Staten-Generaal. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. Gemeenteraad. vuurwerk, terwijl de muziektent en eenige eerepoorten sierlijk zullen worden verlicht, Nog wordt gemeld, dat bij de afd. Gouda en omstreken der Hollandsche Maatschappij van Landbouw het voornemen bestaat, by de komst der Koninginnen een eerepoort op te richteD, samengesteld uit voortbrengselen op landbouw gebied. Donderdag a. s. zullen H. H. M. M. de Ko ninginnen te 's-Gravenhage voor 't eerst een voorstelling bijwonen van de sNederlandsche Opera" (directie Van der Linden). Opgevoerd zal worden: sHans en Grietje". Het oorspronkelijk plan om nog een acte van Lohengrin daarenboven op te voeren, beeft men laten varen. Door den burgemeester van Bodegrave is op zijn verzoek aan de Koninginnen, om bij Hs. ür. komst te Gouda ook Bodegrave te willen bezoeken, het antwoord ontvangen, dat wegens den korten duur van het bezoek, geen rijtoer naar omliggende gemeenten kan gemaakt worden. Bij Kon. Besluit is de heer B. M. H. Heu- veldop, voorzitter van de Algemeene Reken kamer in Nederlandsch-Indië, op zijn verzoek, met ingang van 3 Mei 1897 eervol uit 's lands dienst ontslagen, onder dankbetuiging voor de langdurige diensten, door hem aan den lande bewezen. Jhr. mr. J. W. M. Schorer, vice-president van den Raad van State, en mr. C. J. A.Hey- denrijck, eerstbenoemd lid van den Raad van State, krachtens het door hen bekleede ambt van rechtswege lid \an den Raad van Voogdij over H. M. Koningin Wilhelmina, hebben blij kens bericht in de Staats-Ct., in 's Raads ver gadering, gisteren gehouden, den eed, voorge schreven in artikel 4 der wet van 14 Sept. 1888 Staatsbl150), in handen van den voor zitter van gemetden Raad afgelegd en daarna zitting gjnomen. De gewone audiëntie van den minister van Financiën zal op Donderdag 11 Maart a.s. niet plaats hebben. De minister van financiën maakt bekend, dat op den 6eu dezer bij de betaalmeesters in kas was f 1,036,985.75V2 en dat op denzelfden dag door de Nederlandsche Bank, ingevolge art. 14lis van haar octrooi, aan 's lands kas een voorschot was verstrekt ten bedrage van. 2,371,248.16 De commissie van onderzoek in zake de cou- currentie, door den gevangenis-arbeid aan de vrije nijverheid aangedaan, hield Vrijdag 5 Maart en Zondag 7 Maart vergaderingen in het Departement van Justitie tot behandeling van haar rapport, dat eerlang kan worden tegemoet gezien. Naar aanleiding van de in Het Vaderland gemaakte en door ons medegedeelde opmerking over de opmaking der lijsten voor de hoogst aangeslagenen, verkiesbaar voor de Eerste Kamer, schrijft men aan de N. B. Ct. Door de regeering is te keonen gegeven, dat voor die lijsten voor 1897 gebruik gemaakt moest worden van de kohieren der personeele belasting, dienst 1896/97 dat zijn dezelfde, die bij niet invoering der nieuwe wet op het per soneel zouden hebben moeten worden gebruikt. Waarschijnlijk is die beslissing gegrond op de redeneering, dat, al worden de laatste 4 maanden van dat dienstjaar ambtshalve afge schreven, het niettemin is gebleven het loo- pende dienstjaar. Daartoe behoort echter ook dienst 1897 der personeele belasting, evergoed als op de voor melde lijsten worden gebracht de aanslagen in de grondbèlasting dienst 1897. De kohieren der personeele belasting 1897 zullen echter dit jaar zeker niet tijdig genoeg gereed zyn om voor dat doel te dienen. Daarom ware m. i. een bepaling in de in voeringswet noodzakelijk geweest; want de lysten van hoogstaangeslagenen zullen nu feite lijk niet op wettelijken grondslag rusten. Het is gebleken, dat in het kon. besluit, waarbij o.a. voorschriften zijn gegeven omtrent de stemming van leden der Tweede Kamer enzeene misstelling is ingeslopen, waardoor het in art. 8 bepaald* getal lessenaars onnoodig groot zou worden. In afwachting van de te nemen maatregelen om deze misstelling zoo spoedig doenlijk te verbeteren, is door den Mi nister van binnenlandsche zaken tot de Com missarissen der Koningin het verzoek gericht, de gemeentebesturen aan te bevelen, de be stelling dezer lessenaars nog eenigen tijd uit te stellen, totdat de verbetering van het ko ninklijk besluit zal zijn bekend gemaakt. Mgr. W. Everts, oud-directeur van Rolduc, thans lid van de Tweede Kamer, vierde gisteren zijn zeventïgsten verjaardag. Namens een twee honderd-vijftigtal oud-leerlingen der beroemde inrichting van onderwijs, waaraan de naam van Mgr. Everts voor altijd verbonden blijft, werd hem op den vooravond van zijn feestdag te Roermond als blijvende herinnering een oor konde aangeboden, de stichting vermeldende van een in de abdijkerk van Rolduc den 8n Maart te eeuwigen dage op te dragen H. Mis tot intentie van den jubilaris. De intynsche tekst van de artistiek uitgevoerde oorkonde is om geven door een versierden rand, waai in de voorstelling \an »Maria Boodschap", den titel van de abdijkerk van Rolduc. De volgende perkament bladen bevatten in twee dor bladranken omgeven kolommen de namen dei' schenkers. {Tijd.) Z. K. H. Prins Albrecht van Pruisen keert a. s. Woensdag naar Duitschland terug. De prins zal te Voorbuig in den Staatsspooi trein, waarin zijn salonryluig, plaats nemen, welke trein te 5.22 van het station te 's-Gravenhage vertrekt. Woensdag geeft de prins op het buitengoed Rusthof te Voorbuig een dejeuner-dinatoire. Tot de genoodigden behooren de Duitsche ge zant bij ons hof, baron von den Brincken, de burgemeester van Voorburg H. N. C. baron van Tuyl van Serooskerken, en enkele aan zienlijke iugezetenen der hofstad. Naar wij vernemen zal binnenkort door den Radicalen Bond en de Nederlandsche Volks partij worden aangevangen met de uitgifte eener reeks democratische blaadjes, waarin het stand punt der vrijzinnige democraten bij de aan staande verkiezing zal worden verklaard en de verschillende punten van hun verkiezingspro- gram nader worden toegelicht. Op Zondag 28 Maart a.s. zal te Utrecht de eerste groote vergadering van den »R.-K. Brood-, Koek- en Banketbakkersbond" plaats hebben. Op die vergadering zullen als sprekers optreden dr. H. J. A. M. Sehaepman en pas toor G. W. Konings van Amsterdam, respec tievelijk centrnal-adviseurs van de diocesen Utrecht en Haatlem. Te 's-Gravenhage is gisteren in den ouder dom van 63 jaren overleden de heer W. G. Pontier, hoofdcommies bij het Departement van Koloniën. OVEESCHIE, 8 Maart. Heden middag zijn van Delftshaven door dezo gemeente naar Rotterdam vertrokken de beide booten der 's-Gravenbaagsche stoom bootdienst, genaamd Oranje-Nassau en Wal- deck-Fyrmont. Deze reederij zal den 15n Maart a.s. genoemde booten, voor bet vervoer van passagiers bestemd, in de vaart brengen tusscben Rotterdam, deze gemeente en Delft, in aansluiting met den dienst Delft—'s-Gravenhage, welke onderneming reeds verleden jaar door dezelfde maatschappij is op touw gezet. OVERSCHIE, 8 Maart. Heden avond circa 6 uur geraakte het zesjarig zoontje van K. Leeflnng al spelende in de Delftshavensehe Schie. Het werd onmiddellijk srered door 0. Klapwijk en kwam met een nat pak en den schrik vrij. MAASSLUIS, 8 Maart. Heden avond te halfacht uur vergaderde alhier de gemeenteraad, waarbij met kennisgeving afwezig was de heer V. d. Spek. Nadat de notulen waren gelezen en goedgekeurd, deelde de Voorzitter mede, dat was ingekomen een missive van den Minister van Binnenl. Zaken, mededeelende, dat de rijksbijdrage in de kosten voor het L. O. was vastgesteld op f 3000. Dit bedrag is reeds door de gemeente ontvangen. Voorts mededeeling, dat de rijkssubsidie in de kosten voor het leggen van een bazaltkade is be paald op ten hoogste f 24.000 en voor het diep houden der haven f 1500. Worden voor kennisgeving aangenomen. Daarna wordt goedgekeurd de rekening van het Fonds van Liefdadigheid. Van de Commissie tot beheer der gemeentelijke Bad- en Zweminrichting was het verzoek ingekomen, om die Commissie te ontbinden, als zijnde overbodig, B. en W. stellen voor, overeenkomstig dat ver zoek te besluiten. De heer Doelman zou gaarne vernemen welke motieven er toe geleid hebben om het beheer op te dragen aan een commissie in plaats van aan B. W. Besloten wordt daarom de behandeling van dit punt aan te houden. Onder dagteekening van 5 Februari was hij B. W. een verzoek aan den Raad ingekomen van den heer De Groot, pachter van de Bank van leening om die pacht te continueeren. Onder dagteekening van 25 Februari daarentegen werd dit verzoek in getrokken en medegedeeld, dat bij die pacht niet wen sell t te continueeren. De inlichtingen door den Burgemeester ingewonnen geven dezen de overtui ging, dat slechts geringe verdiensten daaruit voort spruiten, waarom hij voorstelt de bank van leening op te heffen. De heer Doelman echter wenseht die te continu eeren maar de voorzitter acht een voorsehottenbank verkieselijker en de totstandkoming daarvan gemak kelijker, wanneer de bank van leening is opgeheven. Met op 1 na algemeene stemmen wordt tot op heffing besloten. Op het verzoek van de heeren Hollaar en Amiraal wordt aan hen uitgegeven een strook gemeentegrond voor hunne woning tot een met een hek afgesloten stoep en dit op dezelfde voorwaarden als waarop vroeger dergelijke strooken werden uitgegeven. In verband met de op de begrooting voorkomende post voor de overname van straten, beboorende aan de heeren Luiendijk, Dirkzwager en Moerman, wordt besloten een commissie in het leven te roepen, waarvan 1 lid wordt benoemd door B. en W., 1 lid door de genoemde 3 heeren, terwijl de gemeente architect tot secretaris daarvan zal worden toege voegd met opdracht, om de overnemingssom te bepalen. Hierna gaat de R d over in comité, tot behan deling van het kohü oor den hoofdelijken omslag. ROTTERDAM, 9 M-art. Regenten van het Israelie- tisch weeshuis alhier hebben ten behoeve van dat gesticht van iemand, die onbekend wenseht te blij ven, eene gift van f10,000 ontvangen. LEIDEN, 9 Maart. Na ernstige overweging van de wenscben, door het raadslid den heer Van Kem pen in de laatste zitting van den gemeenteraad te kennen gegeven, deelen B. en W, den Raad mede, dat noch bij hen noch bij commissarissen der daar bestaande Bank van Leening de noodzakelijkheid is gebleken, over te gaan tot opheffing der Bank, noch van een der hulpbanken. TWEEDE KAMER. Onteigening in Maarssen en Maarsseveen. Aan de Tweede Kamer is een wetsontwerp inge diend ter verklaring van het algemeen nut der ont eigening van eigendommen in de gemeenten Maarssen en Maarsseveen, noodig ter verzekering van het blij vend bestaan van dc op het grondgebied dier ge meenten gelegen Vechtbrug. De tegenwoordige eigenaars zijn niet bij machte meer in het onderhoud te voorzien, tengevolge van de mindere opbrengst der doorvaart en overgangs geiden na opening van het Merwedekanaal, zoodat dringende reparatièn reeds door beide bovengenoemde gemeenten zijn geschied. Een afstand bij minnelijke schikking stuit af op de hooge hypothecaire schuld, waarmede de eigendommen zijn bezwaard, zoodat er groui bestaat voor toepassing der onteigeningswet om het verkeer door en over genoemde brug te verzekeren. Bij Kon Besluit is benoemd tot rechter in de arron- disseinents rechtbank te Middelhui g, mr. IS. \V F. ICronenbeig, thans lechter in de :u'iond.-rechtbank te Zienkzee Bij Kon. Besluit is aan den leserte-offic. van gez. '2e kl. H. .1. L Struiken, gerekend van 4 Maart 1897, een eet vol ontslag verleend uit zijne betiekking tot de landmacht Bi) kon. besluit is aan E, R. van Weldeien baron Renrers, leferendans-titulair bij het departement van W., H en N, met ingang van 1 April 1897, op zijn verzoek, eervol tut 's Rijks dienst verleend. De luitenant ter zee 1ste kl. li. Herman, gedeta cheerd bij liet departement van marine en toegevoegd aan den inspecteur van den marine-torpedodienst wordt tnet 16 Maart as eervol van die detacheering ontheven en op non-activiteit gesteld. Mej. H. de Koning, alhier, slaagde gisteren te 's-Gravenhage voor het acte-examen nuttige Handwerken. De hoofdagent van politie H. J. C. Reuvekamp hoopt den 31en Maait a.s. den dag (e her denken, waarop hij voor 25 jaren bij de ge meentepolitie alhier werd aangesteld. Is onze goè-gemeente een geruimen tijd ver stoken gewee-t van muziek, hedenmorgen is daaraan weder een einde gekomen. Het Duit sche muziekcorps, dat sedert eenige jaren hier des zomers langs de straat zijn tonen doet weerklinken, heeft zijn intrede hier wedeiom gedaan. Hedenmorgen mochten de bewoners aan de Hoofdstraat en de nabijgelegen wijken daarvan profiteeren, terwijl dit genot voor de stadsbewoners is weggelegd voor a.s. Vrijdag. De danriustigen kunnen dus hun hart weder eens ophalen. In de travail van den smid G. van Haltem aan de Nooidvest werd gisterenavond brand ontdekt. Bij onderzoek bleek dat een paar dekens die over een daar geplaatst kippenhok waren gelegd in brand waren geraakthet vuur werd met een paar emmers water gebluscht. De oorzaak van den bi and is onbekend daar de travail den geheelen dag niet open is ge weest. De 18-jarige M. Meyers viel gisterenavond van de pakschuit van schipper F. van der Vel den in de Noord vest. doordat zijn boom uit gleed. Hij werd dadelijk weder uit het water gehaald door J. van der Velden. Heden middag viel een man in een schuit aan de Schie gelegen, met het gevolg dat hij zich zwaar kneusde en heelkundige hulp be hoefde. Naar de woning van dr, Rutschy ver voerd, werd hem daar de eerste hulp verleend. Heden aan de vischmai kt aangevoerd 2 man den kabeljauw de prijzen varieerden van f 1. tot f 1 85. Hedenavond 7 uur afslag van voorn BURGERLIJKE STAND, (■i'boreu j 7 Maart. Jacob, zoon van P. Ver hoeven en K. Andeweg, Noorderstraat. 8. Gerrit Jan, zoon van J. II. Eikmans en J. van Zanten, Broersveld, Overleden7 Maart. Johannes van der Bijl, 1 tr.anudjflayastraat. Johannes Gerrets, 67 jaar, Houtstraat. Vergadering van den Gemeenteraad op Dinsdag 9 Maart des namiddags ten twee ure. Voorzitter de Burgemeester, de heer H. J. Versteeg. Tegenwoordig zijn alle leden. De notulen der vergadering van 9 Februari j.l. worden gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen ziju de volgende stukken: Van de Gedeputeerde Staten dezer provincie, mis sive ten geleide van het goedgekeurde raadsbesluit van 19 Januari j.l. tot onderhandsche verhuring van een woonhuis aan J. van der Marei Idein, missive vergezeld van een afschrift der be schikking van den Minister van Binnenlandsche Za ken van 30 Januari j.l., alsmede een uittreksel uit den daarbij behoorenden staat tot vaststelling der rijksbijdragen overeenkomstig art. 45 der wet op het L. O. over het jaar 1895 Idem, Missive daarbij terugzendende het door hen goedgekeurde raadsbesluit van 9 Februari j.l. tot onderhandsche aanbesteding ;aan P. A. Bos te Go- rinchem; worden allen voor kennisgeving aange nomen. Idem, Afschrift van hun besluit van 28 Januari j.l. tot toekenning van pensioen aan Jannetje Visser, eervol ontslagen vaste werkster in het stads-ziekon- huis, aangenomen voor kennisgeving. Van Burgemeester en Wethouders, Missivo hun prae-advies, bevattende op het adife van de executeuren in de nalatenschap van wijlen A. J. Kramers, over ruiling en te koop aanbieding van grond; ter visie gelegd ter behandeling in een volgende vergadering. Idem Missive het voorstel, bevattende tot wijzi ging van art. 4 der verordening tot regeling van de herhalingsschool aan de lagere school voor jon gens met uitgebreid leerplan. Ter visie gelegd ter behandeling in een volgende vergadering. Idem, voorstel tot betaling uit den pose voor onvoorziene uitgaven der gemeente-begrooting voor 1896en Idem, Voorstel tot het doen van af- en over schrijving op de gemeentebegrooting voor 1896, volgens door hen overgelegde oatwerp-bcsluiten ter visie gelegd ter behandeling in eene volgende vergadering. Rapport van de Finaneieele commissie op het voorstel van Burgemeester en Wethouders betref- feude een „Vernieuwingsfonds" voor de waterleiding wordt gesteld in banden van B. en W. om advies, terwijl door dat college machtiging wordt verzocht om dc rekening te doen afsluiten, evenals dit het vorig jaar heeft plaats gehad. Missive van Curatoren van het Gymnasium ten geleide van het beredeneerd Verslag omtrent den toestand van het Gymnasium over het jaar 1896 Missive van de Commissie van toezicht op het Middelbaar Onderwijs, vergezeld van het verslag omtrent den toestand van het Middelbaar Onderwijs in deze gemeente, gedurende het jaar 1896, beiden aangenomen voor kennisgeving; zullende de ver slagen worden opgenomen in het verslag van den toestand der gemeente over dat jaar. Verzoek vau den heer P. J. van Dijk van Mate- nesse om ontslag als Regent van het St Jacobs-Gast- huis. Op voorstel van Burgemeester en Wethouders werd het gevraagde ontslag eervol verleend, onder dankbetuiging voor de diensten die hij gedurende 37 jaren in deze kwaliteit aan de gemeente heeft bewezen. Missive van de Commissie, belast met het beheer der fondsen van de vernietigde gilden, ten geleide van de rekening en verantwoording van haar ge houden beheer over 1896, met de daarbij beboorende bescheiden; ter visie gelegd, ter behandeling in eene volgende vergadering Dankbetuiging van Mej. A. Kimmijser voor hare benoeming tot Hoofd der openbare school met uit gebreid leerplan voor meisjes, aangenomen voor ken nisgeving. Adres van het bestuur der afd. Schiedam van den Ned. Protestantenbond om voor het geven van gods dienstonderwijs, des Woensdags na den middag van 12i/s2o uur gebruik te mogen maken van éen der lokalen van de openbare jongensschool aan de Gedempte Baansloot alhier; om advies in handen van Burgemeester en Wethouders gesteld. Verzoek van T, D. Engering om gedeeltelijke restitutie van betaalde plaatselijke directe belasting over 1896, wegens verkoop van zijn huis in de Korte Kerkstraat no 5. Daar adressant in den loop van het dienstjaar naar eene andere woning verhuisd is,i heeft hij op grond van art 15 der verordening op de heffing dier belasting, geen aanspraak op res titutie. Besloten werd aan hem. mede te deelen dat de verordening niet toelaat aan zijn verzoek te voldoen. Bezwaarschriften van H. P. P. Sohl en E. Brum- melman tegen hunnen aanslag in de plaatselijke directe belasting naar het inkomen dezer gemeente, dienst 1896/7 om onderzoek in handen gesteld der Commissie voor de plaatselijke belastingen. Adres van C. A. van Deventer, als Directeur eener alhier op te richten maatschappij, om afstand van gemeentegrond gelegen achter de Westerkade, ter grootte van ongeveer 1 Hectare om daarop een glas fabriek op te richtenom advies in handen gesteld van Burgemeester en Wethouders. Op verzoek zal een terreinteekening worden over legd ter kennisneming voor de raadsleden. Uit de inlichtingen blijkt dat het terrein gelegen is onmiddellijk grenzende aan de Warande en bin nendijks. Tot onderwijzer 2e klasse aan de le openbare kostelooze school werd benoemd A. Noordijk te Strijen mot 13 stemmen. Het 2e Suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting dienst 1896, werd vastgesteld tot een be drag van f 180.89 <k. Aan Mej. W. C. Lamers werd, op haar verzoek, eervol ontslag verleend als onderwijzeres 8e klasse aan de 2e openbare kostelooze school, met ingang van 1 April a.s. Achtereenvolgens kwamen nu aan de orde de door Burgemeester en Wethouders ingediende voorstellen en wel Voorstel om de'aan de gemeente behoorende wo ning gelegen aan do Hoofdstraat, welke tot woonhuis en kantoor van den havenmeester bestemd is, kos teloos aan den havenmeester ter bewoning af te staan, gerekend te zijn ingegaan den len Januari jl., den datum waarop de huur dier woning verstreken is. De Voorzitter vraagt, of de deuren alsnog geslo ten zullen worden. De heer Nolet verklaart, dat hij de noodige in lichtingen reeds heeft verkregen, zoodat hij zijn verzoek terug trok. De heer Den Breems deelt mede dat hij in de vorige zitting van oordeel was dat een onderzoek door B. en W. noodzakelijk was. Het onderzoek heeft plaats gehad en heeft de kwaliteit van den havenmeester onaangetast gelaten. In de toelichting op het voorstel van B. en W. zijn, volgens de mededeeling van den voorzitter, enkele onjuistheden ingeslopen, die thans gerectifi ceerd worden. De heer Hoogendam zou den heer Bitter gaarne de vrije woning gunnen maar er zijn nog vele andere ambtenaren, die in gelijke conditie verkeeren. De heer Prins heeft met genoegen vernomen, dat B. en W. over den havenmeester tevreden zijn, maar dit geeft hem geen aanleiding tot traktementsver- hooging. Bij de benoeming is het salaris gesteld op f 900 en ruim bediscussieerd. Zelfs heeft de Wethouder Maas toen gezegd, dat voor die betrekking iemand te vinden was voor f650. Sedert is het traktement reeds verhoogd. De heer Nolet dweept niet met een herhaaldelijke wijziging in het traktement, maar erkent het onbil lijke om een ambtenaar te dwingen in een dure woning te wonen. Hij stelt daarom voor de huur prijs te verlagen tot f 100,

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2