BINNENLAND. STADSNIEUWS. Majesteit hun dankbaarheid te betuigen voor de diensten aan de beschaving op Kreta be wezen door het volk en de regeering van Griekenland, en hun wenschen uit te spreken voor de voortduring van het geluk en de vei ligheid van het Koninkrijk." Al verklaarde lord Balfour nu ook in het Lagerhuis, dat hij geen ernstige gevolgen duchtte van het telegram, dat nog niet door het zesde deel der afgevaardigde was onder teekend, vooral na de gevoerde discussie over de buitenlandsche politiek, het kan niet missen of de adhaesie, die der Giieksche regeering op deze wijze wordt betuigd, zal haar nog minder geneigd maken tot toegeven. Door den heer Balfour werd nog medege deeld, dat de supplementaire collectieve nota omtrent het terugtrekken der Turksche troepen uit Kreta gisteren aan de Porte is overhandigd. De inhoud daarvan kon hij niet mededeelen, maar in geen geval zal worden toegestaan, dat Turkije een bestuur zonder controle op liet eiland zal uitoefenen. Steeds blijft de toestand op Kreta nog even kritiek. De opstandelingen hebben getracht bij Soeda de telegraaflijnen door te snydendaartoe ge machtigd door de vlootvoogden hebben de Turksche forten op de insurgenten geschoten, waarop deze terugtrokken. Een Russisch ooilogsschip dat het eiland rond is gevaren, deelt mede dat in den omtrek van alle havens gestreden wordt. De beys hebben uit Sitia bericht ontvangen, dat talrijke Muzelmannen daar gedood zijn. De belegering van Kandano duurt voort nog steeds omsingelen de insurgenten de stad. De admiraals hebben den Griekschen vice- consui doen weten, dat bij aan boord van een Russischen torpedojager naar Kandano kon ver trekken om te beproeven een eind te maken aan de belegering en de Muzelmannen te redden. De vice-consul heeft geantwoord, dat hij alleen op de Hydra zou vertrekken. Het verzoek van dit schip, om naar Plata- nia te mogen gaan, is niet beantwooord. Daarop heeft de Grieksehe commodore de Alceos daarheen laten gaan. Inmiddels is de Engelsche consul aan boord van de Rodney naar Seüno vertrokken. De afspraak was eigenlijk, dat de Fiansehe en de Russische consuls ieder met een schip hem zouden vergezellen. De opstandelingen te Selino hebben niet ge antwoord op de uitnoodigmg der vreemde be velhebbers, die met hunne hoofden een mond gesprek wenscliten. De Muzelmannen zijn nog ingesloten en heb ben zich sterk verschanst. Inmiddels schijnt men de leiders der muitende gendarmerie gevonden te hebben in twee onder officieren, Ismay en Ramaday. De laatste, Cavas van het Britsche consulaat, is op vei zoek van den Engelsche consul in vrijheid gesteld. 14 gendarmes zijn aan boord van Engelsche en Italiaansche schepen gebracht, die hen naar Smyrna zullen overbrengen om daar terecht te staan. De vlootvoogden gaan voort, zich te verweren tegen de hun aangewreven partijdigheid. De Admiraliteit te Londen heeft uit Suda van admiraal Harris een telegram ontvangen, gedateerd 4 Maart, waarin deze zegt: De ad miraals, na den brief van den Griekschen com modore en het nieuws uit Europa gelezen hebbende, zgn van oordeel, dat er iemand is, die tracht de publieke opinie in Europa en vooral in Athene te misleiden, wanneer er be weerd wordt, dat de admiraals de Turken beschermen tegen de Grieken. De admiraals beweren, dat hun optreden altijd ten doel heeft gehad bloedvergieten te voorkomen, terwijl zij noch de Turken, noch de opstandelingen begunstigen. Al hun beslui ten zijn met aigemeene stemmen genomen en zij spreken de hoop uit, dat hun volkomen eenstemmigheid hun regeeringen in staat zal stellen, een eigen oordeel te vormen. ft Uit Konstantinope! wordt aan de Standard gemeld, dat de politie bevreesd is voor onlusten, die de 10.000 daar wonende Grieken zouden kunnen veroorzaken. Van uit Yildiz Kiosk worden ingrijpende maatregelen bevolen. De Turksche ministerraad moet besloten hebben op de nota der mogendheden ontwij kend te antwoorden. De Porte zou wel geneigd zijn autonomie voor Kreta te aanvaarden, maar wil eerst over bijzonderheden spreken, als de Grieksehe troepen het eiland verlaten hebben. De krijgstoerustingen worden intusschen te land en ter zee krachtig voortgezet. Op ver schillende plaatsen evenwel moeten de Albanee- zen geweigerd hebben tegen Griekenlandjuit te rukken. ft ft Koning Alexander van Servië is te Belgrado teruggekeerd. Vandaar wordt medegedeeld dat bij zijn bezoek te Sofia volkomen overeenstem ming is bereikt, wat betreft de houding, door Servië en Bulgarije aan te nemen in den tegenwoordigen stand der Oostersche crisis Het streven der beide landen zou gericht -zijn op handhaving van den rust in Macedcië. Wat betreft de afpaling der belangen van Servië, Bulgarije en Montenegro in Macedonië, dat is meer een zaak der vorsten, die het dienaan gaande reeds lang eens zijn. De bedreigingen van Griekenland met onlusten in Macedonië beschouwt men te Belgrado als blufferig. Gemengde Mededeellngen. De jongste toespraak van keizer Wilhelm vindt ook in Duitsehland weinig bijval. Als tegen stelling publiceeren vele bladen brieven van keizer Wilhelm aan Bismarck en uittreksels uit de gedenkschriften van Von Roon en anderen, die getuigen van de groote dankbaarheid van den ouden keizer jegens zijn eminente raads lieden. Waarschijnlijk zullen 13000 bootwerkers in 24 Duitsche steden in liet voorjaar den arbeid staken. De Fransche Kamerzitting van Donderdag was druk en woelig en rijk nan incidenten. Aan de orde was da voorgestelde enqaête naar aanleiding der verkiezing van den abbé Gay- raud, waarbij clericale kuiperijen heeten in het spe! geweest te zijn. Het woord werd o.a. gevoerd door den Mohammedaan Grenier ten gunste der geldigheid van deze verkiezing. De Kamer besloot evenwel met 353 tegen 151 stemmen tot een enquête. De St.-James-Oaxette beweert, dat de En gelsche regeering beducht is voor onlusten te Johannesburg. Zij zal de Londensche conventie krachtig handhaven. Overwogen wordt, of de krijgsmacht in Zuid-Afrika kan versterkt wor den Ia de gisteren gehouden zittiug der enquête commissie is Rhodes ondervraagd door Wynd- ham, Urn t, Dyke, Webster en Chamberlain. Rhodes verklaarde in zgn verhoor door Chaimberlain o.a. geen bezwaar te hebben tegen den huldigen regeeringsvorm van Trans vaal, maar wel tegen do personen, die aan het bewind zgn. Groote sensatie wekte ook zijne medeneeling, dat, hij 50,000 pond st. bad be taald aan de boeten, die den leiders van het z.g.n. hervormingscomité te Johannesburg wa ren opgelegd. Het verhoor van Rhodes is afgeloopen. De commissie hoorde gisteren nog Louw en Venter, twee Rhodes-gezinde leden van bet Kaapsche Parlement, die de Chartered Company om het hardst prezen. In een manifest aan zijn kiezers bespreekt de Italiaansche minister-president Di Rudini de te volgen koloniale politiek. Italië moet binnen haar passende grenzen blijven, en be houden wat verkregen is. Het militaire gou vernement moet door een civiel vervangen worden. Zoodra de Egyptische heerschappij is hersteld, zal Knssala ontiuimd worden. Het Italiaansche volk zal dus moeten kiezen tusschen een militaire en een handelspolitiek. Wat de Oostersche quaestie aangaat, moet Italië al zijn energie bewaren voor hetoogen- blik, waarop de quaestiën, die thans Europa be/ig houden, opgelost moeten worden. Het zal medewerken tot het verkrijgen van autonomie voor Kreta en verwijdering van alle oorzaken, die tot een conflict kunnen leiden, dat gevaar oplevert voor den vrede van Europa. Hij raadt daarom een voorzichtige en vreed zame buitenlandsche politiek aan. Zonder nieuwe belastingen, verklaai t hij ein delijk, is de financiëele toestand verbeterd. In het Noorden van Spanje is inderdaad weer een Carlistische beweging aan den gang. De regeering is voornemens de deelnemers aan de woelingen streng te straffen. Naar uit Madrid wordt gemeld, heeft de hertog van Tetua verklaard, dat de Vereenigde Staten geen nieuwe reclame over Cuba hebben ingediend. Uit Havanna komt bericht van talrijke ge vechten. De troepen van Maximo Gomez in de provincie Santa Clara zouden uiteen gejaagd zijn, Tot voorzitter van den Senaat van Rumenië is zonder tegencandidaat gekozen Demetrius Sturdza. In Augustus denkt de koning van Siam een bezoek aan Engeland te brengen. In de Zuid-Afrikaansche Republiek is alles nog niet in het reine. Aan den Rand zijn circu laires verspreid, waarin verzet wordt aange- teekend tegen de nieuwe rechterlijke wet. De Engelsche zending naar Abessinië moet in Rusland groote teleurstelling en ergernis wekken. Te Bombay kwamen tot nu toe in !t geheel 8383 gevallen van pest voor, waarvan 6977 met doodelijken afloop. De laatste week waren er 1484 ziektegevallen en stierven 1650 per sonen. Volgens berichten van de Samoa-eilanden bedreigen een groot aantal inboorlingen, by afwezigheid van de vreemde oorlogsschepen, Malietao in Apia. Men vreest voor vijandelijk heden, indien de oorlogsschepen niet spoedig naar Samoa terugkeeren. Naar wij vernemen is voor het aanbod van den gemeenteraad van Gouda, HH. MM. bjj Haar bezoek aan die gemeente een déjeuner aan te bieden, namens de Vorstinnen bedankt. Het bezoek blijft bepaald tusschen het déjeuner en diner van HH. MM. in de residentie. Wij ontvingen gisteren een vrij onbegrijpelijk telegram uit 's-Gravenhage, dat wij niet aldus durfden opnemen. Thans blijkt het dat de be doeling deze was HH. MM. de Koninginnen hebben een krans toegezonden, bestemd om te worden neergelegd op de lijkbaar van mevrouw de barones van Nageli van Ampsen, dame du palais, te Lochem overleden. De Regentes zal zich bij de begrafenis doen vertegenwoordigen door den Kamerheer E. L. graaf van Limburg Stirum. Staatsblad no. 69 bevat het kon. besluit vau 29 Februari 1897 tot uitvoering van de arti kelen 51, 54, 55, 68, 69, 72, 81, 91, 96 en 132 der kieswet, die op het kiezen voor de Tweede Kamer betrekking hebben. Bij dit kon. besluit zijn gevoegd lo. een model voor de opgaven van candidaten, bedoeld in art. 51 der kieswet. (De voor in vulling bestemde formulieren voor deze opgave worden ter secretarie der gemeente kosteloos verkrijgbaar gesteld) 2o. een model van de candidatenlijst en het proces-\erbaal, bedoeld bij art. 132 der kieswet; 3o. een model voor de opioepingskaart voor de stemming, bedoeld bij art. 55 der kieswet; 4o een model voor een staat van inlichtingen voor den kiezer, die wordt opgehangen boven eiken lessenaar, dien bij de stemming ge bruikt wordt; 5o. een model voor het stembiljet 6o. 7o, en 8o. modellen voor de processen- verbaai, bedoeld bjj art. 96 der kieswet. Volgens dit Kon. besluit moet er in elk stemlokaal op elk aantal van ten volle 100 kiezers, dat het steradistrict telt, ten minste één afgeschutte lessenaar zijn. De lessenaars worden geplaatst aan weerszijden van de tafel van het stembureau tegen de wanden van het lokaal. Op eiken lessenaar bevinden zich ten minste twee vastliggende pollooden. Het stembiljet heeft een rechthoekigen vorm en wordt vervaardigd van ondoorschijnend wit papier. Op initiatief van eenige oliefabriekanten is een adres in circulatie ter onderteekening waar in tot H. M. de Kogingin-Regentes liet verzoek wordt gericht, om ten behoeve der oliefabrie- ken in ons land zoodanige maatregelen door Hare regeering te doen nemen dat öf de inko mende rechten op de lijn en raapolie in Ame rika, Duitsehland en andere landen worden af geschaft of verlaagd, óf wel, indien zulks niet geschieden kon, bijwijze van repiesaille-maat- regel inkomende rechten te heffen op lijn-en iaapkoeken uit bovengenoemde landen hier te lande ingevoerd. Naar men verneemt heeft de referendaris aan het departement van waterstaat, handel eu nijverheid, de heer E. R. van Weideren baron Rengers, zijn voornemen te.kennen ge geven eervol ontilag als zoodanig aan te vragen. Tegenover het aftredend lid, den heer Van der Kun, is in het kiesdistrict Zevenbergen van protestantsclie zijde de candidatuur aangeboden aan mr. W. H. E. baron van Borch, burge meester van Ginneken, die haar heeft aange nomen. Het jongstbenoemde lid van den hoogen Raad, de heer Telders,is sedert, eenigen tijd verhinderd de zittingen van het college bij te wonen door eene ongesteldheid, die misschien een operatie noodzakelijk maakt. Op Atjeh is in den ouderdom van 24 jaar overleden de le luitenant der infanterie August Cavaljé. Naar het Dagblad verneemt zijn deze week van het departement van waterstaat, handel en nyverheid de uitnoodigingen verzonden tot hen die zich een benoeming zouden willen laten welgevallen als lid der verschillende subcommissiën voor de wereldtentoonstelling te Parijs in 1900, Van benoemingen welke reeds zouden zijn gedaan kan dus nog geen sprake zijn. In het begin dezer maand zal in een aige meene vergadering der kiezersvereeniging Noord-Brabant te Oach deze ontbonden worden en een nieuwe kiesvereeniging worden opge richt. In die vergadering zal als spreker op treden dr. H. J. A. M. Schaepman. (N. R. Ct. De vereeniging »Die Haghe" heeft het voor nemen, Zondag 14 Maart e.k. in de Nieuwe Kerk te Delft een hulde te brengen aan Prins Frederik Hendrik op den 250en gedenkdag van zijn dood (14 Maart 1647—1897). Die hulde zaï bestaan in een kort woord van den voorzitter, eene kranshechting, waar na het praalgraf der Oranjes en monument van Canova, uit Padua overgebracht zullen be zichtigd worden. Bij deze gelegenheid wordt een orgelspel ten gehoore gebracht, aange boden door den heer J. Kethel, organist. In België bestaat, gelijk bekend is, zoowel de voorwaardelijke invrijheidstelling als de voor waardelijke veroordeeling. Wanneer een ver. oordeelde J/» van zgn straftijd heeft doorgebracht en tenminste 3 maanden gezeten heeft, kan hij voorwaardelijk op vrije voeten gesteld worden. En zoo bij veroordeeiing de gevangenisstraf niet meer dan 6 maanden beloopt en de ver oordeelde vóór dit geval nog geen misdrijf be gaan had, kan de rechter by gemotiveerd vonnis bevelen, dat het vonnis niet zal worden uitge voerd gedurende een termijn van ten hoogste 5 jaren. Na verloop van dien termijn wordt, zoo de veroordeelde niet meer veroordeeld is geworden, de veroordeeling beschouwd als niet geschied. In eene brochure, getiteldsEen Belgisch strafstelsel en zijn statistiek," geeft nu mr. R. Vorstman eenige statistieken over de wer king dezer voorwaardelijke invrijheidstelling en voorwaardelijke veroordeeiing in België. En op grond van de voor de achtereenvolgende jaren opgemaakte cijfers, beveelt hij voor ons land uitbreiding der voorwaardelijke invrijheidstelling en invoering der voorwaardelijke veroordeeling aan. Wij hopen weldra gelegenheid te hebben, op deze brochure nog eens opzettelijk terug *e komen. OVERSCBIE, 6 Maart. Bij den landbouwer H. van der Moor, wonende aan den Kleiweg alhier, is het vee, dat lijdende is geweest, aan mond en klauwzeer, hersteld. YLAARDINGEN Maart Gisteren werd er alhier zitting van den gemeenteraad gehouden. Tegenwoordig zijn 12 leden. Afwezig de heeren W. J. van Dusseldorp en Adr. IJzerman, met ken nisgeving, en de heer O. H. Hummelinck.. De notulen worden ongewijzigd goedgekeurd. Ingekomen zijn: Van Ged. Staten goedkeuring der raadsbesluiten tot uitgifte van grond in erfpacht. Van dat college missive ten geleide van een uit treksel uit de beschikking van den Minister van Binncnlandsche Zaken, tot vaststelling der bijdrage door het Rijk in de kosten van het lager onderwijs, groot f 7087.50. Worden aangenomen als kennisgeving. Van G. Kortland verzoek om grond in erfpacht. Wordt gesteld in handen van de commissie voor de gemeentewerken. Van J. Zonneveld verzoek om aan hem onders hands te verpachten een terrein gemeentegrond. Wordt gesteld in handen van Burg. en Weth, om advies. Van M. den Breems, vleesehhouwer, en anderen, opnieuw een adres, houdende bezwaar tegen Ie ver ordening, regelende de keuring van vleesch mdeze gemeente. Zij wijzen daarin er op, dat zij door deze regeling ernstig in hun bedrijf worden belemmerd, daar slechts één uur per dag gelegenheid wordt gegeven om beesten ter keuring aan te bieden. Boven dien verklaren zij, dat het een groot bezwaar bij "die regeling is. dat de slagers met hunne boesten naar den keurder moeten gaan, terwijl die keuring veel gemakkelijker ware, wanneer die plaats had in don stal of het slachthuis. Redenen waarom zij verzoeken de verordening in dien geest te wijzigen. De Voorzitter stelt voor dit adres te stellen in handen van B. en W. Hot voorstel van B. en W. wordt na eenige dis cussie aangenomen. Van M. den Breems, vleesehhouwer en anderen, missive, houdende bezwaren tegen het keurloon op vleeseh. Daarin wordt uitvoerig besproken hoe de beide aan Ged. Staten ingezonden adressen inhielden het bezwaar tegen het loon en niet tegen de kettring; hoe de toevoeging in de verordening, op grond waar van Ged. Staten aan die adressanten hebben geant woord dat aan hun bezwaar was tegemoet gekomen, eenvoudig is geweest een spelen met woorden, naar de meening van adressanten niet vereenigbaar met de waardigheid van den Baad. Ook dit adres wordt gesteld in handen van Burg. eu Weth. om advies. Van J. C. van Baaren cn andere bewoners en eigenaars van panden aan den Schiedamschen weg, adres, houdende bezwaren tegen do ophooging der terreinen achter hunne panden, waardoor deze be langrijk worden benadeeld. Dit adres wordt gesteld in handen van de com missie voor de gemeentewerken. Van A. Knottenbelt verzoek om een perceel grond, hehoorende tot de stadsbleek, aan hem te verkoopen of in erfpacht uit te geven. Dit adres wordt gesteld in handen van de com missie voor de gemeentewerken om advies. Adres van J. van der Vlis, met verzoek om aan hem terug te betalen een bedrag van ruim 22 gulden door hem aan de gemeente voorgeschoten in het dienstjaar 1895, Dit adres wordt in handen gesteid van Burg. en Weth. om advies. De heer J. van Dusseldorp verlaat de vergadering. Op voorstel van B. en W. wordt hierna besloten den tol tnsschen Vlaardingen en Maassluis opnieuw te verpachten, in veroeniging met de gemeente Maas sluis, voor een tijd van 5 jaar, ingaande 1 Mei 1897 te middernacht. Gunstig wordt beschikt op het adres van Ckvan der Burg om vergunning tot het hebben yan een gebouw, gedeeltelijk met houten wanden. Ten slotte wordt aan de orde gesteld het voorstel van Burg en Weth. om met de firma Pot een ter rein, groot 12 i/s hij 15 meter, liggende In de ge projecteerde straat ten zuiden der Nieuwe Haven, te ruilen, indien het uit do cadastrale kaarten blijkt, dat dit gedeelte grond behoort tot het terrein, bij de firma Pot in erfpacht. Genoemde firma heeft zich vereenigd met dit voorstel, terwijl daaraan tevens gepaard zal gaan een vermindering van erfpacht van f78 of f 219, naar gelang uit bedoelde kaarten zal blijken grond bij genoemde firma in erfpacht te zijn. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. be sloten. In verband met dit besluit word tevens ingetrokken de vergunning tot het hebben van een toegangsweg tot het terrein der waterleiding langs bedoeld terrein. De vergadering wordt hierna gesloten. Bij Koninklijk Besluit van heden is benoemd tot voorzitter van den Raad van Beroep voor de Personeele Belasting te Rotterdam (waar onder ook Schiedam ressorteert) de heer S. J< R. de Monchy te Rotterdam.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2