binnenland. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. Gemeenteraad. derden in den Senaat zn! verkrijgen. Met over- groote meerderheid is verworpen het voorstel om het verdrag in openbare zitting te behan delen. De parlementaire commissie in zake Trans vaal herkoos tot voorzitter Jackson en besloot, dat de zittingen voortaan voor de pers toe gankelijk zouden zijn, dat Cecil Rhodes 16 Fe bruari zou gehoord worden, en dat de commissie geregeld Dinsdags en Donderdags zou ver gaderen. Cecil Rhodes bracht in de gevangenis een bezoek aan sir John Wifloughbv en aau majoor White. Sir Graham Bower, imperial secretary te Kaapstad, is te Londen aangekomen om zijn verklaringen af te leggen voor de enquète-com- missie. De staten der provincie Noord-Bolland zuilen^ blijkens mededeeling in de Staats-Ct., in buiten gewone vergadering bijeenkomen op Dinsdag 23 Febr. e. k., ter verkiezing van een lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, in de plaats van mr. G. van Tienhoven. De commissie van Rapporteurs voor het wetsontwerp betrekkelijk de provinciale kies districten heeft daaromtrent gisteren haar eind verslag vastgesteld, zoodat het voor openbare behandeling gereed is. De Minister van Financiën maakt bekend, dat op 30 Januari j.l. bij de betaalmeesters in kas wasf 1,G13,207.00}4 en dat op denzelfden dag door de Nederlandsche Bank, ingevolge art. 11 bis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van2,435,072.84Va In verband met het ingediend wetsontwerp tot regeling der finaneieele verhoudiug tusschen het rjjk en de gemeenten en herziening der algemeene regelen ten aanzien der plaatselijke belastingen, heeft de minister van binnenland- sche zaken de commissarissen der Koningin in de verschillende provinciën uitgenoodigd eene opgave in te zenden van het bedrag der schul den van elke gemeente op 1 Januari 1896 als mede van het bedrag voor aflossing en rente op de gemeente-begrootingen voor 1896 uit getrokken. Zondag werd te 's-Gravenhage de algemeene vergadering van de Provinciale Yereeniging van Gemeente-ambtenaren in Zuid-Holland ge houden. De voorzitter, de heer Van Franck, deelde mede, dat met ingang van lo. Januari j.l. 8 nieuwe leden en 2 buitengewone leden waren toegetreden. In de in het bestuur bestaande vacature werd voorzien door de benoeming van den heer M. Gelijn, ambtenaar ter secretarie te Waddinx. veen. Ingeleid werden door den heer B. Koker Jzn., burgemeester-secretaris van Krimpen a/d. IJsel »Beveiliging van de arbeidsklasse en de werk zaamheden daaraan voor de gemeentebesturen verbonden" en door den heer E. Boveri, ambte naar ter gemeente-secretarie te GoudaBespre king vaD de aanstaande vaststelling der kiezers lijsten." Beide onderwerpen gaven aanleiding tot eene breedvoerige wisseling in gedachten. Van de gelegenheid tot het bespreken van administratie-onderwerpen en van de belangen der ambtenaren werd een ruim gebruikgemaakt. Als plaats voor de algemeene vergadering, in de maand Mei aanstaande te houden, werd 's-Gravenzande aangewezen. Nederlandsche Volkspartij. Betreffende de centrale vergadering der Neder). Volkspartij, welke niet voor de pers toegankelijk was, deelt het Friesch Volksblad o.a. mede, dat het volgende programma is samengesteld lo. Vermeerdering van productieve landarbeid door de overheid met de daarvoor noodige uitbrei ding van het onteigeningsrecht en goedkoop krediet. 2o. Verplichte ongelukken- en pensioenverzekering, de laatste met geldelijke bijdrage van den Staat. 3o. Herziening der armenwet. 4o, Minimum-loon cn maximum werktijd in alle bestekken van de overheid uitgaande. öo. Beperking van den overmatigen arbeidsduur van volwassenen. 6o. Aan de gemeenten het recht toe te bennen, om uitwonende eigenaren in de gemeentebelasting aan te slaan. 7o. Ingrijpende maatregelen tegen drankmisbruik 8o. Leerplicht. 9o. Uitbreiding van het kiesrecht zoover de Grond wet toelaat, indien grondwetsherziening niet te ver krijgen is. Mede werd bepaald, dat omtrent deze punten toe lichtende blaadjes zullen worden verspreid, die dui delijk aangeven, wat de Nederl. Volkspartij wenscht. Mr. ff. Goeman Borgesins over de kieswet. In een druk bezochte, door de kiesvereeniging Botterdam uitgeschreven openbare vergadering trad gisteravond te Rotterdam als spreker op mr. H. Goeman Borgesins met het onderwerp „de kieswet in verband met de politiek der naaste toe komst." Na een geschiedkundig overzicht gegeven te heb ben van de wijzigingen m de kieswet sedert 1848, trad spr. in een duidelijke uiteenzetting der wet- Van Houten. Daarna constateerde hij dat het van de houding der nieuwe kiezers zou afhangen welke richting het staatsbestuur in de eerste toekomst heb ben zou. Hij wees op het verschijnsel dat velen uit de lagere klassen die meegestreden hebben tot de verkrijging van uitgebreider kiesrecht, thans geen lust hebben zich als kiezer te doen inschrijven. Spr. verwonderde zulks, omdat het niemand onverschillig mag zijn wie Nederland regeert, onder welke wetten wij in de toekomst zullen leven, daar deze van grooten invloed zijn op de maatschappelijke verhou dingen. Vervolgens stond spr. stil bij het verbond tegen woordig merkbaar tusschen geloof en protectionisme. Geen elericaal treedt tegenwoordig op zonder aan prijzing van bescherming. Spr schrijft dit toe aan de ineening dat het Nederlandsche volk voor niets zoo gevoelig is als voor godsdienst en voor zijn beurs. Vnn die zijde wordeu naast protectie ook sociale hervormingen aanbevolen, zoodat met andere hand ontnomen wordt wat men met eene hand wil geven. Spr. zou gaarne zien dat bij den verkiezingsstrijd ook het geloof ter zijde werd geschoven, omdat de grondslag der hervormingen niet in de Heilige Schrift wordt gevonden. Men late de rede werken die ook eeu goddelijke gave is. Wat moet bij het uitbrengen der stem dan tot maatstaf genomen worden l Men vrage welke partij den meesten waarborggeeft voor het tot stand komen der gewenschtc hervormingendaaronder rekent men, en rekent spreker, alle maatregelen waarbij gezorgd wordt voor de jeugd en het opkomend geslacht, zoo als leerplicht, andere strafbcrechting voor kinderen, regeling der ouderlijke wacht; dan komen verzeke ring van den werkman en verbetering van woning toestanden. Ten sloD° stond spr. sti! bij de brochure-Beaufort, waar deze beweert dat de Liberale Unie de voornit- strevenden brengt in het vaarwater van het socialisme. In een wolsprekend betoog werd die meening bestre den en het verschil tusschen sociaal-democraten en vooruitstrevend-liberalen aangetoond. Aan het debat namen in hoofdzaak de socialisten deel, waarvan één een paar malen tot de orde moest worden geroepen, hetgeen applaus en gefluit ten ge volge had. In hoofdzaak bewogen de debaters zich op het gebied van leerplicht en de zoogenaamde tekortkomingen der liberale partij. Door den inleider werden zij beantwoord. Arbeidsbeurs te Rotterdam. Een aantal bestuursleden van eenige instellingen te Rotterdam waren gisteren door den voorzitter van de Arbeidsbeurs opgeroepen tot een vergadering ter bespreking van de belangen dezer Beurs De besprekingen bleken alleen daarin te bestaan, dat de medewerking der aanwezigen werd ingeroepen ter bijeenbrenging van de noodige fondsen om de Arbeidsbeurs te doen voortbestaan. Het bleek dat de op 17 Juni 1895 geopende Arbeids beurs over het eerste jaar van haar bestaan een tekort beett gehad van f419.25, terwijl op de be grooting over bet tweede boekjaar het tekort op f1200 wordt geraamd. Zoo kan de instelling niet blijven bestaan en bestuurderen zullen voorstellen tot ontbinding doen, indien de genoemde som niet geheel wordt gedekt door bijdragen van de burgerij. De aanwezigen ontvingen inteekenlijsten om te trachten genoemd bedrag door jaarlijksche bijdragen waarvoor men zich 3 jaar heeft te verbinden, bijeen te brengen. OVERSCHIE, 7 Februari. Uit het vischwater in den polder Zestienhoven alhier zijn ten nadeele van G. Hofland zes katoenen palingfuiken, en van P. v. d. Starre een zijden palingfuik ontvreemd. De daders zijn nog onbokend. De politie doet onderzoek. OVERSCHIE, 8 Februari. Door den distriet-vee arts is onder het rundvee van den landbouwer P. Poot aan Beukelsdijk te Overschie mond- en klauw zeer geconstateerd. Het vee is onder bewaking ge steld. OVERSCHIE, 9 Februari. Donderdagavond te 7 ure zal de heer D. de Klerk uit Rotterdam van wege de kiesvereeniging „Overschie" alhier eene lezing houden in het Café Braat, waarin hij de kieswet zal behandelen. VLA AFDINGEN, 8 Februari. In de christelijke school te Vlaardingen trad heden avond voor de nieuwe ehristelijk-historische kiesvereeniging als ■preker op prof. E. H. van Leeuwen uit Utrecht ter behandeling van de nieuwe kieswet. Verscheidene personen traden als lid toe. VLAARDINGEN, 8 Februari. De heer D. van den Berg alhier is benoemd tot rijksklerk bij den dienst der invoerrechten en accijnzen. VLAARDINGEN, 9 Februari. De heer Redlieh, voorlezer bij de Israèlietische Gemeente alhier, is met ingang van 1 Maart benoemd tot weesvader in het Isr. weeshuis te 's-Gravenhage. KRALINGSCHE VEER, 9 Februari. Alhier zal ter vervanging van het bestaande hulppost- en tele graafkantoor een zelfstandig post- en telegraaf kantoor worden opgericht. SPUKENISSE 8 Februari. De Stoomboot Oude Maas III van Rotterdam is hier aan den grond ge varen en blijven zitten. De reizigers werden door de stoomboot Oude Maas Iovergenomen, cn bereikten met eene vertraging van 2 uur hunne bestemming Oud-Beierland. Verwacht wordt dat de boot bij hoog water vlot zal komen. DORDRECHT, 9 Februari. De alhier op te richten werklieden-kiesvcreeniging, waarvan wij voor enkele dagen melding maakten, zal zich plaatsen op radi calen grondslag. Bij Kon. Besluit zijn benoemdtot griffier bij het kantongerecht te Maastricht, jhr. mr. G. M. R. Testa, thans griffier bij het kantongerecht te Veghe), en tot griflier bij het kantongerecht te Veghel mr. Jtl ,1, F. P. II. Brens, vroeger advocaat te Amsterdam en tevens beeedigd klerk, ter griffie van de arrond.- rechtbank aldaar, thans wonende te Schaesberg. De heer O. G. Nickelsen, ingevolge Kon. machtiging benoemd tot vice-consul te Chrisuama, is m die hoe danigheid door de Scandinavische Regeering erkend. In de Staats-Ct. no. 33 zijn opgenomen de statuten der iCooperatieve vereemging tot aankoop en exploi tatie van dekhengsten ter verbetering va» het paar denras op het eiland Iiselmonde" te Barendrecht. De heer J. W. Wessendorf alhier, werk zaam ten kantore der invoerrechten en accijn zen, is bij ministerieeie beschikking benoemd tot rijksklerk. In de heden gehouden zitting van den ge meenteraad zijn benoemd tot lid der C. v. T. o/h M, O. de lieer J. Lechner C.Sz., en tot hoofd der lagere school met uitgebreid leerplan voor meisjes (Plantage) mejuffrouw A, Kimmijser, onderwijzeres te Rotterdam. (Men zie verder hierachter het uitvoerige verslag der raadzit ting-) De politie alhier deed Zondagavond een inval in 2 lokaliteiten een aan de Westvest en een aan de Lange Haven waar gelegenheid tot dansen gegeven wordt. Op beide plaatsen con stateerde zij overtreding der drankwet en nam een flesch gedeeltelijk met cognac gevuld in beslag. Van deze beide zaken is proces-verbaal opge maakt. Zeker mag wel worden vermeld, dat de heer G. A. J. Beukers Zondag f 50 ontving van een gezin, dat vroeger door hem als Vin- centïaan was ondersteund. Dit gezin, blijkbaar nu tot meer welstand gekomen, achtte dien steun als een voorschot, welke zoo mogelijk ter zijner tijd moet worden teruggegeven. Van een niet meer in gebruik zijnde tele- giaafdraad tusschen oud-Delfshaven en Schie dam is wederom een stuk verdwenen. Reeds schijnt aan het rijk te vergeefs verzocht te zijn die tot kwaad verleidende draad te verwijderen. Hedenmorgen reed in de Lange Kerkstraat een fietsrijder tegen den 13jarïgen Adrianus van der Most, zoodat deze tegen de straat werd geworpen en eenige schrammen aan het been bekwam, terwijl zijn broek verscheurd werd. De fietsrijder maakte dat hij zoo snel moge lijk weg kwam. De 41-jarige Maria Kleis, wonende aan de Raam 41, die herhaaldelijk aan toevallen lijdende is, werd gisteren daardoor weder ge troffen in de Gerrit-Verboonstraat. Op de stads- werf gebracht, kwam zij daar weder spoedig tot bewustzijn, waarop zij naar hare woning terugkeerde. BURGERLIJKE STAND. «Jeboren s 6 Febr. Wilhelmina Geertruida, dochter van B. J. Meijer en M. J. van Diggelen, Breedstraat. 7. Jacob, zoon van N. Rijnbende en J. P. de Bruin, Proveniershuis. Gerrit, zoon van A. de Goederen en C. van der Tempel, Orojbaan. Overleden 6 Febr. Anna Jeanette Snik kers, 75 jaar en 11 maanden, wed. van J. F. Krabbendam, Broersveld. 7. Wilhelmus Stokhof, 3 maanden, Broersvest, Maria Jo hanna Stevensloot, 74 jaar, echtgen. van B. H. Heijster, Stationstraat Vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag den 9en Februari 1897, des namiddags ten twee ure. Voorzitter, de Burgemeester, de heer H, J. Versteeg. Tegenwoordig zijn alle leden. Na voorlezing der notulen van de vorige verga dering worden deze onveranderd goedgekeurd. Zijn ingekomen de volgende stukken: Van de Ged. Staten dezer provincie, missive het bericht bevattende, dat hij Kon. besluit van 29 De cember 1.1. No. 12, aan H. P. M. van Driol, eervol ontslagen onderwijzeres aan eene openbare lagere school alhier, een pensioen ten laste van den Staat verleend is ten bedrage van f669.-— 'sjaars, met ingang van 1 October 1896; Idem, Missive van idem ten geleide van hunne be schikking op de adressen van M. Tak, J. Buijs, J. T. Bertels, J. E. Lutgert, G. de Groot, J. Karretuan en J. T. J. Tbijssen alhierin zake hunne aanslagen in de plaatselijke dir. belastingen naar het inkomen, dienst 1896/7 Idem, Missive van idem daarbij terugzendende het door hen goedgekeurde le Suppletoir-kohier der plaatselijke dir. belasting naar het inkomen, dienst 1396/7 Idem, Missive van idem ten geleide van het door hen goedgekeurde raadsbesluit van 19 Januari j.l tot het bij continuatie voor één maand aan het Rijk verhuren van het Blauwhuis voor postkantoor; allen aangenomen voor kennisgeving. Missive van Burgemeester en Wethouders hun prae- advies bevattende op het r.dres van de firma H. J. Plant Co. alhier, dd. 27 Juli j.l., om afstand in eigendom van gemeentegrond gelegen aan het Wester havenhoofd en aan de Oostzijde der nieuw gemaakte haven langs den teen van den West-Frankeland- schen Dijk. Zal in druk aan de leden worden rond gedeeld, en worden voorts ter visie gelegd ter be handeling in een volgende vergadering. Rapport der Financiëele Commissie op de in hare handen gestelde rekening van de Kamer van Koop handel en Fabrieken alhier over 1896, strekkende tot goedkeuring dier rekening. Hierop zal worden gelet, wanneer die rekening heden aan de orde wordt gesteld. Rapport van de Commissie uit den Raad, benoemd in zijne zitting van 22 October j.l,, tot het onder zoeken van de hangende kwestie met Regentender Hofjes van Belois over het plaatsen van een ijzeren hek ter afscheiding van hun eigendom van de open bare straat „de Kreupelstraat", Ter visie gelegd, ter behandeling in eene volgende vergadering. Het advies der Commissie luidt tot het geven van vergunning tot plaatsing van het bedoelde hek. Verslag van de Gezondheidscommissie over 1896, aangenomen voor kennisgeving zullende het worden opgenomen in het Verslag van den toeBtand der gemeente over 1896. Adres van S. van Velzen te Alphen a'd. Rijn, eenige mededeelingen bevattende in verband met zijne aanvrage om verlenging van erfpacht en het voorstel van Burgemeester en Wethouders om den erfpacktsprijs te bepalen op 30 cent per centiare. Aangenomen voor kennisgeving. Adres van J. C. Vredebregt alhier, om aan hem in huur af te staan een strook gronds langs het excercitieveld, om te dienen tot voetpad, voor den tijd van 5 jaar, tegen f 10.per jaar. Om advies in handen gesteld van Burgemeester en Wethouders. Aan de orde is allereerst het voorstel van Burge meester en Wethouders om aan de benoeming van gemeente-ambtenaren en bedienden, voortaan de voor waarde van geneeskundig onderzoek, te verbinden. De beer Elzevier Dom maakt bezwaar tegen het voorstel van B. en W. op grond dat het attest moet worden overgelegd na de benoeming. Hij stelt daarom voor het woord ,,n;V' te veranderen ia „vóór". De heer Van Westendorp maakt bezwaar tegen het geheele voorstel omdat met het algemeen geen absolute waarden kan gehecht worden aan de af te geven attesten. Ook de heer de Bruijn spreekt zijn meening in gelijken zin uit. De heer v. Westendorp voegt er nog aan toe, dat het voornemen bestaat, op een vergadering van geneesheeren te besluiten, in het vervolg geen at testen meer af te geven. Hij geeft daarbij in over weging een commissie van geneeskundigen te be noemen, die een dergelijk geneeskundig onderzoek zullen instellen. De Voorzitter verdedigt het voorstel met het oog vooral op de pensioenverordening, terwijl het bezwaar van den heer Dom door hem minder zwaar weegt omdat de solliciteerenden door het vooruitzicht op de keuring reeds vooruit weten dat physisch onge- sehikten zich beter kunnen terugtrekken. Nadat eenige discussie wordt gevoerd doet de voorzitter ten slotte de vraag in omvrag brengen „zal gekeurd worden of niet" waarbij II zich ver klaren tegen en 10 vóór het voorstel zoodat het geheele voorstel verworpen is. Tot lid der Commissie van toezicht op het Mid delbaar Onderwijs werd benoemd de heer J. Lechner C.Sz. en tot onderwijzeres, als hoofd der openbare school met uitgebreid leerplan voor meisjes mejuf frouw A. Kimmijser, onderwijzeres te Rotterdam, wonende alhier, met 11 stemmen, nadat een tweede vrije stemming en een herstemming hadden plaats gehad. Bij eerste stemming verkregen mej. Kimmijser 10, Mej. Doormans 9 en mej. Visser 2 stemmen. Bij tweede stemming de dames Kimmijser en Door- snans elk 10 stemmen, terwijl 1 stem in blanco was uitgebracht. Bij acclamatie werd aangenomen het voorstel tot af- en overschrijvingen op de gemeentebegrooting voor 1896 volgens het overgelegde ontwcrp-hesluit tot een bedrag van f 648. De heer De Groot doet hierbij de vraag om nadere toelichting bij dergelijke voorstellen, wat door den voorzitter wordt toegezegd. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders werd besloten aan C. de Zeeuw tc Hoogvliet, in antwoord op zijn verzoek enn voor zijn overleden zoon L. A. de Zeeuw, in leven leerling der H. B. school, die slechts gedurende drie dagen van het thans loopende schoolkwartaal die school heeft be zocht, niet het volle schoolgeld te behoeven te beta len, te berichten, dat de verordening op de heffing in verhand met die op de invordering dier school gelden, niet toelaat zijn verzoek in to willigen. Ook thans werd bij acclamatie aangenomen het praeadvies van Burgemeester en Wethouders op het nader adres van E, S. en C. St. Martin Co. te Rotterdam, om wijziging der verordening op het havengeld (zie ons no. van Zondag j.l.) De rekening van de Kamer van Koophandel en Fabrieken over 1896 sluitende met een goed slot van f51.24, werd, overeenkomstig het advies der Financieële Commissie, goedgekeurd. De heeren Nolet, Jansen, Prins en Van Gent, leden dier Kamer, had den tijdelijk de vergaderzaal verlaten. Het voorstel van den heer De Groot, om den erfpachtsprijs per centiare, van do opnieuw aan den heer S. van Velzen uitgegeven gemeentegrond, te bepalen op 20 eent, waarover in de vorige vergade ring de stemmen staakten, werd nu bij herstemming verworpen met 11 tegen 10 stemmen. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt daarna aangenomen met 20—1 stemmen. Besloten werd van de winst der drinkwaterleiding jaarlijks een som van f6000.met een maximum van f 10000.tc reserveeren voor een vernieuwings fonds. De heer Poortman stelt voor dit voorstel van Burge meester en Wethouders te renvoyeeren naar burgemees ter en Wethouders wat met 201 stemmen wordt aangenomen. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot herziening van de jaarwedde der ambtenaren bij de plaatsbelastingen en daartoe vast te stellen de door hen overgelegde ontwerp-verordening tot regeling dier jaarwedden, kwam niet in behande ling, daar Burgemeester en Wethouders, op grond van nadere overwegingen, de ingediende ontwerp verordening introkken en deze zullen vervangen door een nieuw ontwerp; als dit ingekomen is zal dit onderwerp opnieuw in behandeling worden ge nomen. Thans kwam in behandeling het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het toekennen van vrije woning aan den Havenmeester, in het voor dien ambtenaar bestemde, aan de gemeente in ei gendom toebehoorende woonhuis aau de Hoofdstraat. Met het oog op inlichtingen die hij wenscht te vragen, verzoekt de heer Nolet tijdelijk schorsing der vergadering. De voorzitter vindt geen termen om dat voorstel aan te nemen. Door 6 leden wordt daarna het voor stel des heeren Nolet ondersteund, waarop beslist wordt dat die besloten zitting na afloop der andere punten zal plaats hebben. Het voorstel van Burgemeester en Wethouders om het „Blauwhuis" te 'erbouwen en in te richten tot Gymnasium, alsmede om hun College te machtigen tot vaststelling van het bestek en tot openbare aan besteding van dat werk over te gaan gaf aanleiding tot veel discussie. De heer Hoogendam in alle waardeering voor het klassiek onderwijs acht de tegenwoordige tijd niet geschikt voor een uitgave van f16000. De heer Jansen wijst in het bijzonder op het feit dat van de 65 leerlingen, die het gymnasium bezoeken er niet minder dan 89 van elders zijn. Daaronder zijn er ook van Delft, den Haag en Rotterdam. Voor die leerlingen acht de heer Jansen het niet gercehtigd zulke hooge uitgaven toe te staan. Wel zal de rijkssubsidie met die buiten- stadsche leerlingen rekening houden, maar dit mag zeker niet van zooveel belang zijn. Ook de nabij heid der zoo volkrijke kostelooze school acht de heer Jansen eon bezwaar. De heer Den Breems antwoordt hierop dat een

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2