Kunst en Letteren. Kerk en School. Koloniën. Rechtzaken. Landbouw en Yeeteelt. Gemengd Kieuws. De zaak van Jan Koelman, die den burgemeester van Edam en de politie aldaar met een mes bedreigde, is naar de openbare terechtzitting te Haarlem ver wezen. Hem wordt ten laste gelegd poging tot dood slag, althans poging tot ernstige mishandeling. Neb. Heev. Kerk. Beroepen: te Wijk aan Zee, J. A. Gerth van Wijk Jr., te Bennebroek. Bedankt; voor Yelzen, door L. Blanson Hen- ketnans, te Wolvega. Geref. Kerken. Beroepen: te Zaandam, L. van Valk,teSche- veningen. Door den minister van koloniën is do heer C. J. I. Sluyk gesteld ter beschikking van den gouver neur-generaal van Nederlandsch-Indie, met bestem ming om aldaar werkzaam te zijn voor de voorzie ning in de godsdienstige behoeften van de minder gegoede leden der Christelijke gemeenten en van de militairen in de garnizoen daar te lande. (St.-Ct.) Hoogeb Onderwijs. Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechtsweten schap do heer J. A. Schorer (geb, te Heinkenszand) met proefschr. get.„De geschiedenis der calamiteuse polders in Zeeland tot het reglement van 20 Januari 1791". Amsterdam. Het doctoraal examen in de genees kunde is met gunstig gevolg afgelegd door den heer F. H. Keidel. Toegelaten voor het lBte gedeelte arts-examen de heeren D. J. Brandon, G. H. de JangenJ.de Hoop, Aan de universiteit te Beiden is het voorbereidend kerkelijk examen afgelegd door den heer D. Plan- tinga. Noord-Bralantsche Nijverheid Alom in de provincie Noord-Brabant is men in de weer voor de tentoonstelling van Noord- Brabantsc.be Nijverheid. In alle voorname cen tra zijn plaatselijke comité's gevormd, zooals in Breda, Tilburg, Bergen-op-Zoom, Waalwijk, Helmond, Eindhoven, Dongen, alwaar de voor naamste indusirieelen zich aan liet hoold heb ben gesteld. Overal worden groote vergaderingen gehou den. Te Waalwijk o. a. zal dezer dagen eene vergadering worden gehouden van industiieelen uit alle Langestiaatsche gemeenten. Groote inrichtingen hebben bereids plaats ruimte gevraagd; van verschillende plaatsen zal men op groote schaal collectief exposeeren. Volgens de Noordbr. zal o.a. een compleet weefgetouw in werking worden gesteld. Ook inrichtingen" van onderwijs zullen vertegen woordigd zijn. De Bredasehe Ambachtschool zal in haren geheelen omvang aanschouwelijk worden voorgesteld en ook de bekende Bossche Teekenschool voor Nuttige en Beeldende Kun sten zal haar beste beentje voorzetten. Ook van kleinere gemeenten komen bereids verschillende aanvragen in. Onmiddelijk na de opening der tentoonstelling zullen een 1000-tal prijzen, waaronder zeer aanzienlijke, voor de verloting worden aangekocht. Aangifte van inzendingen moeten geschieden vóór 1 Maart. Vroege zomer. Werd er reeds melding van gemaakt, dat de eerste ooievaar en spreeuwen zijn gezien, te Goiinehem heeft zich een andere vroegete lente bode vertoond, nl. een meikever. Een depót van blanke slavinnen. Wij maakten melding van het bericht in de Liml. Koerier, dat te Venlo een depót van blanke slavinnen is ontdekt. Omti ent deze zaak schrijft genoemd blad nog het volgende: De geruchtmakende gebeurtenissen der laatste dagen hebben meer dan ooit de aandacht doen vestigen op de verdachte huizen, die hier in de laatste jaren als paddestoelen uit den grond oprezen. Eerst een enkele, toen meer en ver volgens een heeie zwerm van die vampyren lieten zich in onze gemeente neer, om hun schandelijk bedrijf bier uit te oefenen. De houders dezer huizen zijn zonder uitzon dering allen Duitscheis, die in hun vaderland meestal wat op hun kei fstok hebben. Voor deze heeren was het bier een eldorado, waar zij naar hartelust hun vuile streken konden bot vieren. In den beginne bescheiden, werden zij bij de wetenschap, dat ze straffeloos waren, hoe lan ger hoe driester, en veroorloofden zij zich prak tijken, zoo laag, zoo gemeen en zoo dierlijk, dat wij het verbaal daarvan niet onder de oogen van onze lezers durven brengen. Al spoedig had zich een geregelde handel in blanke sla vinnen gevormd, overal waren agenten aan gesteld en zelfs in onze stad vond men per sonen laag genoeg om tegen een vergoeding van M. 10 niets kwaad vermoedende meisjes naar deze huizen heen te brengen. Zij zochten en vonden gewoonlijk hun slacht offers ouder dorpsche dienstmeisjes, die buiten betrekking waren. In die huizen aangekomen werden zij aangenomen als werkmeid, doch al spoedig met list en desnoods met geweld in de armen der ontucht gedreven* Er zijn feiten voorgekomen, dat meisjes dagen lang werden opgesloten en dat zij niet in de gelegenheid waren aan verwanten of politie van haar treu rig lot kennis te geven. En meestal waren dat nogjeugdige meisjes. Werden zij van hier uit dan verder verhandeld, dan kregen zij papieren, waarin een ouderdom vermeld stond, als door de wet wordt gevor derd, om in de publieke huizen te worden op genomen. De ziel van al die huizen van ontucht, de brutaalste en vermetelste van allen was zekere Siemes, op den Kaldenkircher weg, wiens hoogst achtbare ega, herinneren wij ons goed, onlangs wegens koppelarij in Pruisen veroordeeld we>'d en die thans naar de gevangenis te Roermond is overgebracht in hoofdzaak wegens niet te noemen, afschuwelijke feiten. Reeds sedeit lang hadden eenige Duitsche bladen tegen deze huizen gewaarschuwddoch werd daarop door de politie een onderzoek in loco ingesteld, dan weid nooit iets verdachts gevonden. De reden daarvan is thans bekend; men was gewaaischuwd en de minderjarige meisjes werden hier of daar ver borgen. Armoede te Scheveningen. H. M. de Koningin-Regentes stelde een be langrijke gift beschikbaar tot leniging van de armoede te Scheveningen onder de verschil lende gezindten. Een eerste uitdeeling van le vensmiddelen, biandstoffen enz. vindt reeds plaats; spoedig volgt een tweede. De werkloosheid onder de vakken, in ver band staande tot de visschcrij te Scheveningen, is groot, vooral onder de scheepstimmeilieden, kuipers enz, Eenige van de eeistgenoemde am bachtslieden zijn onlangs aangesteld tot poli tiedienaren, anderen doen moeite om weik te vinden. Ambtsijver. De gelegenheid, om zich te doen plaatsen op de kiezerslijsten wordt door den burge meester der gemeente Leiden nog opengesteld op Maandag 15 dezer, van 's voormiddags 9 uur totmiddernacht. Diefstal. Tegen een viertal in het roomsch-katholieke weeshuis te Vlissingen verpleegd wordende knapen, is door de politie proces-verbaal op gemaakt wegens hunne eigenaardige opvatting van verkrijging van zaken, met den verkoop waarvan vele menschen een broodje zien te verdienen. Reeds sedert eenige dagen kwam nu eens deze, dan weer een andere winkelier tot de ontdekking, dat de voorraad in lninne winkels minder werd, zonder dat de geldlade er bij proliteerde. De politie, met dit verschijnsel in kennis gesteld, snapte het bovenbedoeld viertal knapen, dat vooral voor het kapen van tabak en sigaren eene bijzondere liefde toonde. Voor pleizier uit. Te Beesel (Limburg) kwam dezer dagen een deftig gekleed heer bij den herbergier S. en vroeg om daar een koffertje tot den volgenden dag te mogen laten staan. Toen hij echter met terugkeerde, deed de herbergier aangifte bg den burgemeester. Bij onderzoek bleek, dat het achtergelaten koffertje den ransel en de sabel van een koloniaal bevatte, toebehoorende aan den koloniaal H. v. N., die de grenzen over is met een minderjarig meisje uit Roermond. Ecu vriendelijk briefje. Een hoofdfder school van een onzer plattelands gemeenten ontving dezer dagen, toen hij bij de ouders van een schoolgaand kind naar de reden van liet verzuim informeerde, onderstaand schrijven, waaruit mot aileen bhjkt dat het stoffelijk belang de verstandelijke en zedelijke vorming van liet kind vaak op den achtergrond dringen, maar ook dat de verhouding van ou der tot onderwijzer dikwijls te wenschen over laat. «meester ik liep u kompelement ontvangen. En u krijgt van mij te Groettenis terug en laat u wete als Treesje 25 Cent per dag ver dienen kan, dan komt zij niet naar school, want Je zou maar aardige op slaan als u ook eens van 50 Cent per dag moest leven en wanneer ze kan dan zal ik ze sturen en dan mag je ze weer rond haar ooren slaan, maar dan zal ik weten wat of mij te doen staat nu Gegroet." Een geheimzinnige moord. In een coupé van een trein van den Engel- schen Zuidwestcrspoorweg is bij aankomst te Waterloo liet lijk van een reizigster gevonden. Het lichaam was nog warm. Het hoofd was zoo zwaar verminkt, dat liet onmogelijk was uit te maken of de wonden waren toegebracht met een revolver of met een knuppel. Dat het slachtoffer zich hevig had verzet, bieek uit de wanorde in de coupé en uit de bJoedspatten die de wanden rondotn bedekten. In den waggon werd geen wapen gevonden, ook had geen der overige reizigers in den trein een schot gehoord. Aljch. Uit Kota-Radja werd den 4en Januari aan de Deli-Ct geschreven Bijna was '96 ten einde, toen we den 'iOsten De- sember verrast werden door treurige berichten en wel van een kant van waar we ze het minst ver wachtten. De le luitenant Korfmncher, postkonnnan- dant te Lemtih, was bij het maken eener ronde door een artillerist, die op post stund, doodgeschoten. De reden dier wandaad was, dat de vrouw van dien kanonnier op zijn eigen verzoek door den postkom- mandant uit do benting verwijderd geworden was. Toen nu diezelfde kanonnier weer toelating zijner verwijderde vrouw verzocht, weigerde de postkom- inandant daarin toe te stemmen. Een tweede treurig bericht kwam, dat op de Atjeh-rivier bij Indrapoeri een prauw omgeslagen was, terwijl twee compagnien van het 14e bataljon werden overgezet. Een hoornblazer verdronk, ook de cotnpagnie's kas ging verloren en 3 officieren zagen hunne sabels door den stroom wegvoeren; de luitenant-adjudant verloor zijn harnachcmcnt. Dit waren de laatste offers die in '96 geeischt werden. Het jaar 97 zou helaas mede niet lang wachten met het vragen van offers. Reeds voor drie weken begon men inet toebereidselen voor een 2en tocht naar Lohong. Daaraan zouden deelnemen: het 12e bataljon, repeteergeweeren van het 3e bataljon en dc mareebaassées, zoomede een sectie mortieren. Wegens aanhoudende regens werd het vertrek steeds uitgesteld. Eindelijk werd het weder gunstiger en vernam men op 31 Dec., dat den volgenden dag het vertrek zou plaats hebben. De commandant dezer colonne zou overste Soeters zijn. Op 1 Januari tusschen 3 en 5 uur kwamen de troepen aan het station; de stemming liet niets te wenschen over. Al was het nieuwjaarsdag cn al was de cantine dien dag druk bezocht geweest, geen enkele fuselier behoefde achter te blijven. Men had nauwkeurige berichten ingewonnen om trent het verblijf van Toekoe Oemar; hij zou zich ophouden in de kampong Gentoct. Het 12e bataljon kwam aan boord van do Maet- sugekerhet korps marechaussée en de le compagnie van het 3e bataljon aan boord van de Havik. Het 12e bataljon zou landen bij de kampong Bang Moj, de Havik zou zuid-westwaarts daarvan in de nabij heid van een klappertuin de troepen aan wal zetten. De marechaussées en de repeteergeweren landden daar dan ook om 11 uur 's avonds en marcheerden naar kampong Gcntoet, die ze zouden omsingelen, doch toen zoo groot bleek te zijn, dat daarvoor meer troepen noodig waren. De afbtand van het lan- dingspunt tot de kampong is ongeveer een uur gaans Op lmn weg daarheen kregen ze twee salvo's van zeer dichtbij, die geen verliezen toebrachten, daar de kogels te hoog gingen. Het 12e bataljon landde echter niet bij Blang Mej, maar op het zelfde punt waar de eerste troepen geland waren. De kampong Gentoet vras evenwel nu ai leeg en Oemar was al naar de hergen gevlucht, daar onze komst voor hem in 't geheel geen geheim was, zoo als dc kedjoeroean dan ook meedeelde. Hij houdt zich nu met zijn volgelingen in de hergen op, vanwaar zij étage-vuur op onze troepen afgeven en waar zij zich versterkt hebben. De mortieren bleken nu niet voldoende te zijn, zoodat hedenmorgen in dc vroegte een sectie berg- artillerie alsnog is overgebracht. De eerste berichten zijn nu niet hijzonder gunstig; van verrassing was geen sprake en onze verliezen zijn niet gering. Heden morgen hebben reeds 5 offers een laatste rustplaats op Petjoet gevonden, terwijl er nog zwaar gewonden in het hospitaal liggen, waaronder oen Europeesch sergeant, die een schot door beide oogen kreeg. In het geheel 10 gewonden, waarvan 7 licht. Heden morgen kwam bericht dat de le luit, adj. Heidens gewond was; een schot in 'tbeen en ge lukkig niet gevaarlijk. De andere drie eompagmën van het 3c bataljon die zijn achtergebleven, moeten zich gereed houden elk oogenblik uii te rukken, wellicht om hier of daar een toegang af te sluiten. Het is te hopen dat ze opgevraagd wordende kans op het pakken van Oemar zou dan nog niet verkeken zijn. Den 2cn Januari is het 6e bataljon to Kroeng- Raha afgelost cn vervangen door 2 compagnien van het 15e bataljon onder majoor Bakkers, die er nu als vaste bezetting zullen blijven, Het 6e bataljon zal in den loop dezer maand naar Indrapoeri gaan cn daar als vaste bezetting blijven, zoomede het 9e bat., zoodat dan in den Kraton blijven, evenals vroe- In het weekblad De Amsterdammer wordt onder <ien titel „Een schrikbewind" gehandeld over het ontslag van dr. Bredius als directeur van het Mau- ntshiis. Na gewezen te hebben op de algemeen er kende beteekenis van den heer Bredius als kunst historicus en Rembrandtkenner, vraagt het Week blad ,En waarin bestond die krenking? ')';De door allen zoo gewaardeerde directeur had zijn adjunct-directeur, zijn bekwamen medewerker, den heer Hofstede de Groot, verloren, door diens verplaat sing naar het Rijksmuseum alhier. Voor deze vaca ture had hij den heer Van Houten iemand voorge dragen, en de Minister, die volstrekt geen bezwaar teven Bredius keus uit het midden bracht, benoemde ceheel buiten hem orn, een ander. „Deze andere, een zekere heer Waller, zelfs niet bij" name bekend in de wereld der kunsthistorici, heeft de eer zoon te zijn eens vaders, aan mr. Vau Houten niet onbekend. „Bovendien de heer Waller had zelfs niet gesol liciteerd. Een benoeming dus als een echt regenten stukje uit den voortijd een verheffing van Waller tot kunstkenner en kunsthistoricus, op verzoek van papa of mama, van oom of tante „En alsof de benoeming van dien persoon, op die wijs, nog niet kwetsend genoeg ware, wordt dien jongen heer een traetement toegelegd even hoog als dat van den heer Bredius zelf, ofschoon het bij officieel schrijven van vóór eenige weken voor den eventueel te benoemen adjunct op een lager cijfer was vastgesteld. Dat salaris was dus opzettelijk voor den onbekenden uitverkorene van den heer v. Houten, door den heer v. Houten verhoogdals wilde hij te kennen geven voor 't Mauritshuis is de heer Bredius precies evenveel als de heer Waller waard. Dat is één pot nat; lood om oud ijzer. „Hoe begrijpelijk, dat de heer Bredius in zulk een handeling van den Minister niets anders heeft kunnen zien dan een daad, die ten doel had, op de duidelijkste wijs minachting voor zijn betrekking, zijn bekwaamheid, zijn ijver en zijn offervaardigheid AaD den dag to leggen. Het blad gaat dan voort met te bctoogen, dat een krachtig protest dient op te gaan tegen een eigen dunkelijke handeling als die, welke hier heeft plaats gehad. Het doet ook een beroep op den nieuwen titularis, den heer Waller zelf, die „thans wetende, wat het aanvaarden van zijne benoeming beteekent," zich wel zal hebben te bedenken vóór bij de betrek king aanvaardt. De heer Waller moet de eerste zijn) om te zeggen: ik wil zonder Bredius niet in het Bredins-huis. „En indien hij dat sprak, en de weinigen, die ge roepen kunnen worden om den uitgedreven directeur op te volgen, zwoeren wij weigeren een plaats in te nemeu, die op zulk een voor het gevoel stuitende wijs open is gekomen, en zij verbonden zich met alie belanghebbenden en belangstellenden tot een vast besluitBredius zal weer in dat Mauritshuiszou dan de natie' en dat keurvendel der natie, hotwelk in dienst der kunst staat, niet sterker blijken dan Van Houten's wil, dan 'sministers sinister beleid?" Maar nogmaals wijst ten slotte het artikel op de algemeene beteekenis van het gebeurde. „Deze zaak, schoon in de eerste plaats eene der kunstwereld, gaat het geheele volk, en vooral gansch de ambtenaarswereld aan. Wat Bredius weder varen is, kan honderden in den een of anderen vorm overkomen. Tua res agitur! Weest op uw hoede, go leeft onder een schrikbewind. Toevallig, voorbijgaand zeker, maar een volk dBt zulke dingen zonder verzet eenmaal duldt, moet zich niet verwonderen, als het voorbeeld telkens weer navolging vindt. Worden de zeden op dit punt niet rein gehouden men kweekt den tyran". j Zaterdag stond terecht voor de rechtbank te Rot terdam W. J. Van S., 32 jaar, verversknecht te Schiedam. Den öen Oct. jl. hadden de cominiezcn- verificatèurs J. van Moort en G, J. van Wijk gecon stateerd, dat hij uit een branderij aldaar kwam, ter wijl hij iets onder zijnjas trachtte te verbergen. Daar de man bekend stond als iemand die wel eens meer gedistilleerd smokkelde, werd hij gevolgd. Beide commiezen riepen hem aan, dat hij zou visiteeren, waarop hij zich uit de voeten maakte. Verbalisanten hadden bij die gelegenheid gezien, dat hij een blik ken smokkelharnas van onder zijn jaB te voorschijn haalde om harder te kunnen loopen. Op een gege ven oogenblik was hij spoorloos verdwenen. De con clusie van den rijksadvocaat strekte tot oplegging eener geldboete vitn niet minder dan f50 en niet meer dan f300, verhaalbaar bij lijfsdwang. De minister van binnenlandsche zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat met 1 Mei a.s. te vervullen is de betrekking van tijdelijk leeraar in de Nederlandsche taal- en letterkunde aan de Rijks- hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus te Zwolle. Jaarwedde f1000. Zij die voor deze betrekking in aanmerking wenschen te komen, gelieven zich vóór 1 Maart e.k. aan te meiden bij den inspecteur van het middelbaar onderwijs dr. W. B. J. van Eyk te 's-Gravenhage. De winterbijeenkomst van de „Nederlandsohe Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde" zal worden gehouden op Zaterdag 27 Februari 1897. des voormiddags om 11 uur, in een der lokalen van het hotel Parkzicht, te Amsterdam. De volgende punten zullen worden behandeld: 1. Ministerie van land- en tuinbouw. In te leiden door den heer Jac P. R. Galesloot. 2. Zou het, bij de blijkbaar in landbouwkringen meer en meer veldwinnende meening, dat de tuin bouw een onderdeel van den landbouw is, niet wen- schelijk zijn de zelfstandigheid van den tuinbouw meer dan tot dusverre het geval was, te doen gel den, hetzij door een afzonderlijk tuinbouwcomité, of op welke andere wijze ook Zoo ja, van wie moet dan het initiatief daartoe uitgaan In tc leiden door den heer H. Witte. 3. Is salicylzuur in voedingsmiddelen bij dc wet verboden Zoo ja, waarom wordt het dan in bijna alle bui ten- en binnenlandsche geconserveerde groenten, vruchten, vleeseh, viseh enz. aangetroffen? Hoe is 't in dit opzicht met kopergroen en aniline kleurstoffen In te leiden door den heer J. Baron. De Gelderland. Het stoomschip Gelderland der Rotterdam- sche Lloyd is in veilige haven aangeland. Zondagmorgen kwam het bericht van Hoek van Holland, dat ten 11.20 de Gelderland de Nieuwe Waterweg werd binnengesleept en alzoo voor verdere vernieling is gespaard gebleven. Te half twee sleepten de sleepbooten Delfs- haven en Pernis haar kostbare vracht de Spoor weghaven te Feyenoord binnen en werd de Gelderland nabij de 30tons stoomkraan gemeerd om van hare lading voor zoover die niet reeds gelost was ontlast te worden. Uit- en inwendig draagt de Gelderland maar al te zeer de kenteekenen van baar strijd tegen de elementen. Zij ligt daar thans zonder roer, schroef en ankers, zware schade aan het hout werk aan dek en met eene machine, waai aan nagenoeg geen pijpje of schroefje meer op zijn plaats zit, en een gebroken krukas De donkey is echter nog in staat om te werken en is bij machte om het nog steeds instroomende water te loozen. Wanneer men de ruïne aan dek gadeslaat, verbaast men zich, hoe de bemanning er on gedeerd is afgekomen; de stoom li eren zijn .veizet, het ijzerwerk uit zijn vei band geslagen, 'de sloepen letterlijk aan splinters uit de da- vids weggerukt, paneelen en deuren uit de dekhutten verbrijzeld. Zoo spoedig mogelijk zal het gedeelte lading, bestaande uit zwaar ijzerwerk, gelost worden, waarna de Gelderland in bet droogdok zal worden opgenomen, om het lek te dichten. Tentoonstelling te Dordrecht. Als blijk van H. M.'s booge belangstelling in de Tentoonstelling van Nijverheid en Kunst, te Dordrecht, van JuniSept. te houden, beeft de Koningin-Regentes een groote eri een kleine zilveren medaille en een groote bronzen medaille met de beeltenis van H. M. de Koningin, be nevens een drietal dergelijke medailles met de beeltenis van H. M, de Koningin-Regentes be schikbaar gesteld.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3