BINNENLAND. Staten-Generaal. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. De ex-koningin van Madagascar is naar Reunion, haar verbanningsoord, vertrokken. Berichten uit Mozambique melden, dat de Portugeezen Makasiland bezet hebben. Koningin Victoria schonk andermaal 500 p. s. aan liet Mansion-house-fonds voor den hongersnood in Indië. Tot nog toe is niet meer dan 411,000 pond bijeengebracht. Er is zekere spanning ontstaan in de diplo matieke betrekkingen tusschen Uruguay en Argentinië. Het brievengeheim moet door de post-autoriteiten geschonden zijn. De handel is verlamd. Er heeft een gevecht plaats gehad in het binnenland tusschen regeeringstroepen en opstandelingen, waarbij de laatsten overwonnen zouden hebben. H. M. de Koningin Wilhelmina bezocht gisterenmiddag tusschen half twee en twee uren het Gemeente-Ziekenhuis te 's-Gravenhage. Zg was vergezeld door horen adjudant jhr. Van der Staal, de grootmeesteresse baronesse Van Hardenbroek van Bergambacht en gravin Van Limburg Stirum. Het bezoek van H. M. bepaalde zich zooals wij in het Dagll. lezen tot de kiader- afdeeling, een groote, ruime, frissche met groene palmen versierde zadl. De geneesheer-directeur, de heer dr. G. H. Roessingh. en mej. A. C. Manden leidden de jonge Koningin rond. De Koningin, die gekleed was in een japon van blauwe zijde, met een elegant manteltje van donkergroen fluweel, hield belangstellend bij ieder bedje stil, sprak de kleine patiënten minzaam toe en gaf ze ieder een cadeautje, dat met stralende gezichtjes door de dankbare kinderen aanvaard werd. Nadat de Koningin aan alle bedjes verwijld had en terloops een bezoek had gebracht aan de conversatiekamer der convalescenten, de zaal, keuken ea badkamers, verliet zij het gebouw. De opvoering van Hans en Grietjegisteren avond door de Nederlandsche Opera te 's-Gra venhage in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen gegeven, werd zooals we reeds meldden dat het plan was bijgewoond door HH. MM. de Koninginnen, die even vóór den aanvang met Haar gevolg in de hofloge verschenen. De Koninginnen woonden de uitvoering tot het einde bij. Het bericht in het Dagblad, als zouden H.H. M.M. de Koninginnen het voornemen te kennen hebben gegeven, op 7 April het concert van Mengelberg's orkest in den Dierentuin te 's-Gra venhage bij te wonen, is, naar ons uit Den Haag gemeld wordt, geheel onjuist. Prinses Elisabeth van Waldeek-Pyrmont, zuster van H. M. de Koningin-Regentes, is in de residentie aangekomen, aan het Staats spoorstation opgewacht door eene hofdame en door Hr. Ms. hofmaarschalk baron Clifford, die haar naar het koninklijk paleis vergezelden, waar de prinses eenigen tijd de gast is van de Koninginnen. Dezer dagen werd te Londen door den con sul-generaal, jhr. May, eene vergadering belegd tot vorming van een comité, om aan H. M. de Regentes een huideblyk aan te bieden bij ge legenheid van de troonsbestijging van Koningin Wilhelmina. Benoemd werdentot voorzitter de heer H. S. J. Maas; tot onder-voorzitters de heeren ds, Adama van Scheltema, Symons en F. C. Stooptot ledenvoor de Nederlandsche club de heeren Gerretsen en Geveke; voor de Ne derlandsche Kamer van Koophandel de heeren Hotz en A. Boissevain voor de kerk de heeren Koekkoek en Vogelvoor het Koning-Willem fonds de heeren Groos en Blad de Wit. Tot secretaris werd de heer La Vei ge en tot penningmeester de heer Van Lassen ver kozen. Het comité heeft de bevoegdheid later, zoo noodig, het aantal leden te vergrooten. De luitenant ter zee 'le kl. Jlir. van der Staal heeft gisteren zijn door verblijf in Indië afgebroken dienst als adjudant van Hare Ma jesteiten hervat. Het Kamerlid, de heer Tak van Poortvliet, was gister, na een afwezigheid van twee maan den, weder in de vergadering van de Tweede Kamer tegenwoordig. Mr. P. J. Troelstra te Utrecht is in het distric' Bergum candidaat gesteld vonr de Tweede Kamer door de kiesvereeniging Volks belang." Op den 24sten dezer zal te 's-Gravenhage eene conferentie van afgevaardigden van de Nederlandsche Spoorwegen met den Raad van Toezicht op de Spoorwegdiensten worden ge houden, ter bespreking van de a.s. zomerdienst regeling op de spoorwegen. Hel Hlld. bevat het oordeel over de bak kerswet van drie bakkerspatroons, de heeren H. C. Funke, voorzitter van den Ned. brood-, koek- en banketbakkersbond A. Kreunen, voor zitter van de Ned. banketbakkersvereeniging, en Geert de Jonge, redacteur van de Nederl. Bakkerscourant. Het oordeel van alle drie is ongunstig. Het Èbld. verneemt nog, dat zoowel bij de banketbakkers als bij de broodbakkers adressen aan de Kamer voorbereid worden tegen het wetsontwerp, zooals het daar ligt. Politieke vooruitzichten. In een gisteravond te 's-Gravenhage gehou den bijeenkomst van de vrijzinnige werküeden- kiesvereeniging Ontwikkeling" spiak mr. De Kanter, lid der Tweede Kamer, overpolitieke vooruitzichten der kiezers, waarbij hij, na een afkeurende critiek over de kieswet, verschillende politieke partijen en fracties besprak, zonder bepaaldelijk aan te radeo bij welke partij de nieuwe kiezers zich moeten aansluiten. Hij be toogde echter, dat werkelijk hervormingsge- zinden zich 't best thuis vinden in het pro gramma der Liberale Unie. Niet-aansluiling bij eenige politieke partij, met het doel, een op zichzelf staande werk liedenpartij te vormen, bestreed de spreker krachtig, omdat de klassenstrijd, die vermeden dient te worden, daarvan het gevolg zou zijn. Bij het debat kwam mr. Z. van den Beigh op tegen het niet-noemen van de radicale partij door spreker in diens opsomming en be handeling der partgen, waarop mr. De Kanter antwoordde, dat de Liberale Unie en de radicale partij te weinig pnncipiëel verschillen, om ze als tegenover elkander staande te noemen. Veeartsen. In de maanden Juni en Juli e. k. zal, blijkens kennisgeving in de Staats-Ct., aan 's Rijks Veeart senijschool te Utrecht gelegenheid worden gegeven tot het afleggen van het natuurkundig examen voor aanstaande veeartsen, bedoeld in art. 12 der wet van 8 Juli 1874 Staatsblad no. 99). Do dag van aanvang zal nader worden bekend gemaakt. Aanmelding schriftelijk, mits portvrij, vóór 1 Mei e. k. bij den directeur van gemelde school. Nederlandsche Gist- en Spiritusfabriek. Het vorige jaar is in België een nieuw tarief van invoerrechten in volstrekt protectionistische richting vastgesteld, waarbij de vrije invoer van gist moet plaats maken voor de heffing van een invoerrecht ten bedrage van 10 centimes per kilo, met het kenne lijk en zelfs rondweg uitgesproken dool, de fabri kanten, die op grond van de in voorbereiding zijnde nieuwe wet op de branderijen gist zouden maken, te beschermen tegen de buitenlandsche. vooral Hol- landsche mededinging. De uitvoering van de wet op de alcoholfabricage is een tijdlang vertraagd. Zij is thans met 1 Dec. 1896 in werking getreden, en nadat de branders aan de noodige fiscale voorschriften en formaliteiten hebben voldaan, konden zij in de eerste dagen van Januari met de gistfabricage een aanvang nemen. Alle groote Belgische distillateurs hebben hunne bestaande branderijen voor de gistfabricage ingericht of nieuwe fabrieken gebouwd en thans in werking gebracht. De heffing van het invoerrecht op gist zal zich waarschijnlijk ook niet lang meer laten wachten, cn wanneer het recht vai 10 centimes, ofschoon pl. m. 15 pCt. vormende van de waarde, niet vol doende blijkt to zijn om de buitenlanders te weren, zoo zal eene verhooging spoedig "volgen. Volgens de door ons departement van financien uitgegeven statistiek gingen in 1895 bijna 7 milli- oen kilo gist over onze zuidelijke grenzen, en al zal nu dergelijke hoeveelheid niet plotseling door do Belgische fabrieken worden geproduceerd, het kan nog maanden of enkele jaren duren, maar het feit staat vast, dat de Nederlanders uit België worden verdrongen. Onder deze omstandigheden is de directie der Delftsche Gist- en Spiritusfabriek in aanraking ge komen met den heer Jules Verstraete (firma J. Ver- straete Cie) te Brugge, die, door eene ernstige ziekte genoodzaakt zich uit de zaken terug te trek ken, zich bereid heeft verklaard, zijn bloeiend distil lateurs-bedrijf en zijne pas voltooide, uitmuntend ingerichte gist- cn spiritusfabriek aan onze vennoot schap te verkoopen voor dc som van f465,000. In onmiddellijk verband met de overname dezer fabriek staat een voorstel tot uitbreiding van het maat schappelijk kapitaal met f300,000 door de uitgifte a pari van 300 nieuwe aandeelen. Maar behalve de koopsom is voor de exploitatie der fabriek te Brugge noodig, niet enkel een vol doend bedrijfskapitaal, doeh bovendien een belangrijk bedrag, dat bij den Belgischen entvanger der belas tingen moet gestort worden tot waarborg der beta ling van den accijns, verschuldigd voor het te ver vaardigen gedistalleerd. Van dit waarborgkapitaal, dat ongeveer eon millioen francs zal bedragen, wordt door den Belgisehen Staat eene rente vergoed ad 3 pCt. 's jaars. De plaatsing van de leening groot f1,350,000 die in de Maandag te honden vergadering zal worden voorgesteld te sluiten, is door ecu consortium van do bank-firma's te Amsterdam op gunstige voor waarden gegarandeerd. "Worden de voorstellen goed gekeurd, zoo is het bedrag van f 300,000 in aandee len tot uitbreiding van het maatschappelijk kapitaal eveneens geplaatst. De plannen zijn kortelijk aldus samen te vatten Belangrijke vwgrooting van het kapitaal door uit breiding van ons maatschappelijk kapitaal en door het sluiten eener 4ys pCt. gcldleening met conversie onzer nog loopende 5 pCt, leeningenaankoop der Gist- en Spiritusfabriek te Bruggeuitbreiding van de Delftsche fabriek naar de technische cischen van den tijdvorming van een voldoend bedrijfskapitaal voor beide ondernemingen vestiging eener borgstel ling voor den accijns in België. Do directie vertrouwt dat hare voorstellen de meest doeltreffende oplossing zijn van de moeilijk heden, die voor de vennootschap kunnen voortvloeien uit dc gewijzigde omstandigheden in den gisthandel, in het leven geroepen zoowel door de nieuwe Bel gische wet op de fabricage en den invoer van alcohol, als door de handelspolitiek der Belgische regeering, waarvan h. i. het onverholen einddoel ten opzichte van ons bedrijf is, den invoer van gist en alcohol uit het buitenland onmogelijk te maken. OYERSCHÏE, 12 Maart. Op dit oogenhlik bestaan in deze gemeente 17 inrichtingen, die vergunning hebben, om sterken drank in het klein te verkoopen. Daar dit getal ver is boven het door de wet be paalde maximum, zal men trachten, dit bedrag lang zamerhand te beperken. KETHEL, 12 Maart. Ds. K. E. van Griethuizen alhier heeft toezegging van beroep ontvangen uit do gemeente Haaf en in Gelderland. STRIJEN, 12 Maart. Alhier worden pogingen gedaan, om eene afdeeling op te richten van den Christelijk Historisshen Kiezcrsbond in ons land. LEIDEN, 11 Maart. In de heden gehouden ver gadering van den gemeenteraad werd benoemd tot controleur van de stads-bank van leening de heer P. Essers, kerkelijk ontvanger en boekhouder van de Nederd. Herv. gemeente alhier. GOUDA, 11 Maart. In de gecombineerde verga dering der liberale kiesvereeniging in het district Gouda is gisterenavond tot definitief candidaat voor het lidmaatschap der Prov. Staten gesteld do heer mr. J. K. van Weel to Schoonhoven. TWEEDE KAMER. Zitting van Donderdag 11 Maart. Behandeld werd het ontwerp tot herziening der belastbare opbrengst der gebouwde eigendommen. De heer Pijnappel is tegen deze periodieke her ziening omdat de grondbelasting feitelijk is beschouwd als gefixeerd en herziening geen waarborg oplevert voor verbetering van den toestand. Daarbij komt dat gebouwen tot landelijke eigendommen behoorende, op geen goede wijze kunnen geschat worden. Hij zal tegenstemmen. De heer De Beaufort (Wijk) acht de bestaande waarde der gebouwde eigendommen volkomen onjuist en herziening zeer gewenschtalleen wensehte hij nog meerdere tegemoetkoming voor gebouwen bij hoeven. De heer Rutgers acht herziening volkomen ge wettigd en gebillijkt eu groote reden tot ergenis op geheven tegen de vroegere wet inet het oog op landbouwsehuren. Dc Minister van financiën ontkende, dat de be slissing, der vermogensbelasting grond zou kunnen geven, om deze herziening na te laten, die uitdruk kelijk is voorgeschreven. Het voorgestelde stelsel is beter en kan beter worden toegepast en zal onbil lijkheden wegnemen. Hij acht aanneming er van geraden. Het algemeen debat is gesloten. Art. 1 is goedgekeurd. Het wetsontwerp betreffende Kamers van Arbeid wordt in tweede lezing behandeld. "Op art. 2 zijn amendementen voorgesteld door de Commissie van Rapporteurs, lo. om sub c als doel te lezenhet dienen van advies en ontwerpen van overeenkomsten en regelingen op verzoek van belanghebbenden. En 2o. om alinea D eenvoudig te doen luiden, „het voor komen cn vereffenen van geschillen over arbeidsaan- gelegenheden", zoodat dan zou vervallen de bijvoe ging „ook voor zoover noodig door te bewerken, dat eene scheidsrechterlijke uitspraak tusschen de partijen, die zij niet heeft kunnen verzoenen tot stand kome'". De minister van justitie heeft geen overwegend bezwaar tegen het eerste amendement, maar wel tegen het tweede amendement, dat hij ontraadt, terwijl hij verdedigt de Regeeringswijziging, die alinea D be houdt, maar daaruit alleen laat vervallen de woor den „Die zij niet heeft kunnen verzoenen." De wijziging der Regeering is in overeenstemming met de intrekking van art. 28" en dient om de scheidsrechters niet te zeerle beperken. Het amen dement echter strekt om de geheele scheidsrechter lijke uitspraak te doen verdwijnen, waardoor de uitspraak naar billijkheid zou worden afgesneden. Het eerste amendt. wordt door de reg. overgeno men. Het tweede amendt. wordt verworpen met 51 tegen 23 stemmen. Art. 2 met de regeeringswijziging werd goedge keurd. Op art. 3 stelt de Regeering een wijziging voor om met de patroons gelijk te kunnen stellen andere personen wegens het hun opgedragen gezag over anderen. De heer Kerdijk komt tegen deze \yijziging op. waardoor dc meesterknechts cn onderbazen met pa troons gelijk kunnen worden gesteld, in strijd met de bedoeling bij de discussie. Spreker gelooft, dat deze wijziging het terrein der tweede lezing over schrijdt. De regeeringswijziging wordt verworpen met 70 tegen 13 stemmen. De verdere redactiewijziging der Regeering op enkele artikelen wordt goedgekeurd. Door dc commissie van rapporteurs is nog voor gesteld een amendement op het laatste lid van art. 33 (verzameling van inlichtingen door de Kamers). Het amendement wil nu bij bestuursmaatregel zien bepaald, niet naar welke regelen dit zal geschieden, maar in hoeverre en naar welke regelen het zal ge beuren. Voorts wenscht zij te spreken van ordening en periodieke openbaarmaking in plaats van perio dieke ordening en openbaarmaking. De heer Veegens stelt als sub-amendement voor alleen te lezen in hoeverre en te doen vervallen naar welke regelen, ten einde dc Kamers niet te be perken in de wijze van het verzamelen van inlich tingen haar door art. 2 ten taak gegeven. Do heer Kuyper aeht het sub-amendement van nadeelige strekking. De minister van justitie acht het amendt. der commissie een verbetering. Dc heer Lobman wijzigt het amendt. der comm., zoodat cr sprake is, dat dc algem. maatregel bepaalt, welke inlichtingen de Kamer verplicht zal zijn in te zamelen. De heer Veegens trekt nu zijn amendt. in. Het amendt. der Comm. van Rapp. wordt goedgekeurd. Het wetsontwerp op de Kamers van Arbeid wordt zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Aan de orde komt de wijziging op de gebouwde eigendommen. Art. 2 bepaalt, dat de belastbare opbrengst van gebouwde eigendommen tot hoaven behoorende en niet tot woning ingericht, gestold wordt op 1 li pCt. van het bedrag, maar de gebruiken der streek noodig voor de stichting van bergplaatsen, stallen en werk plaatsen, voldoende voor het bedrijf. De heer Van Dedem stelt hierop namens de comm. van rapp. een amendement voor om ook de waarde van als woning ingerichte gehouwen op l1/, pet. te stellen van het bedrag, noodig voor stichting van eea woning. De heer Tydeman acht het amendement niet billijk. De heer Van Alpkon is subsidiair wel voorlager percentage. De heer Van Deinse acht ook het percentage te hoog. Heden voortzetting. Gebouwde eigendommen. Door de heeren Tydeman en Ferf is nog een amendement voorgesteld op art. 2 om het cijfer van l'/s pc- der waarde te brengen op 1 pc. Bebos s chin g. Door den minister van financiën is bij suppletoire begrooting voor 1897 voorgesteld, woesten grond van de maalschap Kootwijk onder Apeldoorn en Barne- veld voor den Staat aan te koopen en tot bosch te ontginnen. De maalschap is bereid te verkoopen 20646650 hectaren stuifzand voor f7 de hectare, en 622,2770 hectaren heide voor f 25 de hectare, samen f 3,000,958. Het grootste deel, bet stuifzand, is de ergste woes tijn, die in ons land is te vinden, maar is naar bet oordeel van het bestuur der Nederl. Heidemaatschappij, geschikt voor bebossehing, waartoe de voorbereiding niet meer zal kosten dan die van de heide. Verder zullen eenige boerderijen worden aange kocht voor boschhaas en vaste arbeiders. In 1897 zal voor een en ander zijn uit te geven f 7000. Aan de Nederlandsche Heidemaatschappij zal de leiding worden opgedragen van de voorgestelde ontginning te Kootwijk en zij zal tevens adviseur worden voor het technisch beheer der overige Staatsbosschen, tegen toekenning van eenige vergoeding. Verhooging der begrooting met f39,000 wordt voorgesteld. Kunstlicht op Borknm. Betonning enz. der Beneden-Esas. Bij het afdeelingsonderzoek in de Tweede Kamer van de overeenkomst met Dnitschland voor boven staande aangelegenheden werden verschillende be zwaren geopperd tegen het vervallen der vaste bij drage en de bepaling dat iedere mogendheid de helft van de onderhoudskosten zal betalen. Vele leden konden zich niet vereenigen met uit- keering van f 131,716,33 wegens meerde uitgaven door Pruisen gedurende 1885—1894 gedaan dan waarop bij vorige overeenkomst was gerekend. Bij Kon. Besluit is de heer J. Ghezzi, met ingang van 1 April 1897, eervol ontslagen uit zijne betrek king van consul der Nederlanden te Algiers en als zoodanig benoemd de heer J. .1. van Vollenhoven, die in die hoedanigheid door de Fransche Regeering erkend is. Bij Kon. besluit is aan den heer G. J. of G. La- vino, eervol ontslagen consul-generaal der Nederlanden te Singapore, een pensioen toegekend ten bedrage van f3000 's jaars. Bij Kon. Besluit is aan mr. J, W. van Oosterzee, op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 15 April 1897, eervol ontslag veil eend als rechter in dearron- dissements-rechtbank te 's-Gravenhage. Door de arrondissements-reclitbank te Alkmaar is, ter vervulling van de vacature van kantonrechter te Medemblik. opgemaakt de navolgende alphabetische lijst van aanbeveling: mr. J. Wessels Boer mr. D. Bastert en mr. \V. M. van Haaften, griffiers bij de kantongerechten te Meppel, BreukelenNijenrode en Shedrecht. Bij Kon. Besluit is met ingang van 1 April 1897 benoemd tot plaatsvervanger van den districts-veearts, wieii Haarlem als standplaats is aangewezen, de vee arts J, W, H. Geerlmgs te Purmerend, Bij Kon. Besluit is de kapitein-luitenant ter zee L. A. II. Lamie met 16 Maart a. s. bevorderd tot kapitein ter zee. Bij Kon. Besluit is benoemd tot kamerbewaarder en concierge bij de directie van de Grootboeken der Nationale Schuld en het agentschap van het Ministerie van Financiën te Amsterdam, C L. Evers, thans bode bjj het voornoemd agentschap. Bij Kon. Besluit is de luitenant-kolonel G. I. A. Verstegen, van het 2de regiment infanterie, met in gang van 16 Maart 1897, op zijne aanvrage, op pen sioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op fl8Ü0 's jaars. Bij Kon. Besluit is aan den tweede-luitenant W. H. Sablerolle, van het le reg. inf., op zijn verzoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. Bij besch. vau den minister van binnen), zaken, .s, met intrekking van de hesch. van den minister van bmnenl. zaken van 20 Jan. 1869, letter H. 9de afil., met ingang van 1 April 1897 den inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht voor Ovvrijsel en Drente, de gemeente Zwolle aangewezen als plaats van vesti ging 1 Wat zeker als een zeldzaamheid mag worden .aangemerkt is het feit dat de Paardenmarkt heden begunstigd werd door vrij goed weerde enkele buien, die vielen, hoe flink die ook soms waren, waren telkens slechts.van kortenduur. En het publiek maakte gebrujk van het goede weer om in grooter getale nog dan anders een bezoek te brengen aan de markt en met een wou!d-by-kennersoog de paarden te monsteren, die aan de ign stonden. De paarden waren echter voor de meeste bezoekers niet het interessantste van wat op de markt te zien en te hooren was. De heerenen dames negoeianten mochten zich verheugen in een druk* bezoek rondom hunne étalages; en. vooral de dames, die met snoepgoed en molentjes trachtten zaken te doen, slaagden naar- wij meenen naar wensch. De heeren-negocispten deden' blijkbaar 'hun best om elkander'te'overschreeuwen-en daar door de lieden van de andere étalages "naar de hunnen te-lokken. Een van hen, die" niet ge noeg vertrouwen scheen te'stellen in de kracht zijner longen, had een trompet medegebracht en had daarmede dan ook het succes dat hij meer leven maakte dan zgn collega's. Ware een wedstrgd uitgeschreven in het schreeuwen, dan zeer zeker zou de eerste prgs behaald zjjn geworden door den handelaar in koek. Het was verbazend zoo als die man alles wist te overstemmen: met kwaadaardig ver-

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2