I I /l sFortT i Kerk en School. Ned. Eeev. Kerk. Landbouw en Veeteelt. Gemengd Kieuw s. Laatste Nieuws. Telegrammen. Vissclierij. S clieep Taart. I fe Si te Nijmegen, appellant van een vonnis van het kan tongerecht te Nijmegen, veroordeeld tot 191 geld boeten elk van f 0,50, subsidiair 191 X 1 dag hech tenis, wegens overtreding der arbeidswet 191 maal gepleegd. Door het gerechtshof te 's-Hertogenbosch is be vestigd eene, vooral voor burgemeesters, belangrijke uitspraak van de rechtbank te Maastricht, waarbij werd beslist, dat als in een civiel proces een deur waarder het afschrift van eene dagvaarding en van een daarop verkregen verstekvonnis aan den burge meester als hoofd van het plaatselijk bestuur ter hand stelt, omdat hij, deurwaarder, noch den gedaagde noch iemand van diens huisgenooten aan diens woon plaats heeft kunnen vinden en de burgemeester zich geene moeite geeft om die afschriften aan den ge daagde te doeu toekomen, met dit gevolg, dat zonder dat deze cr iets van weet, tegen deze een vonnis gewezen en dat vonnis op diens goederen ten uitvoer gelegd wordt, de burgemeester dan persoonlijk aan sprakelijk is voor de schade, die de gedaagde door die executie lijdt. Nbr Beroepen: Te SchellingwoudeA. H. L. de Bel, te Bussumte Saaxum, F. Hacquebord, te Laag- en Hoogkerk. Bedankt: Voor Kage, door C. I. Warners, cand. R.-K. Keek. Professor J. A. de R ij k. f Te Voorhout is in den ouderdom van 66 jaren overleden Jacobus Augustinus de Rijk, kanunnik van het kathedraal kapittel van Haarlem en oud professor in de wijsbegeerte aan het seminarie Ha- geveld. De lijd wijdt een waardeerend artikel aan den overledene. Dit blad schrijft o. m. „De hoogeerw. heer De Rijk, die zich aanvankelijk den kunstenaars-loopbaan had gekozen en reeds vroegtijdig blijken gaf van buitengewoon schilders talent en een op buitenlandsche reizen fijn gevorm- deu artistieken smaak, ontving na schitterend vol brachte studiën in 1832 de H. Priesterwijding, zag zich aanstonds door zijn kerkelijke overheid benoemd tot leeraar te Hageveld eu werd weldra na het overlijden van prof. Muré aangewezen, oin aan dit seminarie den' leerstoel te heklceden der philosofie en der Hebreeuwscbe taal. Een paar jaar geleden herdacht prof. De Rijk zijn 25-jarig priesterfeesten professoraat onder de meest ondubbelzinnige blijken van vereering en sympathie der geestelijkheid van het gehecle bisdom." Do bisschop van Breda heeft benoemdtot pastoor te Lamswaarde, den heer J. B. de Kerf en tot kape laan te Breda (H. Antonins) den heer J. J. van den Biesen. Hoogek Onderwijs. Leiden. Bevorderd tot doctor in de rechtsweten schap F. L. Kleyn (geb. te 's-Gravenhage), met proefschr. get.„Executie van openbare gemeen schappen". Candidaats examen in de godgeleerdheid, tweede gedeelte, Th. H. Ph. van Papendrecht. Utrecht. Cand. ex. theol. II: H. Roos en G. J. R. Langen. Cand. en rechtsw.C. G. W. F. van Vre- denburch en E. H. E. Teding van Berkhout. Men meldt dato 10 Maart: Heden houdt de „Bond van Nederlandsche Suiker fabrikanten" met hun Belgische collega's, die in Zeeland bieten koopen, te Brussel eene vergadering, ter bespreking dor bietenkwestie. Bijna eiken dag vergadert thans de bond. Wellicht dat eerstdaags uit deze voortdurende conferenties eene oplossing der bietenkwestie plaats heeft. In elk geval is het thans meer dan tijd om voortgang te maken met het con tracteeren, aangezien anders de landbouwers zullen besluiten hun gronden voor de bietenteelt bestemd, met andere gewassen te bezaaien. Bij de directién van bijna al de suikerfabrieken in het westen van Noord-Brabant en Zeeland komen dag op dag van de agenten tijdingen in, dat zij er niet in kunnen slagen volgens de gestelde voor waarden beetwortel-contracten te sluiten. Ook de fabrikanten zullen naar alle waarschijn lijkheid niet toegeven, zoodat de mogelijkheid be staat, dat vele fabrieken met de aanstaande cam pagne niet werken, waardoor duizenden werklieden en niet minder de scheepvaart zeer getroffen zullen worden. Door mr. P. G. H. Dop, advocaat te Utrecht, mr. P. J. F. H. van de Rivière, advocaat te Dordrecht en P. de Graaff, hoofd eener school te Groningen, te zatnen uitmakende het bestuur van den „Natio- nalen Bond voor Vreemdelingenverkeer in Nederland" is ingevolge besluit der bondsvergadering van 12 December 1896 aan de Tweede Kamer der Statcn- Generaal een request gezonden, waarin zij aandringen op verwerping van het wetsontwerp op de rijwiel belasting. Adressanten wijzen op de geringe bate voor het Rijk, die uit de opbrengst der rijwielbelasting te vcrwcchten is en de lastige bezwaren voor het vreem delingenverkeer, daaruit voortvloeiende. Verder verwachten adressanten, dat de lastige belasting-formaliteiten vele wielrijders zullen terug houden van een bezoek aan ons land, voornamelijk uit de aan onze grenzen gelegen grootere vreemde plaatsen. Cording heeeft aan de redactie van Paris Yêlo verteld, dat hij zal uitkomen in de wedstrijden Pa- rijs-Roubaix cn Bordeaux-Parijs. Hij gaat nu onmid dellijk ernstig in training. Hij zal een specialen gangmakersdienst samenstellen uit tandems cn tri- plets. Behalve voor de twee genoemde wedstrijden zal hij inschrijven voor alle wegwedstrijden over minstens 300 K.M. Hij denkt den kcelen zomer in Frankrijk te blijven. De wedstrijd tussehen Morin, den winnaar van den Grand Prix de Paris, Jaap Eden, cn Pariby, den overwinnaar van Jacquelin, zal waarschijnlijk op 28 Maart plaats hebben, op de haan des ArtsLibéraux te Parijs. Do koningen do koningin vanWurtcmburg hebben dezea winter zich in het wielrijden geoefend in do rijschool, welke daarom in de middaguren voor het publiek gesloten was. Thans hebben zij een deel van het paleis en van den tuin als rijbaan laten inrichten en oefenen zich dagelijks. Vermist. Sedert Zondag 28 Februari jl. wordt vermist A. M. Th. J. E. S., oud 24 jaar, kantoorbediende, middelmatig lang en gezet, donker haar en oogen, kleine knevel, gekleed met zwarte jas en pantalon, blauw laken overjas (gemerkt C. Jörg, Utrecht), bruine fantasïehoed, groene das, gouden ring met groenachtigen steen. Hij was in het bezit van een gouden horloge met platte gouden schakelketting. Zijne onderkleeding bestaat uit een flanel, linnen hemd, tricot onderbroek, grijs wollen sokken en wit overhemd, alles gemerkt E. S. Hij had voorts bij zich een dikken bamboes wandelstok met kromme haak. Vermoedende dat hem een ongeluk is over komen, wordt door den hoofdcommissaris van politie te Amsterdam namens de familie be leefd verzocht, om wanneer iets omtrent zijn verblijf bekend mocht zijn of worden, daarvan telegrafisch te worden onderricht. De kosten daarvan zullen worden vergoed. Diefstallen te Rotterdam. Door de politie te Feijenoord is een inval gedaan in een bierhuis aan de Ruijterstraat aldaar, waar zij een groote hoeveelheid manu facturen aantrof, waaronder 15 volle stukken stof, sigaren, thee euz., afkomstig van verschei dene diefstallen in den laatsten tijd te Feijen oord en op het terrein van het Maasstation te Rotterdam gepleegd, een en ander ter waarde van 800 gulden. De kastelein en een drietal minderjarige personen zijn als verdacht zich aan die diefstallen schuldig gemaakt te hebben gearresteerd. Door de Rolterdamsche politie zijn twee mannen P. de K. en W. de V. als verdacht van een diefstal van een paatd ten nadeele van den landbouwer P. van den Berg Jz,, te Qverschie aangehouden en naar het huis van bewaring overgebracht. De V. was bovendien door den officier van justitie opgeroepen tot het ondergaan van een maand gevangenisstraf. Oeneraal Van Ham. Volgens de IV. Br. Ct. zal de onthulling van het borstbeeld van den generaal Vau Ham te Breda met Paschen plaats hebben. Nadat het ontwerp van den heer Strackó was afgekeurd, heeft de heer Wirtz, leeraar middelbaar onder wijs te Breda, een ander gemaakt dat goed blijkt te voldoen. Oude briefkaarten. Een expediteursfirma te Rotterdam liet door tusschenkomst van een opkooper omstreeks 30,000 oude briefkaarten van haar kantoor verwijderen met last tot vernietiging. Groot was de verwondering van den expedi teur toen hjj gisteren achter het winkelraam van een postzegelhandelaar eenige zijner brief kaarten zag uitgestald, waarop de naam zijner firma en die van de afzenders prijkten, terwijl de inhoud voor niemand een geheim bleef. Natuurlijk was de expediteur hierover alles behalve gesticht en hjj ging het magazijn van den postzegelhandelaar binnen, alwaar de ge- heele voorraad oude briefkaarten lag opgestapeld. De postzegel handelaar had de briefkaarten van den opkooper gekocht en kon daarvoor een quitarilie toonen aan den expediteur en een inspecteur van politie, wiens tusschenkomst was ingeroepen. Nu kwam na eenig marehandeeren overeen, dat de expediteur zijn briefkaarten, natuurlijk tegen een duurderen prijs, zou terugkoopen, doch toen 's avonds een handwagen voorkwam, bedong de postzegelhandelaar een nog hoogeren prijs, tot groote ergernis van den expediteur, die door zijn barsch optreden het misnoegen van den postzegelhandelaar had opgewekt. Ben antiquiteit. Rotterdam heeft het oude schavot weder eens voor den dag gehaald. Bij een opruiming in het stadsarmenhuis waar het geborgen was kwam het voor den dag en nu heeft men het op het terrein achter de Admiraliteitskade op geslagen om er een photographie van te nemen. Het blijkt nog in vrij goeden staat; het is 2.75 M. hoog, 6.50 M. lang en 4,50 M. breed. De palen waaraan de misdadigers werden opgehangen, die waaraan zij werden vastgebon den om gebrandmerkt te worden, kortom alle ingrediënten, die eenmaal dienst deden, zijn aanwezig. Men kan begrijpen, dat het veel belangstel ling trekt, daar van het tegenwoordig geslacht zeer velen er nooit iets van gezien hebben. Bloc, Block en Blok. Uit Amsterdam men ons: In een onzer meest bekende hotels logeerden dezer dagen twee handelsreizigers, de Fransch- man Bloc en de Duitscher Block. Daar kwam de mededeeling, dat een aangeteekende brief ten postkantore gereed lag voor den heer Block, een brief met eene aangegeven waarde van 200 gld. De heer Bloc wist zich, wat hem gemakkelijk viel door liet gering verschil in naam, van die aankondiging en van den brief zeiven meester te maken, waarna hij in een ander hotel zijn intrek nam. Binnen twee dagen was de gewon nen schat reeds geronnenen binnen dat ge ring tijdsverloop had ook de politie het misdadig namenspel ontdekt, met het gevolg, dat de Fransche reiziger Blocdie den Duitschen reiziger Block bestolen had, gearresteerd werd door den Amsterdamschei) rechercheur Blok N. E. Ct. Spoorwegongeluk. Aan het Kenaupark te Haarlem is bij bet rangeeren een kolentrein eerst gereden door een stootbalk van 60 c.M. dikte en daarop door een daar staand wachthuisje dit werd vernield. Ook de telegrafische gemeenschap met Rotter dam werd verstoord. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Er in geloopen. Een rijwielhandelaar te Delft had aan iemand op erediet een fiets verkocht. In den beginne ging de afbetaling geregeld, doch op eens hield zij op. Goede raad was duur; manen hielp niets, dreigen evenmin. Nu wilde het toeval, dat de slechte betaler dezer dagen deftig op zijn fiets der. be Irogen leverancier voorbijreed, terwijl deze juist op de stoep zijner woning stond. Plotseling kreeg de man een inval, »Wel mijnheer," riep hij »vvat rammelt je fiets." De ander zeide er niets van te bespeu ren, doch de handige winkelier wist hem zoo te overtuigen dat het gevaarlijk was op dat ding voort te rijden, dat ten slotte de fiets in reparatie werd gegeven. Nu was het natuurlijk: eerst betalen en de liefhebber van wielrijden zal zich, zoolang dit niet is geschied, moeten spenen van de door hem geliefde sport. vorst van Montenegro een kanonneerboot ten Misdaad Te Winschoten wordt sedert eenige dagen te vergeefs gezocht naar eenig spoor van den veehandelaar D. Beishuizen, die den 1 sten Maait naar de Winschoter markt ging, maar sedert niet weer te Heiligerlee zijn woonplaats is teruggekeerd. Tot dusver heeft geen der inge stelde onderzoekingen, noch het dagelijks onder politietoezicht dreggen tot eenig resultaat geleid. Zijn pet en stok zijn drijvende in het Win- schoterdiep gevonden. B. had doorgaans veel geld bij zich. Teruggevonden, Door middel van inbraak werd in Nov. j.l. uit de sigarenfabriek sLibau" aan de Beeklaan te 's Gravenhage een kistje, inhoudende onge veer f300.ontvreemd. Het kistje is thans ledig teruggevonden in een sloot in de nabijheid der fabriek. Een droeve dood. Zondagmiddag werd het gezin van den ar beider J. de Vries te Midwolde plotseling in diepen rouw gedompeld. Van den doop te Leek huiswaarts keerende, bemerkte de moeder onderweg, dat haar lieveling was gestorven. De overgroote zorgvuldigheid, waarmede het kind was ingepakt, is wellicht de oorzaak van den dood. Een treurige vondst. Zaterdag zagen eenige schilders te Amster dam die bezig waren met het schilderen van een bovenverdieping in de Manixstraat door het raam het lijk eener vrouw liggen. Aanstonds werd de politie er bij gehaald. Bij onderzoek bleek, dat de ongelukkige reeds drie weken geleden moet zgn gestorven. Niemand schijnt haar gemist te hebben. De Tweede Kamer heeft heden in tweede lezing het ontwerp op de Kamers van Arbeid zonder hoofdelijke stemming aangenomen. In behandeling werd daarna genomen het ontwerp tot herziening van de belastbare op brengst der gebouwde eigendommen. De heer Pijnappel bestreed de noodzakelijk heid van dit ontwerp, dat daarentegen verde digd werd door de heeren de Beaufort (Wijk bij Duurstede), Rutgers *van Rozenburg en deu Minister van Financiën. Het algemeen debat is afgeloopen. Art. 1 werd goedgekeurd. Uit Parijs wordt aan de Kóln. Zeit. geseind, dat de mogendheden nog niet tot overeenstem ming zijn gekomen omtrent de dwangmaat regelen tegen Griekenland. De leiding berust bij Rusland. Murawieff heeft de familie-invloeden over wonnen, zoodat de Czaar scherpe orders heeft doen toekomen aan den Russischen vlootvoogd vóór Kreta en den gezant te Athene. Duitsch- land en Oostenrijk zgn het volkomen eens met Rusland. Italië neemt in denzelfden geest een vrij beslist standpunt in. Het Fransche ministerie van buitenlandsche zaken neemt een tamelijk energieke houding aan, maar is afhtvnkeigd van den onzekeren toestand van het geheele Kabinet. Engeland weifelt nog. In de diplomatieke kringen der mogendheden, wier belangen in geval eener ongunstige wending het eerst geraakt worden, heerseht ernstige bezorgdheid over de ontwik keling der dingen in de naaste toekomst. Havas bericht uit Kanea, dat daar Italiaan- sche en Engelsche transportschepen met troepen aan boord op de reede liggen. De Christenen stelden zich onder bescherming van Frankrijk en wachten met ongeduld de komst van Fran sche troepen. De Grieksche regeering heeft bij de mogend heden geprotesteerd tegen de verbanning van den Griekschen vice-consul en zijn landgenooten van Kreta. De regeering ziet hierin een schen ding van het volkenrecht. De Pel. Corr. deelt een uit Konstanti- nopel ontvangen bericht mede, dat na de nota van 2 Maart op verlangen van Engeland den 4den een tweede nota is ingediend, waarbij aan de Porte wordt verklaard dat, indien de Griek sche troepen naar Kreta teruggeroepen wordeo, ook de Turksche troepen uit de kustplaatsen, die door vreemde detachementen bezet zijn, verwijderd dienen te worden. Te Konstantinopel werden tot nog toe 15 scheepsvaandrigs en cadetten wegens Jong- Tuiksche woelingen gevangengenomen. Volgens de Pol. Corr. heeft de Czaar den van geschenke gegeven. Genet aal Polavieja vraagt een versterking van twintig bataillons. De generaal moet ziek zijn. LONDEN, 11 Maart. Aan de Times werd gisteren uit Kanea geseind De bewoners van Candano bezaten, toen zij werden bevrijd, nog slechts zeven kisten patronen. Brood was niet meer aanwezig, doch zij hadden nog voldoenden voorraad vleeseh. De Christenen drongen de stad binnen en plunderden haar voordat alle Mohamedanen haar verlaten hadden. De marsch naar de kust duurde zeven uren. Te Selino namen de Christenen een dreigende houding aan tijdens de inscheping der Turken en staken zg de stad in brand. Naar gemeld wordt, heeft de gezagvoerder van het Engelsche oorlogsschip Èodney bevel gegeven, dat een geweersalvo in de lucht en een kanonschot zou worden gelost om de op standelingen van de kust terug te dryven. Het inschepen der Turken duurde vijf uren. Het bevrijdingskorps bestond uit 200 Engel sche, 100 Fransche, 100 Oostenrijksche, 150 Russische en 55 Ilaliaansche marinesoldaten, met vier kanonnen, en stond onder bevel van den gezagvoerder van de Bodney. De eerste afdeeling Turksche vluchtelingen werd te Kanea aan land gezet door het Ita- liaansche transportschip Trinac-ria, en gehuis vest in woningen en tenten. De Trinacria keert hedenavond terug om de overblijvenderi te halen. De Engelsche admiraal deed, in een onder zoek met zes aanvoerders der opstandelingen, de ervaring op, dat de hoofden de proclamatie der mogendheden, waarin hun werd verboden de steden aan te vallen, niet hebben ontvan gen en evenmin het aanbod der admiraals om na het bombardement militaire artsen van de schepen te zenden. Het doen dezer beide mede- deelingen werd door admiraal Reineck opge dragen aan een Grieksch zee-officier. Een Turksche kanonneerboot in Suda-baai beschoot heden het blokhuis der opstandelingen, van waaruit de soldaten van het arsenaal on afgebroken verontrust werden. BLOEMFONTEIN, 9 Maart. President Kru- ger is hier hedenavond aangekomen en hartelijk ontvangen. In antwoord op een adres, dat hem door den Afrikaander Bond werd aangeboden, zeide hijDe beide republieken kunnen niet met geweld worden gescheiden, doch tevens dringt hg aan op het sluiten van een nauwer, inniger verbond. VL AARDINGEN, 10 Maart. Van de beugvisscherij is binnengekomenKoningin Wilhelmim, W. v. d. Vaart met f 1000Flevo IV, M. Plakker, met f291 Insulinde, M. v. d. Zwan, met f 440Wijnandia, H. Iloogendijk, met f344; NijverheidJ. Bos, met f350; Baron v. d. JBorcn van Porde, C. Poot, met f 600 netto besomming aan versche visch. KRALINGSCHE VEER, 10 Maart. Hedenochtend wer den aan de markt alhier aangevoerd 116 winterzal- men, die ft.30 tot f 1.50 per i/$ kilo opbrachten en i elft die f3.50 opbracht. SCHEVEN1NGEN, 10 Maart Gisteravond en heden morgen kwamen alhier 4 bomschuiten en een logger veische visch aanbrengen. Van IJmuiden werden gc- z nden 15 manden levende kabeljauw en 40 mand zeehanen en bolk. Tarbot f2 tot f 12, tongen 20 tot 80 c., kabeljauw, levende fl.80 tot f2.90 griet 50 c. tot fl.25, alles |er stuk; schol f5.50 tot f 12.50, scharren f2 tot 4, log f2 tot f5, bolk f2 tot f2.90, zeehanen f2.90 tot f4 per mand. SCHIEDAM, 11 Maart. VertrokkenQuintus, kapt. P. Boeijing, naar Gothenburg. MAASSLUIS, 10 Maart. Aangekomen: Art/ Scheffer, S. Havre, 11. Ursula, S. Huelva, Botterdam, S. Grangem., Quentin, S. Leith, HollandS. Londen, AmsterdamS. Harwich, Effective, S. Garrucha, VenangoS. Baltimore, Bellona, S, Newp. News, Sirius, S. lAbau Grangemouth. Dundee. Vertrokken10. Avocet, S. Liverpool, Swift, S. Hull, Charles T, Jones S. Cardiff. d I f 1 If

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 3