N°. 9265. 50"° jaargang. Woensdag 10'Maart 1897. OP DEN MONT-BLANC. FEUILLETON. Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER: H. J. C. ROELANTS. BUITENLAND, Novelle van Paul Hervied. BINNENLAND^ Abonnementsprijs, per kwartaal Franco per post Afzonderlijke nommers f 0.90 - 1.30 - 0 02 BUKSAÏBOTEKSTBAAT ÏO, Tclcplioon No. 123. ADVBRTEKTiEPErjsvan 15 gewone regels met inbe grip van cene Courantf 0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Algemeen overzicht. Schiedam, 9 Maart '97. Griekenland en Kreta. Het antwoord van Griekenland op de nota's der mogendheden beantwoordt volkomen aan de verwachtingen. Het is een weigering, schoon in gematigde woorden gesteld. Griekenland verlangt, uit naam van histori sche rechten en van de overeenkomst van godsdienst en ras, de annexatie van Kreta. De regeering betreurt het, dat zij haar troepen niet van Kreta kan terugroepen, uit vrees van gelijke incidenten, als die het zenden der troe pen noodig maakten. Griekenland is nochtans bereid de vloot terug te roepen, wanneer de mogendheden aan het Grieksche leger de taak ovei laten om de rust op het eiland te her stellen. Aangaande het definitief bestuur van Kreta doet de Grieksche regeering een beroep op het rechtvaardigheidsgevoel der mogendheden en smeekt haar de Kretenzers door een plebisciet uitspraak te laten doen over hun lot. Hoe bezadigd ook dit antwoord, waarvan aan de Grieksche vertegenwoordigers in het buiten land per telegraaf een copie is gezonden, moge wezen, het bevredigt de eischen der verbonden mogendheden niet. Met spanning is daarom af te wachten, wat deze thans tegenover Grie kenland zullen doen. Aan de Kólnische Zeitung werd uit Weenen geseind, dat de vlootvoogden overeengekomen zijn scherpe dwangmaatregelen te nemen, bestaande uit de blokkade van den Piraeüs en de insluiting van het eiland Kreta, welk voorstel reeds door Oostenrijk, Duitsch- land en Rusland zou aangenomen zijn. Bovendien zouden zij voornemens zijn dwang maatregelen te nemen legen de Grieksche vloot, indien deze zich na den afloop van den Grieken land gegunden termijn, dus heden, nog in de Kretenzische wateren vertoonde. Met spanning wordt de toekomst tegemoet gezien, en zeker niet het minst om den geest, die thans onder de Grieksche bevolking en bij de regeeriug heersclit. De correspondent van de New-YorTc Herald, die een onderhoud met Delyannis had, geeft als zijn indruk weer, dat Griekenland hardnekkig zijn politiek zal doorzetten, welker doel is de bevrijding van Kreta en Macedonië. En de correspondent der Times bevestigt deze mee ning ten volle. De menigte demonstreert voor het koninklijk paleis en dat van den Kroonprins, marcheert onder den opgewonden kreet »Leve de oorlogdoor de straten, ontvangt met geestdriftig gejuich de aankomende reservisten, kortom verkeert in een stoat van opgewon denheid, die volgens bevoegde beoordeelaars veel grooter is dan in 1885, maar juist daarom wellicht niet van langen duur zal wezen. Daarom zou het wellicht ook wenschelijk zijn, dat de mogendheden zich met den tegen 4) Ja, en dat nog niet alleen, merkte een oude man op, maar je weet niet eens welken kant je moet opgaan. Wanneer men aan alle kanten niets ziet dan sneenw onder de voeten, boven het hoofd, ter linker- en ter rechterzijde, dan weet men geen lieg of steg meer. Er is dan geen kaart of kompas meer waar men op aan kan men moet op zijne plaats blijven zitten om niet door den orkaan ge heel en al het spoor bijster te worden. En eer dat het booze weer voorbij is, vertoopen er een paar uren en in dien tijd is men natuurlijk dood gevroren. Er kwam een gids voorbij, die droop van den regen; zijne kameraden riepen hem toe: zeg, Jan, ga je nog weer naar boven, naar het gehucht? Jan knikte bevestigend en vervolgde zijnen weg. Daarop zeide de man, die het dichtst bij mij stond: de vader en de broeder van Jan zijn naar bovon met den vreemdeling; hij zal de oude vrouw gezelschap gaan houden. Sedert eenige minuten geraakte ik door ver schillende opmerkingen, die gemaakt werden, geheel op de hoogte van den tragischen toestand. Tot op dat oogenblik had, dank zij de koel bloedigheid waarmede men gewoonlijk kennis neemt van andermans lotgevallen, en de hardnekkigheid waarmede men hst ernstige daarvan bestrijdt, het Griekenland uit te oefenen dwang niet al te zeer haastten, zoo min als zij het in 1886 deden, toen er twaalf dagen verliepen tusschen het ultimatum en de blokkade. De regeering gaat intusschen met haar wape ning voort. De troepen- en materiaalzendingen naar de grenzen hebben geregeld plaats hierbij doet zich echter het gebrek aan paarden vrij sterk gevoelen. De leerlingen der militaire op leidingsscholen zullen als officieren in het leger dienst doen. De militaire leden der Kamer heb ben gevraagd in actieven dienst te worden hersteld. Toch doet het Grieksche gouvernement zijn best, botsingen met de Turksche troepen te voorkomen en met dat doel strenge orders uit gevaardigd, Toch zouden te Melun en te Krania reeds vijandelijkheden zijn voorgekomen. Ook zou een Grieksch stoomschip op de kust van Epirus door de Turken beschoten zijn. De regee ring zou daaiheen een oorlogsschip hebben ge zonden. Een Turksche kanonneerboot, vermoedelijk de Euphrat, met een bezetting van 40 man, is op de kust van Epirus gestrand. Het schip is waarschijnlijk verloren. Behalve de dagbladen, houden ook de parle menten der verschillende landen zich zoo nu en dan bezig met den stand van het Oostersche vraagstuk. Ia de Fransche Kamer verklaarde gisteren de minister Hanotaux, in antwoord op een aanvrage, om de regeering te interpelleeren, dat nog geen antwoord op de collectieve nota was ingekomen, dat geen enkele daad zou worden gedaan zonder dat de Kamer geraad pleegd was, en verzocht verdaging der discussie. Goblet vroeg, of de toestand zou blijven zooals ze was, totdat de Kamer geraadpleegd zou zijn, waarop de -premier Méline antwoordde, dat de regeering niets belangrijks zou doen, zonder de Kamer te raadplegen. De regeering zou morgen (heden dus) het antwoord van Griekenland publiek maken, maar zij moest noodzakelijk de plannen der andere mogendheden kennen omtrent het toepassen van dwangmaatregelen. Overhaasting kon slechte gevolgen hebben. Wanneer de lijd gekomen is, zal de regeering spreken, maar tegen een onmiddellijke bespreking verzet zij zich. Goblet verlangde, dat de Kamer gehoord zou worden, vóórdat een militair optreden plaats had, en Millerand verklaarde als zijne meening, dat Frankrijk de mogendheden onder het oog moest brengen, dat materieele dwangmaatregelen tegen Griekenland onmogelijk waren. Met 325 tegen 194 stemmen besloot daarop de Kamer tot verdaging der discussie, waarna de socialist Jaurès nog verklaarde, eiken dag de interpellatie te zullen herhalen. Ook in het Engelsche Lagerhuis werd de Kretenzische en Grieksche zaak besproken. Ddar verklaarde lord Balfour dat noch de nota aan Griekenland noch die aan Turkije een lot van de reizigers mij geen grooten angst inge boezemd. Ik had er wei een vaag voorgevoel van gehad, dat door een samenloop van omstandig heden hun reis een zeer moeielijke zou zijn, maar dat er levensgevaar mede zou kunnen zijn gemoeid, had ik volstrekt niet gedacht; persoonlijke bezig heden hadden mij echter tot op dit oogenblik ook te zeer in beslag genomen, dan dat ik mij_vol- doende kon bezighouden met het lot van anderen. Nu ik gewaarschuwd was door de opmerkingen van deskundige gidsen, begreep ik, dat het hier ging om het leven of den dood van een drietal mede- raenschen. Onophoudelijk werden de wolken dichtersnel viel de avond. Het ongunstige weder had de wandelaars ver dreven van de straten van Chamounixenkele inwoners hadden zich vereenigd in de winkels van een paar kooplieden waar de lampen reeds waren aangestoken. Men besprak onder elkaar hoe het wel zou afloopen, of er een ongeluk zou gebeuren men wond zich echter niet op, omdat men toch niets aan het geval kon doen. En zooals het ge woonlijk gaat, het ontbrak ook hier niet aan heden, die goeden raad wisten te gevende een zou in een dergelijk geval zus, de ander zoo gehandeld hebben. Eindelijk luidde de klok van het hotel de Beer" voor het middagmaal. Tegen de gewoonte in waren de gasten reeds dadelijk bij het aan tafel gaan zeer spraakzaam. Zonder twijfel verlangend om nog eens opnieuw dezelfde meeningen uit te spreken, die zij anderen reeds buiten de deur hadden hoeren doen, be handelden zij nog eens uitvoerig de verschillende ultimatum vormt. Toch is er verschil in den vorm, daar Griekenland zich verzet tegen den wil der mogendheden, terwijl Turkije slechts defensief handelt en geen neiging betoont om zich tegen de politiek der mogendheden te ver zetten. Deze meening van lord Balfour vindt be vestiging in het gisteren medegedeelde ant woord der Porte. Maar tegenover dit officieel antwoord is het niet zonder eigenaardig belang te vernemen de opvatting van verscheiden Turken van invloed, met wie de correspondent der Standard te Konstantinopel sprak. Zij waren allen tegen het verleenen van autonomie aan Kreta, en volgens hun meening kan de Sultan die niet tegen den wil des volks toestaan. Het verleenen dier autonomie zou gelijkstaan met het verleenen van dezelfde rechten aan Mace donië, Epirus en Albanië, dat wil zeggen met opbreken van het Turksche rijk in Europa. Intusschen heeft de grootmeester der artille rie een bezoek gebracht bij den Italiaanschen gezant om zijn verontschuldigingen aan te bieden voor de beschieting van het Italiaansche stoomschip in de Dardanelles Het is nog niet bekend of de gezant hiermede genoegen heeft genomen. De gendarmerie-commissie voor Kreta is thans door de gezanten ontbonden, daar de autonomie een nieuwe organisatie noodig maakt. Van Kreta zelf is het nieuws schaarsch. De Grieksche vice-consul, wiens consulaat te Xanea door Duitsche matrozen werd bewaakt, heeft van admiraal Canovaro bevel gekregen te vertrekken. De vlootvoogden hebben besloten door bezetting der groote steden de orde te handhaven en vragen daarvoor de onmiddellijke zending van een bataillon van 600 man aan. De gezanten der mogendheden te Konstantinopel beraadslagen over dit voorstel. De Atheensche pers heeft aan admiraal Canovaro een telegram gericht, waarin zij haar verwondering uitdrukt, dat haar berichtgevers door de Muzelmannen bedreigd worden, en waarin zij haar vertrouwen uitspreekt, dat Ca novaro maatregelen zal nemen om hnn leven te beschermen. De Christenen te Selino willen de ingesloten Muzelmannen alleen op Grieksche voorspraak vrijlaten. In den omtrek van Kanea wordt gevochten en schenden de Turken de graven van mon niken om die te berooven. Gemengde Hededeclingen, De Duitsche minister van marine Hollmann heeft bij den Rijksdag de voorstellen tot uitbrei ding der vioot ingediend. Men vreest voor hevige oppositie tegen deze kostbare plannen. De Muzelmansche député dr. Grenier heeft kansen, die de koene reizigers hadden om gered te worden. Langzamerhand echter werd de stof tot spreken uitgeput, de verschillende gespiekken werden tninder algemeen, men stelde zich zei ven als voorbeeld hoe men in dergelijke omstandigheden, zij bet ook van minder beteekenis had gehandeld. Twee plaatsen ter zijde van mij bleven ledig het waren die waar den vorigen avond de Engel sche predikant en diens vrouw hadden plaats ge nomen. En op hetzelfde oogenblik haaide ik mij beiden telkens voor den geestde een in de ijswoestijn verstomd, neergehurkt op de sneeuw, de kin tusschen de knieën; de andere gevlucht in eene droeve kamer van het hotel, door doodsangst geteisterd, door geene enkele gedachte afgeleid van het lot van haren man. En ik vroeg mij zelvon af, wie het meest verlaten was en wie 't het kilst had. Den ganschen nacht werd er in het vertrek, naast het mijne gelegen, geweend, en smeekbeden, tot den hemel opgezonden, werden afgebroken door hartverscheurende kreten. Ik begaf wij niet te bed. In een deken gewik keld, bieef ik den ganschen nacht voor het venster staan, met mijne blikken de diepe duisternis trachtende te doordringen, bibberend van de koude, geteisterd door den tocht die door het venster drong. De donder rommelde thans nog bij tusschen- puozen de regen bleef aanhoudend vallen en gudste over de pannen van het dak, en de regenpijpen leidden met hard geruisch haren inhoud naar be neden en deden dien op straat gansche beken vormen. een- wet ingediend ter verbetering der lands verdediging, waarvoor hij maar 300 millioen verlaogt. Hij wil de Arabieren in Fransch Noord-Afrika dienstplichtig maken. Arton schijnt reeds geklapt en den rechter van instructie een lijst van door hem omge kochte leden van het parlement gegeven te hebben. Reeds wordt met den staatsprocureur onderhandeld over het instellen der vervolgingen. Havas spreekt liet bericht, als zou de keize rin van Oostenrijk lijdende zijn, tegen. Thans zjjn de kuiperijen van Milan volkomen bekend. Milan had den 6en Maart, den verjaar dag der proclamatie van Servië tot koninkryk en ook van zijn eigen aistand van den troon, uitgekozen om het regentschap te aanvaarden. Het plan is volkomen in duigen gevallen, daar het volk blijkbaar van hem niet gediend is. In de laatste dagen moet hij dreigende brie ven aan zijn zoon hebben gezonden. Te Londen werd door ongeveer 10,000 per sonen een meeting ten gunste van Griekenland gehouden. De Noorsche postadministratie wil op Spits bergen een postkantoor oprichten en zal voor stellen het eiland op te nemen in de interna tionale postunie. Tusschen de Engelsche en de Transvaalsche regeering wordt gecorrespondeerd over de vreemdelingenwet, die in strijd heet te zijn met de Londensche conventie. Over den aard dier correspondentie wordt aan het ministerie van oorlog elke opheldering geweigerd. Uit Engelsche bron komt de mededeeling, dat bij het bezoek van president Kruger te Bloemfontein militaire maatregelen ter sprake zullen komen. De sultan van Iiorin heeft zich overgegeven en een verdrag onderteekend. Hij blijft onder Engelsch protectoraat regeeren. De Koninginnen te Gouda. De plannen tot versiering van Gouda, met het oog op de komst der Koninginnen, beginnen al een vasteren vorm aan te nemen. Van wege de stad zal het Stationsplein feeste lijk worden getooid en sierlijke eerepoorten zullen worden opgericht in de Crabethstraat, aan het begin vao den Kleiweg, in de Wydstraat en aan het begin van den Tiendeweg. Verder zullen van gemeentewege op verschil lende plaatsen kleine versieringen worden aan gebracht. In den avond van den dag van het Konink lijk bezoek, zal op de Markt eene muziekuit voering worden gegevengevolgd door een Somtijds klonk de klacht van de verlaten vrouw scherp; het was als scheen zij in opstand te komen tegen haar lot. Ik dacht daarbij aan de grilligheid der natuur, waardoor twee wezens, die elkaar behoorden, te gelijkertijd zoo dicht bij elkander waren, en toch ook weer zoo oneindig ver van eikaar af; zoo dicht bij elkaar, omdat zij voor den opstand, die er in de natuur had plaats gegrepen, elkander konden zien, en hunne gedachten bijna door teekens hadden kunnen wisselenzoo ver ook weder, omdat geen wil noch menschelijke macht in staat was om hen thans te hereenigen, en omdat misschien hun eeuwige scheiding thans zou aangevangen zijn. Langzamerhand werden de klachten zwakker en gingen zij over in een zacht snikken. Enkele oogen- blikken scheen het mij alsof bij mevrouw Martin- dale de smart iets minder werd en alsof er in haar borst plaats kwam voor een straaltje hoop. Ik betrapte mij zeiven te deelen in de verwachting die ik haar toeschreef, en een gelukkige terugkeer scheen mij niet onwaarschijnlijk. Echter was dit geen rekening houden met het geweld van den storm, met het volkomen gemis aan eenige schuilplaats of eenig levensonderhoud, roet de twintig graden vorst, die de spieren zouden doen verstijven Plotseling stond ik verwonderd, dat slechts het lot van den predikant mij tot nu toebelangsteliing had ingeboezemd, en dat ik mij niet had bekommerd om zijne beklagenswaardige lotgenooten, hoewel alle drie mij toch gelijkelijk onbekend waren, en dus allen mij gelijkelijk evenveel of even weinfg hadden moeten interesseeren. (Wordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1