest niet denken, zij moest dit alles niet voor den geest halen. Zij zou die oude papieren in de schrijftafel wat op orde leggen. Natuurlijk geen brieven, niets dan oude rekeningen van de laatste twee jarendat was een goed werkje, vol- In de meeste straten werd het verkeer onder houden niet kaïren. Het stadje Bressoux ligt te midden van een meer, waarboven enkel nog het manouvreerter- rein uitsteekt; te Verviers stroomde liet water door de stratenin enkelen stond het een hal ven meter hoog. De Maas steeg bij Luik 3,35 meter in minder dan twaalf uur, doch viel even snel, zoodat thans het gevaar is geweken. De Neckar en de Rijn zijn Woensdag 4 en 3 meter gestegen. De Boven-Rijn stijgt nog meer, de Neckar is aan het vallen. In de Paltz staan bijkans alle dalen onder water De schade is niet te overzien. jEen oud Slot. Het slot Ilaudfoid te Peiigord, de stamburcht van Bertram! de Born, is gedeeltelijk ingestort. Men vreest dat het nog staande deel ook in puin zal vallen. Zoet houden. Te Berlijn stond deze week een kinder meisje terecht, beschuldigd door onoplettend heid den dood van een kind te hebben ver oorzaakt. Zij had. 's nachts den zuigeling die aan hare zorgen was toevertrouwd en onrustig was, als gewoonlijk den speen van de zuig- ilesch, van onderen met een kurk afgesloten, in den mond gestoken en toen weder naar bed gegaan. Kort daarna hoorde zij een verdacht geluid, sprong uit het bed en vond dat de speen het kind in de keel was geschoten, en noch haar, noch der moeder gelukte het dien er uit te halen. Toen de dokter kwam, was liet kind reeds overleden. Bij het onderzoek bleek, dat de moeder zelve die gevaarlijke manier om het kind zoet te houden, had aangeraden, en daarom sprak de rechtbank het meisje vrij. jEen Solicitaüebriej Een onzer lezers, die een jongsten bediende voor zijn handelskantoor zocht, ontving o. rn. den volgenden solicitatie-brief: «Als opmerking in het advertentie in de Cou rant: Stel ik mij gaarne in de vrijwilligheid om mij in uwe ten dienste te zijn. Zoo u s. v. p. mij de vrijwilligheid wilt ver lenen. Dan verlang ik de prijs van Salarus liefst Kost en inwoning. Deze brief zelfstandig geschreven Oud 22 jaar. Na een vriendelijke groete enz." En nu zijn er nog, die beweren dat het on derwijs in de Nederlandsche taal op onze lage re scholen geen goede resultaten oplevert 1 {Tel.) stekt niets treurig en iets dat toch ook gedaan moest worden. De klok in de eetkamer sloeg zeven uur en nog altijd zat zij daar onbeweeglijk. Ilad zij werkelijk daar zoo lang gezeten? Welk een vreemde schaduw was daar op den muur en wat knarsten en kraakten de deuren. Het was maar goed, dat zij niet bang was. Maar waarom zou zij ook bang zijn, in haar eigen huis, terwijl de meid in de keuken slechts eenige schreden van haar ver wijderd was? Een rilling ging haar door deleden. Zij hoorde iemand vlug de trap opkomen, zij hoorde het bekende rammelen meteen bos sleutels! Zonder na te denken, voortgedreven door een innerlijken aandrang, dien zij niet kon weerstaan, sprong zij op en snelde naar de deur. Met een krampachtige beweging drukte zij de hand tegen het hart. Als de sleutel omgedraaid, de deur geopend en haar man binnengekomen was, zou zij volstrekt niet verschrikt, ja bijna niet verrast geweest zijn. Zij verwachtte niet anders. Maar neen, de haastige stap ging voorbij, hooger op, een trap hooger en toen werd de sleutel in de deur gestoken na tuurlijk. Ja, haar unan had wel gelijk gehad, zij was niet geschikt om alleen te wonen, met haar overspannen natuur en levendige verbeelding. Hoe klopte haar hart, hoe beefde zij over het gelieele lichaam, en dat alleen, omdat mijnheer Holm, die de bovenste verdieping van hetzelfde huis bewoonde, tegen zeven uur thuis kwam en zijn sleutel aan een sleutelring had, zooals bijna alle heeren. Hoe doodeenvoudig Bovendien, zij wist het immers, dat zij het huis niet alleen bewoonde. Zij moest een glas water drinken, om weer tot zichzelve te komen. Daarop zette zij zich aan haar schrijftafel, om de rekeningen op orde te leggen. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 5