Kunst en Letteren. Rechtzaken. Kerk en School. Landbouw en Veeteelt. Gemengd Kieuw s. Koloniën. Telegrammen. T i s s c li e r ij. van vertrouwen <-f ontslag. Het gevolg van deze kwestie was ten slotte, dat in de Staatscourant van '19 April liet ontslag werd medegedeeld van Thorbecke en drie zijner ambtgenooten. Een hoogst interessant overzicht gaf spr. hierop van de zicli soms snel achterelkander opvol gende ministerién en hetgeen deze tot stand brachten, waaronder we! als een der voor naamste wetten kan genoemd worden de wet op het Lager Onderwijs van den minister v. Rappard. Hierna gaf spr. een overzicht van de ge schiedenis der spoorwegen in ons land. Hij wees er op hoe koning Willem I, een helder inzicht hebbende in de oeeonomische behoeften van zijn volk, aandrong op de totstandkoming van den Rijnspoorweg, maar hoe door de Kamer de aanleg vari rijkswege daarvan werd afgestemd. Hoe daarom "Willem I op eigen gelegenheid een leening sloot van '18 millioen met een door hem persoonlijk gegarandeerde lente van 4Vs Üe spoorweg is tot stand gekomen, maar de financieeie zijde der zaak liet nog al het een en ander te wenschen over. Op initia tief van Willem II werd toen een commissie van onderzoek in het leven geroepen die, met ernst haar taak opvattende, een zeer interessant rap port uitbrachten en daarbij aanraadde de spoorwegen van staatswege te exploiteeren. In strijd echter met dit advies werden kort daarna concessiën verleend aan particulieren tot den aanleg van het Noordernet en van het Zuidernet. Voor Amsterdam, dat zich daartegen krachtig verzette, zou Holland op zijn smalst worden doorgegraven. De Tweede Kamer nam deze wetten aanechter werden zij verworpen door de Eerste Kamer. Een drietal ministeriën is over de spoorwegregeling gevallen, totdat een nieuw ministerie-van Hall verrees, dat er ein delijk in slaagde een goed georganiseerd spoor wegnet door de Kamers te doen aannemen. In Jan. '62 kwam Thorbecke opnieuw aan de groene tafel en bleef daar tot '66. Wel is in die jaren veel tot stand gebracht, maar het heldentijdperk '49—'52 was het niet. De steun, dien Thorbecke toen genoot van de Katho lieken, miste hij nu. De spr. werd met de meeste aandacht in dit zeer interessante overzicht gevolgd en zijn mededeeiing, dat hij ten gevolge van een hevige hoofdpijn zijn rede moest afbreken, veroorzaakte niet alleen medegevoel maar ook teleurstelling. Het woord van dank van den voorzitter en het luide handgeklap moge den spreker tot loon zijn voor de leerzame voordracht. Het tweede gedeelte van dezen corpswedstrijd uitgeschreven door de kegelclub »Musis Sacrum" had Zondag plaats. Meer nog dan den vorigen Zondag vereenig- den zich kegelaars in de zaal zoodat het aantal reeds zeer groot was toen de hamer des voor zitters stilte gebood. Een hartelijk woord van welkom richtte hij tot de aanwezigen. Het is mij, zegt spr., een •werkelijk genoegen een woord van welkom te richten tot u allen die zich weder bereid hebben verklaard hier mede te kunnen strijden. Want uw wedstrijden getuigt van sympathie niet alleen voor ons maar ook voor het kegelspel. Daarom welkom gij kegelbroeders, welkom in dezen broederlijken kring. Met dezen wed strijd, vervolgt spr., herdenken wij het éénjarig bestaan van onzen dubbelen kegelbaan en hoe wel die periode op zich zelf een minder belang rijke gëbeurtenis zou zijn, heeft zij haar waarde hoofdzakelijk daaraan ontleent, dat zij 't andere clubs heeft zien tot stand komen. Het zou daarom ondankbaar zijn dien eersten jaardag ongemerkt voorbij te laten gaan. Wij hopen dat dit feest ook aan u allen welkom moge zijn. Wij gevoelen ons gelukkig zulke banen te bezitten vooral ook omdat wij nu onze kegelbroe ders kunnen uitnoodigen tot ons over te komen. De vriendschapsband tusschen de kegelbroedeis wordt daardoor versterkt en daarbij denkt spr. aan de woordenalleen dat geluk is aangenaam dat met anderen gedeeld wordt. Spr. uit ten slotte de verwachting, dat de uitgeloofde prijzen voor de deelneming een spoorslag zal zijn tot volhardend en inspannend strijdeneen strijden onder de vaan van vrede. Nadat alsnu een glas champagne wordt ge dronken op de gezondheid van de kegclaars en van den eigenaar der banen wordt over gegaan tot de ontzegeling er van, en weldra rollen de ballen langs de effen banen en toont het gerikketik der omvallende kegels, dat zij doel getroffen hebben. De uitslag van dit gedeelte van den wedstrijd was als volgt: 1 ïMercurius", 's-Gravenhage, met 142 pun ten 2 «Unknown", Rotterdam, 1243 «Entre Nous", Amsterdam, 1234 «Maipo", Rotter dam, 121; 5 Altijd Hout", Dordrecht, 120; 6 »Recht. naar 'tDoel", Rotterdam, 119; 7 «Onder ons", Rotterdam, 118; 8 «Oud Delfts haven", Rotterdam, 1179 «Eensgezindheid", Roosendaal, 11010 «Alle negen", Roosendaal, 10811 «E, N.", Amsterdam, 10212 «Je Maintiendrai", 's-Gravenhage, 9613 «De Vaste Hand", Amsterdam, 91"14 «Dordrecht H", Dordrecht, 8715 «Ons Genoegen", 's-Gra venhage, 87 16 Hard gaat ie", Dordrecht, 80; 17 «T. O. G. 1". D. O.", Amsterdam, 74 18 «Schiedam", Schiedam, 70; 19 »De Groote Vauxhall", Haarlem, 66. De uitslag van den geheelen corpswedstrijd is dat de prijzen volgenderwijze zijn behaald: le prijs sMercurius", 's Gravenhage, met 142 punten; 2e prijs «Het Rollend Genoegen", Schiedam, 126; 3e prijs «Unknown", Rotter dam, 124; 4e prijs «Entre Nous", Amsterdam, 123; 5e prijs sMaipo", Rotterdam, 121; 6e prijs «Altijd Hout", Doidrecht, 120; 7e prijs «Recht naar 'i Doel", Rotterdam, 119. Koningsprijs: J. Kluizenaar, 39, «Altijd Ilout", Dordrecht. Negenprijs: «Land-en Schiezicht", Overschiet, 4 negens. Hoogste serie: J. E. Gerritsen, 3S, «Entre Nous", Amsterdam. Treffersprijs«Meicurius", Den Haag, 26 tr. Consolatiepi ijsA. van Aarsen, 26, «Nooit Gedacht", Amsterdam. De siorm die gisteren met grooten kracht uit het westen waaide, zette het water op tot 1.90 M. •+- N.A. P. De stormklok werd te G'/s uur geluid, zoodat de watenvacht in dienst trad. Het water bereikte echter slechts hier en daar de groote steenen, zoodat het zetten der vloedplanken achterwege kon blijven. Tengevolge van den storm die gisteren woei, geraakte een plank van den molen «de Batavier" los en slingerde op de straat, gelukkig zonder iemand te treffen of schade te veroorzaken. Van het consulair agentschap der Vereenigde Staten van Ameiika hier ter stede waait heden de vlag der Unie, ter herdenking van den geboortedag van George Washington. Donderdag 18 Februari is het 23 jaar gele den geweest, dat het tegenwoordige kerk gebouw der Chr. Gereformeerden (thans Ger. Kerk A.) alhier in gebruik werd genomen. Gisteren morgen werd in de godsdienst oefening door Ds. Goslinga een woord van herinnering aan dit feit gesproken, waarna bij een kort overzicht gaf van die gemeente sinds de afscheiding. Wederom kunnen wij melding maken van een voorbeeld van langdurige betrekking vervulling. De baas op den molen der firma Van der Eist Comp. alhier, Van der Graag, herdenkt morgen den dag, waarop hij vóór 35 jaren aan dien molen werd geplaatst. Die herinderingsdag valt ongeveer te zamen met 's mans 25-jarig huwelijksfeest, en geen wonder is het dan ook, dat liet .volk, deelne mende in die feesten, deu molen met groen en vlaggen heeft versierd. De jubilaris heeft henZaterdagmorgen feeste lijk onthaald. De patroon had vergunning ge geven, den molen te 11 uur stil te zetten, zoodat daartoe een goede gelegenheid was. De man, die zich voor eenige dagen in de Kielhaven wilde verdrinken, doch gered werd en in het ziekenhuis alhier was opgenomen, is heden naar zijn woonplaats Schoonhoven teruggebracht. Cevondcn voorwerpen. a. Aanwezig aan het Commissariaat van politie een blauw boterhammenzakje, een over schoen, een groen beursje met een dubbeltje, een portemonnaie met 3 sleuteltjes, een pelerine, een lederen tabakzak, een bont kinderschortje, een zwart kamgaren vest, een oude koperen ketel en een sleutel. h. Terugtebekomen aan de volgende adres sen een R.-K. kerkboekje, bij Koevermans, Baan 198, een portemonnaie met f 0.57, bij Etman, Broersvest 49, een wandelstok, bij Versloot, Ged. Broersvest 3218, een réticule met kwitantie, bij Van Dijke, Noorderstraat 435, een ring met 6 sleutels, bij wed. Van dei- Velden, Rotterd. dijk 18, een wit gordijn met ringen, bij Groenewegen, Villastraat 19, een knipmesje, bij Möhring, Oostsingel 51, een ket ting met gouden slot, bij Koning, Kreupelstraat 56, een groote geelbarige hond, bij Gordijn, Zijlstraat 503, en een grijze bok, bij Van Weer kom; Singelkerkstraat 165. BURGERLIJKE STAND. fieboren i 19 Febr. Adrianus, zoon van J. R. Köneman en J. Krommenhoek, Maasstraat. Clara Johanna Theodora, dochter A. H. Allewelt en A. Hoogenboezem, Bagijnhof. 21. Bartholomeus, zoon van B. H. ÓVerzieren M. M. van der Moezel, Vlaardingerstraat, 22. Maria Elisabeth, dochter van F. A. Hoveijn en E. Loos, Hoofdstraat. jDr. Bredius. In een artikel over dr. Bredius in Be Kroniek gaat de lieer Jan Veth de loopbaan na van den derDissionnairen directeur van het Slauritshuis, dien hij „iemand van een opvallende „veine" noemt. Hij zot uiteen, dat dr. Bredius met zijn liefhebberij voor onze oude kunst op zulk een mooi oogenblik gekomen is, nadat Thorê „al voor een poos den boel van buiten aangewakkerd had, Vosmaer er een deel van zijn tijd aan had gegeven, de archivarissen hun bril al haddon opgezet, Adriaan de Vries den niouwen gloed aanvuurde", enz. Zelfs het nieuwste standje, dat dr. Bredius het zeldzame voorrecht bereidde, „beschouwingen over zijn persosn onder de oogen te krijgen, welke de plotselinge warmte van nekrologieen uitstraalden" noemt de heer Veth een nieuw bewijs van dr. Bre dius „diabolische veine." Daarna deelt de heer Veth uitvoeriger mede, wat hij de vorige week bedoelde met de gemakzucht, waarvan hij dr.Bredius beschuldigde. De heer Bredius heeft zich wel beschikbaar gesteld voor het direc. teurschap van de schilderij-afdeeling van het Rijks. museumdoek niet onvoorwaardelijk. Zijue conditie was dat hij het Hauritshuis er bij zou houden cu in Den Haag zou mogen blijven woneu. Dit noemde do heer Veth gemakzucht. Do Regcering ging op het verzoek van dr. Bredius niet in. Nu meent de heer Veth echter dat dc bordjes verhangen zijn. Dc heer Bredius behoeft thans niet meer ecu bijzondere gunst te vragen, men moest trachten er ecu van hom te verkrijgen. En de heer Veth hoopt nu dat men dr. Bredius die eerstge- stelde voorwaarde zal inwilligen en hem als direc teur van het Mauritshuis zal behouden en tot di recteur van het Schilderijemnuscum hier zal maken. De directeur van Louvre en National Gallery wonen niet veel minder ver van hun collectie--, meent do heer Veth. Naar wij vernemen bestaat het voornomen om na afloop der behandeling van de wijziging der provin ciale cn gemeentewet, den beer Lobman gelegenheid to geven tot het houden zijner interpellatie over do ontslag-aanvrage van dr. Bredius. Een schandelijk feit is dezer dagen voor dc recht bank te Dordrecht behandeld. Te verantwoorden hadden zich dc 18-jarige land bouwer Rohus H., te Gijbeland, en de 19-jarigo schippersknecht Cornells V., te Ouderkerk a/d IJscl. Zij hadden, bezig met lossen vaneen scheepje met pulp, den 8-jarigen Nijs Brandwijk, die naar het lossen stond te kijken, verzocht voor 18 cent jenever te halen. De jongen voldeed aan dat verzoek en kreeg een borrel tot belooning Hierop moest de knaap er nog eens op nit met 18 centen, die in jenever moesten worden omgezet en andermaal moest hij tot loon een borrel drinken, thans echter met tegenzin, daar hij het goed niet lekker vond. De gevolgen bleven niet uit. De knaap begon te zingen en viel tegen den grond, kortom hij gaf duidelijk blijken van dronkenschap. Het slot was, dat hij naar de ouderlijke woning gedragen moest worden, waar het kind, volgens verklaring van een door de ouders ontboden geneesheer, drie dagen in zorgwekkenden toestand verkeerde. Tegen ieder der beklaagden, die verklaarden niet met opzet te hebben gehandeld, werd door het O. M. weken gevangenisstraf geêischt. Ned. Herv. Kerk. Beroepen: te Werverskoof, G. Nijhoff, cand. Bedankt: voor Geertruidenberg, door G, Lol- cama, te Boskoop. Door ds C. P. N. Pikaar, predikant bij de Ned. herv. gemeente te Utrecht, is wegens voortdurende ongesteldheid een eervol emeritaat aangevraagd, in gaande 1 Mei a. s. Hooger Onderwijs. Amsterdam. Door de geneeskundige Staats-com- missie is bevorderd tot arts de heer J. A. A. M. van den Berg1 geb. te 's-Gravenhage. en toegelaten voor het le gedeelte de heer Max Strater. Aan de universiteit te Amsterdam is afgelegd het doctoraal examen in de klassieke letteren door den heer J. Helder Jz. en het candidaats-examen in de theologie, 2e deel, door den heer K. Bakker. Met ingang van 21 Februari is ingetrokken de beschikking van den Minister van Binnenl. Zaken waarbij het houden van markten, openbare verkoo- pingen, tentoonstellingen en andere vereenigingen van herkauwende dieren en varkens verboden is in de gemeente Gorinchem, Brand te Amsterdam. Gisteravond tegen elf uur werd de hulp de>* brandweer te Amsterdam ingeroepen bij een uitslaanden brand in perceel 72 Reynwardt- straat buiten de Muiderpoort. In het beneden huis, bewoond door den beer De Zoete, barbier en aanspreker, was brand ontstaan. De vrouw des huizes was bezig in de alkoof achter den vinkei de kinderen te helpen en had daarbij een petroleumlamp in de nabijheid van het bed gezet. Door welke oorzaak dan ook, het lampje viel om en het beddegoed vatte vlam. Gelukkig kon de vrouw haastig de kinderen uit bed halen, daarbij flink geholpen door een bewo ner dier straat, den heer Bakker, die voorbij komende, zag dat er brand was ontstaan. De brandweer was spoedig ter plaatsen wist onder bevel van den commandant het vuur tot het benedenhuis te beperken winkel en alkoof brandden echter geheel uit. Men begrijpt de ontsteltenis van den heer De Zoete, die te acht uur voor zijn aansprekers- werk was uitgegaan, en tegen halfeen thuis komend zijn have en goed door het vuur verteerd vond. Gelukkig dat alles verzekerd was, zij het dan ook laag. Ken krankzinnige ontsnapt. Naar wij vernemen is er Zaterdag te Leiden een krankzinnige ontsnapt. Het werd echter spoedig ontdekt, men ging den vluchteling achterna, dien men weldra op spoorde en bracht hem weder naar het ge sticht terug. Slechte lectuur. In het papiermagazijn der firma Koster te Amsterdam is, naar aan de N. II. Ct. wordt gemeld, onder toezicht der justitie een aanvang gemaakt met de vernietiging van 30,000 boek jes van onzedelijke strekking, welke voorraad indertijd in beslag is genomen big zekeren Krombrugge, die ook wegens de verspreiding van pornografische literatuur gevonnist is. Onder deze boekjes waren er, die op de prijs lijst voor niet minder dan 25 francs genoteerd gt,onden. Ken vroolijke gevangenis. Gevangenen in Amerika schijnen het zoo kwaad nog niet te hebben. Het is reeds genoeg bekend, boe de gevangenissen daar, behalve haar doel matige inrichting, talrijke gemakken voor de gevangenen bieden. Afgaande op eeu beticht in het Morgan-Jour nal is, het er al heel goed uit te houden. De bekende Newyorksche operettendiva Lil lian Russel trad, op verzoek van den geeste lijke der gevangenis, gedurende de godsdienst oefening op. Toen dit nieuws eenige dagen te voren be kend was, hadden honderden zich tot den di recteur der gevangenis gewend om toegangs kaarten, en alle gangen waren opgehoopt met haar bewonderaars, toen de zangeres, stralend van jeugdige schoonheid, haar liederen zong. Eerst trad zij in de vrouwenafdeeling op waar velen in tranen uitbarstten bij het liooren van haar sympathieke stem. In de rnannenaf- deeling zong zij een «Dankzeggingshvmne" en bijna had zij eenige operettenaria's toegegeven, als een zuur gezicht van den geestelijke haar daar niet van weerhouden had. Het meent werd zij in de jongensafdeeling toegejuicht. Lillian verklaarde nog nimmer zulk een dankbaar publiek te hebben ontmoet en be loofde spoedig terug te komen en da., voor de «jongelui'' eenige romancen en aria's te zingen. Spoorweg-ongeval. Te Rozendaal is Donderdag een goederentrein ontspoord, waardoor drie waggon« door den schok werden verbrijzeld, van drie anderen braken de buffers en kettingen. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren, alles bepaalt zich bij materieele schade. Atjeh. Men schrijft aan de Deli-Cour. Volgens op 18 Jan, van Atjck ontvangen bericht is Toekoe Oeinar naar het zuiden gevlucht. Het 12e bat. in£ keert vermoedelijk spoedig te Kota-Radja terug. De inspecteur van het inlandsch onderwijs, de heer van Ophuyzen, door de N. I. regeering belast om het in de Straits, Native States, Johor Riouw, Zuid- en Oosterafdeeling van Borneo en Sumatra's oostkust gesproken Maleisch te bestudeeren, bevindt zich sedert eenige dagen te Pinang. Met den inspec teur van het onderwijs alhier, den heer Wilkinson, heeft de heer van Ophuyzen de verschillende Pi- n&ngsche scholen bezocht. BESLUITEN EN BENOEMINGEN. Civiel Departement. Gesteld ter beschikking van den directeur van binnenl. bestuur om werkzaam te worden gesteld hij het kadaster in Ned.-ïndie, de ambtenaar op non- activiteit F. L. G. Vincent, laatstelijk landmeter der 3e klasse bij genoemd dienstvak. KANEA, 22 Februari 6.50 's avonds. Sedert 11 uur hedenmorgen wordt een levendig ge weervuur gehoord aan de zijde van Keratidi, in de nabijheid van Kanea waar de Christenen slag leverden. Van de muren der stad kon men de Griek- sche vlag onderscheiden. Na den middag nam het geweervuur toe en te vier uur besloten de admiraals het kamp der opstandelingen te bombardeeren. Het vuur op het kamp werd te vijf uur geopend. Toen de opstandelingen met schieten doorgingen, werd bevel gegeven het bombardement krachtig te vervolgen. De Engelsche kruiser schoot liet eerst. De Duitsche kruiser schoot met granaten, die met meiiniet geladen waren. Veertig schoten werden gelost, uitsluitend op het kamp der opstande lingen. De granaten die in den omtrek van Kanea insloegen, wierpen wolken stof op. Toen het vuren ophield werd de Grieksche vlag ge- heschen in den omtrek van het kamp der op standelingen. PARIJS, 22 Februari DeGaulois verneemt uit Londen: De mogendheden zijn het eens, om Italië op te dragen Kreta te besturen en er orde en rust te herstellen, tot dat het her vormd zal zijn iu een zelfstandig vorstendom. KANEA, 22 Februari, Wijl de opstandelin gen te Akrotiri het Turksche garnizoen te Halepa hebben aangevallen, heelt de vloot der mogendheden hen gedurende 25 minuten ge bombardeerd. De opstandelingen namen de vlucht. LONDEN, 22 Februari. De Standard heeft reden te gelooven, dat Rhodes en Beit bereid zijn de schadeloosstelling te betalen, die door de regeering der Z.-A. Republiek gevraagd wordt, onder voorwaarde dat het bedrag be perkt wordt tot de werkelijke schade die door den inval veroorzaakt is. K.RALINGSCHE VEER, 20 Februari. Hedenochtend werden aan de markt alhier aangevoerd 41 vvmterzalmen, die fl.30 tot f 1.95 per Va tüo opbrachten. VLAARDINGEN, 20 Februari Van de beugvisscherij zijn binnengekomen: Francisca, D. van Dorp Az., met f780; Koningin Wilhelmina, W. v. d. Vaart, met £1150 netto besomming aan versche visch. SCHEVENINGEN, 20 Februari. De aanvoer van versche visch was gisterenavond en heden morgen slechts 30 mand en bestoud uit kabeljauw, kleine schol en scharren. Kabeljauw gold per stuk, de levende f2 en de doode f 1.10 tot f 1.70, schol f2.25 tot f3.25 en scharren f 1.75 tot f2 per mand. Op een tiental bomschuiten na is thans de voor d® schrobnetvissche rij bestemde vloot in zee.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3