Kunst en Letteren. Rechtzaken. Kerk en Schooi. Landbouw en Yeeteelt. Gemengd Nieuws. Laatste Nieuws. Telegrammen. Da lieer Den Breems trekt een vergelijk met andere gemeentenMaassluis met steeds volle haven f800.vlaai-dingen- met zeer drukke haven f800.— Harliugen met eveneens drukke haven f (000.grooter nog als in Vlaardingen, Voorts stelt de heer Den Breems de vraag: zou 0p het salaris van thans eventueel een voldoend aantal sollicitanten zich aanmelden, die door hem toestemmend wordt beantwoord. De vraag of zijn onafhankelijkheid de verhooging motiveert, wordt eveneens door hem ontkennend beantwoord. De Voorzitter had een dergelijke oppositie niet Tfflwacbt. Er is hier geen sprake van traktements verhoging. Het voorstel is eenvoudig voortgesproten uit de vraag van den havenmeester om hem to ver gunnen in zijn eigen woning te gaan woneu. De vorige havenmeester had f 1500.— en dien werd een tegemoetkoming gegeven zelfs voor het verhuizen naar die woning. Toen het traetement verlaagd werd, heerschte een geest van verlaging in alle takken van dienst. Door den heer Den Breems zelfs is gezegd dat dit trak tement „althans voorloopig" op dat bedrag moest worden gesteld. Is die tijd dan nu misschien niet gekomen. Het belang van den dienst brengt de wenschelijk- beid mede dat de havenmeester in die woning blijft. De heer Den Breems handhaaft zijn meening dat „vrije woning geven" is „traktements-verhooging". De havenmeester wist de voorwaarden, waarop hij werd aangesteld; die voorwaarden zijn inmiddels verbeterd, terwijl hij bovendien ook in het pensioen fonds is opgenomen geworden. Vergoeding voor belasting en schoonhouden zou de heer Den Breems willen toekennen. De heer Nolet wijst er op dat de havenmeester heeft gevraagd oin in eigen woning temogen wonen dat huis heelt toch waarde. Daarom is zijn voorstel, stel de huur op f 100. De Voorzitter, hierop antwoordende, zegt dat het gemeentebestuur verplicht is om tevens voor de ambtenaren te zorgen en de belangen der goeden te behartigen. Het voorstel van B. en W. in stemming gebracht wordt verworpen met 14 stemmen tegen 7. Op een vraag van den heer Jansen waartoe een huurcontract noodig is waar hij wonen moet in dat hnis, antwoordt de voorzitter dat hij van meening is dat een contract niet overbodig is, omdat de amb tenaar wel degelijk het recht heeft een andere woning te betrekken mits op het Hoofd. De heer Jansen heeft geen voldoend antwoord gevonden in de gevoerde discussie, maar meent, dat het in het belang is van de regelmaat, om geen huurcontract op te maken. Het voorstel-Nolet wordt daarop aangenomen met 16 tegen 5 stemmen. Voorstel tot afstand van grond aan de firma H. J. Plant Co., ten Westen van de Voorhaven, nabij de nieuw gegraven haven aan de Maas; en zulks naar aanleiding van- en in verband met het terzake ingekomen adres van de wed. Plant geb. C. A. Loeff (zie ons nummer van 4 Maart jl De heer De Groot vraagt, of hij B. en W. de vraag ooit in overweging is geweest, om dien grond in erfpacht uit te geven. De heer Visser wijst er op, dat dit perceel voor erfpacht niet geschikt is, omdat het een strookje is, gelegen tusschen een verkocht perceel en den dijk. De heer Nolet meent, dat de koopprijs, die wordt voorgesteld, niet hoog is in vergelijking tot den huurprijs, die tot heden betaald werd. De heer Visser antwoordt hierop, dat daarbij is overwogen, dat de firma Plant haar zagerij zal verplaatsen naar het nieuwe terrein. Het voorstel wordt daarop aangenomen met alge meene stemmen. Voorstel op het adres van J. C. Vredenbregt om huur van een strook grond langs het exercitieveld, om te dienen tot voetpad. Aan adressant werd be doeld voetpad verhuurd voor den tijd van 5 jaren tegen een huurprijs van f 10 per jaar. Voorstel tot regeling van de jaarwedde van de ambtenaren hij de plaatselijke belastingen, overeen komstig de daarvan door hen ingediende ontwerp verordening. (Zie ons nr. van 4 Maart j.L). (Havenmeester wordt controleur der havengelden tractementen; f500 met f50 na 1, f50 na 3 en f50 na 6 jaren dienst)algemeene stemmen aangenomen. Voorstel op het adres van J. J. Gabel om afstand van grond aan de Warande, hoek Schoolstraat, ter bebouwing, (748 cA if f3.75), (zie ons nr. van 4 Maart jl.).; wordt goedgekeurd met algemeene stemmen. Voorstel tot nadere regeling van de inrichting der gemeente-politie, overeenkomstig de daarvan door hen ingediende ontwerp-vcrordening (vermeer dering van 4 agenten 2e klasse en verhooging van saiaris voor nachtagenten, zie ons nr. vac 4 Maart jl.). De heer de Groot heeft voor een gedeelte dit ontwerp met sympathie ontvangen. Het gedeelte betreffende de vermeerdering van het personeel acht spr. daarbij niet noodig. De heer Hoogendan» vraagt, waar d i grens is voor de uitbreiding van het personeel. De heer Poortman kan zich zeer goed vereenigen met de uitbreiding, maar acht de nieuwe post aan het stationsplein onnoodig. Uitvoerig wordt het plan in zijn geheel door den Voorzitter verdedigd en hij vraagt ten slotte öf geheele aanneming öf geheele verwerping, maar geen amendementen op de hoofdzaak. Art. 1 wordt aangenomen met 16 tegen 7 stemmen; een amendement van den heer De Groot om de sala rissen der nachtagenten te brengen van 15 of 20 ct. wordt verworpen met 17—4 stemmen. Een amen dement van den heer Van Harwegen den Breems om die salarissen alleen voor de wintermaanden op dat bedrag te brengen wordt verworpen met 11—10 stemmen. Een amendement om het te brengen op 1714 cent wordt verworpen met 13—8 stemmen. Een amendement om de post op het stationsplein te schrappen wordt verworpen met 16 tegen 5 stemmen. De geheele reorganisatie wordt daarop goedgekeurd bij acclamatie. Happart der raadscommissie, benoemd in de zitting van 22 October j.l., tot het instellen van een onder zoek en bet uitbrengen van advies omtrent de han gende kwestie met regenten der Hofjes van Belois over afscheiding van open grond dier Hofjes van den openbaren weg aan de Kreupolstraat. Overeenkomstig de conclusie van het rapport wordt besloten een uitnoodiging te richten tot B. en W. om aan de regenten der Hofjes van Belois vergun ning te verleenen tot plaatsing van een hek en het afkoopen van een stukje grond voor de sorn van 1 gulden. Voorstel tot uitvoering van eenige werken aan de Oostzijde der Voorhaven, zooals die in gemeld voorstel omschreven en nader aangeduid zijn op een overgelegde teekening, (zie ons ur. van Zaterdag jl.). De hoer Jansen vraagt of het plan A niet kan verdeeld worden zoodanig dat liet Oosterhoofd werd in orde gebracht en de werken verricht tot oever- verdediging. De heer Visser antwoordt dat het werk in zijn geheel noodig is. In stemming gebracht wordt het voorstel aange nomen met 17 stemmen. 4 leden hadden de ver gadering bereids verlaten. De vergadering wordt hierna gesloten. In het museum Oud-Dordrecht op de Groothoofd poort té Dordrecht, is een tentoonstelling van mini atuur-portretten uit de collectie van jhr. Victor de Stuers, geopend. De verzameling omvat proeven van miniatuurschilderkunst van de le helft der 15e tot het begin der 19e eeuw. Door den schilder Hubert Vos, te New-York, is aan zijne geboortestad Maastricht ten geschenke aangeboden het groote schilderij, voorstellende het „réfectoire des femmes dans l'hospice des vieillnrds ti Bruselies" met welk stuk hij te Brussel en Parijs het gouden eeremetaal heeft verworven. Naar wij vernemen, is het besluit van den ge meenteraad van Franeker, tot verkoop van deu be kenden antieken zilveren beker, overeenkomstig de voordracht van den burgemeester, door de Koningin- Kegentes vernietigd. Naar wij vernemen heeft de Baad van Beheer van het Ned. Tooneel geweigerd den heer Eoijaards verlof te geven gedurende de maand April naar Berlijn te gaan, voor het geval deze een overeen komst met den heer Lautenburg mocht kunnen treffen. Den heer Koijaards is voorgesteld met 1 April het contract, dat hem nog nog tot 1 September verbond, te niet te doen. Neemt hij dit voorstel aan, dan zal hij al met 1 April de Koninklijke Vereeniging verlaten, zeker tot leedwezen van velen. In de gisteren gehouden zitting der rechtbank te Assen stond terecht een man uit Hollandscheveld, ter zake dat hij op 1 Jan. 11. op de Hoogeveen-Coe- vordensche scheiding, ten huize van zijn broeder Berend, den arbeider Koelof Mager met een stomp voorwerp tegen het hoofd heeft geslagen, waardoor schedelbreuk en bloeduitstorting onder den schedel is ontstaan, tengevolge waarvan Roelof op 10 Ja nuari 11. is overleden. Het O. M. eischte heki's ver oordeeling tot 2 jaren gevangenisstraf. De arrondisscments rechtbank te Maastricht veroor deelde gisteren J. Klijn, bakker te Sittard, gedeti neerd, wegens diefstal van een rijwiel, eene hoeveel heid horloges en gereed geld, gepleegd in de gemeen te Maastricht, Maeseijek en Sittard, tot eene gevan genisstraf van 3 jaren en 6 maanden, met korting van het voorarrest. Ned. Heev. Kerk. Beroepen: te Ootmarsnm, H, Smits Fzn., te Nieuw-Leuzente Aagtekerk (cl. Middelburg), A. J. Seulijn, te Fondgumte Sint-Kruis (cl. IJzen- dijkc). A. J. van Riet, te Onde-Niedorp. Bedankt: voor Simonshaven en Biert, door G. Nijhoff, cand.voor Benningen c.a., door M. A. van Rhijn, te Wateringen. GEnEF. Kebken. Bedankt: voor Purmerend, door Bakker, te Broek op Langendijk. R.-K. Keek. De paters v. d. Burgt en v. d. Biesen hebben onlangs in den nacht uit Oerondi (een missie der Witte Paters in een tot dusver barbaarseh en niet door Europeanen bezocht negerrijk) de vlucht moeten nemen wegens de dreigende houding der bevolking, met achterlating van alles. Na 14 dagen te hebben rondgezworven, zijn zij in een Duitsch fort in vei ligheid aangekomen. Maasb Hoogek Onderwijs. Utrecht. Kerk. voorbereidend examen, S. Sehoch, cand. examen theol. I. W. A. Vermeer. Groningen. Kerkelijk voorbereidend examen. J. W. Visscher. Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechtsweten schap J. Luyten, (geb te Broek in Waterland) op Stellingen. Voor de vacature van leeraar in de natuurlijke historie aan de inrichtingen voor hooger en middel baar onderwijs te Kampen, ontstaan door het over lijden van dr. Paul Harting, zijn door curatoren voorgedragen de heeren J. Bonnema te Leeuwarden en H. H. Sanders tc Enkhuizen. Laoee Onderwijs. Het hoofdbestuur van den Bond van Gymn. Ond.- Vereenigingen heeft zich met een adres tot den mi nister van binnenlandsehe zaken gewend. Het bestuur vreest, dat het aantal aanvragen oin ontheffing van het geven van onderwijs in de vrije en orde-oefeningen der gymnastiek, op grond van „geen geschikte localiteit aan't schoolgebouw" legio zal zijn.. Het meent echter dat het geen volstrekt vereischte is, dat het lokaal voor het houden dezer oefeningen direct aan 't betrokken schoollokaal is verbonden, zooals 't voorbeeld van Rotterdam, 's-Gra- venhage, Leiden en andere plaatsen leert, waar de leerlingen door den klasse-onderwijzer naar een in de nabijheid gelegen gymnastieklokaal gebracht worden. Het zal dus kunnen gebeuren, dat er in gemeente welke vrijstelling voor vak j verzoeken op grond van gemis aan geschikte localiteiten aan 't school gebouw, wel een geschikte gelegenheid bestaat op eenigen afstand der betrokken school. Adressanten meenen overigens dat de beslissing over 't al of niet geschikt zijn van een lokaal voor het uitvoeren der- vrije ordeoefeningen, wel het best zal toevertrouwd .zijn aan der zake kundigen, en dat dus de Minister goed zal doen er bij Ged. Staten op aan te dringen, geen vrijstelling te verleenen om bovengenoemde redenen, alvorens ook 't advies van een of meer bevoegde personen (gymnastiek onder wijzers) te hebben ingewonnen. In eene Maandag te 's Hertogenbosch gehouden vergadering vanwege de afdeeling „'s-Hertogenhoseh" van do Noord-Brabantsche Maatschappij van Land bouw is besloten tot het houden van provinciale landbouwtentoonstelling. De tentoonstelling zal plaats vinden van 25 Augustus tot 1 September a. s. Hersteld. De gemeente-secretaris te Best (N. B,), die de vorige week werd ontslagen omdat hij zieh zonder voorkennis van den burgemeester eenigen tijd uit de gemeente had verwijderd, is weder iu zijn vorige positie hersteld. Voorwaardelijk in vrijheid gestéld. De minister van justitie heeft goedgevonden te besluiten, dat A. G. Z., gedetineerd in de bijzondere strafgevangenis voor vrouwen te Gorinchem, veroordeeld bij vonnis van de arron- dissements-rechtbank te Rotterdam ter zake van doodslag, voorwaardelijk zal worden in vrijheid gesteld. Behoudens te verleenen vermindering van straf zal haar straftijd verstrijken den 14en Januari 1899. Diefstallen te Botterdam. "Wij deelden dezer dagen mede, dat tegen woordig te Rotterdam de dieven en inbrekers met ongehoorde brutaliteit optreden. Een staal tje daarvan werd weer Zondagnacht geleverd. Toen werd van een winkelhuis met manufac turen der firma Brans Co. in de Weste Wa genstraat de spiegelruit ingedrukt en de ge heele winkelkast leeggeplunderd. Een groote hoeveelheid manufacturen, waar onder twaalf stukkeu satijn van verschillende kleur, worden vermist. Bindelijk verhuisd. De afgezette predikant van Durgerdam (N.-Hoil.)die nog aüyd de pastorie was blijven bewonen, heeft nu eindelijk de woning met zijn gezin verlaten. In de kerk. De godsdienstoefening in de Gereformeerde kerk te Ierseke werd Zondagmorgen, volgens de Middelh. Ct., door het volgende min-stichte- lijke voorval verstoord. Een der leden, over wien de kerkelijke censuur werd uitgesproken, voegde den predikant toe sJohannes Visser, je liegt voor God en de menschen. Onschuldig veroordeeld". De predikant, hoewel zichtbaar getroffen door zoo weinig broederlijke opmer king, vond het verstandigst daarop maar niet te antwoorden, zoodat het geval geen aanleiding gaf tot verdere verstoring de orde. Tijdens de middaggodsdienstoefening van ds. Oberman te Leiden kwam Zondag een dronken man in de kerk, die tegen den predikant alles behalve behoorlijke uitdrukkingen bezigde, het geen natuurlijk in niet geringe mate de ver ontwaardiging de, gemeente opwekte. Het duurde geruimen tijd eer de man weer ver wijderd was. Teruggevonden. De 15-jarige W. T., die sedert 24 Februari vermist werd uit de ouderlijke woning op den Nieuwen Binnenweg te Rotterdam en wiens aanhouding in liet Algemeen Politieblad ver zocht was, is te Amsterdam zwervende aange troffen en naar Rotterdam getransporteerd. Treurig. Een treurig geval doet zich voor in het huis gezin van zekeren S. te Almkerk. Drie gebroe ders, oud 18, 25 en 30 jaar, zijn nl, plotseling zoodanig krankzinnig geworden, dat hun vader in het belang hunner omgeving en der lijders zeiven 'mime plaatsing heeft verzocht in het kiankzinnigengestieht sBloemendaal" te Loos duinen. De oorzaak der krankzinnigheid ligt in het duister. Ben processieterrein. Sedert 15 jaren is ons dorp aldus schrift men uit Loo aan de Arnh. Ct. een bede vaartsoord, en trekken elk jaar pl. m. 300 pelgrims uit Arnhem, 200 uit Huisen, 150 uit Angeren en 50 uit Pannerden naar Loo, be halve nog die verspreid toeliepen. De "daarbij gebruikelijke processies mogen evenwel niet in het openbaar gehouden worden. Wel werd bij den overgang van deze streek aan Holland (November 1802) bepaald, dat de Katholieken hunne rechten zouden behou den, maar door een oud tractaat (te vinden in 't archief te Dusseldorf) tusschen een keur vorst van Brandenburg en een Palzgraaf van Hessen in 1672, mochten de processiën wel bestaan blijven, maar zich niet uitbreiden, zoo dat ook na 1802 wel de bestaande openbare processiën in de Lijmers geoorloofd bleven, maar geen nieuwe konden gehouden worden. Het was dus vergeefsche moeite, dat wijlen pastoor v. Egeren toestemming zocht te krijgen voor het openbaar houden zijner nieuw inge voerde bedevaartprocessies. Maar een bedevaart zonder plechtige processie laat zich niet denken. Daarom werd een afgesloten terrein achter de kerk het zg. boschje als processie weg gebruikt. Dit terrein nu zal verfraaid worden. Twee zeer groote beelden zullen er geplaatst wor den, kostende f 350naar men zegt heeft een darnesvereeniging tot steun van arme kerken daarvan flOO gegeven, en zijn de andere f250 door de ingezetenen bijeengebrachttwee dames gingen daartoe met een Ijjst rond en sloegen geen huis over. Nu moet eerst een vijver gedempt worden, en daartoe heelt de pastoor zijne parochianen uitgenoodigd, een paar dagen pro deo te komen arbeiden. Donderdag waren er ongeveer 20 bezig; de boeren hebben kp.r en paard afge staan en de arbeider geeft zyn krachten, of zijn 13 stuivers, die hij anders verdient. Deze methode van goedkoop werken is hier vroeger meermalen toegepast. In 1850 werd zelfs een geheele bijzondere school op deze voordeelige wijze gebouwd. Spoorwegongeluk. Zaterdag iieeft bij Braz in Vorartberg een botsing plaats gehad tusschen een goederen trein en een personentrein, die 400 Itaiiaansche arbeiders vervoerde. Tot dusver worden als slachtoffers opgegeven 4 dooden en 7 gewonden. Mijn-Ongeluk. Bij Dover is een mijnput overstroomd, met het gevolg dat van de 14 man die daar werk ten, er acht verdronken zijn. Baard en gevangenis. De Pruisische minister van justitie heeft een verandering gebracht in de bepalingen omtrent haar en baard van de gevangenen. Voortaan zullen deze, mits zij geeu tuchthuisstraf onder gaan of niet tot verlies van burgerschapsrech ten zijn veroordeeld, vrij zijn haar en baard naar welgevallen te dragen, behoudens de eischen van ^zindelijkheid en welstand." Zes weken voor het einde van den straftijd kan aan alle gevangenen vrijheid van haar- en baarddracht worden verleend, tenzij een nieuwe straf van meer dan één maand moet worden geboet of overbrenging naar een werkinrichting moet volgen. In de heden gehouden zitting van de Tweede Kamer werd het debat over de wijziging van het successierecht voortgezet. De Minister van Fioantiën wijzigde ver schillende zinsneden in paragraaf 2. De heer Pijnappel trok nu zjjn amende ment in. Eveneens de heer Borret, daar nu verklaard moet worden, dat den aangever niet gebleken is, dat de schuldbewijzen zijn opgemaakt om iemand te bevoordeelen. De heeren Heemskerk en Willinge bleven het bezwaar volhouden, dat nu verklaard moet worden, dat de schuld en rechten voor het overlijden bewijsbaar zou zijn geweest. Hierop werd het debat aangehouden tot morgen. VLAARDINGEN, 9 Maart. Gisterenavond hield Dr H. Y.' Groenewegen, Remonstrantseh predikant te Rotterdam eene keurige en boeiende rede over het onderwerp: „De Moderne richtingen het gods dienstig zedelijk leven", in het lokaal van de Afdee ling Vlaardingen en Vlaardinger-Ambacht van den Ned. Prot. Bond alhier. Lord Salisbury heeft zich gisteren naar Windsor Castle begeven om met de Koningin te confereeren over de Kretenzische aangelegen heden. Na zijn terugkeer heeft hy op het Foreign Office de gezanten van Frankrijk, Rus land en Duitschland ontvangen. Men acht te Londen de blokkade van den Piraeus en van Kreta aanstaande. De Grieksche vloot voor Kreta heeft bevel ontvangen alleen voor geweld le wijken. De vreemde oorlogsschepen zijn in beweging, maar hebben nog niets tegen de Grieken ondernomen. De Turken richtten een stuk geschut op het naastbij zijnde Grieksche schip. De Kaiserin Augusta kreeg orders voor de blokkade van den Piraeüs, Volgens den correspondent van de Figaro heeft kolonel Vassos van den Koning bevel ge kregen om, wat er ook gebeure, op Kreta te blijven. Te Berlijn wordt de zending van Von Moltke, den vleugeladjudant des Keizers, naar St. Peters burg druk besproken. LONDEN, 9 Maart. De limes en de Daily Chronicle bevatten den tekst van het antwoord der Grieksche regeering op de nota der mo gendheden. De regeering zegt daarin dat zij getroffen is door de gevoelens, waarmede de groote mogendheden bezield zijn en door hun zorg voor den algemeenen vrede. De Griek sche regeering wil ook niet achterblijven in de vervulling van dien plicht. De regeering gelooft, dat het stelsel van zelfbestuur, door de mogendheden aangenomen, ongelukkig niet in praktijk kan brengen de edele bedoelingen, waarmede het werd voor gesteld, en dat het hetzelfde lot zal onder gaan als de vroegere mislukte bestuursvormen, die op Kreta zijn ingevoerd. Na gewezen te hebben op de anarchie, die zou volgen op het mislukken van het definitief herstellen der orde, dringt de Grieksche regee ring er bij de mogendheden krachtig op aan, uiet te blijven volharden bij het plan om aan Kreta de voorgestelde autonomie te schenken, doch Kreta terug te leiden naar Griekenland. De verschrikkelijke gevolgen, die het neder-

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3