BINNENLAND. Bij de behandeling der Staatsbegrooting is door den minister van financiën op een hem gedane vraag te kennen gegeven, de maande- lijksche uitbetaling van tracternenten ook te willen uitstrekken tot hoogere ambtenaren aan de departementen van algemeen bestuur. Indien zij dit verlangen, zeide de minister, zullen zij mij bereid vinden, voor zooveel van mij afhangt, aan dien wensch te voldoen. Stateiï-Generaal. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. President Cleveland heeft geweigerd, de im migratie-wet goed te keuren. Mc. Kinley is gisteren te Washington aan gekomen voor de op handen zijnde installatie. Te Montevideo vreest men, dat de President zich niet zal kunnen handhaven, daar hij vol gens beweren der bladen Fransch burger is. De censuur is ingevoerd. Er schijnen meer ■ongeregeldheden voor te komen. Liberale partij. De hoogleeraar d'Aulnis de Bourouill heeft een vlugschrift Eenige bladzijden vit de ge schiedenis der liberale partij sedert 1887" in het licht gegeven, waarin hij o.a aantoont hoe de Liberale Unie, in 1885 in 't leven geroe pen om te vereenigen, geleid heeft tot ver deeldheid onder de liberalen, bij de regeling van het kiesrecht. Thans is, volgens den hoogleeraar, het kies recht geregeld in overeenstemming met de oorspronkelijke gedachte van de liberale partij bij de grondwetsherziening van 1887. De libe rale partij heeft daarbij opnieuw haar kt acht getoond door beginselvastheid en gematigdheid. »Deze staan tegenover de wispelturigheid, de onberekenbare omkeeringen en bekeeringen, welke verrassingen brengen aan de geestver wanten en het vertrouwen ondermijnen bij allen." Trouw blijvende aan hare traditiën. moet de liberale partij, zegt prof. d'Aulnis zich er van onthouden onrijpe vraagstukken als opgelost voor te stellen. In dit opzicht is de Liberale Unie te ver gegaan, ook door verschillende maatregelen als urgent voor te schrijven en wederom aan het kiesrecht te tornen. jHet beleid der liberale partij in de volks vertegenwoordiging" zoo eindigt bet vlugschrift, sgaf blijk van voorzichtigheid en vastberaden heid evenzeer vereenige zij bij de voorbereiding der verkiezingen in den lande deze deugden. Zij streve vrijelijk vooruit, doch geve zich rekenschap van hetgeen de ware vooruitgang eischt. Tegen maatregelen, welke zij beschouwt als een terugtred op de baan, sta zij over met moed en met vertrouwen. Dan zal zg, met eere wijzend op haar verleden, mogen rekenen op den steun van het Ned. volk in het tegemoet- gaan der toekomst." Wij komen op de biochure weldra terug. Op 1 Maart 1897 heeft te Brussel de uit wisseling plaats gehad der akten van bekrach tiging van de aldaar 29 Juni 1895 gesloten overeenkomst betreffende de verbetering van liet kanaal van Gent naar Ter-Neuzen. (St.-Cl.) Naar aanleiding daarvan hebben tal van hooge ambtenaren zich reeds eenigen tijd geleden tot den minister gewend met bovengenoemd voorstel. TÓt dusver echter is aan het verzoek nog geen gevolg gegeven. De onlangs benoemde staats-commissie voor het internationaal privaatrecht is gisteren d or de ministers van justitie en van buitenlandsche zaken geïnstalleerd in een daartoe in de Tièves- zaal te 's-Gravenhage belegde vergadering. Aan de Tweede Kamer is een adres gericht door de Nederlandsche Vereeniging van Meel fabrikanten. Daarin wordt gezegd, dat de meel- industrie hier te lande, tengevolge van onna tuurlijke, buitenlandsche concurrentie, met totalen ondetgang wordt bedieigd; dat die ondergang slechts te voorkomen is door een tijdelijk inkomend recht op tarwebloem van fl per '100 kilo te heffen zoolang Frankrijk of een ander land een uitvoerpremie op tarwe bloem verleent. De vereeniging verzoekt daarom dringend dat m de Kamer daaitoe ten spoe digste het initiatief worde genomen. Dit verzoek wordt in fiet adres breedvoerig toegelicht. Omtrent den gisteren overleden heer Rooij- aards van den Ham kunnen wjj nog melden De overledene was sedert 1888 lid van de Tweede Kamer voor Breukelen en, sedert 1875, van de Prov. Staten van Utrecht eri tevens lid van den gemeenteraad van Utrecht, waartoe hij 13 Aug. 1861 met proote meerderheid ge kozen en daarna steeds herkozen werd. Vooral in het dageiijksch bestuur dier gemeente heeft hg vele jaren een invloedrijke plaats vervuld als wethouder van publieke werken. Hulde brengend aan zijn werkkracht, zyn toewijding, zijn vrijgevigheid, zegt het I). ten slotte sGeëerd werd hij door allen die hem kennen leerden, van wat richting ook, omdat hij waar lijk vrijjzinnig, eerbied bad voor elke eerlijke overtuiging en recht deed wedervaren aan elke richting." De liberale kiesvereeniging te Zienkzee heeft met 54 tegen 11 stemmen besioteD, zich niet af te scheiden van de Liberale Unie. Te Ttel U gisteren overleden de heer P. F. Dijckmeester aldaar, een ir» de plaats zijner inwoning zeer gezien man. De overledene was ltd van de Provinciale Staten van Gelderland. Met het oog op het verbod in de begrafenis wet op de verbranding van lijken, stellen B. en W. van Haailem voor, afwijzend te be schikken op het verzoek van liet hoofdbestuur van de vereeniging van lijk vei branding, om grond in erfpacht te krijgen voor een crema torium en een columbarium. Indische ambtenaren. Men schrijft ons Het bericht, dat in dit jaar sleehts zes plaatsen voor O.-I. ambtenaar zullen worden opengesteld, heeft een tegenspraak uitgelokt van de Ddflschc Courant, die het zeer voorbarig noemt Hiermede is echter niet gezegd, dat de mededee- ling onjuist is en, au mag het nog niet officieel be kend zijn, officieus zeker is het, dat het genoemde getal plaatsen op I Juni misschien met I of 2 zal zijn vermeerderd, doch in elk geval niet veel van het genoemde getal zes zal verschillen. Dat bij het Departement van Koloniën nog niets hiervan bekend is, kan wel zijnhet is meermalen voorgekomen, dat particuliere mededeelingeu vlug ger waren dan officieele. (Tel.) MAASSLUIS, 2 Maart. Als Unie-redenaar zal Vrijdagavond alhier optreden ds. J. H. Landwehr van Botterdam. LOOSDUINEN, 1 Maart. Door den Gemeenteraad is gunstig beschikt op een adres van den telegram besteller, om hem een velocipède te verschaffen; daartoe werd een crediet aan B. en W. verleend van f 100. DELFT, 3 Maart. Door de ambtenaren en be ambten der politie alhier is een fonds opgericht, tot doel hebbende het verzekeren van eenc geldelijke uitkeering bij het overlijden der deelhebbers aan hunne weduwen en weezen. Bij de burgerij is steun gevraagd om dit fonds in stand te kunnen houden. TWEEDE KAMEK. Zitting van Dinsdag 3 Maart. Het debat over do Arbeid-- mors wordt voortgezet. Het amendement Kuyper o ogelijk te maken vaste commission te doen benoem--!!, adviezen van deskun digen in te winnen en in overleg te treden met andere Kamers, werd bestreden door den Minister van Waterstaat als deels onnoodig, deels onwensche- lijk en als strijdig met het ontwerp. De heer Kuyper voegde aan het amendt. toe de bepaling, dat voor gelijktijdig overleg met afge vaardigden van meer dan 10 Earners in eenzelfde samenkomst de koninklijke machtiging vereischt wordt, doch ook zoo werd het bestreden. De heeren Lohman en Tvdetnan protesteerden tegen de uitlating van den heer Kuyper, dat door stemming over dit amendement zou blijken of de meerderheid der Kamer deelt het wantrouwen der regeering tegen de werklieden. Het amendement-Kuyper werd verworpen met 38 tegen 18 stemmen. Een ander amendement-Kuyper strekt om een bureel aan te wijzen tot bijeenbrenging der ordening en publicceren der inlichtingen door de verschillende Kamers vergaard. Het werd na bestrijding voorloopig teruggenomen om bij art. 22 daarop terug te komen. Art. 8 bepaalt, wie leden der Kamers kunnen zijn en eischt o. a,, dat zij in de laatste 10 jaren gedu rende drie jaren binnen het gebied der Kamer werk zaam zijn geweest. De Commissie van Rapp. heeft als amendement voorgesteld om slechts te eischen, dat zij binnen het gebied der Kamer het laatste kalenderjaar werk zaam zijn geweest of gedurende zoodanig gedeelte van het jaar als bij bestuursmaatregel zal worden bepaald, en voorts zij die drie van de laatste 10 jaren binnen of buiten het gebied der Kamer werk zaam geweest. Een ander amendement strekt om eene wijziging van juridische» aard aan te brengen, n.l. te laten vervallen de uitsluiting van de verkiesbaarheid zes jaar na het ondergaan van een opgelegde straf wegens misdrijf, als strijdig met de beginselen van ons straf wetboek. Na verdediging der amendementen door den heer Lohman, doet de heer Kuyper verschillende vragen aan de Regeering. De Minister van Justitie verklaart, dat bandels-, kantoor- en winkelbedienden verkiesbaar zijn en dat de verkiesbaarheid niet gebonden is aan een woon plaats. De Minister heeft geen bezwaar, dat de tijd van drie jaar tot een jaar wordt ingekrompen, doch blijft vasthouden aan zijn voorstel dat men binnen het gebied der Kamer moet wonen. Wat het tweede amendt. betreft, het regeerings- voorstel strijdt geenzins met het strafwetboek. Her haaldelijk zijn in dien geest reeds bepalingen gemaakt. De heer Bastert bestrijdt de voorgestelde verkies baarheid van vrouwen in de arbeidskamers De minister van justitie verdedigt die verkies baarheid cn neemt over het eerste amendt. van de Comm. v. Rapp., gewijzigd in den geest door den Min. aangegeven, zoodat alleen binnen het gebied het wonen gednrende een jaar verplichtend wordt gesteld. Het tweede amendement der commissie (het juridische) is aangenomen met <13 tegeu 31 stemmen. Artt. 9—18 worden goedgekeurd, na eenige op merkingen o.a. van den lieer Hintzen, die eigen aangifte voor kiesgerechtigden wenscht. Op art. 19 neemt de Regeering het amendement- Drucker-Kerkdijk over in verband met de wijziging van art. 5. Op art. 20 (benoeming van den secretaris) is een amendement der Commissie van Rapporteurs voorge steld om den secretaris te doen aftreden met de Kamer die hem benoemde. De heer De Kanter vraagt of de Minister een reglement zal goedkeuren, waarbij de Kamer een rechtskundig adviseur kiest. De Minister van justitie antwoordt, dat die goed keuring zal afhangen van hetgeen verder in het reglement voorkomt. Het amendement der comm. neemt bij over. Op art. 21 (vergaderingen van het bestuur) neemt de Regeering over het amendement-De Kantor, den voorzitter verplichtende op uitnoodiging de vergade ring te beleggen. Art. 22 wordt op voorstel van de commissie van rapporteurs verschoven tot na art. 32. Art. 23 wordt goedgekeurd. Art. 24 (geschillen). Hierop is ceu amendement- Drucker-Kerdijk voorgesteld, dat wordt ingetrokken, omdat de commissie van rapporteurs op art. 25 der gelijke wijzigingen beeft voorgesteld. (Art. 25 (verzoeningsraden.) Hierop is voorgesteld een amendement van de comm. van rapp. om te on derscheiden tusschen geschillen van eenvoudigen aard, die door het bestuur beëindigd worden, en andere, die bij de Kamer worden aanhangig ge maakt, welke daarvoor een verzoeningsraad benoemt. De Minister van justitie zegt, dat in het amen dement veel is, wat der Regeering toelacht, nl. om eenvoudige geschillen ten spoedigste af te doen en hij neemt na eenige gedachtenwisseling met den heer Lohman het amendement over. Heden voortzetting (zie telegram). Kamers van Arbeid. Van Regeeringswege zijn nog de volgende wij zigingen voorgesteld: lo. om te bepalen, dat de voorzitter, de leden en de secretaris van den Verzoeningsraad voor het bij wonen van de vergaderingen van dien Raad eene schadeloosstelling ontvangen naar regelen, op voor dracht van den minister van Waterstaat bij be stuursmaatregel vast te stellen; 2o. om aan de minderheid van den Verzoenings raad het recht toe te kennen, haar gevoelen mede te deelon in het verslag over het gerezen geschil 3o. om de schadeloosstelling van den voorzitter, de leden en den secretaris van den Verzoeningsraad ook ten laste van het Rijk te brengen. De heer Kuyper stelt voor, aan art. 22 toe te voegen de bepaling, dat bij algemeenen bestuurs maatregel worde vastgesteld, in hoeverre en naar welke regelen de Arbeidskamer, behalve haar verslag, ook de door haar verzamelde inlichtingen heeft op te zenden aan den Minister van Waterstaat, welke inlichtingen periodiek worden geordend en voor zoo ver zij daarvoor geschikt blijken in afdruk aan de Kamer toegezonden en openbaar gemaakt worden. De Commissie van Rapporteurs heeft voorgesteld, om aan de leden van de Arbeidskamer en aan den voorzitter van den Verzoeningsraad schadeloosstel ling toe te kennen voor het bijwonen van vergade ringen en vergoeding van reiskosten binnen het ge bied der Kamer tot het hijwonen der vergaderingen, waarbij zij gerangschikt worden in de 5e klasse, bedoeld bij Kon. besluit van 1884. Bij kon. bestuit is goedgekeurd, dat jhr. mr. B. C. van Merlen, burgemeester van de gemeente Heiloo, is benoemd tot seeietaris dier gemeente. Bij Kon. besluit is aan den luitenant ter zee der 2e kl. bij de Kon. Nederl. Marine-reserve T. E. W. van Dompseier, met 10 Maart a. sop zijn verzoek, eervol omslag verleend uit den dienst bij die Keseive. Bij kon. besluit is van der Veen, adjunct-inspec teur der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, aan de inspectie der directe belastingen te Amster dam (4e kantoor) verplaatst r.aar Arnhem aan de inspectie der directe belastingen, invoerrechten en accijnzen 2e afdeeling. Bij kon. besluit zijn, met ingang van den tweeden Dinsdag der maand Mei 1897, benoemd tot iid van den Kolonialen Raad in de kolonie Curasao, de heeren mr. Th. .1. A. Nuijens en J. E. van der Meuten .Ir. Onder de stukken, die bij den Raad zijn inge komen ter behandeling in de zitting van a. s. Dinsdag, zijn o. rn. Advies van B. en W. om gunstig te beschik ken op bet verzoek der firma H, J. Plant Co. om aan baar te verkoope» een leriein groot 275000 Aren, alsmede een terrein groot 36 Aren 70 cAren. De koopprijs voor dit terrein gelegen langs den West-Frankenlandschen dijk, wordt voorgesteld tot een bedrag van f30,000. Voorstel van B. en W. lot uitbieiding der werkzaamheden van den havenmeester en om hem den titel te verleenen van sconlróleur der havengelden." Voorstel van B. en W, om aan J. J. Gabel af te staan een perceel grond aan de Warande tegen I 3.75 per cAre, onder voorwaarde dat daar slechts mogen gebouwd worden woon- en winkelbuizen en behalve brood-, koek- en banketbakkerijen niet met inrichtingen, waar voor naar art. 1 der wet van 2 Juni 1875 ver gunning noodig i«. Voorstel van B. en W. tot nadere regeling der gemeentelijke politie, waarin wordt gead viseerd tot uitbreiding van bet korps met 4 agenten en liet maken van een politiebureau nabij hel station. De kosten der politie zullen door de voorgestelde wijzigingen (ook betref fende de kleeding en belooning der agenten 3e klasse) verhoogd worden met f3766 40 per jaar. Benoemd tot onderwijzeres aan de christelijke school (Broersvesi) mej. A. van der Vlies te Vlaardingen. Het is echt Maartweer. De gure voorjaarsstorm blaast met geweld uit den Zuid-Westhoek, de vochtige regenvlagen voor zich uitjagende en met kracht doende kletteren tegen de gevels der huizen en de ver laten straten. Wie niet uit behoeft, blijft rustig bij den vlammenden haard, die al bijna op non-activi teit gezet, om de laatste zachte dagen, weer opnieuw wordt opgestookt. Somber is het, waar men gaat; de wolken ijlen hoog in de lucht, door de voorjaarsvlagen voortgezweept, voorwaarts; beneden om de hoeken der straten overvallen u verraderlijke rukwinden en drijven een ijdel spel met uwe hoofddeksels. Het anders zoo kalme water der stadsgrach ten klotst met ongekende kracht tegen de walmuren, spattend springt het "uiteen tegen de schaarsche schepen, die met dubbele zorg aan den wal gemuurd liggen. Laten wij hopen, dat de storm geen offers eischt op de zee; morgen zullen wij daar na der van hooren, als onze correspondenten ons hebben ingelicht. Aan het begin van <en Rotterdamschen dijk is hedenmiddag een forsche boom radikaal midden door gewaaid. Voor vallen wordt hij be hoed door een collega, die hem gelegenheid tot leunen biedt. 't Lijkt ons een gevaarlijk plekje. Hedenmorgen te 10'/< uur woei door den sterken Z. W. wind het rekwerk van een der wieken van den molen »De Batavier", boek houder J. Lensveld, af. De stukken hout vlo gen door de lucht en vielen neer op het ïBubberman's Sticht", waar het nog al schade veroorzaakte. Behalve een groot aantal pannen en ruiten der woningen daar, die gebroken zijn door de vallende latten, ligt het plat van een dak venster scheef daarop, men behoeft dus niet te twijfelen aan de kracht, waarmede die stuk ken hout op een betrekkelijk zóó grooten afstand zijn weggeslingerd. Gelukkig zijn er geen persoonlijke onge lukken bij dit ongeval gebeurd, hoewel dit zeker wel als een wonder mag worden aangemerkt, daar in dit sticht altijd een aantal kinderen buiten spelen of de vrouwen buiten werken. Tengevolge van den hevigen wind geraakten heden nacht een tweetal schuitjes van den schipper Van Eyk, die gemeerd lagen voor de kaarsenfabriek, van hunne touwen los. Zij dreven de haven binnen en stootten tegen de schutsluis. Slechts een der schuiten bekwam schade, doordat de bolder was losgerukt. f De jaarlijksche openbare les van den cursus |jn handenarbeid, die gisterenavond plaats had, Brnocht zich verheugen in een zeer levendige be- langstelling. Rondom de arbeidende leerlingen dwaalden gedurende de twee uren dat, de cuisus duurde, voortdurend de belangstellenden rond, toeziende op dien arbeid, die een vasten hand en scherp oog vereischen. De geëxposeerde voorwerpen gaven een over zicht van wat op dien cursus wordt geleerd, maar ook, hoe dat onderwijs in hoofdzaak ge richt is op juistheid in dien arbeid, op gestrekt heid in lijnen, die den leerling het meest in de gewenschte richting ontwikkelen. De heer Schelïers heeft daarmede getoond, dat de leiding van het onderwijs in goede handen is. Deze openbare les zal naar wij verwachten ook wel weder hebben bijgedragen om de handenarbeid niet alleen meer bekend te maken, maar ook om opnieuw leerlingen op den cursus te doen komen, omdat daarvan een opvoedende kracht uitgaat. Den 7en Maart a.s. zal de heer G. v. d. Most alhier 25 jaren als schipper het zoogenaamde beurtveer bevaren hebben, tusschen die plaats, Delft en Den Haag, en tevens zal dan de schippersknecht, G. v. d. Hoeven, gedurende dien tijd in zijn dienst zijn. Door het vlamvatten van een zakdoek, die op een Mcachel te drogen was gehangen door een der kinderen van den lieer M. Hassing verschrikte de vrouw des huizes en riep om hulp. Eenige heeren die in de nabijheid waren voor een begrafenisplechtigheid snelden toe en bluschten den vlam. In den nacht van Vrjjdag op Zaterdag, tegen 12 uren, had een mestscliipper uit deze stad het ongeluk te Roelofs-Arendsveen in de sluis te vallen. Zijn doordringend hulpgeroep werd gelukkig gehoord door de in de nabjjheid wo nende personen J. Elsigeest en P. Heems kerk Jz., die (tegen hunne gewoonte) op dat uur nog in' de weer waren en onmiddellijk toesnelden om te helpen. De laatste wist, on danks de duisternis, den drenkeling bij eene hand te grijpen, terwijl de eerste door opening van het rinket de sluis liet volloopen. Door de rijzing van het water werd de schipper omhoog gestuwd, waardoor het' mogelijk werd hem aan den wal te hijsehen. Volgens zijne verklaring was hij uit gewoonte over den rand van den sluismuur gekuierd, wat op dat uur en bij die duisternis stellig we! onvoorzichtig mag ge noemd worden. Als een curiositeit mag zeker wel vermeld worden dat iemand, die hier sedert 14 jaren woont en een drukke correspondentie voert, nog nimmer op het oude postkantoor alhier is geweest. BURGERLIJKE STAND. ««cborc» i 1 Maart. Cornelia, dochter van N. van der Lee en C. Keyzer, Hendrinastraat. Clara Maria Liduina, dochter van J. Putters en H. C. E. Schuurmans, Westmolenstraat. Cornelia, dochter van C. Verbiest en M. Broos-

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2