BINNENLAND. STADSNIEUWS. SP O KT. Gemengd Nieuws. Korea, onder protectoraat van Rusland en Japan. Japan heeft dus de plaats van China als medebesehermer moeten inruimen aan Rusland en de Russische diplomatie heeft daardoor een groote overwinning behaald. De gouverneur-generaal van Mozambique' Albuquerque, rukt met 600 blanke en 400 zwarte soldaten uaar het binnenland. Hij wil de geheele provincie onderwerpen. Ras Abula is thans aan zijn wonden over leden. De Koninginnen zullen in de laatste dagen van Maart of in het begin van Apiil tusschen het dejeuner en diner een bezoek biengenaan de stad Gouda. Reedg gisteren werd ons het bericht hiervan uit den Haag geseind. Later kwam het verzoek het eerst hedenavond te publiceeren. De bladen, die aan dezen eisch niet voldeden, hebben zich dus schuldig gemaakt aan onbescheidenheid. De Koninginnen zijn voornemens het feest dat »Pulchri Studio ter viering van zijn 50-jarig bestaan, den 43en Maart in het gebouw van het Kon. Zool. Bot. Genootschap te 's Graven- hage gegeven wordt, met hare tegenwoordig heid te vereeren. H.H. M.M, de Koninginnen woonden gis terenavond in den Hollandschen Schouwbuig le 's-Gravcnhage de geheele opvoering bt] van het tooneelspel sDe Koopman van Venetie". De Katholieke leden van de Tweede Kamer hielden gisteravond een clubvergadering in het gebouw der Kamer. Te Brussel zal den 14en tot den 21en Au gustus e.k. worden gehouden het 8e Internati onale Congres, betreffende de artsenijbereidkunst en daaraan verwante wetenschappen, bij welke gelegenheid vermoedelijk stappen zullen vrorden voorgesteld om afschaffing te verkrijgen van de Nederlandsche wet van 12 Maart 1818 (Stbl. no. 16), »ter regeling van hetgene betrekkelijk is tot de uitoefening van de verschillende takken der geneeskunde'', welke wet in België nog steeds de uitoefening der genees- en artse- nij-bereidkunst beheerscht. Wereldtentoonstelling te Parijs. Door de centrale commissie voor de Wereld tentoonstelling te Parijs in 1900 worden pogingen aangewend om hij de betrokken spoorweg-maatschappijen reductie te verkrijgen voor de door exposanten in te zenden voor werpen. Voor Nederland wenschen zij een centraal punt van verzending vast te stellen, 't zij Utrecht of Rotterdam, om van uit één dier plaatsen tot Parijs voor hun rekening de verzendingen te bekostigen; de exposanten zouden dan slechts den vrachtprijs tot liet centrale punt van ver zending behoeven te betaleti. Opleiding van vrouwen. Aan de vakvereenigingen in Nederland is, om uit te kunnen maken in hoeverre het noodig en nuttig is het meisje voor een of ander vak op te leiden, door de Vrije Vrouwen vereniging te Amsterdam de volgende vragen lijst gezonden Zijn in uw vak vrouwen werkzaam? In heel dat vak, of slechts in eukeleonder- deelen van hetzelve? Welk zijn die onderdeelen? Werken zij in dat onderdeel gelijk op met de mannen of verrichten zy jongenswerk? Hebben z(j opleiding gehad voor dat vak, of voor het onderdeel, dat zij bewerken? Hebben zij dat genoten op eenige school, b'(j een patroon of in de fabriek? Hoeveel vrouwen werken in uw vak, voor zooverre de plaats uwer inwoning aangaat? Mogen, volgens de statuten, vrouwen lid zijn uwer vereeniging? Zijn vrouwen lid van uw vereeniging? Zijn zó dit als vakgenoot, of als vrouw van een vakgenoot? Zijt gij, zoo er nog geen vrouwen werkzaam zjjn in uw vak, tegen haar daar inkomen? Zoo ja, om welke redenen Zijt gij geneigd meisjes-leerlingen in uw vak op te nemen Wilt gij, zoo zij als leerlingen komen in uw werkplaats, of op uw werk, haar het onderricht verstrekken, dat gjj ook den jongens geeft? Zoo neen, wat zijn dan uw redenen voor die uitsluiting Wat komt u voor te zijn de voor alle par tijen beste manier om de meisjes in uw vak in te lijven? Zijt gij voor gelijk loon voor man en vrouw, mits verrichtende denzelfden arbeid Terbetering Tan het lot der blinden. Gisterenmiddag had te Amsterdam do algesneene jaarvergadering plaats van de Vereeniging tot Ver betering van het lot der Blinden in Nederland. Het verslag -van den algemeenen secretaris, den heer H. J. Lenderink, begint met de mededeeling dat de Vereeniging in het afgeloopen jaar weder naar vele zijden werkzaam is geweest en een vrij groot aantal blinde kinderen in de gelegenheid beeft gesteld het onderwijs te laten genieten, ter wijl aan hulpbehoevende blinden geldelijke steun werd verleend of een plaats werd verschaft in het Gesticht voor Volwassen Blinden te Amsterdam. Dank zij giften van vele zijden en belangstelling in het werk, werd dit mogelijk. Met dankbaarheid wordt erkend, dat in de blindenwercld de aaneen sluiting toeneemt. Niet weinig dragen hiertoe bij de Nederlandsche blindenbibliotheek te 's-Gravenhage die tirans 2400 boekdeelen bevat en het tijdschrift „De Blindenvriend. De bibliotheek genoot dit jaar een extra steun door een concert, dat f 1800 opbracht terwijl H. M. de Koningin-Regentes f 50 en de Vrijmetselaarsloge f 500 schonk." Van het bezoek van H.H. M.M. de Koninginnen aan het blindeninstituut wordt met ingenomenheid melding gemaakt. Ook van andere zijden ontbrak het geenszins aan bewijzen van sympathie en mede werking. Een groot aantal dames maken zich ver dienstelijk door het zenden ran Braillegeschriften, en een bazaar, eveneens door dames georganiseerd, voerde een som van f99 in de materiaalkas van het Instituut. De tinancien geven over het algemeen reden tot tevredenheid. De inkomsten waren grooter dan men had berekend, al zijn zij niet zoo hoog als men wel zou wenschen. Het ledental van de algemeene kas verminderde van 107 op 102, dat der eereleden van 48 op 44. Het comité Amsterdam telde 103 leden tegen 104 in 1895, terwijl het aantal eereleden onver anderd bleef op 53. Het totaal der contributies en giften bedroeg voor de algemeene kas f3606 67 tegen f3337.55 in 1895. Het comité Amsterdam werd uit de alg. kas met 10 maandelijksche uitkeeringen van f 50 gesteund. Een 16tal personen en huisgezinnen ontvingen onder steuningen van f25 tot f50. In het hoofdbestuur werden herkozen dr. W. M. Gunning en inr. P. X M. A. Reekers. Door den dood ontviel aan het bestuur een zijner meest werkzame en geeerde leden, de heer J. G. Sillcm. Het comité Amsterdam is dankbaar voor veel steun en veel hulp en veel sympathie, maar niet geheel tevreden. Er werden ontvangen kleederen, turf, spijskaaitjes voor de uitkeeringen, maar aan alle aanvragen kon niet voldaan worden. 31 Gezin nen werden wekelijks met geld bedeeld. De candi- datenlijst bevat nog 87 namen, doch zij moeten voorloopig op de lijst blijven staan. Dc werkverschafimg leverde af wollen goederen, bezems, matten, enz. Aan werkloon werd betaald f721.86 De bazaar werd gehouden van 16 tot 18 December in Eensgezindheid. De opbrengst was f978. Een tweetal concerten brachten een bate op van f692,31 Aan wollen goederen is nog over een collectie ter waarde van f427.40. Nieuw werk kan dus op het oogenblik niet wor den uitgegeven; de handen zijn ledig; tot dat eenige welwillende vrienden dit alles komen af- koopen. In onze groote stad, nu het nog winter is, wil men er niet aan wanhopen. Het comité Haarlem zag het aantal zijner leden en honoraire leden met een verminderen. Doch een hono rair lid, zes gewone leden en twee donatrices traden toe. Twee kweekelingen worden voor rekening van het comité op het Instituut vnrzorgd. Een gezin genoot onderstand. Het comité Leeuwarden verleende tegemoetko ming in de vcrpleeggelden aan twee leerlingen van het Instituut en een verpleegde in het Gesticht voor Volwassen Blinden. Voorts werden kleine bijdragen aan een paar blin den te Sneek verstrekt. Tot schatters voor de plaatselijke directe be lasting en tot het verrichten der schattingen ingevolge de wet op den kleinhandel in sterken drank zijn door Burgemeester en Wethouders benoemd de heeren J. Feteris, K. Sneijdersde Vogel en I. N. J» Wouterlood en tot plaats- veriangend-schatter de heer W. F. H. Écken- hausen. Aan de Directie der Rotteidamsche Tram weg-Maatschappij is het volgende adres gezon den door een aantal stadgenooten: Mijnheeren. Ondergeteekenden, geabonneerden der Rot- terd. Tramweg-Maatschappij op het Traject Rotterdam —Schiedam, nemen hiermede de vrijheid U beleefd te verzoeken, den abonne mentsprijs voor dit traject te verlagen en te brengen voor de tweede klasse op f 40.per jaar of f10.per drie maanden, om alzoo meer overeenstemming te krijgen met het tarief der Holl. IJzeren Spoorweg Maatschappij voor hetzelfde traject, te meer daar voor het gewoon personenvervoer het tarief der Holl. IJzereu Spoorw.-Maatsch. en uwe Maatschij. hetzelfde is, en de abonnementstarieven der Holl. IJz. Spoorw.-Mtj. veel billijker zijn dan die van den Rotierd. Tramweg. Zeker zou een verlaagde abonnementsprijs er veel toe bijdragen om het getal der abonnés te verhoogen, daar er dan, wanneer het tarief op f40.gebracht werd, zeer veel van hen, die thans geabonneerd zijn op den Holl. IJzeren Spoorweg, zich zouden abonneeren op de Rott. Tramw. Maatschij. wat toch wel in liet belang Uwer Maatschij. zou zijn. Verzoeke s. v. p. gunstig antwoord te zen den aan den eeistondergeteekende. Hoogachtend, (volgen 41 handteekeningen). Bij het te 's-Gravenhage gehouden examen acte nuttige handwerken zjjn geslaagd^onze stadgenooten de dames B. de Vogel, M. C. Son- neveld en E. Merkus. Reeds sedert eenigen tijd is een achtens waardig ingezetene dezer stad, de heer S. J. Zoetmulder, ernstig ongesteld. Met b-ed wezen zal het bericht daarvan door al onze stadge nooten vernomen zijn, aangezien de heer Zoet mulder een voor ieder sympathiek man is. De toestand van den patient is helaas nog niet vooruitgaande; hij gevoelt zich uiterst zwak. Laten wij hopen, dat een gunstig jaargetijde nein beterschap moge brengen. Gisterenavond te half twaalf uur ontstond brand in een bijgebouwtje van de fabriek der heeren H. Jansen Sc Co. aan de Nieuwe Haven alhier, nabij de Vlaardinger poort. De politie snelde onmiddellijk toe en wist met behulp van het personeel den brand nog in den beginne te stuiten. Het getimmerte benevens een lederen drijfriem werden door het vuur verteerd. De spuit der politie, die spoedig was aange voerd, werd op de waterleiding gezet, terwijl ook spuit No. 1, zooals ons werd gemeld, uit ruktedeze heeft echter geen dienst behoeven te doen. Gisteren had P. H. Hoenderkamp stoker in de branderij van den heer H. Jansen het on geluk zich aan beide voeten te branden. Hij siond voor den stoomketel en door het open draaien van het giflard-toestel, die afsloeg, kvvam het water terug en kwam over beide lichaams- deelen. Heden middag viel Je 5-jarige Maltliijs Jur- gens bij het spelen aan de Hoofdstiaat in de Buitenhaven. Gelukkig werd dit door een voorbijganger bemerkt, die oogenblikkelijk toesnelde en "het genoegen smaakte den kleinen drenkeling spoe dig op het droge te biengen. Door het Postkantoor alhier werden gedu rende de tweede helft der maand Januari de volgende brieven verzonden aan ad lessen van onbekenden '1. C. Lagerweij, 's-Gravend?el. 2. II. Kater, Amsterdam. Buitenland: 4. De Breijne, Piessens en Co., Gent. 2, E. Kasquinet, Mentone. 3. Wed. Rosmann, Munster. BURGERLIJKE STAND. *4rbi>rea 26 Febr. Cornells, zoon van A, Bijl en K. Luring, JEmmastraat. Melis Pieter Adrianus, zoon van M. P. A. van de Werken en "W. KIoos, Noordmolenstraat. 27. Coert Hendrik, zoon van C. H. Ruseier en C.Wetsteijn, Zalmstraat. Overleden 25 Febr. Anthonius Franciscus Brinkman, C maanden, Houtstraat. 26. Arie Heschlé, oud 3 weken, Stationstraat. De Hollandsch IJzeren Spoorweg-Maatschappij zal in de bagagewagens standaards laten aanbrengen, voor heeren" wielrijders, die met hunne vélo's per trein reizen. Dubbele inbraak. Gisternacht is te Vlissingen op twee plaat sen ingebroken en wel in de consistoriekamer der Doopsgezinde gemeente eri der Gerefor- meeree kerk A. De dieven hebben op beide plaatsen door verbreken van een glasruit zich toegang verschaft. In de gereformeerde kerk hebben ze onge veer f2 ontvreemd, doch m de doopsgezinde kerk werden zij door den koster en diens vrouw in hun werk gestoord, en namen de vlucht met achterlating van een breekijzer, een beitel en een nijptang, welke voorwerpen later door do politie zijn gevonden in den tuin onder de vei broken ruit. Dit zijn vermoedelijk dezelfde heeren, die reeds in eenige plaatsen in Zeeland inbraken en tot heden niet werden ontdekt. Geknipt. Sedert geruimen tijd werd door de rijks ambtenaren te Glaneibrug (gemeente Lonne- ker) gemerkt dat er goederen uit Duitsehland over Gronau per staatsspoor in Nederland werden ingevoerd en dat die goederen dan even vóór het station Enschede uit den trein werden geworpen en later door een betrokken peisoon werden opgezocht. De ambtenaren Van 't Roer, Bekman, Lon- sain en Suir, die gistermiddag op den ryks- weg van Enschede naar Gi onau surveilleerden, ontmoetten zekeren Andries Groothuis, tapper te Enschede, die reeds maanden bij hen onder verdenking lag, telkens waren binnen te smok kelen, zonder dat men hem kon krijgen. Genoemde ambtenaren verlieten gisteravond ruim 7 uur hun post en verscholen zich langs den spoordijk tusschen de Oldenzaalsche en Hengeiosche overwegen van den staatsspoor. De trein van 10,20 's avonds naderde en de ambtenaren zagen reeds een persoon uit een 3e klasse rijtuig van dien trein kijken. Toen de trein, ter hoogte van de machine fabriek van de firma Sepp Co. gekomen was, wierp G. plotseling een pak, verbonden aan een touw dat op de loopplank lag, weg, en stoomde zelf met den trein door naar het station. De ambtenaren hielden zich steeds verscholen en na ruim 20 minuten nog in die positie ge legen te hebben kwam Groothuis nader, klom over de afrastering van de spoorbaan en ging zijn pak zoeken. Juist was hij er bij en wilde het meenemen toen hij de commiezen ontdekte en vluchten wilde, doch onmiddellijk kwamen allen te voorschijn eu kon hij dus niet meer ontkomen. Het pak werd in beslag genomen en be vatte 2l kilo rolmops of gevulde gemarioneerde haring, welke in Duitsehland veel goedkooper zijn dan in Nederland, en waarvoor men f 0.25 per kilo invoerrechten moet betalen. Feu lot er direct sur op surveillance. De directeur eene>- stoomzuivelfebriek in de Brentsche gemeente W. had onder zijne melk- leveraneiers een paar klanten, die hij ervan verdacht, dat zij de melk, welke zij aan zijne fabriek leverden, met ondermelk van den vori- gen dag vervaischten. Hij besloot zich daarom trent zekerheid te versehaflen en de schuimers er voor te laten boeten, Na zijn voornemen aan een onbezoldigd rijks veldwachter te hebben medegedeeld, die hem behulpzaam zou zrjn, gingen beide in de afge loopen week in alle stilte 's morgens reeds om vier uur op het pad naar het op een halfuur afstands gelegene gehucht G., waarde verdachte leveranciers wonen. In de duisternis daar aangekomen, zoodat niemand hen had bemerkt, verscholen zij zich in een schapenhok van een anderen boer. Uit dit hok hadden zij door eene opening uitzicht op de deuren van de behuizingen, waaruit, manneer het melken gedaan was de verdachte melk zou komen, zoodat zij die, zoodra die op den wagen was geplaatst konden volgen om ze in de fabriek in beslag te nemen. Tusschen de kudde gezeten wachtten zij de dingen af die komen zouden. Onder fluisterend praten werd de tijd gesleten tot de morgen aan brak. De oogen werden toen meer op de wo ningen van de verdachte boeren gericht en de uitkijk begon. Hoe goed zij bun stelling ook hadden ge kozen en hoe verdekt zij zich ook hadden op gesteld, wachtte hun toch nog een overval, waarop geen van beiden bedacht was geweest. Op het gewone morgenuur kwam de knecht naar der welstand der schapen inspectie doen en maakte de deur van het hok open. De scha pen schoten naar de geopende deur. Daar ont waarde hij de twee op het eerste gezicht m het donkere van het hok hem onbekende mannen. Ontsteld riep hy den baas toe, die in de schuur was. »Gut boas, doar zit twee kerels in 't schoap- hok, de een met 'n groote grieze jas an f" Dat was een leelijk intermezzo voor den sur- veiileerenden directeur en den politieman, het welk hunne positie allicht zou kunnen vei raden, waarmede dan de argwaan van de verdachte boeren zou gewekt worden, zoodat dezen alsdan hunne melk of voor dezen keer en misschien ook wel voor later niet zouden vervalschen, óf de bussen niet met den melkwagen meegeven. Gelukkig wist de politieman, dien de knecht wel kende toen hij opkeek, dezen te beduiden dat hij zich stil houden moest en hen niet verraden. Zoo geschiedde het Na nog een poosje ge wacht te hebben werden de bussen, waarop men het gemunt had, buiten gezet en op den wagen geladen. De beide surveillanten traden nu uit hun schuilhoek te voorschijn en volgden den wagen naar de fabriek, waar de bussen in beslag werden genomen en de melk ter onderzoek naar het Rijkslandbouw-proefstation te Groningen werd opgezonden. Van het gebeurde kon nu door den onbe- zoldigden rijksveldwachter een vertrouwbaar rapport worden opgemaakt. De verdachte melkleveranciers waren er in- geloopen. F en meevaller. Zooals men zich wellicht herinnert, werd in Mei van het vorig jaar door den commissaris van politie te Dordt mededeeling gedaan dat een ingezetene in het bezit was van een munt biljet van f 10, bestaande uit de aaneen ge plakte helften van twee verschillende munt biljetten en werd de bezitter der beide andere helften uitgenoodigd zich bij hem aan te melden. Thans eindelijk heeft iemand uit Den Haag aan die oproeping gehoor gegeven en kon de vergissing worden hersteld, zoodat nu de eige naars in het bezit zijn van een compleet, zij het dan ook in tweeën gescheurd, muntbiljet, dat zij nu wel voor een gaaf zullen hebben ingewisseld. Veelbelovende jongens. Donderdagavond werd aan den commissaris van politie te Groningen telegraphisch bericht gezonden, dat te Rozendaal een paar jongens uit die stad waren aangehouden, die van plan waren de Belgische grens over te steken. Zij waren in het bezit van een paar revol vers en eenige messen. Nu was te Groningen bij verschillende winkeliers diefstal van geld gepleegd en waren goederen op eens ander» naam gehaald. Van deze goederen bevindt zich reeds veel op het bureau, terwijl de veelbe lovende jongelui, die daarvan verdacht worden, opgevraagd zjjn. Niet ontsnapt. Het bericht dat Zondag een gevangene uit het huis van bewaring te Zutphen zou zijn ontsnapt, blijkt op eene vergissing te steunen. Brand. Door het omvallen eener petroleumlamp brak hedennacht te 2 uren een hevige brand uit in het bierhuis van den heer Snel, aan de Dorp straat te Apeldoorn, welke zoo snel om zich greep, dat de boven slapende bewoners zich alleen door het venster redden konden, waarbij de vrouw ernstig aan den rug gekneusd werd.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2