50"* jaargang. Zondag 28 Februari en Maandag 1 Maart 1897. N". 9257. Timede Blad FEUJLLBTON. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER": h. j. c. roelants. LIBERALE UNIE. BEN JLEaENDE. Naar Andre Lemotne. dook W. L. COURANT. ABOHHMiïJmPBiJe, per kwartaalf 0.90 Franco per post.-1.80 Afzonderlijke nommers0.02 BUREAU: BOTERSTRAAT SO, Tclephoon No. 123. Advertentieprijs: van 15 gewone regels met inbe grip van eenc Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer - 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Van verschillende zijde is ons gevraagd om in dit blad nog eens op te nemen het veel besproken Program der Liberale Unie. Wij voldoen gaarne aan dit verzoek- en deelen dus hieronder mede de Besluiten, welke genomen zijn in de Algemeene Vergadering op 14 No vember 1896, gehouden te Amsterdam. I. HERVORMINGSPROGRAMMA. De Liberale Uniein hare Algemeene Vergadering van 14 November 1896; Overwegende dat voor haar de tyd gekomen is tot het vaststellen van een staatkundig programma, om te strekken tot vereenigingspunt voor alle vooruitstrevende vrijzinnigen dat voor de gezonde ontwikkeling van ons staatkundig leven noodig blijft de handhaving van onze constitutioneele instellingen en volks rechten tegen iederen aanval, van welken kant ook ondernomen, maar dat daarmede gepaard moeten gaan ingrijpende hervormingen ter be vordering van de geestelijke en stoffelijke wel vaart van het geheele volk dat bovenal op het gebied der sociale vraag stukken krachtig de hand aan hot werk moet worden geslagen, opdat in de wetgevingelke bevoorrechting van het kapitaal ophonde, de be langen van den arbeid en den arbeider tot hun recht komen, en in het algemeen, voorzoover de wetgeving invloed uitoefent op de verdeeling der maatschappelijke goederen, meer rechtvaar digheid worde betracht; Besluit vast te stellen het volgend HERVORMINGSPOGRAMMA. 1. Ten aanzien van het kiesrecht blijft de Liberale Unie, in overeenstemming met wat in 1891 en in 1894 door haar beleden werd, een zoo ruim mogelijke uitbreiding van het kies recht, los van eiken band met belastingen, nood zakelijk achten. 2. Ten aanzien van de sociale vraagstukken worde van den wetgever verlangd instelling van Kamers van arbeid, met toeken ning van gelijke rechten aan werkgever en werkman regeling van het arbeidscontract, tot betere verzekering van de wederzijdsche rechten en verplichtingen de nadere regeling van de pacht overeenkomst, ter voorkoming dat de eigenaar alle risico ten nadeele van den pachter brenge en hem recht matige vergoeding voor aangebrachte verbete ringen onthoude; beperking van overmatigen arbeidsduur, ook voor volwassen mannelijke arbeiders, en ver zekering van een wekelijkschen rustdag, zooveel mogelijk den Zondag; invoering van een stelsel van verplichte ver zekering tegen de nadeelen waaraan de arbeid blootstaat, tengevolge van ongevallen, ziekte, in- Hij heette Lori, zij Myrtha. Het was in Polynesisop een van die tropische eilanden waar de pauwfasant met zijn prachtigen vederdosch leeft en hetwelk de dichters zoo gaarne bezingen. Lori en Myrtha hadden elkander hartelijk lief. Dij hunne eerste ontmoeting hadden zij begrepen dat zij voor elkaar besterad waren. Hun vaders, ernstige bejaarde heden met grijzen baard hadden vrijwillig in hunne vereeniging toe gestemd en de opperpriester van den stam had hunne liefde gezegend. Zij was misschien nog geen twaalf, hij nog geen vijftien jaar oud, roaar de man zoowei ais de vrouw worden in deze heete luchtstreken vroeg volwassen. Zij waren noch van het zwarte noch van het blanke, maar van dat mooie geel koperkleurige ras. Zij beminden elkander blindelings en waren veel gelukkiger dan Adam en Eva in hun aardsch pa radijs, want niets was, hun verboden. Zij konden alle vruchten etenbananen, sinaasappelen, en aan alle heken drinken, waar beiden dikwijls glimlach ten, als zij hun beeld in het water weerkaatst zagen. Nooit hadden zij de verveling leeren kennen validiteit en ouderdom, en zulks, althans voor invaliditeit en ouderdom, zoo noodig, ten deele op kosten van den Staat; vaststelling van bepalingen tot ingrijpende verbetering van woningstoestanden; hervorming van het onteigenings-recht, nood zakelijk niet alleen met het oog op woningbouw, maar ook ter bevordering van productieve be arbeiding van de ontgonnen gronden en van doelmatige uitbreiding van de bebouwde kom men der gemeenten meer afdoende behartiging van de volksgezond heid, ook door toezicht op de volksvoeding en het tegengaan van vervalsching van levensmid delen meer ingrijpende maatregelen tegen drank misbruik herziening der armenwet, tot verzekering der samenwerking van alle armbesturen en tot erkenning van den plicht der overheid, om voort woekering van het pauperisme te keeren en de armenverzorging met aan te merken als uitsluitend uitvloesel van haar politiezorg. 9. Onafhankelijk van wettelijke maatrege len behoort de overheid, waar zij, rechtstreeks of middellijk, als werkgeefster optreedt, tegen misbruik van werkkrachten te waken, o. a, door voorschriften omtrent arbeidstijd en loon. 4. Ten aanzien van de volksopvoeding zijn dringend noodzakelijk: invoering van leerplicht, ook voor voortgezet of voor hei'halingsonderwijs, en betere regeling der onderwij-zerstractementen uitbreiding van vakonderwijs en bevordering van een practische richting bij het onderwijs; behartiging van het lot van verwaarloosde kinderen, waar noodig onder opheffing of be perking van de ouderlijke macht. 5. Herziening van het personenrecht en van het erfrecht, met name tot: verbetering van den rechtstoestand der vrouw, zoo wat haar persoon als wat baar vermogen betreft, en in 't bijzonder tot waarborging van recht der gehuwde vrouw op de opbrengst van haar arbeid; verbetering van den rechtstoestand van na tuurlijke kinderen, in het bijzonder door ophef fing van het verbod van onderzoek naar het vaderschap uitbreiding van het erfrecht van den langst levenden echtgenoot; opheffing van de wettelijke erfopvolging van verwijderde bloedverwanten. 6. Behartiging van de ontwikkeling van landbouw, veeteelt, handel en nijverheid, niet door beschermende rechten, maar door andere maatregelen o. a. door verbetering van ver- keers- en gemeenschapsmiddelen, ook tusschen afgelegen streken en de centra van bevolking en, wat den landbouw aangaat, o. a. door ver breidingvan landbouwonderwijs, door samentrek king van de bestuurstaak ten aanzien der land bouwbelangen bij één der departementen van algemeen bestuur, door herziening van de be palingen op het stuk van de jacht. 7. Ten aanzien van het defensiewezen, bij welks inrichting rekening worde gehouden met de internationale verhoudingen die in re- hadden zij niet hun bogen en hun pijlen om te jagen en hun snoeien en fuiken om te visschen? En als zij een tochtje op de zee wilde mal: n, wachtte hun een prauw die goed van riemen en een zeil van fijn rijstestroo, dat zich als een waaier opende, voorzien was. Zoo leefden zij vele dagen en nachten gelukkig. Maar deze zeldzame gelukzaligheid was niet van langen duur. Een vreemd voorval zou met è&n enkelen slag de gouden draad van hun leven vernietigen. Op een wintermorgen, bij het begin van den dageraad klopte een bode aan hot lal wei k van hun hut, Lori, die reeds wakker was, haastte zich te openen. Vlug, vlug, zeide de bode tot hem, de wind is goed en het getij wacht niet. Laten wij gaan, antwoordde Lori, kom Myitha. Maar zij sliep nog en wel zoo diep, dat Lori haar niet4durfde storen. Zij heeft gisteravond zoo geloopen dat zij moede moet zijn, dacht hij. Laat ik haar maar niet wekken. Ben je er zeker van vroeg hij den gids, dat wo vast voor zonsondergang terug kunnen zijn 1 En zelfs tegen het midden van den dag ant woordde de laatste, Vooruit dan maar, zeide Lori, Ilij wendde zijn blik van de schoons slaapster en ging zonder het minste leven te maken weg. (lelijkheid kunnen worden voorzien, en met de financiëele lasten, die zooveel mogelijk behooren te worden verminderd regeling der levende strijdkrachten, met in voering van het stelsel der persoonlijke vervul ling van den dienstplicht en met opheffing van de schutterijen in haar tegenwoordigen vorm nieuwe regeling van den rechtstoestand van den militair. 8. Invoering van administratieve recht spraak vereenvoudiging van het procesrecht tot ver krijging van snel en goedkoop recht en tot be spoedigde berechting van lichte vergrijpen. 9. Herziening der gemeentewet ter verze kering van een krachtiger werkzaamheid der gemeentebesturen, vooral op sociaal en hygië nisch gebied. 10, Op het gebied der financiën: A. Gemeente-financiënaan de gemeenten worde van staatswege tegemoet gekomen in den druk die het gevolg is van uitgaven, haar in het rijksbelang opgelegd; haar belastinggebied worde verruimd. B. Rijks-financièneen zuinig beheer, ter voorkoming van belastingverhooging, sta op den voorgrond mochten niettemin ingrijpende sociale her vormingen versterking der middelen onvermijde lijk maken, dan behooren daarvoor in aanmerking te komen, niet accijnsen op eerste levensbe hoeften, maar debietrechten en soortgelijke indirecte heffingen op voorwerpen of verteringen van weelde, alsmede belasting op goederen in de doode band hervorming in het samenstel der belastingen worde voortgezet, door, met verlichting van den druk der minder gegoeden, het beginsel van progressie, ook bij de successiebelasting, ruimer in toepassing te brengen. 41Op het terrein der koloniale staatkunde bevordering van de vrije ontwikkeling der particuliere nijverheid, onder krachtdadige be scherming van de rechten en belangen der in landers hervorming van het bestuur onzer Oost-In dische bezittingen, met name in de richting van overbrenging van een deel der bestuurs taak van het centraal gezag naar onderdeelen maatregelen tot verbetering van de welvaart der West-Indische koloniën. II. PROGRAMMA TAN URGENTIE. De Liberale Unie" in hare Algemeene Vergadering van 14 November 1896 Overwegende dat. met het oog op de algemeene verkie zingen van 1897, het noodig is, eenige der in haar sHervormings-programma" genoemde maatregelen wegens hunne bijzondere be- teekenis voor de welvaart van het geheele volk en voor de verbetering der maatschap pelijke verhoudingen in dien zin op den voorgrond te brengen, dat zij van de te stel len candidaten verlangt, niet„enkel dat zij in stemming betuigen met de strekking van het geheele Hervormings-programma, maar ook Maar wie kont niet het oude en toch altijd nieuwe gezegde Als men op zee gaat, weet men wel, wanneei men vertrekt, maar met wanneer men terugkeert. Dienzelfdon dag werd de hemel, die des morgens helder blauw geweest was, bewolkt, de wind huilde om de rotsen de prachtige paradijsvogels schreeuw den bij eiken bliksemstraal, de boomen schudden bij het geraas van den donder, terwijl de koraalriffen met het blanke schuim der golven bespat werden. De storm duurde twee lange dagen en nachten. Eerst op den derden dag waagde de zon het hare stralen op de bedaarde golven te doen schitteren. Dien morgen hoorde Myrtha, die een tocht door het eiland gemaakt, de bosschen doorzocht, het strand geraadpleegd had en op de hoogste rotsen geklommen was om ver in zee te kunnen zien, het geluid van een zeohnorn in het O isten. Dat zal de zijne zijn, die zijn terugkeer aankondigt. En vol vreugde ging zij op het geluid af. Maar hoe groot was hare verrassing of liever haar smart? Wel zat hij in de prauw die onder fikschen bries nader kwam, maar niet alleen. Bij hem zat een jonge vrouw, die gemeenzaam tegen hem aanleunde en van tijd tot tijd omhels den zij elkander zooals verliefden dit doen kunnen. Do venijnige slang, da jaloezie sloop haar hart binnen. »Och zottin, dia ik was, zeide zij, ik geloofde, dat hij alleen voor mij leefde. Ik had hem liever dat zij van na te noemen maatregelen met volle overtuiging de urgentie erkennen; dat de omstandigheden meebrengen, kies recht-hervorming onder de urgente maatre gelen voor het oogenbiik niet op te nemen, omdat, hoe onbevredigend de tot jstand ge komen regeling van het kiesrecht ook moge wezen, het eisch van goede staatkunde is, niet op een nieuwe aan te dringen, zoolang de ervaring omtrent de uitkomsten der vastge stelde kieswet met betrekking tot het aantal kiezers nog geen uitspraak heeft gedaan Verklaart, als zoodanige hervormingen te beschouwen regeling van het arbeidscontract, tot be tere verzekering van de wederzijdsche rechten en verplichtingen, beperking van overmatigen arbeidsduur, ook voor volwassen mannelijke arbeiders, en verzekering van een wekelijkschen rustdag, zooveel mogelijk den Zondag invoering van een stelsel van verplichte verzekering tegen de nadeelen waaraan de arbeid blootstaat, tengevolge van ongevallen, ziekte, invaliditeit, en ouderdom, en zulks, al thans voor invaliditeit en ouderdom, zoo noodig, ten deele op kosten van de Staat vaststelling van bepalingen tot ingrij pende verbetering van woningstoestanden en de daartoe noodzakelijke hervorming van het onteigeningsrecht. herziening der armenwet, tot verzekering der samenwerking van alle armbesturen en tot erkenning van den plicht der overheid om voort woekering van het pauperisme te keeren en de armenverzorging niet aan te merken als uitsluitend uitvloeisel van haar politiezorg. Invoering van leerplicht, ook voor voort gezet of voor herhalingsonder wij.;, en verbe tering der onderwijzerstractementen. verbetering van den rechtstoestand der vrouw, zoo wat haar persoon als wat haar vermogen betreft, en in 't bijzonder tot waar borging van het recht der gehuwde vrouw op haar arbeidbehartiging van het lot van ver- wiarloosde kinderen, waar noodig onder op heffing of beperking van de ouderlijke macht. maatregelen ter behartiging van de ont wikkeling van landbouw, veeteelt, handel en nijverheid, niet door beschermende rechten, maar o.a. door verbetering van verkeers- en gemeenschapsmiddelen, ook tusschen afgelegen streken en de centra van bevolkingen, wat den landbouw aangaat, oa. door verbreiding van landbouwonderwijs, door samentrekking van de bestuurstaak ten aanzien der landbouw belangen bij één der departementen van al gemeen bestuur, door herziening van de be palingen op het stuk van de jacht. regeling der levende strijdkrachten, met invoering van het stelsel der persoonlijke ver vulling van den dienstplicht en met opheffing van de schutterijen in haar tegenwoordigen vorm. door den storm zien omkomen en in de gronde- loozen dieple zien verdwijnen". Zij dacht er geen oogenbiik aan, te onderzoeken, wie die vrouw was... haar hoofd duizelde... haar verstand bezweeken in haar waanzin stootte zij zich een sagnai in de borst, terwijl zij zich in zee wierp, om zeker te zijn niet weder te kunnen herstellen. Maar de Polynesische goden hadden medelijden met haarzij wilden niet, dat zoo'n schoon li chaam op de rotsen zou verpletterd worden en misschien naderhand een prooi van de roofvogels zou worden. Zij viel niethalverwege het water werd zij door twee trillende vleugels tegengehouden. De goden hadden haar in een tortelduif veranderd. Door eene geheimzinnige werking bewaarde zij op de plaats, waar zij zich getroffen had, een bloedvlekje, een purpervlekje, alsof het uit haar hait geloopen was en dat in de veeren scheen gestold te zijn. Van dien tijd af was ze onder den legendaii- schen naam van »De m het hart gewonde tor telduif' bekend. Lori is nooit te weten gekomen, wat er van haar is geworden. Arme Myrtha I als zij gewacht had, zou zij ge weten hebben, dat Lori haar niet bedrogen had en harer nog altijd waardig was. Het was zijne zuster, die h j ter viering zijner bruiloft medebracht.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 5