Kunst en Letteren. Kerk en School. Landbouw en Teeteelt. Gemengd Kieuws. eventueele sclioolgeldheflmg voor de forenzen slechts eer verschil zon maken van 20 x f30.waardoor het rijk de helft zon nemen dus ten slotte een ver schil ve»- f300 De heer Visser geeft bovendien een beschrijving van den trcurigen .toestand van het gebouw. Ten slotte wordt het voorstel van B. W. aan genomen met IS tegen 3 stemmen. Ten slotte kwam in behandeling het voorstel van Burgemeester en Wethouders tot het aangaan van eene overeenkomst met P. A. Bos, aannemer te Gorinchem en de firma Van Deventer Zoon alh er, omtrent de grondaanvulling achter den strekdam langs de Maas, bewesten de Voorhaven. Goedgekeurd. Nadat Burgemeester en Wethouders gemacht gd waren tot het vaststellen van het bestek en het m het openhaar aanbesteden van bouwmaterialen ten behoeve dor gemeente, voor den dienst van 1897, deelde de Voorzitter nog mede dat bij de behandeling der gemeentebegrooting voor 189", door hem bij de bespreking van den post Jaarwedde van den Archivaris" o.a. gezegd is, dat de benoeming van dien titularis door den Baad zou geschieden, daar de Archivaris geen Secretarie- ambtenaar is Hij acht zich verplicht er op te wijzen, dat hoe zeer vroeger jaren die meening vrij algemeen werd gedeeld, zoodat dan ook verschillende archivarissen m ons land door den Baad benoemd zijn, volgens tegenwoordige interpretatie van art. 179p der ge meentewet, hetwelk Burgemeester en Wethouders het benoemen der ambtenaren en bedienden bij de plaatselijke Secretarie opdraagt, ook de Archivaris xnoet geacht worden ambtenaar ter secretarie te zijn, daar hij een ambtenaar der gemeente is, benoemd om den secretaris in diens zorg voor het gemeente-archief hij te staan. Om die reden dient hij door Burge meester en Wethouders en niet door den Baad be noemd te worden. De verschillende schrijvers, die in tijdschriften aan de belangen der gemeente-administratie gewijd, dit onderwerp behandelden, zijn het er dan ook tegenwoordig algemeen over eens, dat de benoeming van een archivaris door den gemeenteraad, onder vigeur van de tegenwoordige wetgeving als eene onwettige te beschouwen is (zie Weekblad B. A. no. 2322 en Gemeentestem no. 1830). Op grond hiervan deelt hij namens B. en W. mede, dat de benoeming van een Archivaris der gemeente door hun College zal geschiedendeze mededeeling werd aangenomen voor kennisgeving. De vergadering wordt daarna gesehorst. Na heropening wordt door den heer Den Breems voorgesteld, het voorstel tot het geven van vrije woning aan den Havenmeester uit te stellen. De voorzitter verklaart dat hem dit voorstel zeer onaangenaam aandoet cn dat het zeker op de amb tenaren een onaangenamen indruk zal maken, terwijl hij raadslid zijnde zeer zeker zon tegen stemmen. Het voorstel wordt daarna aangenomen met 13—8 stemmen. Niets meer aan de orde zijnde, sloot de voorzitter de vergadering. Het aantal vakbladen in Nederland is weder met één vermeerderd. Dat die vermeerdering een winst is, verheugt ons. Met blijdschap begroeten wij dan -ook het eerste nummer van De Nederlandsche Boek drukker, maandblad gewijd aan de belangen der boekdrukkunst en aanverwante vakken. Redacteur is de heer H. A. M. Boelants Jr., uit gevers zijn de heeren Morks en Geuze te Dord recht. In een „aan den lezer" wordt in het eerste nummer medegedeeld, dat het nieuwe tijdschrift zooveel mogelijk den 15den van iedere maand zal verschijnen, en gratis wordt toegezonden aan alle hoek- en steendrukkers. Behalve datgene, wat speciaal met het doel der uitgave samenhangt, zal het verder bevatten inge zonden stukken, peuonalia, correspondentie enz. terwijl ieder nummer twee of meer bijlagen zal bevatten, waarvan één achtereenvolgens de portret ten zal geven van bekende Nederlandsche boek- of steendrukkers, onder den titel „Bekende Vakgenoo- ten." Zoo bevat d i t nummer het welgeslaagde portret van wijlen den heer S. E. van Nooten, en verder een portret „Pietas", beide uitnemend uitgevoerde autotypieën van de heeren L. van Leer Co. te Amsterdam. Wat lectuur aangaat, bevat dit eerste nummer o. m. eene waardeerende levensbeschrijving van den heer van Nooten bovengenoemd, van do band van den redacteur. Het eerste nummer van het nieuwe Friescbe Weekblad, onder redactie van Waling Dijkstra, is verschenen. Het draagt den naam „Sljucht en Bjncht". Als medewerkers worden vermeld: dr. F.Buiten rust Hettema, T. J. Bonnema, S. v. d. Burg, B. S. Hylkema, mr. A. S. Miedema, M. Miedema, dr. J. ,B. Schepers, 'p. Veis tra, H. T. van Warners en D. H. Zijlstra Uitgever is W- A. Eisma te Leeuwarden. Het blad is gewijd speciaal aan Friesche letterkunde en geschiedenis. Nbb. Hekv. Kerk. B e r oe p ente Dokknm, H. G. Oldeman, te Ouwerkerkte Bozendaal, G. Nijhoff, te Farnsum. Aangenomen: naar Tuhergen, door J. van der Muelen, te Baarland naar Enter, door G. Bruna H.Mzn,, te Bunxse. Bedankt: voor Ouddorp, doorC.Waardenburg Szn., te Goedereede; voor Pernis, door J. F. de Klerck, te Charlois. In enkele provincies, thans in de provincie Zee land, is eene beweging op touw gezet om het ver zoek aan den Minister van Binnenlandsche Zaken te steunen tot het schrappen van mond- en klauwzeer van de lijst der besmettelijke veeziekten. Verkiezingsvttur. Een werkman te Tiel, die zich niet als loon- kiezer kon aanmelden, omdat hij minder dan f7 per week verdient, heeft aan zijn huisbaas verzocht de huur zijner woning met 25 cents per week te verhoogen, om op deze manier huurkiezer te worden. Door een persoon te Haarlem is bij den ontvanger der i ijksbelastingen de aanslag be taald van 7 personen, die daaitoe niet bij machte waren en daardoor niet op de kiezers lijsten zouden zijn geplaatst. Hoogwater. Onze rivieren zijn op tal van plaatsen bui ten hare, oevers getreden. Zoo is te Zevenaar de overtocht aan het veer het Betgsche hoofd voor rijtuigen gestremd, en geschiedt de over tocht alleen per roeiboot. Zaterdagavond werden door het garnizoen te Kleef drie kanonschoten gelost, ten teeken, dat liet land van Kleef begon in te loopen. De "Waal spoelt te Nijmegen in de omge ving van het veer tegen de stoepen der hui zen en de kelders zijn volgeloopen door de kwel, terwijl het doorgaand verkeer over de Waalkade voor alle voertuigen is gestremd. Uit vrees voor het breken van den veerkabel door den vliegenden stroom, welke er gaat, is de gierbrug van dien kabel afgenomen en wordt nu door een stoombootje over de Waal gesleept. Ook te Arnhem heeft het hooge water on gerief veroorzaakt. Het Broek aan de stadszijde en de uiterwaarden aan de overzijde van den Rijn staan blank. De los-en ladingplaatsen voor de stoomschepen zijn thans aan de hooge kaden bij de aardappel- en beestenmarkt. Het lage gedeelte buiten de Waterpoort te Gorinchem staat gedeeltelijk onder en daarom is door middel van de hulpbruggen het opge hoogde gedeelte weder in gebruik genomen om de booten te bereiken. Het blijkt maar al te zeer, hoe nuttig het is geweest, die opiioo- ging te maken. Rijjool te Leiden. Gistermiddag werd te Leiden door de stu denten van het eerste jaar een gecostumeerde rijjool gehouden. Deze bracht natuurlijk veel drukte teweeg ia de met vlaggentooi prijkende stad. Men zag er o.a. vastgesteld een ontmoeting tusschen Stanley en Emin-pacha in Afrika's duisternissen; een bezoek van den Noordpool reiziger Nansen aan Leiden; een schutter op klompen te paardeen toespeling op aan de Academie gegeven wordende voortdrachten over de Haust-legendeeen aanvoer van nieuwe haring in een, op een sleeperswagen aange bracht en met zeilen voorzien scheepje, welks mast te hoog bleek om over ophaalbruggen te gaan, wat m den feesttocht stoornis veroor zaakte, omdat die mast moest worden gestreken, enz., enz., alles opgeluisterd door schelklin kende muziek, de lucht doorklievende chinaas- appelen en harddravende jongens, die wegens de middagvacantie viij hadden gekregen. Hen aanbesteding. De V erzekeringslode bevat het volgende Het Gemeentebestuur van Kampen heeft een aanbesteding (sic 1) uitgeschreven voor de ver zekering van het gemeente-ambtenaars- en be dienden-personeel tegen ongelukken. Geen Kamper ui Twintig gelukkigen te Tiel. De f 400000 met de premie van f30000 uit de Staatsloterij is in haar geheel te Tiel geval len en nog wel op een klassikaal lot. De trekkers behooren grootendeels tot den arbeidenden stand. Twintig gelukkigen meer in de wereld. JEen onaangenaam geval. In een der te Amsterdam verschijnende bla den werd "Vrijdag medegedeeld, dat de f430.000 in zijn geheel was ten deel gevallen aan een bekend stalhouder aldaar. Dit heeft een van hen, die spoedig om de faam als zoodanig was aan gewezen, heel wat onaangenaamheden bezoigd. Van alle kanten kr(jgt hij gelukwenschen, maar ook bedelbrieven en toen hij zich Zondag met een nieuwe jas op straat vertoonde, i iepen een paar straatbengels hem na: »een nieuwe jas van de centen van de loterij!" En het ergste is, dat er geen sprake is van het trekken van den hoogsten prijs, zelfs niet van een klein prijsje op een twintigje. Hen e oude veete. Gisteravond is wegens een oude veete een man de woning van een werkman in de Doel- straat te Rotterdam binnengedrongen en heeft daar gepoogd den bewoner te lijf te gaan met een geopend mes, waarmede hij dreigende op hem afkwam. De vrouw van den bewoner, die beletten wilde dat haar man gestoken werd, greep het mes en verwondde daarbij deerlijk haar hand. Op hoog bevel. Men schrijft ons uit Zetten: Door een ingezetene alhier was de heer Reiling te Wageningen uitgerioodigd ook te Zetten eene lezing te komen houden over de kieswet. Eene advertentie in de Betuwe be richtte, dat die lezing j.l. Zaterdagavond zou plaats hebben. Op bevel van ds. Pierson werd evenwei aan mr. "W. Reiling getelegrafeerd, dat hjj maar niet moest komen, wijl ds. Pierson zelf wel zou spreken. En alzoo geschiedde het. (if. B. Ct.) Gesignaleerden. In het Algemeen Politieblad zijn gesigna leerd 40 matrozen, 42 lichtmatrozen, 5 mari niers, 4 stoker en 4 jongen, die allen tusschen 44 en 21 December te Santiago van Hr. Ms. fregat Van Speijk van boord zijn weggeloopen of van passagieren achtergebleven. Sigaren-industrie in de Z.-A. Bepulliek. De heer G. van der Spek, sigarenfabrikant te Delft, heeft het voornemen een nieuwe fabriek op te richten in de Transvaal. Enkelen van zijn personeel hebben zich reeds aangemeld om derwaarts te vertrekken. Aanranding. Gisternacht is een koloniaal uit Harderwijk, door een zevental personen op den Ooster- beekschen weg bij Arnhem aangerand en mis handeld en ten overvloede is hem zijn horloge, ii*g, portemonnaie en sabel afhandig gemaakt. Het is der politie mogen gelukken de daders in handen te krijgen. Hen waanzinnige. In het ziekenhuis te Rotterdam is overleden eene 28 jarige vrouw, G. Heeselaars, wonende in de Leeuwensteinstraat, die in een vlaag van waanzin zich in haar woning met petroleum overgoten en daarna in brand gestoken had. De ijlings toegesnelde huisgenooten wikkelden haar in dekens en vervoerden haar in levensgevaar lijken toestand naar het ziekenhuis. Verdronken. Uit het Steiger te Rotterdam is opgevischt het lijk van een 50-jarig manspersoon J. R. Zondagavond 11. was hij in de Leuvenhaven gevallen, doch onmiddellijk gered en op een po litiebureau van droge kleederen voorzien. Gistermorgen vroeg had hij het bureau ver laten en is blijkbaar daarna wederom te water geraakt. Een droevig ongeval. Gisteren zijn twee spelende kinderen uit het raam van een perceel in de Haarlemmerstraat te Amsterdam gevallen. Het eene kind, 10 jaar oud, was terstond dood, het tweede van 44 jaar is per raderbaar naar het Binnen-Gasthuis vervoerd. Grondverschuiving. Tusschen de stations Heerlen en Schaesberg van den Nederlandschen Zuiderspoorweg zijn bij kilometerpaal 20200 de taluds van den spoorwegdijk op verschillende punten over eene lengte van 5 tot 40 meter taanzienljjk afgescho ven. De treinen worden op dit baanvak gepiloteerd. OnmiddeLijk is grond aangevoerd om de gaten te vullen. Hen preek soek! Uit een der Drentsche dorpen schrijft men het volgende aan de Ass. Ct. Bij een onlangs gehouden avonddienst van een onzer drie predikanten bracht een ver gissing een ongewone verstoring in de voort zetting van de godsdienstoefening. De preek, die zoo vlottend werd voorgedra gen en blijkbaar indruk maakte op de eer biedig luisterende schare, werd plotseling af gebroken, terwijl een groote onrust zich van den hoogen spreker meester maakte. Om tijd te winnen en eenigszins op ver haal te komen, werd aan de gemeente ver zocht een ellenlang gezang te zingen. De koster ging orders halen op den spreekstoel en snelde de kerk uit naar de pastorie; eindelek komt hjj terug met doodsbleek gelaat en knikkende knieën en brengt al stamelend uit: sik kan 't niet vinden, zelf moet je zoeken." Om de verbazing ten top te voeren, ver laat thans ook de predikant de kerk, de verbouwereerde gemeente aan de vreemd- soortigste gissingen ten prooi latende. Eindelijk, na lang wachten, komt de schare in bedaarder stemming door de terugkomst van den dominee, die met opgewekt gelaat zich weer de trappen opwerkt en tot aller voldoening de preek verder ongestoord ten einde brengt. Hen voortvluchtige postdirecteur. Volgens berichten uit Demerari heeft het hooggerechtshof aldaar uitspraak gedaan in de zaak van den voortvluchtigen postdirecteur Leuden. Verklarende dat het tusschen Nederland en Groot-Briltannië gesloten, tractaat ook van toepassing is voor Demerari en Suriname, werd niettemin de invrijheidstelling van den gevan gene uitgesproken, op grond, dat het bevel schrift tot diens aanhouding niet van den po- litie-magistraat, maar van den gouverneur van Britsch-Guiana moest zijn uitgegaan. De verdediger van den arrestant mr. Colajo Belmonte eischte toen de onmiddelijke invrij heidstelling van zij* cliënt, waartoe bevolen werd. De vrienden van Leuden in Demerari vonden 't echter voor zijne veiligheid geraden hem daarop terstond aan boord van een stoomer, die naar Venezuela op vertrek stond, te bren gen, alvorens een door den gouverneur getee- kend warrant dat hem andermaal van zijne vrijheid zou berooven, verkregen kon worden. (W.-I.) 300 menschen verbrand. Een groot onheil is in December bij Foo- chow gebeurd. In een tempel te Kwangtow zou voor de eerste maal een tooneelvoorstelling ge geven worden en daar het tevens een première was, was de tempel volgepi opt met menschen. Onder de toeschouwers bevonden zich ook vrouwen en kinderen in strijd met de gewoonte. Bij het gieten van olie in een lamp werd een weinigje op den grond gemorst en toen een stukje onvoorzichtig weggeworpen vuur daarmede in aanraking kwam, ontstond er brand. Met een plank die van het tooneel werd aangegeven om de vlam te blussehen, werd een hanglamp verbrijzeld, waarop het geheeie tooneel dadelijk in lichte laaie stond. De menigte beproefde te ontkomen door twee kleine zijdeuren, daar de hoofddeur gesloten was, doch er werd zoo gedrongen dat een op stopping ontstond. Meer dan 300 personen, voor het meeren- deel vrouwen en kinderen moeten zijn omge komen, Van de veertig tooneelspelers konden zich er slechts vier redden. Zware brand. In een petroleumraffinaderij te Czechowitz bij Bielitz is brand uitgebroken, vermoedelijk "s- ten gevolge van de onvoorzichtigheid van een werkman die een cigarette rookte. De raffi naderij is verbrand, de onvoorzichtige werk man en een arbeidster zijn in de vlammen omgekomen; 28 werklieden bekwamen brand wonden. Hen kras oudje. Te Berlijn woont een dame die a. s. Maandag haar !03den verjaardag hoopt te vieren en, wat vooral van beteekenis is, nog een uitste kende gezondheid geniet. Zij is a! ruim een halve eeuw weduwe haar man was ontvan ger der belastingen zij hoopt met hare 3 zonen, 40 kleinkinderen en 20 achterklein kinderen het zeldzame feest te vieren. Woest rijden. Onlangs wilde in een der Berljjnsche straten een jong wielrijder, die bij zijn makkers een eind achter was gebleven, hen in allerijl in halen. Hij reed daardoor een ouden heer omver die een wonde aan het hoofd kreeg, en werd daarom wegens verwonding door nalatigheid vervolgd. Het Openbaar Ministerie eischte ver oordeeling tot 50 mark boete, maar de recht bank legde den onbesuisden jongen man 100 mark op. JEen nieuwe waterval. Twee inwoners van den Amerikaanschen staat Minnesota hebben een grooten waterval ontdekt. De beide Amerikanen doorzochten het Imatacagebergte in Venezuela in opdracht van de Orinoco-rnaatsehappij. Den 45en Oetober hoorden zij in de verte een donderend geraas. Zij gingen er op af en aanschouwden een machtigen waterval. Bijna loodrecht stort het water zich ia een zestal stroomen van den rotswand, 1600 voet diep. JEen advocates. In Britsch-Indiè is thans een dame als rechtsgeleerde opgetreden, mej. Sorabyi, In dische van geboorte, die te Oxford gestudeerd heeft. Zij heeft reeds een groote praktijk onder de Indische dames uit de hooge kasten, die behalve met den echtgenoot en de broeders met geen man mogen spreken en als zij we duwen zijn met geen enkelen man. Diedames hebben nogal vaak geschillen te vereffenen en daarbij komt haar nu de hulp van doctor juris mej. Sorabyi zeer te stade. E idenkerkhoven. In Edinburgh, de hoofdstad van Schotland, is een kerkhof voor soldatenhonden, en wel in den tuin van het oude koninklijke slot, hetwelk thans voornamelijk voor kazerne dient. De plaats is door hooge muren omgeven en draagt het opschrift: Kerkhof voor soldaten- honden." Het is goed onderhouden en zelfs zijn de grafsteden met bloemen beplant, ter wijl een eenvoudige gedenksteen een opschrift bevat, hetwelk ons mededeelt, welke hond daar begraven ligt. Zoo leest men daar b.v.i>Tot aandenken aan Pat, welke het 72e regiment Hooglanders gedurende 10 jaren lang in oorlogs- en vredes tijd overal volgde. Gestorven 22 Maart 4888." Elders: »Hier rust Tobsy, de lieveling van allen." Op den grafsteen van Dóbbler leest men: sTot aandenken aan Dobèler, welke da Argyll- en Sutherland Hooglanders gedurende negen jaren in Zuid-Afrika, Ceylon, China en Schot land begeleidde. Gestorven 19 Februari 1893," En opdat geen schennende hand de rust komt verstoren van de soldatenlievelingen, leest men op een anderen steen: #Laat slapende honden met rust". De flanellen-kleeding club. Behoeftige in het hospitaal opgenomen pa tiënten worden maar al te dikwijls r"»-\iyk ge troffen door de tegenstelling tussche- Je hun tijdelijk verstrekte warme kleeding iu het hos-

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3