BINNENLAND. Staten-Generaal. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. Kunst en Letteren. Rechtzaken. De Bulgaarsche Sobranje heeft de handels verdragen met Oostenrijk-Hongarije en Servië goedgekeurd. In Frarisch-Congo is de heer Etiennot, die belast was met het aanleggen van telegraaf lijnen, door zijn escorte vermoord. De verkiezingen in Chili loopen ten gunste der regeering af. Er is vooruitzicht op ver levendiging van den handel. IJH. MM. de Koninginnen hebben, naar wij vernemen, het voornemen te kennen gegeven om den 7 April i,i den Dierentuin het concert van het Amsteriamsch orkest, onder directie van den heer Mengelberg, bij te wonen, (D.) Het te Puerto Oabello uitkomende Boletin del Comercio deelt ht t bericht mede, dat Koningin "VVilheimina, naar luidt van een telegram uit Parijs, een uitstapje naar de Spaansch Ameri- kaansche landen, o. a. naar Argentinië, Mexico en Venezuela wil doen! Z. M. de keizer van Oostenrijk-Hongarije heeft het Grootkruis der Franz Jozef-orde ge schonken aan den directeur-generaal der poste ryen en telegraphie, den heer Havelaar. Gisterennamiddag heeft zich de Oostenrijksch- Hongaarsche minister bij ons Hof, de heer A. Okoücsanyi d'Okolicsna, tot den heer Havelaar begeven om hem persoonlijk de versierselen der orde te overhandigen. De pauselijke internuntius, mgr. Tarnassi heeft zich heden uit Den Haag naar Voor schoten begeven, alwaar de vertegenwoordiger van den Heiligen Stoel bij gelegenheid van een aldaar te vieren patroonsfeest voorgegaan is in een hooge kerkelijke plechtigheid. Naar men wil weten zou 't voornemen be staan, de Eerste Kamer der Staten-Generaal nog vóór het Paaschfeest bijeen te roepen om de door de Tweette Kamer afgedane ontwerpen van wet in de afdeelingen te onderzoeken en die na Paschen in behandeling te nemen. {Dagil.). Bij de gisteren gehouden herstemming voor een lid der Prov. Staten in Limburg in het kiesdistrict Roermond, werden uitgebracht 1322 geldige stemmen en verkregen de heeren E. Janssens, te Linne, en L. Welters, burgemeester van Echt, respectievelijk 681 en 641 stemmen, zoodat eerstgenoemde gekozen is. In een Dinsdag gehouden buitengewone ver gadering van den Raad der gemeente Doesburg deed de voorzitter voorlezing van een uoor den notaris J. G. Troost te Arnhem ingekomen schrijven, mededeelende, dat bij olografisch testament door nor. A. Ver Huell te Arnhem, die te Doesburg geboren was, f50,000 op het Grootboek was gestort, als bijdrage voor een vaste brug over den IJssel voor de gemeente Doesburg. De Raad besloot, onder dankzegging en onder applaus van het publiek, dat de raadzaal vulde, deze schenking te aanvaarden. Aan het Vad. wordt gemeld, dat in zake de eeds-quaestie van den candidaat-arts den heer Hermann, nog geen antwoord van den minister is ontvangen. In de jongste vergadering van de kiesver- eeniging sSappemeer" was de vraag aan de orde Al of niet aansluiting aan de Liberale Unie? waarover in een vorige vergadering de stemmen gestaakt hadden. Namens het hoofd bestuur van de centrale kiesvereeniging «De Grondwet" was voorgesteld, zich bij de Unie aan te sluiten. Na zeer uitvoerige discussiën werd besloten, met 9 tegen 3 stemmen, zich van de Unie af te scheiden. Het Buitenland. Uit het negende jaarverslag van de vereeni- ging Het Buitenland, dat over 1897, blijkt dat de gang der zaken alleszins gunstig is te noemen. Het rrjk gaf weder subsidie en verschillende diplomatieke en consulaire vertegenwoordigers hebben groote belangstellingen en krachldadigen steun verleend. Na te hebben vermeld welke candidaten zijn uitgezonden of wel gesteund en hoe het hun is gegaan, eindigt het verslag aldus »Met de meesten van onze vroegere uitge zonden candidaten onderhielden wij briefwisse ling. Over het algemeen kan gezegd worden, dat het hun goed gaat, terwijl de mededeelingen, die zij ons doen, vaak een te waardeeren licht werpen op de toestanden ter plaatse hunner vestiging. Mochten wij in vorige verslagen nu en dan melding maken van gunstige beoordeeling, die aan onze werkzaamheid van buitenlandsche regeeringen en particulieren ten deel viel, in het afgeloopen jaar was het ons aangenaam te mogen eonstateeren, hoe onze Nederlandsche jongelieden langzamerhand in het buitenland worden gewaardeerd en hoe aldaar met name de Amsterdamsche openbare handelsschool, door de ondervinding van eenigen barer ge diplomeerden opgedaan, een uitnemende repu tatie heeft verworven". Er zijn thans 39 candidaten der vereeniging in het buitenland (in alle deelen der wereld) geplaatst. OVERSCIHE, II Maart. Bij de landbouwers IV. Dijkshoorn, wonende aau dc Delftshavensche Sckie en C. van den Berg Czn, wonende iu Bcukelsdijk, is het mond-, en klauwzeer onder het rundvee ge constateerd. VLAARDINGEN, 11 Maart. Woensdag 17 Maart a. s. zal door de leden der tooneelvereeniging „Va ria" alhier eene onderlinge wedstrijd worden gehouden in het voordragen van stukken in prosa en poëzie. Tot jury-leden zijn benoemd de heeren J. Boerdam, P, FL van Abshoven en B. van den Hoef. Naar men vermeent zullen alleen genoodigden worden toegelaten. VLAARDINGEN. 10 Maart. Gisteren avond hield de Anti-Rev. Kiesvereeniging Nederland en Oranje alhier eene vergadering, waarin de concept-statuten van de centrale Anti-Rev. Kiesvereeniging in Zuid- Holland aan het oordeel der vergadering werd on derworpen. Na gehouden langdurige discussie bleek, dat daarvoor gecne meerderheid te verkrijgen was en werd het derhalve verworpen. Daar het reeds laat geworden was, besloot men, verschillende andere onderwerpen in een volgende vergadering te behandelen. VLAARDINGEN 11 Maart. Woensdag 24 Maart a.s. zal het Koor van den Prot. Bond alhier een Kerk-Concert geven met welwillende medewerking van den heer J. Godefroy, organist te Steenwijk cellist, de heer v. S. alhier, violist en Directeur de heer L. P. Gaillard. MAASSLUIS, 11 Maart. Deze week zijn bij bet eiland Ouessant, vóór het Engelsche kanaal, wrak stukken aangespoeld, waarvan eenige gemerkt waren Rotterdam, Maassluis. Als dit overblijfselen blijken te zijn van den logger Botterdam, die in den storm van 10 Mei 1895 verging, dan blijkt daaruit weder den soms grilligen loop der stroomen. LEIDEN, 14 Maart. Op de voordracht van direc teur (controleur) der stads-bauk van leening staan de heerenP. J. C. Dee, boekhouder bij de firma Lisman cn Waller, P. Essers, kerkelijk ontvanger en boekhouder der Ned. Herv. gemeente, R. Pronk, hoofdinspecteur van politie, allen alhier. TWEEDE KAMER. Zitting van Woensdag 10 Maart. Het debat wordt voortgezet over de wijziging der successiewet. Daar de beer Heemskerk nog een amendt. heeft voorgesteld, wordt het debat over do artt. 1, 2 cn 3 aangehouden. Art 4 wordt goedgekeurd evenals art. 5, na een kort debat tusschen den beer Van Deinse en den minister van financiën. Art. 6 bepaalt dat schenkingen worden beschouwd als legaat, als het overlijden van den schenker plaats heeft binnen bet jaar na db schenking of kwijt schelding. De heer Borret heeft hierop een amendt. voorge steld om schenkingen dan alleen als legaten te be schouwen, als de schenking of kwijtschelding is ge daan gedurende den loop der ziekte waaraan de schenker ia overleden. De Minister van Finantien toont aan, dat een ter mijn beter is dan het amendement. Do heer Van Dedem bestrijdt namens de Comm. van Rapps. eenstemmig het amendt.-Borret. De heer Mutsaers stelt nu voor den termijn van een jaar van het regeeringsontwerp te veranderen in 180 dagen. De Minister acht een jaar een goeden termijn, maar kan niet beweren, dat 180 dagen een slechte termijn is. Het Ainendt-Bonet wordt verworpen met 56 tegen 20 st. Het amendt-Mutsaers aangenomen met 55 tegen 12 st. Art. 6 wordt goedgekeurd. De minister van financiën brengt nu in de artt. 7 en 8 dezelfde verandering door „een jaar" tc ver anderen in „180 dagen". Bij art. 8 stelt echter de heer Bouman voor het volle jaar weder op te nemen, daar het daarbij geldt eene scheiding tusschen mede-eigenaren en anders knoeierijen te verwachten zijn. Hij stelt een amendt 'daartoe voor. De minister heeft geen bedenking tegen 't amen dement. Hij bracht de wijziging aan om een stemming te voorkomen. De heer Mutsaers bestrijdt het amendement. Het ameodement-Bouman om in dit artikel tc lezen „een jaar" wordt verworpen met 41 tegen 36 stemmen. Ook op art. 9 stelt do heer Mutsaers zijn amendement voor, doch dc Minister wijst er op, dat in dit artikel dientengevolge geen verzachting maar juist een verscherping zon ontstaan. Hierop trekt de heer Mutsaers zijn amendement in. De overige artikelen van het ontwerp worden met eenige rcgeeringswijzigingen goedgekeurd. Daarop wordt teruggekomen op artikel 1. De heer Heemskerk heeft een nieuw amendement voorgesteld. Hij wil den aangever opleggen de be wijzen mededeclca op grond waarvan het bestaan der schuld reeds voor het overlijden in rechten be wijsbaar is of reeds voor bet overlijden zijn geweest. De minister betwijfelt, of het amendt. aan de goede bedoelingen van den heer Heemskerk beantwoordt, daar dit amendt alle waarborgen wegneemt wijl het uitdrukkelijk alles aan de opinie van den aangever overlaat zonder middel van redres. Ook tegen 't amend.-Rink om uit te drukken, dat de bevoorrechting bedoeld werd bij of na't over lijden des erflaters is spr. gekant. II°t snb-amendement-Rink om uit het laatste lid van het amendement-Heemskerk tc doen vervallen de woorden„om bom te wiens behoeve dit geschiedde bij of na het overlijden dos erflaters te bevoordeelcn of', zoodat de aangever alleen moet verklaren dat hein niet gebleken is, dat de bewijzen werden opge maakt of afgegeven om betaling van successierechten te ontgaan wordt aangenomen met 40 tegen 38 st. Het aldus gewijzigde amendement-Heemskerk wordt verworpen met 52 tegen 26 stemmen. Het ainende- ment-Iiiuk na als zelfstandig amendement op het Iiegeerings-artikel voorgesteld, wordt goedgekeurd. 2 wordt aldus gewijzigd aangenomen. De Voorzitter stelt voor de ontwerpen betreffende de invoering der nieuwe tijdregeling en de regeling van het bestuur der Polytechnische School van de agenda af te voeren, omdat het aanhangig ontwerp zoo onverwacht lang geduurd beeft en omdat die ontwerpen niet urgent zijn, wat wel het geval is met het ontwerp tot regeling dergemecntefinanciën, om dit zoo mogelijk vóór Paschen af te doen. Zonder discussie wordt dienovereenkomstig be sloten. Voortgezet wordt de beraadslaging over de wijzi ging der Successiewet. 3 van art. 1 wordt goedgekeurd. In 4 laat de Minister eenige woorden vervallen in overeenstemming met den wenscb van den heer Pijnappel. Het geheele artikel is aangenomen met 62 tegen 15 stemmen. Op art. 2 (roerende zaken, schuldvorderingen en aandeelen) neemt de Minister over het amendement- Pijnappel en wijzigt ook het artikel ter voldoening aan eenige opmerkingen van den heer Heemskerk. Art. 2 wordt goedgekeurd. Op het slotartikel 18 meent de heer Mees, dat een overgangsbepaling moet volgen. Hij wijst er op, dat de verhooging als waartoe gisteren is besloten, niet was te voorzien en stelt nu voor tc bepalen, dat de verbooging van overgangsrecht voor niet-ingezetenen niet van toepassing is voor zoover het betreft de zaken, voor het in werking treden der wet door den overledene verkregen, en daarvoor in de rechte lijn hef recht tc bepalen op 4!/9 pCt. Het amendeinent-Mees wordt verworpen met 58 tegen 19 stemmen. Eindstemming Woensdag a.s, na de pauze. 'Regeling der Gemeente-financien. Bij het uitbrengen van baar eindverslag heeft de Commissie van Rapp. den wensch te kennen gegeven, dat de regeering alsnog een onderzoek zal instellen naar de gevolgen die het voorgesteld verbod van progressie zou hebben op de regeling van den Hoof- delijken omslag iu verschillende gemeenten, gelegen in ondersebeidene deelen des lands. Voorts zijn van Regecringswcge nog overgelegd staten van schulden enz. in verschillende gemeenten. Aanvulling van de Spoorwegwet vsn 18 7 5. Een hiertoe ingediend wetsontwerp strekt oin het beginsel, dat de Staat toezicht uitoefent op de vrachten uit to strekken tot vanwege" de spoorweg ondernemingen in het leven geroepen heffingen, welke niet onder die van hot vervoer zijn te rang schikken, b.v, op reebteu die geheven worden van schepen die van een haven, kade of steiger gebruik maken. Kamers van Arbeid. Van Regeeringswege en door de Commissie van Rapporteurs zijn nog eenige nadere wijzigingen voorgesteld meestal van formeelcn aard in het wetsontwerp, houdende instelling van Kamers van Arbeid, dat Vrijdag a. s. in eindstemming komt. Onteigening. Het wetsontwerp tot onteigening van grond voor een watermolen in den polder de Oosteren Ban van Schouwen, wordt, na bestrijding door den heer Van Alphen en verdediging door den minister van water staat, aangenomen met 51 tegen 15 stemmen. Haven Rotterdam. Aan de orde komt het ontwerp voor onteigening voor den aanleg van een haven enz. te Rotterdam. De heer Heemskerk neemt aan, dat het ontwerp niet strijdig is met de onteigeningswet, maar acht het toch verkeerd onteigening toe te staan voor 225 hectaren, terwijl voor de haven slechts 58 hectaren bcnoodigd is. Feitelijk moet de Kamer nu beslisseu over de noodzakelijkheid van de uitbreiding der stad, terwijl die uitbreiding eigenlijk gevraagd wordt in het financieel belang van Rotterdam. Ook is het ontwerp reactionair, daar het voorstelt huizen met tuinen voor werklieden te veranderen in kazerne woningen. De minister van waterstaat wijst er op, dat bij de haven behooren kaden, wegen, terreinen voor exploi tatie en ruimte om den uit te graven grond te bergen. Het ontwerp wordt aangenomen met 56 tegen 6 stemmen. Bedrijfsbelasting. Aangenomen wordt het ontwerp tot regeling van de jaarlijksche uitkeering uit de opbrengst der Ned. bedrijfsbelasting aan de Ned.-Indische geldmiddelen. Heden 11 uur andere ontwerpen. Kantongerechten. Terwijl sommige leden de wetBVoordracht tot verhooging van de jaarwedden van dc ambtenaren van liet 0. M, bij de kantongerechten bestreden, hebben zeer vele andere leden zich voorstanders ver klaard van eene hoogere bezoldiging van het hier bedoelde ambt. Vergelijking met andere ambten gaat niet opmen lette op het verschil in duur en kosten van opleiding; op de hoogere wetenschappelijke eisehen; op het gewicht van het ambt en den om vang der werkzaamheden. De meeste leden konden zich ook vereenigen met het bedrag der verhooging. Sommigen opperden het denkbeeld de verbooging tot f1600 na verloop vud 3 dienstjaren te doen intreden. Rentcloozc voorschotten. Eindverslag is uitgebracht over het wetsontwerp tot toekenning van rentelooze voorschotten uit 's Rijks schatkist ten behoeve van den aanleg van een stoomtram van Brouwershaven naar Steendereu en van tramwegwerken tot aansluiting van de haven nabij Numansdorp aan den stoomtram weg Zuid-Beijer- landRotterdam en aanleg van Rijkshavens en aan legplaatsen nabij Numansdorp te Zijpe cn IVillems- dorp. Door de gewisselde schrifturen is de openbare beraadslaging voldoende voorbereid. Reserve-personeel. De strekking van het wetsontwerphoudende regeling van den rechtstoestand van het reserve- personeel bij de landmacht niet behoorende tot het personeel van den geneeskundigen dienst, de bevor dering en het ontslag der officieren, alsmede het op pensioen stellen der officieren, onder-officieren en minderen, behoorende tot genoemd personeel en het vcrlcenen van pensioen of onderstand aan hunne weduwen cn kinderen, werd, blijkens bet afdeelings- onderzoek in de Tweede Kamer, door vele leden met instemming begroet. Sommige leden zagen in de poging om reserve officieren te verkrijgen iets kunstmatigs en meenden dat zij tot teleurstelling zoude leiden. Veel beter vond men het om do schutterijen te reorganisseren. Gevraagd werd of het niet aanbeveling zou ver dienen eene regeling te ontwerpen in gelijken geest als voor het reserve-kader voor reserve- manschappen. Dij Kon, Besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Assen, ter standplaats de gemeente Vries, E. Posthuma, eandidaat-notaris te Dergum. Bij Kon. Besluit is: lo. aau mr. II. L. Drucker, op zijn verzoek, met dankbetuiging voor de door hem bewezen diensten, eervol ontslag verleend als hoogleeraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Rijks-universiteit te Lei den en 2o voor het tijdvak, eindigende met den dag waarop de hoogleeraar, welke mr. 11 L. Drucker voor noemd zal opvolgen, zijne lessen zal hebben aanvaard, benoemd tot lector in de faculteit der rechtsgeleerd heid aan de Rijksuniversiteit te Leiden, tot het geven van onderwijs in liet Romeinsehe recht en zijne ge schiedenis, mr. P. A. Tichelaar, alcUar. Cij Kon. Besluit is, met ingang van 1 Mei 1897, benoemd tot diiecteur der Rijkskweekschool voor ondei wijzers te Nijmegen, Joh. A. Leopold, te Middel burg, aan vvien, met ingang van denzelfden dag, eervol on slag is verleend uit zijne betrekking vandneeteur der Rijkskweekschool voor onderwijzers te Middelburg. Dij Kou. Besluit is benoemd tot voorzitter van den raad van beroep voor de personeele belasting, te Utrecht, jhr mr. R de Beaufort, te Doorn. Bij Kon. Besluit is de kapitein G. A. Buhlmann, van den staf der infanterie, vveikzaam 'dj de Normaal- schietschool, in zijnen rang oveigeplaatst bij het regiment grenadiers en jagers. Bij Kon. Besluit is aan den opzichter bij het Kroon domein W. P. Temminck, te Leerdam, toegekend de zilveien medaille der orde van Oranje-Nassau. Onze stadgenoote mej. A. E, M, Roelman, is geslaagd bij het te 's Gravenhage gehouden acle-ex'amen Nuttige Handwerken. Uit de ruim 600 prijzen der loterij, gehou den ten behoeve der Ned, Israël, gemeente alhier, lateu wij hieronder een 35-tal der voor naamste volgen. De coinpleete lijst is bij den penningmeester verkrijgbaar. 686 Aquarel »de Bruin", 903 zilveren sui kerstrooier, 1151 tafellooper, 1272 aquarel «Fles", 1491 salontafeltje, 2554 schilderij »v. d. Burg," 3220 bloemenstandaard, 3740 zilveren knopjes, 5150 schilderij (de Kuiper), 5860 aquarel »de Bruin", 6391 zilveren knopjes, 7003 plaat A. Profosal, 7204 koperen melkkan, 7786 aquarel «Rossing", 8283, bloemenmand, 9451 aquarel «Rossing", 9913 buste Mozart, 10274 aquarel «Kramer," 11284 zilveren knopjes, '12023 zilveren knopjes, 13011 bloemenstand aard, 13340 aquarel «Israels", 14221 aquarel aSchipperus", 14305 zilveren suikerstrooier, 15048 aquarel «Nachweh", 16177 zilveren scbrijfgarnituur, '16294 canapékussen, 16961 fantasietafeltje, 17217 schilderij, 17570 tafel looper, 18245 courantenhanger, 19234 parasol, 19433 «Verveer" teekening. Serie B. 467 bloempot met piëdestal, 595 aquarel «Helder". Bij den doorloopenden schietwedstrijd, Fe bruari 1897, afstand 225 meters, van het korps Koninklijke Scherpschutters te Rotterdam wer den o. a. behaald door de buitengewone leden, de heeren A. H. van der Most le med. 2eserie 51 punten; E. E. Th. Dulfer 18e med. 51 punten; beide staande uit de vrije hand; Meijer 8e med. 52 punten, liggend opgelegd. Gisteren morgen werd door een tweetal per sonen een paar klompen weggenomen, die ge- etaleerd stonden voor de deur van een winkel aan de Lange Kerkstraat. Uit werd echter door een voorbijganger gezien, die de winkelierster waarschuwde en deze liep de daders na. Zich vrrvolgd ziende, wierpen zij de klompen weg en wisten te verdwijnenmaar de klompen kwamen aan de rechtmatige eigenares terug. Heden aan de vischmaikt afgeslagen: 7 manden leng, 3 manden kabeljauw en 1 partij voorn. Leng (levend) f2.90 tot f3.75, (dood) f 0.70 tot f2.10 per stuk; kakeljauw (levend) (0.90 tot fl.40 per stuk; voorn fU.10 tot f0.45 per koop. Heden avond 7 uur afslag voorn. BURGERLIJKE STAND. Bcbarcn i 9 Maart. Hendrikus, zoon van J. .1, Merkx en J. H. van Dongen, Zijlstraat. 10, Anlonia, dochter van P. J. van den Berg en A. Hartveld. Broersvest. Het eerclidmaatsehap van het 24e Nederl. Taai en Letterkundig Congres is aangenomen door de ministers van binnenlandsche zaken in Nederland en in Belgie, den gezant der Zuid-Afr. Republiek in Nederland, den gezant van Nederland in Belgie, dien van België in Nederland en den commissaris dor Koningin in Zuid-Holland. De minister van waterstaat, handel en nijverheid in Nederland heeft bedankt. Het uitvoerend comité van de tentoonstelling vaa Noordbrabantsche nijverheid heeft besloten^ daaraan te verbinden eene historische tentoonstelling, die een beeld zal moeten geven van het openbaar en het privaatleven van 's-Hertogenbosch en van zijn ontwikkeling, sedert de aanneming der Bataafschc Staatsregeling (1795) tot op den dag van heden. Door het Openbaar Ministerie der Haagsche Recht bank» werd heden respectievelijk zes en twee jaren gevangenisstraf geèisckt tegen de twee Hagenaars, beklaagd van den bekenden kippeadiefstal te Over- schie. De rechtbank te Utrecht veroordeelde den machi nist op den Centraalspoorweg, beklaagd oorzaak te zijn geweest van het spoorwegongeval bij Blauw kapel, tot f 100 boete, subs. 1 maand gevangenisstraf. Bij vonnis dor arrondisseraents rechtbank te Arn hem d. d, 2 Maart j.I. werd P. Th. H„ timmerman

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2