BINNENLAND. Staten-Generaal. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. Gemengde Iffcdcdcellngen. De Paus vierde ouder groote belangstelling Zaterdag 1.1. den negentienden vei jaardag der aanvaarding zijner waardigheid. De Zweedsche Tweede Kanier vot wierp de vei lenging van het Zweedsch-Noorsehe handels verdrag met 10G tegen 100 stemmen, de Eerste Kamer deed hetzelfde zonder stemming. De Rumeensche minister van builenlandsche zakrn Stoieescu is onmogelijk geworden door een persoonlijk schandaal. Een opvolger is voor hem nog niet gevonden. De Koning tracht Sturd/.a, die zeer gezien is te Berlijn en te Wee- nen, over te halen zitting te nemen in het kabinet. De hervormingsplannen voor Cuba hebben een scheuring doen ontstaan in de Cubaansche Junta te New-York. Eenige leden zijner voor, andere willen er niet van weten. In strjjd met de bestaande jurisprudentie heeft bet Hoog Gerechtshof der Zuid-Afrikaan- sche Republiek bij vonnis beslist, dat het Hof een oordeel mag vellen over de rechtsgeldig heid van zekere wetten, eri dat besluiten van den "Volksraad uog geen wetten zijn en geen verbindende kracht hebben. Steunende op de volksopinie, die zich aan haar zijde schaart, Val de Volksraad waarschijnlijk een wet uitvaardigen, waarbij de competentie van hel Hof uitdrukkelijk wordt vastgesteld. Bij koninklijk besluit is: 'lo. benoemd tot hoobleeraar in de faculteit der wis- en natuur kunde aan de Rijksuniversiteit te "Utrecht, om onderwijs te geven in de synthetische, de ana lytische, de beschrijvende en de differentiaal meetkunde, dr. J. de Vries, leeraar aan de Polytechnische School te Delft; 2o. met ingang van den dag waarop de hoogleeraar dr. J. de Vries zijne lessen zal aanvangen, de hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijksuniversiteit te Utrecht, dr. "W. Kapteyn, ontheven van het geven van onderwijs in de beschrijvende en de analytische meetkunde. Bij koninklijk besluit is benoemd tot hoog leeraar in de faculteit der godgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Leiden, om onderwijs te geven in de geschiedenis van het Christendom en de geschiedenis van de leerstellingen van den Christelijken godsdienstdr. F. Pijper, predikant te Berkhout. Bij Kon. Besluit zijn, buiten bezwaar van 's Rijks schatkist, benoemd tot gedelegeerden der Nederiandsche Regeering bij het Orienta- listen-congres, te Parijs van 5 tot 12 Sept. 1897 te houden: dr. M. J. de Goeje en dr. G. P. Tiele, hoogleeraren aan de Rijksuniversiteit te Leiden. De gewone audiëntie van den minister van Justitie zal op Dinsdag 23 Februari aanstaande niet plaats hebben. Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van Nederlandsch-Indië, van 19 dezer, wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 360,000 pikols. {St.-Cl.) Gisteren is te 's-Gravenhage overleden de Staatsraad mr. Abraham Jacob Swart, die sedert geruimen tijd lijdende was. Hij bereikte den leeftijd van 81 jaar. De overledene had in Indië een gewichtige loopbaan achter zich. Eerst stond hij als advo- kaat en procureur te Batavia, later was hij de rechterlijke macht en vervulde o. a. de betrek kingen van voorzitter van den Raad van Justitie te Batavia, procureur-generaal bij het Hooge Gerechtshof, en was ten slotte president dei- heide gerechtshoven in Indië. In 1866 werd hij op de meest eervolle wijze ontslagen en in ditzelfde jaar tot lid van den Raad van State benoemd, welke betrekking hij tot zijn dood toe bekleedde. Hij was commandeur van de orde van den Nederlandsehen Leeuw. Indertijd maakte hij deel uit der commissie voor het ontwerpen van een strafwetboek. Gedurende eenigen tijd was hij voorzitter der sNederlandsche Juristen- vereeniging". Te Amsterdam is gisterenavond te lialftien, na een vrij langdurige ziekte, overleden de heer "Van der Biesen, een bekend en gewaardeerd advocaat daar ter stedeveel bekendheid ver wierf hij zich door zijn ijverig en onvermoeid streven in het belang van de Roomsch-Katho- lieke Kerk. Verscheidene vereenigingen van heel of half godsdienstige strekking hadden aan den heer Van der Biesen haar oorsprong of een goed deel van haren bloei te danken. De overledene was president van den Bizon deren Raad der vereeniging van den H. Vin- centius van Paulo en protector van de St.- Josephs-Gezelienvereeniging, welke hij in het jaar 1868 mede hielp oprichten. De heer Van der Biesen zag zijn verdiensten tegenover zijn kerk gewaardeerd door de be noeming tot ridder in de orde van den H. Gregorius den Groote. Gisteren is te 's-Gravenhage overleden de heer W, Kramer, directeur van verschillende cultuurmaatschappijen. üe regeeringscommissie voor de wereldten toonstelling te Parijs in '1900 zal, naar het Dagblad \erneenit, hedenmiddag te 2 uur dooi den minister van waterstaat, handel en nijver heid aan zijn departement worden geïnstalleerd. Naar de anti-rev. Nederlander meldt, ver gaderden Zaterdag, te Amsterdam onder pre sidium van dr. Kuyper, de redactiën van anti- revolulionnaire bladen tot bespreking van het Program van Actie. Binnenkort zal, naar bet Tad. meldt, de betrekking van inspecteur voor de dienstvakken posterijen en telegrafie, ieder afzonderlijk, worden opgeheven en zullen inspecties voor de vereenigde dienstvakken worden ingesteld. bierenbescherming. Dc .jaarlijksclie algcuicene vergadering der Xeder- landseiie Vereeniging tot bescherming van dieren zal gehouden ivordcu Vrijdag a. s., des avonds te 8 uur, in de foyer van het Gebouw voor kunsten en weten schappen te 's-Gravenhage. Behalve de gewone werkzaamheden zullen vier nieuwe hoofdbestuursleden moeten gekozen worden, in plaats van de heeren dr. P. C. Margadant, J. A. .Turriaanse, G. S. de Veer Jr. en dr. H. F. van de Ven, voor wie respectievelijk eandidaat zijn gesteld de hoeren II. Allan, S. B. Criellaert, jhr. De Jonge van Zwijiisbergen en dr. S. B. Selhout. Leprozen. Het voorloopig bestuur van de Protestantsche Vereeniging tot verpleging vau leprozen in Suri name hoeft besloten een beroep te doen op de mild dadigheid der Protestanten in Nederland. Het getal der iijders aan melantschheid in West-Indie is zeer groot en de toestand wordt al treuriger en treuriger. Onder de leden van de Hernhutterzending zijn er, die zich bereid hebben verklaard de verpleging op zich te nemen, doch een bedrag van f 20,00 is noodig om het werk te beginnen, en daarvoor vraagt de commissie bijdragen. De zaak wordt gesteund" door de commissie der Protestantsche ksrkcn in Neder- landsch Oost- en "West-Indiê, en verder door tal van particulieren. Correspondentie. Den heere E. v. d. "VV. te Botterdam. In ons biad gedateerd Zaterdag 20 Februari komt de door u ge- wenschte rectificatie reeds voor. De fout is voortge sproten op eene foutieve opgave van officieele zijde. OVERSCHIE, 22 Februari. De kegelclnb „Land en Schiezicht" alhier, die in den korpswedstrijd op Zondag 14 dezer 4 negens wierp, heeft, nu deze wedstrijd gisteren is geëindigd, de zekerheid, dat zij daarmede den negenprijs heeft behaald. Groote vreugde heerscht onder de Oversehiesche kegelaars, en geen wonder. De elub is eerst sedert 2 maanden opgericht cn kwam te Schiedam voor het eerst in een v 1st rijd uit, alwaar zij nu een groote verguld zilveren medaille heeft behaald. Voorwaar, een schoon begin en een aanmoediging voor de leden der jonge club om zich met ijver op het kegelspel te blijven toeleggen. VLAARD1XGEN, 21 Februari. Gisteren werd door B. en W. aanbesteed het onder profil brengen, rio- leeren en bestraten van de Wilhelmïnastraat enz. alhier. Ingekomen waren 19 biljetten, Hoogste inschrijver was Andr. Miehels te Utrecht voor f22300 en de laagste GebTS. Kijne alhier voor f19216. Het werk is aan de laagste inschrijvers gegund. ROTTERDAM, 21 Februari. Met militaire eer- bewijzingen werd gisteren namiddag op de alge- meene begraafplaats te Crooswijk ter aarde besteld het stoffelijk overschot van kapitein G. Lamors, gep. officier van het Indische leger, ridder van de Militaire Willemsorde, kapitein van het korps Ko ninklijke Scherpschutters, commissaris van afmon stering van het Iddische leger, enz. Bij "het sterfhuis sloten zich bij den lijkstoet aan het korps Koninklijke scherpschutters onder com mando van den len luitenant J. van Alphen, en het bataillon mariniers, terwijl de lijkkoets vooraf ge gaan werd door een vnurpeleton en het muziekkorps van het korps Koninklijke scherpschutters, allen in groot tenue. Onder het spelen van treurmarschen ging de lijkstoet langs de marine kazerne naar de begraafplaats. Verscheidene kransen der officieren van de schut terij, van dc vereeniging tot vrijwillige oefening in den wapenhandel, waarvan kapitein Lamers gerui men tijd instructeur was, dekten de lijkkist. Als slippendragers fungeerden luitenant-kolonel J. B. Verhey, commandant van het garnizoen, kapi tein H. J. J. Bos, commandant van het korps Ko ninklijke Scherpschutters, kapt. J. A. Xuy, kapitein- plaatselijk adjudant en een kapitein van de mari niers. Vele officieren van leger, marine en schutterij waren op het kerkhof aanwezig om den overledene de laatste eer te bewijzen. Aan de geopende groeve werd de overledene her dacht door Jhr. Sis, die ook van den Minister van Koloniën opdracht had ontvangen, den overledene een afscheid too te roependoor den heer Wijnma len, kapitein van afmonstering te Amsterdam, overste Verheij van de mariniers en de heer Schoonenbeek, president van de vereeniging van oud-Indische strij ders kapitein Bos bedankte namens de familie. DELFT, 22 Februari. Xaar aanleiding van de Memorie van Antwoord tot wijziging van het be stuut der Polytechnische Schooi heeft de vereeni ging van Burgerlijke Ingeneurs te 's-Gravenhage oen adres aan de Tweede Kamer der Staten-Generaal verzonden met vn*zoek het aanhangige wetsontwerp niet te willen bf' :htigen tenzij zoodanig gewijzigd, dat V. het Curatorium niet worde belast met het be stuur der school, maar optrede als een college van toezicht en advies; 2*. bet bestuur der Polytechnische School worde geregeld in verhand metde instelling van afdeelingen met zelfstandig bestuur. DORDRECHT, 22 Februari De anti-rev. kiesver- eoniging en de Centrale anti-rev. kiesvereeniging alhier zijn ontbonden en er is een nieuwe anti-rev. kiesvereeniging opgericht, onder don naam van „Nederland cn Oranje", die zich bij bet centraal co mité heeft aangesloten. Tot leden van het bestuur ziju gekozen do heeren G. L. de Vries, P. van Priel, H. G. de Jonge, G. P. J. van Alkemade, H. A. Dicke, 31. Wulfse, X. J. H. MegL F. Slijper, J. Ouborg Jr., mr. J. 31. Rons, D. Krijger, J. Aaruoutse Sr., A. Oostenrijk. LEIDEN, 21 Februari. Gisteren overleed alhier in den ouderdom van 85 jaren de heer A. van Leeu wen, oudste der binnen deze gemeente gevestigde notarissen. Dc overledene, vroeger hoofdambtenaar ter gemeente-secretarie te Leiden, werd tot zijn eerstbedoeld ambt benoemd bij Kon besluit van 15 September 1857. TWEEDE KAMER. Stoomtrambanen iu Groot-Atjeh. Dc Minister van Kolonie'n heeft cene aanvulling van de Indische begrooting voor 1897 aangevraagd ten bedrage van f 325,000 tot aanvankelijke uitvoe ringen van het denkbeeld om stoomtrambanen aan te leggen ter verbinding van de bivouaks te Lohn- ga, Tjot Mnntjang en Samahani met de geconcen treerde stelling, waarvan de posten én onderling én met Kotta Radja door zoodanige baan verbonden zijn. De Indische regeeriug is bevestigd in hare overtuiging dat tot den aanleg, althans voor een trambaan in de Saga der XXII Moekims, zoo spoe dig mogelijk moet worden overgegaan. Uit de vroegere medcdeelingen is bekend, dat na de excurcie in de XXII Moekims op 4 27 Aug. een bivouak werd gevestigd te Samahani tot eerdere fnuiking van het verder verzet in de YII Moekims Baïd en tevens tot beheersching van hot op den linkeroever van de Atjeb-rivier gelegen deel tot Indrapoeri toe. De vestiging van dit bivouak en de rustelooze vervolging van de bendehoofdeu door de aldaar gelegerde troepen, hebben het gevolg gehad dat geen henden zich meer op den linkeroever van de Atjeh-rivier tot Indrapoeri hebben durven vcr- toonen; dat de naar het aangrenzend gebergte uit geweken bevolking van de YII Moekims Baïd meer en meer is teruggekeerddat de Moekiinboofden uit dat hoeloebalangsehap zich op een drietal na bij het bestuur hebben aangemeld en dat do hoofden der Y Moekims-Indrapoeri geregeld bij het bestuur verschijnen tot het bespreken en afdoen van zaken. De hoofden van het verzet in deze Sagi, waaronder in de eerste plaats het jeugdige sagihoofd Toekoe Panglima Polim Mohamad Dagad te noemen is, zijn uit dit gedeelte van hun gebied teruggetrokken en hebben nu Selimoen tot uitgangspunt van hunne vijanden handelingen gekozen. De naaste taak onzer troepen zal dus zijn aan de vijandelijke benden het verblijf in den omtrek van Selimoen onhoudbaar te maken en daartoe dient het bivouak Samahani dat aan zijne bestemming ten op zichte van do VII Moekims Baïd heeft beantwoord, aanvankelijk naar Missigit Indrapoeri en later naar Selimoen verplaatst te worden. (Blijkens een op 2 Februari van den Gouv.-Gen. van Xed. Indië ont vangen telegram is te Indrapoeri een tijdelijk kam pement voor zes coinpagnien infanterie opgericht. Om later met kracht van uit de geconcentreerde stelling de buitenposten te kunnen ondersteunen, is eene treinverbinding noodig. De aanlegkosten berekent men met inbegrip van rollend matirieel op f22,560 per KM., zoodat voor de 14 KM. lange allereerst vermelde lijn Lambaroe- Indrapoeri f316,000 zal ivorden vereïscht. In het geheel wordt gerekend dat in Groot-Atjeh, huiten de geconcentreerde stelling, 30 KM. trambanen noodig zullen zijn, waarvoor dus een crediet van f677,000 wordt gevorderd. Overeenkomsten met Inlandsche Yorsteninden O o s t-In d is e h e n Archipel. Daartoe gemachtigd door de Koningin-Regentes heeft de minister van Koloniën aan de Tweede Kamer doen toekomen, met de daarbij hehoorende Nota's van Toelichtingen, de navolgende' contracten met inland sche vorsten in den Oost-ïndischen Archipel of daar mede gelijk te stellen stukken. Bij Kon. Besluit is benoemd tot lid van college van regenten over de gevangenissen te Alkmaar, mr A. J F. XI. N. Dorbeck, advocaat en procureur aldaar. Bij Kon. Besluit is aan G. II. van Everdingen, op zijn verzoek, met ingang van 1 Juni 1897, eervol outslag verleend als notaris te Terborg, gemeente Wisch Bij Kon. Besluit is benoemd tot griffier der arrond.- rechtbank te Utrecht mr. II. 4. Jorderis, thans griffier der arrond.-rechtbank te Almelo. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 Maart 1897, de kapitein jhr. D. R. Gevers Deynoot, van liet reg. grenadiers en jagers, op pensioen gesteld en het be drag van het pensioen bepaald op f1134 'sjaars. Bij Kon. Besluit is benoemd bij het personeel van den geneeskund. dienst der landmacht, tot militaire apotheker 2e kl. de apotheker H II. Poelman. Bij Kon. Besluit is, met ingang van 1 Mei 1897 a. benoemd tot directeur van het post- en telegraaf kantoor te Bergen op Zoom, J. F. Verbist, thans in gelijke betrekking te Oosterhout; h. beiast met de waarneming van de directie van het post- en telegraafkantoor te Oasterhout, A. Somers, thans directeur van het telegraafkantoor te Bergen op Zoom. De Kieswet en.de Waterleiding. Men zal zich herinneren, hoe door de redactie van dit blad opgekomen is tegen de toepassing der kieswet inzake enkele huurkiezers, gelijk deze hier ter stede werd ir. praetijk gebracht. Wij waren n.l. van oordeel, dat in sommige gevallen te onrecht door den burgemeester aftrek van den huurprijs voor het gebruik der waterleiding werd gelast. Het doet ons genoegen, dat de Gemeentestem, zeker een blad van autoriteit op het onderhavige gebied, geheel aan onze zijde staat, ja zelfs nog verder gaat dan wij, daar het meer generali seert, en eigenlijk alle waterleidinggebruik als ipso jure vallende onder de sondergesehikte nevenbedingen" van art. 1584 B, W. rekent. Het oordeel van de Gemeentestem bijjkt uit eene correspondentie gevoerd in het heden uit gekomen nummer van dat blad, tusschen den heer Yan Luik alhier en de redactie. De lieer van Luik had gevraagd: Mag onder den huurprijs in art. 15 lo. der kieswet begrepen worden, wat strekt tot terug gaaf van hetgeen de verhuurder betaalt voor het gebruik van water uit de drinkwaterlei ding, of moet dit bij de berekening worden afgetrokken, zooals bij de beschrijving voor het personeel geoorloofd is M. i. het laatste. Wel beweert men dat de waterleiding de pomp vervangen heeft en voor een pomp niet wordt afgetrokken, maar 't wa ter van de pomp is een product van 't ge huurde erf of het dak van het huis, dat is een genot in art. 1584 B. W. bedoeld, terwijl het water, waarvan hier sprake is van builen in gevoerd wordt. Naar mij voorkomt moet alleen dat als huur, in 15 lo. der kieswet bedoeld worden aange merkt, wat overblijft nadat de bijleveranties er afgerekend zijn. De redactie van de Gemeentestem antwoordt Wij denken er anders over. De betaling voor het gebruik der waterleiding behoort o. i. tot de »ondergeschikle nevenbedingen" met welke blijkens de M. v. A. (p. 22) geen rekening te houden is. Uitdrukkelijk was daarbij de rege ling voor het toepassen der pers. belasting niet van toepassing verklaard. Hetgeen werkelijk betaald wordt voor de woning met de daaraan verbonden gemakken in casu het gebj*üik van waterleiding is o. i. de huurprijs in de kieswet bedoeld. Waar wij er op aandrongen, dat de rechter in deze eene beslissing moge nemen, indien ten minste de burgemeester alhier bij zijn oordeel persisteert, kunnen wij niet anders dan met klem dezen naad herhalen. De Gemeentestem is een blad van zeer veel gezag en spreekt geen oordeel uit, zonder de zaak uit juridisch oogpunt van alle kanten bezien te hebben. Wij achten ons gelukkig het blad aan onze zijde te zien. Wij zullen wellicht, als de voorioopige kie zerslijst is vastgesteld aanleiding hebben om deze zaak nog nader te bespreken. Een rede van prof. Pekelharing'. In een buitengewone vergadering van den Bond van Ned. Ooderw. afd. Schiedam, ge houden in het Yolkshuis alhier, trad Zaterdag avond als spreker op Mr. B. H. Pekelharing, hoogleeraar aan de Polytechnische School te Delft, met het onderwerp Uit de staatkundige geschiedenis van Nederland. In zijn openingswoord bracht de voorzitter in herinnering, dat prof. Pekelharing in zijn vorige lezing voor de afdeeling was genaderd tot 1853. Alvorens zijn lezing voort te zetten, stipte spr. nog enkele punten aan betreffende het jaar 1848 en de hoofdpunten der grondwetsherzie ning, die tot stand was gebracht door den mi nister Thorbecke. De opvolger van dezen bekwamen leider der liberale partij, -de minister Kempenaer, was niet in staat om aan de Kamer te voldoen, zoodat hij weldra moest aftreden. Tevergeefs trachtte de Koning een ander dan Thorbecke aan het hoofd van het ministerie te plaatsen doch moest ten slotte, hoe ongaarne ook, weder bij Thorbecke te land komen. Den ln November "1849 verscheen Thorbecke weder als minister in de Kamer, en men kan zeggen dat daar mede het heldentijdperk der liberale partij was aangebroken. Een aantal wetten zijn toen tot stand gekomen, o. a. de provinciale en de ge meentewet, waarvan de beginselen nog steeds onveranderd zijn gehandhaafd. In 1850 kwam een nieuwe kieswet tot stand, waarop een Kamerontbinding volgde en de nieuwe Kamer aan Thorbecke een krachtige meerderheid ver schafte. De wetten op het Nederlanderschap, de enquête, de scheepvaart werden achtereen volgens in het Staatsblad opgenomen totdat eindelijk in behandeling kwam een wet tot het instellen van een rente-belasting als equivalent voor de afschaffing van accijnzen op eerste levensbehoeften. Die wet werd in Febr. '51 verworpen. Ook kwam in dat tijdperk nog tot stand de wet op de jacht en visscherij. Die wetten waren in dien tijd van groot gewicht, omdat het ambt van jachtopziener toen werd vervuld door leden uit de hoogere kring. De wet op het lager onderwijs heeft Thor becke niet geheel tot stand kunnen brengen. De kerkelijke partijen wisten zoodanig te intrigeeren, dat aan den koning al spoedig een adres werd aangeboden door een zeer groot aantal Nederlanders geteekend, dat wel is waar een geheel kerkelijke kwestie gold, maar dat toch Thorbecke ten val bracht. De ministerraad had voor den Koning het antwoord op dat adres gereed gemaakt, doch de Koning sprak een ge heel tegenovergesteld antwoord uit. De minister raad vroeg daarop aan den koning óf een motie

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2