Kunst en Letteren. Rechtzaken. Kerk en School. Gemengd Nieuws. K oio niën. Laatste Nieuws. Telegrammen. Yisseherij. Scheepvaart. hoofd, Paralehtraat. Barbara, dochter van L. Rook en J. T. Hazen, Singel. «verleden 1 Maart. Theodoius Wil helmus Maltha, oud 6 maanden, Schotsche Poort. 2. Slephanus Johanne Zoetmulder, oud 65 jaar en 5 maanden, Lange Haven. De commissie van voordracht voor een Koninklijke subsidie aan jeugdige kunstenaars heeft na beoor deeling van ingezonden proeven, voorgedragen de heeren Jac. de Jong, Th. v. Doormaal Linsen, B. de Hoog, L. Houbaer, A. Roelofs Addeckse, P. Slager Jr. en G. v. Hove. Naar wij vernemen heeft de minister vnnBinnen- landsche Zaken, de heer Van Houten, een onnauw keurigheid in het wedergeven van dr. Bredius' woorden begaan. De heer Bredius had aan den Minister geschre ven: „ik moet uit de stad, en verzoek u voor dien tijd weder op de een of andere wijze voor een plaats vervanger te zorgen." In de Handelingen staat: vóór. Uit het woordje weder moest reeds blijken, dat bedoeld werd een plaatsvervanger, zooals meer werd aangesteld (voor brandgevaar enz.), als de heeren Bredius eu Hofstede de Groot afwezig waren. (Tel.) Verschenen is het 1ste nummer van Landbmw- Belang, orgaan der coöperatieve Landbouw-Vereeni- ging."gevestigd te Groningen. Redacteur is de heer D. R. ïïansbolt te West- polder; uitgever de heer P. Noordhoff te Groningen. Vonnissen van het Kantongerecht te Schiedam. Zitting 3 Maart 1897. Wegens straatschenderij D. M. F. R te Schiedam tot f2 boete subs. 2 dagen hechtenis. Wegens een trekdier op den openbaren weg laten staan zonder de noodige voorzorgsmaatregelen tegen het aanrichten van schade te hebben genomen J. d. R. te Schiedam tot f2 boete subs. 2 dagen hechtenis. Wegens openbare dronkenschap M. v. H. te Schiedam tot f3 boete subs. 3 dagen hechtenis. Wegens politie overtreding C. 0., W. 0. P. v. H., J. H. v. S., J. J. P., de heide eersten ieder f2 boete subs. 1 dag hechtenis, de twee laatsten ieder f 1 boete subs. 1 dag hechtenis, allen te Schiedam. De Rechtbank te Rotterdam veroordeelde gisteren J. v. N., schippersknecht te Schiedam, wegens weer spannigheid, tot 7 dagen gevangenisstraf. De Rotterdamsehe rechtbank, gisteren uitspraak doende in zake den moord te Capelle a.d. IJsel op 12 December 1.1., waarbij de 17-jarige Leendeit Adrianus Boers den 19-jarigen A. de Haas ver moordde, achtte het primair ten laste gelegde niet bewezen en sprak hem daarvan vrij, daar niet ge bleken was, dat beklaagde den wil had gehad De Haa3 opzettelijk om het leven te brengen. Zij verklaarde Boers schuldig aan zware mishan deling, die den dood ten gevolge heeft gehad en veroordeelde hem mitsdien tot 6 jaar gevangenis straf. De eisch was 12 jaar. De rechtbank gelastte vernietiging van het mes, waarmede het misdrijf is bedreven. Voor dezelfde Rechtbank werd gisteren de zaak behandeld van G. L., arbeider to Rotterdamwelke beklaagd werd van bigamie. Hij zou op 4 Januari 1888 te 's-Gravenbage op zettelijk terwijl gij op den 8en Mei 1875 te Veen- dam in het huwelijk was getreden met Aaltje Ber- nardus, welk huwelijk op den 4en Januari 1888 niet was ontbonden in het huwelijk zijn getreden met Agnes Biesemortels, hebbende hij voor en bij het sluiten van laatstgemeld huwelijk aan gemelde A. Biesemortels zijn gehuwden staat verzwegen. Beklaagde gaf op, na op 8 Mei'75 te zijn gehuwd met Aaltje Bernardus, deze vrouw na zeven jaren verlaten te hebben, haar 4 kinderen achterlatende. Na gedurende 5 jaar in Duitschland werkzaam te zijn geweest, was hij in 't laatst van 1887 hier te lande teruggekeerd, waarna hij zich te 's-Gravenhage metterwoon heeft gevestigd. Aldaar had hij kennis gekregen aan zijn tegenwoordige vrouw en zoowel voor deze als voor den ambtenaar van den burger lijken stand verzwijgende dat hij gehuwd was en kinderen had, was hij op 4 Januari 1888 in het huwelijk getreden met Agnes Biesemortels. Bekfaagdos bekentenis werd ten deze bevestigd door de verklaringen zoowel van zijn tegenwoordige als van zijn eerste huisvrouw. Met het oog op het algemeen belang was hot O. M. van meening dat beklaagde zich aan een hoogst ernstig feit heeft schuldig gemaakt en eischte diens veroordeeling tot zes maanden gevangenisstraf. Uitspraak over 8 dagen. De rechtbank te Rotterdam veroordeelde gisteren 1. J, de J., koopman 2. M. M. C., boerenknecht3 J. J. C. Koopman: 4. L. W., melkslijter en winkelier; 5. B. Z., kastelein6. A. Z. S., typograaf7 H. P., koopman8. A. P. W.. bakkersknecht9. L. M., melkboer; 10. J. H., tuinier; 11. W. P. v. d, H., metselaar; 12. J. S., los werkman; 13. A. v. B., touwslager; 14. J. P., touwslager en 15. A. C. H., varensgezel, allen te Maassluis, wegens strafbare poging tot het wederrechtelijk binnendringen in het Van der Lelypark aldaar, tot geldboeten, No. 1, 2, 3 en 4 ieder f 12 no. 5, 8, 9, 10,11,12 en 13 ieder f 10no. 6, 7, 14 en 15 ieder f 8, te vervangen door hechtenis de boete van f12 door zes, die van flO door vijf en die van f8 door vier dagen. Een kostenrekening. Gisteren werd voor de Haagsche rechtbank gepleit in het geschil tusseben de Hollandsche IJzeren Spoorweg maatschappij in den Staat, betreffende de kosten van enkele werkzaamheden aan de lijn Schie dam—Hoek van Holland. Door een hoogen vloed in December 1894 was «en gedeelte van genoemden spoorweg, dio bij Vlaar- dingen dienst doet alB waterkeering, beschadigd en was gebleken, dat de bestaando kleibedekking on voldoende was. Dezé werd als toen één meter hooger gemaakt, doch daarbij deed zich de vraag voor, in verband met de bestaande spoorwegovereenkomst en de spoorwegwet van 1875wie moet hier de beta lende partij zijn? De Staat beschouwde deze werken als onderhond, waartoe de spoorwegmij. is verplichtde maatschappij als uitbreiding en wijziging van bestaande werken en eischte het opmaken van een proces-verbaal der door haar gemaakte kosten voor deze ophooging overeenkomstig het contract met het oog op de verschuldigde vergoeding bij mogelijke latere over neming of naasting door den Staat van deze lijn. Dit verschilpunt, benevens de vraag of de aan het contract anterieure spoorwegwet hieraan deio- geert, werd door de raadslieden van heide partijen, mrs. Vlielander Hein en Thorbecke, mondeling toe gelicht. De uitspraak zal later worden vermeld. Ne». Herv. Kep.e. Beroepen: te Reeuwijk, C. J Warners,cand. te Moeidijk, K. Janzen, te Veessen; te Scherpenisse (cl Zieriksee), G. van Dempen, te Westbroek c. a. te Neerlangbroek, P. Bongers, te Kameriktc Si- monshaven, G. Nijhoff, te Farnsum te Oooterwierura J. H. Kruseman Arentz, te Wormer; te Akkerwoude en Murmcrvvoude, J. Groeneweg, te West-Terschel ling; te Vrouwenpolder, J. Willemsen, te Kruinin- gente Numnnsdorp, D. Cladder, te Schoonrewoerd. Aangenomen: naar Winterswijk, door F. de Boor, te Bozamnaar Hall bij Eerbeek, door P. de Haas, te Den Hoek (Zeeland). Bedankt: voor Warffum, door O. Schriecke, te Almeloo; voor Beerta en voor Rozendaal, door G Nijhoff, te Farnsum; voor Staveniese, door C. J. Warners, te Leiden; voor Zuüichem, door J. C. Locher, te Birdaardvoor Daerlc, door J. L Pier- son Hz., te Hengeloo (G.)voor Yoorthuizen, door D. Popta, te Papendrecbtvoor Hennaard, door W. van der Bijtel, te Makkum. Door wijlen Vrouwe Joanna Henriette Petronella de Manregnauit, weduwe van Mr. W. J. Huygens, is gelegateerd aan de diaconie der Nederlandsche Hervormde Gemeente te Naaldwijk de somma van vijfhonderd gulden, vrij van successierecht. Gep.ef. Kerken. Beroepen: te Reitsum, J. G- Meijnen, te Gro ningen. Aangenomen: naar Terneuzen, door R. W. de Jong, .te Holten, Bedankt.* voor Amersfoort doorM.Schuurman, te Alfen a/d Rijn; voor Ooltgensplnat, door C. J. Binsborgen, te Loosduinen. R.-K. Kerk. Uit Rome seint men aan Het Centnrn, dat tot opvolger van wijlen mgr. H. A. M. Joosten, vica- rius-apostolieus van Curagae, door den Paue is aan gewezen pater Ambrosius van Baars. De nieuwbenoemde bisschop dezer Nederlandsche missie werd 6 April 1854 te Tiel geboren. Te Tilburg is overleden de heer M. B. Leyton, vicarius der Congregatie der Fraters van O. L. Vr. Moeder van Barmhartigheid. Dc bisschop van Haarlem heeft benoemd tot ka pelaan te Hoorn, den heer A. A. Ph. E. Guilonard, die kapelaan was te Schoonhoven. Hooger Onderwijs. UtrechtBevorderd tot doctor in de rechtsweten schap M. Wijt Wz., geboren te Rotterdam, na ver dediging van Stellingendaarna J. 0. Astro, ge boren te Rotterdam, na verdediging van een proef schrift, getiteld: „Vervolging of uitlevering ter zake van buitenslands gepleegde misdrijven Lager Onderwijs. Op Zaterdag 17 April zal te Rotterdam (waar schijnlijk in de Diergaarde) de jaarvergadering ge houden worden van de verceniging tot opleiding van onderwijzers en onderwijzeressen in de prov. Zuid-Holland. Een poetaster. Wij meldden gisteren in ons blad hoe op de vuilnisbelt te Rotterdam een brand was uit gebroken die nog al wat schade heeft uitgebracht. Een dichillevende geest zingt naar aanleiding hiervan iti de N. ft. Ct. Wat smeeken niet vermocht, Heeft thans liet vuur gedaan: 't Afzichtelijk lorrenvuii In rook is opgegaan 1 Neem aan, o vioede schaar, Dees wenk van Vrouw Natuur. Bieek af het miss'lijk puin Van deze vuile .schuur, Leg aan een weg en brug Naar 't Haringvliet gericht. Die van het West naar "t Oost Den kortslen afstand sticht. Den wand'laar lijdgewin Naar Oud-Plantage's oord, Waar boscli en Maasgezicht Het oog zoozeer bekoort. VONDEL OF EEN ANDER. Aan de rol. A. M., geboren te Amsterdam, oud 21 jaar, klein en mager van gestalte, haar donkerbruin, hoog opgekamd met scheiding in het midden of wel kort geknipt, aankomend kneveltje, oogen bruin, neus en mond gewoon, bij zijn vertrek gekleed met donkerbruine winterjas, donker jacquet en vest, grijze of bruine pantalon en zwarte fantasiehoed, draagt flanellen onderklee- ding en overhemden gemerkt A. M., wordt vermist. In zijne bovenkleeding staat vermoedelijk het adres van den kleermaker De Jong, Arnhem, terwijl in zijne overhemden staat Menke Am sterdam. Hij voert met zich een bruine Perry hand koffer en heeft vermoedelijk nog in zijn bezit een paar rijlaarzen met sporen, is een liefhebber van paardrijden en speelt goed viool. Hij heeft den 30 Januari 11. heimelijk de ouderlijke woning alhier verlaten en is ver moedelijk naar het buitenland vertiokken met een Belgische zangeres, ongeveer 30 jaren oud, genaamd L. v. d. B. huisvrouw van J. D. Opsporing van den minder-jarige A. M. wordt beleefd vei zocht door den hoofdcommissaris van politie te Amsterdambij ontdekking, aanhou ding en telegrafisch bericht in welk geval hij zoo spoedig mogelijk zal worden afgehaald. Kosten zullen worden vergoed. Ongeval. De directeur der Doetichemsche stichtingen, de heer J. van Dijk Mz., is, naar de JV. B. Ct. meldt, Zondagavond gevallen en kreeg daarbij een ernstige dijbreuk, welke hem belet gedu rende de eerste weken zijn weik te doen. Indaging. Vrijdag 2al te Haarlem de derde indaging plaats hebben van den vooiivluchtigen artillerie- luitenant jhr. v. Naliuys. Ontzettend. Aan eene particulieie correspondentie van een der opvarenden op de Prins Willem I van de Kon. West-Ind. Mail is het navolgende ontleend Een paar dagen voor wij de Westereilanden passeerden, zagen wij het wrak van een houten bark drijven. De groote mast stond nog, fokke- en bazaansmast lagen omver, verschansing en houten waren weggeslagen, maar woei een groote lap in het grootwant. Dit wekte onze achterdocht. De 1e officier en ik gingen samen in een boot er heen en wat we toen zagen was af grijselijk. In de kajuit die gedeeltelijk inge slagen was, vonden wij drie men«chen-lijken waarvan een nog onbeschadigd. De man was hoogstens een dag dood. Allen waren uitge teerd van gebrek. Een bond met geen pond vieesch meer op zqn ribben leefde nog. De drie lijken hebben wij met alle eer begraven in den Oceaan en den hond meegenomen. Uit de papieren bleek dat het wis de bark Ulf van Grimsby, op 18 Nov. van Pensacola met hout vertrokken naar Londen. Op 25 Dec. waren zij overvallen door een orkaan, die 9 van de 12 opvarenden overbooid sloeg en het schip tot een wrak maakte. De drie anderen waren door gebrek omgekomen. Al dien tijd hadden zij geen schip gezien. De arme hond is den tweeden dag na zijne redding overleden. Het was eene verschrikkelijke ontmoeting. De ontvluchte postdirecteur. Men meldt uit Delft het volgende, ontleend aan een aldaar ontvangen particulier vertrouw baar schrijven uit Paramaribo: De ontvluchtte postdirecteur Luden, die in Demerara op verzoek van het Nederlandsche Gou vernement werd aangehouden, was nog in het bezit van f 1300. Een zaakwaarnemer, zekere Calaco Relmonte, hem toegezonden door de Surinaamsche uit gewekenen, om zijne in vrijheidstelling te be werken, moest hij van dat bedrag f 1 *200 afstaan, zoodat iiij met slechts f100 naar Venezuela is vertrokken. Pas heeft een directeur van liet postkantoor zich aan verduistering van 's lands gelden schuldig gemaakt, of het blijkt, dat na het overlijden van den kassier-boekhouder van liet Immigratiefonds v. L. <-en te kort in diens kas is van f 25000, waarvour de beheerder, de administrateur van financien, aanspiakelijk is Geen der ambtenaren bad een boigtocht ge steld en ook de controle liet veel te wensclien over. Atjeli. Uit Kotaradja wordt aan de Locomclitt geschreven De luitenants B. en L., die voor den krijgsraad terecht stonden wegens het ontvreemden van goede ren, later geheel of gedeeltelijk in hun bezit gevonden, uit de woning van een bevriend Atjchsch hoofd, zijn onschuldig verklaard aan het ten laste gelegde, waaruit men moet opmaken dat de daad geoorloofd was. De sergeant-majoor Koenen der vierde bergbnttcrij zou hier vergiftigd geworden zijn of zich zelf ver giftigd hebben de officieren van gezondheid moeten althans vergift in zijn koffie gevonden hebben. De kamerwachts-onderofficieren van den morgen waarop dit gebeurde, zijn in arrest gesteld. Men hoopt dezen sergeant-majoor, die, zooals ik boven reeds schreef, naar den artillerie-constructiewinkel te Soerabaya was overgeplaatst, in het leven te behouden. Het lijk van den hoornblazer van het veertiende de bataljon, die bij het overgaan van de Atjeh-rivier bij Indrapoeri door het omslaan van de pont verdronk waarschijnlijk doordat hij voor f400 aan rijksdaal ders op zijn rug in den broodzak had bevestigd, is door bevriende Atjehers teruggebracht. Het gold was echter door de visschen opgesnoept. Toekoe Oemar is dus wederom gevlogen toen men dacht hem in handen te krijgenechter heeft men toch zijn verblijf gevonden, n.l., een grot, welks ingang slechts één man tegelijk doorlaat, doch waarin zich wel een heel bataljon kan ophouden, zoo ruim is zij van binnen. Ongeveer veertig beaumont-geweren, eenige pak ken met nieuwe kains, een massa lood, vele blanke wapens met goud en diamanten bezet, een gouden horloge en nog anderen kleinoodién van groote waarde zijn in onze handen gevallen. De mannen, die te Lehong thuis behooren, zijn met Toekoe Oemar gevlucht, doch hebben meerea- deels hun vrouwen en kinderen achtergelateneen honderdtal daarvan zijn, zooals ik verneem, door ons naar Oleh lch vervoerd nadat hun woningen verbrand waren. Ook een derdigtal mannen zijn in onze handen gevallen; dezen zullen zeker vooreerst in verzekerde bewaring biijven, en een verhoor moeten ondergaan. Cholera. Uit Soerabaja is 28 Jan. aan de Loc. geseind Met den gezondheidstoestand is het hier treurig gesteld. De cholera neemt toe, vooral in de hoven- wijken. Het stadsverband is vol. Het sterftecijfer is groot. Onder het garnizoen komen veb gevallen voor, zoodat de troepen in de kazernes geconsigneerd zijn. Er zijn strenge orders uitgevaardigd betereffende het reiubouden der kampongs In den afgeloopen nacht zijn weder verscheidene Europeanen aangetast. Er heerscht een halve paniek en velen maken aan stalten de stad te veriaten- Men wil weten dat dr. J. Groneman aangezocht zal worden wederom naar Soerabaja te gaan om de proef met zijn creoline-therapie voort te zetten, He Soer. Ct. van 28 Jan. echter zegt De cholera neemt hier ter stede gelukkig weer af. Slechts zeer enkele gevallen en van twijfel- achtigen aard deden zich voor. Heden namiddag te 45A uur voer een schuit tegen de brug riabij de Appelmarkt, waardoor die brug zoodanig is beschadigd, dat zij niet weder kon woiden dichtgedraaid. In de heden gehouden zitting der Tweede Kamer werd de beraadslaging voortgezet op het wetsontwerp op de Kamers van arbeid, Aangenomen werd met 44 tegen 13 stem men een amendement, waardoor de publicee ring der beslissingen van de verzoeningsraden aan deze wordt overgelaten. Met 58 tegen 9 stemmen werd aangenomen een amendement-Drucker, waardoor de Kamer omtrent het verhandelde in de vergaderingen geheimhouding kan opleggen. Met 44 tegen 23 stemmen werd voorts aan genomen een amendement-Kuyper om bij be stuursmaatregel te bepalen, hoe de Kamer hare inlichtingen verzamelt, en aan den Minister opzendt. VLAARDINGEN, 2 Maart. Gisteren avond gaf de alhier bestaande symphonie-vereenïging, met mede werking- van enkele dames en heeren, die eenige zangnummers gaven, een concert in de zaai „Har monie"' alhier. Over bet algemeen werden de nummers van het program juist uitgevoerd. Jamtner dat er zoo weinig publiek was opgekomen. De Grieksehe consul te Rethymo heeft ge seind, dat de Muzelmannen het innemen fvan levensmiddelen op de Grieksehe kruisers be letten. De opstandelingen te Akrostiri hebben den Russischen admit aal verzocht iiun vertrek te begunstigen. De admiraal heeft beloofd daar aan gehoor te zullen geven, indien de wapenen werden neergelegd. De insurgenten hebben dit geweigerd. De Russische consul te Janina is door Turk- sche soldaten beleedigd. Zijn protest hierover was vergeefich. ATHENE, 2 Maart. De collectieve nota van de gezanten der mogendheden eindigt met de mededeeüng, dat de ontvangen instructies hun voorschrijven de Grieksehe regeermg te waar schuwen, dat ing' val van weigering, oin Kreta binnen zes dagen te ontiuimen, de mogendheden onherroepelijk besloten zijn voor geen enkel dwangmiddel teiug te deinzen. "VLAARDINGEN, 2 Maart. Van de beugvisscherij is binnengekomen Koningin Wilhelmitia, W. V. d. Vaairt, met f1060 netto besomming aan veische visch. KRALINGSCilE VEER, 2 Maart. Hedenochtend we r den aan de markt alhier aangevoerd 142 wmterzal- men, die ft.20 tot f 1.50 per i/s kilo opbrachten, en 3 elften, die f 2.50 tot 3 25 golden. SCHEVENINGEN, 2 Maart. Gisteravond en heden ochtend kwamen alhier in afslag, de vangsten van 3 loggers en 10 bommen De vischprijien waren: larbet f2 tot f8, tongen f0.20 tot f0.05, kabeljauw, levende f 1.60 tot f3, griet f0.50 tot f I, alles per stuk; schol, buitenlek f3 tot flö, scharren ft .25 tot 12, rog ft tot f2.50, bot f 2 tot f 3 en zeeh men f 1 25 tot f 2, alles per mand. MAASSLUIS, 2 Maart. Aangekomen: Wipper S, Stettin. 3 Aegir S., Gothenburg. Prof. Buys S., Hulk Daventry SHaltimore. Dotterel SLiverpool. Berlin S, Harwich. 2 Vertrokken: Osmin S, Middlesbro. Bala S-, Cardiff. Scandinavian S-, Sunderland. Jlnrlgn S., Newcastle. Mesacria S., Middlesbro. Caledonia.S., Aberdeen. Betford S, Gnmsby. Glasgow S Grange mouth. Urittannia S., Leith. Seagull S., Huil. IJMUIDEN, 3 Maart. Het stoomschip Sirius, hier hedenochtend aangekomen' van Neufahrwasser, heeft bij 'tinloopen van de sluis tegen de sluismuur ge- stooten en daaiaan nog al schade toegebracht, terwijl van het stoomschip de voorsteven een weinig bescha digd werd. IJMUIDEN, 3 Maart. Stormweer, wind W.Z.W. De loodskotters zijn naar binnengekomen en de loodsdienst woidt waargenomen door de sleepboot Simson. Het stoomschip Bittern naar Londen bestemd wordt opge houden. Hoogwater te Schiedam. Maart 4 v.m. 4.58 n.m. 5.06 5 5 5.27 5.36 Hoogte in M. 4 N. A. P. van het Hoogw. te Hoek-van-Holland. Maart 4 v.m. 0.72 M.n.m. 0.84 M. 5 0.71 s 0.82 9

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3