5 jaargang. «ondag 28 "ebruari en Maandag 1 Maart 1897 N°. 9257, Eerste Blad FEUILLETON. OM EENE PEST MELK Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. uitgever" h. j c. roelants. BUITENLAND. U Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post Afzonderlijke nounners. 1 0.90 - 1.30 0.02 BBKEAPBOTERSTKAAf Tcleplinon No. 123. Advertentieprijs van t5 gewone regels met inbe grip van cene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Algemeen overzicht. Schiedam, 27 Februari '97. lie Kretenzische quaes tic. De groote persorganen van het buitenland bespreken over het geheel met groote voldoe ning de voorstellen van lord Salisbury en het Russische communiqué. Alleen de Daily Chro nicle wellicht stelt zich op hetzelfde standpunt als haar groeten geestverwant Gladstone en is geheel onvoldaan over het Engelsche voorstel. In ieder geval mag thans de quaestie opge lost heeten, en te danken is dit zeker aan het zelfstandige optreden van Rusland. Want, hoe zeer ook sprekende van eensgezindheid" en svolstrekte eenstemmigheid" metterdaad heeft Rusland, des onderbandelens moede, zich op een afzonderlijk standpunt gesteld en zich alléén krachtig tegen Griekenland gewend. Is niet Rusland het rijk, dat gerechtigd is in de Oos- tersche quaestie den hoogen toon te voeren, althans naar Russisch inzicht? De Grieksche regeering heeft intusschen nog geen nota der mogendheden ontvangen, maar lang uitblijven zal die zeker niet. Tot nog toe moeten alleen de gezanten van Oostenrijk en Duitschland instructies ontvangen hebben. Met spanning ziet men nu te gemoet, welke de houding der Grieksche regeering zal zijn. Zal zij volharden in haar verzet Ja, indien zij blijft gehoor geven aan den volkswil, die nog steeds krachtigen steun ondervindt in sympa thiebetuigingen uit den vreemde, dan is het einde der verwikkeling nog niet te voorzien en zat Griekenland wellicht door schade en schande moeten leeren, dat zes groote één kleine best aan durven en aan kunnen. Verschillend zijn de geruchten te dezen op zichte. Delyannis zou geneigd zijn toe te geven, maar de Koning blijft tot verzet geneigd, zegt de Daily News. DaarentegenJieweert de Daily Chronicle, dat de regeering zich alleen wil schikken in de besluiten der mogendheden, indien er een plebisciet plaats vindt. Een te Londen ontvangen particulier tele gram uit Athene en een depêche aan de Qaulois uit Londen evenwel verzekeren, dat koning George heeft besloten, de nota der mogendheden aan te nemen. Ongetwijfeld zou op dit oogenblik Grieken land het verstandigst doen door toe te geven, en zich tevreden te stellen met de zeker niet geringe en welverdiende voldoening, dat het althans een eind heeft gemaakt aan den onhoud- baren Kretenzischen toestand door de mogend heden tot daden te dringen. En het is de plicht der mogendheden het Griekenland mogelijk te maken een eervollen terugtocht te bewerkstel ligen. Maar zeer de vraag is het, of het Griek sche volk zich met die voldoening tevreden stelt. De advocaten te Athene bijv. hebben aan hun collega's in de verschillende landen deze tele grafische oproeping gericht: Novelle van Paul Eudel. Dien avond mijnheer, dat ik thuis kwam, ver moeid door de eindelooze tochten, die ik te ver geefs gedaan had om werk ie zoeken, ontmoedigd door de trotsche bejegeningen, welke ik had moeten verdragen aan af'iie huizen waar ik mij aandiende, was het drie dagen geleden, dat ik mijne laatste stuivers had uitgegeven! Hoe wij gedurende die drie dagen hadden ge beefd, inderdaad ik zou het niet kunnen zeggen. Indien de bakker ons het krediet had geweigerd, zouden wij van honger gestorven zijn, mijne vrouw en ik, de een naast den ander. Het was nacht ïoen ik de deur van ons armoedig vertrek opendeed, Ik zag eerst niets. Ik riep mijne vrouwzij ant woordde mij niet. Een vreeselijke gedachte ging mij door den geest. Madeleine is dood Ik vloog op de teonen naar het bed, en, haar hand grijpende, merkte ik dat mijne vrouw slechts flauw gevallen was. Ik deed haar zooveel mogelijk en niet zonder moeite weder tot haar zelve komen. i in naam der eeuwige principes van het recht, welker apostelen wij alien zijn, noodigt de Grieksche balie, terwij! zij een beroep doet op de balies der beschaafde staten, u uit, met hen luid te protesteeren tegen het verloeiljjk machtsmisbruik, dat de vereenigde groote mo gendheden plegen jegens het Kretenzische volk, om, ten gunste van barbaarsche horden, Chris tenen te onderdrukken, die vol moed eer en leven verdedigen." Waar het ontwikkelde deel der natie aldus spreekt, daar is het zeker te duchten, dat de aigemeene volksopinie tot verzet geneigd zal blijven. Te Kanea begint de toestand eenigszins kalmer te worden. Toch is het er nog verre van rustig. Een Italiaansch officier heelt, op een Turkse!» soldaat geschoten, dien hij verraste bij het plunderen van een huis, en die hem daarop aanviel. De brand van het paleis van den gouverneur wordt toegeschreven aan personen/die er be lang bij hadden, het deficit in de kas te ver bergen. Het bezelteu der Soeda-baai en van het dal om Kanea blijkt ten doel te hebben, den toe voer vaa levensmiddelen voor Kanea te be schermen. Daarentegen doet zich bij de troepen van kolonel Vassos reeds schaarschte gevoelen de blokkade van Platania belet het aanvoeren van levensmiddelen voor de Grieken. De ge meenschap der troepen met de regeering te Athene vindt plaats door bemiddeling eener Italiaansch e torpedoboot. Te Heracleon is de toestand nog weinig roos kleurig. De Muzelmannen hebben Je tusschen- komst ingeroepen van sir Philipp Currie, den Engelschen gezant te Konstantinopel. Volgens hen werden 8000 Muzelmannen te Hierapietra en te Spinalonga ingesloten door de Christenen, die hen dreigen te vermoorden. Sir Philipp heeft daarop den Britschen admiraal bevolen de Turken te beschermen. Daartegen bericht een telegram uit Athene aan de Times, dat een detachement van het oorlogsschip de Etna belegerde Christenen te Hierapetva heeft ontzet. De Etna heeft daarop de bevrijde Christenen overgebracht naar Syra. Uit Konstantinopel komen nog voortdurend berichten, waaruit blijkt dat Turkije de oorlogs toerustingen krachtig voortzet. Het transportschip Ismir is met ammunitie naar Salonika vertrokken, Wapens en ammunitie zullen worden uitgereikt aan de muzelmansehe bevolking op de Bnlgaarsche en Servische grenzen. Meer dan 70.000 man staan thans aan de Grieksche grenzen, en binnen weinige dagen verwacht men dat het Turksche leger in Mace donië 250.000 man sterk zal zijn. De Daily News deelt een bericht mede, dat een regiment is aangekomen te Elasonne, waar nog twee regimenten worden verwacht. Ook de artillerie wordt aangevoerd, maar er is ge brek aan trekpaarden. De Sultan heeft het opperbevel der operatie- O! ben jij het, zeide zij een weinig bij ken nis komende. Welnu, heb je wat? Niets, altijd niets Neen, inderdaad 't loopt ons niet erg mee; zeide de arme vrouw, en zij begon te huilen. Toen moest ik, de wanhoop in het hart, haar trachten te troostenmij krachtiger voordoende dan ik was, zocht ik haar den moed tenig te geven, die mij zelf begon te ontzinken. Er was een huis waar men mij gezegd had binnen enkele dagen terug te komen. Ik moest dus nog wat geduld hebben. Het kon best gebeuren dat het ons den een of anderen dag nog eens meeliep. Dan zou alles gauw vergeten zijn. Mijne vrouw zou spoedig haar krachten teiug krijgen. Wij zouden de noodzakelijkste schulden betalen. De rest betalen wij van tijd tot tijd af. Als men mij weer aan 't werk ziet, zal men ons wel weer borgen. Ver volgens, als de eerste oogenblikken voorbij zijn, en de zaken gaan beter, dan verlaten wij het huis, wij gaan in een minder sombere buurt wonen, waar boomen zijn, frissche lucht en licht. Je zult eons zien, dan zullen wij oven gelukkig als vroeger zijn Zoo ging ik langen tijd voort, haar hand in de mijne houdende en haar vleiende met het geluid mijner stem, toidat zij kalm was ingeslapen. Kalm? Helaas! neen, want van tijd tot tijd voelde ik hare hand beven, alsof een nachtmeirie de slaap van de arme vrouw stoorde, ot wel, trilling voer door haar geheele lichaam heen, alsof een electrische j troepen aan Von der Goltz-pacha aangeboden, die evenwel heeft bedankt. Op het verzoek der mogendheden, om zelf het initiatief te nemen tot het verleenen van autonomie aan Kreta, is door den Sultan nog niet geantwoord. De divisie-generaal Hafouz-Tewfik-pacha is middelerwijl naar Kreta vertrokken. Transvaal. Jhr. Beelaerts van Blokland, de gezant van de Zuid-Afrikaansche Republiek, heeft bericht gekregen over de crisis daar te lande met machtiging, die in Europa bekend te maken. Het gouvernement betreurt daarin dat deze quaestie ziel» thans voordoet, maar de techts- zekerheid maakte het noodzakelijk, dat het Hooge Gerechtshof niet het z. g. n. toetsings- recht behield. Ook in het belang der uitlanders was het besluit van den Volksraad noodig. Deze had ook geen petitiën vóór, wel tegen het standpunt van het Hooge Gerechtshof ontvangen. Te Johannesburg zou intusschen volgens Engelschgezinde berichten, het besluit van den Volksraad groote beroering hebben teweeg gebracht. De heer Montagu White heeft in een inter view verklaard het zenden van Engelsche troe pen naar Zuid-Afrika niet te begrijpen. Men zal daardoor indien dit beoogd wordt, de Transvaalsche regeering geen schrik aanjagen is juist van ztns krachtig de rechten en de onafhankelijkheid van Transvaal te verdedigen. Volgens den heer White mag men aannemen, dat dr. Leyds zal herkozen worden. Rhodes is wederom gehoord voor de enquête commissie thans hebben Blake en Labouchère hem vooral a faire genomen. Hij sprak ditmaal vooral over den invloed van Duitschland in Transvaal waarvoor zijn eenig argument was de toost van Kruger op den verjaardag van keizer Wilhelm en over de vijandige houding van Transvaal tegenover de kaapkolonie, sedert de dagen van Majoeba, Verder trachtte hij, op desbetreffende vragen van Labouchère, Chamberlain vrij te spreken van voorkennis van Jameson's tocht. Maar op vele vragen te dien opzichte antwoordde hij onzeker of in 't geheel niet. Chamberlain ver klaarde zich tot alle inlichtingen bereid. Ten slotte verzocht Rhodes riaar Zuid-Afrika te mogen terugkeeren, totdat de andere ge tuigen waren gehoord. Daarna zou hij weerom komen. De enquête duurde zoo lang, klaagde hij. Hierover zal de commissie Dinsdag a.s. een een besluit nemen. Gemengde Mededeellngen. De »Landesausschuss" van Elzas-Lotharingen heeft aangenomen een voorstel, waarbij bepaald wordt, dat de verkiezingen voor het vervolg bij geheime stemming volgens algemeen stemrecht zullen plaats Yinden. Het geheele personeel der North Eastern Railway dreigt den arbeid te staken, en een schok haar had getroffen tegelijkertijd ontglipten haar onsamenhangende woorden en verzuchtigingen onstuimig keerde zij zich om, ot» zich aan ik weet niet wat voor bestorming te onttrekken. Toen verviel zij in eene nog vreeselijker kalmie, en ik betastte haar de armen en het gelaat on» mij te overtuigen, dat zij niet dood was O, wat vreeselijken nacht bracht ik in die groote, sombere kanoer door, waarvan de stilte met werd verbroken dan door de onduidelijke klachten van de zieke! II Ik was toch gelukkig en goed begonnen in hetleven. Van af mijn jeugd, was mijn toekomst makkelijk en eervol geweest. Hoewel mijne ouders zeer een voudige lieden waren en mijn vader, slechts beambte aan een bureau, zijn geheele leven als huurling had gewerkt, had men mij toch naar een college te Condorcet, als externe, gezonden. Ik was zelfs een uitmuntend leerling geweest en mijne ouders zagen mij reeds tot alles in staat, toen zij beiden stierven weinig tijds na elkaar. O, ik betreur hun sterven niet! Zij zouden te veel lijden als zij hoorden hoe \er 't met mij gekomen is! Bij het verlaten van de hoogeschool, Itwaro ik, dank zij de bescherming van den vader van een mijner vrienden, als jongste bediende in een ban kiershuis, genaamd Ka hm frères, rue de ia Vic- toire, met f 000 salaris. Ik was werkzaam, schran der, ik werd een flink beambte. Na verloop van korten tijd, benoemde men mij tot klerk, %er_ groot deel is daartoe reeds overgegaan. Het verkeer ondervindt groote belemmering. De Noorsche Storthing heeft de aanbieding van een professoraat te Christiania aan Nansen goedgekeurd. De gezondheidsconferentie te Venetië heeft Donderdag Li. de aigemeene beraadslaging over haar programma geëindigd. Zij nam nota van een mededeeling van den Perzischen gedele geerde. Heden wordt het rapport der technische commissie uitgebracht. Tot nog toe heeft de inschrijving van den Lord-Mayor voor de noodlijdenden in Indië niet meer opgebracht dan 353.000 pond sterling. In het Lagerhuis heeft de heer Curzon verklaard dat aan de Britsche regeering niet het voorstel is gedaan, om de Dardanelleu te forceeren en den sultan gevangen te nemen. De heer Roberts, die een desbetreffende vraag had gedaan, was niet tevreden met dit antwoord en gaf zijn voornemen te kennen, eerstdaags dezelfde vraag tot de regeering te richten. De gezanten van Frankrijk en Italië te Kon stantinopel hebben aan de Porte te kennen gegeven, dat zij niet tevreden zijn met de straf, over Mazhar-bey uitgesproken. Zij achten die te licht. Eigenaardig, en wellicht niet algemeen be kend, is het dat Engeland, Frankrijk en Rus land jaarlijks 40.000 pondsterling bijdragen tot de civiele lijst van den koning van Griekenland. Reuter bericht uit Tanger een daar loopend gerucht, dat de grootvizier Hamed ben Musch gestorven is. Verschillende Engelsche bladen beweren, dat het 1ste bataillon van het regiment Suffolk, thans te Aldershot in garnizoen, bevel heeft gekregen, onmiddellijk naar Zuid-Afrika te vertrekken. De Amerikaanscbe Senaat heeft na heftige debatten verworpen een voorstel om de be trekkingen met Spanje te verbreken. Een conflict bestaat tusschen den Senaat en den staatssecretaris Olney, die geweigerd heeft een door den Senaat aangenomen motie van sympathie met Griekenland naar Athene over te zenden. De heer Cameron heeft Olney ge dreigd dat de Senaat het zelf zou doen, indien Olney bleef weigeren. Te Manilla is een opstand losgebarsten, waarvan het doel waarschijnlijk was een aan val op Cavita te verhinderen. De opstandelingen werden slaags met de troepen en verloren 200 man. De opstand is geheel bedwongen. Thans is bekend geworden het tusschen Rusland en Japan gesloten tractaat betreffende Korea. Het behelst de onafhankelijkheid van volgens, de omstandigheden waren mij gunstig, vorderde ik spoedig. Toen de kassier plotseling gestorven was, gat men mij zijne plaats met f1800 salaris. Toen was ik vijf en twintig jaar. Gij ziet, dat was een buitengewoon geluk. Toen maakte ik kennis met mijne vrouw, Bij kennissen van ons. Zij was evenals ik wees en was van niemand afhankelijk. Zij bezat niets, maar zij was zoo mooi, zoo zacht, en op het gezicht alleen reeds beloofde het zoo'n beminnelijke en goede huisvrouw te worden, dat ik niet aarzelde haar hare hand te vragen. Bovendien met mijn f150 per maand en de toekomst die zich voor mij geopend had, hadden wij ons bestaan. Inderdaad, Madeleine was verstandig an tege lijkertijd zoo arbeidzaam zij leidde onze kleine huishouding met zooveel spaarzaamheid en be leid, dat niet alleen onze bezoldiging ruimschoots voldoende was, maar dat wij gelegenheid vonden, om na het eerste jaar van ons huwelijk, eenig geld weg te leggen voor onvoorziene omstandig heden. Ons klein vertrek was keurig en blonk als een spiegel, mijne vrouw zong van den morgen tot den avond en, als ik van mijn bureau terug keerde en ik haar van de straat bemerkte achter het gordijn van het venster mijn komst afwachtende, dan klopte mijn hart van blijdschap en klom ik bij vier treden tegelijk de trap op om haar gauwer te kunnen omhelzen O, ja, wij waren zoo gelukkig I Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1