N°. 9270. 50slc jaargang. Dinsdag 16 Maart 1897. ËËN MEISJESLOT. FPJUILLETON". Verschijnt dagelijks, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. UITGEVER? H. J. C. ROELANTS. BUITENLAND. Abonkbhektspbijs, per kwartaal0.90 Franco per post Afzonderlijke nommersO 02 BUREAU s BOTERSTRAAT SO, Tcfepltoon Wo. 123. Abvertentiepeijs van 15 gewone regels met inbe grip van cene Conrant0.52 Iedere gewone regel meer- 0.10 Bij abonnement wordt korting verleend. Algemeen overzicht. Schiedam, 15 Maart '97. Griekenland en Kreta. Nog steeds neemt de verwarring in het Oos ten toe, en de gespannen verhoudingen tusschen Griekenland en Turkije, tusschen Griekenland en de mogendheden, tusschen Christenen en Muzelmannen op Kreta bljjft aanleiding geven tot groote bezorgdheid. Inderdaad zijn de mogendheden allengs ge raakt in een labyrinth van tegenstrijdigheden, waaruit het uiterst moeilijk blijkt zonder kleer scheuren en met behoud van elks waardigheid vveer het heldere daglicht te bereiken. De blokkade van Griekenland door de mo gendheden is aanstaande, zoo wordt hier ge meld; het zal wel met een sisser afloopen, heet het daar; op de basis der nieuwe voor stellen van Griekenland zal een vergelijk worden gelroflen, beweert men ginds. En het slot der rekening, wanneer men die nauwgezet opmaakt, is slechts, dat het met de overeenstemming der mogendheden gaat als altoos: veel geschreeuw en weinig wol! Alleen Rusland schijnt krachtig voet bij stuk te houden. Het Journal de 8l. Peterslourg noemt Griekenlands antwoord ten eenenmale onbe vredigend; maar waar het verder de door de mogendheden te nemen maatregelen bespreekt, verliest het zich ook weer in de algemeene phrases, die door fa! van politieke profeten reeds zoo herhaaldelijk en tot vervelens toe zijn uitgesproken. Toch beweren verscheiden bladen, waaronder het Fremdenblatt, dat het Petersburgsche kabinet den commandant van het Russische eskader stellige bevelen heeft doen toekomen om in overeenstemming met de andere eskaders over te gaan tot de blok kade van Kreta en van Griekenland. Daaraan wordt dan toegevoegd, dat door Duitschland en Oostenrijk gelijke bevelen zijn gegeven, dat Engeland en Italië mede zullen doen aan de blokkade, en dat de deelname van Frankrijk als zeker wordt beschouwd. Uit de meest vertrouwbare bron deeit de correspondent van de New-~Zork Herald te Rome daarentegen mede, dat Italië vast blijft houden aan de samenwerking met de mogend heden, wat betreft de toepas-ing van dwang tegen de mogendheden, zelfs indien Engeland zich daaraan onttrekt, ofschoon Italië ongaarne zich van Engeland afscheidt. Zoodra evenwel een andere mogendheid Engekinds zijde kiest, dan zal ook Italië zich uit het verbond terug trekken. tp- Voorwaar, een schoone overeenstemming, waar de ovet tuiging bij de verschillende regee- lingen zoo weinig vooizit, dat het voorbeeld {Naar hel Duitsch van Paul IIeyse.) 2) Ik had reeds lang niet meer aan do bekoorlijke verschijning gedacht, behalve wanneer Heine's lied gezongen werd, waarbij het gouden haar en de grijze oogsterren daaronder plotseling wcor voor mij begonnen te stralen, toen ik op zekeren dag een brief van mijn vriend in Bonn ontving, die eerst over letterkundige onderwerpen liep, doch daarna tot allerlei persoonlijke aangelegenheden overging. Of ik mij nog we! die Lorelei uit Bonn herinnerde, die mij vijf jaar geleden eensklaps zoo betooverd had? Het mooie, goede kind was den vorigen winter in diepen rouw gedompeld. Bij haren verloofde had zich de kiem eener doodelijke borstkwaal ontzettend snel ontwikkeld, juist toen hij bezig was voor zijn doctoraal examen te studeeren. Terstond was zijn verloofde met hem en hare oude matna naar de Riviera gereisd, maar te Iaat! De ongelukkige jonkman was daar in hare armen bezweken, in den voor velen zoo noodlottigen tijd der eerste lente en tot overmaat van ramp had zij vier weken te voren hare innig geliefde moeder ten grave zien dalen. Dat zij niettemin baren jongen vriend dag en nacht ook verder v/as blijven verplegen, en niets onbehoorlijks in dat voortdurende samenzijn ge vonden had, werd baar slechts door zeer weinige preutsche oude juffers ten kwade geduid. Alle edel en onbevangen denkenden hadden haar bij hare terugkomst met de innigste sympathie ontvangen. Zij zelve had zich 'echter aan alle betuigingen van deelneming onttrokken, en leefde nu afgescheiden van de wereld alleen met en voor de herinnering van den een, een reden tot handelen in be paalden geest oplevert voor den ander! Men zal thans spoedig tot de blokkade over gaan, beweren verschillende bladert op stelligen toon. »Maar wij gelooven het niet, vóór wij het zien!" wordt door velen niet zonder grond op dergelijke stellige beweringen geantwooid. En intusschen wapenen Grieken en Turken zich steeds geduchter ten strijde, en een ge ringe aanleiding zou bij den gespannen toestand een casus lelli kunnen worden. Te Elassonne moeten zich 18000 Tui ksche soldaten bevinden. De toegangen, waardoor opstandelingen in Mace donië zouden kunnen vallen, worden streng bewaakt. Te Salonika heerscht groote ongerust heid: men is daar bevreesd, dat, indien een oorlog tusschen Griekenland en Turkije uit breekt, de Grieksche vloot de stad zal aan vallen. Tegenover de dreigende houding der Turk- sche troepen aan de grenzen heeft de Grieksche regeering een besluit uitgevaardigd tot alge meene mobilisatie van leger en vloot. Zoo althans bericht de Daily News. Tevens zou het Grieksche gouvernement bij de mogend heden en bij Turkije gepiotesteeid hebben tegen het aanleggen van versterkingen aan de Turksche zyde der golf van Acta, hetgeen strijdig zou zijn met het Iractaat van Berlijn. Voortdurend stroomen nog reeruten en vrij willigers uit Konstantinopel, Smyrna en andere plaatsen het vaderland ter hulp. Onder gejuich eener geestdriftige menigte vertrokken vier honderd Bulgaarsche Grieken naar Bourgas, vanwaar een Italiaansch schip hen naar den Piraeüs zal overbrengen. De regeering is zelfs eenigszins verlegen met dien grooten toevloed; zij heeft geen huisvesting voor hen allen be schikbaar en ook aan uniformen schijnt gebrek te heerschen. Verschillend zijn de lezingen over de instor ting van de spoorwegbrug tusschen Salonika en Monastir, juist op het oogenblik dat een trein vol Turksche soldaten er over reed, waarbij vele Turken verdronken zijn. Terwijl de Asti een bericht uit Larissa mededeelt, waarin bevestigd wordt, dat de brug door dynamiet in de lucht is gesprongen, wordt te Konstanti nopel deze lezing ontkend, en beweert men, dat de brug door den stroom is weggeslagen. Dat de Duitschers te Athene vijandig beje gend worden, wordt door den correspondent der Vossische Zeitung onwaar geheeten. Inmiddels houden de geruchten over een ministerieele crisis te Konstantinopel aan. Ge noemd worden thans Kiamil-pacha als groot vizier, Fuad-pacha als minister van oorlog en Karatheodory-pacha van buitenlandsche zaken. Min verzekert daarbij, dat de Sultan de mo- aan liaie dooden. Men kreeg baar bijna nooit te zien, en don maakte de stille waardigheid Inner jeugdige gestalte steeds een aangrijpenden induik maar een poging te doen, om met haar in nadere aanraking te komen, daartoe scheen niemand den nrood te hebben. En toch was het duizendmaal j im mer, zulk een buitengewoon wezen, dat geschapen scheen om den bosten man overgelukkig te maken, hare jeugd eenzaam te zien vet treuren. Ik bemerkte ondertusscben, dat nu ook mijn vriend, die er zich lang genoeg tegen verdedigd had, onherroepelijk in de netton dezer toovermocht gevangen was. Tot zijn geluk ontving hij kort daarna eeno bonoeming aan eene andere universiteit, en over de verdere lotgevallen der treurende schoone werd nu voortaan tusschen ons niet meer gesproken. Weder verliepen er tien of twaalf jaren, waatin ik aan do Loielet uit Bonn zelden of nooit meer dacht. Op zekeren dag ontving ik per post een klein pakje uit een stad aan den Rijn, waarvan het adres door eene mij onbekende hand geschreven was. Een keurig net manuscript lag er in, met het opschrift sLyrisch Dagboek eener eenzame ziele," met een briefje er bij, waarin mij verzocht werd deze bladen eens te lezen en dan onbewimpeld aan de schrijfster te zeggen, of deze gedichten uit de duisternis van een zeer teruggetrokken leven tot het Pcht der openbaarheid verdienden gebracht te worden. Deze brief was onderteekend met den naam, wel ken mijn Bonner vriend mij dien morgen op de stoomboot genoemd had, toen hij mijne aandacht op het gevierde schoone meisje vestigde. Toezendingen van dezen aard, die mij niet zelden bereiken, zijn mij gewoonlijk niet bepaald welkom - niet zoozeer wegens de moeite van het lezen, die zij mij veroorzaken, aangezien ik ten gevolge van jarenlange oefening reeds bij eene vluchtige inzage gendlieden wenscht voor te komen, door een verantwoordelijk ministerie te benoemen. Van de kleinere Balkanstaten zijn zeker Bulgarije en Servië het minst betrouwbaar. Daaraan is het ook te danken, dat de jongste bijeenkomst der vorsten te Sofia aanleiding gaf tot het vermoeden, dat tusschen de beide staten een overeenkomst zou geslotenjzijn over de houding, die zij in geval van een Turksch- Griekschen oorlog zouden aannemen, m. a. w. welke stukken Bulgarije, welke stukken Servië dan tot zich zou trekken. Maar dat vermoeden is lasterlijk Uit Weenen wordt ten stelligste verzekerd, dat de Servische en de Bulgaarsche regeering niet de minste bedoelingen van slech ten aard hebben. Maar de Turksctie regeering neemt toch het zekere voor het onzekerezeventien Turksche bataillons zijn van Salonika te Uskub aange komen met bestemming naar de Servische en Bulgaaische grenzen. En de Russische regeering heeft, naar de Fost verzekerd, nogmaals in ondubbelzinnige woorden de regeeringen van Bulgarije en Ser vië verteld, dat zij zich kalm dienen te houden. Wees trouw, maar vertrouw niemand Van Kreta komen steeds treuriger berichten. In Kanea heerscht nogmaals volslagen anar chie. De stad wordt geplunderd in het bijzijn der Europeesche detachementen, die geen be velen schjjnen gekregen te hebben om die plun deringen tegen te gaan. De Muzelmannen breken de hutzen der Christenen open onder voorwendsel van een onderkomen te zoeken voor de vluchtelingen uit Kandano. Volgens de Times heerscht onder die vluchtelingen groot gebrekde Sultan heeft 2500 zakken meel gezonden, maar dat is lang niet voldoende. Meer dan 25000 Mohammedanen zijn thans afhankelijk van de liefdadigheid. Om de onlusten tegen te gaan is een verbod van het dragen van wapenen door de Bashi— bozouks uitgevaardigd, maar deze zullen zich daaraan weinig storen. Het fort van Spinalonga wordt door de insur- genten gebombardeerd; nog biedt het garni zoen tegenstand. Te Archanos en in de omge ving wordt voortdurend gestreden, en ook in den omtrek van Kanea werd Zaterdag en Zon dag voortdurend geweervuur gehoord. Het Tutksche garnizoen van Selino is te Kanea aan gekomen met behoud van zijn wapens is het aan land gegaan. De detachementen der schepen schijnen eeri uiterst vermoeiende taak te hebben, en danrorn hebben de admiraals versterking der bezettings- bemerk, of het manuscript eigenlijk wel de moeite van verdere lectuur waard is. Doch de plicht om het mij geschonken vertrouwen niet teleur te stellen, en eeibjk mijne moening to zeggen, biengt mij maai al to dikwijls in een alleronaangenaamst conflict met mijn verlangen orn een onschuldig dilettantisme niet van scinsk te doen sterven door mijne ruiter lijke verklaring, dat alle andere sooiten van tijd verdrijf vruchtbaarder en winstgevender zouden zijn, dan de hopelooze bemoeienissen met de paezio. Deze ééne troost blijft dan evenwel den fijngevoe- ligen criticus steeds beschoren, dat een echte lyri sche dilettant zich zelden of nooit door zulk een waarschuwing, al is zij ook nog zoo kras en duide lijk, laat afschrikken, maar dapper voort blijft gaan met zijne waagstukken op den veelbereden rossinant der arme Muzen. Met het manuscript der jonge dichteres aan den Rijnkant zoo heel jong kon zij trouwens niet meer zijn, aangezien zij bij onze ontmoeting vóór zestien of zeventien jaar de twintig reeds over schreden moest hebben met dit «Lyrisch Dag boek" van haar was het echter geheel anders, en we! zeer eigenaardig gesteld. Het bevatte de bekentenissen eener hartstochte lijke ziel, die wel is waar nög vrijmoediger over alle, ook nog zoo gegionde eischen van rijm en ihythmus heenstapten, dan ik dit reeds bij anderen had aangetroffen, maar die mij daartegenover ook weer door de eigenaardigheid van uitdrukking, dooi de bekoring eener oorspronkehjke kracht, en door de hier en daar vooikomende bevalligheid en do wijze van uitdrukking der gevoelens, rijkelijk scha deloos stelden. Meestal waren het vrije phantasieén over liet zwaarmoedige thema van onbevredigd verlangen, van verlwenen illusién, de angstkioten van een kiachtig hart, dat vruchteloos in de woestenij das Jevens naar een verwant hart rondziet, met welks troepen aangevraagd, volgens de Pol. Corr. 600 man van iedere mogendheid. Een lichte oneenigheid schijnt te zijn ont staan tusschen Ilaliaansche en Erigebche offi cieren over het ontschepen van passagiers en goederen van een Grieksch stoomschip. Een uit Smyrna komend Grieksch schip heeft de haven van Kanea weer moeten verlaten, op de bedreiging dat, indien het weigerde aan dien eisch te voldoen, zijn kettingen zouden gekapt worden. De Grieksche vice-consul is nog te Kanea, maar de verbannen correspondenten der Griek sche bladen zijn reeds te Syra aangekomen. De vreemde correspondenten hebben bij admi raal Canevaro tegen die verbanning protest aangeteekend. De nieuwe gendarmerie is weer ontbonden de Montenegrijnen staan thans onder de bevelen van den llussischen vlootvoogd. Majoor Bor blijft tot nader order aan het hoofd der oude gendarmerie. Als bewijs, dat commodore Reineke de hoof den der insurgenten wèl het besluit der mo gendheden heeft overgebracht, deelde de Griek sche gezant te Parijs aan de Agence Havas brieven mede van die hoofden aan Reineke, waaruit de onjuistheid der bewering van de dagbladen blijkt. Gemengde 9Iedcdeellngcn. De begrootings-commissie uit den Duitschen Rijksdag heeft niet alleen den aanbouw dei- twee kruisers geweigerd, maar bovendien de kosten voor een aviso en negen torpedobooten geschrapt. Wanneer de Rijksdag de begroo tings-commissie steunt, mag een ministerieele crisis verwacht worden. De Fransche Kamer heeft met 257 tegen 232 stemmen aangenomen de urgentie van het voorstel van den afgevaardigde Marty om de zittingen van Maandag, Dinsdag en Donderdag te reserveeren voor de discussie van voorstellen van algemeen belang. Het doel van dit voorstel, dat door de regeering werd gesteund, is een eind te maken aan het misbruik maken van interpellaties. De werkstaking op den Zwitserschen Noord oosterspoorweg is geëindigd. De Noorsche Storthing koos den radicaal Ullmann andermaal tot voorzitter. De Spaansche regeering heeft troepen ge zonden naar de districten, waar de Carlistische woelingen nog voortduren. Volgeus berichten uit Havana zijn de Cubanen warmte het zijn gloeienrlen polsslag kan beveiligen tegen het gevaar van ten slotte te verstijven en te bevriezen. Een ingehouden zinnengloed door stroomde deze monologen, die meerendeeis in een zame nachten op een stilzwijgend blad wit papier neergeschreven schenen te zijn, en slechts een enke len keer bij het heldere, koele dagëcht hier en daar eene verandering, eene latere polijsting, onder gaan hadden. Toch ontbrak het ook niet aan een in opstand komen van den inneriijken trots tegen de overmacht der natuur, die zich van hare genot rijkste vruchten beroofd zag, aan eene weemoedige jonkvrouwelijke gelatenheid, en aan plechtige geloften om zich niet te zullen verslingeren aan het gemeene. Daartusschen kwamen ook weer ontboeze mingen van een gloeienden hartsiocht, die een af wezigen geliefde golden, en die niet vee! anders waren dan eindeiooze variatiën op Sappho's be roemde verzuchting. ïk had bladzijde na bladzijde in diepe ontioering omgeslagen, en toen ik het manuscript uit de hand had gelegd, b'eef ik langen tijd zitten mijmeren over het trouwens alledaegtche raadsel, hoe het toch mogehjk was, dat eene zoo rijke, warme en reine natuur veroordee'd kon zijn om alle geluk te derven, terwijl zoovele geringeren er meer van krijgen dan zij noodig hebben, en in ieder geval meer dan zij verdienen. De bovenbedoelde ramp barer jeugd lag ver achter haar. De wonde kon onmogelijk nog voortbloeden. Ook zinspeelden de bekentenissen in bet dagboek op latere wederwaar digheden. Waarom was de schrijfster nog altijd ge doemd, zichzeive met haar eenzaam snarenspel in slaap te sussen, in plaats van voor een goudharig kind een wiegelied te neuriën en allo onrustige wenschen baars harten daarmede tot rust te brengen jlL (1 Vordt vervolgd.)

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 1