BINNENLAND. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. geen verdere afstanden dan van hoogstens vier kilo meter mogen leiden. Een afstand van bij de acht kilometer is dus te langen we raden streken, waarin dit het geval is, zeer aan, alsnog verdere splitsing bij den Minister van Binnenlandsche Zaken aan te vragen. Ook op het aantal lessenaars in de stembureelen zal te letten zijn. Een stenfbureel is berekend op 1000 kiezers. Nu zit het bureel van 85 unr, dat zijn negen nur, of 540 minuten. Kwamen nn de kiezers geregeld verdeeld over deze negen uur aan, dan zou men aan twee lesse naars genoeg hebben, bijaldien men één minuut per kiezer rekent; en hield dan 80 minuten over, want 2 maal 540 s= 1080. Maar deze rekening faalt. Lang niet allen komen in ééne minuut klaar, en waar vooral op te letten iswerklieden hebben meestal vrij op een zelfden tijd. Gevolg daarvan zal zijn, dat het van 812 slap is; maar dat om twaalf uur op eens een massa komt opzetten. Hebt ge nu niet racer dan twee lessenaars, dan kunt ge tusschen 12 en 1 nur niet meer dan 2 X 00 120 kiezers helpen, wat veel te weinig is, en maken zal, dat velen, zonder gestemd te hebben, weer naar hun werk zullen moeten. Het zou daarom goed zijn, zoo op elk stembureel minstens vier lessenaars geplaatst werdendat gaf 2160 minuten, als we zoo zeggen mogenen dan kon de stemming rustig toegaan. Fen duister geval. In eene particuliere correspondentie, opge nomen in de Gooi- en Eemlander, komt liet volgende voor Wij waren met de Castor 12 Februari 's middags om 12 uur van Samos vertrokken, ■waar wij wijn hadden geladen, en moesten van daar naar Nauplia, om tabak in te nemen. Tegen den avond passeerden wij de Piet Hein, een Nederltiudsch oorlogsschip, dat tegelijk met ons op Smirna was. De Piet Hein dreef, zoodat wij, officiereu daaruit opmaakten, dat hij naar Kreta moest en daar zeker met den dag wilde aan komen. De tweede officier en ik hadden dien nacht van 4 tot 71/? uur de wacht 't Was heerlijk weer, de zee was kalm, de lucht helder en toch was het zeer donker, niettegenstaande de maan een half uur geleden was ondergegaan. Om 5 uur in den morgen passeerden wij Paros en waren toen buiten de Cyclauden. Het zal zoowat 5'/s uur geweest zijn, toen wij opeens een schot hoorden, maar waar 't van daan kwam, konden we niet gewaar wor den. sDaar schiet zich een dood," riep de roer ganger verschrikt uit, sWaar vroeg de tweede officier. »Dat weet ik niet, maar ik heb een schot gehoord." Daar viel een tweede schot. sDaar heb ik het vuur gezien", riep ik en duidde hem de richting aan. Ik dacht dat het schipbreukelingen waren, die op die manier de aandacht tot zich wilden trekken. Door de kijkers bemerkten wij een zwarte massa, die ons zeer snel van achteren opliep. Er viel weder een schot, dat gevolgd werd door een vierde. Nu werd ons van 't zwarte voorwerp toegeroepen, dat we stoppen moesten. De kapitein was juist een uur geleden naar de kaarthut gegaan, om wat te slapen. De tweede officier ging hem roepen en liet daarna stoppen. Om het schip spoedig le doen stil liggen lieten wij met volle kiacht achteruitslaan en gaven daarbij drie stooten op de stoomfluit (hel sein dat men volle kracht achteruitslaat). Maar jawel, weder een schot, en daar weid weder geroepen »Stop captain, stop Wij stopten toen en antwoorden: »A1' stopped, sir." Toen stoomde het zwarte voorwerp voor ons over en kwam aan stuurboord voor ons langs. Where fiom, Sir Captain?" sSamos, Sir," was ons antwoord, Where bound to?" »Nauplia." »The name of the ship?" Castor »The country?" »Ho!lund." sYour poper?" sZet de sloep uit", beval de kap'tein en tegen den tweeden officier: »Ga jij in de sloep, ik zal de papieren balen", en zich daaina tot den bootsman wendende»Laal uitporren." Maar 't meerendeel der bemanning was reeds aan dek. 't Was nu een drukte, een geloop, een geroep en .daarbij het uitzingen van hen, die de sloep heschen. De een vroeg dit, de ander dat. Ja, men ging zelfs zoo ver, dat men beweerde, dat het de Piet Hein was. iNo", zei een ander, »dan is hij toch zeker gekrompen." sTwee man in de sloep," riep de eerste officier en spoedig daarop was de sloep van boord afgestoken. Toen de sloep het zwarte voorwerp genaderd was, vroeg de kapitein den tweeden officier, wat het voor een landsman was. sEen Griek, kapiteinhet is een kleine Grieksche man of war." E»n half uur later was de sloep weer aan boord en toen hoorden wij 't volgende: Het was een klein Grieksch oorlogsschip. De commandant had gevraagd of wij Turksclie troepen of ammuniiie aan boord hadden, waar de officier ontkennend op geantwoord had. Daarna had hij den reebrief en de papieren nagezien en ons :oen verlof gegeven door te stoomen. Toen wij op Nauplia aankwamen, hoorden wij, dat de Grieken geland waren op Kreta, maar dat zij gewaarschuwd waren dooi de andere mogendheden om teiug te trekken. Ook hoorden wij, dat een Grieksch oorlogsschip op een Turksch oorlogsschip had geschoten, maar dat het Tuiksche oorlogsschip was door gestoomd, zonder iets terug le doen. Het mee rendeel der bezetting van Nauplia, die «laar is ter bewaking van de staatsgevangenen, was naar Kreta vertrokken. (Nauplia is de .staats gevangenis van Griekenland.)" Het Hbld. voegt hieraan het volgende toe Uit dit verhaal ziet men, hoe vreemd het «ie vorige maand in de Engelsche zee is toegegaan. Griekenland heeft niet alleen troepen aan land gezet op een eiland dat aan Turkije behoort, .en dat wel zonder ooi logsverklaring, maar matigt zich ook het recht aan, vreemde koop vaardijschepen aan te houden om zich te ver gewissen of er Turksclie troepen of ammunitie aan boord zijn. Dit gaat toch waarlijk te ver. Als de oorlogs toestand tusschen twee landen bestaat, moeten neutralen zich aan allerlei last onderwerpen. Zoo ebcht het volkenrecht. Maar de Grieksche regeering heeft tot dusver aan andere rpgee- ringen niet meegedeeld dat het aan Turkije den oorlog heeft verklaard, en heeft dus volstiekl geen recht door een oorlogaschip koopvaarders van andere landen te bevelen stil te leggen en zich aan een latent onderzoek te onderwerpen. Onze regeering zal dan ook zeker niet nalaten van dit geval kennis te nemen en als de feiten zijn als in den brief is medegedeeld, bij de Grieksche regeering de noodige vertoogen in te dieoen tot vooi koming van een herhaling van dergelijke ongewettigde aanhouding. Dij koninklijk besluit is bepaald dat bij af zonderlijke dagorders, zoo in Indië als in Neder land, eervol zal worden vermeld de korporaal der artillerie van het leger in Nederlandseh- Indië H. de Nooijer, en zulks ter zake zyner verrichtingen in den nacht van 29 op 30 Juli 1884 te Blang Tjoet (Atjeh). De minister van financiën maakt bekend, dat op 27 Februari bij de betaalmeesters in kas wasf 1,520,881.50 V? en dat op denzelfden dag door de Nederlandsche Bank, ingevolge art. HSis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van4,236,786.64'/? De gewone audientiën van den minister van Financiën en dien van Marine zullen op resp. Donderdag 4 Maart en Vrijdag 5 Maart a.s. niet plaats hebben. Blijkens een bij het departement van bni- tenlandsche zaken ontvangen bericht van Hr. Ms. gezant te St.-Petersburg heef, Z.Exc. de geheimraad te Martens, aan wien door Z. M. den Keizer aller Russen was opgedragen scheidsrechterlijk te beslissen in het tusschen de regeenngen van Nederland en van Groot- Brittannië en Ieiland gerezen ge chil, inzake de gevangenneming en voorloupigc gevangen houding van den gezagvoerder der Costa Pica Facie et, uitspraak gedaan. Volgens de/e zal de Nederlandsche Staat gehouden zijn aan den gezagvoerder, de be manning en de eigenaren van gemeld vaartuig uit te keeren een totaal bedrag van 8550 pond sterling, met de renten sirids 2 November 1891, alsmede te voldoen 250 pond sterling wegens kosten van het geding. De Staatsraad mr. Heijdenryck geeft heden een gastmaal, waaraan o.a. de Pauselijke Nun tius, Mgr. Tarnassi, genoodigd is. Naar' wij vernemen zullen de maatregelen, die de conferentie beraamt tegen de pest, waarschijnlijk van dien aard zijn, dat handel en verkeer er zoo weinig mogelijk door worden belemmerd en bestaat er dus alle kans, dat zij de algemeene instemming zuilen verwerven. Nederland is trouwens altijd in deze richting werkzaam geweest en de geschiedenis van de verschillende conferenties is daar het bewijs van. De besprekingen gelden zoowel de bakermat der ziekte, Azië, en vooral de pelgrimstochten, die zoo licht Arabië tot een nieuw brandpunt zouden kunnen maken, als ook den toegang tot Europa, het Suez-Kanaal, en de maatregelen, die in Europa zelf moeten genomen worden. Er zijn thans drie medische commissies aan den arbeid, onder leiding van prof. Brouardel, prof. Proust, en prof. De Soussa-Martius. In de eerste commissie worden de vraagstukken behandeld van algemeen belang, in de tweede en derde, zooals wij reeds mededeelden, de maatregelen buiten en in Europa te nemen. Het gemis van nauwkeurige kennis aangaande het wezen der ziekte en hare verspreiding schijnt echter wel te worden gevoeld. Dr, Ruysch, geneeskundig adviseur bij het ministerie van binnenl. zaken en mede-afge vaardigde der regeering bij het medisch congres te Venetië, is uit Italië teruggekeerd. Uit goede bron deelt men mede, dat de heer S. M. van Wjjck, steen fabrikant te Renkum bij 'dfe a. s. verkiezing voor de Tweede Kamer, candidaat zal worden gesteld vanwege de Katho lieken in het district Eist. Naar Vrijland meldt, zal begin Mei een expeditie van Vrijlanders naar den staat Guzman Blanco in Venezuela vertrekken, waaraan 36 Hollandeis deelnemen. Drie expedities zijn daar heen reeds, gegaan en zij hebben zeer gunstige berichten gezonden. Een tweede Nederlandsche expeditie vertrekt in 't laatst van Juli. Heden zijn uit Delft veitiokken 56 werklie den van de patroonfabriek naar de nieuwe weikplaatsen aan de Hembiug. De overblijvenden worden geplaatst bij de vuurwerkerij. De werkplaatsen voor draagbare wapenen, welke in het vervolg den naam van sWapen fabriek" zullen dragen, vvoid-n vóór 1 November a. s. eveneens overgebracht naar de tlembrug. Ambtseed. Eenige jaren geleden weigerde een candidaat-arts, die door de geneeskundige Staatscommissie tot arts zou bevorderd worden, den bij de wet voorgeschre ven ambtseed af te leggen, op grond van ge moedsbezwaren De toenmalige voorzitter dor Staatscommissie, prof. Stokvis, achtte zich niet ge rechtigd den jongen arts het diploma uit te reiken, alvorens den minister geraadpleegd te hebben. De zitting werd toen geschorst en eerst nadat de minis ter geadviseerd had „in dit geval den candinaat dis pensatie te verleenen, en dat hij met eene belofte kon volstaan", werd hem het diploma uitgereikt. Naar aan de N. R. Ct. wordt gemeld, kwam Za terdag te Amsterdam een dergelijk incident voor. Toen n.L weigerde de candidaat de heer Hk. Th. Herman, die aan de eischen van het Staatsexamen voor arts had voldaan, eveneens den eed af te leggen, op grond dat hij „a t h o i s t" was. De voorzitter, prof. dr. J A. Korteweg, achtte zich, evenals prof. Stokvis destijds, onbevoegd het diploma uit te rei ken. Ook deze hoogleeraar heeft den minister van binnenlandsche zaken cm advies gevraagd. Met be langstelling wordt dit advies ingewacht. Rectificatie. Men leze in ons artikel over Erins Erederik in de eerste kolom regel 3 „kleinzoon" in plaats van „zoon". OVERSCHIE, 1 Maart, Heden is onder het vee van den landbouwer A. van der Vlugfc, wonende in de Dorpsstraat alhier, het mond- en klauwzeer ge constateerd. SCHIEBROEK, 2 Maart. Tot veldwachter alhier is benoemd A. van der Keemel, thans in gelijke be trekking te Herkingen. ROTTERDAM, 2 Maart. Zondag was het 25 jaar geleden, dat de heer D, de Klerek, de werkman- afgevaardigde in den Rotterdamschen gemeenteraad, in dienst trad bij do firma .Tb. de Haas Zoon, aldaar. Als jongen in dienst der firma gekomen, zich steeds onderscheidende door trouwe plichtsbe trachting en een' voorbeeld voor velen, is de heer De Klerek sedert de laatste 6 jaren als meester knecht der firma werkzaam. De belangstelling, die hem van de zijde van pa troons en stadgenooten ten deel viel, was huiten- gewoon, ROTTERDAM, 2 Maart. Gisteren, hij het uitgeven van het werk aan den winkel der firma Peek en Cloppenburg, traden twee werklieden als woord voerders op om aan den chef hunno grieven kenbaar te maken in verband met de schade, die zij meenen te zullen lijden door het in dienst nemen en houden van een sweater, (Hierover was in de afgeloopen week een verga dering door werklieden belegd.) Het resultaat van dit onderhoud was, dat de chef aan de werklieden de toezegging deed, dat aan dezen moeater geen nieuw werk meer gegeven zoude worden. Het werk dat hij onderhanden heeft (het maken van een honderdtal costuums) zal echter door hem afgemaakt worden. Het aantal werklieden, bij de firma in dienst en uit wier midden het protest tegen den sweater uitging, beloopt ongeveer 200. LOOSDUINEN, 2 Maart. Gisterenmiddag hield de Centrale Vrijzinnige Kiesvereeniging alhier te 's Gra- venhage eene vergadering, waarin het Program van Urgentie der Liberale Unie als leidend beginsel der Kiesvereeniging werd verklaard. LEIDEN, 1 Maart. Heden werd het 25-jarig ambts- feest van den gemeente-secretaris, mr. E. Kist, fees telijk gevierd In de versierde kamer van B cn W, bood mr. Was; burgemeester, den jubilaris met een hartelijke toespraak namens de leden van den Raad een bronzen beeld Le Travail aan. Uit naam der hoofdambtenaren voerde de gemeente-ontvanger, de heer Kokxhoorn, het woord cn bood een jardiniére aan met drie vazen; de gevoelens der ambtenaren ter secretarie werden vertolkt door den heer Van Eijndhoven; hun geschenk bestond uit een fauteuil. Ook de boden en de volontairs ter secretarie boden mr Kist geschenken aan. Bij Kon. Besluit is benoemd tot rechter in de arr- reclitbai.k te Zutphen, mr. J. L. A. Stolk, thans reeliter-plaatsvervanger in gemelde rechtbank, advo caat en procureur te Zutphen. Bij Kon. Besluit is, met ingang van I Ma. rt 1897. de gepen, luitenant-kolonel, provinciaal adjudant A. A. j. Nijland, tijdeijk opnieuw enoeind tot com mandant ".an het korps geleiders van ontplol bare stoffen. Bij Kon Besluit is benoemd tot commissaris van afmonstering te Rotterdam de gapens, kapitein der infanterie van hot leger in Ned - ndië G. M. A. Walpot De heer A. D. Startseff, hij Kon. Besluit benoemd tot consul te Tientsin, is in die hoedanigheid door de Chineesehe Regeering erkend. Blijkens mededeeling van den zaakgelastigde eri con sul-generaal te A'hene, van 18 Februari heeft de Grieksche regeering bij besluiten van 10/22 januari (Giieksch Staatsblad no. 9) d* volgende verlagingen in het taiief van additioneele rechten in de havens van Patras en Piraeus gebracht, t- weten Patras m plaat" van 10 slechts 5 pCt. boven het bestaand douanetarief van alle uit het buitenland ingevoerde vreemde goedoen; Piraeus: a in plaats van "2 l/s siecht9 ll/2 pCt boven het douanetarief van suiker.; b. in plaats van 5 slechts 2''0 pCt boven het astgestelde invoerrecht van ma nufacturen (van no. 457 tot en met no. 200 van het tarief. FS. J. Zoetmulder. ,f Hedennacht is hier ter stede overleden de heer S. J. Zoetmulder, een van Schiedams sympathiekste ingezetenen. Reeds lang werd de slag, die thans gevallen is, gevreesdnog in ons blad van Zaterdag avond j.l. maakten wij melding van de ernstige ziekte, waaraan de lijder thans is hezweken. De heer Zoetmulder was geboren in 4831, en was dus, hoewel in jaren reeds gevorderd, toch nog op dien leeftijd, waarop nog hij veel had kunnen verrichten. Trouwens zijn leven is ook nu vruchtbaar geweesthij was sedert 1859 lid der firma A. Prins Co., cargadoors en feeders, en was vroeger lid geweest der sedert ontbonden firma Th. Zoetmulder Co,, houthandelaars. Hij was vice-consul van Zweden en Noor wegen en consulair agent van liet Duitsche Rijk. Wegens zijn verdiensten in laatstgenoemde betrekking was hij benoemd geworden, nog niet lang geleden, tot ridder der Kroonorde. Vooral maakte de overledene zich verdienste lijk als secretaris der Spoelingcommissie, van welke'commissie lig de ziel was. De heer Zoetmulder was een Roomsch- ICathoIiek van den besten stempel, voor zijn niet-geloofsgenooten een uiterst verdraagzaam mensch, voor zijn mede-Katholieken een broe derlijk vriend. Als mensch was hij zeer te waardeeren. Zijne zucht tot weldoen is in de gansche stad bekend; velen zullen den mild- dadigen en daarbij zoo hartelijk medevoelenden man noode missen. Hij ruste in vrede! De Staatscourant van heden bevat de statis tiek der geboorten en der sterften naar den leeftijd en de oorzaken van den dood in Ne derland-over December 1896. Daaruit blg'kt, dat hier ter stede gedurende die maand geboren werden 86 kinderen, ter wijl overleden met inbegrip der levenloos aan- gegeveneu 29 personen. Het sterfteprocent was hier 13.02 per duizend; in de provincie Zuid- Holland wgs dat procent 22.18, in het geheele rgk 20.03. Van de groote steden in deze provincie ver keerde Schiedam in buitengewoon gunstige con ditie, wat het sterftecijfer betreft; in Leiden bedroeg het sterfteprocent zelfs 30.55 of 2 maal zooveel, Schiedam blijft dus nog steeds een buitengewoon gezonde plaats- Voor deze gemeente zijn tot schatters der huurwaarde, volgons «le nieuwe wet op de personeele belasting, benoemd de heerenC. Valklioff, adjunct-inspecteur, en K. Sneyders de Vogeltot schatters voor het meubilair de heeren W. van Zon en F. Vei boom. Naar wij vernemen is door den heer P. J. van Dijk van Mathenesse ontslag genomen als regent van het St.-.lacobsgasthuis alhier. Sedert een reeks van jaren heeft de heer Van Dijk deze functie met de grootste toewij ding vervuld, /ondat zijn heengaan voor de stichting wel als een verlies kan worden aan gemerkt. Zijn wij wel ingelicht, dan moet de oorzaak van het ontslag gezocht worden in een ver-* schil van opinie omtrent de opneming van een zeker soort verpleegden. Bij het te 's-Gravenliage gisteren gehouden examen voor de acle nuttige handwerken, slaagde o. a. onze stadgenoote mej. B. W. v. d. Stoel. De levering van de zomeruniforrnen voor de hoofdagenten, ageuten van politie en de brug- en sluiswachiers alhier, is gegund aan den kleermaker J. Plooij. Gisteren avond had eene soiree amusante plaats voor het kader der dd. schutterij alhier. De groote zaal der Offieieren-Veieeniging ontving de genoodigden tusschen hare gast vrije muren en te ruim 8 uren weerklonken de eerste tonen van de muziek, uitgevoerd door het korps stafmuzikanten der d.d. schut terij waardoor reeds dadelijk degewenselite stem ming onder de aanwezigen heerschte. Het programma, dat met een 4-tal muziek nummers begon, was met zorg gekozen, zoodat de velschillende nummers ten zeerste voldeden en werden toegejuicht. De voordrachten zoowel als de operette en de kluchtige schets hadden zeer veel succes. Tusschen deze nummers in zweefden de soms al te talrijke dansende paren telkens op de maat der muziek door de zaal. Slechts noode besloot men er toe huiswaarts te keeren, toen het uur daartoe dwong. Ook deze soirée heeft den goeden naam van de Donderofficiersbals" te dezer stede hoog ge houden, zoodat allen zeer voldaan naar huis gingen, In den vooravond vereerden de majoor-com mandant en eenige in uniform gekleede officie ren het leest met hunne tegenwo >rdigheid. Als °en bijzonderheid van deze soiree kan hier nog bij gevoegd worden, dat dit de eerste maal was dat de nieuw benoemde kapelmeester, de heer Halle, in uniform dirigeerde.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2