50 jaargang Dinsdag 23 Februari 1897. N°. 9252. FEUILLETON". DE WERELD ONTYLUCHT. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER" II. J. C. ROELANTS. OFFICIEEL. Onderwijzeres 3e klasse, 7 BUITENLAND. Abovnemk.msprus, por kwartaal0.90 Franco per post1.30 Afzonderlijke nommers- 0.02 BUREAUr BOVËKSTRAAT PO, TelepSioon IVo. 123. Advertentieprijs: ran 15 gewone regels met inbe grip van eene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt koiting verleend. Aan de 2de OPENBARE KOSTELOOZE SCHOOL te Schiedam (hoofd de heer A. W. Vaandrager) wordt gevraagd een jaarwedde ƒ500 met uitzicht op verhooging van 50 voor 3- en op nieuw met ƒ50 voor 6-jaiigen dienst, Sollicitatiestukken vóór 5 Maart a. s. franco in te zenden aan den Burgemeester. Algemeen overzicht. Schiedam, 52 Februari '97. De Kretensische quaestic. De eenstemmigheid van het Europeesch con cert heeft niet van laugen duur mogen zijn. Of de oorzaak van Engelands terugdeinzen voor krachtige maatregelen tegenover Grieken land gezocht moet worden in de steeds krach tiger klinkende stem der natie ten gunste van Kreta en het Helleensche volk, dan wel in de eigenaardige politiek van in troebel wa ter visschen, die Engeland reeds zoo dikwijls een extra voordeeltje heeft verschaft, kan voor- loopig buiten beschouwing blijven. Maar niet temin heeft de verklaring van lord Salisbury de politiek van Keizer Wilhelm, ondanks het succes, dat ze mocht behalen bij de Russische, Oostenrijksche en Fransche staatslieden, échec doen lijden. Zeker, de nota, die Zaterdag 11. aan de Lon- densche bladen werd medegedeeld, verklaart wel, dat de mogendheden het in hoofdzaak eens zijn, dat Engeland door zijn weigering om mede te doen aan een blokkade van den Piraeüs, nog niet de aanhechting van Kreta bij Grie kenland erkent, en dat het verschil met de plannen van keizer Wilhelm slechts hierop neerkomt dat deze niet over toekomstige auto nomie van Kreta wil beraadslagen, voor en aleer Griekenland zijn troepen en schepen heeft teruggeroepen, terwijl lord Salisbury daarentegen eerst over het toekomstig bestuur van Kreta een beslissing wii genomen zien, vóór men Griekenland dwingt zich terug te tiekken. Maar het komt ook ons voor, dat dit verschil groot genoeg is om het gevaar te doen ont staan, dat men door de regeling van bijzonder heden de hoofdzaak wel eenigszins uit het oog verliest. In hoofdzaak zijn de mogendheden het sinds lang eensMaar welk resultaat heeft dit eens-zijn ooit gehad In ieder geval wordt in deze nola de een- Roman van Anny Wotiie. 45) «Je gaat te ver, tante," zeide Holm. «Gundala heeft, zooals zij mij zelve mededeelde, graaf Bran- des afgewezen. Dat eene natuur, zooals de zijne, zich met Linda troost, wien zal het verbazen Wij mogen ons gelukkig rekenen, dat onze Gundala fijngevoelig genoeg was, om in te zien dat hare wegen van de zijne afvoerden." «In te zien, wat is hier -inzienzeide het kleine dametje heftig. «Zeker heeft zij ingezien, dat hij een lichtzinnig man was, maar tot welken prijs Let eens op het arme kindziet zij er niet uit, alsof zij vreeselijk om die treurige geschiede nis heeft geleden «De dokter heeft mij gisteren pas gezegd", onder brak Holm hoar, «dat alle gevaar thans geweken is". iJa, ten minste wat haar lichaam betreft", ver volgde tante Lotje, «haar ziel is echter nog krank, en hoe zou dit kunnen genezen, hier in dit schrikkelijk oord, dat een zoo oude vrouw als mij zelfs bedrukt en angst aanjaagt. Zulk een jong ding. heeft lucht en leven noodig, en moet niet kijken op zoo'n wereldverachtend gezicht als het uweuit iederen trek spreekt immers, dat gij in herinneringen leeft". «Tantje Lotje 1 Ge gaat te ver", riep Holm gejaagd, «ge zult toch zeker moeilijk kunnen be- stemmigheid geconstateerd over deze twee punten lo. De vereeuiging van liet eiland met Grie kenland op dit oogenblik is onmogelijk; 2o. Kreta mag niet blijven onder het juk der Turksche administratie, zonder dat evenwel elke band, die het aan Turkije bindt, verbroken wordt. Engeland wil eet«t dwangmaatregelen toe passen tegenover Griekenland als alle andere middelen mislukt zijn. En de ondet handelingen tusschen de mogendheden zullen gemakkelijk alle formeele velschillen uit den weg ruimen. Want het staat vast, dat de mogendheden nooit krachtiger den wil hebben gehad, het Euro peesch concert in stand te doen blijven. Verschillende Duitsclie bladen zijn woedend over dit terugkrabbelen van Engeland, maar andere bladen, als de Neue Freie Fresse en het lageblaitspreken als hunne overtuiging uit, dat de dwang der noodzakelijkheid de mo gendheden bijeen zal houden, en volgens de NorddAlyem. Zeitg. is Duitschland geneigd om over de toekomst van Kreta te onderhan delen, mits de annexatie door Griekenland wordt buitengesloten, daar deze geen waarborg voor het herstellen der orde en daarentegen een gevaarlijk precedent voor de andere volken van het Balkanschiereiland oplevert, en mits tevens een eind worde gemaakt aan de met het volken recht strijdige handelingen van Griekenland. Deze «zelfverloochenende" gezindheid van Duitschland wekt levendige voldoening in de Duitsche pers, te meer, daar Rusland, Frank rijk en Oostenrijk zich m deze geheel aansluiten bij Duitschland en ook Italië het vaste voor nemen heeft te kennen gegeven, mede te zullen werken tot de handhaving der overeenstemming onder de mogendheden. Engeland staat dus weer geïsoleerd en wordt heftig aangevallen om zijne houding. Maar toch lijkt de oplossing, door lord Salisbury voorge steld, de beste. Hij wil aan Kreta dezelfde autonomie verleenen als aan Samos, dat sedert 1832 een eigen constitutie heeft, bestuurd wordt door een gouverneur, met den titel van prins, die Christen en een Griek moet zijn, door de Porte wordt aangesteld, maar niet naar willekeur kan worden afgezet. Het eiland betaalt een jaarüjksche schatting van 300.000 piaster aan Turkije, en het Turksche garnizoen wordt slechts vertegenwoordigd door een paar manschappen op een wachtschip in de haven van Vathy. Onder dit bestuur is Samos tot fïinken bloei gekomen. Zou deze oplossing, waarbij wellicht prins George gouverneur kon worden, ook Grieken land bevredigen? Mag men de verklaring van koning George aan een der gezanten te Athene en een d oor hem tot den Czaar gericht telegram, waarvan de bladen melding maken, au serieux nemen, dan blijft de annexatie van Kreta het doel, dat de Grieksche regeering nastreeft, gesteund door het geheele Grieksche volk. weren, dat ik hier voor mij zeiven heb geleefd. Ik had maar eene gedachte mijn kind terug te winnen wat tn het verleden ligt is begraven en vergeten". Tante Lotje zag haren neef onderzoekend aan. «Gij misleidt u zeiven", zeide zij hartelijk, terwijl zij zijn hand vatte, »Ik lees nog dagelijks in je bleek gezicht, dat je het nog altijd niet te boven bent gekomen, dat Ellin ons zoo alleen liet met ons leed. Weet je nog altijd niet, waar zij zich ophoudt «De oude majoor heeft mij slechts medegedeeld, dat zij eene betrekking als gouvernante heeft aan genomen. Waar zij zich bev.udt, weigerde hij te zeg gen;" kwam het langzaam van Holms lippen, terwijl een onzekere, angstige blik tante Lotje trof. «Zoo, zoo", knikte deze. «En die mooie mevrouw Gina von Sanden is nu weder geheel met de Brandensteins verzoend? Hoe vondt je haar, toen je onlangs in Berlijn waart? Wij hebben daar over nog niet gepraat." «Anders dan vroeger," antwoordde de baron. «De vlucht van Linda, die haar dwong van Linda's vei loving af te zien, wat ten gevolge had, dat de bedrogen bruidegom het jonge paar, dat zich in Eitgeland liet trouwen, nareisde en met Brandes duelleerde, heeft een diepen indruk op Gina ge maakt. Dat Linda's galant in dit duel viel. heeft een zwaren druk op haar hart geladen. Thans heeft zij nog slechts één levensdoel: haar ouden varier te verplegen, en hare familie een steun te zijn. Dat wordt haar gemakkelijk gemaakt, door een toevallig haar toegevallen erfenis van de zijde van haren overleden echtgenoot. Zij woont nu met Geen dreigementen van Europa zullen koning George tot terugti eden brengenzoo noodig, zal hij zelf zicli aan het hoofd der troepen plaatsen en Macedonië binnenrukken. En dezelfde meening wordt verkondigd en, steu nende op de historie, verdedigd in een beroep der Grieksche regeeririg op haar vrienden in de Daily Chronicle. Daarin wordt verklaard, dat, wanneer prins George geblokkeerd was, van Grieksche zijde Epirus bezet en zoodoende de oorlog uitgelokt zou zijn. Tevens zou men het geheime comité te Athene de vrije hand hebben gelaten om eenige duizenden vrijwilli gers naar Macedonië te laten gaan ten einde de landen van den Balkan in opstand te bren gen. Kolonel Vassos heeft bevel gekregen zich eerst terug te trek keu als de troepen der mo gendheden op Item vuren, dan naar het binnen land te gaan zonder het vuur te beantwoorden, maar tegenover de Turken stand te houden. Alle reserves zijn onder de wapenen geroepen, en bij een aanval der Turken zal koning George zelf het opperbevel op zich nemen. Aldus de vetgedrukte mededeeling van een ondei houd van den Atheenschen correspondent der Daily Chronicle met een hooggeplaatst persoon, waarschijnlijk den koning zelf. Griekenland gaat dan ook voort met zijn krijgstoerustingen. Prins Nicolaas is met de artillerie te Laussa aangekomen en nieuwe ïeserves zijn opgeroepen. Ook de publieke opinie blijft krachtig zich uiten, zoo in een bij eenkomst van eenige duizenden te Athene, waarbij besloten werd, in een adres tot de regeering te verklaren, dat het volk met gel delijke en elke andere opoffering het politiek optreden der regeering wil steunen, als in een dreigende verklaring der Nationale Liga aan den Koning en Delyannis, dat de Liga, zoo de mogendheden de vereeniging van Kreta met Griekenland ongedaan willen maken, in de nog niet bevrijde provinciën een algemeene opstand van het Helleenisme zal verwekken. Niet ongeloofwaardig klinkt daardoor een bericht aan de Frankfurter Zeitung, dat de koning van plan is, af te treden, indien door het optreden der mogendheden de Grieksche troepen Kreta moeten verlaten. In de Kamer is middelerwijl door Delyannis een vvetsvoordracht ingediend, waarbij wordt voorgesteld de consulaten op Kreta op te heffen. Van het eiland zelf komen talrijke berichten. De meeste provincies hebben den wenscli uitgesproken, dat Kreta bij Griekenland zal worden gevoegd. De troepen van kolonel Vassos hebben het fort Bukolis genomen en na een hevig gevecht bij Aghioi twee andere Tui ksche versterkingen bezet. Het geheele eiland, uitgenomen de drie bezette steden, is in bezit van Griekenland. Na de inneming van Voukolios heeft Vassos het fort door dynamiet in de lucht laten sprin gen. Grieksche troepen zijn opgerukt tegen het de geheele familie Brandenstein in hare aardige villa in den Thiergarten. «Hare stiefmoeder past zij met liefde op, en voor de beide kinderen is zij als eene moeder. Ellin en Liska echter hebben haro vrijheid behouden. De laatste wilde, zooals je weet, de pastorie niet ver laten, waaraan haar zoovele banden verbonden, en Ellin ging, zooals je weet, de wijde wereld in om naar het geluk te zoek-m, dat het vaderland haar niet gaf." Hij zuchtte diep. Tante Lotje zag hem met een smartelijk lachje aan. «Laat dat meisje toch loopen, Holm," zeide zij dringend. «Zij is nu eenmaal eigenzinnig; met hare zuster Gerhardine zal je het beter kunnen vinden. Maar dat zeg ik je, Holm, komt die hier als meesteres in huis, dan ga ik weg, en neem Gun dala met mij mee." Ilolm lachte voor de eerste maal sinds langen tijd, en antwoordde spottend «Je kunt hier kalm blijven, tantje Lotje, zij komt hier niet onlangs heb ik het eens voor altijd uitgemaakt; zij heeft mij nu begrepen." «Is ze nu eigenlijk weer verzoend met hare dochter," vroeg tante Lotje, wie een steen van het hart viel. «Ik weet het niet. Naar ik hoor moet Linda zoer gelukkige brieven cchrijven zij is nu met haar echtgenoot in Italië van den zomer zullen zij, geloof ik, in Duitschland terugkeeren." «Als ze maar niet bij ons komen," zeide tante Lotje beslist, terwij! zij opstond. «Adieu, Holm," zeide zij, «ik wil nog eens even naar de pastorie; als Heinz komt, laat hem daar dan ook heen gaan, dan kan hij mij terugbrengen." garnizoen van Kanea en hebben een uitval daarvan teruggeslagen. De admiraals hebben zich naar Agliioi Tlieo- doroi begeven en na hun terugkeer den com mandant van de Nauarchos Maoulis bij zich geroepen. Zij verklaarden hem hun vooinemen om de Grieksche tioepen door vier nabij Agliioi Theodoroi ankeiende schepen te doen aanvallen, indien kolonel Ya'so« verder het binnenland inrukt. Levensmiddelen mochten ontscheept worden. De Grieksche scheepsbevelhebber en de En- gelsche admiraal zijn kolonel Vassos deze be sluiten gaan mededeelen. Kononel Vassos heelt daarop verzekerd zich te bepalen tot het bezetten van eenige ver sterkte puntenhet binnenland zal hij niet binnenrukken. De Grieksche consul te Kanea heeft het zenden van meerdere schepen verzocht. De Peneous heeft bericht ontvangen, zich on middellijk van Rethymo naar Kanea te begeven. De consuls hebben geèischt, dat zij twaalf uur vóór eenigen aanval der Christenen op Haleppa of de omgeving, moeten worden ge waarschuwd. Volgens een depêche uit Kanea hebben de gezamenlijke vloten het kamp der opstande lingen buiten Kanea gebombardeerd, ten gevolge van het hevige geweervuur, dat hedenmorgen begonnen is en niettegenstaande de tussehen- komst der admiraals toch werd voortgezet. Een Engelsche torpedoboot vet hinderde het ontschepen van ammunitie van de Laurium, die vervolgens door Engelsche schepen weid opgebracht. Een Turksche korvet heeft op een Giieksch oorlogsschip, de Penzios geschoten, maar was gedwongen te wijken. Een Turksch transportschip zou te Heracleon troepen aan boord hebben genomen en zich onder geleide eener Engelsche torpedoboot naar Kanea begeven. De Porte zendt nog troepen naar de Grieksche grens. De "Bangxie Ottomane geeft een voorschot aan de regeering. Duizend Macedoniërs zijn de grens overge trokken en hebben zich bij de Grieksche troe pen gevoegd. Hun uitrusting is daar aangevuld en zij zijn onder bevel van Grieksche officieren gesteld. Eenige geruchten: De Porte bereidt een ultimatum voor, waarin zij de Grieksche regeering sommeert haar troepen binnen drie dagen uit Kreta terug te trekken. In goed ingelichte kringen te Konstantinopel wordt geloofd aan de mogelijkheid eener over eenkomst buiten de mogendheden om tusschen Griekenland en Turkije, op de basis van onaf hankelijkheid van Kreta onder suzereiniteit van den Sultan. De Petite Bépubligue beweert, dat de Griek sche gezant uit Berlijn vertrokken is. Met deze woorden stapte zij vriendelijk lachend de deur uit. «Als sluinz komt," dacht de baron bij zich zeiven. «Ia, waarom komt Heinz ook niet; 'tis tegenwoordig een beste jongen, vlijtiger dan ooit, en zijn schilderijen hebben op de laatste tentoon stelling zeer de aandacht getrokken. Heinz begint een beroemd man te worden wat zou hij hier eigenlijk willen De deur werd geopend en Gundala kwam binnen. Zij droeg een los, wit wohen k'eed met een licht blauwe ceintuur om de taille vastgesnoerd. De gouden lokken omringden het teere gezichtje. In haar oogen lag een warme maar eigenaardige glans. «Mag ik, vadertje?" vroeg zij zacht. «Kom hier, mijn lieve," zeide Rittberg, terwijl hij zijn dochter naar zich toetrok, «zie eens hoe heerlijk de zon daar ondergaat. Prachtig Gundala legde haar hoofdje aan haars vaders borst. «Papa," zeide ze zacht, sik heb een heel ernstig verzoek aan u. Wil u mij dat toestaan?" «Natuurlijk, kind, als het in mijn macht staat. Zeer zeker." «Maar als het u nu eens heel zwaar, erg zwaar zou vallen, zou u dan ook nog aan mijn wensch voldoen, uit liefde voor mii 1" «Je maakt mij bang, mijn kind", zeide Ilolm, die een onverklaarbaren angst bij zich voelde opko men, «zeg wat je met je vraag bedoelt, mijn lievelingje weet, ik ben een zwak vader, en kan mijn kind niets weigeren". Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1