BINNENLAND. Uit de Staatscourant. STADSNIEUWS. Kunst en Letteren. Rechtzaken. Kerk en School. Ned. Heev. Kerk. SPORT. Statcn-Gcneraal. rdelijke persoon is, en de voorstellen der egeering nog niet in openbare behandeling in n Rijksdag is geweest. In parlementaire kringen beweert men reeds, dXt de Keizer het ontslag niet heeft verleend. In ieder geval schijnt in de talrijke berichten over deze ministerieele crisis veel te schuilen dat de tendens heeft, invloed te oefenen op den loop der behandeling der regeeringsvoor- stellen in den Rijksdag. De bladen van het centrum willen voorloo- pig nog van geen toegeven weten. In eerste en tweede lezing heeft de Ryksdag het uitleveringsverdrag met Nederland aange nomen. De toestand van den populairen postmeester- generaal van het Duitsche Rijk, Dr. von Stephan, eenigen tijd geleden is hem, naar men weet, een teen geamputeerd is, naar ver zekerd wordt, onrustwekkend. De bankier Propper, de algemeene secretaris der Panama-maatschappij Marius Vondam, en de ex-directeur der Cocarae Dueret zijn leeds als getuigen gehoord in de zaak-Arton. Vier leden van het Parlement moeten door hun getuigenis zeer bezwaard zijn. Men bericht het uitbarsten van nieuwe on lusten tusschen Turken en Armeniërs te Gue- merek, bij Cesarea, in het vilayet Sivas. Nadere bijzonderheden ontbreken. In Chili hebben de democraten bjj de ver kiezingen overwonnen. HII. MM. de Koninginnen hebben een brief van rouwbeklag doen toekomen aan mevr. de douairière Beelaerts van Blokland. Mr. P. J. Troelstra heeft aan de arbeiders- kiesvereeniging te Drachten (district Bergum) medegedeeld, dat hij de hem aangeboden can- didatuur voor de Tweede Kamer aanvaardt. Het schijnt bevestigd te worden, dat de stoom boot Utrecht vergaan is. Er is echter nog geen enkel lijk gevonden. der Posterijen en Telegrafie door een op zegel ge schreven verzoek. Men zie verder de Staata-Ct. no. <>1. Typografen. Naar men ons meedeelt, waarschuwt het hoofdbe stuur van den „Alg. Ncd. Typ. Bond", alle typo grafen in den lande, om voorloopig zich niet aan te melden op de advertentie, heden voorkomende in de Staatscourant, waarin zetters worden gevraagd voor Kaapstad, alvorens voldoende inlichtingen zijn inge wonnen. Het hoofdbestuur beijvert zich reeds voor die zaak en zal hieromtrent nadere inlichtingen ver schaffen. OYEKSCHIE, 16 Maart. J. AVcerheim, dc loteling die onlangs voor den dienst was aangewezen omdat er verzuimd was aan te geven, dat hij vrijstelling had wegens broederdienst, is niet lang bij de natio nale militie ingelijfd geweest. Verleden week Woens dag vertrokken zijnde, is hij heden reeds tehuis gekomen, daar hij wegens lichaamsgebreken voor den dienst ongeschikt verklaard is. OVERSCHIE, 16 Maart. Heden morgen circa 10 uur kreeg de stoomboot „OraDje-Nassaa" van de 's-Gravenhaagsehe stoombootdienst in dc Rotter- damsche Schie een defect aan het roer, waarvan het gevolg was, dat genoemde boot drie reizen tusschen Rotterdam en Delft heeft moeten verzuimen. OVERSCHIE, 10 Maart. Van wege den „Algemee- nen Nederlandschen Wielrijdcrsbond" is er op den hoek van den Rotterdamschen rijweg tegenover de Ncd. Herv. Kerk een met de nationale kleuren ver sierde wegwijzer geplaatst. Deze is voorzien van drie armen, die zich uitstrekken in de richting van Rotterdam, Schiedam en Delft. Behalve de namen dezer plaatsen staat op iederen arm nog aangegeven hoeveel K.M. Overschie van elk dezer gemeenten verwijderd ligt. Aan hot eindelooze verkeerd rijden, vooral op een mooien zomerdag, zoowel door wiel rijders als rijtuigen, die zich van 's-Gravenhage en Delft naar Rotterdam begeven, zal nu wel een einde gekomen zijn. OVERSCHIE, 17 Maart. Bij den melkboer A. van der Maarel, wonende aan de Schans en bij de we duwe Jacobs aan den Kleiweg, zijn de runderen, die lijdende geweest zijn aan mond- en klauwzeer, her steld. De stallen zullen worden ontsmet en schoon gemaakt. VLAARDINGEN, 17 Maart. De Vlaardingsche stoombootmaatschappij keert over 1896 lS'/j di vidend uit. DELFT, 17 Maart. In een alhier op initiatief der Dülftsche Handelsverecniging gehouden openbare bij eenkomst is opgericht eene verfraaiïngs-vereeniging, in den geest als die tc Nijmegen, Deventer en Zutfen bestaat. Als commissie voor de voorloopige regeling werd benoemd het gcheelo bestuur der Handelsver ecniging. Staande de vergadering traden een vijftigtal leden toe. der Zeeuwsche met de Znidhollandsehe eilanden mank gaateerstgenoemde zijn veel meer geïsoleerd en het waterverkeer ia voor de Znidhollandsehe eilanden veel gemakkelijker. Laten wij nu toch be ginnen xnct Zeeland te helpen met het oog op den zeer bijzondcrcn, geisoleerden toestand. Het wetsontwerp wordt zonder stemming aange nomen. Het verslag van de verrichtingen van het armbe stuur over 1893 wordt goedgekeurd na een korte discussie tusschen de heer Drucker cn den minister van binnenl. zaken over dc inrichting van het verslag. De conclusion in zake pensioen van den brieven en telegrambesteller G. J. te Strake te Winterswijk cn van het bestuur van het waterschap De Bleek en Oostkil over de watcrloozing van dit waterschap worden goedgekeurd. Een ander adres van den gemeenteraad van Dru- nen, verzoekende den bouw van bruggen over het ontworpen afwateringskanaal van 's-Hertogcnboseh naar Drongelen, heeft dc commissie, belast met het onderzoek der regeenngsinlichtingen, geleid tot het verzoek aan den Minister, om te onderzoeken, of door bouw eener ook voor vee geschikte voetbrug in de bezwaren van den adressant kan worden voor zien. Na eenig debat tusschen de hceren Mackay, Con rad en den minister van waterstaat, stelde de heer Mackay voor wijziging der conclusie om den Minis ter te verzoeken nader te overwegen, of door bouw eener ook voor vee geschikte voetbrug aan bezwaren kan worden tegemoet gekomen. Die wijziging wordt verworpen met 40 tegen 12 stemmen en de conclusie ongewijzigd aangenomen. Heden 2 uur Geineentefinancien, Bij kon. besluit is mr. T. Sybenga, te Zuidbroek, met ingang van 1 April, benoemd tot schoolopziener in het arrondissement Hoogezand, Bij kon. besluit is, met ingang van 1 April, benoemd tot leeraar aan de Rijkslandbouwschool te Wageningen, L. A. Springer, te Haarlem. Bij kon. besluit is goedgekeurd dat J. van Schouwen, burgemeester van de gemeente Oude Tonge, is benoemd tot secretaris dier gemeente. Bij kon. besluit is de duur van de detacheering bij de landmacht in Wcst-Indie, van den le-luiteiiant T. B. van Lelyveld, met zes maanden verlengd en alzoo nader bepaald op due jaren en zes maanden. Gister overleed te Vlissingen, in den ouder dom van bijna 69 jaar, onze gewezen stad genoot de heer H. BromeL-tv, gepensionneerd opzichter aan de gasfabriek dezer gemeente. Sedert de oprichting dier fabriek was de overledene in gemelde betrekking werkzaam, tot hem op 1 October 1805, na eervol ontsiag, pensioen werd toegekend. Bij de veehouders J. Ham in Spieringhoek en A. C. van Waalwijk van Doorn aan den Rotterdamschen dijk alhier is het vee, dat lijdende was aan mond- en klauwzeer, hersteld verklaard. Met ontsmetting van de stallen is een aanvang gemaakt. Het ontluikende voorjaar brengt den men- scben de eerste heerlijkheden van wat natuur in haar schoot verbergt. Dan wordt het oog bekoord door de eerste zich hier en daar ver- toonende planten en bloemen; een ieder ge voelt zich meer opgewekt en veerkrachtig. Voor ons Schiedammers was hedenmiddag nog een natuurgenot te smaken. Een tweetal meisjes, waarschijnlijk uit Rotterdam, zoDgen langs de straten een paar populaire liederen, die zij tevens in druk te koop aanboden en men kon het hooren, die stemmen waren natuurstemmen van schoolsche vorming geen sprakemaar telkens kon men het hooren hoe het ruwe weder of het vele forceeren daaraan had schade gedaan. Bij voorkeur bezochten deze zangeressen slechts die straten, waarin voldoend aantal stegen uitkomen, opdat zij, bij het verschijnen van een helm, daarin onmiddellijk zouden kun nen verdwijnen een gelegenheid waarvan zij meermalen moesten gebruik maken. Heden aan de vischmarkt afgeslagen 2 man den kabeljauw en leng, 5 manden schol en 2 manden voorn. De prijzen waren voer kabeljauw f0,95 tot f'1,45, leng (dood) fl.80 en f2.05 per stuk; voorn f 0.15 tot f 0.40 per koop. Heden avond 7 uur afslag van voorn en bliek, BURGERLIJKE STAND. Geboren 15 Maart, Anna Catharina Cor nelia, dochter van I. P. van Veizen en C. ter Horst, Broersveld. Hendrik, zoon van J. Fontijne en J. van Dolder, Broersvest. Clara Fran- cisca Louise Johanna Maria, dochter van J. C. L. Schnabel en L. W. K. A. von Bruchhausen, Groots Marlet. Overleden16 Maart. Catharina Geertruïda Maria Brökling, oud 28 jaar en 11 maanden, echtgenoote van A. Maagdenberg, Grofbaan. Het elfde internationale Orientalistcn-Congxes zal gehouden worden te Parijs van 5—12 September 1897, president M. Charleg Schefer. De President der republiek heeft het bescherm heerschap aanvaard, terwijl eere-voorzitter zijn Z.M. Oscar II, koning van Zweden en Noorwegen, de prins van Wales en de aartshertog Reinier van Oostenrijk. Zij, die lid van bovengenoemd congres wenschen te worden, kunnen kaarten van lidmaatschap hekomen bij de fiima E. J. Brill te Lcidon Heerenkaarten f 10. en dameskaarten f5.—. Vonnissen van het Kantongerecht tc Schiedam. Zitting 17 Maart 1897. Wegens straatschenderij II. J. N. v. G., C. B, 3. S. C. P., de beide eersten ieder tot f 1 boete subs. 2 dagen hechtenis, de laatste tot f2 boete subs. 2 dagen hechtenis. Allen te Schie dam. Wegens verwekken van rumoer; waardoor de nachtrust kan worden verstoord: P. v. S. te Schiedam tot f2 boete subs. 2 dao-en hechtenis. Wegens openbare dronkenschap A. R., A. A. v. d. H., L. S. Z., ieder tot f 1 boete subs. 1 dag hechtenis, G. v. M. tot f 2 boete snbs. 2 dagen hechtenis, C. V. tot f 6 boete snbs. 3 dagen hechtenis. Allen tc Schiedam. Wegens openbare dronkenschap bij 4e herhaling: J. O. te Schiedam tot 14 dagen hechtenis. Wegens openbare dronkenschap en straatschenderij: A. B. te Schiedam tot 2 x f3 boete subs. 2 x 2 dagen hechtenis Wegens politie overtreding: P. J. v. H,, tot f 5 boete subs. 1 dag hechtenis, A. J. d. AL, tot f 2 boete subs. 1 dag hechtenis, S. v. E., tot 2 X f2 boete subs. 2 X 1 dag hechtenis. Allen te Schiedam. Voor de arrondisseinents-rechtbank te Rotterdam hadden zich te verantwoorden M. v. G. 27 jaar, los werkman to HiUegersberg, A. v. D. 37 jaar aard- werker tc Schiedam en C. v. AAL 20 jaar los werk man te Rotterdam vroeger in dienst der Ned. Bell Telefoonuiaatsehapij Zij zouden op of omstreek 28 December 1896 tc Schiedam of Rotterdam ten nadeele van den Staat der Nederlanden hebben weggenomen eene hoeveel heid van ongeveer 56 K.G. koperdraad; no. 1 en 2 bovendien op 28 December te Schiedam, ten nadeele van dcNederlandscheBell telefoon-Maatschappij eene hoeveelheid telefoondraad van 23KG.koperdraad cn le en 3e bovendien op of omstreeks 30 December te Schiedam eene hoeveelheid van ongeveer 25 K.G. koperdraad eveneens toebehoorende aan de Bell tele foon-Maatschappij. Beklaagde v. D. verklaarde ter terechtzitting niet te weten, dat het draad, dat zij van do palen afrukten verkocht zou worden, terwijl uit het vooronderzoek gebleken was, dat v. D. een opkooper te Schiedam aan de hand had gedaan waar men het draad zou kunnen verkoopen. Zulks werd dan ook gedaan en een som van f 25.20 was ontvangen voor het verkochte draad. Beklaagden v. G. cn v. W. bleven bij hunne beken tenis in de instructie gedaan. Door getuige H. W. de Kort, inspecteur hij de Ned. Bell Telefoon Maatschappij werd het ter terechtzit ting aanwezige rijkstelegraaf en intercommunaal te lefoondraad herkend als ingebruik zijnde tusschen Rotterdam cn Schiedam. Ook de opkooper herkende beklaagden als de per sonen van wie hij het gekocht had. Het O. M. achtte de ten laste legging bewezen en eisehte tegen W. v. G. cn A. v. D. ieder 9 maanden en tegen C. AV. v. AV. 6 maanden celstraf. In tranen wegsmeltende wezen v. G. en v. D. de rechters op hunne vrouw en 2 kinderen en v. AV. op zijn zieken vader en moeder. Do Rotterdameehe rechtbank veroordeelde gisteren den 14-jarigcn A. L. W. wegens afsnijding en dief stal van telegraafdraad tusschen Rotterdam en Schie dam, tot opzending naar eene rijkswerkinrichting tot 21 Juni van het jaar I960. Door de zelfde rechtbank werd veroordeeld A. C. H., tapper te Schiedam, wegens mishandeling van een tweetal bezoekers, tot f20 boete, subs, 10 dagen hechtenis. Behandeld werd voorts door genoemde rechtbank dc zaak tegen J. V., 14jaar, fabricksjongen te Schie dam, die op 8 Januari jl. of daaromtrent aldaar ten nadeele van Bernardus Knoops eon trommel met be sebuiten zou hebben weggenomen. Deze jeugdige beklaagde bekende het hem ten laste gelegde. Het bleek dat beklaagde zeer ongun stig bekend staat en zich, hoe jong ook, reeds meer malen aan diefstal heeft schuldig gemaakt. Het O. M. achtte het hoog gcwcnscht dat deze beklaagde aan zijne omgeving wordt onttrokken en vorderde diens plaatsing in een rijksopvoedingsge sticht tot zijn 18e jaar. Beroep en: te Hasselt, F. J. van de Plassche Jzn., te Gonderak; te Overschie, J. A. AVensinck, te Nijkerk op dc Veluwe. Bedankt: voor Veere, door T. Bouma, tc Doorn voor Grootegast en Doezum, door J. de Visser Nzn., te Brakel. Ge rep. Kerken. Beroepen: te Utrecht, G. B. Bavinek Jzn., te Rotterdamte Harlingen, J. van Drunen, te Slie- dreeht. Bedankt; voor Middolharnis, door M. Keule- mans, te Schoonhoven. Hoooer Onderwijs. Dc minister van binnenlandsche zaken, gelet op de art. 11 en 12 der wet op het hooger onderwijs. Noodigt hen, die zieh in 1897 aan een der bij genoemde wetsartikelen vermelde examens wenschen te onderwerpen, uit, daarvan vóór 1 April te doen blijken aan den inspecteur der gymnasia te 's-Gra venhage, met opgave van hunne woonplaats en van de faculteit, waarvoor zij het getuigschrift ver langen, en met vermelding, of zij leerlingen zijn dor zesde klasse van een gymnasium en of zij aan het eind-examen van één der gymnasia dan wel aan het examen voor eene Staatscommissie wenschen deel te nemen. (Stct.) Leiden. Bevorderd tot doctor in do rechtsweten schap G. E. Stolk, geb. te Zutfen, met „Stellingen". Lageb Ondeewijs. Het schriftelijk werk voor de aete als onderwijzer en onderwijzeres lager onderwijs zal tc 's-Graven hage 1 April met 450 eandidaten aanvangen; De mon delinge examens beginnen den 9en daaraan volgende. De aanstaande Internationale Hondententoonstel. Bij het bestuur der Nederlandsche Veree- niging voor Gemeente-belangen bestond het voornemen, de verschillende rapporten omtrent het ÏDgesteld onderzoek naar de wenscheljjke wijzigingen in de gemeentewet, door de daar voor benoemde sub-commissiën uitgebracht in eene buitengewone algemeene vergadering der vereeniging, te behandelen. Nu, eerder dan liet bestuur zich voorstelde, het door de regeering ingediend wetsontwerp tot regeling der ge- meente-financiën door de Tweede Kamer in openbare behandeling zal worden genomen, heeft het bestuur gemeend het rapport, het welk betrekking heeft op de plaatselijke belas tingen, aan de Tweede Kamer te moeten ver zenden. Een afdruk van dat rapport is den leden der vereeniging toegezonden. De overige rapporten zullen ir. de eerstvolgende algemeene vergadering in behandeling komen. Door het bestuur der sSociaal Democratische Arbeiderspartij" is een oproep gericht [aan de Nederlandsche ai beidersvereenigingen en aan nalle vereenigingen, die het algemeen kiesrecht in hun vaandel voeren," om met de »S. D. A. P." samen te komen op een verkiezings-congres, te houden op 18 April (Eei sten Paaschdag) des middags half een te Arnhem. Het doel van dit congres is in de eerste plaats, dat de verschillende arbeidersvereni gingen, die aan de verkiezingen deelnemen, optreden met een program van eischen, die gelijk zijn over bet geheele land en in de tweede plaats wordt beoogd, dat de ïS. D. A. P." gemeenschappelijk met de andere vooruitstre vende arbeiders m Nederland een oordeelkun dig en eendrachtig optreden in de gemeente raden kunne voorbereiden. Voorafgaande aan het congres ter bespreking van maatregelen tegen ongelukken bij den arbeid zal \an 23 tot 25 Juli te Brussel als vervolg op de congressen van 1889 in Parijs, 1894 in Antwerpen en 1895 te Bordeaux, een internationaal congres worden gehouden over het vraagstuk der goedkoope woningen. Ook hiervan is de heer Beernaert, minister van staat enz., voorzitter, terwj de heer J. Dubois, 2 Rue Laterale, te Brussel, secretaris is. Door de afdeeling Mijdrecht van de centrale liberale kiesvereeniging »Vr(jheid en Orde" is met algemeene stemmen voor de Tweede Kamer eandidaat gesteld de heer jhr. mr. E. J. Huijde- coper van Maarsseveen en Nigtevechtte Utreht. De commissie van examen voor vice-consul, waarvan de heer Tak van Poortvliet voorzitter is, zal Vrijdag haar werk beginnen. Er is slechts een persoon, die geëxamineerd moet worden. Klerken bij de Posterljon. In Mei 1897 zal een vergelijkend onderzoek plaats hebben van adspiranten voor de betrekking van klerk der posterijen cn telegraphic. Aan die betrekking is verbonden eene jaarwedde van f400, welke tot f 1200, respectievelijk f 1500, kan klimmen. Aanmelding vóór 1 Mei a.s. bij het Hoofdbestuur GOUDA, 16 Maart. Met het oog op het aanstaand bezoek van HH. MM. de Koninginnen, zal aan het spoorwegstation alhier een koninklijk paviljoen wor den gemaakt van 20 M. lengte cn 6 M. breedte. TAVEEDE KAMER, Zitting van Dinsdag 16 Maart. Ingekomen een missive van de douairière Beelaerts van Blokland, berichtende het overlijden van haren echtgenoot. Do Voorzitter spreekt zijn diepe smart uit over het verscheiden van den heer Beelaerts, die zoo vele jaren lid dezer Kamer en gedurende drie jaar voorzitter was, als zoodanig stond de heer Beelaerts hoog aan geschreven. Ook daarbuiten woekerde hij met zijn buitengewone gaven en in menigen kring laat zijn heengaan een plaats leeg, die niet gemakkelijk ver vuld zal worden. Dc minister van buitenl. zaken zegt: ook de Re geering heeft met diepen weemoed kennis genomen van het overlijden des heeren Beelaerts, die in de kracht zijns levens en in den vollen omvang zijner werkzaamheden zoo onverwacht is weggenomen. Zij sluit zich geheel aan bij de even welwillende als gevoelvolle hulde, door den voorzitter zooeven aan zijne nagedachtenis gebracht. De heer Van Bylandt (Apeldoorn) sluit zich ge heel aan bij het geeprokene en voegt er een woord aan toe. Spr. stelt voor om heden de vergadering eerst aan te vangen te 2 uur, om allen die het wenschen gelegenheid te geven de laatste eer aan den overledene te bewijzen. De Voorzitter vindt geen vrijheid zich tegen dit voorstel te verzetten. Het wetsontwerp tot wijziging Hoofdstuk IV der Staatsbegrooting, met het doel, ecu nieuw rechts- gebouw te stichten aan den Noordsingcl te Rotter dam, ter verbetering der huisvesting van de recht bank cn kantongerechten, is zonder stemming aan genomen. Het ontwerp tot goedkeuring der ruiling van grond te Coevorden is goedgekeurd. Het ontwerp tot goedkeuring van het tractaat van vriendschap en handel van Nederland en Oranje- Vrijstaat werd na korte beantwoording door den minister van buitenl. zaken, goedgekeurd. In behandeling kwam het ontwerp om renteloozc voorschotten toe te kennen voor den aanleg van stoomtramwegen BrouwershavenSteenderen, en tramwegwerken tot aansluiting van de haven van Numansdorp aan den stoomtramweg Zuid-Beierland Rotterdam en van den aanleg van een Rijkshavcn. De heer Hcnnequin schetst het belang dezer ver bindingen. De heer ATan Gijn wil gaarne medewerken om geiaoleerde streken te helpen aan verkeersmiddelen, mits ze aan de eischcn voldoen en het niet te veel van de schatkist vergt. Nu baat dit ontwerp niet de Zuidhollandsche eilanden. De minister van waterstaat verdedigde de voor gestelde richting van de lijnen als zijnde in het be lang van het verkeer. De heer Hennequin wijst er nog alleen op, dat de Rotterd. Tramwegmaatsch. het grootste belang heeft om het verkeer over Numansdorp te trekken en niet over Steenderen. De minister van waterstaat heeft voor zich de verklaring dor Rott. Tramwegmaatschappij betref fende een behoorlijken dienst onder goedkeuring des Ministers drie maal daags, zoodat een goede aan sluiting verzekerd is. De heer Van Ram wenseht dat gezorgd worde dat naar Steenderen evenveel treinen loopen als naar Numansdorp. De heer Van Kerkwijk betoogt dat een vergelijking

Schiedamsche Courant | 1897 | | pagina 2