BINNENLAND. Staten-Generaal. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. verslagen in de provinciën Villas, Matanzas en Havana. Zij hadden 60 dooden en vele gewon den. Men verwacht te St. Petersburg tegen einde April het bezoek van den koning van Siam. Te Jalta in den Krim moeten hevige ge vechten hebben plaats gevonden tusschen Russen en Turken. Te Kaapstad is men van meeniDg, dat de onderhandelingen over cene nauwere aaneen sluiting tusschen den Vrijstaat eu Transvaal niet zeer vlot gaan. De' eischen der Zuid-Afri- kaansche Republiek zouden te hoog zijn naai den zin der afgevaardigden van den Oranje- Vrijstaat. Mc. Kinley stelt zich veel voor van het Britsch-Amerikaansche arbitrage-verdrag. Hij heeft, aanvankelijk met succes, pogingen gedaan om verschillende senatoren te winnnen voor een ongewijzigde aanneming van het verdrag. Hij heeft zich persoonlijk bereid verklaard met andere mogendheden over dergelijke overeen komsten te onderhandelen. De invoerrechten op wollen goederen in de Vereenigde Staten zijn door een nieuwe clau sule in de tarielwet op dezelfde hoogte ge bracht als onder de Mc. Kinley-bill. Eenige geleerden, waaronder de professoren Koch en Pfeiffer, zullen te Bombay onderhoek gaan doen naar middelen ter afwering der pest. Professor Koch bestudeert thans nog in Zuid- Afrika de runderpest. De Argentijnsche regeering heeft den Fran- schen spoorweg San ChristobalTucuman voor 53 mill, francs aangekocht. Jhr. Beelaerts van Blokland, f Met innig leedwezen zal zoowel hier te lande als ver daarbuiten en wel in Transvaal de tijding worden vernomen van het plotseling overlijden van een Staatsman, die om zijn recht schapenheid en wilskracht in hooge eere stond. In de kracht zijner jaren is jhr. mr. G. J. Z. Beelaerts van Blokland gisteren avond bezweken aan een ernstigen aanval van beroerte, die hem gisteren ochtend op zijn laatsten tocht naar de kerk heeft getroffen. Gesproten uit een geslacht, dat aau Neder land vele diensten heeft bewezen, heeft de thans overleden Staatsman zijn naam hoog gehouden en in verschillende betrekkingen zijn leven voor het gemeene welzijn besteed. Als raadsheer bij het departement van justitie in staatsbetrekking getreden, onderscheidde hij zich door scherpzinnigheid, buitengewone tact en zgn groote juridische kennis. In 1883 trad hij het parlement binnen toen het hoofdkiesdistrict Tiel hem afvaardigde ter Tweede Kamer, waar hij zich aansloot bij de anti-revolutionnaire partij en weldra als een van haar woordvoerders werd bekend. Later na de periodieke aftreding werd hij vertegenwoordiger voor Delft, welken zetel hij tot zijn dood vervulde. Maar niet alleen als lid van dit staatslichaam heeft hij zicli onderschei den, dpch hem viel ook de eer te beurt, of schoon behoorende tot de jongeren, gedurende eenige jaren onder het ministerie-Mackay tot voorzitter van de Tweede Kamer te worden gekozen. In de Kamer getuigden zijne advie zen van zeer besliste politieke overtuiging, van groote rechtskennis en diep rechtsgevoel, dat hem in sommige omstandigheden een geheel afzonderlijk standpunt deed innemen. Als leider der" debatten kenmerkte hij zich door zijn beslist optreden en energieke houding. Zooals bekend, vertegenwoordigde de heer Beelaerts van Blolfland de Z.-A. Republiek bij de meeste Europeesche hoven. K.-K. «ildebond. In de Staats-Ci no. 62 zijn opgenomen de statuten der vereeniging »Roomsch-KathcUeke Gildenbond". De vereeniging, opgericht voor het bisdom Haarlem, is gevestigd te Amsterdam en heeft tot grondslag de Encykliek sRerum Novarum". Het doel van den R. li. Gildenbond is a. het bevorderen van den Christelijken zin in de maatschappij b. het behartigen der geestelijke en stoffe lijke belangen van patroons en werklieden c. het aankweeken van degelijke vakkennis bij patroons en werklieden en het werkzaam zijn om de onderlinge verhouding te organi- seeren, met dien verstande dat in plaatsen waar de patroons afdeeling der St. Jozefsgezellen vereeniging eene afdeeling vormt van den R. K, Gildenbond, het aankweeken van vakkennis door vakonderwijs des verlangd aan de St. Jozefs gezellen vereeniging worde opgedragen en in overleg met haar of door hare tusschenkomst worde geregeld. De middelen, om dit doel te bereiken, zullen volgens dc statuten zijn lo, bevordering van het Katholiek onderwijs 2o. organisatie van den arbeid; 3o. samenwerking van patroons en werklie- den; 4o. bevordering van de belangen der patroons onderling; 5o. aanwending van gepaste middelen tot bevordering van landbouw, industrie en handel üo. tegengaan van den trek der plattelands bevolking riaar de steden. 7o, houden van lezingen, voordrachten en congressen om tot eenstemmigheid te geraken over eenen gezonden staatkundigen toe.-4and So. tijdelijke samenwerking met vereenigin- gen welke een gelijk doel beoogen, en dit door gelijke of gelijksoortige middelen trachten te bereiken. De bond omvat zoo mogelijk drie hoofdgroe pen, als 1. landbouw 2. ambacht en industrie 3. handel. Naar den aard van bet bedrijf lossen deze zich op in vakvereenigingen of gilden. De boud kan, behoudens dispensatie van het centraal-bestuur, in étine en dezelfde gemeente slechts étine afdeeling vestigen. Velschillende kleine aan elkander grenzende gemeenten kun nen te zamen eene afdeeling voi men. Soc.-democratiselie Arbeiderspartij. Het congres wordt gehouden op Zondag 18 en Maandag 19 Apiil (Paschen) te Arnhem. De beschrijvingsbrief bevat o.a. de volgende punten De volgende wijzigingen in de statuten aan te brengen: Aan art. 1 toe te voegen„De middelen, waar door de partij tiaar in dat program omschreven doel tracht te bereiken, zijn<t. het stellen van caudidateu hij do verkiezingen van publieke lichamen als Tweede Katuer, Provinciale Staten, Gemeente raden, Kamers van Arbeid en dergelijkeb. bevor dering eu ondersteuning van vakorganisatie, coöperatie en van de geestelijke ontwikkeling der arbeidende klasse; c. het houden van vergaderingen, uitgeven van geschriften en bladen, het indienen van ver zoekschriften bij de bevoegde macht en in het alge meen het gebruik der bij de grondwet cn de andere wetten aan de Nederlaudsekc burgers toege kende rechten." Voorgesteld wordt het volgende verkie zingsprogram: Grondwetsherziening om te komen tot algemeen kiesrecht. Pensionneermg van werklieden op kosten van den staat. Inwilliging der eischen door dc vakvereenigiugen gesteld aan Ilea Staat als: uitvoeriug vaurijkswer ken in eigen beheer, maximum-arbeidstijd en mini mum-loon in bestekken van rijkswerken, afschaffing van nachtarbeid van bakkers en dergelijken. Schadeloosstelling aan onschuldig veroordeelden en preventief gevangenen. Kostcloozo rechtspleging. Bezuiniging op de uitgaven voor leger en vloot. Kosteloos verplicht lager onderwijs tot het I4e jaar. Algeraeene invoering van Iierhalings- en arn- bachtsonderwijs. Gratis verstrekking der leermiddelen. Betere regeling van het pachteontracc ten bate van boeren en arbeiders, berustende op net beginsel, dat alleen pacht behoeft te worden betaald van de netto opbrengst van het bedrijf, dus nadat van dc totale opbrengst zijn afgetrokken de noodzakelijke onkosten, waaronder ook een voldoend inkomen voor den pach ter en zijn gezin on een voldoend loon voor de ar beiders zijn begrepen. Uitbreiding der bepalingen van artt. IG28 en-1629 B. W. in het belang van den huurder en verbod van schending dezer bepalingen in de pachteontracten.- Recht van den vertrekkenden pachter op vergoe ding wegens de door zijn arbeid of kapitaal aan het gehuurde aangebrachte verbeteringen. Opneming in de pachteontracten van het minimum getal arbeiders, dat de boer zomer en winter vast iu dienst moet houden, te bepalen naar den aard en den omvang van het bedrijf en de plaatselijke om standigheden. v Instelling van pachteommissies en alle landelijke gemeenten, gekozen door cn bestaande uit vertegen woordigers van grondbezitters, pachters en arbeiders, mot bepaling, dat geen pachtcontract geldig is, dat niet door de gemeentelijke pachtcoinmissie is goed gekeurd. Uitbreiding van het onteigeningsreeht der gemeente zoowel ter verbetering van dc woningtoestanden als ter voorziening in de werkloosheid en ter verbetering van den toestand der arbeiders, met 'name, wat de landelijke gemeenten betreft, om deze in staat te stellen, aan ingezetenen arbeiders zooveel grond tegen den laagst mogelijken prijs in gebruik te geven, dat zij van hun arbeid op dien grond geheel kunnen leven. Verbetering der bestaande arbeidswetgeving en uitbreiding daarvan tot den veldarbeid en de huis industrie. Bestrijding van het drankmisbruik door aan de meerderjarige mannen en vrouwen van iedere ge meente het recht to geven, bij meerderheid van stem men den drankverkoop in de gemeente te beperken of te verbieden (local option). De Utrecht. Men kan, naar de aangedreven wrakstukken en de plaatsen waar zij zijn gevonden, genoeg zaam als zeker aannemen, dat het rs. Utrecht aan hei einde van het Engelsehe Kanaal om streeks den 4eri dezer op of bij de Fransche kust, ten N.Oosten van Ouessant in het depar tement Finistorre, niet de geheele bemanning is verongelukt. Deze be.Aoml, op drie personen na, waaromier de gezagvoerder, uit de vroegere equipage van het ss. Gelderland. De namen der bemanning volgen hier B, Pekelaar, kapitein; A. van Zanten, 'ie olficiei G. Grilk, 2e oflicier; D. Datema, 3e officier; G. S. Hubener, 4e officier; J. van Ameijden, bootsman; P. Moeken, timmerman; J. Roeterdink, kok; T. Wesselman, koksmaat; D. van Krevelen, hofmeester; J. van Zijl, be diende; A. Ilulscher, lampenist; AAA Toren, G. Hartingveid, C. Adriaanse, J. v. d. Horst, H. Ernst, II. Booijing, E. Wolthuis, allen ma troos D. Janssen, lichtmatroosH. B, Brand, le machinist; J, P. Pons, 2e machinist; W. Janssen, 3e machinist; A.Woest,4e machinist H. AVeijermans, donkeyman J. Hofmaan, ma gazijnmeesterJ. v, d. Vlies, A. de Bruijn, P. H. v. d. AVeijer, AV. v. d. Boom, M. Peters en W. Gieben, allen stokerT. Bretner en D. 11. de Groot, beiden trernrner. Koningin' AVilhelmina maakte Zaterdag, na eenigen tijd op Zorgvliet te hebben vertoefd, oen rijloertje te paard naar Schevcningen. 11. M., die vergezeld werd door een adjudant, reed langs het noorderslag naar den strandmuur, welk werk zij in oogenschouw nam. De gewone audiëntie van den minister van Justitie zal op Dinsdag 16 Maart aanslaande niet plaats hebben. De afdeeling Loosdrecht van den Christelrjk- historischen lviezersbond heeft voorloopig can- didaat gesteld voor het lidmaatschap der Tweede ICamer in liet hoofdkiesdistricl Breukelen den heer jhr. mr. J. E, Huydecoper van Manrse- veen en Nigtevecht, lid der Staten van Utrecht en oud-schoolopziener in het arrondissement Loenen. De Commissie van Advies bespeurd heb bende dat tal van personen, die zich onder de warme anti-revolutionairen rangschikken, zelfs onder de ijverige aanhangers van dr, Kuyper, eigenlijk nimmer het anti-revolutionair program van beginselen hebben ingezien, en niet weten waar dit verkrijgbaar is, heeft een uitgave van dat program bezorgdliet van eene korte toelichting op enkele artikelen voorzien, en een zeer groot aantal exemplaren giatis beschik baar gesteld. De leden van de Commissie van Advies hebben zich bereid verklaard, aan elke tot hen gerichte aanviage te voldoen. (Ned.) Het Centraal-Comité der antirevolutionaire partij is opgeroepen tegen a. s. Zaterdag den 20sten Maart, tot eene vergadering te Amster dam te houden, waarin het ontwerp voor het Program van Actie met de toelichting defi nitief zal worden vastgestelde. De Coevorder Cl. verneemt officieus, dat de onderhandelingen van de Regeering betreffende den N.O. Loeaaispoorweg met de spoorweg maatschappijen zijn afgesprongen op de buiten sporige voorwaarden van laatstgenoemde en dat de totstandkoming van dien spoorweg dus weer onbepaald is uitgesteld. Een «emi-arts aan de Universiteit te Amster dam werd dezer dagen tot arts bevorderd. Hij maakte echter bezwaar den eed af te leggen en daarom werd zijn diploma ingehouden tot dat de Minister hieromtrent een beslissing zou hebben genomen. Deze heeft beslist dat de betrokkene met een belofte zou kunuen volstaan. Na het afleggen daarvan is hem gisteren het diploma uitgereikt. O VERSCHIK, 14 Maart. Bij den landbouwer C. van Vliet, wonende aan den Rotterdamsclien rijweg, is het rundvee, dat lijdende is geweest aan mond en klauwzeer, gezond verklaard. Er zal een aanvang worden gemaakt met het ontsmetten cn schoonmaken der stallen, OVERSCHIE, 14 Maart. Gisteren avond om 7 uur, toen iu deze gemeente het gewoel des daags reeds verstomd was, weerklonken plotseling de vroolijke tonen van het Duitsehe muziekgezelschap, dat hier reeds vele jaren gunstig bekend staat. De vele dor pelingen, die door dit welbekend geluid naar hunne deuren werden gelokt, zullen wel gewenseht hebben, dat het gezelschap zijn eerste bezoek in dit jaar aan deze gemeente spoedig door een tweede zal laten volgen. ÖVERSCHIE, 14 Maart. Door den kerkeraad der Ned. Herv. Kerk is tot predikant bij deze gemeente beroepen ds. J. H. Wensinek teNijkerkop de Veluwe. OVERSCHIE, 15 Maart. Hedenmorgen om 4 '/s uur is de eerste boot der 's-Gravenhaagsehe stoomboot- dienst van Rotterdam via deze gemeente naar Delft vertrokken. Deze nieuwe stoombootreedcrij belooft een zware concurrente voor de reederij „de Sehie" te zullen worden. Het vervoer van passagiers n.I. van Rotterdam naar deze gemeente is vastgesteld op 10 ets. in de eerste en slechts 5 ets. in de tweede klasse. DELET, 15 Maat. En het vorige jaar werd in eene corpsvergadering van het Delfsch Studentencorps goedgekeurd een voorstel van de Commissie tot be hartiging de van studiobelangen, om het lüe Lustrnpi van het D. S. C. in 1898, op te luisteren door hot houden eener tentoonstelling van teekeningen van uitgevoerde werken en ontwerpen, alsmede van de vruchten van technischen arbeid op het gebied der verschillende ingenieurs, Architecten en technologen, door oud-leerlingen der Koninklijke Academie en Poly technische school vervaardigd. Aan genoemde commissie werd opgedragen do plan nen voor deze tentoonstelling te ontwerpen en aan het Delfts Studentencorps ter goedkeuring toonder- werpen. Alvorens echter deze plannen te maken, wil de commissie zich vergewissen of deze tentoonstel ling kans van slagen heeft. Van den raad van bestuur derPolytecbnische School mocht zij reeds blijken van instemming met het plan ontvangen, een onderzoek naar de mogelijkheid van beschikbaarstelling van lokalen der Polytechnische School zal worden ingesteld ten einde bij gunstigen uitslag een voorstel aan het oordeel van den minister van hinnenlandsehe zaken te onderwerpen. Een niet-beschikbaarstelling van deze lokalen zou aan dc tentoonstelling een groot deel harer actuali teit doen verliezen en misschien leiden tot bezwaren van anderen aard waardoor de plannen niet uitvoer baar zouden blijken. Een oproep tot steun en advies wordt door de commissie gericht tot alle gepromoveerde oud-leer lingen der Koninklijke Academie en Polytechnische school. BRIELLE, 14 Maart. Alhier is door eenige inge zetenen eene volksvergadering belegd, met het doel den 1 April a. s. feestelijk te vieren. Het zal dan 25 jaar geleden zijn, dat, ter gelegenheid van het 300- jarig onafhankelijkheidsfeest, door koning Willem Hl de eerste steen gelegd werd van het monument „De Nympk", van het Geuzengesticht „Wilhelmus van Nassau" eu van een gereformeerde kerk. Er heeft zieh eene commissie gevormd, om dien dag op ge paste wijze te vieren. TWEEDE KAMER. Knoeier ij en in den Boterhandol. Uit het afdeelingsverslag der Tweede Kamer om trent het wetsontwerp tot aanvnlling en wijziging van eenige artikelen der wet van 23 Juni 1889 (St.hl. no. 82), houdende bepalingen tot voorkoming van bedrog in dec boterhandol, blijkt de algemeene erkenning van het onvoldoende der wet van 28 Juni 1889, om den eerlijken boterbereider en boterhan- delanr en den consument te beschermen tegen knoeierij cn bedrog. Terwijl de groote meerderheid der leden op dien grond betere wettelijke regeling dringend noodig achtte, betoogden andere leden dat bet ongemotiveerd is, door preventieve bepalingen speciaal tegen ver- valsehing van levensmiddelen in het algemeen bij art. 330 ivctboek van strafrecht in strafbaar gesteld. Hiertegen werd o.a aangevoerd, dat niet het belan? "-n den binnenlandscben consument en han delaar, doch dat van onzen aanzienlijken export- handel. Verschillende leden zouden het een juist beginsel a:kten, om zoowel den producent van als ook den bandelaar in natuurboter to vergunnen, zoo noodig te ve» dichten, om zijn product onder openbare con trole te stellen en het van Rijkswege te doen waar merken met een daarvoor vast te stellen officieel contrólemerk. Van andere zijde werd dit aanbevolen stelsel be streden cn aebtte men het stelsel der wet beter. Een betere wettelijke regeling zal moeten worden ver kregen door wijziging en aanvulling der bestaande wetsbepalingen. Men drong er op aan, in de wet het verbod op te nemen om margarine en surrogaten van boter die niet met den waren naam gewaarmerkt zijn te vervoeren of uit te voeren en strafbaar te stellen den vervoerder wanneer hij den naam van den af zender niet bekend maakt. Voorts werd aangedrongen op verscherping van het toezicht, ter bevordering van betere naleving der wet en betreurde het dat de regeering ook thans ongenegen is geweest toezicht aan twee of meer inspecteurs behalve de reeds aangestelde ambtenaren op te dragen. Een derde zeer noodige voorziening oordeelde men verzwaring der tegen overtreding bedreigde straffen. Uit verdere opmerkingen in het afdeelingsverslag blijkt, dat de wenken, gegeven in het adres van het Dagelijksch Bestuur van hot Nederlandseh Landbouw- comité aan de Tweede Kamer betreffende dit wets ontwerp, veel instemming vonden. Bij"Kon. Besluit is, met ingang 1 April 1897. be noemd tot directeur van het post- en telegraafkantoor te Kraï'mgsche Veer C. T. ian Ham, thans in gelijke betrekking te Gorredijk. Bij Kon. Besluit is aan den inspecteur der telegra phic R. IC, van Eldik, op zijn verzoek, met ingang van 1 October 1897, eervol ontslag verleend uit 's Rtjks dienst, onder dankbetuiging voor de vele en goede diensten door hem aan den lande bewezen. Bij Kon. Besluit is, met ingang van 16 ApriH897, benoemd tot directeur van het post- en telegraafkan toor te Appingedam J. Gorter, thans in gelijke be trekking te Zwartsluis. De kapitein-luitenant ter zee AV. J. de Bruyne, be hoorende tot de rol van Hr. Ms. wachtschip te AVil- iemsoord en commandant van fir. Ms. instructieschip Gier, wordt met 1 April a.s eervol van dat bevel ontheven cu op non-activiteit gesteld. Hij wordt als zoodanig vervangen door den luitenant ter zee le kl. W. J. Cohen Stuart. Blijkens bij het Dep. van Marine ontvangen bericht is llr. Ms. schoener Zeehond, onder bevel van den kapt-luit. ter zee I. van den Bosch, den 13den dezer te Smyrna aangekomen. Over het jaar 1896 bedroeg de ontvangst van het reizigersvervoer van de stoomtram Schiedam —Rotterdam f 99350,53:J4 tegen f 91361.764 over 1895, De opbrengst per reiziger was 1039/ioo cent, tegen in 1895 WAoo en in 1894iOei/UlJ. Het aantal afgelegde treinkilometers bedroeg 211148 tegen 213695 in 1895. De drukste dag bracht op f 748.01, de minste opbrengst was f152.37. De uitgegeven abonnementen en schoolkaar- ten waren verdeeld als vólgt Abonnementen, le Klasse 80 stuks voor f1115.tegen in 1895 88 stuks voor f1003.50, en in 1894 89 stuks voor f 1121.50. 2e klasje 592 stuks voor f 5257.50 tegen in 1895 522 stuks voor f4499.50 en in 1894 482 stuks voor f4270.59. Sch ooikaar ten. le Klasse 108 stuks voor f.364, tegen in 1895 95 stuks voor f314, en in 1894 87 stuks voor f218. 2e klasse 804 stuks voor f 1929.75 tegenin 1895 727 stuks voor f 1780, en in 1894 706 stuks voor f1060. De geheele ontvangst beliep met de op brengst der abonnementen en schoolkaarten f 108016.78%, liet goederenvervoer bracht op f 2552.71'/3i totaal 110569.50%. Gedurende de tweede helft der maand Fe bruari zijn van hier de volgende brieven aan onbekende adressen verzonden No. 1. H. Sonderman Amsterdam, i> 2. Bommers id, 3. Mej. M. Sonderman id, 4. S. Steens 's Gravenhage. 5, H. Kruit Utrecht, si 6. M. Potleffel id.

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2