BINNENLAND. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. cil Rhodes' bezoek in de gevangenis aan de twee officieren van Jamesons expeditie. Het onderhoud, waarbij een gevangenbewaarder te genwoordig was. zou van geheel particulieren aard zijn geweest. Van meer belang is de verklaring van Eail of Selborne in liet Hoogerhuis, Be heer Cham berlain had deelde hij mede telegrafisch aan president Kruger gevraagd of deze werke lijk zijn meening over Chamberlain's rede zou geuit hebben, als de Daily Telegraph gemeld had (zie ons nummer van 3 Februari.) De heer Kruger had geantwoord, dat er een misverstand moest bestaan. Hij was niet gewoon, beschou wingen van dien aard door middel van een dergelijk kanaal te houden en ook bij deze gelegenheid was dit niet geschied. Gemengde Nedcdcellngen. In den Franschen Senaat werd de tweede stemming gehouden over de geldigheid der verkiezing van den oud-minister Bourgeois. Met slechts 180 stemmen werd de verkiezing geldig verklaard. Bourgeois legde daarop zijn mandaat als senator neder onder applaus van de linkerzijde. De president zal den minister van binnenlandsche zaken hiervan in kennis stellen. Rudini zal in een manifest zijne denkbeelden over Italie's toestand uiteenzetten. De Paus woonde op den sterfdag van Pius IX het Jaargetijde bij en gaf zelf de absolutie. De kerkvorst zag er voortreffelijk uit. Even haastig als hun optrekken was, is thans de terugtocht der Derwisjen. Zij zetten hun marsch voort in de richting der Atbara, steeds contact houdende met de voorhoede der Itali anen. De uiterste Italiaansche voorhoede is bijna tot Kassala genaderd. Nansen sprak Maandagavond te Londen voor 10,000 toehoorders. Hij deed het verhaal van zijn reis. De prins van Wales sprak hem toe, bedankte hem en overhandigde hem een te zijner eere geslagen lierinneringsmedaille. Blijkens een te Londen ontvangen telegram gaat heden de tuchtigingsexpeditie tegen den koning van Benin op weg. De Portugeesche Cortes zijn ontbonden. Aan het ontbindingsbesluit is toegevoegd een lijst van voorgenomen hervormingen. Een telegram uit Manilla bericht, dat de opstand in de provincie Bulacan en in ver schillende andere provinciën is onderdrukt. De bepalingen in het Amerikaansche wets ontwerp over de immigratie, behelzende dat de immigrant moet bewijzen in het Engelsch of in zijn moedertaal te kunnen lezen en schrijven, en dat de echtgenooten beiden dezen proef moeten afleggen, zijn door den Senaat verwor pen. De Senaat acht het voldoende, dat de immigrant Engelsch of een andere taal kunne lezen en schrijven. Een quaestie? In de N, R. Ct. kwam dezer dagen een klacht voor van iemand, die te Leiden verzocht op de kiezerslijst geplaatst te worden op grond van in 1896 elders betaalde grondbelasting, waarvan hij de quitantie overlegde, en die ten antwoord ontving, dat hij ook de biljetten van de elders betaalde personeele, bedrVjfs- en ver mogensbelasting had over te leggen. Deze pisch streed z. i. met de artikelen la en 11 der kieswet, daar hierin slechts sprake is van ééne der Rijks directe belastingen. De AT. R. Ct. antwoordt z>Men kan kiezer worden op grond, dat men aangeslagen was in ééne der Rijks directe be lastingen, maar men moet alle Rijks directe belastingen, waarin men aangeslagen was, vol daan hebben. Dit laatste is ongetwijfeld de reden, waai om men van den inzender de qui- tanties van de overige belastingen geëischt heeft. Op welk artikel der kieswet deze eisch berust, is ons echter niet duidelijk. Op grond van art. 11 schijnt de eiscii niet te kunnen worden gedaan. "Volgens dat artikel toch moet men slechts het bewijs overleggen, dat men in ééne der Rijks directe beiasiingen is aangesla gen geweest en dezen aanslag voldaan heeft." Hier schijnt, voegt liet Vad. er bij, inderdaad een leemte in de wet te zijn. Intusschen is het zeker, dat de aiLpirant-kiezer plaatsing op de kiezerslijst niet kan voideren, als hij niet be- wijst, dat hij al zijn belastingen heeft betaald. Reclameert bij bij niet-plaatsingdan zal hij krachtens art. 31 der wet zijn bewijsstuk ken, i. c. alle zijn voor voldaan geteekende aanslagbiljetten, hebben over te leggen. Wij gelooven dat èn N. R. Ct. èu Vaderland in deze dwalen. Immers leest men in den aanhef van art. 1 der kieswet: De leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal worden gekozen door de mannelijke ingezetenen des Rijks, tevens Neder landers, die den leeftijd van vijf en twintig jaren iiebben bereikt, voor zoover zij over het laalstverlcopen dienstjaar in één of meer der Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, het te dier zalce verschuldigde voor of op den len Maart voldaan hebben en volgen de gevallen waarin men kiezer kan worden. De quaestie is dunkt ons dus geen quaestie wanneer men Iet op de hierboven gecursiveerde woorden, dan kan er dunkt ons geen andere opvatting in casu gehuldigd worden, dan ten stadhuize te Leiden geschiedt. leemte in de Kieswet. Hoe zorgvuldig minister Van Houten de kiezers heeft geclassificeerd, hel blijkt, zegt Het Centrum, dat hij nog een bijzondere cate gorie heeft overgeslagen, die op geen der elf modellen van aanvrage voor het kiesrecht is onder te brengen. sHet zijn n.l. de niet-aangeslagenen, die^een voldoende huur verwonendie ook niet in iemands dienstlctrelekinrj staan, maar toch met hun arbeid een inkomen verwerven, dat voldoende is voor hun onderhoud en samenvalt met de cijfers in de bekende tabellen genoemd. «Het zijn de kleine neringdoenden, de kleine handelaars, die voor eigen rekening zaken doen. Verdient zulk een man gemiddeld door het jaar elf of twaalf gulden per week, dan slaat hij stellig gelijk met een weikman van gelijke verdienste en het kan de bedoeling des wetgevers niet geweest zijn, zulk een in zijn soort onafhankelijk werkzamen ploeteraar, die jaar in jaar uit zijn klanten bedient en op eer lijke wijze het brood verdient voor zijn gezin, achter te stellen bij een werkman, die in dienstbetrekking is. »Zich blind kijkende op dien werkman, heeft men al schiftend en soiteerend dezen nyveren en ontnisbaren burger vergeten! Te Amster dam, waar aan ons bureau de adspirant-kiezers in den warwinkel der formulieren worden te- rechtgeliolpen, heeft zich gisteren zulk een kiezer aangemeld. Wij hadden allerlei model len, voor hem echter was er geen model ge drukt; ook in de letters der wet kwam zijn aanspraak of titel niet voor. vWat gebeurd is? »Wij hebben hem aangeraden het Mode! V betreffende de ioonkiezers dermate te wijzigen; hij kon daarop nu een eerlijke verklaring tee kenen, dat hij in zijn kleinhandel het vereischte loon heeft verdiend, en nu deswege het kies recht aanvraagt. sDit biljet gaat nu naar den Burgemeester. Maar wij maken het geval nu reeds publiek, omdat wellicht een officieele verklaring dien aangaande licht zou kunnen verspreiden. »Ons komt het voor, dat naar den geest der wet den verzoeker het kiesrecht niet kan wor den onthouden." Onze vlag. Aan een particulier schrijven uit Ternate, met de laatste mail ontvangen, ontleend Insu- linde het volgende bericht uit zeer geloofwaar dige bron. sliet te Ternate gestationneerde stoomschip der gouvernernents-maiine Zeemeeuw maakte gedurende de maanden October en November een reis naar de Noord- en Zuidkust van Nieuw-Guinea. Op deze reis werden de Mappia eilanden bezocht, gelegen drie wachten (12 uur) stoo- mens benooi den de Geelvinkbaai. Op deze latte, geheel met klapperboomen begroeide eilandjes, werd een geheschen Ameri kaansche vlag aangetroffen, die onmiddellijk werd neergehaald en door onze driekleur werd vervangen. Ook werden eenige onderzoekingen gedaan op het in de Etnabaai gelegen eilandje Zakahai waar steenkolen werden aangetroffen, doch van zeer infeiieure qualiteit. Met hoogwater loopt deze koienbeddirig geheel onder, zoodat ze voor exploitatie wel ongeschikt zullen zijn. In de Tweede Kamer kan eerstdaags eene belangrijke interpellatie worden tegemoet gezien. Zooals bekend is, is bij koninklijk besluit de politie-vei ordening vernietigd der gemeente Wohseiaa! waarbij liet in bet openbaar uiten van Godslasteringen is strafbaar gesteld. De ariti-revol. kiesveieeniging ^Nederland en Oranje" te Groningen, heeft eerie motie gezon den naar de anti-revo). Kamerclub aan het adres van het Kamerlid van Alphen, als voor zitter van dat college, waarbjj zij het vertrou wen uitspreekt dat in een der eerstvolgende vergaderingen der Tweede Kamer de Regeering over bovengenoemd koninklijk besluit zal geïn terpelleerd worden, en hare afkeuring over deze beslissing zal kenbaar gemaakt worden. Ten paleize zal hedenmiddag een voorstelling met de cinematograaf voor de Koninginnen worden gegeven. Maandag a.s. zal ten Hove een thé dansant plaats hebben, waartoe een COOtal uitnoodi- gingen zullen worden rondgezonden. De gewone audiëntie van den minister van koloniën zal op Vrijdag 12 Februari 1897 niet plaats hebben. De commissaris-generaal voor de wereldten toonstelling in 1900, de beer Cremer, vertrekt deze week naar Parijs, ten einde zich voor- loopig persoonlijk op de iioogte te stellen van de everilueele teireinen voor eene Nederland- sche en koloniale afdeeling. Het lid der hoofdcommissie, D. baron Van Asbeck, ingenieur te Parijs, bevindt zich in Den Haag. Het Koninklijk Instituut van Ingenieurs is er niet erg over gesticht, dat in de ho fdeom- missie voor de tentoonstelling geen enkel lid van het Instituut is opgenomen, tegen de ge woonte bij dergelijke tentoom-tellingen. De heer A. M. K. W. baron van Ittersuin wenschte, dat de Raad van Beheer van het Instituut zich ter zake tot de regeering zou wenden, welken wen«ch de voorzitter in dien Raad verklaarde ter sprake te zullen brengen. Aan de verkiezing voor twee leden van liet Hoofdbestuur is deelgenomen door 131 depar tementen, samen uitbrengende 432 stemmen. Uitgebracht werden voor de eerste vacature op mr. M. W. F. Treub 398 stemmen, op mr. J. Ktiïseman 34 st.; voor de tweede vacature op D. W. Stork 423 st en op dr. P. van Geer 9 stemmen. Zoodat tot leden van het hoofdbestuur gekozen zijn mr. M. W. F. Treub te Amsterdam en D. W. Stork te Hengeloo. Beide heeren hebben de benoeming aangenomen. Het hoofdbestuur zal weldra doen verschijnen een klein geschrift over stuingrondverhuring", door J. Biuinwold Riedel. In Febiuari of begin Maart worden verzon den de punten ter beschiijving voor de alge- meene vergadering van 1897, en het rapport »De opleiding van het onderwijzend personeel in be waai scholen", welk ïapport bevat de uitkomsten van esn onderzoek, door het hoofd bestuur ingesteld, ovei eenkorostig zijne aankon diging in de algemeene vergadering van 1896, en waarvan de conclusie geleid heeft tot een voorstel zijnerzijds aan de algemeene vergade ring van 1897, Prof. Drucker, die in het vorige jaar op uit- noodiging van curatoren der Universiteit te Leiden er in had topgestemd, dat zijn aanvraag om ontslag als hoogleeiaar voorioopig als niet ingediend zou worden aangemeikt, heeft thans den wensch te kennen gegeven, dat hem het gevraagde ontslag worde veileend. Te Delft wordt door menschen, die 't we ten kunnen, verzekerd, dat de regeering er ernstig over denkt, de kweekschool voor de Zeevaart van Leiden naar Delft te verplaatsen, als eene kleine vergoeding voor het vertrek der artillerie-inrichtingen. Tentoonstelling van Reclame-middelen. Dc verecniging Amsterdam Vooruit! heeft het voornemen, bij genoegzame deelneming, in de maand Augustus a. s. in het Paleis voor Volksvlijt een In- ternatimale tentoonstelling van Reclame-middelen te houden. Uit de leden van Amsterdam Vooruit.' zijn ver schillende commissieen gevormd ten einde met ver eende krachten het welslagen der tentoonstelling te verzekereu. Een prijsvraag voor een reclame-biljet voor deze reclame-tentoonstelling wordt uitgeschreven, waar voor de commissie, bestaande uit de heeren G. H. Breitner, W. Kromhout Cz. en A. Reyding, bezig is, bet programma te ontwerpen en een jury samen te stellen. Het Uitvoerend Comité, bestaande uit de heeren A. N. J. Fabius (voorzitter), Jhr Mr. A. A. van Teylingen (secretaris), J. F. Vbrster (penningmees ter), W. Kromhout Cz., N. van Harpen en A. Rey ding (.commissarissen) houdt zich reeds gcruimen tijd onledig inet de voorbereidende maatregelen. Naast het Uitvoerend Comité is uit de leden een Financieele Commissie benoemd, bestaande uit de heeren mr. H. J. van Ogtrop, mr. Mathuijs G. .T. Boissevain, P. J. H. Kuijper van Harpen, J. Stroeve J.Ez. en G. R. Harkema; terwijl men bezig is uit de industrieelcn ecu Commissie van Advies samen te stellen. De vereeniging Amsterdam Vooruitbeoogt met deze tentoonstelling geen winst. De leden stellen hun werkzaamheden gratis ten dienste van deze tentoonstelling, terwijl" het batig saldo der tentoon stelling ten goede komt aan dc inzenders in ver houding van hun deelname. Commiezen der Posterijen. Zondag is te Arnhem de algemeene jaarvergade ring gehouden van de Broed jrschap van commiezen der posterijen. ïn de plaats van het aftredend be stuurslid, jhr. Van Foreest, die een herbenoeming niet wenschte. werd gekozen de heer Van Leeuwen van Duivenbode, van Amsterdam. De statuten werden in dezen zin gewijzigd, dat ook als gewone leden zullen worden opgenomen de commiezen der posterijen en telegraphic, die surnu merairs examen hebben afgelegd. Door den heer Henri J. Messink werd de nood zakelijkheid betoogd van de invoering van een nieuw disciplinair stelsel voor de lagere beambten. Als plaats van bijeenkomst voor de volgende ver gadering werd gekozen 's-Gravenbage. Dc heer W. P. Nagel, inspecteur der posterijen te Breda, werd benoemd tot cerelid. OVERSCHIE, 10 Februari. Maandagavond hoorde v. d. Berg aan de Schans hnlp roepen en dadelijk ging men naar de plaats vanwaar het geluid ver nomen werd. Toen men daar aankwam, hoorde men echter niets meer en vermoedende, dat er iemand in het water was gevallen, ging men onder het ijs zoeken en haalde ook werkelijk een man op. Dade lijk werd hij op een melkwagen gelegd en naar Oversehie gebracht, waar de dokter, na twee uren met hem bezig te zijn geweest, slechts den dood kon constateercn. De verdronkene is herkend te zijn Jan Salters, vroeger smid te Rotterdam. KETHEL, 10 Februari. Gisterenavond was alhier een vergadering belegd ten doel hebbende „de op richting ecner afdeeling der Christelijk Historisch Kiczersbond". Deze vergadering was uitgeschreven en werd gepresideerd door Ds. K, E. van Griethuizen. De president opent deze vergadering met een woord, waarin hij ten duidelijkste liet gevoelen welke ingrijpende veranderingen de uitslag der stemmingen souden kunnen teweegbrengen als niet de protestanten zich als één man zouden vereenigen. Daarna ging de voorzitter over tot voorlezing der bondsreglement-artikelen en hielp tevens de aanwe zigen op de hoogte van degene, die zich kon be schouwen, volgens de nieuwe wet, kiezer te zijn. Over deze artskelen werd eenig debat gevoerd, waarvan het gevolg was dat, toen de president in rondvraag bracht wie al of niet genegen waren tot het oprichten eener bondsvereeniging, elf van de negen en tsvintig vereenigden tegenstemden, en toen er overgegaan werd tot benoeming van een bestuur, do zaal verlieten. Alhier is dus een afdeeling der Chr. Hist. Kiezers- bond opgericht. POORTUGAL 9 Februari. De werkzaamheden aan de zalmsteekvisscherij „de Hoop", onder deze ge meente, directeur de heer Johs. Kalkman te Kraling- scheveer, zijn heden hervat. Bi] Kon. Besluit is eeu pensioen van f 3000 ver leend aan J, A. Geukama Bakker, laatstelijk ontvanger der diiecte belastingen te Rotterdam, 2de afdeeling. Bij Kon. Besluit is, wegens eindiging van hun dienstverband, een eervol ontslag verleend uit hunne betrekking tot de landmacht: 1o. met ingang van Apul 1897, aan ie reserve- officieren van gezondheid le kl. A M. Grondhout en dr. W. F 11. Sciielkly, alsmede aan de reserve-oflieieren van gezondheid der 2e kl. J. H. Petk, dr. 1. Sytsma, G. J. van de Linde en M. P. Risselada 2o. met ingang van 9 Mei 1897, aan de reseive- officier van gezondheid 2e kl. N. Lansdorp Jz. De minister van waterstaat heeft te rekenen van 1 Februari 1897: lo. den met ingang van dien datpm tot hoofdin genieur voor het stoomwezen benoemden ingenieur voor let stoomwezen der 1ste klasse in het 2de district ter standplaats Rotterdam, W. A. M. Piepers, weik- zaam te stellen in het 4de district ter standplaats Arnhem, en hem aan te wijzen als hoofd vau dat district 2o den ingenieur voor het stoomwezen der 2de klasse m het 5de distuet ter standplaats Zwolle, .1 N Kooy. wei kzaam te stellen in het 2de district ter standplaats Rotterdam, en hem aan te wijzen als hoold van dat district 3o. den ingenieur voor het stoomwezen der 2de klasse, wei kzaam ïr het 5de district ter standplaats Zwolle, D. Okhuize», aan te wijzen als hoofd van dat district. Bij Kon, Besluit is aan G. Visser Bzn., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als lid van het college van regenten over het huis van bewaring alhier, onder dankbetuiging voor de in die betrekking bewezen diensten, en zijn benoemd: tot lid van liet college van regenten over het huis van bewaring alhier, mr. F. van Riemsdijk, ambtenaar van het openbaar minis terie bij de kantongerechten te Schiedam, Brielle en Sommelsdyk, alhier; tot lid, tevens voorzitter van genoemd college van legenten, mr. II. M. G, Kloppenburg, kantonrechter hier ter stede. De vereeniging ^Gezelligheid" gaf gisteren avond een soiiée amusante en bal aan hare leden, die zeker we! als geslaagd mag beschouwd worden. Wanneer men met zelfverloochenende volharding zich had lieengewerkt door den mod derpoel, die den titel van toegangsweg werd gegeven en men had zonder ongelukken de groote zaal der Officieren-Vereeniging bereikt, dan zag men dat in de eerste plaats daar voor de gezelligheid was gezorgd door de rangschik king der tafels en stoelen, terwijl het midden gedeelte gere-erveerd was voor de danslustigen. Een afwisselend programma van muziek, dans, voordrachten van mej. Elize Dumont en de heeren Nico de Haas en George Freund bracht voorts de gewensclite vroolijkheid en wist de aanwezigen uren achtereen bijeen te houden, terwijl het scheiden door allen ais een treurige noodzakelijkheid werd beschouwd. lieden morgen omstreeks 12 uur ontstond brand in de woning van den baibier De Raay aan de Lange Haven naby de Koemarkt Een broek, die boven de kachel te drogen hing, had vlam gevat en het vuur had zich daarop medegedeeld aan de schoorsteenlijst. De brand werd gebluscht met emmers wa ter door een agent van politie, bijgestaan door een man ea een vrouw. De schade is gering. De brandersknecht D. van Gulick werkzaam in de branderij van den heer Prins aan de Westerkade had hedennacht te 2uur het ongeluk om slapende in de sloot langs de Warande te ioopen. Door het koude bad eensklaps helder wakker geworden, was hij spoedig weder op vasten bodem en kon hij in de branderij zijn kleeren drogen. BURGERLIJKE STAND, (.«"buren s 9 Febr. Klasina Adriana, dochter van T. Polet en A. M. van der Stroom, Nieuw- sticht. Maria Sophia, dochter van C. van der Meer en A. Vermeulen, Breeistraat. «verleden 9 Febr. Anna Sinke, oud 28 jaar en 6 maanden, eehtgen. van D. Dijkman, Heerenstraat.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2