50"<cjaargang. Zaterdag 6 Maart 1897. N°. 9262. FEUILLETON". Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. BUITENLAND. Abohnembntspbjjb, per kwartaalO.SO Franco per post Afzonderlijke notnmerao.02 BUREAUBOTERSTRAAT ÏO, Tcleplioon Wo. 123, ABTBRTENTiErEusvan 15 gewone regels met inbe grip van eene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Algemeen overzicht. Schiedam, 5 Maart '97. De Kretenzische quaestie. Met de indiening der gelijkluidende nota's der gezanten is de Kretenzische, of liever de Grieksche quaestie, een nieuw stadium inge treden. Maar toch zou het niet onmogelijk zijn, dat ook dit stadium weinig nieuws bood. Wat zal Europa doen, zoo Griekenland weigerend antwoordt? Het zal »voor geen enkelen dwang maatregel terugdeinzen," zegt de nota. Maar het is zeer waarschijnlijk dat op die «dwangmaatregel" de veelgeroemde overeen stemming der mogendheden als een zeepbel uiteen zal spatten. En niet minder waarschijn lijk is het, dat Griekenland, in de wetenschap dat dit het zwakke punt der diplomatike een stemmigheid is, bij zijn houding blijft volharden. De volksopinie, die zich zoo machtig laat gelden, wil van geen wrjken weten, en het valt te betwijfelen of de regeeiing zoo ongaarne aan den volkswil toegeeft. Wil men de stemming van het volk kennen, men raadplege de Grieksche pers. Alle bladen zijn het er over eens, dat de voorgestelde auto nomie een onding is, en verscheidene dreigen met ernstiger verwikkelingen. De officieuse Proya verklaart niet te begrijpen waarom een Grieksch-Turksche oorlog den Europeeschen vrede in gevaar zou brengen. De Kaïri dreigt met een opstand in Macedonië en Epirusde Hestia kondigt een monster-meeting aan en zegt: «Laat ons gaan, waar de granaten der Europeesche vloot ons niet kunnen bereiken!" Gisteren werd daarenboven te Athene door een talrijke menigte een meeting gehouden om tegen de nota's te protesteeren. De mani festanten trokken vervolgens naar het paleis, waar zij onder liet geroep van «Leve de oorlog!" de vestibule binnendrongen. De Kroonprins be dankte de menigte namens den Koning en vermaande tot kalmte. Daarop begaf de me nigte zich naar het ministerie van financiën, waar een deputatie, vooral uit studenten be staande, toegang kreeg tot den minister-pre sident, die verklaarde, dat de regeering haar plicht zou vervullenzij zou niet afwijken van hetgeen haar voegde. Wat de voornemens der Grieksche regeering zijn, is nog onbekend. Maar hetgeen wij weten, geeft even weinig hoop, dat de eischen der mogendheden zullen ingewilligd worden. In een langdurige conferentie van Delyannis met koning George is besloten dat nieuwe reserven opgeroepen zullen wordenofficieel is bekend gemaakt dat de lichtingen van 1891, '90, '89 en '88 binnen drie dagen onder de wapenen moeten zqn. Een algemeene mobili satie evenwel is nog uitgesteld. Eigenaardig is ook hetgeen de Atheensche correspondent der Popoio Romano bericht. Eenige nren na de aanbieding der nota nog is Novelle van Paul Hervieu. Toen ik te Chamounix aankwam, was de nacht reeds lang in het dal gevallen. Hier en daar toonden eenige lichtjes in de stad aan waar pensions gehouden werdenbij de brug over de Arve en aan de hoeken der straten stond een aantal gidsen, die naar remgeis uitzagen. Mijn paard baande zich midden door deze ge duldig wachtende en zwijgende groepen eenen weg, en ik hield stil voor de deur van het hötel «de Beer." Gedurende veertien dagen had ik een vermoeien- den tocht te paard gemaakt door de bergen van Savoie, en de koude, die de nadering van den herfst aankondigde, deed mij bibberend binnentreden. Ik zwelgde een glas punch naar binnen en begaf mij zonder avondeten te bed. Men geraakt in een hotel niet gemakkelijk in slaap alvorens ieder zich ter ruste heeft begeven. Tot zoolang weerklinken de ruime gangen van de doffe stappen der bedienden en weerkaatsen luide de stemmen der gasten. Het open en dicht doen der deuren geeft stoornis. Langzamerhand verminderde de drukte, maar da zenuwoverprikkeling der vermoeienis bleef mij uit den slaap houden. Naar gelang het geluid om mij heen verminderde en verstierf, werd mijn oor een Grieksch schip, met wapenen en vrijwil ligers aan boord, naar Kreta vertrokken. De correspondent was zelf aan boord van dit schip geweest. Eindelijk verdient nog vermelding de mede- deeling, dat de commodore Reineke teruggeroe pen zes- zijn, omdat hij niet geschoten heeft op het Turksche schip Fuad, toen dit deelnam aan het bombardement dei' insurgenten. Anders evenwel is de verklaring, die Dely annis in een onderhoud met den Atheenschen correspondent der Times van de tei ugroeping van den Grieksehen vlootvoogd gaf. Reineke zou meer geneigd zijn tot overeenstemming met de andere admiraals, terwijl zqn officieren de zijde der opstandelingen kozen, hetgeen aan leiding gaf tot oneeniglieid. In hetzelfde gesprek liet Delyannis zich zeer scherp uit over de toerustingen van Turkije, maar over de nota's der mogendheden zweeg hij. In diplomatieke kringen te Athene is men vrij wel overtuigddat het antwoord der Grieksche regeering weigerend zal wezen. Onjuist is het evenwel, dat de koning zelf naar Kreta zal vertrekken, zooals door sommige bladen is bericht. De Fransche pers drukt de hoop uit, dat thans Griekenland gehoor zal geven aan den wensch der mogendheden, maar gerust te dien opzichte is men geenszins. De Petit Jour geeft zelfs een verslag van een onderhoud van haar Atheenschen corres pondent met koning George. Volgens dat ver slag is een weigering van Griekenland als zeker te beschouwen. Merkwaardig is ook een artikel in de Ham burger Nachrichtenhet orgaan van Bismarck. Daarin wordt het op den voorgrond treden van Duitsehland in de Oostersche quaestie scherp afgekeurd. Wel is het goed, dat Duitsehland over eenstemming zoekt met Rusland, maar het mag zqn politiek niet aan een fiasco blootstellen. Te Berlijn is men blijkbaar nog niet zeer gerust over de medewerking van Engeland. De Britsche regeering moet vooral gekant zijn geweest tegen dadelijke dwangmaatregelen tegen Griekenland. En men vreest, dat Enge land ook uit vrees voor een opstand iu Macedonië als gevolg van een blokkade der Grieksche havens de onderhandelingen nog maals zal trachten te rekken, indien Gr.cken- Iand wat niet onwaarschijnlijk is - ten halve zal toegeven, door zich bereid te ver klaren, de vloot terug te roepen, maar niet de troepen onder kolonel Vassos. Als argument zou daarvoor van Grieksche zijde gelden, dat, mocht Vassos ook al bereid zijn, het eiland te verlaten, zijn officieren en de soldaten als vrijwilligers op Kreta zouden blijven, terwijl bovendien gebleken is, dat alleen de Grieksche troepen eenigermate in slaat zijn de orde te handhaven. vatbaar ook voor de zwakste geluiden om mij heen. Ik onderscheidde het ver verwijderde geblaat van een verdwaald schaap, het ratelen van een wagen, die op grooten afstand over den weg spoedde; eindelijk klonk het getiktak van mijn hot loge luide in de dcodsche stilte. Weldra hoorde ik naast mij spreken, maar zoo zacht, dat ik het zonder de overprikkeling mijner gehoorzenuw niet zou gemerkt hebben. Als vanzelf trachtte ik het gesprek te volgen. Door het beschot heen hoorde ik eenige Engelsehe woorden. Annie!.... mijne lieve Annie! mompelde zachtjes eene stem. Gij zult niet gaan, Henry, klonk het nog zachter. Beloof mij, dat gij van dat dwaze plan zult afzien Ik zou er toch niet gaarne van afzien, wees nu verstandig er is werkelijk geen gevaar aan ver bonden. Hierna werd het stil, en ik sliep eindelijk dood vermoeid in. Ik zou niet hebben kunnen zoggen, hoelang ik heb geslapen, maar plotseling werd ik wakker door, ik zou bijna zeggen, een kreet. Het slot van de kamer naast mij knarste, de deur werd geopend, iemand ging de trap af en verliet met langzame schreden het hotel. Een rossig licht scheen er door mijn venster, ik begreep wat er ging gebeuren. Op straat stonden twee gidsen, met toortsen in de hand, voorzien van touwen en houweelen. Een bewegelijk man van deftig uiterlijk voegde zich bij hen. Hoewel ik het niet duidelijk kon zien, scheen het mij toe, alsof hij een zeer gunstig voorkomen had. Aan zijn zwarten tot den hals toegeknoopten jas zag ik, dat Een eigenaardig incident heeft zich inmid dels op Kreta voorgedaan. Ismael-pacha, de tijdelijke gouverneur, ver/ocht den consuls hem uit de consulaire kas 65,000 piasters voor te schieten, die aan het voor uitbetaling der soldij aan de Turksche gendarmerie benoodigde be drag ontbiaken. Reeds waren de consuls van plan dit verzoek in te willigen, toen hun ter oore kwam dat de kas te Kandia ongeveer 280,000 piasters bevatte, terwijl er slechts 120,000 noodig waren. Ismaèl-pacha moest dit erkennen, en heeft toen, op raad der consul*, aan de gendarmes diie maanden soldij uitbe taald. De toestand schijnt overigens vrij stationair te zijn. Wel heerscht te Kanea groote opge wondenheid onder de Muzelmannen, maar tot nog toe is het rustig. De detachementen dei- oorlogsschepen zijn versterkt. De vlootvoogden hebben telegrafisch bij de Grieksche regeering geprotesteerd tegen do ook in Europa verspreide voorstelling als zouden zij de Turken meer besehermen dan de Grieken. Zij willen alleen bloedvergieten voorkomen. De officieren der Barfleur zullen een onder zoek instellen naar den dood van SoUman-bey. Mochten de moordenaars niet gevonden worden, dan zullen drie op heeterdaad betrapte muiters gefusilleerd worden. De nieuwe Grieksche bevelhebber Sachturis is te Kanea aangekomen. De nieuwe President der Verecnlgde Staten, Woensdag 1.1. bracht Mc. Kin.ey zijn offici- eele bezoek aan Cleveland en deze daarop zijn tegenbezoek aan zijn opvolger. Le Roi est mort vive Ie Roi 1 Clevelands politieke loopbaan is waarschijnlijk geëindigd, Mc. Kinley heelt de zware taak op zich genomen de opvolger te zijn van een zoo eminent man als de afgetreden President. Zooals gebruikelijk, is met de aanvaarding van het hooge ambt een Boodschap aan de natie vergezeld gegaan. In die proclamatie ver klaart Mc. Kinley dat de financiën dienen te worden herzien de geldsomloop moet een vaster basis krijgen. Mocht het Congies een commissie willen benoemen om een herziening van munt- en bankstelsel en der financieele wetten te onderzoeken, dan zal de President daartoe medewerken. Ernstige aandacht zal gewijd worden aan de vraag omtrent inter nationaal bimetallisme en naar overleg met andere mogendheden in dit opzicht getracht. De regeering belooft de munt-quaestie op ruime basis te vestigen en baar verschillende ver plichtingen in 'toog te houden. Op vermeer dering der inkomsten door belasting van vreemde producten, en daartoe herziening der tarieven, is de regeeringspolitiek gericht. Directe belas tingen zullen vermeden worden. Aan een her ziening en uitbreiding der reciproeiteitsvvet van 1890 zal aandacht worden gevvjjd, De buitenlandsche politiek bedoelt vrede en hij een Engelscli predikant was. Hij hield een plaid in zijne hand; alle dtie richtten zich raet snellen pas bergopwaarts bij de flikkerende en lugubere vlam van de toortsen. Aan het uitspansel flonkerden de sterren in schitterends pracht. Lang nadat ik mij weder te ruste begeven had, hoorde ik de kerkklok middernacht slaan. II De. eerste stralen van de ochtendzon konden nog niet doordringen in het dal van Chamounix, waaruit de reusachtige schaduw van den Mont- Blanc zich slechts zeer langzaam terugtrekt. Het was reeds laat, toen op de hellingen van dezen reus de oneindige pijnboomvvouden zichtbaar werden. Gelijk ze daar somber in de verte lagen, zag men de breede banen der gletschers van den top of tot aan den zoom der bosschen. Een paar duizend meter boven de plaats waar eiken plan tengroei ophoudt, staken de naalden van de berg keten hare spitse punten van rood graniet in het azuur des hemels. En nog hooger, zeer veel hooger, als al het aardsche beheerschende, verhief de Mont-Blanc zijn sneeuwtop rond en glad, waarop de rijzende zon schitterend weerkaatste. Bij dit zoo kalme tafereel werd ik weldadig aangedaan, en een onnoembaar gevoel van geluk maakte zich van mij meester, toen eene jonge vrouw op eenigen afstand van mij in den tuin van het hotel plaats nam. Zij zag er aardig uit met haar grijs vilten hoed en baar blauw flanellen costuum. Een zwart fox hondje droeg zij onder den arm. vriendschap met andere natiën, vermijding van conflictenhandhaving der waardigheid van den Staat en voorkoming van schending van grond gebied. De president is vóór arbitragehij hoopt, dat het verdrag met Engeland ook door den Senaat zal worden goedgekeurd. Ook is hij voor wijziging der naturalisatie-en immigratie- wetten. Over Cuba z.wijgt de proclamatie. Op 15 Maait zal het Congres in buitenge wone zitting bijeenkomen ter behandeling van de herziening der tarieven. Gemengde Redcdccllngcn. Keizer Wilhelm is gisteren te Wilheimshafen aangekomen. De Ilatiaansche Kamer is thans bij koninklijk besluit ontbonden. De verkiezingen zijn op 21, de ballotage op 28 Maart, de bijeenroeping der nieuwe Kamer op 5 April a. s. bepaald. De Noorsche Storthing besloot eenparig een commissie van 9 leden te benoemen, die het sluiten van arbitrage-verdragen tusschen Noor wegen en andere Staten overwegen en desbe treffende voorstellen bij de Storthing indienen zai. De keizerin van Oostenrijk, die thans te Cap Martin zich bevindt, lijdt aan bloedarmoede en dientengevolge aan gebrek aan eetlust en slapeloosheid. Zij zal dezen zomer een slaalkuur te Kissingen gebruiken. Chamberlain deelde in het Lagerhuis mede, dat de Zuid-Afrikaan«che Republiek een mil- üoen '-chadevergoedirig vraagt. De Belgische regeering heeft ingestemd met het Engelsehe voorstel, om de eisch tot satis factie in de zaak-Ben Tillelt aan een scheids gerecht te onderwerpen. In Ottd-Serfp hebben de Turken op ver schillende plaatsen de Christenen aangevallen er zijn verscheiden dooden en gewonden ge vallen. De Sultan zond zijn adjudant naar Sofia om koning Alexander te begroeten. Te Weenen is men niet geheel gerust over de plannen van Servië en Bulgarije. Generaal "Weyler is ter afdoening van eenige za'ten naar Havanna teruggekeerd. Te Havanna is een anarchistisch complot ontdekt. Generaal Polavieja vraagt versterking om elke poging tot opstand op de Philippynen ter stond te kunnen onderdrukken. Mahzar-bey is thans ten gevolge van het protest der Fransche en Italiaansche gezanten te Konstantinopeï door den ministerraad tot Een gekoitwiekte raaf, die op een grasperk rondhuppelde, kwam naderbij. Zij wierp hem een klontje suiker toe en liet haar hondje los. Dadelijk begonnen de beide beesten om de suiker te vechten. De raaf schudde woedend de geknott» vleugels het hondje begon nijdig te keffen. Zijne meesteres lachte in stilte en richtte dikwijls hare blikken in de richting van den Mont-Blanc. Ik lette op dezen berg volstrekt niet, maar volgde gedachteloos de bewegingen van de schoone onbekende; ik voelde mij zeer golukkig. Middelerwijl was de hotelhouder naderbij ge komen, die met een blik van voldoening zag, hoe zijne gasten zich hier op hun gemak gevoelden. Eensklaps weerklonken de schetterende tonen van een trompet. De jonge vrouw werd bleek, stond driftig op, beurde haar hondje bij het nekvel op en vertrok haastig. De hotelhouder zeide goedig tot mijdie vrouwen, 'tzijn net kinderen! Ik behoefde slechts te vragen wie zij was, om te weten te komen, dat haar man, de predikant Henry Marrindale, sedert den vorigen avond was begonnen den Mont-BDnc te be klimmen. Hij zou trachten op denzelfden dag den berg te beklimmen en weder af te dalen. Een onbegonnen werk voegde de hotelhouder er bij. Het gesprek, dat ik den vorigen avond had afgeluisterd, sloeg klaarlijkelijk op deze bestijging. Gij zult er niet heengaan, had de vrouw ge roepen, toen de gidsen kwamen. Ik zal toch gaan, had hij kalm geantwoord. De hotelhouder kende ze weldie duweische Engelschen. Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1