50s" jaargang. Donderdag 18 Februari 1897. N°. 9248 Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. uitgeverT h. j. g. roelants. BUITENLAND. FEUILLETON. DE WERELD ONTVLUCHT. Abonnementsprijs, per kwartaalf 0.90 Franco per post1.30 Afzonderlijke nommers- 0.02 BIJREAV: BOTERST1E A AT 70, Tclephoon \o. 123. Advertentieprijs: van 15 gewone regels met inbe grip van eene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Algemeen overzicht. Schiedam, 17 Februari '97. Hoe de onlusten op Kreta te bedwingen en den toestand van rust op bet eiland te her stellen, zonder dat de vrede gestoord wordt De oplossing dier vraag, die de taak is der mogendheden, is zeker niet gemakkelijker gewor den door de twee belangrijke gebeurtenissen, die wel een groote vernndering, maar daarom nog geen verbetering in den chaotischen toe stand teweeg hebben gebracht. Kanea is door sterke detachementen van de vreemde oorlogs schepen bezet, en terzelfder tijd is een Grieksch legerkorps op een uur afstand van Kanea aan land gegaan, met bet doel het eiland te bezetten. Zullen de mogendheden nu Griekenland des noods met geweld van wapenen dwingen zich van het eiland terug te trekken 't Is kwalijk aan te nemen, dat de bescher ming van de Halve Maan zooover zal gaan tegenover een nationale beweging, die in rer- schillende landen, ook in sommige organen dei- pers, levendig wordt toegejuicht. Want al blijven de regeeringsbladeu de maatregelen der mogendheden goedkeuren en mag ook de be zetting van Kanea op hun instemming rekenen, de organen der oppositie verzetten zich wel niet tegen de besluiten der gouvernementen, maar verhelen aan den anderen kant niet, dat zij ongaarne Kreta onder Turksch bestuur zou den zien blijven. Alleen de Daily Chronicle geeft luide haar af'euring te kennen overde houding der Engelsche regeering. 0<A de Vossische Zeitung verklaart onomwonden, dat Kreta de vrijheid moet verkrijgen, en betuigt, dat Griekenland niet meer terug kan, terwijl het Berliner Tageilatt voor een reeks van nieuwe verwikkelingen, ook onder dc mogend heden zeiven, vieest door de bezetting dei- steden op Kreta. Intusschen is de bezetting van Kanea op het eiland zelf vrij kalm opgenomen. De muzel mannen zijn er zeer mede ingenomen, en de hoop wordt zelfs uitgesproken, dat het geheele eiland zal bezet worden. Alleen een klein aan tal fanatieke Mohammedanen is niet tevieden, maar durft van die ontevredenheid niet te vee! laten blijken. Ook Muskaira Bey, aan wien instructies waren gegeven door den vertrekken- den vali, is ingenomen met de bezetting; wel heeft hij er aanvankelijk tegen geprotesteerd, maar spoedig schijnt hij zoozeer het goede er van ingezien te hebben, dat hij den wensch heeft uitgesproken, niet aileen Heracleon en Rethymo, maar ook Sitia, Kissamo, Selino en andere steden door de troepen der mogend heden bezet te zien. Al deze bewijzen van instemming evenwel zijn van weinig beteekenis, zoolang Grieken land voortgaat met het zenden van troepen en zich blijkbaar niets stoort aan woorden of daden Roman van Anny Wotiie. 41) Verwonderd zag graaf Brandes Gundaia aan. Bedoelde Gundaia met deze woorden, dat hij in de laatste dagen zich wat al te veel op Helmen- horst had vertoond? Onzeker keek hij haar aan. sik zou stellig niet zoo vroeg gekomen zijn, wanneer niet dringende aangelegenheden mij hierheen voerden." Zij zag hem onderzoekend aan. »Zaken met papa misschien," zeide zij schertsend, doch daarop ernstiger wordende, voegde zij er bij -. szooals ik reeds zeide, papa is niet thuis; Ellin had slechte tijding van huis, zij moest dadelijk weg, en daar zij erg opgewonden was, heeft papa haai- begeleid," antwoordde Gundaia. ïDat is mij zeer aangenaam," zeide Gunt her eerlijk en hij zag GundaU in de donkere oogen. s't Is mij heden niet om uwen vader maar oro U te dotn, juffrouw Gundaia." Gundala's hart klopte hoorbaar, het was als werd 't haar donker voor de oogen, maar zij herstelde zich spoedig en zeide schijnbaar kalm: swat kunt u mij te zeggen hebben, graat Brandes?" -Hij beefde bij deze koude woorden en zijn gelaat werd nog hleeker. sGij weet, Gundaia, dat ik vanhier wil, dat ik vanhier moet naar het zuiden of waar ook heen, waar ik slechts rust kan vinden. Maar ik kan niet vanhier gaan, zonder een sprankje der mogendheden, lederen dag nog gaan vrij willigers naar Kreta op weg; steeds juicht de bevolking de vertrekkenden geestdriftig toe een bende van 500 man o. a. vertiok onder aanvoering van Hadji Mtkalis, den bekenden revolutionair van 1866; en ook de regeering blyft vasthouden aan de eenmaal aanvaarde gedragslijn. Wederom zijn twee lichtingen dei- reserve opgeroepen, thans marine-troepen. De opdracht, aan kolonel Vassos gegeven, is den lezer reeds bekend, en volkomen in overeen stemming daarmede is zijn antwoord op de mededeeling van het besluit der mogendheden, hern door den ltaliaanschen vlootbeveihebber Kanavaro gedaanwaarbij deze hem den raad gaf zich van aanvallen op de Turksche forten te onthouden. Vassos heeft geweigerd hierop te antwoorden, terwjjl hij verklaarde bevelen te hebben ontvangen om het eiland te bezetten, terwijl hij geen enkele andere autoriteit erkende. En indien een bericht van Grieksche zijde uit Kreta geloofd mag worden, dan is een welsprekender antwoord dan woorden konden zijn, gelegen in den aanval op het fort Agia, dat met gevangenneming van eenige honderden Turken door de Grieksche troepen bezet is. Ook de Grieksche vrijwilligers te Akrotiri, wien door een officier der gendarmerie de mededeeling der bezetting van Kanea gewerd, waarmede vergezeld ging de uitnoodiging om de wapens neer te leggen en de vijandelijk heden te staken, hebben aan dien wensch geen gevolg gegeven, sik ben hier gekomen met vier Grieksche batailjons om het eiland te be zetten, en in afwachting van nadere bevelen zal ik aan mijn opdracht gevolg geven," was het antwoord van den bevelhebber. Het groote gevaar voor vijandelijkheden tusschen Griekenland en Turkije evenwel schuilt niet zoozeer op Kreta of in de Kretenzische wate ren, maar te land, aan de grenzen van Thes- salie. Ook daarheen heeft de Grieksche regeenng tioepen gezonden, en het is de taak der mogend heden Turkije van het zenden van troepen te weerhouden. Anders zijn botsingen op de berg achtige grenzen onvermijdelijk, en zouden deze het sein kunnen wezen, niet alleen tot erger vijandelijkheden tusschen Turk en Griek, maar ook tot oproerigheden van Macedoniërs en andere ontevreden stammen, terwijl Bulgarije en Servië zich ook misschien zouden laten gelden. De regeeringen der groote mogendheden zijn vast besloten Griekenland te dwingen tot terugkeer en zullen, zoo noodig, Kreta zelf wel licht bezetten maar meer en meer wint toch de overtuiging veld, dat Turkije Kreta zal moe ten afstaan. En wellicht zou de beste oplos sing dan zijn, dat aan Griekenland beloften werden gedaan onder waarborg der mogend heden, waardoor het bewogen werd zijn troe pen uit Kreta terug te roepen. Kan aan de andere zijde den Sultan dan de overtuiging hoop in het hart mfde te nemen. Laat mij niet zonder eenige hoop vanhier vertrekken. Ik weel het, ik ben u niet waardig; ja zelf» is het bijna een misdaad uwe reine nabijheid te zoeken, u tot vrouw te begeeren maar ik kan niet anders -ik kan niet leven zonder u. Daarom, heb erbarmen, neig u tot mij en steun mij op het stelle pad, dat zoo moeieiijk is en help gij mij te worden wat ik oin uwentwil gaarne zou zijn: een mensch zonder schuld en feil." Groote tranen stonden in Gundala's oogen toen zij, hare hand zacht in de zijne leggende, tot hem zeide: »Neen, Gunther, niet zoo. Waarom zoude ik het ontkennen dat ik u liefheb, dat ik gelukkig, dat ik zalig zijn zou, wanneer ik voor u kon worden wat gij meent, dat ik voor u zou kunnon worden een redster. Dat echter ben ik niet; slechts een naar geluk dorstend jong menschenkind met eigen willen en eigen gevoelen. We! kan ik, zooals u mij eens zeide, een doode geliefde met rozen bekransen, maar ik heb niet de kracht om voor mijne liefde te kampen en te sti ijdenen zelfs wanneer ik d» kracht daartoe had, zou mijn trots't mij verbieden. Och, spreek dit niet tegen, ik ken mij zelve te goed. Toen gij mij voor het eerst ontmoeltet in de stille kerk van Frauenwarth, was 't mij als had ik een goddelijk wezen ontmoet tot hetwelk ik zou kunnen bidden, maar het luchtkasteel ver dween in rook, het verguldsel verbleekte: ik zag u met Linda Von Sauden u bemoeien ik zag, hoe u de ontkiemende iielde van het jonge meisje stelselmatig voedde, hoe u alles beproefde om Linda's hart te veroveren en langzaam kwam er in mijn hart eena verandering, eene verandering zoo verschrikkelijk en toch zoo onbetwistbaar, dat ik moet ijzen, wanneer ik daaraan denk. Ik groef bijgebracht worden dat een amputatie van Kieta alleen den sZieken Man" nog het leven kan redden, en wordt hem daarbij de instand houding van het ie»teerende deel van het Otto- maansche rijk gegarandeerd, dan zou een voor- loopige bezetting der mogendheden waarschijn lijk wel in staat zijn de gemoederen tot rust te biertgen en zou later, als ook Griekenland den toestand kalm voor oogen had, aan de ver- eeniging van Kreta met Griekenland, die toch eens zal moeten komen, zonder gevaar voor verstoring ook van den Europeeschen vrede uitvoering kunnen gegeven worden. Wenscheiijk ware het zeker geweest, dat de mogendheden vroeger tot overeenstemming waren gekomen en de titans genomen maat regelen hadden uitgevoerd, vóór Griekenland zich door zijn krachtig handelend optreden het terugkeeren moeilijk had gemaakt. Voorloopig zyn de gezanten te Athene nog maals bijeengekomen en zullen de Grieksche regeering andei maal een noia overhandigen. Of ook de Duit«che gezant hieraan meedoet, is nog niet bekend; de krachtige verklaring der Duitsche regeering, die niet meer langs diplomatieken weg met Griekenland wil onder handelen, maakt het waarschijnlijk, dat de Duitsche gezant zich aan de beraadslaging ont trokken heeft. Te Konstantinopel wordt ten opzichte van Kreta een lijdelijke houding bewaard. De Porte heeft alleen een vertoog tot de gezanten gericht naar aanleiding van de beschieting van een hat er schepen. Maar de gezanten hopen weer wraak te kunnen voorkomen, waartoe de ver klaring, door den commandant van de Admiraal Miaulis tegenover den Engeischen vlootvoogd afgehgd, wel zal medewerken. De commandant vet klaarde dat hij op eigen verantwoording bevel had gegeven om op de Fuad te schieten, maar dat hij voorden vervolge vijandelijkheden zou vermijden. Intusschen loopen te Konstantinopel nog altijd bange geruchten over wanordelijkheden, die men vandaag, den lödert dag van Ramadan, ver wacht. Heden begeeft de Sultan zich naar Stam- boul om den mantel van den Pt ofeet te kussen. Gewoonlijk gaat hij te land daarheen, en ook dit maal doet men het zoo voorkomen, maar het is niet onmogelijk dat de tocht te water zal ge schieden. De vreemde scholen blijven vandaag voorzichtigheidshalve gesloten. In het Engelsche Lagerhuis werd door den heer O'Connor voorgesteld de voortzetting dei- discussie over Kreta, waarbij hij opkwam tegen het afkeurend oordeel van lord Salisbury over de Grieksche regeering. De heer Balfour wenschte de discussie in het belang van den Europeeschen vrede uitgesteld te zien en wees op liet gevaar voor een Euro peeschen oorlog, wanneer men Griekenland zijn gang laat gaan, zooals enkele leden van liet Lagerhuis wenschen. Na de verklaring van met eigen hatui een graf in mijn hart, graaf Gilnther daarin heb ik voor immer en al t ij tl mijne Iielde begraven, want Gun.lala RiUberg wil slechts hem liethebben, dien zij kan achten." Als versteend stond de graaf daar, bedwelmd door hetgeen hij gehoord had. Wat hij daar zoo even had vernomen, het was hem als een droom De teedere kinderlijke gestalte daar, om wier hoold het gouden haar als een aureool golfde, had dit alles gezegd, en het was hem als hoorde hij in de verte eene zachte stem, dezelfde stem die hem eenmaal in slaap had gesust en die hij nu bijna vergeten had. «Gundaia," riep hij en hij stortte zich neder aan de voeten van het jonge meisje terwijl hij hare hand met kussen bedekte. sStraf mij niet te hard, heb medelijden roet ntij, laat mij niet zonder eenige hoop gaan dat kan ik niet ver dragen." »Er zijn nog veet erger dingen in het leven die men te dragen heeft," zeide Gundaia. sin het leven moet gestreden wordenook ik heb dat gedaan. En nu, vaarwelik wit voor u bidden, en mocht gij aan Ltnda goedmaken wat gij aan haar misdeedt." sLinda!" Hij sprong ontzet op. sNooit, nooit zeide hij hefiig. sik kan, ik kan niet!" stiet zal wel gaan, als gij maar ernstig wilt." Zij reikte hem de hand, die hij met kussen overdekte. Gundaia, mijne Gundaia," snikte hij, het blonde hoofdje tusschen zijno banden nemend en haar lang, zeer lang in de betraande oogen ziende, zetde hijsMoet dan dat vreeselijke, dat ontzet tende gebeuren? Wijst gij mij, die u meer dan iets ter wereld lief heeft, van u?" den lieer Harcourt. dat de oppositie het der regeering niet moeilijk wil maken, maar dat een politiek der regeering, die aileen tot doel iieeft eene veroordeeling van de houding van Griekenland, niet overeenstemt met de gevoe lens van het Engelsche volk, trok O'Connor zyn motie in. De onderwijswet wetd bij tweede lezing met 355 tegen 150 stemmen door het Lager huis aangenomen. De enquête-commissie uit het Parlement heeft zitting gehouden en Rhodes gehoord. Vele hooggeplaatste personen, o. a. de prins van Wales, woonden de zitting bij. Cecil Rhodes verklaarde, na den eed afgelegd te hebben, dat hij de agitatie der Uitlanders in 't oog had gehouden, en dat hij troepen aan de Transvaalsche grenzen gereed hield om bij de eerste gelegenheid handelend te kunnen optreden. Ilij was daartoe gebracht door de overtuiging, dat het Transvaalsche gouverne ment den invloed eener andere vreemde mogend heid in Zuid-Afrika begunstigde. Op andere vtagen antwoordende, gaf hij toe dat hy waar schijnlijk ongelijk had met te handelen zooals hij deed, maar hij wees daarbij op de soort gelijke inmenging van Griekenland op Kreta, die toch bij velen toejuiching vindt. Sedert verscheiden jaren werd Johannesburg bedreigd door een revolutie, een toestand die niet kon voortduren. Aan het eind der zitting werd hij nog on dervraagd over de beteekenis van verschillende telegrammen. Zijn antwoorden waren soms scherp, veelal ontwijkend; op enkele vragen weigerde hij te antwoorden. Het beloofde Geelboek over den Oosterschen toestand is verschenen. Het bevat een historisch overzicht over het Armenische vraagstuk ge durende de laatste vier jaren en spreekt met genoegdoening van Ruslands onverdeelde in stemming met de drie punten, die de mogend heden als basis hadden aangenomen, n.l. behoud van Turkije in ongeschonden staatgeen condominiumgeen afzonderlijk optreden van een der mogendheden. Het laatste telegram, dat vermeld wordt, is van den gezant Cambon, gedateerd 10 Februari. De gematigde binden achten de groote meer derheid, waarover Hanotaux in de Kamer heeft mogen beschikken, in alle opzichten gunstig voor Frankrijks politieke positie in Europa. De radicale organen daarentegen betoogen, dat de verantwoordelijkheid der regeering er des te grooter door wordt. Weer komen er Italiaansche gevangenen naar hun vaderland terug. Een bericht uit Aden meldt, dat meer dan 100 gevangenen reed? den 7den dicht by Harrar zijn aangekomen. Ras Makonnen brengt de aan gene zijde van Adis ïHet moet zoo zijn, Günther," zeide zij week terwijl zij hem met oneindige liefde aanzag. »Op de puinhoopen van eens anders geluk bouw ik nooit het mijne op." Hij kuste haar eerbiedig op het voorhoofd en zeide zachtjes: iGij zijt eene heilige, Gundaia, en ik ben u niet waardig, nimmer, dat voel ik. Maar zeg mij nu nog éen ding, hoe zult gij in de toekomst leven »De wereld ontvlucht I" zeide zij met een smartelijk lachje. sDat kan en dat mag niet," riep hij verplet. Nog eenmaal kuste hij hare hand dan verliet hij zwijgend de kamer. «Voor altijd," zeide Gundaia zacht en zij vouwde biddend hare handen. Geen kreet, geen geluid kwam er van hare lippengeen traan welde in haar oog toen zij naar het venstnr trad en in de gouden middagzon staarde. Zoo bleef zij lang, heel lang staan, en zij schouwde in het park, dat getooid was met het gouden herfstioover. Niet in stilto had men hem uitgedragen, den schoonen Felix van Prandenstein naar zijne laatste rustplaats, maar met militaire eer had men hem in het koele graf gelegd. De tegimentsmuziek had een aangrijpende treurmarsch gespeeld, en eeresalvo's waren gelost bij liet geopende graf waatm de trots, de hoop van eene gansche familie neerdaalde. Vele tranen waren om hem, den schitterenden jongeling, den lieveling der datnes, uit sehoone oogen gevloeid, en menig smartelijk gevoel was gewekt in de borst van zijne kameraden. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1