Kunst en Letteren. Rechtzaken. Kerk en School. Ned. Hebv. Kerk. Gemengd Kieuws. Laatste Nieuws. Telegrammen. Het hoek zal blijken le zijn een vraagbaak ■yocr velen, en aldus in een werkelijke behoefte voorzien. Dat het, gelgk de uitgever in een voor woord wenscht, aan velen individueel en aan -den bloei onzer stad in 't algemeen ten goede moge komen, hopen wij en verwachten wij. Gisteren avond las hier in eene vergadering van het Departement der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen de iieer J. J. M. Ciooswijck uit Lochem. Deze «preker las schetsen voor van Nievelt en Werumeus Buning. Hij deed dit meester lik, want de personen die in die fragmenten voorkomen, stehie hij in hun eigen stem en ge baren voor. Wij hebben den goedmoedigen kapelaan uit Andermatt en zuster Barbara, den Booie, den Mottige, den scheepsjongen en nog anderen, in levenden lijve gezien en hooren spreken. Het getuigt van veel talent en ijverige studie om het zoover te kunnen brengen. Kunstliefhebbers vestigen wij de aandacht op dezen nog weinig bekenden spreker. In de gisteren gehouden vergadering vau den Raad der gemeente Delft werd besloten, voor «én jaar als proef een kookcursus te verbinden aan de herhalingsschool, die onder directie zal komen van mej. Betsy Maas, alhier. Gisteravond vierde de chr. jongelingsveree- niging nJonathan" alhier haar 29-jarig beslaan. Nadat door ds. Hoekstra de vergadering met gebed en een kort woord ter opwekking was geopend, begon men vervolgens aan het afwer ken van het programma voor den avond be staande uit voordi achten en zang. Tot vroeg in den morgen bleef men bijeen. BURGERLIJKE STAND. Gehuwd18 Febr. W, F. Kropmans, 26 jaar, en M. P. Huihoven, 28 jaar. P. Wou ters, 28 jaar, en G. L. van Duijn, 21 jaar. Geboren i 17 Febr. Abraham, zoon van D, Smit en. "W. H. den Outer, Nieuwsticht 18. Leendert, zoon van H. Brouwer en B. C. van der Neut, Klein Groenendaal. Te Groningen hebben zich voor de betrekking van directeur van het Harmonie-orchest ruim 40 sollici tanten aangemeld, waaruit naar het U. D. meldt, voor benoeming bijzonder in aanmorking komen de heeren Koster van Zutphen en Mann van Leiden. Voor het kantongerecht to Haarlem weigerde een getuige, Jan Ruys genaamd, die opgaf anarchist te zijn, den eed af te leggen. Hij geloofde niet aan God en hield zich met „dien flauwen boel" niet op. Ruys bleef weigeren, ook toen de ambtenaar van het O. M. aandrong. Daarop werd zijne inhechtenis neming gelast. De zitting werd gesehorst, de amb tenaar liet R. nog eens bij zich komen en toen deze vernam dat hem voorloopig vier weken hechtenis te wachten stonden, legde hij den eed af. Beroepen: te Sleeuwijk, H. Visch, te Vuren en Dalemte Alkmaar, F. J. Los, tc Bruckemte Rhenen, J. Ph. Hattink, te Muidente Beekbergen, J. Cladder, te Schoonrewoerdte Hennaard, W. van der Bijtel, te Makkum, Bedankt: voor Sloten, door A. Troelstra, cand. Gerep. Kerken. Beroepen: te Terneuzcn, R. W. de Jong, te Holten; te Veere, T. Bouma, te Doorn. R.-K. Kerk. Do Aartsbisschop van Utrecht heeft benoemd tot kapelaan te Zutfen den heer J. J. van der Mast; tot assistent te Ruurloo den heer J. A. Oostveen en tot pastoor te Warrega den beer A. N. Berendsen. Mej. Smarius, algemeen overste der Zusters van O. L Vr. Moeder van Barmhartigheid, is gisteren te Tiburg overleden. Aan de overledene was eeni- gen tijd geleden bet ridderkruis der Oranje-Nassau- orde geschonken. In afwachting van het tijdstip, waarop de in aan bouw zijnde Kathedrale Kerk te Haarlem in gebruik kan worden genomen, bestaat het voornemen, met het oog op gebrek aan plaatsruimte in de kerken, eene noodkerk met doopkapel te bouwen. Hooger Onderwijs. Amsterdam. Candidaats-examen in de rechtswe tenschap, J. P. Jolles. Leiden. Bevorderd tot doctor in de klassieke let teren, H. N. Veldhuis (geb. te Wije) met proefsehr, get. „Annotationes criticae ad Suetonium". Bevorderd tot doctor in de staatswetenschap, mr. C. M. A. Bijleveld (geb. te Leiden) op Stellingen. Groningen. Candidaats-examen in de rechtsge leerdheid C. Kapteijn. De effectendiefstal te Botterdam. In verband met den efïectendiefstal in Juni 4895 bg den heer J. van Wotki aan den sta tionsweg te Rotterdam gepleegd, meldt men nóg, dat in den laatsten tijd reeds meer malen effecten van dien diefstal afkomstig in beslag genomen zijn, die uit het buitenland naar solide Rotterdamsche firma's gezonden waren, maar intusschen reeds in verschillende handen zijn gegaan, zoodat daardoor weinig kans werd gegeven, de dieven op te sporen. Het te Rotterdam bij een effectenhandelaar in de Wijnstraat in beslag genomen effect, afkomstig \an den diefstal bij den heer Joh. van Wotki, is een effect van honderd schouwburg- loten. Het was te Rotterdam verhandeld door een bediende van Max Stern, uit Amsterdam, die het te Londen gekocht moet hebben. De ontdekking heeft echter tot nog toe niet op liet spoor van de daders van dezen brutalen diefstal met braak gebracht. Ziuaar ongeluk. De gisteren te Rotterdam binnengekomen met vaten terpentijn geladen liggende bark Magne, kapitein L. A. Larsen, komende van Nieuw-Brunswijk, werd den 24en Januari in den Atlantischen Oceaan door zwaar storm weder overvallen. Door een stortzee werden de kapitein en diens broeder, de 24-jarige 2e stuurman, tegen het dek geslagen. Laatstge noemde bleef op de plaats dood en de kapitein zelf was eenige uren bewusteloos. Het schip bekwam zware averij. Het lijk van den 2en stuurman is op de begraafplaats te Rotteidam ter aarde besteld. Verpletterd. Gisteren is op bet Staatsspoorwegterrein te Feijenoord een spoorwegwaggon door een ver keerden stand van een wissel van de rails ge- loopen en omgeslagen. De 50-jarige remmer G. Gebuik, die in den waggon zat en, het on geluk ziende aankomen, den waggon wilde ver laten, viel en kreeg den waggon op het lichaam, waardoor hij op de plaats dood bleef. Bijtijds gered. Gisterenochtend bemerkten de agenten 3e kl. B. Regngoud en P. V. L. de Bruin te Rot terdam, dat een 13-jarige knaap, die op den Boezemsingel door het ijs gezakt was, op het punt was te verdrinken. Reijngoud begaf zich te water, doch toen hij den reeds bewuste- Ioozen knaap gegrepen had, zakte hij met hem in de modder weg. Onmiddellijk sprong nu ook de agent De Bruin te water en met in spanning van alle krachten slaagden zij er in, op het droge te komen met den drenkeling. In een nabijzijnd koffiehuis werd de jongen binnengedragen en het gelukte aldaar aan de politiebeambten, na een paar uur de bekende voorschriften te hebben toegepast, het bewust zijn bij den knaap op te wekken. Gearresteerd. Aan het station van den Staatsspoorweg te Utrecht werd Dinsdagavond een jonge man door twee rechercheurs der politie gearresteerd bij was door een jonge vrouw vergezeld en had reeds plaats genomen in den trein naar Amsterdam, die reeds in beweging was, doch door de politie tot stilstand werd gebracht. Hij werd onmiddellijk in verzekerde bewaring gebracht, tot groote ontsteltenis van zijne ge zellin. Zijne aanhouding was door de Amster- damsche justitie gevraagd, als verdacht zich te hebben schuldig gemaakt aan diefstal ten nadeele van zijn patroon. Hij werd gisteren gevankelijk naar deze gemeente overgebracht. ^Nachtarbeid van bakkers. In het oudste keurboek van Rotterdam, be palingen bevattende van omstreeks het jaar 1400, wordt het volgende verbod gegeven »Ende nyement te backen dan bij daghe op XV scell." Deze van vijftien schellingen, waar mede degenen werden bedreigd, die niet bij dag bakten, was voor het begin der XVe eeuw een zeer zware boete. Wel schijnt het dat liet verbod 's nachls te bakken, uitgevaardigd werd om tegen brand gevaar te waken, want het voorschrift is om ringd door andere, welke allen schijnen ge geven te rijn tot beperking van het gevaar van of bij brand. Toch het feit, dat het bakken des nachts in de XVe eeuw verboden was, dat er geen vuur in den oven mocht zijn van het ocgenblik af dat ïdie wachter (de nachtwacht) uitgaet ende oehtens eer die wachter den dach blaest", acht een correspondent van De Tijd een afdoend bew'y's oat het mogelijk was het brood gedurende den dag te bakken, en wat in de XVe eeuw mogelijk was, zou dat onmogelijk zijn in de XlXe eeuw? Coöperatie van winkeliers ie 's-Gravenhage. De pogingen van enkele doortastende kleine winkeliers te 's-Gravenhage, om door coöperatie hun toestand te verbeteren, is voorloopig ge slaagd. Na verschillende besprekingen zijn een 16-tal handelaren en winkeliers in dagelijksche verbruiksartikelen toegetreden tot eene »On- derlinge Winkelvereeniging." Daar die 16 handelaren vertegenwoordigen het verbruik door hunne klanten, kan de ver- eeniging reeds nu als levensvatbaar worden beschouwd. De gelegenheid tot toetreding van andere winkeliers of handelaars in eonsumtie- artikelen blijft intusschen opengesteld. Ongeluk. Dinsdagavond is bij Castricum de tram van de lijn HaarlemAlkmaar ontspoord, bij welk ongeluk de machinist werd gedood. Naar men nader mededeelt, is het ongeluk des avonds omstreeks 6 uur gebeurd bij een bocht van een weg nabij Castricum de locomotief viel om en de machinist, die onder de machine raakte, verloor daardoor noodlottig het leven. De stoker bekwam brandwonden aan een zijner beenen, doch is er overigens goed afgekomen. Naar men zeide, heeft de machinist in de bocht te hard gereden. Oude ambtenaren. Den len dezer maand vierde de heer P. J. Lienden, gemeente-secretaris te Venloo, zijn 81en verjaardag. Men doet naar aanleiding van dit feit op merken, dat het ambt van gemeente-secretaris in Limburg blijkbaar op den levensduur der titularissen van gezegenden invloed is. De vier secretarissen toch van de vier Limburgsche »steden" tellen te zamen 314 jaren De heer A. J. Van Osch, secretaris te Maas tricht is in 1817, de lieer J. H. II. Beltjens, secretaris te Roermond in 1815, de heer Lien den te Venloo in 1816 en de heer Th. A. Knapen te Weert in 18C6 geboren. i> Vermoedelijk afgereisd Van onzen gewaardeerden collega, den redac teur vari de Deutsche Wochenzeitung in den Niederldnden, kregen we een exemplaar van zijn weekblad onder de oogen, dat blijkens den kruisband een eigenaardige geschiedenis achter den rug heeft. In dit blad kwam een advertentie voor be treflende een in de Deutsch-Evangeiiscne Verein gehouden lezing, naar aanleiding van het 400- jarig gedenkfeest van Melanchton. Het gewone sbewijsnommer" voor die adver tentie werd door den expediteur, die niet bizon der goed op de hoogte van de kerkhistorie was, geadresseerd aan: sHerrn Ph. Melanchton. Hier," in de meening, dat deze de tedenaar was 1 Het exemplaar der Wochenzeitung kwam als onbestelbaar behoorlijk terug, voorzien vau de kantteekeningVermoedelijk afgereisd." {Tel.) Aanranding. Bij de politie te Ridderkerk is heden aangifte gedaan door 13 jonge arbeidsters, dat zij door een en denzelfden persoon in den vroegen mor gen bij het gaan naar haar fabriek waren mis handeld. Op heeterdaad betrapt. Te Nijmegen zijn twee werklieden van den heer Van Toggen, zoutzieder, op heeterdaad door de politie betrapt, toen zij, na inbraak in diens pakhuis, een partij zout naar een winkelier brachten, die het gestolen zout van hen had gekocht. Overdreven geruchten. Ook te Groningen heeft een dienstbode, Neeltje G., 23 jaar, in dienst bij den heer G., veehandelaar aan den Singelweg kennis gegeven aan de politie, dat zij eergisterenavond nabij de Emmabrug door een manspersoon met een groot mes in de borst gestoken en aan de hand verwond was. De commissaris van politie is na een nauwkeurig onderzoek tot de overtui ging gekomen, dat men zich voorloopig alhier nog niet ongerust behoeft te maken, daar o.a. gebleken is, dat de niets beteekenende wond jes, die bedoelde dienstbode aan de linkerhand vertoond, waarschijnlijk met een speld of der gelijk voorwerp zijn toegebracht, terwijl overi gens van verwonding geen spoor te vinden was. (N. G. O.) Den streep door de rekening. Men schrijft uit Nijmegen dato 13 dezer aan de Arnh, Ct. Heden werd aan de manschappen, die deel zullen uitmaken van het detachement der Ko loniale Reserve, hetwelk op 27 Febr. e.k. van hier naar Oost-Indië vertrekt, evenals voorheen vóór het vertrek van andere transporten alhier ook plaats had, 8 dagen verlof verleend. Daar voor werd aan ieder f 30 verlofgeld uitgekeerd, terwijl daarenboven ieder f 20 vooraf aan ou ders of andere betrekkingen, volgens opgege ven adres, per post werd overgemaakt, Daar de ondervinding geleerd had dat vele soldaten na ontvangst van die f30 terwijl ze vrijheid hadden om naar goedvinden van hier te vertrekken, dit geld voor de reis naar de be stemmingsplaats op den verlofpas aangewezen, meer overhielden of hier bleven ronddwalen, deed de kommandant van het korps nu vooraf een spoorkaartje naar de opgegeven plaats ne men. Nadat de manschappen nu onder geleide uit de kazerne naar het spoorwegstation waren gebracht, werd hun aldaar het spoorkaartje met de f 30 verlofgeld vóór het instappen der treinen uitgereikt, zoodat zij geen gelegenheid hadden, om hier nog geld zoek te maken of langer te blijven hangen. Dit was eene leeljjke streeep door de reke ning van ettelijke tappers, die met uitzicht op het verlofgeld, zooals l.et tot dusverre was gegaan al vast aan verschillende soldaten, die tot vertrek zijn aangewezen, tot gezamenlijke bedragen van f 50 f 75 jenever op crediet hadden geschonkenWant dat een koloniaal, wanneer hij straks van verlof terugkeert en weldra naar het verre Oosten afreist, om af doening van jeneverschuld nbg zou denken, ge steld dat hij nog iets van zijn verlofgeld heeft overgehouden, zal wel niemand aannemen1 Eere intusschen aan den korpscommandant, die zoo vaderlijk voor zijne onderhebbenden heeft gezorgd Brand te Zonden. De brand te Londen, waarvan wij reeds melding hebben gemaakt, is ontstaan in een groot pakhuis. Daarbij kwam een ontploffing, naar men gelooft van hopgassen, en hierdoor stortte een muur om en verpletterde een paar huisjes. Twee menschen werden dood onder het puin uitgehaald, en verscheiden zijn nog ern stig gekwetst. Een ander ongeluk, in verband met dezen brand, was dat een brandweei kar, in vollen ren naar den brand rijdende, bij het scherp nemen van een hoek, half omkantelde. Alle spuitgasten werden er afgeslingerd cn bezeerden zich, sommigen ei nstig. De paarden sloegen op hol, en een wakkeren politieagent, die ze tot stilstaan bracht, werd de voet verbrijzeld. Bij Koninklijk Besluit van lieden is de Ne- derlandsche consul jhr. de Sturler te Djeddah oveigeplaatst naar Bangkok al waar de consul de heer Keun van Hoogerwoerd onlangs eervol ontslag bekwam. In de beden gehouden zitting der Tweede Kamer is aangenomen liet wetsontwerp tot wijziging der provinciale kiesdistricten van Rotterdam, Amsterdam, Haarlem, Middelburg, Utrecht, Assen en Hoogeveen. Op het wetsontwerp werd een amendement van de heeren Thooft en Rethaan Macaré aangenomen met 63 tegen 45 stemmen, om het kiesdistrict Haarlem beter te regelen. Verworpen werd een amendement-Lucasse, om Middelburg ongesplitst te laten. Naar men ons uit den Haag seint is door B. en W. afwijzend geadviseerd op <fe aanvrage tot doortrekking van de stoomtramlijn 's-Gia- venhageDelft naar het centrum der residentie. Gelijk men weet vvenschte de directie der Delftsche tram een ander eindpunt dan liet Huygensplein. Be Kretenzer quaestfe. ATHENE, 18 Februari (part. tel.) Na de gemengde bezetting van Kreta hebben de mo gendheden tot hunne vertegenwoordigers in Griekenland het vervvjjt gericht hen niet te hebben ingelicht over het vertrek der Grieksche troepen naar Kretade vertraging in de mede- deeling werd veroorzaakt door het omvallen van telegraafpalen. De pers beschouwt unaniem de annexatie als een voldongen feit, na de militaire bezet ting waartegen Turkije niet geprotesteerd heeft. De gevluchte gouverneur van Kreta, Bero- witch-paeha, is op het eiland Korfu geïnter viewd door een correspondent van de Asti. Hg verklaarde, dat de verantwoordelijkheid voor de onlusten geheel op de Muzelmannen valt; maar de Christenen zijn ook geprikkeld door het uitstellen van de invoering der her vormingen. Berowitch-pacha acht een terug keer tot den status guo onmogelijk. De bevolking van Korfu, waar Berowitch voornemens is zich te vestigen, bracht hem een ovatie. Uit Kanea wordt gemeld, dat de Benghasis de kerk te Panteleimo plunderden en ontwijd den. Te Haleppa is het verminkte lijk van Mitzotakis, de zuster van dan Russischen vice- consul, teruggevonden. De Muzelmannen zijn ontmoedigd. II LONDEN, 18 Februari. Aan den Times werd gisteren uit Kanea geseind, dat de Grieksche regeering bevelen gezonden heeft om het Griek sche consulaat weder open te stellen en de Grieksche vlag te hijschen. De Grieksche regeering besloot geen enkele demonstratie te maken tegen jde steden, die door de mogendheden bezet zijn, doch haar leger op Kreta te handhaven en maatregelen te nemen om het binnenland van het eiland te bezetten. Deze handelwijze wordt tot op zekeie hoogte beschouwd als geruststellend, omdat Griekenland daardoor deelneemt aan de gezamenlijke bezetting door de mogendheden. Uit Gonia seint men aan de Times dd. 15 dezer dat de Grieksche troepen, die daar land den door duizenden gewapende Kretenzers met groote geestdrift werden ontvangen, en dat alles er op duidde dat den volgenden dag belangrijke militaire bewegingen zouden plaats vinden. De buitengewone correspondent van de Daily BTetcs te Kanea, die het Grieksche kampement te Platania bezocht, bevond Vassos geheel en al gereed voort te rukken, doch hij had met het oog op nieuwe verwikkelingen aan den koning geseind om nadere bevelen, welke hij nog steeds wachtte. Voortdurend werd op de heuvelen om het kampement gevochten tusschen Mohammedanen en opstandelingen. Deze laatsten waren reeds ongeveer 6l)Q0 in aantal, en om het Grieksche kamp neemt het aantal bij het uur toe, zoodat het binnen twee dagen tot 20,000 zai zijn ge stegen. Alleen de aanwezigheid der Grieksche troe penmacht vooikomt een algemeenen moord van de Mohammedanen op Kreta, met uitzondering van Kanea, Rethymo en Candia, die door de mogendheden bezet zijn. ATHENE, 18 Februari. Uit Kanea wordt van gisteravond halfnegen gemeldDe Turk- sche troepen versterken 2ich om Kanea. 'Eu-

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3